N°. 10879 Dinsdag 13 Augustus. A0. 1895 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Augustus. W euilleton. Met sclierpc wapenen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 maandon. f 1.10. Franco por post 1.40. Afzonderlijke Hommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. Tot aanvulling van het bericht in ons vorig Dommer over den uitslag der eindexamens aan de H. B. Scholen, in Noord-Holland, kan nog worden vermeld, dat al de leerlingen van do 5Je klasse dtr hoogere burgerschool alhier, ten getale van 10, aan het eindexamen hebben deelgenomen. Aan 17 werd het diploma toegekend, 2 werdtn afgewezen. Hedennamiddag vernamen wy de treurige f tijding dat te Santpoort is overleden de Leidsche oud hoogl eraar dr. D. Bierens De Haan, in den ouderdom van 73 jaren. Ds. C. Hartwigsen, sedert 1889 predikant by de Ned. Herv. gem. te Oud-Beierland, beroepen predikant te Leiden, zal Zondag 15 September des ochtends in de Pieterskerk bevestigd worden door ds. De Hoest, om des avonds in dat kerkgebouw zijn intreerede te houden. 's Rgks Etbnographisch Museum te Leiden heeft van den directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem de onderstaande voor werpen, herkomstig van het eiland Java, ten geschenke ontvangen: Geïnventariseerd als serie 1001, Nos. 1 88; 1 watervat, 1 lystb.ak, 2 stoofpanneD, 2 emmers, 5 potten, 1 pan, 5 gebakvormen, 1 koekepan, 3 schuimspanen, 2 potlepels, 3 schotels, 2 kommen, 1 deksel, 1 voetstuk, 1 trechter, 1 oliekan, 1 kandelaar, 1 pompje, 4 bloempotten, 1 komfoor, 1 sam- balbak, 5 lepels, 2 paar klompen, 1 blaadje, 1 hoofddoek, 1 sarong, 1 tol, 1 muziekinstru ment, 8 zakjes van lontarblad, 1 houwer, 1 viool, 3 stuks snijwerk, 1 ïyststampblok, 1 vijzel, 1 filter, 1 katoenmolen, 1 garenwinder, 2 stukken van een weefgetouw, 1 karbouwen- juk, 1 veeklok, 1 vogelkooi, 12 netten, 2 vischsnoeren, 3 fuiken en 2 manden. Aan den schenker is de dank dor Regeering betuigd. Voor de akte Hoogduitsch (L. O.) is toegelaten de heer B. H. G. Tangelder, van Beiden. *- Voor de hoofdakte zijn geslaagd de heeren J. Huge, van Leiden; I. A. H. G. Buwalda, van Heemstede, en P. De Graaf, van Nieuwkoop. De bloemen- en planten commissie der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in hare op 10 dezer in „Artis" te Amsterdam gehoudon vergadering o. a. de navolgende onderscheidingen toe gekend: Getuigschrift 1ste klasse aan: Sambucus racemosa plumosa foliis aureis, van den heer K. "Wezelenburg, te Hazerswoude. Getuigschrift van verdienste aan: Spiraea Buiualda Anthony Waterer en aan Hydrangea aurea maculata, van denzelfden heer. Omtrent het twintigste Nationaal Zangers- -feest te Deventer meldt mön nog van daar: Zaterdag morgen te tien uren had de tweede generale repetitie plaats. Uitgevoerd werden o. a. „'s Menschen Bestemming", onder leiding van den componist, H. F. R. Brandts Buys, eenige fragmenten uit „Norma", mede gediri- goerd door den componist, J. H. L. Rijken, en „Die Allmacht" van Schubert Liszt. Om twee uren had daarna, begunstigd door het schoonste weer, een druk bezoebte matinee plaats, gegeven door het Harmonie-orkest van de Arnhemshe Orkest-vereeniging, directeur J. M. S. Heuckenrotb. Gelijktijdig ongeveer vergaderden de afge vaardigden der verschillende deelnemende zang vereonigingen in het feestgebouw. Nadat do rekening en verantwoording van den penning meester was goedgekeurd, stelde „Aurora" van Arnhem verandering voor in de samenstelling van een zangersfeest, nl. den eersten dag grooto uitvoering en op den tweeden een wedstrijd