r><)iiderday; 15 Augustus. N°. 10881 A*. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH BA&BLAD Voor Leiden per Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DEZER COURANT: J maanden. f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend- Dit Hommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onieiëelo Kenuisjjcviugon. loschryvlnf voor «1c Matlonale Militie. WAARSCHUWING. Burj?eroec-etcr en Wethondera herinneren bij deze de ingezsttnen, dat tou gevolge der Wet van 4 April 1892 (staaiabiad No. C6) het register van iDachrg- viug voor de Natioial-' Militie dan 31stc*n Auguutuu aauetaande, dte namiddags to vier uren, voorgoed wordt gesloten, on loepen mitsdien de inüit eplich- tigen, d e in het Jaar 1S7G zgn geboren en zich Log niet hebben laten inschrijven, op, om do a»n- gifto daartoe nog vóór dat tgdatip to doen, ten tinde de nadeelige gevolgen te voo komen, die ni» verzuim ten deze voor hen zouden ontstaan, ook al mochten zij door eeno vergieei g omtrent het jniste jaar hunner geboorte, in de ioeeniug hebben ver keerd, dat zrj nog niet tot aangifte ter inschrrjving gehoudi n waren. Ztf noodigen daarom belanghebbenden, die 18 a 19 jaar oud zijd, uit, zich zoo Doodig omtrent het jaar, waarin zij geboren zijn, te vergewiteoD, cn zich, zoo dit jaar 1876 is, tou spoedigste aan te melden, waartoe nog gelegenheid zal wezen ter Scorotsrio, afd. Natioualo Militie en Schutterij, op iedcreu werkdag, tusechen dee voorm ddags h a 1 f t i e n en des Damiddags twee nren, lot 31 Augustus 1895. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Leiden, U. C. JUTa, Weth., lo. Burgem. 14 Aug. 1895. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Augustus. Het Stoffelijk overschot van wylen den oud hoogleeraar dr. D. Bierens de Haan zal morgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. De lykstaatsie zal zich daartoe 's morgens om halltwaalf begeven van de woning van den ovtrledeno, Rapen burg, waarheen het van Santpoort, waar de overledene tydelyk gelogoerd was, is overge bracht. Voor de akte Duitsch (L. O.) is te 's Gra- venhage toegelaten de heer J. Christiaanse, van Leiden. Voor de hoofdakte is te Utrecht geslaagd de heer J. Van Aken, van Leidon, en te Haarlem de dames L. J. Do Rochemont, W. S. C. Kuenen en P. De Zwaan, ook van Leiden. 's Rfjks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van den Regent van Labakkang (Pang- kadjene), Celebes, do navolgende voorwerpen, herkomstig van Celebes, ton geschenke ont vangen, (geïnventariseerd als serie 1008s): drie gevlochten doozen, een model ploeg, een dito egge. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Sls.-Ct De b;j het 4de regiment infanterie be noemde 2de luits. zyn als volgt ingedeeld: J. Tersteeg en M. C. T. Van Rijen bü het 3de bataljon te Haarlem en J. H. C. Brandt by bet 4de bat. te Leiden. Gedurende do eerste zeven maanden van hot jaar 1894 zyn in de gemeente Ter-Aar geboren 26 m. en 27 v., totaal 53er vestigden zich 44 m. on 49 v., totaal 93. Er zijn over leden 17 m. en 22 v., totaal 39, terwijl de gemeente metterwoon hadden verlaten 40 m. en 48 v., totaal 88. Het getal huwelijken, dat was gesloten, bedroeg 5. Het jaar 1895 geeft van 1 Januari tot 1 Augustus de volgende cijfers aan: Geboren 31 m. en 33 v., totaal 64, waaronder twee tweelinggeboorten; vesting 14 m. en 27 v., totaal 41; overleden 22 m. en 16 v., totaal 38; vertrokken 50 m. en 59 v., totaal 109; terwijl 13 huwelijken zyn voltrokken. Bedankt is voor het beroep naar de Goref. gem. te Hazerswoude door den heer N. H. Eoers, te Wanswerd. B(j de op 13 dezer gehouden aanbe steding van 110 kub. meter grind voor de dorpswegen te Haarlemmermeer