dit uitbrengt binnen veertien dagen na ont vangst van do uitnoodiging daartoe. De bepaling van de slotalinea van artikel 2 is ook bier van toepassing. Art. 4. By do kennisgeving van de door Ons genomen beslissing op een aanvrage tot toekenning of verhooging van een pensioen of onderstand op grond van de wetten, in aitikel 2 bedoeld, of van een pensioen of onderstand, door Ons op de wijze, in art 3 bedoeld, verleend, wordt tevens mededeeling gedaan van bet advies van den Militairen Pensioenraad aan den of de belanghebbende. Indien door dezen of deze met die beslissing of met het bedrag van bot verleende pensioen of den verleenden onderstand geen genoegen wordt genomen, is deze bevoogd, binnen drie maanden, nadat dio beslissing of die ver leening te zijnor of harer kennis is gebracht, to verzoeken, dat omtrent de bezwaren bet gevoelen worde ingewonnen van de afdeeling van den Raad van State, bedoeld by het 2de lid van art. 13 der wet van 21 Docernber 1861. "Wanneer, ingevolge bet bepaalle bij dit artikel, bet gevoelen van de afdeeling van den Raad van State, bedoeld bij het 2de lid van art. 13 der wet van 21 December 1861, ■wordt ingewonnen, wordt de zaak behandeld op de wijze, vastgesteld voor de behandeling van geschillen van bestuur. Art. 6. Door de bepaling van artikel 4 komen te vervallen de bepalingen van art. 32 der wet van 18 Juli 1890, van art. 34 der wet van 18 Juni 1892 en van art. 45 der wet van 12 Juli 1895. Art. 6. Onverminderd bet bepaalde in art. 63 der wet van 5 October 1841, worden pen sioenen en onderstanden, die ingevolge do bo palingen der in art. 2 bedoelde wotten en met inachtneming van de in deze wet gestolde regelen zijn toegekend, door do Algomeene Rekenkamer verevend tot de bedragen, waarop zij zijn verleend, tenzij ingevolge het bepaalde by do artt. 62, 64, 65, 66, 70, 71 of 72 der gewijzigde wet van 28 Aug. 1851, by de aitt. 61, 63, 64, 65, 69, 70 of 71 der ge wijzigde wet van 28 Aug. 1851, by art. 25 der wet van 9 Mei 1890, by de artt. 35, 36 of 37 der wet van 18 Juli 1890, by do artt. 37, 38 of 39 der wet van 18 Juni 1892 of by de artt. 48, 49 of 50 der wet van 12 Juli 1895 een lager bedrag behoort te worden be taald of de betaling achterwege moet blyven. Art. 7. Do Militaire Pensioenraad is bevoegd van de departementen van algemeen bestuur de vereischte inlichtingen te vragon en doet aan de departementen van marine en van oorlog do voorstellen, die by in bot belang oener goede regeling van het militaire pen sioenwezen noodig en nuttig acht. Hy geeft insgeiyks de gevraagde inlichtingen aan de departementen van algemeen bestuur. Greineiig-cl Nieuws. Eeno uitstokende verbotering is de verplaatsing van bet magazyn van photograpbie-artikelen van den heer C. F. Hazenberg van eeno bovenwoning op do Haarlemmerstraat naar een woonhuis op den Apothokersdyk. Waren vroeger de scboono artikelen voor het oog verborgen, thans zyn ze allen netjes geëtaleerd en kan ieder voor- byganger zo gadeslaan. Vooral amateur-photo- grafen zullen hier niet kunnen voorbygaan zondor eens een oogenblikje 2ich te verlustigen in den aanblik. Binnentrederde, vindt men eon ruim magazyn met artikelen „up to date" en bovondien drie donkere kamers 1 Vak-pbotografon en amateurs dito behoeven thans niet meer uit andere steden hunno artikelen te betrekken; ze vinden by den heor Hazenberg alles van hunno gading. Het feit, dat het specialiteits- artikel van de firma Wilhelm Schtidel Co. alhier, hare Ceylon kaneel likeur, in 3'/2 jaar tyds in binneu- en buitenland 12-maal werd bekroond, waaronder 2 eerodiploma's en 8 gouden medailles, en dat reeds verscheidene hooron doctoren ze ontbieden, is