tusschen de deelnemende vereenigingen. Hier door zou h. i. de opkomst van zangers grooter zijn. Hot bestuur merkte op, dat de Neder landsche Zangersbond is opgelicht om wed strijden te wercn. Op voorstel van oen der aanwezigen werd een commissie benoemd, die over het voorstel van „Aurora" rapport zal uitbrengen. Geschrapt werd het wetsartikel, bepalende dat de aftredende bestuursleden niet terstond weer herkiesbaar zijn, hetwelk ten gevolge had dat alle aftredendo leden werden herkozen. Daarna vroeg de voorzitter waar het vol gendo zangersfeest gegeven zou worden. Alge meen was het oog op Amsterdam gevestigd, doch geen der aanwezige vereenigingen bood zich aan. Da heer De Roos, lid der liedertaftl „Apollo", vroeg een paar nasnden uitstel, om daarna medo te deelen of het zangersfeest de volgende maal in Amsterdam gegeven kan worden, waartoe werd besloten. Te ongeveer zes uren had de optocht der verschi lende zang vereenigingen plaats. Ver zamelplaats v/as de Rijbaan der cavalerie- kazerne. De optocht naar het feestgebouw werd opgeluisterd door do muziek van het stedelijk muziekcorps uit Den Bosch en de kapel van het lste reg. huzaren uit Deventer. Alles liep in voorbeeldige orde af en overal werden de zangers luide toegejuicht. Om acht uren begon de eerste grooto uit voering. Uitgevoerd werd „Fingal" van A. Krug. De toondichter, hiervoor uit Hamburg overgekomen, had de leiding op zich genomen. Het werk voldeed goed. Als solisten werkten mede mej. Jeannette De Jong uit Leeuwarden on de heer Joh. M. Messchaert uit Amster dam. Dat mej. De Jong met haar schoone stem hier aller harten voor zich innam, bo wezen de langdurige toejuichingen by hot eind van iederen solo. Messchaert handhaafde natuurlijk zyn goeden naam. Het was weder een waar ge not, hem zoo eens in zjjn volle kracht to hooren. Het orkest, dat der Arnherasche Orkestvereeniging, en koor kweten zich zeer verdienstelijk van hun taak. Na de pauze „Verwanolungsmusik" en „Gralscene" uit „Parsifal" van R. "Wagner. Hierin had het orkest gelegenheid om zijne krachten te toonen en do uitvoering viel zeer te prijzen. Jammer was het, dat men niet één Hollandsch werk te hooren kreeg. De vauxhall, die na afloop van de uitvoe ring volgde, viel vrij wel in het water. Even vóór den aanvang ontlastte zich een hevig onwoder over de stad, vergezeld van plas regens, die tot laat in den nacht aanhielden. Daar de gemeenteraad van Laag Nieuw koop bosloten heeft, de gekozen raadsleden niet toe te laten, moet eene nieuwe stemming plaats hebben op Woensdag den 21sten Aug. a. s., ten huize van den hoer G. Yan Kooten, aldaar. Te Ampenan, op het eiland Lombok, in Ned.-Oost Indië, is een postkantoor opgericht, hetwelk mede voor den dienst der pakketpost in het internationaal verkeer is opengesteld. Do 's Gravenhaagsche afdeeling van het Nederlandscho Genootschap tot bevordering van de Christelijke heiliging van den Zondag, daarin gesteund door het hoofdbestuur, heeft den gemeenteraad verzocht om bij de ver lenging dor concessie aan de Haagsche Tram wegmaatschappij te willen bevorderen dat aan hot dienstpersoneel een gedeelte van den Zondag worde vrijgegeven. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 8-10 Augustus deel 10 candidaten voor de faculteiten der god geleerdheid, enz. Toegelaten zijn 6 candidaten de heeren T. Ferwerda, S. Greydanus, J. Schilderman, A. Slob, R. M. Westerink, P. De Looze. Voor do faculteiten der geneeskunde, enz. 5 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zjjn 4 candidaten: de heeren W. J. Van Heteren, J. J. Van Loghem, P. Schels, A. Steger. Ge durende den loop van hef examen trok zich 1 canöidaat terug. Het examen wordt voort gezet met 2 candidaten. Na voortzetting van het examen zijn van de vorige groep alsnog geslaagd de heer J. H. Altona (A) en G. Kersso- makers (B). Naar men aan het v. Z.