Op de a. s. jaarvergadering van de „Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders", welke den 26sten Sept. a. s. te Groningen zal gehouden worden, zal worden voorgesteld, alsnog ten behoeve van het in aanbouw zijnde krank zinnigengesticht „Dennenoord", bij Zuidlaren, eene leening te sluiten, ten einde, daar er vrees bestaat dat dadelijk reeds na do opening op 1 Nov a. s. do ruimte te beperkt zal blijken, bij de 5 paviljoenen nog twee te doen bouwen, en tevens eene kerk met pastorie. De vereertiging „Ziekenzorg" teEnschedee ontving van do erven van mevrouw de wed. A. Ledeboer f 20,000, als bijdrage voor een ziekenhuis. Mr. Derek Engelberts te Zutfen heeft aan zijne mode leden dor Vereeniging voor hooger ondorwijs op gereformeerden grond slag een circulaire gezonden en wel naar aanleiding van de samenstelling der commissie, benoemd om een oordeol uit te spreken over het onderwijs van prof. Lohman. „Wanneer ik de Series lectionum nalees, aldus mr. E. dan zie ik, dat prof. Lohman doceert publiek recht en met name ook straf recht. Ik stel mij dus voor, dat die commissie in de eerste plaats eene studi9 zal hebben te maken van de dictateD, die in verschillende jaren zijn gehouden geworden op de colleges van dien hoogleeraar en dat die commissie verder nog eonige studenten of oud-studenton zal moeten liooron over hetgeeü door prof. L. op zijne colleges is medegedeeld geworden en dat niet In eenig dictaat is opgeteekend." Nu deze commissie bestaat uit 9 leden, waaronder bekwamo kooplieden, theologen, een militair en slochts één jurist, heeft de heer E. bezwaar deze uiterst moeilijke taak aan deze commissie op te dragen. Daar ingevolge art. 5 der Statuten een tiende deel der leden oen leden-vergadering kan doen oproepen verzoekt de heer Engelberts elk lid, die zulks begeert, opdat worde terugge komen op dit besluit, bem daarvan te ver wittigen. Blijkens bü het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. F. H. Volcke, den 30sten Juli van San Miguel (Azorische eilanden) vertrokken. Do minister van marine heeft de luits. ter zee 2de kl. C. H. Van Asperen, J. J. H. Commijs en K. Lofvers met 10 Aug. a. 8. geplaatst in do rol van Hr. Ms. torpedo- instructieschip „Marnix" en gedetacheerd bij den torpedodienst. De gewone audiënties van den minister van buitenlandsche zaken en van den minister van koloniën op 2 dezer zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Obdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeeido 31 JuliLizard; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 31 Juli van Suez; de „Java" vertrok 31 Juli van AmstordanmaarBatavia; de „Maasdam" vertrok 31 Juli van Rotterdam ^naar Nieuw-York; do „Reichstag" vertrok 29 Juli van Durban naar Hamburg. Bij koninklijk besluit is aan mr. G. J. E. E. Zilcken, op zijn verzoek, met ingang van 1 October a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betrokking van secretaris generaal van het departement van buitenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor do langdurige en goede diensten, door hem aan den lande be wezen, terwijl bij koninklijk besluit tot die betrekking, onder toekenning van den persoon lijken titel van minister-resident, is benoemd mr. W. A. P. Verkerk Pistorlus, thans hoofd directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, voormalig raad-adviseur bij het departoment van buitenlandsche zaken. Aan den eervol ontslagen commandeur der werfsjouwers bij 's Rijks werf to Amsterdam G. De Mol, met ingang van 1 April 1895, een pensioen verleend van f 312 'sjaars. Met ingang van 2 Aug. a. s. benoemd tot adjunct administrateur bij de zeemacht, de