Spoorwegmy., te Amsterdam; mr. W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer, te Leus den; jlir. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, id., te's Gravenhago; Alex. Daniels, industriëel te Amsterdam; H. L. Entlioven H.Lzdirecteur van de naamlooze vennootschap „Plettery" te 's-Gravenhage; mr. H. B. Grovon, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leidenmr. J. J. I. Harte, lid van de Tweede Kamer, te 's Graven hago; B. H. Heldt, id., to id.; mr. C. J. A. Heydenryck, lid van den Raad van State, te 's-Gruvenhage; G. H. Hintzen, lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam; K. Kater, voorzitter van de vereeniging Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" (vaderlyk erfdeel), te Amsterdam; Corneille L. Landré, wiskundig adviseur der Levensverzekering maatschappij „Dordrecht", te Dordrecht; jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman, buitengëNvoon hoogleeraar aan de Vrye Universiteit te Am sterdam; I. H. Van der Meulen, lid van de Prov. Staten van Friesland, to Drachten; W. J. C. Passtoors, voorzitter van de vereeniging „Nederlandsche Roomsch-Katholieke Volks bond", te Amsterdam; dr. A. J. Van Posch, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdammr. W. A. Reiger, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. H. J. A. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, te Driebergen; mr. H. Smeenge, id. te Hoogeveen; J. G. Snijder, lid der firma Diddens en Van Asten, industriëel, te Hel mond; D. W. Stork, industrieel, te Hongeloo, Overysel; tot secretaris, mr. A. Nilant, te 's Gravenhago. Een nationale bloem. In „Do Tijdspiegel" van deze maand wijst dr. R. Krul de bloem aan, die z. i. onze nationale bloem moet worden, nl. de gouds bloem, door den schrijver „Calendula Neerlan dica" genoemd. „Niet alleen om de fraaie oranje kleur, maar ook ter willo der historie." De heer Krul herinnert aan het vorsjo van Span dau, die de haring „met vaderlandsche zwier" getooid wilde zien en wel met de „gouden goudsbloem", en zogt, dat het volk do gouds bloem drie eeuwen lang met liefde hoeft go- kwoekt on oen Haagsehe tuinman een eeuw geleden zelfs voor het dragen van een gouds bloem met geesellng is gestraft. De schrijver wil de gewone of enkelvoudige goudsbloem gekozen zien, niet de dubbele of „die niet der kindorkons, zooals onze vaderen zeiden" en vooral niet do wildo goudsbloem, do gelo stroo of handbloem, ook wel gonaamd „vokelaar". Ook lette men op de kleur, want „oranje daalt van bloedrood tot wasgeel". Vernietiging van ccn Raadsbesluit. De Staatscourant van 2 dezer bevat eon koninkiyk besluit van 19 Juli jl. (Stsbl. 129), strekkende tot vernietiging van een besluit van den Raad der gemeente Werkhoven, i. d. 4 Jan. 1895, waarbij bepaald is dat hot nieuw to benoemen hoofd der school do bedieningen van koster by de Nederlandsch-Hervormde gemeente en van lijkbezorger niet zal mogen aanvaarden. De vernietiging, waartoo op do voordracht van den minister van binnonlandsche zaken werd besloten, is gegrond op de overweging, dat ingevolge art. 36, eerste lid, der wet op het lager onderwijs, het den onderwijzers aan openbare lagere scholon op straffe van ontslag o. a. verboden is, ambten of bodienlngen te bekleodon, en dat het tweede lid van genoemd wetsartikel aan Gedeputeerde Staton de be voegdheid verleent, om, den districtsschool opziener gehoord, van dat verbod vrijstelling to verleenen; en dat derhalvo voormeld Raadsbesluit is in strijd met de wet G eme iicl Nieuwij. Er worden in onze dagen zoowol oven buiton alsook binnen Leiden heelwat nieuwe woningon gebouwd en niet het minst voor