N°. 10866 (§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 27 Juli. Maandag 29 Juli. A°. 1895 LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENHËN: Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer/" 0.17}. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kenniügeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de adressen van A. FRANKHUIZEN en D. TESKE Jr., houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens, respectievelijk in het aohtergedeelte van het perceel Janvosaensteeg 32 en in dat van het porceel Uitoretegracht 137; Gelet op art. 152 der Algemteue Politieverordening Tan 6 November 1879; Brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag, den lsteu Augustus a. des voorroiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven bozwaren tegen die verzoekon in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 36 Juli 1896. E. KIST, Secretaris. Burgemeester ea Wethouders van Leiden brengen naar aanleiding van art. 27 d-.r Verordening van den 8sten November 1894 op de keuring van vee en vleesch in deze gemeente ter algemeeno kennis dat: JOHANNES CIEBE, wonende Caeciliastraat No. 48 to Leiden, op den 7den Judï 1895 is bekeurd, en den 15den Juli d. a. v. is veroordeeld wegens het te Leiden invoeren vau aan z ekto of door tenig toeval gestorven vee zonder toestemming van den Iospeoteur dor Voo- en Vlees hkeuring. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 26 Juli 1895. E. KIST, Secretaris. Het examen, gehouden vanwege de ver- eeniging van handelsbedienden „Mercurius", te Rotterdam, voor boekhouden, is met goed gevolg afgelegd door den heer J. Labrée te Leiden. Do feestelijkheden van morgen, Zondag, der „Leidscho Zwemclub" zijn gisternamiddag om drie uren aangevangen met eene vaandel aanbieding, vanwege oen lid, dat helaas vol strekt onbekend wensebt te blijven. Ondanks regen en onweder, was de opkomst van be langstellenden groot. „Rhynzigt" was smaakvol versierd, door tusschenkomst van den heer Meyer, bloemist. De heer M. Rappard vervulde, op verzoek van den onbekenden gever, de taak, de banier, die nu nog achter een gordijn verscholen stond, aan het bestuur over te dragen. In korte woorden deelde by den aanwezigen mede wat den gever bewogen had de Ver eeniging dit blijk van waardeering aan te bieden, waarna onder fanfares en luide toe juichingen de banier onthuld werd. De VereenigiDg staat hierop voorgesteld als eene jeugdige schoone, in badkostuum, die op een vlonder, omgeven door water planten, gereedstaat in het water te duiken, terwijl de naam der Vereeniging in zilveren letters er boven staat. Het goheel is aange bracht op een blauw veld, omgeven door zwaar zilveren galon en blauw zijden koord met sierlijke kwasten, en is opgehangen aan een lichten stok, waarop een zilveren drietand prijkt. Het eenvoudige, uiterst smaakvolle vaandel, dat zoo met één oogopslag het doel der Ver eeniging aangeeft, is ontworpen ea vervaar digd op het atelier der dames Wagner, in het Noordeinde. Een ieder was er dan ook over uit, zeker tot verbazing van de personen, die in den voormiddag, tegen het verzoek der betrokken personen in, de aardigheid hadden gebad, luidkeels een verslag op hunne manier er over uit te brengen. De secretaris, de heer W. Draayer, aan vaardde, namens de Vereeniging, met eenige hartelijke woorden het geschenk, waarna met een cornet k piston voorop eene wandeling door den tuin werd gemaakt. Hoe eenvoudig het vaandel ook zy, het is vooral met het oog op den uiterst korten tijd van acht dagen, waarin het is vervaardigd, een waar kunststuk, dat het atelier der dames Wagner alle eer aandoet. Wellicht zal op den 8den October een ieder in de gelegenheid zyn dit te bevestigen. In de Staatscourant van heden is opge nomen het verslag der commissie, van 1 Aug. 1894 tot 1 Aug. 1895 te Leiden belast met het afnemen der practische examens van arts. In de laatstgehouden vergadering van den Raad der gemeente Valkenburg werden de geloofsbrieven der herbenoemde leden onderzocht, tot wier toelating werd besloten. Voorts werd meegedeeld dat kas en boeken van den gemeente ontvanger by de laatste controleering in orde waren bevonden, en een bedrag van f 46.12 voorhanden was. Nog werd de gemeente rekening over 1894 voorloopig vastgesteld, wijzende deze aan in ontvangst f 4899.59 en in uitgaaf f 4803.025, sluitende alzoo met een batig saldo van f96.565. De groothertog van Saksen en zijne dochter, de hertogin van Mecklenburg, worden in den avond van 7 Augustus a. s. in het Kurhaus te Scheveningen verwacht. De Fransche mail, met berichten uit Ned.