zeker geen alledaagsch verschynsol te noemen. Reeds sinds eenigon tyd wordt ze ook in het buitenland zeer gewaardeerd en hadden reeds herhaaldelyk verzondingen plaats naar België, Frankryk, IndiG, Rusland en zelfs naar Perziö. Hot komt ons voor, dat een dergeiyke waar deering van een nieuw artikel van Ilollandsche industrie niet onvtrmeld mag blyven, maar algemeen bekend dient te worden. Op de internationale tentoon- stelling voor hygiëne te Genève is de firma Sanders Co. alhior voor hare inzending „Meoicinalo zeepen" bekroond met het eere diploma en een gouden medaille. Een span paarden voor een wagen ging hedenmorgen, tegen twaalf uren, op de Langegracht aan den haal. In hunne vaart kwamen zy in botsing met een met potten en pannen beladon wagen, welke tegen den grond geraakte en waarvan de inhoud groo- tondeels werd gebroken. Kort na dit ongeval werden de paarden tot staan gebracht. Uit Waddingsveon wordt ons gemold dat Dinsdag morgen wederom in die gemeente brand is uitgebroken. Hy ontstond aan do Zuiakade in de werkplaats van den houtdraaier C. Moraal. Hoewel van hot meu bilair veel is gered, hebben èn woning èn werkplaats toch veel brand- en waterschade goleden. Door den tienjarigon W. B. Czn., wonende te Haarlemmermeer, Hulgsloot, is by den kastelein W. A. A. Koppers, aldaar, in den loop van 14 dagen viermalen ^en en ander ontvreemd; o. a. geld, sigaren, een pypje, kaas, enz. Hy heeft zich toegang ver schaft door het uitsnyden van een glasruit. Van een en ander is door den gemeente veldwachter Tit proces-verbaal opgemaakt. Dezer dagen ie, gelyk men weet, te 's Gravenhage een ergerlyk feit gepleegd. Een drietal koetsiers hebben een meisje, dat een hunner 's avonds den weg vroeg, in een stal op de meest ergeriyke wyze mishandeld. De justitie heeft de daders gevangen gezet. In de gisteren gehouden gemeenteraads zitting heeft de heer Hymans van Wadenoyen B. en Ws. geïnterpelleerd naar aanleiding dezer aanranding. Hy liet zich, op grond zyner informatie by de politie, in zeer ongun- stigen zin uit over bedoelde personen, die, hoewel als gevaarlyke sujetten bekend, nochtans zonder verdere controle, wat hun personen betreft, van gemeentewege getole reerd worden als bestuurders van station- neerende rytuigen. Wel het materieel, maar niet het personeel dier rytuigen is aan keuring onderworpen. Do heer Hymans gaf daarom B. en Ws. ernstig in overweging de politie verordening op dat punt te herzien. De tydelyke voorzitter verklaarde dat B. en Ws. de vraag van den interpellant in over weging zullen nemen naar aanleiding van het voorgevallene. Intusschen schynt het verbaal van den Haagschen kroniekschryver der „Nieuwe Gron. Crt." betreffende de mishandelmg van eene dienstbode door drie Haagsche koetsiers, wel wat sterk gekleurd. De „Haagsche Ct.," die ook een onderzoek heeft ingesteld, noemt zyn verhaal in de hoofdzaak wel niet onjuist, doch geloofr, dat by ten aanzien van de by- zonderheden zyne verbeeldingskracht wel wat veel heoft laten werken. Het meisje, dat niet by een Utrechtschen professor diende, is nl. niet door een der koetsiers tot 4 uren rondgereden, maar, toen zy bemerkte dat de laatste trein weg was, blyven wandelen, zonder 't doel om een loge ment te zoeken, alleen om den tyd door te komen tot den eersten trein; op die wandeling is zy de koetsiers tegengekomen, en dezen hebben haar toen, in de Boekhorst- straat, inderdaad in een poort gesleurd en ergerlyk behandeld, zoodat er aanleiding be staat tot toepassing van art. 246 Strafw. (wegens handelingen met geweldpleging, waar tegen 8 jaar gevangenis is bedreigd), hoewel niet in die mate, als uit de correspondentie in de „N. Gr. Ct." is op te maken. Op het geschreeuw van het meisje kwamen drie mannen te hulp; twee daarvan zyn be kend; do derde, do onbekende oude, heeft haar blykens zyn nachtelyke verklaring aan de politie zien voortslepen. Dat het meisje zoodanig letsel hoeft be komen, dat zy naar Leiden zou zyn vervoerd, i3 ook onjuist. Zy is, na eenige uren in het politiebureel te hebben vertoefd, weer ver trokken. Op verzoek en voor Tokening van het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van dieren is op het strand te Schoveningen naby de „Montagne Russe" een drinkfontein verrezen ten behoeve van de paarden en ezels, die aldaar zyn go- stationneerd. Aan deze fontein bestond groote behoefte, daar er geen water to verkrygen was dan naby het station van de Staatsspoor- stoomtram. Mode is op verzoek van gemeld bestuur eeno drinkfontein gemaakt naby het station der Hollandscho Spoorweg Ma «tschappy. Ook deze fontein mag van groot nut worden be schouwd, daar de koetsiers vroeger genood zaakt waren ten behoeve van hunne paardon water te vragen in de naburige herbergen. Ten huize zjjnor ouders in de Zomorhofstraat te Rotterdam is gisteren door een agent van politie aangehouden een jongen yan 17 jaren, verdacht van diefstal van een horloge, te Leiden gepleegd. Hy is naar Leiden overgebracht. Men seinde aan de „Tel." gister avond uit Rotterdam: Zooeven trachtte Gustav Buntsche, een berucht bankrootier, per stoomschip „Spaam- dam" naar Amerika te vluchten. By de in scheping aan de Wilhelmina kade werd hy herkend door den inspecteur van politie Eysinga, door dezen gearresteerd en per rytuig naar het centraal bureel van politie gebracht. By hot verhoor, dat hy hier onderging, verklaarde de aangehoudene niet te weten, waarheen zyn compagnon gevlucht is. By fouilleering werd een aanzieniyk bedrag aan effecten en geld op hem bevonden. De J a c o b - V a n - L e n n e p - b u u r t maar vooral de Jacob-Van-Lonnep straat, te Amsterdam, wordt dit jaar, evenals verleden jaar, wederom door byenzwermen geplaagd. Zaterdag raiddag vlogen ze by duizenden een spokslagerswinkel binnen, zoodat het vleesch in veiligheid gebracht moest worden. Verleden jaar kwam er zelfs do stadsreiniging by te pas, om do lastigo snoepers uit een paar kruidenierswinkels te verdryven. Zaterdag-avond ontstond er in een bier* en danshuis in de Zandstraat te Rotterdam twist tusschen een jonkman en eene vrouw. Do twist liep zoo hoog, dat de jongen een mes opnam en het meisje daar mede een steek in den buik toebracht. De gekwetste, Anna Bol, wonende Kikkersteeg, werd, na voorloopig door do politie verbonden te zyn, naar het Ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is van dien aard, dat er veel hoop op herstel bestaat. Naby de 1ocomotie f 1 oods der Staatsspoorwegen te Rotterdam is een lood- gieteisknecht door een trein aangereden en gedood. Te Zutfen heeft zich in de wacht kamer derde klasse van het station aldaar, de soldaat der koloniale reserve A. v. d. S. door een revolverschot gedood. De vorige week is Oud-Hollandt op de tentoonstelling te Amsterdam bezocht geworden door 35872 personen; het aantal bezoekers bedraagt tot dusver 433,063. De vertooning van „de Schoone Slaapster", welke heden op de tentoonstelling zou plaats hebben, is wegens hot ongunstige weder tot morgen uitgesteld. Een dubieuze vordering. Vojor de rechtbank te Utrecht is behandeld de vordering tegen een dame, weduwe, be woonster van een fraai landgoed op den Biltschen straatweg voorby het fort De Bilt, vervolgd voor de betaling van een vry aan- zienlyke rekening aan een harer leveranciers. De gemachtigde van den leverancier had by het in de