is inge schreven door J. Van den Heuvel voor 319, W. De Boo voor ƒ325 en A. Den Breejen voor 438. De gemeenteraad van Den Haag heeft benoemd tot leorares in Nederlandsche taal, geschiedenis, aardrijkskunde en schoon schrijven aan de hoogere burgerschool voor meisjes, mej. T. J. Jelgersma, onderwijzeres aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem. Tot leeraar in de Griekscbe en Latynsche taal- en letterkunde werd benoemd de lieer C. Brakman, candidaat in de klassieke letteren, tijdelijk leeraar aan het Haagsche gymnasium. Tot tijdelijke versterking van personeel aan de beide Hoogero Burgerscholen voor jongen3 zijn wijders benoemd aan de school met 3 jarigen cursus tot leeraar in de Fransche taal J. Luyten, aan dio met 5-jarigen cursus tot leeraar in wiskunde E. A. SteinmTtz en tot leeraar in de Hoogduitsche taal F. Leviticus, allen thans tijdelijk werkzaam. Aan dr. Van Aken is, op zijn verzoek, eervol, onder dankbetuiging, ontslag verleend als conrector van het gymnasium. On er voorzitterschap van den heer Hof wede, postdirecteur te Scheveningen, kwamen gisteravond in het Verkooplokaal te Scheve ningen de afgevaardigden bijeen van de ver schillende vakvereonigingen van patroons en werklieden aldaar, van de visscherij, nering doenden en van den handel, zoomede de drie leden van den gemeenteraad, to Scheveningen woonachtig, de hoeren Hoogenraad, Knoester en Loeff, ten einde pogingen aan te wenden tot ver betering van den onhoudbaren toestand, waarin de nijvere visschersplaat9 Scheveningen door de jongste gebeurtenissen is gebracht. Door den heer Hofstede werd het doel nader toegelicht en de meening van de ver gadering gevraagd wat te doen 6tond. Het uitvoerend comité van de Schevening- sche vakroreenigingen had een adres opgef steld aan de Koningin Regentes, waarin wordt uiteongezet dat door de jongste gebeurtenissen en de daaruit voort te vloeien werken van Delfland en van de gemeente het voortaan voor de vloot onmogelijk zal zijn te Scheve ningen te landon en dat de schuiten in andere havens zullen linnenkomen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de reeders op zware kosten worden gejaagd en de nering doenden groote nadoelen zullen ondervinden. Bij bestendiging zullen zeker de handel en de reodery zich verplaatsen, waardoor slechts van de nijvere visschcrsplaats Scheveningen de geschiedenis zal Llyven bestaan. Om dien totalen ondergang te voorkomen, is de haven commissie ingesteld, en de slotsom was, dat zij concessie voor een haven heeft aangevraagd. Redenen waarom de belanghebbenden zich thans wenden tot Hare Majesteit, opdat het Haar moge behagen do stappen, die voor een haven zijn gedaan, door Haro Hooge goed keuring te steunen. Nadat uit den boezem der vergadering door een bestuurslid van do werklieden-vereeniging „Eendracht maakt macht" een ander concept was ingediend, werd er lang over gedebatteerd aan welk adres de voorkeur zou worden ge- gegevon, totdat eindelijk vereonigingsgewijze gestemd werd over de keuze, waarbij met algemeene stemmen het adres van het uit voerend comité werd aangenomen. Voor het nemon van maatregelen, om het adres te Scheveningen te doen teekenen onder alle klassen der bevolking, zal iodere vereeniging een lid aan het comité toevoegen. Indien het aantal handteekeningen groot genoeg is, zal door een commissie van 15 leden uit de verschillende corporatiön audiëntie worden aangevraagd bij de Koningin-Regentes, ten einde het adres H. M. persoonlijk te overhandigen. De Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" tot vorming van een ondersteu ningsfonds ten behoeve van behoeftige dragers van het Metalen Kruis of do Citadel