den werkmansstand. Nu, als deze huizon goed ingericht worden, is dat alloszins toe te juichen, want eono goede, frisscho, onbekroin- pon wooing is in volo opzichten veel waard. Weldra zullen weer veertien nieuwo werk manswoningen vanwege do „Vereaniging tot bevordering van den bouw van werkmans woningen" gebouwd wordon in do Ververstraat, waartoo een grooto loods zal worden afgebroken. Go du ronde dezo week werden op „Rhynzigt" genomen 410 zwembaden door heeren en 44 door dames. Temperatuur van hot water 18° Celsius. Van de werf der Gebrs. Boot, te Leiderdorp, is met goed gevolg te water gelaten een yztren klipperschip, ter grootte van 110 lasten, voor rekening van den heer P. Janssen, te Ewjjk Terstond werd do kiel gelegd voor eon ijzeren paviljoenjacht voor rekening van den heer S. Bons, te Dordrecht; verder voor eene stalen hevelaak voor reke ning van den hoer F. Verwoerd, te Ophcusden, en voor eene ijzeren pakschuit voor rekening Tan don hoor W. Van Kleeff, te Westgraftdyk. De portier van het ministerie van marine to 's Gravenhage, die verdacht wordt zich aan diefstal van dienstmedailles scbul ig to hebben gemaakt, is voor den rjchter van instructie goweest. Te Kudolstaart onder Aalsmoer is Donderdag oen 65 jarige vrouw, die kroos uit do sloot wilde scheppen voor do kippen, te water geraakt on verdronken. Een arbeider, die op twintig passen afstands aan den andoren kant van don Legmeerdyk bezig was met maaien, had haar hulpgeroep gehouden voor geschreeuw van spelendo kinderen. De jongste inbraken in Amster dam blyken hot werk te zyn van een bende jeugdige deugnieten; roods is oen deel van hen opgeborgen in de gevangenis, maar er loopen er nog eenigen rond. In de afguloopen week is weder een vyftal van die gevaarlijke jongens voor het hof ver schenen. Twee van hen, C. Marinus, oud 17 jaren, en J. C. Haleber, oud 18 jaren, hadden door inbraak zich meester gemaakt van een hoe veelheid tabak, opgeborgen in het pakhuis van den heer Manus, aan den Kloveniersburgwal. Marinus kreeg één en Haleber een reci divist twee jaren. Hiermede niet tevreden, kwamen zy in hooger beroep, echter met het govolg dat hunne straffen werden verhoogd onderscheidenlijk tot twee jaren en negen maanden en drie jaren. Een ander tweetal, G. Th. Van Nuus en P. A. Freiers, 19 en 17 jaren oud, heeft getracht by de firma Van Zutylekom Levert Co. op de Westerstraat in te breken. Zy hadden do deur van het naburige perceel weten te openen, waren toen op een erf ge- koinon, hadden een ladder tegen de likeur stokery gezet, waren zoodoendo in de goot en op het dak gekomen en waren juist bezig eenigu ruiten uit te snydon, toen zy ontdekt werden. Do rechtbank veroordeeldo Van Nuus tot 3 jaren en Freiers tot 2 jaren (de eerste was reeds vroeger veroordeeld), en bet hof be krachtigde die uitspraak. E.n 17 jarige diamantslijper, die een vaatje margarine „gevonden" had, dat bleek afkom stig to zyn uit ten spoorwagen, kroeg ook in hooger beroep 6 maanden. De rechtbank aldaar veroordeelde W. C. Roohó en J. F. Kogenbop, wegens poging tot oiefstal in de woning van den heer Op ten Noort aan de Sarphatikade, ieder tot 5 jaren gevangenisstraf. Hot „N. v. d. D weet mode te doelen, dat de in sommige bladen veelbesproken scheur in een der muren van de sluizen te IJmuiden geen reden tot ongerustheid behoeft te geven. Deze scheur, het gevolg van het gewone „werken" van den muur, ligt buiten het eigenlyke waterkeerende gedeelte van de sluis cn zou van gansch geon beteekenis zyn, indien zy niet juist lag ter plaatse, waar het riool loopt, dat dienen moet tot vulling van de schutkolk, welk riool nu door do scheur