der Badinrichting l a I mm\m miiiapns feroisrii Uzeren-Spor Goederenvervoer GswM van 'siarpis 10 lil 's aroods 11 urn. Slaap- en Dagkamer. Timmeri.-Vereeniging „VOORUIT." Timmerl.- en Kodeimakers-Vereeniging. Extra-Trein 1ste, 2de en Hde klasse, LEIDEN-VOORSCHOTEN-VEUR (Leidschendam)- VOORBURG-DEN HAAG. Het Bestelhuis te Leiden van de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen is verplaatst van BREESTRAAT 138 naar het Sigarenmagazijn van den Heer I. C. VAN 'T HOOFT, Breesiraat 106. Tafeldrank Van hJFJ\oninklyfcef/uis der/Jeder/anden. Maat'J. tot Expl. v/d. Ïictoria-Bron te Olierlalmstein gev. te Rotterdam. BADHUIS TE LEIDEN, AMSTERDAM 1895. Eiken Maandagavond schitterend VUURWERK PT OUD-HOLLAND, -^j u Alle avonden schitterende Illuminatie, Van alle oedkoope Feuilleton. (laar, blijkens het genosmüe w rkj tut grout o welvaart; hunne kolonie bedraagt thans 200 personen. Dit had het lot van allen kunnen zijn, wanneer de zaak boter ware aangevat en van overheidswege de steun ware verleend, die aan do onderneming toekwam." Den steun, die aan zulke ondernemingen tookomt, moet men haar ontegenzeglijk schonken. En in Suriname is men in deze op den goeden weg. Het plan om door het vormen van waterschappen den waterstaatkundigen toestand te verbeteren, en daardoor de go zondheids- en de landbouwbelangen der be volking te bevorderen, zal o. a. ten goede komen aan de streek, waar de bovenbedoelde 200 kolonisten gevestigd zijn, en waar voor vele andoren plaats is. De ervaring, waarop do D. Cl. zich beroept, leidt intusschen ook nog tot eene andere ge volgtrekking, dan die, dat dergelijke onderne mingen den steun der overheid behoeven. Zy leert, dat die steun niet alles, niet eens het voornaamste isl Het tweetal toch, dat terug keerde en dat slaagde, heeft immers niet meer steun en niet minder tegenwerking ondervon den Maar die twee hadden courage, die lieten zich door de ondervonden teleurstelling niet uit het veld slaan, en die wisten de moeilijk heden en hinderpalen op hun weg te over winnen en ter ztfde te stellen. Die twee behoorden tot hot ras der ware kolonisten, tot de lieden, die niet op anderen steunen, maar zichzelven helpen, die op hun eigen beenen staan. En als men koloniseeren wil, - dan bedenko men wel, dat daarbij de medewerking der Regeoring van veel waarde is, maar niet baten kaD, tenzy men voor de uitvoering der plannen menschon hebbe, die, als het boven bedoelde tweetal, deze medewerking desnoods ontberen kunnen, zoo lezen we als toevoegsel in het Utrechtsch Dagblad. Gemeenteraad van Katwijk. Zitting van Dinsdag 13 Aug. De opening geschiedt te halftwaalf door don Burgemeester, in tegenwoordigheid van alle lede n, waarna de notulen worden gelezen en goe gekeurd. Vervolgens worden do volgende stukken ter tafel gebracht: a. Decisie van God. Staten in zake do reclamo van A. Hulsman c. s. tegen hun aan slag in den Hoofdelijk n Omslag, dienst 1894. Genoemd college is van uordeel, dat de datum van 28 Juli als de datum van uitreiking van het aanslagbiljet moet worden beschouwd, dat reclamanten binnen den wettelykon ter mijn hebben gereclameerd en uit dien hoofde ontvankelijk behooren te wordon verklaard; voorts, dat hun aanslag, als basis oen in komen van 750 aannemtnde, op f 15 moet worden bepaald; mitsdien wordt het Raads besluit, om hen niet-ontvankeiyk te verklaren, vernietigd. B. on W8. advisoeren, niettogenstaando b. i. de Raad nader had belmoren to worden go hoord over den aanslag van reclamanten, in de gevallen uitspraak te berusten, in aan merking nemende, dat hot ontstaan der quacstie te wijten is aan do slordige wijze, waarop de gemeente ontvanger in 1894 do aanslagbiljetten heeft uitgerukt. Op de vraag van dtn heer Ouwehand, of God. Staten hun bevoegdheid niet zyn te buiten