I N°. 10876 "Vrijdag O Augustus A°. 1895 (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Augustus. Femlleton. Met scherpe wapenen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post „1.40. Afzonderlijke Kommer»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1 6 regels f 1.05. Iodere regel moor/" 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Onieicelo Koauisgevingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeeno kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld hot primitief kohier der Perso neels Belastiüg, No. 5, van Wgk VI, van den dienst 1895/9G, en executoir verh'aard den 5don Aug. jl.t en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting, om don aanslag op den bij de Wet be paalden voot te voldoen. Leidon, De Burgemeester voornoemd, 7 Aug. 1895. B. C. JUTA, Weth., lo.-Burgm. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lsto alinea, dor wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bg deze ter algemeene kennis dat door hen efivgzond is beschikt op het verzoek van A. W. VAN ItBIJN om vergunning tot o. richting van oen varkensslachterij in het perceel Koornbrug- eteog No 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, B. O. JÜTA, Weth., lo.-Burgom. 5 Aug. 1895. E. KIST. Secretarie. Voor de akte Fransch (L. O.) zUn ge slaagd de dames M. J. C. Verbrugh, van Leiden, en J. A. Rodbard, van Vogelenzang. Voor de akte Duitsch (L. O.) is toegelaten de heer J. J. Lecker, van Leiden. Hedenmiddag ontvingen w\j per Fransche mail de Bataviasche bladen van 10 tot en met 12 Juli, alsmede de „D.-li Crt." van 13 Juli. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 9 Juli kan 9 dezer alhier worden verwacht. B(j koninklijk besluit zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Voorschoten do heer E. Vernède, thans gemeente-secretaris aldaar, en tot burgemeester der gemeente Barendrecht de heer A Korteweg. De uitslag der verkieziDg voor lid van den gemeenteraad te Waddingsveen in de plaats van den heer C. v. Gaaien is dat met 113 stemmen de heer I. v. Bergen is be noemd tegan 97 stemmen op den heer I. C. v. d. Torren. Woensdag 11. is do gemeente Waddingsveen met een bezoek vereerd geweest van den Commissaris der Koningin. Van de openbare en van vele particuliere gebouwen wapperde de nationale driekleur. Door den Raad der gemeente Waddingsveen is besloten op de vier scholen eene prijs uitdeeling te doen plaats hebben aan de leer lingen op den Koninginnedag. Aangenomen is het beroep naar de Geref. gemeente te Katwijk aan den Rijn dOQr den heer G. Wieler.ga, canJ. te Kampen. De late luit.-kwartierm. N. J. L. Epkoma, van het 3de reg. inf. te Bergen op-Zoom, zal 1 Oct. optreden als leeraar aan den hoofd cursus te Kampen. Te Apeldoorn is in bijna 80 jarigen ouderdom overleden de heer H. Steenbergen, gep. officier der infanterie. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 5 tot 7 Aug. deel 7 candidaten voor de faculteiten der godgeleerd heid, enz Toegelaten zijn de heeren M. Van Gastel en J. W. Verburgt. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 4 candidaten geëxamineerd. Toegelatm is de heer P. Verberne. Beide diploma's werden gevraagd door 2 candidaten. Toegelaten de heer B. Faddegon. Gedurende den loop van het examen trokken zich twee candidaten terug. Het examen werd voortgezet met 2 candidaten. Na voortzetting van het examen z\jn van de vorige groep alsnog geslaagd de heeren A Louis en M. A. Van Weel. De kerkelijke quaestie te Woldendorp, ten gevolge waarvan de kerkvoogden door het algemeen college van toezicht op het beheer der goederen en fondsen van de Herv. gem. in Nederland te 's-Gravenhage, z\jn ontslagen, heeft zich toegedragen als volgt: Ruim een jaar geledon besloten heeren kerk voogden een nieuw orgel aan te koopen, omdat het oude bijna niet meer te bespelen was. Geld was niet aanwezig, waarom men besloot eigendommen te verkoopen, doch het provin ciaal college, onder wiens toezicht het beheer der kerkelijke goederen al zeer vele jaren had gestaan, weigórdo daarvoor ^zijn toestem ming te geven, op grond, dat de bezit ingen dor kerk dan niet aan hare bestemming be antwoordden. Het gaf echter in overweging eene geldleoning aan te