bekwaam man, die niemand naar de oogen behoeft te zien, die boven ae partijen staat, die den gemeenteraad moet kunnen leiden, die do \raagbaak moet kunnen z(jn der inge zetenen, hun loidsman, hun vertrouwde. Een daalder per dag aan den burgemeester, aan den man, die de belangen zijner gemeente met al zijn vermogen moet voorstaan en be vorderen, die de wetten en verordeningen des lands uitvoeren voor hare nakoming en toepassing waken moet, die voor orde, rust en veiligheid moet zorgen, die de gewillige dienaar van bijna ieder regeoringsambtenaar moet zyn, die allo mogelijke statistieke opgaven verstrokkon moet, zelfs van de bokken en ezels, die in zijne gemeente aanwezig zijn." Is deze belooning geen persiflage van het burgemeestersambt? vraagt de schrijver, die de schuld van dezen toestand in do eerste plaats geeft aan de gemeenteraden, maar ook aan Gedeputeerde Staten. De tegenwerping, dat het ambt van burgemeester een eerepost is, acht hij niet houdbaar, terwijl bij de financiën der gemeenten over het algemeen nog vol doende vindt om een verbooging van het traktement van den burgemeester te wettigen. „Zelfs al mocht er een enkele gemeente zijn, die in dezen zorgwekkenden toestand verkeerde, dan nog zou het veel beter zijn art. 49 der wet op het lager onderwijs onbe krompener toe te passen dan de tegenwoordige positie van den burgemeester te bestendigen. Daardoor toch dreigt een maatschappelijk gevaar. Wanneer de ingezetenen in den burge meester niet meer zien den eerlijken, onom- koopbaren ambtenaar, den man, die belangeloos zijne diensten preiteert, zoowel aan den rfike als aan den arme, aan den hoog- zoowel als aan den laaggeborene, dan wordt een toe stand geboren, waarin het socialisme en anarchisme wolig tieren. Wee het land, waar de bevolking hare ambtenaren niet vertrouwt En dit kan het gevolg worden van do be spottelijk lage jaarwedden der burgemeesters." Honfnglnnefeestco. Ook te Appingedam wil men 31 Augustus tot een feestdag maken. Men zal het echter moeten doen zonder de medewerking van de Chr. school. Het bestuur toch daarvan heeft op het verzoek van de aldaar bestaande feestcommissie, om de leerlingen van die school aan het kinderfeost te doen deelnemen, een weigerend antwoord gegeven. ,Wfi kunnen niet aannemen" schrijft het bestuur „dat, by zooveel verschil van godsdienstige inzichten nog niet zoozeer, als wel vooral met het oog op den geest van een groot doel onzes volks, dat met God en Zijne Wet niet meer rekent, door uwe com missie, trots hare goede bedoelingen, za! kun nen worden verhinderd, dat daarby ons ge weten wordt gekwetst." KOLONIËN. BATAVIA, 29 Juni tot 2 Juli. (Nodorlandsche mail.) Het „Bat. Hdbl." schrijft in zijn mailover zicht: „Kort na zijn optreden heeft de tegen woordige landvoogd gemeend een opruiming to moeten houden onder de assistent-residen ten. Er zyn er echter, die niet zonder grond van moening zyn, dat dezen, zonder gevaar voor 's lands dienst, in staat hadden gesteld kunnen worden hun maximum pensioen te verdienen. Wat hiervan zy, vreemd is het, dat Z E. het daarby gelaten en het snoeimes ongebruikt gelaten heeft ten opzichte van hoofden van gewestelyk bestuur, die, veel moer dan do getroffen assistent-residenten, in 's lands belang, reeds lang haddea moeten zijn gepensionueerd". Uit Magelang verneemt „De Telefoon" dat de onlangs in het „Bataviaasch Handels blad" verschenen hoofdartikelen nopens don tegenwoordigen politieken toestand in Atjeh by do militairen aldaar ingaDg hebben gevon den, en dat de aan sommigen hunner gowor den berichten uit Atjeh de in die hoofdartike len gestelde feiten ten volle staven. Zy hopen dan ook, zegt do corr. van „Do Telefoon", dat onze landvoogd de noodzakeiykhtid zal inzien, om met do tegenwoordige gedragsiyn in Atjeh voorgoed to breken, den Gouverneur te Dopen de voetsporen van Pel en Karei Van dei Heyden te volgen, do raddraaiers