adspirai.tadministrateurs P. A. Kempen, E. A. O. Vervooron, G. M. Klasing, M. C. Jautze, H. D. Rubenkoning, H. J. J. Renier, E. A. Van Wely en F. H. Hooghwinkel. Met ingang van 1 Aug. a. s. lo. de kapt. tor zee H. A. Schippers eervol ontheven van do betrekking van lid der directie van het weduwen- en weezenfonds der militaire offi cieren bij de zeemacht; 2o. benoemd tot lid der directio van dat fonds, de kapitein ter zee L. C. Rovers. Benoemd bfj het personeel van den gonees- kundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 1ste kl., de officier van ge- zondboid 2do kl. J. J. Snel, van dat personeel. De officier van gezondheid lsto kl. bij de landmacht in West-Indiö G. A. L. Ferguson, chef van den militairen goneeskundigen dienst op Curasao, op z\jn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, en onder dankbotuiging voor do vele on langdurige diensten, door hem aan den linde bewezen. Do heer J. H. M. Ellis, arts, benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in West-Indiö. De heer D. S. Do Jong, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. b\j het personeel van den geneeskundigen dienst van hot leger in Nederlandscb Indie. Aan don adelborst der lsto klasse bij de Koninklijke Nederlandscho Marine resorvo L. V. Van Rossom, met 1 Augustus, op zyn vtrzoek, eervol ontslag verleend uit den dienst bij die reserve. Belangrijk is wat wij in het pas verschenen Gemeenteverslag over 1894 lezen onder het hoofdstuk „Medische Politie", behandolende toestanden, welke invloed kunnen uitoefenen op do volksgezondheid. Daarin wordt door B. en Ws. o. a. het volgende gezegd: Groote moeite werd besteed om de eigenaars van arbeiderswoningen tot aansluiting hunner perceelen aan de duinwaterleiding t« bewegen, hetzij door een circulaire, hetzij door per soonlijk onderhoud met hen, wier putten bij scheikundig onderzoek gebleken waren voor de gezondheid bedenkelijk water te leveren. Reeds in de Memorie van Antwoord van B. en Ws. op hot vorhandelde in de sectiën van den gemeenteraad is van het resultaat dier pogingen, langs minnelijken weg verbetering te verkrijgen, verslag gedaan. Een vergelijking met den toestand van 1 Maart 1894 geeft het volgende als meest opmerkelijke uitkom sten: de Waardgracht had 1 Maart 1894 92 perc. met 520 bowoners zonder duinwater, thans nog 64 perc. met 341 bew,, de Vesto- straat 43 perc. met 230 bew., nu 31 met 150 bew., de Oranjegracht 41 p. met 311 bew nu 33 met 250, de Middelstegracht 34 p. met 218 bew., nu 23 p. met 133 bew., het Levendaal 23 met 152, nu 14 met 83 bow., de Bouwelouwesteeg 12 perc. met 65 bew., nu 5 met 21 bew., de Caeciliastra-it is van 17 met 65 tot 8 perc. met 41 bew. ge daald, de Duizenddraadsteeg is geheel aan gesloten, in de Gortestraat waren er 24 p. met 125 bew., nu 18 met 92, in de Groene- steeg 30 met 147, nu 23 met 122, in de Haverstraat 13 met 42, nu 6 met 13 bew., in de Koddesteeg 9 met 54 personen, nu 2 huisjes met 13 bewoners, de Vrouwesteeg in wijk III tolde 11 huisjes mot 51 bewoners zonder duinwater, nu is er nog één perceel met 3 bewoners. Tal van andore straten en stegen wijzen belangrijke inkrimping van het aantal niot aangesloten woonhuizen aanLangebrug, Meut- jessteeg, Minnebroersgracht, Morschstraat, Nieuwsteeg, Singelstraat (van 11 met 43 tot 2 met 25), de Schoolsteeg nu geheel aan gesloten Ververstraat, Van-der Werf-straat, de Zandstraten, Zuidsingel en Zijdgracht. Op de Uiterstegracht is slechts weinig voor uitgang te bespeuren; tegen 55 huizen met 311 bewoners staan er nu nog 50 met 276 bewoners. Op de Garenmarkt, in de Molenstceg en op den Ouden Rijn is de toestand achter uitgegaan. Hoezeer do