N°. 10869 Donderdag 1 Augustus A0. 1895 §eze (jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 31 Juli. Feuilleton. Een avotnl iu liet Kurhaus te S. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. OlUciëele Kennlsgerlneen. Bargöméé&ter 6n Wethouileru v»n Lei«leD, Oeziou het adres Tan W. F. A. BERGERS, houdende verzoek om vergnuning tot oprichting eener rookerij in het perceel Haarlemmerstraat No. 218; Gelet op de artt. 6 en 7 dor Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek mot de bijlagen op de Secretarie dezer ge meente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag 18 Aug. a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis golegonheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 80 Juli 1895. E. KI8T, Secretaris. Inkomstenbelasting 1§95. Burgomeoster en Wethouders van Leiden brengen in heritnering dat met 31 Ju'i e. k. de eerste termijn vervalt van de Inkomstonbelasting en dat alzoo op den lsten Augustus o. k. minstens één zosde gedeelte van den aanslag moet zijn voldaan. BelaDghebbendi n worden mitsdien uitgenoodigd om, ter voorkoming v a n vervolgin gskosten, tot do betaling van het verschuldigdo ten kantore van den gemeente-ontvanger over to gaan. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 20 Juli 1895. E. KIST, Secretaris. Ter verkiezing van een lid voor den ge meenteraad (vacature-Le Poole, die bedankt heeft) zijn by de gehouden herstemming van de 2233 kiezers er 967 opgekomen, nl.: Bureel Raadhuis van de 707 kiezers 308. Den Burcht 711 302. School-Mare 815 357. [Op 16 Juli 11. waren by de eerste, vr(je stemming opgekomen 1191 kiezers, nl. Bureel Raadhuis 380, Den Burcht 378 en school Mare 433. Toen verkregen de heeren dr. A Van Rhyn 566 en P. J. Mulder 530 stemmen Door het st6mbureel werden nu van onwaarde verklaard 20 stembiljetten, zoodat het aantal geldige stemmen 947 bedroeg. Uitgebracht waren op de heeren: Dr. A Van Rbtfn (cand. der vryz. en der vers. „Vergunning.") 494 6t. P. J. Mulder (cand. der antirev., cbrist.- hist, en roomsch-kath.) 453 Gekozen is dus de heer dr. A VAN RHIJN. Begunstigd door een fraaien avond, na den veel gevallen regen en een zonnigen achtermiddag, had gisteren in den tuin van „Zomerz^q" het vyfde zomerconcert der staf- muziek van het vierde reg. infanterie plaats. De opkomst der inteekenaren met hunne dames was wederom ze9r talrijk en do uit voering van het programma, waaronder zoo niet alle, dan toch vele schoone nommers, werd met aandacht gevolgd, niet het minst het laatsto nommer: eene fantaisie van den hoer Van Erp op motieven van Massenet's opera „Manon", welke voor de eerste maal werd ten gehoore gebracht, en wel met veel succes. Allo voorzorgsmaatregelen voor het wel slagen der a. s. manoeuvres te Haarlemmer meer, worden reeds genomen. Te Hoofddorp is zorg gedragen voor het huisvesten van 6 officieren, 42 onderofficieren en minderen, benevens 31 paarden en voertuigen. Te Nieuw- Vennep 6 officieren, 74 onderofficieren en minderen, benevens 62 paarden en voertuigen, terwijl nog ongeveer 600 manschappen inge kwartierd worden aan en in den omtrek van den Ringdijk bij Aalsmeer. Gelijk te verwachten was, ontving de heer J. C. Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, gisteren op zijn 25 jarig ambtsfeest talrijke blyken van vriendschap en waardeering, zoowel van binnen als buiten de stad. Daar de jubilaris bedankt had voor een stoffelijk blijk van waardeering van de zijde zijner onderhebbenden, had de feestviering een meer intiem karakter. Enkele commissarissen kwamen persoonlijk hun chef hunne opwachting makenanderen, door ambts bezigheden verhinderd, zonden hun kaartje. Deputatiên en inspecteurs van de verschillende politie afdeelingen daar ter stede kwamen bun hoofdcommissaris gelukwenschen. Ten behoeve van het Koninklijk Penning kabinet te 's-Gravenhage zyn van de regeerin gen van Spanje, van Luxemburg en de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika verschil lende gouden en zilveren munten, van de Société de numismatique beige, van den heer Lemaire te Gent, den heer Biivanck en den heer Van Kerkwijk te 's Gravenhage eenige bronzen penningen ten geschenke ontvangen. Sts.-Ct Mej. Betsy Perk wijst in een openbaar schrijven op het „betreurenswaardig" feit, dat de buitenlandsche vrouwelijke kunstnijverheid heelwat hooger vlucht neemt dan de onze. Als oen uitstekend middel tot meerdere ont wikkeling beschouwt zij een museum van wereld-vrouwelijke kunstnijverheid. Het plan lachte dadelijk een iegeiyk toe, die er van hoorde, ja, zelfs zóózeer, dat er zich stemmen verhieven om staandevoets do handen aan den ploeg te slaan. Doch het bezwaar was, aan de vereischte kapitalen voor stichting, inrichting en instandhouding te komen. Den krachtigen steun gedenkend, welken H. M. de Koningin-Regentes als beschermvrouw aan de vereenigingen „Arbeid Adelt" en „Tessel- schade" vereert, uit welke Hare sympathie voor zoodanige stichting ware vast te stellen leidde dit tot de vraag of het niet mogelyk ware om het stichten van zulk een museum voor to stellen als nationaal geschenk bij ge legenheid der troonsbestijging van Koningin Wilhelmina. Zij ontwikkelt in een bygaand „plan ter oprichting" hare denkbeelden omtrent de middelen ter verwezenlijking van dit doel. Het paleis of wereld-museum zou gevestigd worden te Arnhem, als bestaande aldaar '8 rijks kweekschool voor onderwijzeressen en eene bloeiende industrieschool voor meisjes; als zeer bezocht door vreemdelingen om de schoone natuur; als middelpunt des lands; als hoofdstad eener provincie; als uitnemend geschikt en bereikbaar voor allen, die zich op het gebied van vrouwelijke kunstnijverheid bewegenals zetel van drie vrouwenvereni gingen in deze richting, te weten eeneafdee- ling van „Arbeid Adelt" en eene van „Tessel- schade" en „Kunst en Intellectie". Eindelijk, als woonplaats der ontwerpster. Uit Deventer schrijft men: Naar het zich laat aanzien, zal het nationaal zangers feest hier zeer veel drukte veroorzaken; de sub commissies zijn druk in de weer voor de voorbereiding. Het feest heeft plaats in het voor weinige jaren voltooide gebouw der bni- tensociéteit. In de moeste logementen zijn de beschikbare plaatsen reeds besproken, terwijl ook by vele particulieren de bezoekers een onderkomen zullen vinden, terwyl natuurlijk tal van ingezetenen logés krygen. Het is nu maar te hopen dat het weer gunstig zal zyn. Tien werkliedenvereenigingen hebben tegen aanstaanden Zondag eene meeting belegd om te prot.esteeren tegen den optocht, welken de liedertafels met hunne banieren zullen houden, omdat hun by de jongste Meibetooging het houden van een optocht niet werd toegestaan. De „Limb. Koerier" heeft van wel ingelichte zyde bet volgend telegram uit Den Haag ontvangen: Het kapitaal, ten bodrage van óón mil- lioen gulden, tot oprichting eener nationale wapenfabriek te Maastricht, is gisteren ter beurze te Amsterdam ruim volteekend. Het syndicaat bestaat uit machtige finantieele