gaan. Hetron kerk voogden waren echter van oordeel, dat de kerkelijke goederen wel aan hare bestemming beantwoordden, door daarvoor een orgel te koopen; dat het sluiten eener geldleening schadelijker is dan het verkoopen van eigen dommen en dat een aan to gane geldleening nimmer zal kunnen worden afgelost. Een bijeenkomst van lidmaten werd belegd en met op één na algemeene stemmen verklaarde men zich voor het zoogenaamde vrjie beheer, zoodat het toezicht van het provinciaal college werd opgezegd. Het college beriep zich nu op het algemeen college, dat heeren kerk voogden met ontslag dreigde, wegens „ontrouw, verregaand plichtverzuim en wangedrag." Diia weken werd tfid gegeven om zich te verant woorden, doch. do verantwoording, intijds iogezonden, werd niet voldoende geacht en het ontslag volgde. De notabelen werden hiermede ook in kennis gesteld, ten einde te kunnen overgaan tot het benoemen van nieuwe kerkvoogden, doch hiervan kwam niets, omdat de notabelen de inzichten van het algemeen college niet deelen. Da kerkvoogden vervullen alzoo, trots het ontslag, nog steeds de function als zoodanig, op voorbeeld van Nieuw Scheemda, waar vroeger ook, met weigering van het provinciaal college, een stuk goed werd ver kocht en men zich eenvoudig aan toezicht onttrok. De minister van marine heeft: lo. den luit. ter zee 1ste kl. A. A. Flaes met 1G dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. fregat „Atjeh"; 2o. den luit. ter zee 2de kl. F. H. baron Van Dedem en den adelborst 1ste klasse J. H. Commijs, uit Oost-Indië in Nederland tergge keerd, op non activiteit gesteld. De minister van w., k. en n. heeft be paald dat de adspirant ingenieur van den Rijks waterstaat, A. R. Van Loon, zal dienst doen als ingenieur in het zuidelijk arrondissement van het 4de district, ter standplaats Almeloo. Door wijlen den heer C. F. De "Waardt is aan de wees inrichting te Neerbosch met last van vruchtgebruik gelegateerd eene som van 2000. Voor rekening der ontbonden kerkelijke kas te Exmorra en ^lliogawier (Fr.) zullen 10 dezer do twee kerkgebouwen en de pastorie der dolerrendo gemeente aldaar publiek ver kocht worden. Deze drie gebouwen, waar onder niouw gestichte, zijn te zamen ingez.t op nog geen f 2700. Door den gemeenteraad van Opsterland werd voor geruimen tijd een verzoek aan Ged. Staten van Friesland gericht, om de ten name der verschillende dorpon op het Grootboek ingeschreven armengelden te mogen inlossen en deze aan hunne bestemming te doen beantwoorden, door daarvoor woeste landerijen aan te- koopen en deze te laten ontginnen, waardoor eene productieve werk verschaffing in het leven zou worden geroepen. Naar aanleiding van dit verzoek had Maandag jl. te Beetsterzwaag eene conferentie plaats van eene commissie uit Gedep. Staten, bestaan de uit de heeren J. Van Loon, mr. J. Skkenga, den griffier, burgemeester en wethouders van Opsterland en eene commissie uit het burgerlijk armbestuur. Besloten werd, onder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, de armen gelden ton name van Terwispel, Langerzwaag en Beets in te lossen, daarvoor woeste gron den, voor ontginning geschikt en in die dorpen gelegen, aan te koopen en te doen bewerken. Gedep. - Staten oordeelden dat de minister van B. Z. aan dit besluit zyne goedkeuring niet zou onthouden. In die dorpen is di werkeloosheid telken jare groot tijdens de conferentie kwamen 100 arbeiders te Beetsterzwaag aan den burgemeester werk vragenwordt dit besluit uitgevoerd, dan zal dit daarin een groote verbetering kunnen aanbrengen en meteen zi.I de productie van den bodem toonemen. Do minister van binnonlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de wiskunde en het boekhouden aan de Ryks- hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Assen. Jaarwedde /"1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenscben te komen, gelieven zich vóór 20 Augustus a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 's Graven hage. In de vergadering van stemgerechtigden der Ned.