bereidwilligheid van tal van eigenaars ook to prijzen valt, toch kan niet worden ontkend, dat krachtiger maatregelen niet zullen te vermijden zijn, wanneer men het nog overblijvende tiende deel der bevolking thuis goed drinkwater in behoorlijke hoeveelheid wenscht te ver schaffen. Het aantal gesloten contracten voor levering van duinwater, dat op 1 Januari 1894 5047 bedroeg, is op 31 December van dat jaar tot 5249 gestegen. Het waterverbruik der standpijpen is weder afgenomen met 40 M3., totaal verbruik 16S M3. Bewijzen tot gratis-afgifte van duinwater aan behoeftigen werden niet aangevraagd. In wijken 7 en 8 werdon op de uitbreiding van het buizennet onder de gemeente garantie gesloten 21 contracten, terwijl wegens opzeg ging, verbouwing of wanbetaling 4contractm afgesloten zijn, zoodat het totaal op 418 con tracten is gebracht, opbrengende f 4436.715, zijnde f 2269.33 meer dan de gemeente garantie bedraagt. Straatdrinkkranen zijn aanwezig by deDoeza- brug, Blauwpoortsbrug, Havenbruggen, Ge- pekto brug, (over den O. Rijn), Marktüuisje bü de Nieuwe Beestenmarkt, "Waaggebouw, Ganeoordbrug (Watersteeg), Utrechtsche Veer, Van der-Werfötraat, Langestraat hoek Groene- steeg, Ouden Rijn bi) de Hooglandsche Kork- gracht, Politiehuisje aan den Haagweg, 2de Gortestraat by de openbare school, Oude Vest aan de Mare en aan de Zwemplaats by de Heeren l rug. Evenals vroeger werd met kracht voort gegaan met het verbeteren van riolen; voor het reinigen, onderhouden en vernieuwen van de waterloozingen, kolkon en riolen werden de noodige gelden op de begrooting uitgetrokken. Voor uitdiepingen werd op do begrooting voor 1894 f 1400, voor hot gewone diepwerk, en f 2400 voor buitengewoon diepwerk be schikbaar gesteld en op de begrooting voor 1895 f 1400 voor het gewone diepwerk. Do kosten bedroegen over 1894 2241.88. Het onderhoud der riolon kostte f 9651.21. Krachtens Raadsbesluit van 28 December 1893 is mot ingang van 1 Januari 1894 het rtinhouden der gemeente verpacht aan Gebr. Van Ulden voor f 2300 per jaar, door de ge- Dezer dagen i» afgekondigd do onlange door don gemeenteraad vastgestelde en door Gedeputeerde Staton van Znid-Holland goedgokourdo Verordening op bot bonwon en eloopeD, ten gevolge waarvan B. en We. gemachtigd zjjn ook wat het in do buizen aanwezig z\jn vau goed water betreft tbaus krachtiger op te treden, hetgeen blijkt uit bet volgendo art. 30 van gonoomdo Verordening: Elk gebouw of elk gedeelto van eon gebouw, tot afzonderlijke woning ingericht of beetemd, moet voorzien liju van een middel van watervoorziening, in staat om goed drink- en werkwator in voldoende mato to lovoren. Bestaande woningen zonder zulk oen m ddol vao watervoorziening, moe ton daarvan binnen een door Burg. en Wotbs. to stellen termjju voorzien wordeü. Burg. en Ws. kannen scbrifielijk vergunning geven, dat meerdere woningen, hetzij in hetzelfde gebouw of aaneongebonwd, een gemeenschappelijk middel van watervoorziening hebben, in welk geval dit door de bewoners van al die woningen ton allen tijde to bereiken moet zijn- Voor de nakoming van do bepalingen van dit ar.ikel zijn do eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder cd, voor zoover bet 3de lid van dit artikel betreft, ook do hoofdbewoner van elke woning aansprakelijk. metnte te betalen, voor den tyd van 10 jaren. Daartoe behoortlo. de haardasch, het vuilnis en het puin, benevens het water schuimen in de stadswatoren2o. het bagger- werk binnen de grachten, singels en singel- slooten; 3o. de afval van de Beestenmarkt en Lammermarkt, benevens do bediening dier markten; 4o. de faecale stoffen, verzameld volgens het Liernurstelsel, en 5o. de most- speciën, afkomstig uit de riolen en kolken binnen de gemeente, in zooverre de riolen niet aan het Liernurstelsel z(jn aangesloten. Gemeenteraad van Wassenaar. De Voorzitter opent omstreeks elf uren de vergadering. Afwezig z(jn de heeren Van der Ouder- meulen en Broeksmit. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zyn 7 missives van Ged. Staten, houdende goed keuring van de besluiten der vorige ver gadering. Een brief van den heer Peereboom, hoofd der openbare school, waarin hy den Raad verzoekt hem een subsidie te verleenen van f 25, ten einde met een twintigtal leerlingen een uitstapje te maken naar Rotterdam, om daar den Dierentuin, eenige musea, enz. te bezoeken. Dit uitstapje zai een belooning zyn voor getrouw schoolbezoek. Het dageiyksch bestuur adviseert gunstig. De heer Van Pallandt merkt op, dat verleden jaar een som van f 10 werd gevraagd en dat de Raad toen van meening was zulke subsidies te moeten weigeron. De heer Van Limburg Stirum, die toen hetzelfde gevoelen was toegedaan, be streed uit eigen middelen de kosten. De heer Terhyden meent dat men de bijzondere scholen ook wel mag bedenken. De Voorzitter zegt dat het Dagelyksch Bestuur advies uit brengen zal, wanneer een verzoek van die z(jde komt. Hy heeft wel geen stem in den Raad, maar ter bestrijding van 't schoolver zuim zou liy voor zich gunstig advisoeren. De heer Grevers vindt dat f 25 te veel is voor 20 kinderen. Hy stelt voor/" 15 te geven. Het voorstel Grevers wordt aangenomen. De geloofsbrieven der herkozen Raadsleden worden onderzocht door de heeren Terbyden, Den Hollander en Van "Wissen. Daar die in orde bevonden worden, besluit do Raad tot toelating dier leden. De gemeente-rekening sluit in ontvangst met f 25,843.55s, in uit gaaf mot f 25,611.94r'. Er is dus een batig slot van f 231.61. In antwoord op de vraag van den hoer Don Hollander, in de vorige vergadcriDg gedaan, zegt de voorzitter dat by eer. onderzoek heeft ingesteld naar den weg door do duinen. Zyns inziens is het plan goed. De heer Den II. heeft niets tegen het plan, maar klaagdo alleen dat de puin, ter verwer king, niet naast, maar op den weg gewor pen wordt. De heer Grevors wenscht dat de leden voortaan beter ingelicht zullen worden wat de punten van behandeling betreft. De vorige maal toch wi r 1 dio zaak van den te benoe men onderwyzer ia den Raad ter sprake ge bracht zonder dat die op de convocatie-biljetton was vermel-J. De Voorzitter zegt dat de Gemeentewet hem verplicht alle ingekomen stukken ter tafel te brengen; dat de brieven van den hoer schoolopziener en den heer Peereboom den lsten en 2den Juni zyn inge komen en dat do convocatie-biljetten den 30sten of 31sten Mei verzonden zyn en dat dio zaak or dus niet op kon vermeld worden. De heor Grevers had het voorstel kunnen doon om alles in een volgende vergadering te behandelen. Ook de heer Van Pallandt vindt dat alles wel wat vlug in zyn werk gegaan is. Gaarne zag hy, dat de Raad op zyn besluit, genomen in do vorige vergadering, terugkwam. De heer Grevers wenscht don onderwyzer nu niet te benoomen. Er is een oproeping gedaan voor een tydelyk onderwyzer. Dezo kan door Burg. en Weths. benoemd worden. Later, als hy definitief aamgosteld wordt, zal de Raad wel beslissen. De heer Van Pallandt handhaaft zyn voorstel om de aanstelling van een onder wyzer te behandelen in een volgende vergade ring. Alius vrordt besloten met 5 tegen 4 stemmon. Vóór stemden de beeren Van Pal- land, Terbyden, Van Wisson, Grevers en Den Hollander. Gemeenteraad van Hazcrsvroade. Zitting van 31 Juli. De vergadering, welke niet wordt byge- woond door de heeren A. en C. De Bruyo, wordt te