huizen. Naar aanleiding biorvan brengt het blad eene warme hulde aan den heer M. De Ras, den wakkeren afgevaardigde ter Tweede Kamer, aan wiens krachtig optreden en on vermoeid streven dit voor Maastricht zoo gunstig resultaat te danken is. De beeldhouwer Pier Pander, geboren in de Friesche gemeente Smallingerland en thans wonende te Rome, maar sedert eenige dagen in Friesland vertoavende, om zyne ouders te bezoeken, werd Zondig jl. vereerd met een bezoek van den schilder Israëls, dm hem in het nederige vaartuig zyner ouders te Olterterp in de gemeente Opsterland opzocht. Den 17den November zal het 50 jaren geleden zyn, dat het bronzen ruiterstandbeeld van Prins Willem den Eersten voor het paleis in het Noordeinde te '6-Gravenhage onthuld werd. De „Amst. Ct." gewaagt van een plan, om, vooral ten behoeve van do tusschen gelegen plaatsen, een stoomtram UtreohtAmsterdam aan te leggen. De concessie aanvraag kwam dezer dagen by hot Utrechtsch gemeente bestuur in. Hedenmiddag zal ten paleize Het Loo door de muziek van het regiment grenadiers en jagers een matinóe gegeven worden, waarop genoodigd zyn allen uit de provincie Gelderland, die eene audiëntie by H. M. de Koningin- Regentes hebben aangevraagd. By gunstig weder zal deze muziekuitvoering in het park, by ongunstig weder echter in het paleis ge geven worden. De kolonel I. A. Orth, van het 1ste reg. huzaren te Deventer, benevens verschillende andere hoofd officieren en andere officieren van het garnizoen te Deventer, waren ook uitgenoodigd de matinee by te wonen. De bekende sportman en teekenaar de heer W. J. H. Muiier, te Haarlem, gaat zich in Brussel vestigen. A Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, is den 29sten Juli, en Hr. Ms. fregat „Van Speyk," ónder bevel van den kapitein ter zee L. Backer Overboek, den 30sten Juli ter reede van Tessel aangekomen. Aan boord van beide schepen was alles wel. Morgen, Donderdag, zullen te Vlissingen arriveeren met het Kon. Engelsche stoom jacht „Victoria and Albert" prinses Ferdinand van Rumenië en de groothertogin van Hessen. Door den minister van koloniën is de heer J. J. Van Doesburg gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman by de gouvernements-marine daar te lande. Door denzelfden minister zyn de heeren K. C. Jaski, J. E. Drayton Leo en F. H. Vorstman gesteld ter beschikking van ge noemden gouverneur, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen. By koninklyk besluit van 29 Juli jl. is: lo. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, om onderwys te geven in de encyclopaedie der godgeleerdheid, de oud- christeiyke letterkunde en de uitlegging van hot Nieuwe Testament dr. J. M. S. Baljon, predikant te Almeloo; 2o. met ingang van den dag, waarop de hoog leeraar dr. J. M. S. Baljon zyne lessen zal aanvangen en met wyziging in zooverre van het koninklyk besluit van 12 April 1888 No. 5 de hoogleeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, dr. H. G. Kleyn, ontheven van het geven van onderwys in de encyclopaedie der godgeleerd heid en belast met het geven van onderwys in do geschiedenis der leerstellingen van den Cbristelyken godsdienst. De minister van marine heeft den luit. ter zee 2de kl. P. A. Bik, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. rivier vaartuig „Mosa", met 6 Aug. a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. G. J. Kniphorst. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 1 en die van den minister van marine op 2 Aug. a s., zullen niet wordtn gehouden. Het stoomschip „Admiral" vertrok 28 Juli van Mozambiquo naar Rotterdam en Ham burg; de „General" arriveerde 30 Juli van Oost Afrika te Hamburg; de „Prinses Sophie" arriveerde 30 Juli van Batavia te Amsterdam de „Prins Willem IV" arriveerde 29 Juli van West-Indië te Nieuw-York; de „Reichstag" arriveerde 28 Juli van Hamburg en Amster dam te Durban. By koninklyk besluit is, met ingang van 1 Aug. a. s., aan den ingenieur van den Rykswaterstaat lsto kl. D. N. Labryn, op zyn verzoek, wegens ziekte, eervol ontslag als zoodanig verleend, en zyn bevorderd: tot ^ngenieur van den Rykswaterstaat 1ste kl., H. F. Beyerman, thans 2de kl.; lot id. 2de kl., H. M. Henktt en jbr. F. L. Ortt, thans 3de kl.; tot id. 3Je kl. F. Baucke en E. Van Konynenburg, thans adspirantingenieurs. Met ingang van 16 September a. s., be noemd tot betaalmeester: te Leeuwarden, jhr. A. Bowier, thans in die betrekking to Assen te Assen, jhr. J. F. A. Van Panhuys, thans in die betrekking te Alkmaar. Verleend een pensioen van f 25 aan H. V, n der Velden, weduwe van dtn brievengaarder C. Verteek; en een pensioen van f 462 aan J. H. G. Eykman, laatstelyk commies 1ste klasse by 's Ryks belastingen. Onceriyke fourgemccste r-x. Men schiyft uit Delfzyl aan de „N. V. Ct." Naar aanleiding van de arrestatie van den heer K. E. Dik, burgemeester van Nieuwe- Pekela en lid van de Provinciale Staten van Groningen, als verdacht van verduistering van gelden, aan minderjarigen toebeboorende, kunnen wy van hier mededeelen, dat de heer L. Van der Borg, te Farnsum, als eigenaar en boekhouder van de voor pl. m. 6 jaren veron gelukte zeeschepen „Wilhelm" en „Ellida", gevoerd geweest door kapitein Schilthuis, nog steeds wacht op de uilbetaling van de ver zekerde sommen, ten bedrage van f 3000 te zamen, voor welke som genoemde schepon verzekerd waren in het Compact, gevestigd te Nieuwe Pekela, onder beheer van den heer K. E. Dik. Telkenmale werd dt or of namens den beer Van der Borg aangt drongen op reke ning en verantwoording of uitbetaling, doch steeds werd zulks uitgesteld. Inmiddels ver namen wy uit goede bron, dat aan een weduwe te Groningen dezer dagen f 600 is uitgekeerd, zynde 40 pet. van hetgeen verzekerd wae, door tusschenkomst van een der commissa rissen van het Compact." In de „Prov. Gron. Ct." wordt er de aandacht op gevestigd, dat in den laatsten tyd her haaldelijk burgemeesters met de justitie ken nis maakten. Waren, zegt do tchryver, do betrokken personen niet opgewassen voer hun taak, was hunne aanraking met de justitie een gevolg van slecht levensgedrag, van woeste uitspattingen, deze feiten zouden misschien niet zulk een oiepen in ruk by hot publiek teweegbrengen, doch aan allen wordt oneerlykheid ten laste gelegd, all.n wordon beschuldigd zich gelden te heubeii toegeëigend, die aan anderen toebehooren. Z. i. ligt de oorzaak in de te geringe be zoldiging, die het hoof! eener gemeente ovqr het algemeen geniet. „De heer Dik, van Nieuwe-Pekela, die door stalen vlyt en inspanning zyne positie in de maatschappy had verworven, cie het vertrouwen genoot, niet alleen van de inge zetenen en den Raad zyner gemeente, maar zelfs van de kiezers in het district Oudo- Pekela, die hem by herhaling waardig keur den hunne belangen in de vergaderingen der Provinciale Staten te behartigen, die man geniet als burgemeester eene jaarwedde var* ruim f 500 of f 1.40 per dag. Voor ruim f 500 in het jaar vraagt, eischt men een Slot.) Neen, Mien, ik prefereer het ondergaan