gegaan, door, zonder den Raad te hooren, eori basis van aanslag vast te stellen, antwoordt Oe Burgemeester dat by dit gevoelen deelt, doch dat, waar een gemeente-ontvanger fouten heeft gemaakt, het beter is, hierop niet verder in te gaan. De heer Van Mels wijst er nog op, dat reclamanten over 1895 tegen een zelfde bedrag zijn aangeslagen als in 1894, dat het hun thans weer vry staat te redameeron en in dit geval do Raad zich kan uitspreken. Op de vraag van den lieer Willomse, of bet geen usantie is, den datum van uitreiking op het aanslag 'iljut niet to presiseeren, en of ook onder den voiigen gemeente ontvanger dit verzuim niet gepleegd werd, verklaart de Voor zitter, op dit laatste geen antwoord te kunnen geven en spreekt hy als zijn meening uit, cat, al had dit verzuim ook bij zijn voorganger plaats, de tegenwoordige gemeente-ontvanger daarom niet vry uit gaat. b. c. d. en e. Resoluties van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het 2de suppl. kohier Hondenbelasting, dienst 1895, en van de Raadsbesluiten tot verkoop van grond aan de Haven aan v. d. Laan, tot aankoop van grond van den heer C. v. d. Plas en tot ver koop hiervan aan mej. C. Spaanderman. f. Verslag van het onderzoek der gehouden administratie van de Spaarbank, waarbij alles in orde is bevonden. Aan inleggelden was ver tegenwoordigd een waarde van f 9300 certif. 3'/a pets. N. W. S.; van f 37,819 aan schuld bekentenissen. g. Verslag van de beproeving der brand- bluschmiddelen, dat bevreoigend luidt. li. Dankbetuiging van den gewezen brug wachter v. d. Laan, voor de gunstige beschik king op zijn aanvrage om pensioen. i. Een schrijven van commissarissen van den straatweg van af den Leer v. Riessen tot het „hotel de Roskam" en van af de openbare school te Katwijk aan Zeo tot het strand, in welk schrijven zy te kennen geven niet te kunnen treden in het verlangen van het ge meentebestuur tot vernieuwing van een ge deelto van dien weg, doch in overweging geven, het beheer over dien weg over te nemen, uiterlijk 30 Dec-., in den toestand, waarin die weg zich op den dag der overne ming bevindt en onder nader omschreven voorwaarden. Dit schrijven wordt om advies verzonden naar de commissie van fabricage. j. Een schrijven van G. v. d. Does, te Katwijk san den Ryn, tot het verkrijgen der schoeiing by zyn woning, waartoe hy reeds vroeger een verzoek deed, wordt, na de com missie van fabricage gehoord te hebben, ver zonden naar B. en Ws. om praeadvies. Ter wegneming van do bezwaren, waarop vroeger de inwilliging van het verzoek van requestrant is afgestuit, wil deze /*100 aan de gemeente betalen en mej. de wed. P. De Wit tegen een vergoeding van 10 on aan het Gymnasium tegen eon vergoeding van f 5 per jaar de vryheid geven, daar te lossen on te laden. k. Een verzoek van Joh. Verloop Hz. om uitbetaling zyner rekening over 1894, die hy van B. en Ws. terugontving, omdat do posten daarop niet gelekt worden door bons, terwijl hij verklaart do daarop genoemde werkzaam hodon vorricht te hebben op last van den opzichter, geheel te goeder trouw, wordt, evenals soortgeiyku verzoeken van W. Van Beele en Zuyderduin, ten fine van praeadvL-s, verzon .en naar B. en Ws. I. Dj gomeenterekoning over 1894, in ont vangst 82,993, in uitgaaf f 01,081. m. Een verzoekschrift van W. F. Spieren burg, om de Wassenaarstraat te Katwijk a/Zee met brik en hit te mogen beryden, wordt, als zijnde ongezegeld, ter zydo gelogd. n. Reclames tegen hun aanslag in den Hoof- delyken Omslag van D. v. Duivenboden, F. Vlietstra, J. Pronk, B. Verdoes, L. Haasnoot, A. v. Duivenvoorde, J. Pluimgraaf, C. Bloot Pz., J. Varkevisser Lz., M De Vreugd, J. R. Ploeg en P. De Jong wordon naar B. en Ws. verzonden, om te behandelen, nadat de termijn, om te reclameeren, is verstreken. o. Op alle