ruim halfacht door den heer C. Korteweg, burgemeester, geopend, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. I. Voor kennisgoving worden aangenomen a. Een resolutie van Ged. Staten tot goed keuring van het Raadsbesluit tot bet aangaan der geldleening van f 1600. b. Het proces-verbaal van kasopneming by den gemeenteontvanger, waarby alles in goeden staat is bevonden. Een reclame tegen den aanslag van S. Heemskerk in den Hoofdelyken Omslag, die den Raad over de post uit Leiden is toege zonden, wordt, als zynde ongeteekend, niet behandeld. II. De gemeenterekening over 1894 wordt, overeenkomstig het reglement van orde, ter onderzoek in handen gesteld van een com missie, tot wier leden door den Raad worden gekozen de heeren De Jong, Koetsier en Bol, die in de volgende vergadering rapport zullen uitbrengen. ni. De begrootiog der schuttery wordt voorloopig vastgesteld. IV. Besloten wordt tot af- en overschry ving op de onvoorziene uitgaven van een bedrag van f 32.95 aan advertentiekosten, die meer zyn uitgegeven dan op de begrooting was geraamd. V. Voorts wordt besloten aan de begrooting voor 1895 een post van f 1500 (bedrag der geldleening) toe te voegen, om daaruit de kosten van de nieuwe brandspuit te betalen. De Voorzitter deelt hierby mede dat B. en Ws. geslaagd zyn in hun poging om een zoo voordeelig mogelyke rente te bedingen, t. w. 4 percent. VI. De Raad vereenigt zich met het voor stel van B. en Ws. om de aschschuur aan den Ryndyk wederom voor 5 jaar te verhuren aan den heer Meurs, tegen f 25 per jaar. Hoewel niet op de agenda staande, stelt de Voorzitter voor, het onderzoek van de geloofsbrieven der herkozen Raadsleden nu te doen plaats hebben. Hiertegen de Raad geen bezwaar hebbende, worden tot leden der com missie van onderzoek door den Voorz. benoemd de heeren Straathof, De Jong en Voordam. Gedurende dit onderzoek wordt de verga dering geschorst. Na opheffing dezer schor sing verklaart de commissie, by monde van den heer Voordam, dat tegen de toelating der herkozenen geen bezwaar bestaat, zoodat daartoe wordt besloten. De Voorzitter deelt voorts mede, dat voor het mondeling examen voor hoofd der school aan den Ryndyk 12 candidaten zyn opge roepen, en wel tegen 7 Aug. a. s. ZEd. Achtb. noodigt den Raad uit, by dat mondeling ver- geiykend onderzoek tegenwoordig te zyn. Ten slotte stelt ZEi. Achtb. den Raad nog in kennis met het bezoek, door den Commis saris dor Koningin den 25sten Juli aan deze gemeente, bepaaldelijk aan de gemeente secretarie, gebracht. Ruim een uur vertoefde Z. Exc. aldaar, om inzage te nemen van de boeken en andere documenten en de admi nistratie, ook die van den gemeente ontvanger, na te gaan, om over een en ander zyn vol komen tevredenheid te betuigen. De tyd liet Z. Exc. niet toe, ook een bezoek aan het dorp zelf te brengen, doch hy vertrouwde dat ook daar alles in orde is. Aan het einde der vergadering vroeg de heer Wesselingh nog, of het niet mogeiyk is, met het oog op het vergevorderd seizoen, voortaan op den dag te vergaderen. Deze vraag werd door den Voorzitter beantwoord met de opmerking, dat het moeiiyk gaat het ieder naar den zin te maken; spr. weet zeker, er velen in den Raad een dieDst mede te bewyzen, dat de vergaderingen gedurende den zomer des avonds worden gehouden. Hierna had geen der andere leden meer iets in het midden te brengen, zoodat do ver gadering gesloten werd. Gremengtl Nieuws- Gi sternamiddag had het zesjarig zoontje van C., aan de Oostdwarsgracht, het ongeluk in het water te vallen. Dadelyk schoten eenige buren toe om het te helpen, maar ze konden den jongen, die reeds naar het midden der gracht gedreven was