doorsneden wordt. Het herstel van het euvel is echter aanstaande en zal geen bezwaren opleveren. Met de beproeving van het waterkoerend vermogen van de deuren is men nog bezig. Dit werk gaat echter niet zoo vlug als men wonscht, omdat tot nog toe gewerkt werd met pompen van beperkt vermogen. Men zal nu trachten krachtiger pompen in het werk te stellen, of anders door kunstmatig aandringen van de schuifplaten de naadlokkage tot ge ringere afmeting terug te brongen. Gisteravond word te Amsterdam brand ontdekt in de lystenfabriek van den heer C. J. Van Dam, Albert-Cuyp-straat 203. Do oorzaak ligt in het duister om zes uren hadden do patroon en de werklieden de werk plaats verlaten, en een kwartier later zagen de buren den brand. De brandweerpost in de Albert Cuyp straat werd gewaarschuwd en was in een oogwenk ter plaatse. Zonder deze vlugge hulp zou de brand een grooten omvang genomen hebben, want het vuur vond ruim schoots voodsel in do massa lysten en hout werk, waarmede do werkplaats was gevuld; nn liep bet nog verwonderlyk good af. Gistoravond speeldon te Am sterdam op de Egelantiersgracht 4 kinderen met een handkar; 3 zaten er in on één duwde. Dit duurde zoo lang totdat do kar met de i r kleinen te water geraakte. Oogonblikkelyk sprong een man hun na; hy greep or twee en bracht ze naar den wal, maar daar hy ze niet alleen op het droge kon zetten, begaf zich ook eon diaraantsiyper to water on nam do twee kinderen aan. De beide anderen, die intusschen gezonken waren, werden ook gered, en zoo kwamen de kleuters er geluk kig met den schrik en een nat pak af. Het geval had een massa menschen doen toesnellen. Een 40tal Turksche exposanten op do wereldtentoonstelling to Amsterdam meldde zich gisteren aan ty den Turkschen gezant te 's G.avenhage, ten einde daar het geld te krygen, dat zy aan het comité der tentoonstelling schuldig zyn. Te Huisduinen is een heer, te Helder wonende, by hot baden in zee ver dronken. Hy schynt zich te ver van het strand gewaagd te hebben en met den stroom verder meegevoerd te zyn naar de diepte. Op zyn hulpgeroep begaf zich een badknecht te water, doch deze kon den drenkeling niet moer bereiken vóér hy wegzonk. Zyn lyk is nog niet gevonden. De ongelukkige laat eene nog jonge vrouw en drie kinderen achter. Uit 's Gravendeel wordt gemeld: Door een steenkolenhandelaar alhier is in zyne steenkolen gevonden een zakje, waarop stond: „Dynamiet, Cöln", en dat gevuld was met eene hem onbekende stof. Er*is iemand van het laboratorium uit Leiden overgekomen, die een en ander heeft mede genomen, om hot te onderzoeken en daarna zyne bevinding mede te doelen. Eon O jarig knaapje te Opeindo raakte tusschen een stilstaanden en een voort rollenden wagen zoodanig bekneld, dat het binnen weinige oogenblikken overleed. De „Estafette I", komende van Utrecht, is in de nabyheid van Rotterdam voor den mond van de Noorderhaven door do sleepboot „Betty", eigenaar P. Smit, aangevaren. De schok was zóó hevig, dat in de „Estafette" aan stuurboordzyde een gat werd geslagen in ellipsvorm van circa 80 cM. lengte. Volgons mededeeling van den kapitein der „Estafette", Versteeg, was deze genood zaakt, wegens de afvloeiing van het water, vroeger reeds langs den wal te varen dan feiteiyk voorgeschreven is te mogen doen om de aanlegplaats te bereiken. Hy zag de „Betty" reeds op vry grooten afstand in zijne richting van den tegenovergestelden kant opstoomen. Tot driemalen toe gaf Versteeg met de stoom fluit waarschuwing6seinen, die echter niet scbynen te zyn opgemerkt. De gezagvoerder der „Betty," die trouwens geen enkel schip op sleeptouw had, werd aan boord niet opge merkt