medaille, zal haar gewone jnarlykscho algemeene ver gadering houden te Utrecht in het gebouw voor K. en W. op Maandag 26 Augustus. Deze vergadering ontleent haar belang in zonderheid aan een voorstel om do uitkeeringen eonigermate te verhoogen, waartoe men in staat hoopt te zijn ingevolge het verminderen van het aantal gerechtigden met ongeveer 20 pCt. in het laatste jaar. Sedert verleden jaar z\]n zij van 965 tot 774 gedaald. Wannoer nu de inkomsten ongeveer geiyk blijven, hoopt men althans de eerste categorie, die nu 1 in de week krijgt, op 1.50 te brengen en zoo eenigszins te naderen tot het doel om zo op 2 te brengen. Ook voor de volgende categorie denkt men zekere verhooging voor te stellen. In verband hiermede zal nog voor gesteld worden, ook voor dit jaar weder een rijkssubsidie als tot dusver te vragen on machtiging te verzoeken om weder een alge meene collecte te houden. Donderdag middag te twee uren wordt de tentoonstelling der afd. Haarlem en Om streken van de Ned. Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde in den Hertenkamp te Haarlem geopend. Blijkens een mededeeling, door den wet houder dr. Mouton in den Haagschen gemeen teraad gedaan, heeft de minister van binnen- landsche zaken, naar aanleiding van het ver zoek om subsidie, in uitzicht gesteld een nadere regeling van de bijdragen uit de Staatskas aan de gymnasia. In het café „Do Roode Leeuw" te Am sterdam is gistermorgen onder leiding van den heer Van Marken, uit Delft, oene verga dering van vertegenwoordigers van Neder landsche bakkersgezellen gehouden, ter be raadslaging over de bestemming van eene som van tienduizend gulden, door de directie der gist- en spiritusfabriek te Delft by gele- ge ihiid van het 25-jarig bestaan dier fabriek ten behoeve der gezellen afgestaan. De bestemming dier som wilde de directie namelijk geheel aan de gezellen overlaten. Doel dezer bijeenkomst was alzoo, den bakkers de gelegenboid te geven hunne wenschen te uiten. Na langdurige beraadslaging werd op voorstel van den heer Van Marken de vol gende motie aangenomen „De vergadering besluit uit haar midden eeno commissie te benoemen van 7 leden met de opdracht te onderzoeken op welke wijze de som van 10,000 tot grondslag zal kunnen dienen van een fonds tot ondersteuning der bakkersgezellen bij ouderdom, dood of in buitengewone levensomstandigheden, en hier omtrent een rapport uit te brengen in eene volgende bijeenkomst." De vergadering wenschte de samenstelling dier commissie aan den heer Van Marken over te laten, die daarop uitnoodigde do heeren Wander en v. d. Roest uit Amsterdam, Mol on Appelman uit Den Haag, Bergsraa uit Leeuwarden, Gussonhoven uit Arnhem, en Snol uit Rotterdam. Op zeer hartelijke wijze werd den heer Van Marken de dank dezer vergadering toegebracht. Menigeen, die de Koningin op haar reizen door het land volgde, heeft wel eens bij zich de vrees voelen opkomen, dat zulk een tocht, om de groote daaraan verbonden vermoeie nissen, voor haar weinig bekoorlijks hebben moet. Mag men den Haagschen correspon dent der „N. Gron. Ct." gelooven, dan is er voor die vrees niet de minste roden. Zoo schrijft by o. a. Onze jonge Koningin geniet op het Loo met volle teugen van haar vacantie, die met de reis naar Overysel en Drente zal worden besloten. Naar ik hoor, ziet de jeugdige Vorstin deze wel drukke, doch voor haar steeds zeer aantrekkelijke triomfdagen met groot verlangen te gemoet; en toen dan ook dezer dagen een der dames van de hof hou ding haar vroeg, of zy niet tegen die drukke, woelige reis opzag, antwoordde de Koningin „Volstrekt niet, het spijt me intogonoeel, dat 't met deze reis mot den tocht door het land voorloopig