- Indië, wordt hedenavond alhier verwacht. De heer W. M. Van der Schans, beroe pen predikant by de Nod.-Herv. gem. van Gaast en Ferwoude en candidaat der Leidsche universiteit, zal aldaar zyne intrede doen op Zondag 22 September a. s. De bevestiging zal pl?ats hebben door ds. J. Ossewaarde, te Meppel. Daar het Woensdag jl. byna den gan- schen dag regende, was het bezoek aan den Noorder velddag, door het Leger des Heils op bet buiten van baron Van Heemstra te Veen klooster (Fr.) georganiseerd, niet druk. By de opening zag men slechts ruim 100 bezoekers op het terrein. Later werd dit groo- ter. Onder het publiek werd ook opgemerkt dr. A. Kuyper, van Amsterdam. Aan den wedstryd vanwege het gewest Zuid-Holland van het Ned. Gymnastiekverbond, welke morgen, Zondag, en Maandag te Delft wordt gehouden, zullen dertien vereenigingen uit Den Haag, Leiden, Rotterdam, Schiedam en Delft deelnemen. De volgende medailles zyn uitgeloofddoor den Commissaris der Koningin in deze pro vincie een zilveren; door den burgemeester en door den wethouder van onderwys te Delft, ieder een verguld-zilveren; door het gewestelijk bestuur een zilveren; door de vereoniging „Donar" een verguld-zilveren, een zilveren en een bronzen; door den president en door den vice president van genoemde vereeniging een zilveren en een bronzen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende aanschryving gericht tot de Commissarissen der Koningin: Aangezien herhaaldeiyk klachten van be sturen van gemeenten by myn depaitement inkomen betrekkelyk het daarheen overbrengen uit den vreemde van arme Nederlanders, niet uit die gemeenten afkomstig, zal ik gaarne eene opgave van UHEd.gestr. ontvangen van de gememten uwer provincie, werwaarts inzonderheid die overbrenging gedurende de laatste vyf jaren plaats bad, alsmede van het aantal der overgebrachten, die zich in die gemeenten metterwoon vestigden. Tevens zal ik gaarne vernemen, of zy er onderstand genoten en zoo ja, hoeveel die bedroeg. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Rykslandbouwschool te Wageningen. Jaarwedde f 2000. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 8 Augustus a. s. aanmelden by den inspecteur van het mid delbaar onderwy8, belast met het toezicht op de landbouwscholen, F. B. Lohnis, te 's Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 30 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 September a. s. te vervullen zyn de navolgende betrekkingen aan de Ryks- hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht, te weten: een leeraar in de wiskunde en een leeraar in de wiskunde en rechtiynig teekenen, ieder op een jaarwedde van f 1800 a ƒ2000 een leeraar in do Nederlandsche taal, gescbie denis en schoonschryven, op eene jaarwedde van f 2000; een leeraar in de Fransche taal, op eene jaarwedde van f 800, en een leeraar in de Hoogduitsche taal, op eene jaarwedde van f 600. Zy, die voor deze betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 6 Augustus a. 8. aanmelden by den inspecteur van het middelbaar ODderwys, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. De minister van bionenlandsche zaken heeft, met ingang van 15 Augustus a. s., aan mr. H. P. Van Heukelom, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct commies ten bureele van de Centrale Commissie voor de Statistiek. De volgende militaire wlelryders |zullen dit jaar gedurende de volgende tyden moeten deelnemen aan de volgende manoeuvres: Th. A. Alofs, G. B. Looienga, P. Hofstede de Groot, P. C. Roelants, N. Fockema, Frans Netscher, A. J. Abspoel, H. W. Hovy, R. A. Benthem Sypkens, N. Bykerk, C. S. Stokvis, D. F. Van Duyi en J. W. Klopman Baersel- man, allen van en met 3 tot en met 10 Sep tember aan de veldoefeningen van de lete divisie infanterie. W. A. Telders, P. L. Thierens, Jean Arnoldts, jhr. A. J. B. Verheyen, C. M. J. Muller Massis en A. L. Couvée, van 5 tot en met 12 Septem ber, en C. C. W. Engelen, H. A. Dom is en H. J. Rozendaal van 9 tot en met 12 Sep tember, allen aan de cavalerie-manoeuvres. A. Kluyver, P. Van Oordt en H. A. Syp- kens van 20 tot en met 28 September en J. Hannema, H. H. Montauban van Swyndregt, C. T. M. Dolk, W. E L. K. Andrau en J. P. Smit van 23 tot en met 28 September, allen aan de oefeningen in de stelling van Amsterdam. Ten slotte A. E. Cohen en K. De Leeuw van 16 tot en met 26 September aan de ge combineerde oefeningen in de stelling van de monden van de Maas en van het Haringvliet. - By koninklyk besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Haarlem, mr. L C. Kronenborg, advocaat en procureur te Haarlem. Vergunning verleend: aan den met rang van luit.