onder de Atjehers naar Suriname en Curasao voor goed te verbannen; de hoeloebalangs, die zich onderworpen hebben, to dwingen, als voorwaarde voor de aanneming van hunne onderwerping, groote wegen aan to leggen; do rimboe's uit te roeien en het bezit van vuurwapens te verbieden. Om de hierboven opgesomde denkbeelden uit te voeren, moet het legor aldaar verdubbeld worden en krachtig optreden, en moet den commandanten meer vryheid golaten worden. Atjeh zal dan in het lot van Lombok doelen. Den 2Ssten Juni vervoegde zich by den wd. assistent-resident de Batakker Wan Seloong Marnad, hot herwaarts vorbannen hoofd uit Ddli, dat sedert op Kawattan by zekeren hadji zyn intrek genomen heeft. De banneling boweert niet to weton waarom men houi uit Deli verwyderd heeft. Het hem ten laste gelogde, als zou hy last gegevon hcoben tot brandstichting van eene dor tabaks- loodsen van de Seuombah-Maatschappy, is osne valscho beschuldiging, waaraan intriges van do zydo der volgelingen van den Sultan van Deli niet vreemd zouden zyn. Wan Seloong Mamad zal nu eon request aan don Gouverneur-Generaal indienon met het verzoek hom vergunning to willen verleenen om naar Deli terug te keeren, dan W6l hem in wetenschap to stollen mot hetgeen hom ten laste gelegd wordt, opdat hy zich zoo noojig zal kunnen verdeaigon. (Sow. Hdbl.) Naar aanleiding van den uitslag van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen, die, voor zoover de school van Soerabaia betreft, zoo ongunstig is geweest slechts drie van de elf canaidaten slaagden schryft de hoofd redacteur van het „Soer. Hbld.": Welke ook de redenen mogen zyn van den bedroevenden uitslag, het staat vast dat het middelbaar onderwijs te Soerabaia dit jaar al zeer slecht voldaan heeft aan de eischen, die men het stellen mag. Er is iets niet in orde en dat dient met spoed te worden hersteld. Moet het zoo voortgaan, dan wordt het inderdaad beter het denkbeeld van Van Dedem uit te voeren en de Hoogere Burgerscholen met vyf- jarigen cursus hier en fee Semarang te her vormen in scholen met een drie-jarigen cursus en één met een vijf jarigen cursus te Batavia, waar dan beschikbare goede onderwyskrachten kunnen worden bijeengetrokken. Een uitslag als thans verkregen is, wettigt het behoud eener Hoogere Burgerschool met vyf jarigen cursus te Soerabaia uit een finantieel oogpunt zeker nirt. By dit alles vergete men niet, dat een reeks van jaren Soerabaia's Burger school de beste is geweest. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiü zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement Verleend: Twee jaren verlof naar Europa wegens ziekte aan den notaris ta Soerabaia J. Wouters. Bij bet Binn. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera. Benoemd: Tot controleur 1ste kl de ambte naar op non-activiteit B. Erkelens, laatst secre taris van het gouvernement van Celebes en Onderlioorighcdon, en de controleurs 2de klasse J. P. J. Barth en A. C. Veenhuijzen; tot controleur 2de kl. de adspirant-controleur L. R. Wcntholt; tot adspirant-controleur de ambtenaar voor den burgerlijken dienst H. F. Van Os. Bij den Post- en Telegraafdienst Benoemd: Tot commies 1ste kl. de commiezen 2do kl. W. Butin Bik en A. Pisher; tot commies 2do kl. de commiezen 3de kl. W. J. G. Fransz en A. F. II. A. De Boer; tot commies 3do kl. de klerk bij het Post- en Telegraafkantoor te Weltevreden A. W. Wittorff. Benoemd. Tot tijdelijk vervanger van den notaris J. Wouters gedurende diens afwezigheid met verlof naar Europa, de candidaat-notaris E. H. Carpentier Alting. Belast: Met dc waarneming der betrekking van assistent-resident voor de politieke aanrakingen met do onderhoorigen en hoofden ter Noordkust van Atjeh en Onderhoorighoden, de controleur lste kl. bij het Binnenlandsch Bestuur op de bezittingen baiten Java on Madoera F. A. Heckler. Bij do Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Soerabaia. Ontheven: Eorvol van zijne tydolijke in- dienststelling als leeraar F. G. 8tein. Bouooind: Tot leeraar in de moderne talon en haar letterkunde, de ambtenaar op non activiteit F. H. Leroy, laatst die betrekking bekleed hebbende. Belast.; Met de waarneming der botiekking van voorzitter van den landrand le Malang Pasoe- roean), met ingang van 6 Juli 1895, de ambtenaar op non activiteit mr. A. Dull, laatst advocaat- generaal bij liet Hooggerechtshof van Ned.