dagvaarding omschrevene alleen het verzoek te voegen om spoedig vonnis te vellen, met het oog op de beruchtheid van de schuldenares, die reeds herhaaldelyk in binnen en buitenlandsche bladen was gesignaleerd. Mr. C. J. Th. Philipsen meende het aan de prudentie van den kantonrechter te mosten overlaten, of er eenige waarde te hechten was aan het signaleoren zyner cliënte in dergeiyke bladen, als door eischer waren genoemd. Pleiter maakte eenige aanmerkingen op de rekening en bood ten slotte aan, ter kwy ting derzelve, een bedrag van f 61 te betalen. Eischers gemachtigde, die by dit aanbod zeer begeerige blikken op pleiters handen had geslagen, verklaarde zich onmiddeliyk bereid zyne rekening tot dit bedrag te verlagen, mits dan ook het geld maar kwam maar hy zag nog niets. Mr. Philipsen noemde dit eene insfTltiatie. Mevrouw, zyne cliënte, was door toevallige omstandigheden verhinderd hier te zyn, doch haar zoon, hier aanwezig, kon de verzekering geven, dat zyn mama dit bedrag gaarne zou voldoen. Pleiter verzocht intusschen akte, dat de rekening door eischer op f 61 was vermin derd. Die akte wilde do kantonrechter hem echter niet geven, omdat aan de voorwaarde, die aan de vermindering verbonden was, niet was voldaan. Welke aanmerking er toen nog meer op de rekening gemaakt werd, was niet recht duidelyk, maar er volgde weder een aanbod, ditmaal van ongeveer acht en veertig gulden. En nu schetste eischers gemachtigde het hopeleoze van den toestand met dit Duisterend uitgesproken woord: „al waren het zooveel kwartjes, als ik ze maar in myn huis had, dan graag!" (U. D.) De man, die in de vorige week ter zake van den brand te Groningen werd aangehou 'en, op vermoeden van dezen te hebben gesticht, is weder op vrye voeten gesteld. Op het terrein van den brand is men nog steeds met hot opruimon bezig. Rook en damp stygen voortdurend uit de nog altyd groote stroomassa's op, waarvan niets dan mest overblyft. Gisteren had te Groningen eeno vergadering van veehouders, vetweiders en ve handelaars plaats, naar aanleiding van het voorstel van vele veehouders uit N.- en Z.-Hol land, om hun vet vee voortaan vo.'tstoots te verkoopen, zonder */2 pet. te storton in het fo .ds voor tuberculose. Na zeer lange discussie werd het voorstel echter verworpen, maar besloten zich tot de regeering te wenden om voor consumtie afgekeurde, tuberculose koeien van rykswege te vergoeden. Maandag-avond hielden eenige leden van het Leger des Heils te GroniDgen een optocht door de straten, warby zich weldra een menigte volks aansloot. Daar er geen vergum.ing tot den optocht gegeven was en de lieden weigerden uiteen te gaan, werd er proces verbaal tegen hen opgemaakt. Maandag-namiddag ontstond te Gronsveld (Limburg) een hevige brand in een boerenwoning. Het gebrek aan bluschcuiddolen, aan water vooral, benevens de droog'e, waren oorzaak, dat het onheil zich spoedig uitbreidde, met het gevolg, dat te zes uren 's avonds veertien huizen in do asch lagen. Een paard, een koe en vele varkens kwamen in de vlammen om. Eenige boerderyen waren niet verzekerd. Één enkele brandspuit was aan wezig, die door gebrek aan water byna niets kon uitvoeren. Het 3-jarig zoontje van den heer J. Iekema, in 't Friosche dorp Lange- zwaag, verliet de ouderlyke woning om op straat te spelen. Slechts eenige oogenblikken daarna vond men het knaapje in eene naby- zynde sloot. De persoon te Steken e, die Do n- derdag by een gevecht tusschen de commiezen door een kogel doodeiyk getroffen werd, is aan de gevolgen overleden. De 80-jarige H. Harmsma, te Terwispel, aie in het land werkzaam was, wilde zich om een hek begeven, viel achter over in eon 9loot on