-generaal gepensionneerden generaal- majoor C. H. F. graaf Du Monceau, adjudant- generaal en chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, tot het aannemen en het dragen der ordeteekenen van ridder der orde van den Witten Adelaar, hem door den Keizer aller Russen geschonken, en aan den gepen sionneerden ritmeester der cavalerie G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch tot het aannemen en het dragen der orde teekenen van ridder 2de kl. der orde van de Ryzende Zon, hem door den Keizer van Japan toegekend. Aan den heer C. H. D. Van Romondt, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van consul te Nevis. Benoemd tot ontvangers der belastingen te Haarlem jhr. H. C. Van Panhuys, thans te Zwolle, te Helder A. L. Thierens, thans te Gouda, en te Seksbierura (residentie Tzura- marum) F. Fokraa, thans te Buitenpost. Zooals reeds is medegedeeld overleed te Assen de heer J. Doornbos. Geboren te Holwierde den 19den April 1835, ontving hy zyne opleiding aan de kweekschool te Groningen voor het lager onderwys, doch wist begaafd als hy was met een uitstekenden aanleg en blakend van yver in hetgeen hy ondernam, zich bekwaam te maken voor meer uitgebreid onderwys, zoodat hem al spoedig een plaatsing als leeraar in de wiskunde aan do Latynsche school te Hoorn ten deel viel. In het voorjaar van 1862 geroepen naar Assen als docent aan het gymnasium in het door hem gekozen vak, ging hy by de oprich ting der Hoogere Burgerschool in 1867, naar deze instelling over en wydde zich dus meer dan 33 jaren aldaar aan de ontwikkeling der jeugd. Doch niet voor zyn leeraarsbetrekking alleen heeft Doornbos geleefd, al was zyn toewy- ding daaraan wellicht de hoofdaanleiding, dat hem de betrekking van schoolopziener in het voormalig eerste district van Drente opge dragen en hy by de invoering eener volgende onderwyswet tot arrondissements schoolop ziener te Assen benoemd werd; menigeen, zegt de „N. Asser Ct.," weet met hoeveel onbaatzuchtigheid en ernst hy den heer Van Druten, tydens diens ziekte, zyn taak als districts schoolopziener wist te vergeraakke- lyken en op welke wyze hy, na diens dood, zich van de hem door de regeering opgedra gen trouwens door haar ook erkende waarneming heeft gekweten. Finantiëele Kroniek. Het kan niet gezegd worden dat de houding der Beurs er veel op is verbeterd. De ver schillende toestanden, welke in het algemeen van invloei zyn op het verloop der fondsen- markt, zyn weinig of Diet veranderd, en om standigheden, welke tot verbetering aanleiding zouden kunnen geven, bleven achterwege. Daarenboven is de toestand in Bulgarye zeker niet in den baak, en hoewel ernstige verwikkelingen niet direct voor de deur staan, is het toch verklaarbaar dat by de opgewonden gemoederen, Europa toch niet zonder eenige spanning de blikken op dit land gevestigd houdt, overtuigd dat, indien niet op de een of andere wyze ontspanning komt, een klein vonkje voldoende is om daar de myn te doen ontploffen, en daarmede kon dan de Europee- sche vrede wel eens aan het wankelen worden gebracht. Door Stambuloffs dood is de scherpe afscheiding tusschen Russische en anti-Russi sche gezindheid, weer opnieuw in alle duice- lykheid aan den dag getreden, doch het be- denkelykste daarby was misschien wel, dat de troebelen niet in Bulgarye alleen werden uitgevochten, doch dat de buitenlandsche pers, voomameiyk de Duitsche en Oostenryksche, van groote belangstelling blyk gaf en een woordje wilde medespreken, hetgeen zeker niet bevorderiyk was tot kalmeering der ge moederen. Het is dan ook gemnkkeiyk ver klaarbaar dat, onder den invloed der Duitsche en Oostenryksche beurzen, de effectenmarkt over het algemeen ongunstig was gedispo neerd, de beursberichten van Berlyn en