gedaan is. Als het van mij afhing, zou ik wel dadelijk weer van voren af aan willen beginnen." Bij koninklijk besluit is mr. J. Sibenius Trip, president der beide hooge gerechtshoven in Nederlanasch Indië, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, mot dankbetui ging voor do langdurige door hem aan den lande bewezen diensten. Door het bestuur van den bond van klerken by 's Rijks belastingen in Nederland is aan den minister van financiën een adres aangeboden, waarin wordt verzocht: lo. den leeftijd van aanstelling tot ryksklerk, thans gesteld op 30 jaar, te willen bepalen op 23 of 25 jaar; 2o. de klasse van kantoren, waarop rijks klerken kunnen worden aangesteld, uit te breiden tot de 6de en zoo noodig 7de en 8ste; en 3o. op te heffen het verband tusschen de bureolkosten en de belooning on deze ambte naren te verdeden in klassen of categorieën met een salaris van 500 tot 1500. De eerw. heer J. Aelen, directeur van het missiehuis to Rozendaal, zal eerstdaags eene reis rondom do wereld doen, ten einde de ver schillende staties te bezoeken der missie van St.-Joseph-college te Mill Hill. ZEw. vertrekt van Londen naar Madras, Pundsjab, verder naar Noord-Borneo en Nieuw-Zeeland en van daar over San Francisco door Noord-Amerika naar Europa. Te Hilversum is, na een lang en smar telijk lijden, op 53-jarigen leeftijd ovorleden de heer H. Reineke, directeur van de handels- voreeniging „Amsterdam", consul van Uruguay en van den vrijen Congo staat. Hy was de oprichter van de handelsvereniging „Amster dam" en om zyn kennis en onvermoeid stre ven zeer geacht. Door den bisschop van Breda zyn in al de kerken van dat bisdom openbare gebeden uitgeschreven tot het verkrygen van droog weer. Omtrent het Nederlandsch Zangersfeest te Deventer wordt nog gomeld: Zondag morgen om halltien vereenigden de zangers zich om een tocht per stoomtram te maken naar Lochem. Even voor Barchem werd balt gehouden en wandelende over den Lochemschen berg ging het naar Hotel Dolle hoed, waar een tweede ontbyt werd genuttigd; van daar weder per tram naar Deventer terug, waar door de Arnhemsche Orkestver- eeniging op het feestterrein een matinée musieale werd gegeven. Des avonds om halfacht begon do tweede groote uitvoering. Het programma vermeldde o.a.„'s Menschen bestemming" van Henri F. R. Brandts Buys; duetten voor sopraan en bariton; voordracht van „Aurora" uit Arnhem; fragment uit de „Norma" van J. H. L. Rykenvoordracht van Apollo" uit Amsterdamliederen voor sopraan, tenor, bariton en „Die Allmacht" van Schubert Liszt. D9 heer Brandts Bays, die de leiding van zyn werk op zich had genomen, werd by zyn optreien met daverende toejuichingen ontvan gen. Men opende den avond met het Volks lied, dat door alle aanwezigen staanle werd aangehoord. Hierna volgde eene schoone ver tolkingvan ,,'s Menschen bestemming", waarby solisten, koor en orkest herhaaldeiyk werden toegejuicht. Mej. Jeannette De Jong ontving eon prach tige mand met bloemen. Zoowel zangers als publiek brachten den directeur na afloop een warme ovatie. De fragmenten uit de opera „Norma" van Ryken en „Die Allmacht" werden eveneens uitstekend uitgevoerdhet laatste is een schoon toonwerk, dat waardig dezen avond van zeld zaam kunstgenot besloot. Hiermede was 't vocale gedeelte der feesten geëindigd. In elk opzicht kan gezegd worden dat het uitstekend geslaagd is en aan hon derden eenige avonden, zooals die weinige in 't leven voorkomen, verschaft heeft. Hulde daarom aan do bekwame feestdirecteuren Bouman en Ryken, die zooveel bygedragen hebben tot het welslagen van dit schoone feest I Na afloop van hot concert had in de groote zaal bet bal plaats, waaraan zeer velen