-H." meldt, heeft de raderbrancard, uitgevonden door den gepens. kolonel van het Ned.-Oost-Indische leger De Moofl, welke zoodanig is samengo steld, dat liy tovens als patroonaanvoerder gebruikt kan worden, aan de gestelde eischen voldaan en zal z(j daarom by het leger worden ingevoerd. Iedere compagnie van de veld-bataljons zal van zulk een wagentje worden voorzien. Volgens besluit van de algemeene ver gadering van Doopsgezinde gemeenten wordt om de 5 jaren een statistisch overzicht opgemaakt van de Doopsgezinde gemeenten in Nederland en het naburige Pruisen. Dit over zicht is weder verschenen in de vorige week, en wijst aan, dat op 1 Jan. jl. het aantal ge meenten 135 bedroeg, waarvan 18 gecombi neerd wareo met andere. Twee gemeenten zjjn vacant. De verschillende gemeenten wor den bediend door 110 predikanten cn tellen 14,404 mannen en 16,704 vrouwen te zamen alzoo 31,108 leden. Bij koninklijk besluit is jhr. mr. J. C N. Van Eys, gezantschapsraad by Hr. Ms. gezant schap to Berlijn, bevorderd tot zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister- resident van H. M. de Koningin te Bucharest. Bevorderd tot gezantschapsraad bij Hr. Ms. gezantschap te Londen, dr. A. W. baron Schimmelpenninck van der Oye, gezantschaps secretaris der eersto klasse by dat gezantschap, en zijn verplaatst: a. de gezantschapssecretaris der eersto klasso mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh van Hr. Ms. gezantschap te St.-Peters burg naar dat te Berlijn; b. de gezantschapssecretaris der eersto klasse jbr. mr. R. De Marees Van Swinderen van Hr. Ms. gezantschap te Weenen naar dat te St.-Petersburg; c. do gezantschapssecretaris der tweede klasso jhr. mr. A. J. Van Citters van Hr. Ms. gezantschap te Rome naar dat te Weenen, met bevordering tot gezantschapssecretaris der eerste klasse, en d. de gezantschapssecretaris der tweede klasse bij het departement van buitenlandsche zaken jhr. dr. J. Loudon, naar Hr. Ms. gezant schap te Rome. Het bericht uit Opsterland, dat de burgemeester bij Ged. Staten van Friesland ün hooger beroep is gekomen van het besluit van B. en Ws., waarbij de verleden jaar door den gemeenteraad van Menaldumadeel niet eervol ontslagen Dijkstra tot tijdelijk onder wijzer te Siegerswoude is benoemd, eischt verbetering. Volgens art. 70, 2de lid der gemeentewet, is hier geen sprake van zoo danig beroep bij Ged. Statenmaar eenvoudig van oene kennisgeving aan dat college, dat het besluit van B. en Ws. door hem niet ten uitvoer is gebracht, omdat hij het strijdig met art. 27, letter b der wet op het lager onderwijs oordeeldo te zijn. Ged. Staten zyn nu volgens genoemde wetsbepaling verplicht, van 's burgemeesters gevoelen aan de Koningin- Regentes verslag te doen. Hoewel het vorige jaar van hoogerhand afwijzend was beschikt op een verzoek der gemeente Harderwijk om het Koloniaal Werf depot naar aanleiding van zijn 50 jarig be staan een vaandel aan te bieden, is men nu gelukkiger geweest en heeft de minister van oorlog onlangs zyn goedkeuring gehecht aan een nieuw voorstel om aan do poort der kazerne van dat depot een versiering te doen aanbrengen als herinnering aan dat heuglijk feit. Dat plan zal bestaan in het aanbrengen boven het hek dier kazerne van een met het Nederlandscho wapen voorzien