en even na het laatste waarschuwings signaal, toen de „Estafette" niet meer uit den weg kon, bad de aanvaring plaats. Reeds dadelyk was de boot in zinkenden toestand; z|j werd door de „Betty" zelve nog tot aan de punt van de Nassaukade gebracht, de plaats, waar zy 10 minuten na de aanvaring geheel in de diepte wegzonk. D9 boot van den heer A. v. d. Schuit ver leende overigens hare hulp en het dekgoed kon nog worden overgebracht. De lading in het ruim is geheel vorloren. De „Betty" heeft mede groote avery bekomen. By vonnis van don krygsraad te 's Hertogenbosch, gisteren uitgesproken, is veroordeeld. T. G. baron Van U., oud 22 jaar, soldaat by de 4de compagnie, 3de bataljon, 6de reg. inf., wegens: le. Valschheid in eene authentiuke akte, die bestemd was om tot bewys van eeriig foit te dienen; 2e. opzette lijke gebruikmaking van dat geschrift als ware liet echt en onvervalscht, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan; 3e. diefstal ten nadeele van een kameraad in de chambróe, tweemaal gepleegd, en 4e. diefstal, ten aanzien van het misdadige do meesto overeenkomst hebbende met diefstal ten nadeele van een kameraad in de chainbrée, tot één jaar govangenisstaf en tot één jaar militaire gevang- nisstraf, mot ontzegging van het recht om by de gewapende macht of als militair geëmployeerdo te dienen voor den tyd van vyf jaar. Deze zaak zal door het hoog militair ge rechtshof in hooger beroep worden behandeld. De internationale wielerweg- wedstryd tusschen Middelburg en Goes v.v., 40 kilometer, werd door goed weder begunstigd. 16 ryders namen aan den wedstryd doel. Niet uit kwamen jhr. Do Brauw uit Londen, Sturm uit Zwolle, Hell ndoorn Haagss uit Amsterdam, Noordendorp uit Breda, Vrouwes uit Amster dam, Wartena uit Haarlem en Breekpot uit Tilburg. De ryders kwamen in deze volgorde aan: Schrauwen, Sillovis van dor Velden Jr., Over- kleeft, Liotard, W. Maris v. d. Wyngaardt, v. d. Thuyn, De Liefde en Wytenburg. Het bacteriologisch onderzoek omtrent het cholera geval te Hoogezand heeft plaats gehad en het geval moet worden be schouwd als cholera nostras. Gistermiddag is de boerderij van E F. W., te Tjalleberd, een prooi der vlammen geworden. Hooibroei is de ver moedelijke oorzaak. Op grond van gunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand der varkons in Servië heeft de overheid van Neder Oosten- ryk den invoer van varkens uit Servië weder toegestaan, mits daarby de voorgeschreven politie maatregelen in acht worden genomen. Uit Rio deJaneiro wordt gemeld, dat van daar oen Amerikaansche kruiser naar Trinidad is vertrokken. Officieus wordt het bericht bevestigd, dat Engeland zyne aanspraken op Trinidad niet heeft opgegeven. I n Z u i d-R usland aldus wordt uit Krakau gemeld blyft de cholera heer- schen. Tot dusver hebben zich reeds 400 ziekte-gevallen voorgedaan, waarvan 100 met doodeiyken afloop. In Juni zyn verloren gegaan 39 zeil- en 19 stoomschepen, waaronder geen Nederlandsch scbip. De regeering van Canada heeft aangeboien de Nieuw Zeeland-mails over het Amerikaanscho vasteland gedurende twee jaar vrachtvry te vervoeren. Op de werf van Beards, te Brooklyn, is gistermorgen een brand uitge broken, die veel verwoesting heeft aangericht; vooral de viermast-bark „Cairne Hill" van Liverpool hoeft veel geleden, zoodat men vreest dat het schip geheel verloren zal zyn. De schade ann de werf wordt op 200,000 dollar geschat. In Groszwalburg, by Rodach, zyn acht groote boerenhofsteden met twintig ge bouwen afgebrand. De wind heelt gelukkig verhinderd dat het lieele plaatsje in asch werd gelegd. Onlangs is te Weenen de kas sier van een bankiershuis