Weenen maakten onveranderd van een zeer flauwe markt melding. Wel staat aan den anderen kant het enorme succes der Chineesch- Russische leening, doch in hoofdzaak concen treert zich het belang daarby tot Frankryk en Rusland. De inschryving had in Frankryk een meer dan buitengewoon succes, alwaar de deel neming van dien aard was, dat niet-veel meer dan 4 percent werd toegewezen. Dit was natuurlyk reeds van te voren te voorzien en de opmerking, in een vorige Fin. Kroniek gemaakt, toen op de vry plotselinge styging van den prolongatiekoers gewezen werd, dat dit slechts van zeer korten duur zou zyn, is dan ook bewaarheid gewordeD. Dadeiyk na de toewijzing werd de markt weer overstroomd met het voor de inschryving onbenoodfgde geld, en op het oogenblik is het beschikbaar kapitaal dan ook weer buitengewoon groot en tegen lage rente in overvloed verkrygbaar. Niettegenstaande echter het succes dezer leening en de ruime geldmarkt, heerschte vooral in de eerste helft der week een zeer gedrukte stemming, waarvoor, behalve in de Bulgaarsche toestanden, ook de oorzaak was te zoeken in het feit, dat de speculatie in de Cbineesche leening te veel opgeschroefd was. Zoo was dan aanvankelyk de markt in zeer flauwe toestand, en ook Hollandsche fondsen konden zich daaraan niet ont trekken, niettegenstaande juist de lage pro longatiekoers eer tot verhoogde belangstelling in onze schuld aanleiding zou moeten geven. Op de Indische markt ging zeer weinig om en was het verloop van enkele waarden nogal wisselvallig, terwyl van een bepaalden invloed niets te bespeuren was. Ook op de tabaksmarkt was het byzonder kalm, en kan daarvan slechts worden ver meld, dat in enkele aandeelsoorten matige handel plaats vond, waarby de koersen weinig variatie aantoonden. Aandeelen Petroleum- bronnen in Ned.-Indië werden in vry groote bedragen van de markt genomen. Men meent dat het tot stand gekomen contract tusschen de Russische en Amerikaansche maatschap- pyen wel aanleiding zal geven tot eene toekom stige verhooging van den petroleumprys. Aan deelen Panopticum liepen wederom terug, nu het blykt dat de invloed van de tentoon stelling te Arasterdam van weinig beteekenis is voor het bezoek. De buitenlandsche afdeeling was aanvanke lyk in zeer gedrukte stemming, hetgeen het duideiykst merkbaar was aan de noteeringen der Russische fondsen. Ook voor Oostenryksche, Hongaar- scho en Portugeesche fondsen was het verloop niet gunstig, terwyl voor Turkye een byzonder flauwe markt viel waar te nemen, in verband met de Bulgaarsche toestanden. Als een donker punt op de markt staan de Spaansche waarden aangeschreven, en de schatting hiervoor wordt natuurlyk steeds ongunstiger. Natuurlyk, omdat de geheele finantiëele en politieke toestand van dit land steeds bedenkeiyker wordt. Het is alleen ver- wonderlyk, hoe de vroegere hooge koers zich nog zoo lang heeft kunnen handhaven. Eerst in den laatsten tyd neemt de vermin dering van der koers duidelyker omvang aan. Reeds geruimen tyd geleden is er op gewezen, hoe de prys dezer fondsen moeilyk in over eenstemming was te brongen met de zoo zwakke finantiëele positie van het land en dat het alleen aan den byzonderen steun der Parysche speculatie was toe te schryvon, die by eene hooge noteering groot belang had, aangezien men juist op het punt stond de zoozeer besproken groote leening in Frank ryk aan de markt te brengen dat het hooge peil zoo lang behouden kon blyven. Do be richten, die omtrent de beweging op Cuba worden ontvangen, zyn en blyven hoogst onbevredigend en terwyl er weinig of geen voordeel op de opstandelingen wordt behaald, stellen de oorlogsmaatregelen buitengewoon zware eischen aan de schatkist. Het is dan ook Diet te verwonderen, dat de Fransche speculatie eindelyk de hand van deze waarden terugtrekt, nu men toch moeilyk langer blind kan blyven voor de ontzettende cyfers der schuld. Gedurende de maand Juni alleen is de vlottende schuld met 41,000,000 Pes. vermeerderd, terwyl het in omloop zynde bedrag van het papieren geld is gestegen tot 960,000,000 Pes. Natuurlyk zal die schuld moeten gedelgd worden; alleen is er nog geen middel uitgevonden op welke wyze dit zal geschieden, want met eene leening zou Spanje een zeer slecht onthaal vinden. Een gebeurtenis, niet zonder eenig gewicht, is verder de aanneming door de