-Herv. gem. te Schore is besloten om toezegging van beroep te geven aan den hoer A. Bechger, voormalig R. K. priester en dominicaner monnik, laatstelijk predikant by „the Dutch Reformed Church", te Nieuw-York, thans te Hemmen. Do gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken en van marine op 9 dezer, en aie van don minister van w., h. en n. op 10 dezer, zullen niet worden gehouden. Het stoomschip „Obdam" vertrok 7 Aug. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Oen- garan", van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Aug. van Southampton; de „Spaarndam" arriveerde 7 Aug. van Nieuw-York te Rot terdam; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 6 Ai g van Suez; do „Edara", van Nieuw York na. r Amsterdam, pisseerde 7 Aug. Wight; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arrivedd) 7 Aug. te Genua. B\j kOL-inklyk besluit is, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot directeur van het postkantoor te Alkmaar W. H. Moll, thans hoofdcommies der posterijen. Do met verlof bier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nel- Indië A. C. Dorrenboom, ter zake van lichaams gebreken, met 1 Oct. a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De Oost-Indische ambtenaar J. E. Stremaljer, laatstelijk topograaf by den dienst van het mijnwezen in Ned.-Indie, op zyn verzoek, gereken! van ultimo Juni 1895, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gc wapen den dienst in de Nederlanden. Aan het verslag, uitgebracht in de 79sto jaariyksche algemeeno vergadering, is het vol gende ontleend: De inkomsten over 1894 hebben bedragen fS3,282.54. Behalve de renten van bet kapitaal op het Grootboek, die f 46,596.50 beliepen, tn de optrengst der jaariyksche collecte ad f 21,324.56'/ïj zyQ onder het aangegeven cyfor der inkomsten begrepen de rente van het geschenk van wyien Z. M. den Koning (Nationaal huldebiyk by gelegenheid van H. Ds. 25-jarige regeering), ad f 9070.33; het subsidie van het Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f 5000, een bedrag van f 100.25, ingekomen van de com missie te Batavia; een legaat van wylen vrouwe S. baronesso Van Reede van Ouds hoorn, douairière jhr. H. L. P. Hovy, groot f 1000, en een bedrag van f 4.73, ontvangen van de districts-commissie te Utrecht. Aan 1998 deelgerechtigden keerde het Fonds f 57,881.72'/! uit aan gratificatiën en /"9,256 49,/1 aan toelagen, voortspruitende uit de renten van 'sKonings geschenk. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 307 verminkten uit Oost-Indië, 15 verminkten uit den strijd tegen België, 963 mfirmen, blinden en veteranen en 713 oudstrijders van België Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie, genoten 48 deelgerech tigden van hot Fonds daarin doelmatige huis vesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f 9209.68'/2. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden in het Fonds opge nomen 16 verminkten uit Oost Indië, 70 in- firmen en 37 oudstryders van België. Het getal sollicitanten bedraagt 738. Reorganisatie van liet. Landbouw- en Tuinbou w-ondenvijs. Het afdeelings-verslag der Tweede Kamer is verschenen over de aanvullings-begrooting van buitenlandsche zaken, betrekkelyk-boven gemeld doel. Over do voorgenomen reorganisatie van do Rykslandbouwschool en do bi oogde regeling van het tuinbouw onderwijs waren de gevoe lens verdeel i. Zy, die ze af keurden, oppi-rden het denkbeeld om de Rgkslandbouwschool op te heffen en liever te subsidiëeren gemeente lyke en particuliere land- en tuinbouwvak- sc-holen op verschillende plaatsen des lands. Dit denkbeold vond echter bestrijding, omdat er behoefte bestaat ook aan inrichtingen voor onderwijs op broederen en meer wetenschap- peliiken grondslag. Terwyi eenige leden het internaat op do Rykslandbouwschool wenschten behouden t> zien, juichten vele anderen do afschaffing er van tos. In de vereeniging der inrichtingen voor land- en tuinbouw onderwys te W< gc- ningen zagen vele leden bozwaar, metallein wegens de vestiging te Wagoningen, mai.r ook wegens de concentratie op zichzelve. Andorzyds evenwel warden deze geopperde bedenkingen niet baiUmd. Velen stelden zich weinig voor van de her vormingen, die de Rogeering beoogt om do inrichting der afdeeling A van de Rijks-land- bouwscbool beter aan hare eigenlyke bestem ming te doen beantwoorden; doch ook hur omtrent bleek verschil van gevoelen