verdronk. Drie personen gingen eergister middag sp-levaren op den Kralingschen plas. Het bootje kantelde om en een van de drie verdronk. Zyn lyk werd des avonds opgehaald. Te Buurmalsen is een doove man door een voor een wagen gespannen hollend paard overreden en aan de bekomen kwetsuren overleden. De bladen te Weenen deelen mede dat eergisteravond op last der regcering te Marienbad de speelzaal aldaar voor vreemde lingen get-lottn is. De kas van de bank werd in beslag genomen en de deuren van do spe -1 a 1 door [oülie-agenten bezet. Nadat de namen van de aanwezigen, 200 badgasten, waren opge teekend, mochten dezen de zaal verlaten. Reeds lang heeft men gejaagd en gevischt by kunstlicht. Maar nu is men in Engelsch-Indië op het idee gekomen een Edison-lamp by de tygerjacht te gebruiken. De jager zoekt zich in het boscb een plaats uit, waar hy zich opstelt met een stuk vee als aas voor zich en een electrisch lampje in een boom daarboven. Het electrische toestel is zoo ingericht, dat een druk op een knopje op de geweerkolf de lamp kan ontsteken. Als do tyger by het aas is gekomen, steekt de jager de lamp aan, do tyger schrikt van den follen schyn en is een oogenblik verbysterd. Dat oogenblik moet de jager gebruiken om te schieten. Tot nu toe is alleen de electrische battery, die de jager mee moet nemen, wat te zwaar, maar daarop zal ook wel iets te vinden zyn. Volgens een telegram uit Guaya quil zyn by het gevecht by San Miquel, dat jongstleden Dinsdag werd geleverd, 300 man gevallen. Generaal Alfaro heeft de stad Rio Bamba, 84 Eng. myl benoorden Guayaquil, genomen. De federalisten leden een verlies van 46 dooden en 20 gewonden by de inneming der stad. De stoomboot „Victoria," van de Anchorlyn, met 98 Italiaanscbe tusschen- dekspassagiers op weg van Nieuw-York naar de Middellandsche Zee, is 200 mylen ten zuiden van New Foundland tydens een dikken mist in aanvaring gekomen met een ysberg. Do snelheid, waarmede de bevelen van de offi cieren op de brug door de mannen in de machine kamer werden uitgevoerd, voorkwam alleen een ramp; er werd dadeiyk tegenstoom ge geven, zoodat de schok betrekkelyk licht was en de boot er met een paar ingedrukte platen aan den boeg afkwam. In het zuiden van Rusland heerscht sedert oenigen tyd een zoo groote droogte, dat, gelyk uit St.-Petersburg wordt gemeld, de zomeroogst daardoor in ernstig gevaar komt. In Noord-Europa blyft de regentyd aan houden. Ook in Engeland en Ierland zyn hevige onweders aan de orde van den dag, welke byna overal met hevige en aanhou dende regens gepaard gaan. De lezers van een in het ge- bruikelyke Engelsch formaat verschynend Lundensch blad waren onlangs zeer verbaasd, toen zy eene geheele bladzyde geheel blank vonden. Zou een der vormen in elkaar ge vallen zyn? Neen, dat bleek niet het geval te wezen, maar in een der hoeken vond men in kleine letters de volgende mededeeling: „Het is bekend, dat de firma X. Co., (hande laars in wijnen op fust en op flesschen) geen reclame noodig heeft. Om echter de dagbladen niet te berooven van de welverdiende bron van iukomst der advtrtentiën, heeft zy deze bladzyde gekocht. Nieuwe redon tot echtscheiding.