der zon; heb je straks gezien, hoe beelderig of ze onder ging? Je zult er om lachen, maar dat doet me zoo denken aan de eeuwig heid; 't is me net, alsof men dan in de lucht, welke de zon omringt, andere, betere werelden ziet; het stemt me zoo ernstig en zoo ver heven Alle avonden zie ik ze achter den horizon verdwynendat weet je; en dat maakt toch steeds denzelfden indruk op me. Ja, je hebt gelyk; er gaat niets boven natuur, dat is en blyft onvergeiykelyk prachtig. Dat is waar ook, merkt een jongmensch, haar broer, op: er gaat niets boven natuur, en daarom kleeden jullie je hoe langer hoe onnatuurlijker. Geen antwoord. Zeg, kunnen jullie even alleen biyven? Ik zie daar een vriend, wien ik wat vragen moet En weg is de plaaggeest 1 Broers moeten altyd plagen, dat is nu eenmaal zoo, maar ze meenen het daarom zoo kwaad niet. Wat is dat toch afschuwelyke muziek, hè, van die schuttery? Kom, man, laten we weer naar binnen gaan, dan krygen wè mis schien nog e9n aardig plaatsje. „Mooi" durfde deze mevrouw niet veronder stellen; met „aardig" was ze tevreden. De statige dame, met een klein mannetje naast sich, wandelde deftig naar binnen. Weldra echter, terwyl de laatste tonen op het terras wegstierven, stormde alles weder naar binnen, op hoop van zegenAls men dan daar buiten die zaal binnenkykt met al dat gekrioel door elkander en daar bovenuit ziet zwaaien den krachtigen arm van den onvermoeiden dirigent en de strykstokken der violisten heen en weder glijden, dan maakt dat zulk een aller- aardigsten indruk, dan zou men byna niet kunnen veronderstellen, dat er nog ruimte was voor één indringer er by. Verscheidene heertjes met hunne „belles" geven de voor keur aan de „fluit" boven de muziek en wandelen in het getemperde licht der lan taarns het bekende paadje op het terras al heen en weder. Aan een tafeltje, vlak aan den zeekant, zit ook zulk een aardig paartjeeen vader en een dochtor. Zy ziet er zóó snoeperig lief uit in dat bevallige toiletje en met dat kleine hoedje op, dat men zich begrypen kan, dat de jongelui zoo af en toe eens een zyde- ling8chen blik werpen naar dat bekoorlyke wezen; haar vader is ook verrukt en zeer trotsch op zyn eenig kind. Zy echter merkt niets van al die hulde en tuurt in het don kere zeevlak met de gedachten ver verwyderd. Kom, lieve kind; wat denk je er van? vraagt de vader; nog een stukje muziek gaan hooren? Zooals u wilt, papal Hoe zoo lusteloos, lieveling, voel je je niet goed? Niet ziek wordeD, hoor! want je weet: je bent myn eenigste schat sinds je moeder stierf. Neen, pa-lief, heusch niet; en ze zag hem bezorgd aan, want verdriet wilde ze haren vader steeds besparen; heusch niet, ik voel me uitstekend, maar u weet, ik houd veel van de zee en van het staren in die eindelooze massa, dat is alles. By wist wel dat dit de volkomen waarheid niet was, maar vroeg niet verder. Opeens vertoont zich een diepe plooi in dat denkend voorhoofd en den vader gaat een licht op: O! neen, dat niet, als zy liefheeft, dan weet ik, dat het met hart en ziel isendan heb ik haar verloren dan heb ik niets meer op de wereld. Zou hy haar nog even terugroepen, nu ze den voet op den drempel der concert zaal zet, en haar smeeken te zeggen, wat haren geest vervult, haar de bekentenis af persen, dat ze misschien een anderen nog als hem en meer nog als hem Ik zal het eens aanzien, goed op haar letten; en och, zou het hare schuld zyn, indien ze be minde? Hare moeder had my ook zoo lief en ik was zoo zalig gelukkig met