en in een zinkenden toestand verkeerde, niet meer krygen Zekere Snel, wonende in do Janvossen- steeg, het gevaar ziende, aarzelde geen oogen blik om zich gekleed te water te begeven en mocht het genoegen smaken het kind be houden aan wal te brengen. Het aantal bezoekers vanden Academiotuin alhier gedurende de maand Juli bedroeg 2751. Gisternaraiddag had te Zoeter- woude een droevig voorval plaats. Het drie jarig zoontje van den landbouwer G. Ver- degaal, in het Westeinde, geraakte in een onbewaakt oogenblik te water en werd eenige oogenblikken later door de moeder levenloos opgehaald. De vrouw van W.in een bollen- schuur te Hillegom bezig zynde met het schrappen der bollen, had het ongeluk te vallen juist op de plaats, waar een jongen zyn mes had gelegd. Een vreeseiyke wonde in haar zyde was er het gevolg van. Zij is per wagen huiswaarts gevoerd. Gepasseerde week vergaderden te Delft de schoenmakers en -winkeliers en besloten in die vergadering om de schoenen te verhoogen in prys wegens de styging van den prys der huidon. Gistoren vereenigden zich ook in Den Haag de schoeumakers, schoenwir.keliers en leder- handelaars en besloten gezamenlyk dat het zonder verhooging van pryzen onmoge'yk is met voldoende winst te biyven werkte. Naar aanleiding van eene des betreffende aanschryving van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dd. 26 Juli 1895, wordt ter algemeene kennis gebracht dat by art. 351 van het Wetboek van Strafrecht onder meer met ten hoogste drie jaren gevangenisstraf wordt bedreigd hy, die telegraafwerken opzettelyk en weder- rechtelyk vernielt, beschadigt of onbruikbaar maakt, en worden daarom ouders, voogden en onderwyzers aangemaand om hun in vloed op de jeugd te doen gelden, ten einde het stukwerpen van de isolatoren der Ryks- telograaf en tel3phoonlynen tegen te gaan. Gistermiddag geraakten op deu Achterburgwal by de Agnietenstraat te Amsterdam drie kiüderen met een sportkar te water. Twee werden spoedig door iemand, die te water sprong, op het droge gebracht; het redden van het derdo kind kostte groote moeite. Ten slotte werd toch ook dit kind op den wal gebracht; men vreest echter, of "t zal gelukken dit in het leven te behouden. Gisteravond omstreeks negen uren ontstond te Amsterdam een vry ernstige brand in het perceel Hartonstraat 7, waar de firma Schowe een groote koomenyszaak houdt. De bewoners zouden juist in huiselyken eenvoud een dominootje gaan leggen, toen men een sterke brandlucht rook en by onder zoek bespeurde, dat de dienstbodenkamer lustig aan 't branden wa3. De brandweer, snel gewaarschuwd, was even snel aanwezig en wist in korten tyd het vuur te dooven. Maar de meidenkamer was uitgebrand. Op de were 1 d -1entoonste 11 ing voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam werd de heer Joh. Stokhuizen, fabrikant van vruchtensappen, enz., te Alfen aan den Ryn, bekroond met een zilveren medaille. Zondag-avond omstreeks tien uren werd te Druten zekere v. d. Buit Ochten, op ergerlyke wyze mishandeld. Aan gevallen door ruim tien personen, gewapend met latten met spykers, zou de man misschien vermoord zyn geworden, als niet zyn zuster zich op hem geworpen had, om de slagen af te weren. De daders worden gerechteiyk vervolgd. In den nacht van Maandag op Dinsdag is do behuizing van den landbouwer W. Top, te Grootegast, ten gevolge van hooi- broei, m;t een groot gedeelte van den inboedel door het vuur verteerd. Een byschuur brandde mede af. De bewoners, die te bed lagen, konden zich nog bytyds redden. De behuizing was verzekerd, doch de inboedel niet. Te Gouda werd gisternacht wederom ingebroken in een huis bewoond door