-Indië, thans belast met de function van eerstgenoemde betrekking. 4 '1'ij d o 1 ij k gesteld: Ter beschikking van den directeur van het Binnenlandsch Bestuur, om op zijn bureau te worden werkzaam gesteld, de controlour 2de kl. bij het Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera, K. Wybrands. Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen in Nederlandsch-lndiö. Benoemd: Met ingang van 2 Juli 1895, tot onderwijzer 2de kl. J. P. Van Kkris, thans met de waarneming dier betrekking belast. Belast: Met ingang van 5 Juli 1895, mot de waarneming der betrokking van onderwijzer 3de kl. L. Pons, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. Overgeplaatst: Van de school te Soeka- boemi (l'reauger-Kogontschappeii) naar do lste meisjesschool A. to Batavia, de hulponderwijzeres D. L. J. Terniijtelen; van do lste meisjesschool A. te Batavia naar de school re Soekaboemi (Preangcr-Kogcntscliappon), do hulpondorwijzeros J. II. G. Lang; van de school te Serang (Bantam) naar do lste sohool to Padang (Sumatra's Westkust), de onderwijzer 3do kl. H. J. Bessem van do 3de school te Batavia naar do lste school B. aldaar, om als hoofd der school op te treden, de met ingaug van 2 Juli 1895 herbenoemde onderwijzer lste kl. W. P. Hillen. Geplaatst: Aan do school te Serang (Ban tam). de met ingang van 5 Juli 1895 met de waarueming der betrekking van onderwijzer 3de kl. belaste ouderwijzer ter beschikking, L. Pons. Bij de normaalschool to Batnvia: Ontheven Mot ingang van 1 Juli 1895 eervol als leeraar in de natuurlijke historie en de theorie der muziek W. F. Don Broeder; van het onder wijs in de natuurkunde in het Jsto studiejaar, de leeraar dr. II. Onncn met bepaling dat hij belast blijft met dut onderwijs in het 2de studiejaar en met liet onderwijs in de cosmograpbie. Benoemd: Met ingang van 1 Juli 1895 tot leeraar in do natuurlijke historie en tevens belast met hot onderwijs in de natuurkunde in het lste studiejaar dr. P. Anema, leeraai iu descheikuudo en de warenkennis aan do afdeeling Hoogere Burgerschool van het Gymnasium Willon 111 te Batavia. Dy de normaalschool te Soernbaia. B e n o o m d Tot leeraar in het handteekenen J. Z. Van Dijck, leeraar in liet schoonschrijven en teokenen aan do Hoogere Burgerschool te Soerabaia. Bepaald. Dat niet onderwijs in de natuur kundige aardrijkskunde, o. a. opgedragen aan den leeraar J. C. Japikse, in het vervolg zal zijn belast de leeraar aan die inrichting, dr. K. H. Mertcns. Bij den Burgerlijken Geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indit. Overgeplaatst: Van Madjalengka(Gheribon) naar Tegal, dc dokter-djawa Mas Wira Sasmita. Door den resident van Tapnnoelï: Ingetrokken: Do benoeming tot ageutder Sumatrasche Wees- en Boedelkamer te Goenoeng Sitoli (eiland Nias) van D. K. A. Van Loghem, coutr. lsto kl. B o n o e in d Tot agent der Sumatrasche Wees- en Boedelkamer te Goenoeng Sitoli (eiland Nias\ C. Cli. Do Nijs, klerk op not burean van voor noemden contr. Bij den Veeartsenijdionst. Belast: Diet den burgerlijken veeartsenijdionst in de res Padangsche Bovenlanden en de afd. Mandhéling en Angkola der res. Tapanoeli, mot standplaats Fort-do-Kock, de tijdelijk waarnemend veearts B. Vrijburg. G e m e n g* cl Nieuws. By Den Haag werd Maandag, naar de Haagsche bladen melden, een wedstryd gehouden in hot hooge en diepe, mulle zand der duinen, tegen hoogten en over laagten tussehen het zoogen. patroonwiel van generaal