te bestaan. Instemming werd betuigd met het denkbeold, om by het onderwys aan deze afdeeling meer tyd dan tot dusver te doen besteden aan do practische vorming der kweekelingen. Het denkbeeld om aan de afdeeling A een klasse voor de Indische afde.ling te verbinden, werd door zeer velo leden krachtig bestroden, doch hiertegen werd opgemerkt dat reeds thans velen met het oog op de Indische cultures het onderwys aan de afdeeling A volgen, hoewel daarbij nagenoeg uitsluitend met de behoeften van den Nederlandschen landbouw rekening wordt gehouden. Van verschillende zijden worden vele beden kingen geopperd tegen de beoogde inrichting dor H. B. S. met 3-jarigen cursus, terwijl sommige leden meenden dat de afd. B. der Rykslandbouwschool voor den landbouw hier te lande kan worden gemist, en wenschten dat zy geheel worde ingericht voor het onder wys in den Indischen landbouw. De voorgenomen uitbreiding van het onder wys in den kolonialen landbouw vond by velo leden bestryding, omdat zy er, met 't oog op de speciale toestanden in de tropische gewesten, weinig practisch nut van verwacht ten. De verdedigers deden evenwel opmerken dat ook de theoratiscbe opleiding althans bier te lande over veel betere leerkrachten en hulpmiddelen kan worden beschikt dan in Indiê; de verdere practische opleiding zou dan ginds kunnen geschieden. Met de voorgenomen regeling van het tuid- bouwonderwys waren vele leden met of slechts ten aanzi.-n van enkole punten ingenomen. V) „Noen, ik zal het haar zelf vertellen." Tosn namen ze afscheid, met die zoete vroorden, die geliefdon elkander gewoonlijk zeggen, maar het is niet aan ons die neer te schrijven. Zulke woorden moeten herinnerd of vergeten worden, al naar dat tijd, omstan digheden of stemming dit eischen. Men kan nooit weten wat woorden uitwerken als ze in de jaren bewaard worden, evenals in het deeg een stukje gist, dat alles doet rjjzen. IV. Een tragedie, „Wie weet het? De men onderging op d.t uur een zw&ro beproeving." In een statige slaapkamer op de tweede verdieping in het stilste huis in Russell Square lag Mr. Thomas Oscard de excentrieke Oscard neer, misschien om te sterven. Tboma3 Oscard had de geschiedenis ge schreven van een volk, dat was ondergegaan, en mooier geschiedenis was er wellicht nooit gevloeid uit de pen van eenig mensch. Maar het ia nu onze zaak niet den historicus te beschrijven een leven, waarover zekere bet weters uit het West-End het hoofd hadden geschud, slechts een paar uur geleden, toen hij nog niet lag uitgestrekt tusschen de vier stijlen van zjjn ledikant en wel voor den duizendsten keer de kwastjes telde, die den hemel er van versierden, Geheel in strijd met de uitspraak van de faculteit bleef de verpleegster nog hopen. Of die kalme gemoedsstemming haar bestaan te danken had aan haar ondervinding als dok- tere3 of aan baar levensbeschouwing, zullen we bier maar in het midden laten. Maar dat ze werkelijk hoopte, is buiten twijfel. Daarom sprak het voor haar ook vanzelf, dat ze naar de pantomime ging en haar patiënt achter liet, onder het wakend oog van zijn zoon Guy Oscard. Haar tijdelijke plaatsvervanger zat in een armstoel, die met cretonne overtrokken was, met een reisbeschrijving op de knieën, en dacht aan Millicent Chyne. Een goed opmerker heeft zeker allang bemerkt, dat Mr. Guy Oscards brein een mechanisme was, dat meer uitmuntte door soliditeit dan door schitterende hoedanigheden of door snelle werking. Ge dachten, denkbeelden, grondbeginselen werden op een vreemde manier in deze machine dooreengemengd en bleven daar hangen. Guy Oscard was bijvoorbeeld eenige jaren geleden tot het besluit gekomen, dat de Winchesters- geweren niet deugden, en al ware nu de man, die het patent hield van dat vuurwapen, op zijn knieën door Europa gereisd om hem te smeeken toch een Winchester-geweer te gebruiken, hy zou hem met een vriendelyken glimlach hebben ontvangen en ververschingen hebben aangeboden. Hy zou zpn argumenten hebben aangeboord met het geduld, dat mannen van zyn grootte eigen schynt te zyn, en zou hot overige van zyn dagen voortgegaan zyn met op de jacht op groot wild net als te voren een „Express," een geweer met dub belen loop, te gebruiken. Mannen, die in