onder zonderlinge omstandigheden overleden. Hem was opge dragen een pak bankbiljetten te tellen en niettegenstaande hy was gewaarschuwd, be vochtigde hy daarby telkens vinger en duim met speeksel. Des avonds deden zyn lippen hem pyn, maar niemand gaf daar acht op. Den volgenden morgen was een der lippen ontstoken en raanpleegde by eon genoeshoer, doch drie dagen daarna was de man reeds overleden. Het departement der Yonne is zóo door een cycloon geteisterd, dat nagenoeg geon enkel huis onbeschadigd is gebleven. De oogst is vernield; een aantal personen zyn ernstig gekwetst. De schade worit op een half millioen franken gerekend. üerkeiyke Boriohten. A1 f e n a/d. R y nNed.-Herv. gemeente. Zondag voormiddag te halflien, dr. F. J. Los, predikant te Bruchem. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur/ In het jaar 1883, toen de groote wereld tentoonstelling te Amsterdam was afgeloopen, wisten de ondernemers dier expositio zeker geen raad met de Indische huizen, die daar waren opgesteld, en kwamen ze op het denkbeeld om die af te staan aan het Ryks Ethnographisch Museum, te Leiden, waarvoor zy zeker den dank ingeoogst hebben van de Regeering, voor de ryke aanwinst, welke bovengemeld Museum daardoor ten deel viel. De Indische huizen werden opgeslagen op een stuk grond naast de laan der Sterren wacht, en zy zagen er toen tameiyk uit; do grootste der huizen stelde voor een karbouw met een prachtigen kop met horens. Na 12 jaren heeft de tand des tyds vreese- lyk die gebouwen geruïneerd: de kop van het lieve beest bestaat niet meer, in de plaats daarvan hangt een rommel, welke best dienst kan doen als uithangbord voor een winkel in lompen; zyn vroeger netjes opge bonden staart is weg; zyn rug is doorstorm en wind met gaten doorboord; met bamboe- palen is het stomme dier verder vastgezet om het voor omvallen te behoeden. In 't kort: het is een aanschouwelijkheid, die de prachtige laan der Sterrenwacht ge heel ontsiert. Maar het ergste van alles is nog, dat daar een hond ligt, tot bewaking van dien rommel, die den bewoners dier buurt veel last veroor zaakt door zyn nacht en dag aanhoudend geblaf; wellicht is dat louter waakzaamheid, want vroeger stond er met groote letters op een bord: „Wacht u voor den hond." Zyn voor de voorbygangers die vermolmde huizen een doom in het oog, die hond is nog grooter last voor de omwonenden, vooral voor die ouden van dagen, die er dicht by wonen, byv. in het Jeruzalemshofje. In plaats dat die menschen rust hebben op hun hoogen leeftijd, worden zy nacht en dag gekweld door het gebrul en gehuil van dien hond. Daarom stel ik hier bescheiden de vraag Zouden bevoegde autoriteiten daar niets aan kunnen doen, om dat waakzame dier ten gunste dor omwoners en ouden van dagen van die plaats te verwijderen? Van stelen kan toch geen sprake zyn, want ik ben overtuigd, indien het Ryk die Indische exemplaren wilde weggeven om niet, het geen liefhebber zou vinden, die zulk een gift in ontvangst zou willen nemen. U dankzeggende, M. de R., voor de verleende plaatsruimte, teeken ik my Een Abonné. BUITENLAND. Fraokryk. Het beroemde kasteel van Amboise wordt door hertog Philippe van Orleans verkocht aan zyn oom, den hertog van Aumale, die het zal laten restaureeren om voorloopig zyn armen oud-medestryders in do Afrikaan- scbe oorlogen daar een onderkomen te ver schaffen. Later, wanneer de laatste dezer grijs aards zal zijn gestorven, zal het kasteel in een museum veranderd en aan de stad Amboise vermaakt worden. In dit kasteel is koning Karei VIII goboren en hy stierf er. Da be ruchte samenzwering van Amboise by de troonsbestyging van Karei IX