Kromhout en de patroon raderbaar van den gep. dir. off. van gez. lste kl. De Mooy, tevens geschikt tot het vervoer van één of twee gewonden, ten einde te beoordeelen, welke van de twee voertuigen sneller en met minder personeel de patronen van uit den patroon- caisson naar de soutiens zou kunnen over brengen. In elk van de twee voertuigen werden van de Willemskazerne uit over een grindweg naar de vlakte van Waalsdorp, heen en terug zt l'/j uur, 4300 scherpe patronen 186 KG. en met de wapenrusting van 2 soldaten te zamen een gewicht van 200 KG., vervoerd, waarvoor de heer Do Mooy maar Óen en de heer Kromhout 2 soldaten noodig had. Om nu verder over dit ongeiyke en zande rige terrein, op een afstand van pl. m. 1 KM. van den patroon caisson naar de soutiens pa tronen over te brengen, werden voor elk voertuig 4 soldaten en 1 sergeant bestemd. Over deze breede zandvlakte voortgeduwd, kwamen zy te gelyk aan, doch toen zy hol lingen en diepten moesten passeeren, bleef het patroonwiel ver achter en waren op den terugtocht 9 man voor het patroonwiel en maar 5 man voor de patroon raderbaar noodig. De patroon raderbaar is zoodanig ingericht, dat, wanneer zy ledig uit de vuurlinie terug moet, daarin tevens twee gewonde kameraden vervoerd en buiten gevaar gebracht kunnen worden. De proeven zullen op andere terreinen wor den voortgezet. De quae8tie met de Hillegomsche Spaarkas is nog niet geheel afgedaan. De weduwe van den penningmeester heeft reeds vroeger ƒ5000 gegeven, doch nog steeds wordt gewacht op de ontbrekende f 3000, door heeren commissarissen toegezegd. De „Echo" verhaalt het volgende: In een der inrichtingen met dames-bediening aan den N.-Z.-Voorburgwal te Amsterdam was sedert een paar dagen een meisje in betrekking gekomen als kellnerin. Zy was aan die betrekking geholpen door haar zuster, die by de directrice had verteld, dat zy geen ouders en geen onderdak meer had. Zondag-avond word de inrichting bezocht door iemand, die in de houding van bedoeld meisje meende op te merken, dat zy niet normaal van geestvermogens was. Dit bleek ook uit een gesprek met een der andere kellnerinnen. Onmiddeliyk werd door genoem den bezoeker een onderzoek ingesteld. Toen bleek, dat het arme meisje wel deugdeiyk lydendo was aan aanvallen van waanzin, dat zy nog ouders had en dat zo niet eens wist waar zy was. Hy, die zich voor het meisje in de bres stelde, nam zyn maatregelen zoo, dat zy reeds Maandag-middag om twaalf uren by haar moeder terug was. Eon koetsier gezocht. Inden avond van den löden dezer, te ruim kwart over elven, heeft volgens hare mededeeling eerie Duitsche vrouw, komende van de ten toonstelling te Amsterdam, van een gesloten rytuig (coupé), staande in de Hobbemastraat tueschen de F. C. Hooft-straat en Stadhouders kade, gebruik gemaakt om zich naar haar logement Warmoesstraat No 153 te doen vervoeren. Zy heeft verzuimd een tarief te vragen en het nummer op te nemen van het rytuig, doch zou den bestuurder, met wien zy vóór hare woning gekomen een gesprek hoeft aangeknoopt, wellicht kunnen herkennen. Tot dusver is by de te Amsterdam geves tigde stalhouders en koetsiers tevergeefs ge- informeerd wie de bestuurder van het hier- voren bedoelde rytuig geweest is of kan zyn. Aangezien het meermalen voorkomt, dat koetsiers uit omliggende gemeenten te Am sterdam op den openbaren weg met hunne voertuigen diensten aanbieden en passagiers vervoeren, is het vermoeden ontstaan, dat zulks in den bewusten avond ook het geval is geweest. Daarom wordt by deze nogmaals dringend verzocht dat de koetsier, hetzy van Amsterdam of van elders, die zich met het bovenbedoeld vervoer dezer vrouw hetzy in een gesloten of in een open rytuig belast heeft, zich aan het hoofdbureel van politie afdeeling Yoerwezen vervoege tot het geven van inlichtingen, waarvan de wetenschap voor de politie van groot belang is. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam verzoekt do opneming van het boven staande in de nieuwsbladen. Gisteravond is te Amsterdam een oude vrouw by de Utrechtschestraat in de Prinsengracht geraakt. Hoewel zy spoedig uit het water werd gehaald en ten huize van den apotheker Ansingh alle pogingen werden aangewend, om haar weer by te brengen, bleken de levensgeesten geweken. By de trekking der 6de jaar- lyksche verloting, georganiseerd door de Geld. Harddraverij- en Renvereeniging, nu in com binatie met de regelingscommissie van de landbouwtentoonstelling, zyn de hoofdpryzen gevallen opNo. 2495 een dogcart met paard compleet, No. 16IS een paard, No. 3723 een vette koe, No. 9269 een vélocipèle, No. 2450 een Geldersch karretje, No. 5469 een vette maal, No. 5826 een handroomafscheider, No. 2108 een karn, No. 7512 een vet varken, No. 5579 een Italiaansche stoel, No. 5563 een ploeg, No. 168 een tuinameublement. Naar men verneemt, is deNoord- Hollandsche Stoomtram gistermorgen kwart voor negenen by Alkmaar gederailleerdmen zegt dat het ongeluk aan opzet is toe te schrijven, doordat er steenen op de rails waren gelogd. Het déraillement liep zonder persoon- lyke ongelukken af, maar ten gevolge van het oponthoud kwamen drie trams te laat aan. Een kranige daad is door den 86-jarigen heer G. Van Eyken, rustend schipper te Zwartsluis, verricht. Een 6-jarig knaapje geraakte spelende in de zoogenaamde Wete ring. Nauwelyks had de heer v. E. dit bemerkt, of hy sprong den kleine na en had de vol doening het kind weer op het droge te brengen en van een wissen dood te redden, 't Is to hopen dat de krasse oude geen nadeelige ge volgen van zyn menschlievende daad moge ondervinden. Gisternacht om byna één uur stond het huis van den molenaar H. Scholte, te Dwingeloo, in lichterlaaie. De molen, in de onmiddeliyke nabyheid staande, bleef door den zeer gunstigon wind behouden, evenals aan grenzende gebouwen. De oorzaak is onbekend. „Musis" te Arnhem zal, naar de „Arnh. Ct." van goed ingelichte zyde verneemt, met 1 Jan. a. s. als een sociëteit worden geëxploiteerd, zoodat stadgenooten, die geen lid zyn, niet meer zullen worden toegelaten tot do concerten, ook niet tegen betaling. Vreemdelingen, wonende in gemeenten op meer dan een uur afstands van de stad, zul len voor niets kunnen worden geïntroduceerd op de concerten, mits hunne namen worden ingeschreven. Ook zal het bestuur voortaan geen socialis tische meetings noch protestmeetings meer toelaten. Te Hilversum hebben drie jonge lieden door middel van inbraak f 40 gestolen by den schaapherder Vos, den zoogenaamden r(jken bedelaar, die in October van het vorige jaar uit zyn woning is gezet en by wien een groote som geld, enz. werd gevonden. Hy heeft toen daarna op de heide langs de spoor baan naar Utrecht een stukje grond gekocht en daarop een gebruikte aannemerskeet laten zetten, welke hy tot woning heeft doen in richten. De drie daders zyn in handen van de politie. Te Herveld wilde de politie een krankzinnig persoon vervoeren naar een daarvoor aangewezen gesticht. Twee familie leden kwamen daartegen in verzet. "Waar- schyniyk om meer kracht aan hunne pogingen by te zetten, dreigde de gemeenteveldwachter vau Valburg met een revolver, met het nood lottig gevolg, dat een schot afging, hetwelk don ryksveldwachter van Herveld een der handen verbrijzelde. Te Valkenswaard is overleden de heer A. Mollen, de eenig overgebleven valkenier. De heer Mollen had een groote bedrevenheid in het africhten van valken voor de jacht, waarvoor hij nog geregeld, vooral in Engeland, afnemers kon vinden. Met hem verdwynt de laatste der valkeniers. Tot dusver was het beroep van vader op zoon overgogaan, maar de zoon van den nu over leden heer Mollen koos een ander beroep, omdat do valkenjacht hoe langer hoe meer in onbruik raakt. Het Nymeegsch telephoonnet telt thans nagenoeg 500 geabonneerden a f 35 'sjaars, zoodat de geabonneerden