Italiaansche Kamer der finantiëele veranderingsplannen, door den minister voorgesteld Hiermedo is besloten tot het openstellen eener v r y w i 11 i g e conversie der 3 pets. Zuid-Italiaansche Sporen van 1887/89. By de opstelling van dit plan moest natuur lyk in het oog worden gehouden, dat den hou ders der tegenwoordige 3 pets. obligatiën op de een of andere wyze eenig voordeel zou moe ten worden toegekend, terwyl aan den ande ren kant ook de Staat door deze conversie gebaat zou moeten worden. Een en ander schynt samen bereikbaar te zyn, wanneer men te rade gaat met de voorloopig te dier zake gepubliceerde cyfers. Wanneer de regeering, de tegenwoordig voor de rentebetaling benoo- digde annuïteit als basis aannemende, de 3- pcts.-obligatiön tegen ongeveer 57*/4 pet., in nieuwe 4,/2-pcl6.-obligatiën pari zou inrui len, zou het nominaal kapitaal der schuld van 815 millioen tot 470 millioen worden terug gebracht. Het voordeel voor den Staat zou dan niet alleen gelegen zyn in de kolossale ver mindering van het nominale schuldbedrag, doch ook in de rentebetaling, daar de oude schuld in goud, de nieuwe slechts in de ge wone landsmunt zou kunnen worden voldaan, hetgeen op den langen duur een groote bespa ring zou opleveren. Wat de obligatiehoudere aangaat, dezen zou den, gesteld dat zy voor hunne 3-pcts.-obligatieD, nieuw 288 lire, 4'/,-pets.-fonds zouden ontvan gen, eene renteverbetering krygen van onge veer Vapct., waarby zy niet moeten vergeten de mogeiykheid, dat by de tegenwoordige be taling in goud, eene toekomstige verhooging dor couponbelasting raogeiyk blyft, terwyl het nieuwe fonds voor altyd van belasting zou blyven vrygesteld. Hierby zou dan ook de tel kenmale wederkeerende lastige formaliteit by de couponontvangst geheel verdwynen. Een nadeel voor de houders daartegenover, is het afstand doen der uitlotingskans. De conversie zal slechts zyn vry willig. Men weet echter maar al te goed wat dit vrywillig te beduiden heeft, daar natuurlyk middelen in overvloed voorhanden zyn, om den houders aanleiding te geven toch maar van de aangeboden gelegenheid gebruik te doen maken, m. a. w. tot de conversie vry willig te dwingen. Bovenstaande cyfers zyn nog zeer voorbarig en dienen alleen om aan te toonen de toe komstige positie der obligatiehou Jers en die der regeering. Spoedig zal men zeker nadere gegevens mogen verwachten. Onder de Zuid-Amerikaansche waarden was de teruggang voor Brazilianen nogal belangryk, in verband met de koele ontvangst, welke de inschryving der nieuwe leening heeft ondervonden, welke dan ook reeds met eenig verlies werd verhandeld. Ecuador zal de onbetaald gebleven coupon van November 1894, betalen naar den maatstaf van 2 pet.'sjaars, terwyl de betaling der coupon Mei 1896 ook spoedig in het vooruitzicht is gesteld. De berichten uit Noord-Amerika blyven steeds gunstiger luiden. Oogst, handel en nyverheid schynen algemeen betere vooruit zichten te openen. Dat handel en nyverheid vooruitgaan, wordt bewezen door de spoor wegontvangsten, die hier en daar belangryk stygen, en byv. voor de Atchison in de tweede week van Juli eeno vermeerdering van 156,000 dollars aantoonen. Canadians waren gevoelig lager, vermoedeiyk op aan drang van Berlyn, alwaar de positie der speculatie niet sterk schynt. Misschien staat dit in verband met het gerucht, dat nieuwe Preferente-aandeelen zullen worden uitge geven. Rynlandschc Bank. Brieven uit de Hofstad. XIII. s-Oravenhage26 Juli '95 De Clingendaalsche wedrennen zyn weder zoo goed als in het water gevallen, ton minste wat den eersten dag reeds betreft. En wat de rest aangaat, zal het wel eveneens treurig gesteld wezen. Het gaat den liefhebbers der Hippische spelen dan ook niet naar den vleesche. Waar het weder niet medewerkt en voor het meerendeel der renners forfeit, wordt verklaard, daar gaat het vuur er uit Of zouden soms de programma's eenigszins „geflatteerd" worden, zooals men dat -wel op balansen in handelsondernemingen pleegt toe te passen? Want enthusiasme voor deze rennen is hier geen zier, vooral in de laatste jaren niet. En wat zou het niet kunnen wezen Of leent het terrein en zyn omgeving zich soms niet er toe om er een uitgaansdag van te maken, evenals daarvan sprake is by de Derby-races of de rennen to LoDgchamps? DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1