vorzooken om afachryving Hon denbelasting, dienst 1895, evenals op die om restitutie Hoofdei. Omslag, wordt gunstig be schikt, met uitzondering van oen verzoek van J. Hogewoning, die nul op zyn request krijgt. p. Do rekening dor schutterij wordt goed gekeurd en de begrooting hiervan voorloopig vastgesteld. Met het onderzoek der gemeentorekening worden, daartoe door den burgemeester be noemd, belast de heeren Haasnoot, Meerburg en Lange. De geloofsbrieven der herkozen Raadsleden en het gekozen liJ worden onderzocht door de heeren Van Mels, Ouwehand en W. Van Egmond en in orde bevonden, zoodat tot toe lating kan worden besloten. De agenda afgehandeld zynde, vraagt de heer Meerburg, of iemand, die in deze ge meente zaken drijft, bier een gedeelte van het jaar woont, zich by afwezigheid doet reprensenteeren door zyn zoon, niet valt in de termen, om in den Hoofdelyken Omslag te worden aangeslagen en zoo ja, of het dan niet billyk ware den heer Van Blaaderen naar rato aan te slaan. De Burgemeester merkt op, dat elk jaar het suppletoir kohier H. O. wordt opgemaakt en ditmaal de vraag van den heer Meerburg in ernstige overweging zal worden genomen. De heer Meerburg vraagt nog, of het ook niet billyk is, badgasten, die meer dan drie maanden in do gemeente verbiyven, in den H. O. aan te slaan. Spr. noemt den heer Hueber uit Leiden en nog een anderen heer, wonende op de villa naast den heer Van Blaaderen. De burgemeester merkt op, dat het hier afhangt van de opvatting omtrent het tijde- ïyk verblyf. De badgasten, die alleen overdag te Katwyk zyn en 's avonds terugkeeren naar hun woonplaats, vallen niet in de termen, oin te worden aangeslagen. Voorts deelt de Voorzitter nog mee, dat B. en Ws. steeds van het beginsel uitgaan, hen, die van de badplaats genieten, zoo min mogeiyk aan te slaan. Ten slotto stelt hy in kennis met het ernstig onderzoek van B. en Ws., betreffendo het instellen eener straat belasting, om hiermee den Hooft)eiyken Omslag te verlagen. Door deze belasting zouden uit wonende eigenaren en naamlooze vennoot schappen, die hier zaken dry ven, worden getroffen. Te zyner tyd komt deze zaak aan de orde. Verder niemand moer hot woord verlan gende, sloot do Voorzitter de vergadering. Vervolg der Advcrtcntiën. Gedurende den groentyd wordt gezocht eene Fr. aanbiedingen met opgave van prijs met en zonder pension onder motto Kamer aan den Boekhandelaar H. J. BERKHOUT, Den Haag. 5569 7 goven hunne geachte C-iér.le-1; kennis, dat hunne Zaak op HPon«lcr<!ng 15 A ugus'us na 3 uren zal fiKSUDTE* zy 5554 5 op UondcnlAK 1 5 A ug., des avon Is te 9 uren, in de Concertzaal van den lieer EPHRA1VL Zy. uie nog wenschen deel to nemen aan de Reis Utrecht, gelieven zich u tulyk Donder dag ter vergado: ing op to pt\en. 5571 12 HET BESTUUR. HOLLANDSCH Dlnvdrtgs en Donderdag» tot nader order, aanvangende Donderdag 15 Augustus 189Ö, van AMSTERDAM naar ROTTERDAM, stoppende te Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam. Vertrok van Amst.nl am 10.55 's avonds. Do Raad van Administratie, Het Gedelegeerd Lid, 5674 17 R. VAN HASSELT. 5623 30 uif de VictoriaSron fe Oberlahnsfein by Ems TARIEF BLOEMNARKT 21. De prijzen zyn voor gewone warme of koude baden buiten abonnement per bad f 0.50. 1 abonnement van 10 baden 4. 1 20 7.- 1 50 „15.- 1 100 „25.- Onder deze prysopgaaf is begrepen het ge bruik van twee handdoeken BLOEMMARKT 21, is geopend: Maandag van 8 uren v.rn. tot 5 uren n.m. Dinsdag ,8, ,,6„ "VVo-nsdag „8, .„5, Donderdag „8, ,„5„ Vrjjdag .8, Zaterdag „8, ,„9, 656 26 De Administrateur, N. li. IIATVX. Onder Hooge Bescherming van H. AI. de Kon in gin-WeduweRegentes v/h. Koninkrijk, ENTRKË f tt.