werd er in 1560 ontdekt en in bloed gesmoord. Abd-el-Kader zat er gevangen van 1848 tot 1862; sinds dien tyd werd het niet bewoond, hoewel Viollet- le-Duc er een deel van gerestaureerd had. Het was door Napolion III geconfisqueerd en eerst in 1872 door de Nationale Vergadering aan den graaf van Parys toruggegeven, wiens zoon het nu aan zyn oom afstaat. To Parys Is weer een telegram ontvan gen van generaal Ducbesne, den commandant der Franscho expeditie in Madagascar. Daaruit biykt dat de transport dienst, waar over vooral werd geklaagd, nu in zoover is verbeterd, dat een spoedige marsch naar de hoofdstad Antananarivo is verzekerd. Men ver wacht nu te Parfis het bericht, dat generaal Duchesne mot ziine troepen do hoofdstad heeft bereikt. In dat geval kan do expeditie als ge- einoigd wordon beschouwd, maar natuurlyk zullen do ongunstige geruchten over deze expe ditie aan do orde blyven zoolang nog niet de tydiog van de volledige overwinning der Fran- schen te Parys is aangekomen. Volgens de verklaring, door de:i minister van oorlog, generaal Zur Linden, afgelegd in den ministerraad, die dezer dagen te Havre onder leiding van president Faure is gehouden, kan me:i spoedig nadere berichten uit Mada gascar verwachten. Mon hoopt te Parijs, dat dan do inneming van de hoofdstad der Ho ra's door de Franscho troepen zal worden gemeld. V*n de verkiezingen voor de kantonnale of arroncissements raden in Frankrijk (2494 zetels) is de uitslag voor een groot deel be kend, namelyk van die voor 2338 plaatsen. Tot nu toe zyn gekozen 1492 republikeinen, 254 radicalen, SI constitutioneelen, 22 socia listen, 270 van de rechterzijde; 210 herstem mingen. De ropublikeinen hebben 168 zetels gewon nen en er 21 verloren. Volgens do „Soir" is het bericht van de „Autorité," als zou de Fransche regeering geweigerd hebben den Italiaanschen politie agent SaDtoro uit te leveren, voorbarig. Voor JeanDe a'Arc is te Pont-a-Mousson het monument onthuld, dat ontworpen is door de hertogin d'Uzès. Een groote menigte was van beide kanten der grens opgekomen. De optocht, die van het raadhuis naar het monu ment trok, ciroeg een byna uitsluitend geestelyk k. r kter. De hertogin d'Uzés woonde de plech tigheid bygeen enkel officieel persoon was tegenwoordig. Do bisschop, mgr. Turinaz, hield een geestdriftige redevoering, welke hy besloot met den kreet: „Lnve Jeanne d'Arcl Leve Lotharingen! Leve Frankrijk!" welke door de menigte werd herhaald. Op dat. oogenblik, het was vyf uren, barstte opeens oen verschrikkelijk on weder los en alle aan-* wezigen zochten zoo spoedig mogeiyk hun heil in de vlucht. Dultachland. Bij do bezwaren over de te hooge tarie- ven van het Noord-Oostzeekanaal komt nog een klacht over bet beheer, dat niet in over eenstemming is gebracht met de practische eischen van den handel, maar geheel op bureau cratische leest ls geschoeid. „Het minder goede beheer", zegt de Post„komt des te meer aan het licht door de onbeleefdheid der lood sen en mindere ambtenaren en het gebrek aan centralisatia". Het blad wil weten, dat de meeste kapiteins na een proefneming het kanaal vermfiden en den goedkooperen omweg door den Sont verkiezen. Italië. De zitting der Kamer is, naar men weet, gesloten. De Senaat zal heden nog bijeen komen, ten einde een beslissing te nemen over de begrooting van binnenlandsche zaken. De begrooting van buitonlandsche zaken is reeds door den Senaat goedgekeurd. Waarschynlyk zullen de Senatoren wel geen bezwaar opperen tegen deze begrooting, welke in de Kamer aanleiding gaf tot zoo ernstige ongeregeldheden. Heden zal de stem-j ming plaats hebben. In den Senaat heeft de heer Crispi