mevr. wed. Klem, die tydelyk afwezig was. Een verliefd paartje, dat in bet plant soen zat aan den overkant om van de kermis pret uit to rusten, zag aan den overkant iemand bezig aan het raam van het huis en ging daarop de politie waarschuwen, die de beide inbrekers, zekere M. De Graaf en J. Evertsen, beiden uit Rotterdam, op heeterdaad betrapte. Nog meldt men uit Gouda: De predikant der Hervormde gemeente, de heer "Wartena, die voor eenigen tyd afwezig is, keerde Diusdag voor de gemeenteraadsverkie zing terug en kwam tot de ontdekking, dat er gedurende zyn afwezigheid in bet tydelyk onbewoonde huis langs den achterkant was ingebroken. Alle kamers droegen er de sporen van, maar dingen van waarde worden niet vermist; alleen wat kleeren en eenige pracht banden. Op de canapé vond men een kandelaar, die als overtuigingsstuk door de politie in beslag werd genomen. Eene brooddepothoudster in de St.-Mariastraat te Rotterdam, die Dinsdag avond voor eenige oogenblikken haren winkel verliet, had by hare thuiskomst de onvoor zichtigheid den sleutel op de buitendeur te laten zitten. Even daarna bemerkte zy dit en haastte zich om den sleutel terug te halen, doch tot hareD schrik bemerkte zy dat hy verdwenen was. De vrouw was alleen thuis en te angstig om zich ter ruste te begeven; Eenige familie leden brachten te harer geruststelling het verdere gedeelte van den avond by haar door, doch nauwelyks waren zy weg en had de vrouw het licht in den winkel uitgedoofd, of zy hoordo aan de deur rammelen. Een kerel stond voor de deur. De vrouw vatto al hare kordaatheid by elkander en vroeg wat hy hebben moost Hy gaf voor dat hy brood verlangde. Toen de vrouw verklaarde dat z\j des avonds laat geen brood meer verkocht, en daarby nogal een flinken toon aansloeg, verwyderde hy zich. Ten gevolge van verschillen met den heer Henri Broekman, zal de Am- sterdamsche Sportclub dit jaar geen wedrennen by Bussum geven. De R o 11 e r d a m 8 c h e veemarkt wordt de laatste marktdagen zeer druk door tal van Belgische veehandelaren bezocht en goede pryzen a contant worden door hen be steed. Veel rundvee wordt door de Belgen op de veemarkt gekocht, dat bestemd is als slacht- en fokveo voor Zwitserland. Een treurig geval heeft zich voor gedaan te Akersloot. De schoenmaker M., een oppassend man en vader, is plotseling door waanzin aangegrepen. Hy meende dat de duivel in zyn vrouw gevaren was, en om dien er uit te slaan, mishandelde hy zyn vrouw zóódanig, dat het ergste te vreezen zou geweest zyn als de buren niet te hulp ge schoten waren. Met veel moeite werd de man den volgenden dag naar Meerenberg vervoerd. Door het vergaan van het Maas- sluische loggerschip „Rotterdam" M. A. 31, is ook een huisgezin op Ter Heyde onder do gemeente Monster in diepen rouw godompeld. Een der verongelukte varensgezellen, Johannes Zeeman, oud 39 jaren, laat een weduwe met vyf kinderen onverzorgd achter. To Nieuwediep is door de viseh- schuit „H. D. 295," schipper Boon, aangebracht eene in de Noordzee opgevischte sloep, ge merkt: „Nyverheid C. v. d. Swan S.C.H. 301." Yan den kotter „De Nyverheid" zyn reeders de heeren J. en P. De Mos te Scheveningen. De jeugdige Duitscher, die, ver dacht van diefstal, op verzoek van den off. van justitie te Breda aan het Holl. spoorstation te 's-Gravenbage is aangehouden, is gevanke- ïyk naar Breda overgebracht. Do spoorwegconducteur "Wer- decker, wien de vorige week te Nijmegen het ongeluk op de Waalbrug overkwam, is aan de gevolgen bezweken. De bekende meestoof „De Een dracht" aan den Zuiddyk onder Dinteloord is geheel afgebrand. Twee stuks vee en de

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2