kleinere zaken na lang on ryp beraad zonder met iemand iets te overleggen een besluit nemen, zyn gewoon, als or grootere belangen op hot spel staan, ook te besluiten zonder er een oogenblik naar te vragen hoe zyn buren in dergelyke omstandigheden handelden en boe zy daarby voeren. Gedurende de laatste acht en veertig uren was Guy Oscard tot het besluit gekomen, dat zyn leven geen waarde zou hebben als hy Millicent Chyne niet bezat, en terwyl hy nu in dat doodstille huis nederzat, peinsde by over die nieuwe phasen van zyn bestaan. Zooals alle vastberaden mannen, was hy vol kalm vertrouwen. Zyn jagen in de wilder nissen had hem zeker ook meer dan iemand anders geleerd op eigen kracht en bekwaam heid te steunen. Menschen, die veel in huis zitten, worden licht pessimist. Hy had zeker geen kwellende gedachten, want hy sloot de oogen en scheen in slaap te vallen. Hy sliep den lichten slaap van den reiziger-, want een geluid, zóó gering, dat het aan het oor van een wakend mensch zou kunnen ontgaan, deed hem even voor zichtig do oogen half openen. Hy hoorde bloote voeten op het kleed. Door zyn oogharen heen zag Guy Oscard zyn vader aan den haard staan, nog geen twee meter van hem verwyderd. Er was iets vreemds, onnatuurlyks, verontrustends in de bewegingen van den man, waarom Guy zich stilhield en hem gadesloeg. Op den schoorsteenmantel stonden de medi- cynflescbjea in een ry naast elkander, en de „excentrieke Oscard" bestudeerde de opschrif ten met koortsige baast. Één flsschje een blauw had twee etiquelten: een kleintje, van een schitterende oranje-kleur, droog het woord „Vergif." Hy nam het op en ont kurkte het langzaam. Het was een middeltje om de pynen te doen bedaren in een over spannen hoofd bella-donna. Ily schonk er van in een medicynglas, twee eetlepels vol, zorgvuldig gemeten. Toon sprong Guy Oscard op, rukte hem het glas uit de hand en wierp den inhoud in het vuur, waar het vocht in een heldere vlam op ging. Bliksemsnel bracht nu de zieke man de flesch aan de lippen. Hy was krachtig gebouwd en forsch van ledon. Guy greep hem by den arm, hield hem stevig vast en gedurende een oogenblik was or een stryd op loven en dood, terwyl do benauwde lucht van het vergif het vertrek vervulde. Eindelyk nam Guy zyn toevlucht tot een kunstgreephy lichtte zyn vader het beentje en beiden vielen op don grond. Do zieke man hield het flescbje nog omklemd, maar het gelukte hem niet het aan de lippen te brengen. Hy goot den inhoud er van gedeeltelyk over het gezicht van zyn zoon, maar miste gelukkig de oogen. Zy worstelden samen op den grond in bet halfdonker, hygende, naar adem happende, zonder oen woord uit te brengen. De kracht van den ouden man was bovennatuurlyk zy joeg den jongen, krach- tigen stryder schrik aan. Eindelyk had Guy Oscard zyn vader onder de knie en gelukte het hem hot flescbje uit diens hand los to wringen. „Ga weer naar bed 1" hygde de zoon, geheel buiten adem. „Ga weer naar bed!" Potseling volgde Thomas Oscard nu een andere tactiek. Schreiend en klagend smeokto hy z(jn kind hom toch de flesch te geven. Op zyn knieën sleepte hy zich naar hem toe drie duizend pond in 't jaar beloofde hy op zyn knieën aan Guy Oscard, die, dat wist hy, geld noodig had, omdat hy zonder geld Millicent Chyne niet kon vragen. „Ga weer naar bed!hernam Guy ernstig, en eindelyk kroop de man brommend tusschen zyn verkreukte lakens. Guy maakte het bed weer in orde op de eenvoudige manier van mannen. De aanwy- zingen van den dokter waren zeer duldelyk. Als zich maar hot geringste verschynBel mocht voordoen van overspanning of onrust, moest men den slaapdrank toedienen, die in een klein flescbje op den schoorsteenmantel slond; uitstel kon noodlottig blyken. Maar Thomas Oscard wilde dien niet innemen. Hy scheen nu eenmaal vast besloten te sterven. De zoon stond over hem heengebogen en liet niets onbeproefd: bedreigen, overreden, smeeken; en al dien tyd vergat hy gean oogenblik, dat, als zyn vader niet in slaap raakte, hy vóór het aanbreken van den volgenden morgen drie duizend pond 'sjaare ryk zou zyn. Het was nog erger dan die phy.ieke stryd op den grond.. Byna was de verleiding te groot. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1