gegoten ijzeren lofwerk, aan beide zijden rustende op het vooruitstekende gedeelte van den muur, waarop rechts en links twee levensgroote metalen leeuwen zullen worden geplaatst. In de voor zijde van die muurstukken zullen twee gedenk- steenen worden aangebracht, waarop, behalve de jaartallen 1844—1895, vermeld zal worden, dat die versiering is aangeboden door de ge meente Harderwijk en een aantal ingezetenen. Op 31 Aug a. s., den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, zal de aanbieding van dat aandenken feestelijk plaats hebben. H. M. de Koningin-Regentes met gevolg woonde gisterochtend de godsdienstoefening bij in de Nederd.-Herv. kerk te Apeldoorn onder gehoor van ds. J. Wieten. Zijne Doorl. Hoogw. mgr. H. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, heeft Vrijdag, 9 Augustus, definitief de aartsbis schoppelijke woning te Utrecht betrokkon. Naar men verneemt, bestaat bij de broe derorde van St.-Johannes de Deo hot ernstig ?oornemen, ook te Rotterdam of in Schiedam een gesticht voor ziekenverpleging op t> richten, zooals er reeds te Amsterdam, Haarlem en Utrecht bestaan. De tooneelschrijver Pijpers, brkend om zijn volksstukken, is te Amsterdam, aan eene hartkwaal, op zevtn en zestig-jarigen ouderdom overleden. Het dagelijksch bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond zal zich met een bezwaar schrift wenden tot den minister van binnen- landsche zaken en tot de beide Kamers der Staten Generaal in zake de onbillijke en lastige bepalingen in de rijwielbelastiug in Noord- Brabant. Bjj koninklijk besluit is een nieuwe regeling vastgesteld van het personeel onder officieren en mindere schepelingen, welke regeling met 1 November a. s. in-werking treedt. Daarbij is bepaald dat geleidelijk zullen worden opgeheven de volgende qualiteiten, als: stuurman, stuurmansleerling, provoost, zeilmaker en smid. De in die qualiteiten dienende personen zullen in de gelegenheid worden gesteld over te gaan in andere qualiteiten bij de zeemacht, na zich daarvoor te hebben bekwaam J. Ingevoerd wordt de graad van korporaal en matroos voor hofmeester en die van matroos voor timmorman, bottelier, schrijver, ziekenverpleger, kok, kleermaker en schoon maker. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Aug. Perim; de „Amsterdam" vertrok 10 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Bundos- rath," van H mburg naar Oost Afrika, pas seerde 11 Aug. Aden; de „Maasdam" arri veerde 10 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York de „Oengaran," van Rotterdam naar Java, passeerde 10 Aug. Ponta da Guiade „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batava, arri veerde 11 Aug. te Southampton; do „Reichs tag" vertrok 10 Aug. van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg via Zanz.bar. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot vertegenwoordigers der Regeering op het van 20 tot 22 dezer to Bazel te houdtn \yfdo internationaal congres tot wering van misbruik van sterken drank: lo. mr. J. Heemskerk Azn., minister van staat, en lid van den Raad van State, en 2o. dr. W. P. Ruysch, adviseur voor do medische en veterinaire politie, beiden to 's Gravenhage. Benoemd tot ontvanger van het buitenge woon zegel te Amsterdam W. F. Mensiag, thans te 's-Htrtogenbosch; tot ontvanger der registratie van de gerechtelijke akten en de domeinen te Leeuwarden L. Middelkoop, thans te Oud-Boierlandtot ontvanger der registratie en domeinen te Eist B. Coops, thans te Helder. Pensioen verleend aanH. G. Van der ICoogh, wed. dr. P. J. Veth, hoogloeraar, 