dat bezit, mag ik dan op myne beurt een man dat kleinood onthouden uit zelfzucht, omdat ik liever zelf behoud, wat my 't dierbaarst is? En de vader boog even het hoofd achter zyne dochter, om zyne aandoening te verbergen. Neen, dierbaar kind, mompelde hy; ik zal hem zegenen, dien ge lief hebt, want ik weet, je keuze zal goed zyn. Pa, bent u daar? Ja, engel I Ik dacht dat u niet achter me liept; u bent zoo still Was ik, kind? Dat kan wel zyn; zeker ten gevolge van den overgang van ae frissche lucht in de warmte. Nu wist zy, dat de waarheid verzwegen werd en dat haar vader stil was, omdat hy aan haar dacht. Indien hy begrepen had en haar geheim geraden? Ze wilde het hem zoo gaarne mededeelen; hem zeggen dat ze be minde, maar ze durfde niet; zy koesterde geene vrees, dat hy ïn den man harer keuze niet den waren schoonzoon zou vinden (indien hy Henri maar eerst kende), maar omdat ze besefte, dat zy, haar hart gevend aan een anderen, niet meer zoo alles kon wezen voor dien verlaten en beminden vader. Een blos bedekte eensklaps haar gelaat; de vader, die nu naast haar ging en haar oplettend gade sloeg, merkte dit; by keek naar rechts en daar stond, als versteend, een jonge man, slank van gestalte, schoon van uiteriyk, krachtig van bouw. Eene enkele seconde zag hy hen beiden aan en begreep alles; zyn hart klopte hevig. Willen we hier gaan zitten, vadertje? Best, kind! En daar zaten ze zwygond te luisteren naar de heerlyke tonen van Isolde's Liebestodaan het einde zagen ze elkaar even aan met een blik vol liefde, vol vertrouwen, vol heilige gelofton. Onder het volgend nummer stonden de menschen langzamerhand op, deden mantel9, jassen en doeken aan en snelden naar den uitgang, om nu weder zoo spoedig mogelyk weg te komen. Dan begint het ware gedrang pas aan de Staatsstoomtram en de paardentram dat is een lust om aan te zien voor menschen, die er niet aan mesdoen en rustig naar huis wandelen of kalm hunne beurt afwachten. Het is een geschreeuw door elkaar van eenige personen, die in de verkeerde tram zyn ge stapt of er weer uit moeten, omdat het bin nen te vol is, of omdat do helft van het gezelschap nog buiten staat on moil liefst te zamen thuiskomt; in elk gova), ik wensch de Haagsche trammaatschappy geluk met de uit vinding en den bouw en den herbouw van het Kurhaus, want zulke avondjes zyn geld waard; het is, alsof men voor niet vervoerd wordt, of eene extra-belooning wordt toegevoegd. De vader en de dochter gaan ook naar de stoomtram en terwyl zy er nog vlug in wil springen, houdt hy haar terug. Wacht even, lieve, 't is te vol, je moet er toch weder uit. En dan haalt hy haar naar zich toe, voert haar even ver van de menschen en drukt haar innig aan het vaderhart. Kind, dierbaar kind, ik weet je geheim ik heb gemerkt dat jo liefhebt; by de nage dachtenis van je moeder beloof ik, dat, wan neer hy je waard is, hy je bezitten zal, wat my het verlies ook kosten mag. Vader 1 stamelde ze, ik kan het u niet zeggen, want ook u heb ik lief; ik wilde u niet bedroeven en ik mocht niet zwygen. Vader, vader, nimmer zal ik uwo liefde vergeten, hoe ver of ik ook van u zal zyn. Een haastige stap naderde; beiden koken verschrikt om. Moet u nog mede, mynheer? de laatsto tram vertrekt asjeblieft danen de con ducteur wees hun zich te haasten. Ze stapten vlug in een flink gelui en de laatsto Kurhausgasten werden naar huis gevoerd, o n morgen mot frisschen moed de reis weóor to ondernemen.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1