&O (1 TICKET). Des namiddags van 25 en 's avonds van 8I I uren COPsCEUTEiN door beroemde orkesten. uit de Koninklijke Fabriek van JAMES PAIN SONS, London. waarin alle bewoners in Oud-Hollandsche kleederdracht. Doolhof. Hindelooper kamer. Oud-Hollandsche muziek op het Marktplein, Schuttersfeesten uit den tijd van Prins Maurits. 4397 66 lag benevens verlichting door electriciteit enKindermanns gasgloeilicht. H FONTAINES LUMINEUSES (Lichtfonteinen). Zeepen van den tegenwoordigen tyd hoeft geen enkele in zulk oen kort tydsverloop een zoo groote verspreiding en aftrek gevonJen als de prachtige PERLKGEP. De voortrelTelyk- beid dezer Zeep bestaat in hare buitengewone Zachtheid, Reinheid, Vetrykheid en Goed koopheid. Geon Huisvrouw, Moeder of Dame, hetzy oud of jong, moet nalaten ten minste een proef te nemen met PEIILZEEP, welke in pakketten van 3 st. voor ÖO Cis., per enkel stuk voor 2(1 Cis., verkrygbaar is te Leiden by F. VAN DORP, Haarlemmerstraat 5, En gros-Verkoop; A. M. DE WJT BEUKERS, Haarlemmerstraat 7J. H. DIJKHUIS, Hoogstraat 5; GERNER Co., Aalmarkt; N. KLOOTS, Donkersteeg 5; G. A. MASTEN BROEK, Hoogewoerd. 5567 22 Mot scherpe wapenen. 16) Die oude ridders, met hun hard, eenvoudig brein, vochten wol eens togen windmolens, braken oen lans om menige denkbeeldige be- leediging, en snelden ter vordediging van menige jonkvrouw, die hot nu juist niet ver diende, maar door hen word Engeland groot, myne hoeren! Door hen werd het groot! Laat ons dat niet vergeten!" „Dus moet or gevochten worden?" „Ja," antwoordde Durnovo, „er moet go- vochton worden. Vechtende mooten wy ons eon wog banen, en als we er eenmaal zyn, Je plek met de wapenen verdedigen. Maar voor de wereld zetten wy een particuliere ondernoming op touw om do bronnen van do Ogowo op te sporen." „De Ogowe?" en weer verspreidde zich een glan3 over het gelaat van Guy Oscard. „Ja, u wil ik dat wel vertellen, ten eerste, omdat ik u vertrouw, ten tweede, omdat toch niemand zonder my den weg kan vinden." Guy Oscard koek hem niet zonder bewon dering aan, on mot de sympathie, die er altyd bestaat tusschen de zonen van Ismaöl. Dur novo schoen wel opgewassen voor de taak, die hy zich gesteld had. Gedurende do reis was hy weer by krachten gekomen, en met die hernieuwde spierkracht was ook zyn mo- reele kracht weer toegenomen en zyn invloed op de menschen grooter geworden. Te midden van die bleeke mannen om hem heen, was dio Alrikaansche reiziger een geheel ander wezen - een man naar het hart van Guy Oscard. Dat bruine gelaat, dio bruine handen trokken hem aan evenals die donkere, vurige oogen en die veerkrachtige houding in hoofd on schouders. Tusschen die bleeke gezichten kwam de eigenaardige tint van Victor Durnovo 8teikor uit ook de kleur onder de nagels van zyn vingers. Zjjn diep olijfkleurige hals stak zoo sterk af tegen zyn sneeuwwitte hals boord, on de blauwe tint in het wit van zyn oogen moest hier wel treffen. Maar niets van dat alles deed hem dalen in Guy Oscards schatting; integendeel, deze omstandigheden maakten hem geschikter voor het werk, dat hy wilde ondernemen. „Hoe lang kan dat duren?" vroeg Guy. Durnovo trok even aan de vreemde snor, die als een gordyn over zyn lip hing. Zyn mond was onzichtbaar en zyn gedachten waren daardoor onmogelyk te radon. „Drie maanden om or te komen," antwoordde hy eindoiyk. „Een maand voor 't plukken, en dan zoudt u den eersten oogst naar de kust kunnen brengen on terug kunnen keeron naar de plek, waar u Meredith en my hebt achtergelaten." „Zou ik binnen acht maanden weer in Londen kunnen zyn?" „O, bestl wy dachten, dat u in Londen het goed aan den man zoudt kunnen brengen en een paar jaar later, als alles marcheert, komt Meredith terug. Wy kunnen do verbouwing gerust in handen van de inboorlingen laten, als we ons daar eenmaal goed en wel geves tigd hebben en den wind onder hen hebben." Iets in den toon van zyn stem deed Guy Oscard