bier een dubbel voordeel hebben: lage prijs en veel aansluitingen, met andere woorden: het nut, dat ieder geabonneerde van de telephoon heeft, stygt in toenemende mate, naarmate de prys lager wordt. In de Al blasserwaard, waar ver scheidene boeren dit jaar hennep in plaats van suikerbieten telen, heeft het plukken van den hennep een aanvang genomen, zoodat men er weer als vanouds op verscheidene plaatsen langs de binnenwegen een dubbele haag van hennepbossen ziet. De opbrengst van den hennep is, de langdurige droogte en daarop gevolgde plasregens in aanmerking genomen, vry bevredigend. Sedert oenice dagen wordt te Deventer de stoker van een dor booten van de Deventer Stoombootmaatschappy vermist. Do man was erg byziende. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Gisternacht is door een persoon, die vermoedelyk good met de localiteit bekend was, by den winkelier D te Hongeloo, diefstal met braak gepleegd. Een geldkistje met een inhoud van ongeveer f 50 werd ontvreemd; het ledige kistje werd later by het huis terug gevonden. De politie doet onderzoek. Naar wy vornemen, is het geheel onwaar dat de heer Carré zyn vasten circus te Amsterdam zou hebben overgedaan. Vad Gisterochtend is aan de Buiten- haven te Goudswaard een 12 jarige knaap by het baden verdronken. De geruchten aangaande on regelmatigheden, die ontdekt zouden zyn in de kerkelyko administratie van Nyega, hebben in die gemeente vry wat beroering veroor zaakt. Tegen den administreerenden kerk voogd werd eene aanklacht ingediend by het prov. kerkbestuur, dat dientengevolge een onderzoek heeft ingesteld. De conclusie, dezer dagen ter kennis van belanghebbenden ge bracht, luidt aldus: „In hot beheer der kerkelyke administratie te Nyega zyn geen onnauwkeurigheden gevonden, zoodat de daar tegen ingebrachte klachten als ongegrond zyn te beschouwen. „Omtrent den administreerenden kerkvoogd kan, behoudens eenigo terechtwijzing, naar aanleiding van enkele min of meer eigen machtige handelingen, worden verklaard, dat hy is een getrouw en nauwgezet beheerder der kerkelyke administratie." Te Gennep zat de h e e*r J. Van O. een visscher, die drievierden van zyn leven aan de rivieren doorbrengt, aan de Maas te hengelen; hy kreeg onverwacht beet een 15 a 16 K. G. wegenden snoek naar gissing. Na lang tobben gelukte het hem den visch aan den kart r rivier te trekken, doch geen kans ziende hot beest op te halen, begaf hy zich te water om hem aiet de hand te grypen. De snosk schoot naar de diepte, den visscher in zyn vaart medenemende. Met groote moeite wist hy zich te redden, maar moest zyn buit voor zyn oogen weder in de diepte zien ver dwijnen. De directie van de Assistance publique te Parys laat ieder jaar eene statistiek opmaken van de sterfte onder de zuigelingen, die zy aan de hosde van minnen op het platteland toevertrouwt. Groot was de ont steltenis, toen uit een van de opgaven bleek, dat in een zeker oord 100 pet. van de zuige lingen gestorven was. Er was niet bijgevoegd, aan welke epidemie. Er werd op staanden voet een plaatselyk onderzoek gelast, en nu bleek dat daar een enkele zuigeling was uit besteed en gestorven was. Het verhoudings- cyfer was dus juist, maar de zaak was toch niet zoo verschrikkeiyk als zy geschenen had. Wreedheid. Een ooggetuige schryft aan de „Zutf. Ct." het volgende over een ergerlyk feit, door den pypmeester der brandweer te Zutfen bedreven. Tot op 't oogenblik, dat de brandkranen der waterleiding geprobeerd zouden worden, bevonden zich aan een goot van 't gymnasium- gebouw circa vyf zwaluwnestjos. Deze nestjes waren achtereenvolgens het mikpunt van den pypmeester. De nestjes vielen toen van deze aanzienlijke hoogte. In ieder nestje zaten drie, vier of vyf jonge zwaluwen, byna volwassen; zy kwakten op de stoep en lagen gekneusd te zieltogen. De oude zwaluwen vlogen radeloos tegen den muur, waar voor eenige minuten hun nest met