400; M. Stenis, wed. J. J. Schneider, post bode, 63; W. Veraart, wed. P. A. Baekx, assistent aan het postkantoor te Rozondaal, 213; I. Molendijk, wed. J. Klootwijk, post bode, ƒ125; S. L. Lagerwerff, wed. dr. J. Cramer, hoogleeraar, ƒ600; M. J. Haringman, 13) Durnovo begreep niets van dien nieuwen konnis. Hy zag dadelyk, dat hy een van die Engelsche aristocraten voor zich had, die vreemde dingen doen op een vroemde manier. Tot een zekere hoogte deed Meredith hem donken aan Maurits Gordon, den man, wiens aanbevelingsbrief hy juist gebruikte om er een wachtvuur mee aan te stekon. Maar het was Maurits Gordon ZGnder dio half zinnelijke - zwakheid van karakter, die hem kameraad deed worden met Tom, Dick en Harry, als hy maar lang genoeg met die lui in aanraking kwam. Hier zag hy oen zeer grooto terug houdendheid wat schuilde daarachter? Durnovo begroep er niets van en dat maakte hem eenigszins bevreesd. In dat gedeelte van Afrika, dat onder den evenaar ligt, is het leven een harde stryd. Daar heerscht honger, en waar honger is, vindt men hartstochten van allerlei aard. Nu verstond Jack Meredith meesterlyk de kunst die te verbergen en zoo was hy voor Victor Durnovo een Dieuw wezen. Het laatste en I grootste deel van zyn leven had hy doorge- 1 bracht met menseheD, die zoo niet in woor- I den dan toch in daden deden blyken: ik heb honger of ik heb dorstik wil dit of ik wil I dat; en als gy niet sterk genoeg zyt om het te behouden, zal ik het je afnemen, lu ^0ze maa nu waa geheel anders; en Victor Durnovo wist niet kon niet uitmaken wat hy zocht. Eerst was hy op het punt gewoest hem uit te lachen. Wat het meeste indruk op hem maakte, was Jozef, de knecht. De gedachte, dat daar een man rondzwalkte op een rivier in Afrika met een Europeeschen knecht, was dwaas, byna belachjyk. Maar in de oogen van Jack Meredith scheen dat zóó natuuriyk, hy nam de diensten van Jozef zóó aan, alsof het vanzelf sprak, dat Durnovo hem spoedig ook beschouwde als een aanhangsel van Meredith. Bovendien ondervond hy spoedig hoeveel het waard is door een schranderen Europeaan bediend te borden, want Jozef trok zyn jas uit, sloeg zyn mouwen op en begon een maal- tyd klaar te maken. Er was ook wijn en later een sigaar van een qualiteit, die het verhemelte van den West-Indiër byzonder streelde. Terwyi zy daar zoo zaten, begon de nacht zyn sluier over het landschap uit te breiden en de groote, gele maan van den Equator steeg langzaam boven de boomen omhoog. Met de duisternis kwam grooto stilte, want de myriaden insecten waren stil. Deze groote stilte is een verwonderlyke eigenschap van Centraal Afrika. De streek is gemaakt voor stilte, de inboorlingen zyn er op gemaakt om roud te sluipen, alsof booze geesten en duivels hen vervolgen door do eindelooze, stille wouden, waar de natuur drukt door haar grootschheid. Hier wordt de mensch op zyn rechte plaats gezet een nietig, onbe duidend, hulpeloos wezen in een wereld, die veel te groot voor hem is. „Dus," hernam Durnovo, terugkeerende tot een onderwerp, dat hem altyd door had bezig gehouden, „komt u hier voor uw genoegen?" „Dat juist niet! Het hoofddoel is geld te maken, en dan om eenige illusies uit myn jeugd kwyt te rakeD, en dat lukt best. Het waren illusies uit plaatwerken. De man, die de platen teekende, heeft zeker nooit een voet in Afrika gezet." „Wy zyn hier in geen land van illusies. Alles is hier naakt akelig naakt." „Behalve de taal die is gekleed." Durnovo lachte. Hy moest goed op zyn tellen passen wilde hy do gesprekken van Jack Meredith volgen; en dat vond