natuurlyk niet te vreezen voor ernstige oppositie. Nu de zitting der Kamer gesloten is, kan de heer Crispi, nadat de aan vallen der oppositie leiders vruchteloos zya gebleken, het gevaar als geweken beschouwen. Na de aanneming der finantiöele voorstellen van het ministerie door de Kamer, blyft Ciispi meester van den toestand. Hot Itaiiaansche eskader, dat de feeste- lyke opening van het Keizer-Wilhelm-kanaal by woonde en daarna een bezoek bracht to Portsmouth, is te Napels teruggekeerd. Toen de officieren aan wal gingen, werden zy door de bevolking met eene byzondere ovatie ont* vangen. België. De „Patrie" scbryft: Er is hoegenaamd geen quaestie van, de grenzen voor het Hollandsche vee te openen, zooals het door 6oramige bladen gemeld werd. De grenzen zullen ge sloten blyven, zoo lang de gezondheidstoestand van het Hollandsche vee niet verbeterd is. Men vreest dat de werkstaking, die dezer dagen te Flénu uitbarstte, zich verder zal uitbreiden. Op de 2230 mynwerkers dezer gemeente zyn er 1930, die het werk hebben gestaakt. De werkstakers behooren meest allen tot de gemeenten Frameries en La Bouverie. De ellende ls groot. Nog andere loonsvermin deringen worden aangekondigd, die denkeiyk nieuwe stakingen ten gevolge zullen hebben. In de Belgische Kamer is, naar men weet, het algemeen debat over de schoolwet gesloten. Men verwacht nu nog ernstige betoogingen van de zyde der anti liberalen op den dag, waarop de definitieve stemming over dit ontwerp zal worden gehouden. De „Etoile beige" beweert te weten, dat de regeeriüg voornemens is byzondere maatregelen ts nemen, ten einde dan de handhaving der orde te verzekeren. By de voortgezette behandeling van do, artikelen der nieuwe schoolwet heeft de regeering zich gisteren verzet tegen het ver zenden van de gewichtige amendementen der conservatieve afgevaardigden Hoyois en Helle- putte naar de afdeelingen en hierby de Kabinctsquaestie gestold. Do heer Helleputte heelt daarop zyne amendementen ingetrokken. De heer Hoyois handhaafde de zyne, maar de Kamer verwierp het voorstel om deze naar do afdeelingen te verzenden. Het eerste arti kel is daarop goedgekeurd. De rechterzydo stemde voor, do linkerzyde tegen. Reeds dikwyis hadden de vreemde bad gasten te Ostende verzocht den aanvang van de concerten niet te bepalen op halfacht, doch op acht uren. Aan dat verzoek werd niet voldaan. Daarom hebben de badgasten Woensdag avond het concert heftig uitge floten en den burgemeester uitgejouwd. De politie en de overheid waren niet in staat oen einde te maken aan het schandaal. Kapitein Jacques vertrekt Dinsdag weer naar den Congo. Hy heeft in opdracht den grondslag te leggen voor de organisatie van een nieuw district in de streek tusschen het meer van Leopold II en de rivieren Loekenje, Lomami en Loelongo. De kapitein, die thans den titel commissaris generaal draagt, wordt vergezeld door two3 officieren en acht onder officieren en hoeft een stoomboot tot zyn beschikking. Zwitserland. Aan een feestmaal, te Winterthur by ge legenheid van het Zwitsersche schuttersfeest gehouden, hield de president van den Bond, de heer Zomp, een politieke redevoering, waarin hy wees op de zware taak van den Bond op economisch en sociaal gebied. Zoo is "de Bondsraad bezig met het bestudeeren van de quaestie van het terugkoopen van do spoorwegen op grond der concessies. Men kan spoedig het gereed komen van veelomvattende voorstellen verwachten. De onderhandelingen met de Itaiiaansche regeering betreffende de doorboring van den Simplon gaan, zeide d heer Zemp, ongestoord voort. Ten slotte maakt

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2