jongen zat en dat zoo noodeloos verstoord was. Een talrijke jeugd was getuige van deze wreedheid. Een der onderwerpen, die op het aardrijkskundig congres te Londen behandeld zullen worden, is de vaststelling van een standaard-meridiaan. Met betrekking tot deze quaestie is een belangryke beslissing genomen door do Fransche officièele vertegenwoordigers. Dezen hebben hun president, den heer Lap- parent, gemachtigd voor de aanneming van den meridiaan van Greenwich als eersten meridiaan te stemmen, doch onder de bepaalde voorwaarde, dat het metrieke stelsel zal ge bruikt worden voor alle metingen bij do sameni stelling van de groote wereldkaart op de schaal van een millioenste. Indien deze voorwaarde wordt aangenomen, zal de eerste stap gedaan zyn tot algemeene erkenning van den meri diaan van Greenwich als eersten meridiaan, waardoor eindelijk de zoo gewenschte eenheid op cartographisch gebied zal worden ver kregen. De Fransche gedelegeerden hebben voorts besloten, elk voorstel te ondersteunen, dat strekt om de bedoelde wereldkaart tot stand te brengen buiten officièele medewerking der regeeringen. Z(j achten die medewerking niet gewenscht, omc'at in enkele streken, vooral in Afrika, de grenzen grootendeels on bepaald zyn en verschillende andere gegevens nog lang niet vaststaan. De chef van politie te Brooklyn, wien klachten ter ooren kwamen over do ruwe wfize, waarop de politie agenten hunne arrestanten plachten te behandelen, wilde zich daarover zekerheid verschaffen. By verkleedde zich, stelde zich aan als een beschonkene en maakte in zyn „dronkenschap" rumoer. Twee politie-agenten snelden toe, wierpen hem op den grond en sleepten hem een eind ver mede; daarop sleurden zy hem op en dreven hem met vuistslagen in den rug verder naar het politiebureel. Daar worden zy terstond door hun arrestant in arrest gesteld en ont slagen uit den dierst, terwyl hy proces-verbaal tegen hen opmaakte wegens openbare geweld pleging en misbruik van ambtsbevoegdbeid. Brand te Hamburg. De Duitsche bladen bevatten over den brand in de ge bouwen van de „Export und Lagerhau» Geseli- schaft" op Steinwardor nog niet vele byzon- derheden. Zooals onze lezers reeds weten, is de brand vermoedelyk ontstaan doordat een straal jenever uit een lekken 1 vat de veilig heidslantaarn van den nachtwaker trof en die deed ontploffen. De nachtwaker bekwam brandwonden aan het gezicht en de handen. Hy riep om hulp. Toen een zyner kameraden aankwam, stond de geheele jenoverstokory in lichtorlaaie. Het vuur deelde zich aan twee belendende gebouwen mede, waarin wyn, 50,000 zakken suiker, hout, enz. opgestapeld lagen. Spoedig was van verschillends brand weerposten hulp gekomen en werd het vuur met 31 slangen bestreden. Do reeds aange taste gebouwen waren echter niet meer te redden; slechts met zeer groote ino ite en levensgevaarlyke inspanning slaagde de brand weer er in het kantoor te behouden. Ook de daarachter gelegen gebouwen, waarin 120,000 zakken suiker opgeslagen waren, en de uit gestrekte hout- en jeneverbewaarplaatsen bleven ongedeerd. Het blusschingswerk ging toen wel met groote gevaren gepaard. Toen de brug van den wynzolder naar het kantoorgebouw begon te branden, moesten de brandweerlieden langs de slangen aldalen om het leven te reddeD. De brandende jenever stroomde over de plaats en bemoeilijkte den arbeid zeer. Tegen middernacht was de brand ontstaan; tegen vyf uren in den morgen was de brandweer het vuur meester. Het schouw spel was afschrikwekkend maar schoon, en ondanks het nachtelyk uur waren de straten aan de haven dicht met toeschouwers gevuld. Het is meer opgemerkt, dat in tyden van groote hitte het aantal zelfmoorden toeneemt, en dit verschynsel wordt nu ook in Londen waargenomen. Zoo erg als thans is het in geen jaren geweest; er zyn in deze maand dagen geweest, dat zich tien menschen

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2