— In Cincinnati, Ohio, heeft e<?n zekero Georgo Gravins echtscheiding aangevraagd, omdat zyne vrouw hem in het laatste jaar gedwongen heeft een boezelaar te dragen, te wasschen, de kinderen te verschoonen, te stryken, kortom allerlei soort van huiswerk te ver richten. Ei valt overigens niets op de vrouw te zeggen; dat geeft de man zolf toe. Alleen dryft zy hare minachting van het wettelyk voorschrift, dat do man het hoofd der huwelijksgemeenschap is, wat ver, door in bare huishouding de rollen volledig om te keeren. BudaPesth is in opschudding gebracht door een moord op bet goed bekend staand hoofd van oen groot handelshuis, Lodewyk Deutsch. Deze is op zyn kantoor gedooi door een zekeren Karei Czaszar, een boschwachter, door hem weggezonden. Czaszar kwam op het kantoor en eischte uitbetaling van een commissie van fl. 4000, die hem naar zyn zeggen toekwam. Toen Deutsch weigerde, haalde hy een pistool te voorscbyn en schoot zyn vroegeren heer dood. Uit Sydney wordt nog geseind betreffende hot vergaan van de „Catterthun", dat twee booten van het verongelukte schip omgekeerd dryvende zyn gevonden op zee De Hongaarsche regeering heoft woder den invoer van varkens uit Servië ver boden, aangezien bij een Servisch varken te Buda Pesth besmettelyke ziekte werd gecon stateerd. Gemeenteraad van Aifcn. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig: de heer J. De Bree. De geloofsbrieven der herkozen Raadsleden, de heeron M. Visser, F. P. Bos en J. De Bree, en van het nieuwgekozen Raadslid den heer C. Nagtegaal worden in orde bevonden, zoodat tot toelating van de gekozenen wordt besloten. Gelezen worden: a. een missive van den heer H. Jansen, te Kolynsplaat, waarbij deze kennis geeft, dat hij zyne benoeming tot oriderwyzer aan de openbare school voor M. U. L. onderwys alhier aanneemt, b. een missive van de commissie van toezicht op de ambachtstoekenschool alhier, waarby zy kennis geeft dat de heer Jb. Van der Eist, lid dier commissie, is overleden, c. vyf adressen respectievfciyk van: de afdeeliog Alfen van de Nederlandsche werkliedenvereeniging „Patri monium", de christelijke jongelingsvereemging „Onderzoek de Schriften", den k« rkeraad der Nederduitsch-Hervormde gen ente te Alfen, parochio Aarlanderveen, den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Alfen, de christelyke jongelingsvereeniging „Samuel" en d. een adres door Z9er vele verschillende werklieden uit Alfen onderteekend, alle welke adressen onder sub c en d genoemd den Raad, onder aanhaling van talrijke motieven, verzoeken by z(jn Voorzitter beleefdeiyk aan te dringen, dat door hem ter gelegenheid van do te houden harddraverij alle mogelyke publieke verraake- lykheden worden geweerd. Voor kennisgeving worden aangenomen de stukken sub a en bterwyl omtrent de stukken sub c de Voorzitter mededeelt dat de beslissing hierover niet behoort tot de bevoegdheid van den Raad, maar over bet al of niet toelaten van openbare vermake- lykbeden by de harddravery en paardenmarkt door den burgemeester, als hoofd der politie, wordt beslist. Voorts wordt het adres sub d ter zyde gelegd als zynde niet gezegeld. De heer De Jong vraagt het woord om tot den Voorzitter naar aanleiding der onder sub c en d genoemde adressen toch nog een verzoek te richten, waarna de Voorzitter mededeelt dat aan het eind der vergadering daarvoor aan hem gelegenheid zal worden gegeven. Komt in behandeling de voorloopige vast stelling der gemeente rekening 1894, waartoe voorlezing wordt gedaan van het rapport van de finantiëele commissie, strekkende tot voor- loopigo vaststelling dier rekening, zooals die door B. en "Ws. den Raad is aangeboden, t. w. in ontvangst tot een gezamenlijk bedrag van 27580.40 en in uitgaaf *d 27223.03, alzoo met een batig slot van f 357.37. Overeenkomstig de conclusie van het rapport wordt eenparig besloten, terwyl ce heer De Jong vóór de stemming nog opmerkte, dat hoewel hy vóór de vuorloopige vaststelling der rekening was, hy toch i iet kon nalaten, als zyne meening te kennen te geven, dat hy de uitgave van /"30 ten behoeve van den toegangsweg naar het station in do gemeente- rekening niet billykte. De uitgaven waren het govolg van door de gasfabriek gemaakte schade, by vond het dus billyk dat die schade door de gasfabriek werd betaald. Spreker verzocht den Voorzitter in de volgende raadsvergadering de concessie der gasfabriek, omstreeks 1856 verleend, den Raai voor te doen lezen, als wanneer spreker dan een nader voorstef^daaromtrent zou doen. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burgerlyk Wees- Armhuis. Met algemeene stemmen wordt benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de ambachtsschool de heer A. Pannevis, alhier. Hierna verkrygt de heer De JoDg het woord, onder opmerking, dat hy van de onbevoegd heid des Raads in deze overtuigd is, om don Voorzitter te verzoeken als hootd der politie, aandacht te schenken aan den inhoud der 6 adressen in het begin der vergadering voor gelezen. Zes adressen wil volgens spreker nogal wat zeggen en dan nogal van „Patrimonium", twee kerkbesturen en talryke arbeiders. „Patrimonium", die in den afgeloopen winter zooveel heeft gedaan om den nood der armen te helpen lenigen en daarvoor tyd, noch geld, noch moeite heeft gespaard 1 Het zou te be treuren zyn, indien dezelfde arbeiders, die „Patrimonium" toen den winter door heeft geholpen, nu gelegenheid vonden tydens de harddraverij hun geld noodeloos te verspillen. De Voorzitter zegt dat niettegenstaande de adress n publieke vermakelijkheden toch zullen worden gehoudener is reeds door hem aan den heer Van der Sanden vergunning verleend tot hot houden van een café chantant op den avond van den dag der harddravery. Hy is overtuigd van het belang der adressen, doch vreest wanordclykheden, zooals het in werpen der ruiten by de Raadsleden enz., wanneer niet door hem eenige publieke ver- makelykbeden worden toegestaan. Op den bewusten dag is de toevoer van vreemdelingen zeer groot, en hy zou by wanordelykheid met de kleine hem ten dienste staande politie macht niet zyn opgewassen te^en do groote menigte. De heer Kemink protesteert tegen de meening van den Voorzitter. Deze gemeente acht hy als een zeer rustige en voor wanorJelykheder. by weigering van feesten is hy niet bevreesd. De Voorzitter zegt, dat zoo dan Alfensche inwoners die wanordelykheden niet zullen plegen, hy ze verwacht van vreemdelingen, bovendien de meeste adressen zyn van in stellingen of vereenigingen buiten Alfeö, hy kan dus van die adressen geen nota nemen. Geschieden er onzedelykheden, aan heeft hy politie om die te beletten. De heer Kemink brengt hiertegen in, dat wel degelyk alle adressen van in Alfen thuis- behoorende corporatie.i zyn, en waar zoo'n breede schaar van menschen iels verzoekt, gaat het z i. niet aan op hun verzoek niet te letten. De bedoeling is dat de Raad pressie zal uitoefenen op zyn Voorzitter. De heer Van Dobben kan geheel met het gesprokene van den heer Kemink medegaan, de Raad is toch ook geroepen de onzedelijk heid tegen te gaan. Spreker vindt het geen ferme handeling, dat de Voorzitter uit vrees voor balddadigheden, de publieke vermakelijk heden toelaat. De Voorzitter acht de harddravery en de paardenmarkt in het belang der gemeente; menigeen verdient dien dag aardig wat; hy is dus niet gezind de publieke vermakelijk heden te weigeren, en hoewel de heer De Jong nogmaals drukt op het gewicht der zes adressen, zegt do Voorzitter alleen, dat, wyi verladen jaar het sluitingsuur niet werd be paald, hy dat dit jaar wel zal doen. Hierna wordt de vergadering gesloten. UITLOTINGEN. Parijs 1876. No 125487 fr. 1G0,000, do. 76706 fr. 10,000. no. 16C283 l'r. 5000, dos. 2962 71129 92412 106155 109438 122725 140177 146339 180500 en 213552 elk fr. 1C00.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2