deel namen. In den schitterend verlichten tuin gaf de Arnhemsche Orkostrereeniging weer een uitvoering. Alles werd begunstigd door het heerlykste weer. Tot laat in den nacht bleef men byeen en toen keerden allen, dooi do vriendeiyko maan begeleid, hoogst voldaan huiswaarts. Te Megen is het 250 jarig bestaan van het gymnasium en het klooster der Paters Fran ciscanen feestelyk govierd. Een aantal guirlandes en 32 eerebogen ver sierden de straten; van alle huizen wapperden de vlaggen Honderden vreemdelingen uit de om streken on uit het tegenover gelegen Maas en Waal vulden de straten van het oude stadje on woonden de verschillende feestelykheden by, welke Zondag hoof-zakelyk uit kerkelyke plechtigheden bestonden. In de pater, kerk werd door den heer Van der Hoyden, pastoor te Woudrichem en oud- Megenaar, de feestrede uitgesproken, 's Avonds werd in het prachtig versierde gymnasium eene uitvoering gegeven door de Harmonie der studenten, waarna de opvoering volgde van „Garcia Moreno's dood", historisch drama in 5 bedryven. Maandag voormiddag had de plechtige ont vangst plaats door de feestcommissie van Willem III, Karei de Brimen en Albert Croy, graven van Megen, die er in hun eigenaardig kostuum schitterend uitzagen. Na de aanbie ding van den eerowijn werd eene matinée musieale gegeven in de muziektent, welke uitstekend slaagde en het talryke publiek in vrooiyko stemming bracht. Te twee uren volgde de gekostumeerde histo rische optocht, voorstellende Megen en zyn gymnasium. Na afloop daarvan werd een concert gegeven in de muziektent door de Stedelyko Harmonie, hetwelk gevolgd word door eene opvoering in het gymnasium van het toonetlstuk „De H. Antonius van Padua", voorgesteld in levende beelden met zang en piano-begeleiding. Du illuminatie der gebouwen slaagde uit stekend. Dinsdag werden, behalve volksspelen en voordrachten van studenten op de Area, de zelfde feestelykheden gegeven als Maandag. De commissie uit do Fransche Kamer van Afgevaardigden, bestaande uit de hoeren Berry, Chassaing en Modeste Leroy, die in Nederland een onderzoek heeft ingesteld naar de inrichtingen tot beteugeling van bedelary en landloopery, heeft aan onzen minister van justitie een schiyven gericht, waarin zy hare erkenceiykhei'd betuigt voor de wyze, waarop zy in Nederland is ontvangen. Zy verzoekt den minister haren dank ook over te brengen a n de bestuurders der door haar bezochte .u-tellingen van liefdadigheid, gevangenissen, enz. en in het byzonder aan den advocaat- generaal, den heer Jolles, voor diens inlichtingen over de bier geldende wettelijke bepalingen, op het onderwerp betrekking hebbende. Te Cambridge is dez-r dagen onder lei ding van den heer Rolin Jacquerayns de jaar- lyksche byeenkomst gehouden van het instituut voor internationaal recht. Nederland was daarby vertegenwoordigd door generaal Den Beer Poortugael. Men betreurde zeer de afwe zigheid van onzen landgenoot, den staatsraad Asser, aan wie/is verdienste ten opzichte van ontwikkeling vat» het internationaal privaat recht byzondere hulde We7.d gebracht. Evenals aan de hoogleeraren Martens to St.-Petersburg en Bar te Göttingen, werd den heer Asser door de universiteit van Cambridge „honoris causa" het doctoraat in de rechtswetenschap verleend. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Aug. van Southampton; de „Veendam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 13 Aug. Grisnoz. By koninklyk besluit is aan den ont vanger der directe belastingen en accynzen J. W. Callenfels, te Sneek c. a., op zyn ver zoek, eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot commissaris van politie te Alkmaar, S. M. S. Modderman Jr., thans hoofd inspecteur van politie te Zwolle; tot id. to Maassluis en tot commissaris van Rykspolitio op het Scheur en over den Nieuwen Waterweg door don Hoek van Holland van het Scheur tot in zee, J. D. Bloemen, thans hoofdinspecteur van politie te Arnhem. Militaire Pensioenraad. Ingevolge gedane toezegging in de Kamer zitting van 10 Oct. 1S94, is de minister van oorlog in overleg getreden met zyn ambtge- nooten voor marine on financiën tot het op richten van een Militairen Ponsioenraad, en het gevolg daarvan is geweest de indiening by de Tweede Kamer van oen wetsontwerp, waarby deze aangelegenheid wordt gfregeld. Het luidt als volgt: Artikel 1 Er bestaat oen pensioenraad voor het perso ïeel van de zeemacht, de landmacht, de marine-reserve, den loodsdienst voor zee schepen, de mindere geëmployeerden op dag geld werkzaam by de inrichtingen van 's Ryks zee- en landmacht, on voor de weduwen on weszen van dit personeel. Hy draagt den naam Militaire Pensioenraad. De Raad is samengesteld uit zeven leden. Lid, tevens voorzitter, is de voorzitter van den pensioenraad voor de burgerlijke ambte naren. De overige leden worden door Ons benoemd en ontslagen. Twee hunner worden gekozen uit de ledén van den pensioenraad voor de burgeriyke ambtenaren, tweo uit de vlag- of hoofdofficieren van de zeemacht, tweo uit de opper- of hoofdofficieren van de land macht. De officieren kunnen zyn in activiteit, op non activiteit of gepensionneerd. De secretaris van den Pensioenraad voor de Burgeriyke Ambtenaren is tevens secretaris van den Militairen Pensioenraal. Ingeval van vacature onder de militaire leden, doet de Raad Ons eene aantevelings- lyst van ten minste twee personen toekomen. De Raad kan geen wettige zitting houden, wannoer niet ten minste vier leden tegen wooraig zijn. De voorzitter hoeft, by staking van stemmen, eene beslissende stem. By ontstentenis of verhindering van de;i voorzitter wordt het voorzitterschap waarge nomen door het oudsti lid in rang van be noeming en, in geval van g-lyktydige benoe ming, door het oulste ÜJ in jaren. De ver plichtingen van den secretaris worden geregeld by eene door den Raad vast te stellen instructie. Aan den voorzitter en de leden wordt ter zake van hunrio bemoeiingen eene som van f 2600 per jaar too^elegd, waarvan door den voorzitter f 300 en door tik der loden ƒ150 als vaste toelage wordt genoten. Na afloop van elk balt jaar wordt de helft van het overschietend bedrag tusschen den voorzitter en de leden verdeeld naar gelang van het getal der ve gaderingen, door ieder hunner in dien tyd bygewoond. Art. 2. In de gevallen, waarin op grond van de wetten betreffende de pensioenen en onderstanden van het personeel, in artikel 1 genoemd, en van de weduwen on weezen van dat personeel eene aanvrage tot het verleenen of verhoogen van pensioen of onderstand wordt ingediend, onderzo» kt de Raad do aan vrage en brengt, binnen veertien dagen nadat zy te zyncr kennis is gekomen, advies uit omtrent het daaraan te geren gevolg. Blykt hot den Raad onmogeiyk binnen voor melden termyn advies uit te brengen, dan geeft hy daarvan by gemotiveerd scbryven, vóór het verstryken van dien termyn, kennis aan den betrokken Minister. Art. 3. In de gevallen, waarin volgens de bepalingen der in artikel 2 bedoelde wetten het verleenen van pensioen of onderstand ge schiedt zonder aanvrage van den of de be langhebbende, wordt, alvorens het daarvoor noodige voorstel aan Ons wordt ingediend, omtrent het bedrag van het toe te kennen pensioen of den toe te kennen onderstand, door den betrokken Minister het advies inge wonnen van den Militairen PensioepraV d:

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1