vragend opzien. „Hoe zoo?" „U weet wol hoe ik gewoon ben met de inboorlingen om te gaan," antwoordde Dur novo met een wreeden lach. „Het is de eenige manier. In Centraal Afrika zyn er geen andere wetten dan die de nood stolt." Het was Oscard niet mogeiyk hier te zwygen. „Ik houd niet van uw manier van omgang met de inboorlingen," zeide hy vriendelyk. „Dat is, omdat u ze niet kent. Maar in deze zaak is u de aanvoerder van onze manschappen. Natuuriyk krygt u volkomen „carte blanche!" Oscard knikte. „My dunkt," vervolgde hy na een kort zwygen, „er zal ook wel geld noodig zyn?" „Ja, dat heb ik met Meredith al bepaald. Wy hebben eigeniyk al vastgesteld, dat u beiden ieder duizend pond zoudt aanbrengen en ik vyfhonderd. De eerste twee jaar zullen we alle drie golyk opdeelen. Daarna zullen we nieuwe schikkingen dienen to maken, voor *t geval, dat u of Meredith wenschte op te houden een werkend compagnon te zyn. Ik hoop en verwacht, uat u er niet tegen zult hebben u tegen het eind van dit jaar by ons to voegen met een geschikt troepje mannen om den oogst onder escorte naar de kust te brengen?" „Neen!" antwoordde Oscard, na zich be dacht te hebben. „Dat zal ik wel kunnen." „Ik bereken," ging de andere voort, „dat de jeis naar de kust twee maanden zal ver- eischen, en iederen keer, dat u dien tocht doet, zal hy minder tyd vorderen." „Ja." „Natuuriyk," ging Durnovo voort en by wist dat alles, wat hy nu zeide, Oscard als muziek in de ooren klonk, „natuuriyk zullen we heelwat naar boven moeten brengen, een heele lading proviand, ammunitie en zaad om daar te verbouwen." „Ja," antwoordde Oscard in gedachten. Reeds klonken hem de regelmatige slag van de roeispanen en de eigenaardige melancho lieke zang van de roeiers in de ooren, alsook de muziek van deu wind door het dichte geboomte van het woud. Durnovo stond plotseling op. „Dus doet u met ons mee? Mag ik aan Meredith een telegram zendeD, dat u mee komt?" „Ja," antwoordde Oscard eenvoudig, „dat mag u doen." „Wy hebben geen tyd te verliezen," ging Durnovo voort, „leder uitstel vermeerdert het gevaar, dat men ons soms vóór is. Over veor- tien dagen vertrek Ik naar Loango; gaat u dan mee?" „Ja." „Zal ik passage voor u nemen?" „Ja." Durnovo stak hem de hand toe. „Adieu," zeide hy. „Kan ik u hier altyd treflfeD, als ik u eens moet spreken?" „Ja, maar wacht eens evenl Ik ben van plan een paar dagen uit de stad te gaan. Kom morgen by my lunchen, dan kunnen wy nog het een en ander samen bespreken. „Go9d! om één uur?" „Ja, om één uur." Toen Durnovo was vertrokken, ging Guy zitten en schreef aan Lady Cantourne, om haar uitnoodiging aan te nemen en eenige dagen op Cantourne Place aan de Solent te gaan doorbrengen. Hy deelde haar tevens mede, dat hy kwam afscheid nemen, daar by van plan was in Afrika te gaan jagen. IX. Vet d v e r d r f) f. Qnand on n'a pae ce que l'on aime, 11 fuut f.imer co qno Ton a. „Uw energie, myn lieve mevrouw, behoort waarlijk niet tot de geringste uwer deugden." Lady Cantourne had haar cassette vóór zich en sloeg by die woorden de oogen op met een byzonder innemend lachje. John Meredith stond by de open tuindeur en leunde tegen den post daarvan met een gratie, die de bekoorlykheid der jeugd miste. Hy stond uit te kyken en zyn blikken gleden langs een zacht hellend grasveld, dat op de Solent uitliep. Hy droeg een pak van blauw serge, dat hem geheel het voorkomen gaf van den man, die een groot deel van zyn leven op zyn jacht heeft doorgebracht, maar dit jaar vond hy het aangenaam aan de vaart slechts deel te nemen door er, in de deur van da tuinkamer staande, naar te kyken. „Men moet mot zyn tyd meegaan. John," antwoordde Lady Cantourne, terwyi ze haar vermaakte pen sieriyk in den inkt doopte. {Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6