by niet on plezierig; het bracht eenige afwisseling inde tropische laksheid, die hem omringde. „Vloeken, bedoelt u?" ging hy voort. „Ik hoop dat het u niet hindert?" „Volstrekt niet! Ik doe het zelf." Op dat oogenblik bracht Jozef, de knecht, de koffie binnen in tinnen kopjes. „Een fijn dineetje 1" zei Durnovo. „Zóó fijn, als ik in geen jaren gehad heb. Een knappe kerel, die jongen van u!" Die laatste opmerking was eigenlyk aan het adres van den knecht, zoowel als aan dat van zyn heer, en ging vergezeld van een vriendeiyk lachje tegen Jozef. De man nam daar evenwel niet de minste notitio van. In zyn wereld konden heeren en gasten hun plaats, zelfs na een fijn diner. De avond was zoo geheel anders uitgevallen dan hy had verwacht en Durnovo geraakte daardoor uit zyn centrum. Het was zoo ge zellig, zoo aangenaam om hem heen, verge leken by zyn vroegere verlatonheidHet vuur knetterde zoo prettig, de maan stond zoo statig boven de rivier, het onderdrukte gebabbel van de roeiers gaf hem zoo'n gevoel van veiligheid en steun, dat hy geen weerstand kon bieden aan do behoefte zich mee te deelen; een be hoefte, die ook in hot West-Indische bloed sluimert. „Zeg," hernam hy, „is het u ernst, dat u geld wenscht te maken?" „Heilige ernst," antwoordde Jack Meredith, op den half spottenden toon, dien hy nooit geheel aflegdo. „Dan zou ik u, naar ik meen, op den goeden weg kunnen helpen. Ja, ik weet wel, het lykt wat voorbarig ik ken u nog maar zoo kort enz. Maar hier houden wy ons niet zoo aan al die vormelykheden. Ik mag u graag. U beviel me, van het oogenblik af, dat ik u uit de boot zag stappen zoo dood bedaard, zoo kalm. U is myn man, Mynhoer Moredith." „Misschien voor sommige dingen. Vooreen gezellig praatje, niet te hoog, onder het genot van een fijne sigaar, ben ik zeker uw man. Maar om geld te maken, hard te werken, zonder ophouden, ik vrees, Mynheer Durnovo, dat ik u daarin zou tegenvallen." „O, u overdryftl Overdryft u altyd?" „Byna altyd; dat releveert, vindt u niet?" Er ontstond een pauze. Durnovo keek om zich heen, om zeker te wezen, dat Jozef en de roeiers buiten het bereik van hun stom waren. „Kunt u een geheim bewaren?" vroeg hy plotseling. Jack Meredith koek den spreker glimlachend aan. Zyn hoed was op zyn hoofd achterover geschoven; het licht van de heldere, gele maan viel op zyn fijn-besnedon, sphinxachtig gelaat, waarin alleen de oogen schenen te leven. „Ja, dat kan ik.I" Hy vond die vraag grappig en zyn antwoord klonk eenigszins spottend; maar zyn gezicht zeide meer dan de oogen. Zelfs voordat hy een voet in Afrika zette, had men hem zoo menige zaak van commercieel belang in 't geheim toevertrouwd. Zoo velen waren begonnen met hem een half geheim rnede te deelen en hadden hem daarna ver teld, waar het toen eigenlyk om te doen was, dat ze geld noodig haddenduizend pond maar. En intusscben zouden twintig pond al helpen, en, als dat te veel was, wel, dan tien shil lings. Jack Meredith kende dit maar al te goed. Maar die Durnovo was ander3. Hij had geheel andore manieren. De millionnair „in spe" in de sociëteit is gewoonlyk een hupsche vent, bereid om in ieders behoefte aan een glaasje of aan inlichtingen to voldoen, zoolang als krediet en goed vertrouwen voortduren. Deze Durnovo was geen hupsche, vroolyke kerel. Zyn donkoro oogen schitterden van overprikkeling onder den broeden rand van zyn hood. Zyn hand beefde. Hy liet onwille keurig de fijne sigaar uitgaan. Die man werd ondermynd door koorts en kinine; by was hoogst ernstig. [Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1