N°. 10862 Woensdag 24 «Juli. A0. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Juli. Feuilleton. DE BRUIDSSCHAT. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEE COUEAMT: "Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post110. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officiëele Iieiiiii»srevinden. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algomeeno kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen ie tor hand gesteld bet primitief kohier dir Pc-reo- neele Bolastiug, No. 4, van Wijk V, van don dienst 1895/OC, en executoir verklaard den 19den Jali 1895, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting, om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. LoideD, De Burgemeester voornoemd, 32 Juli 1896. F. WA.8. Burgemeoster en Wethouders van Leidon brengen naar aanleiding van art. 27 d.-r Verordening van den 8sten November 1894 op de keuring van vee en vleescb in deze gemeente ter algemeene kennis dat: PETRUS VAN DER VOORN, wonende te Warmond, i op dc-n 8sten Jani 1895 is bekeurd, en den 8sten Juli d. a. v. is veroordeeld wegens het vervoeren van ODgekeard vleesoh te LeideD. JAN HOOGEWEG, wonende te Noordwjjk, op den Sleten Mei 1895 is bekeurd, en den 8sten Juli d. s. v. is veroordeeld ten 1ste wegens het vervoeren van I ODgekturd vioesch en ten 2de wegeus het als vleescb I vervoerder niet aan de bevoegde ambtenaren op hnn I vordering aanwijzen van al het vleescb, dat zich in I gjjn bezit of onder zijn beheer bevindt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loideo, F. WAS, Burgemeester. I 32 Jali 1895. E. KIST, Seoretaris. In de Mei- en Juli afleveringen van het .Tijdschrift ter beoefening van het adminis tratief recht" komt als hoofdartikel voor ,de utterjj registers" van den heer A. Blanke Btjjn, secretaris van Oegstgeest, welk artikel deze op verzoek der redactie van genoemd tijdschrift bereidwillig heeft afgestaan. f Beroepen is bij de Geref. gem. te Hazers- "woude de heer N. H. Koers, to Hansweerd. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. gein. te "Waarder door ds. D. Ozinga Mzte Wycke). I Het welbekende „Hotel Rijnstroom" te Alfen aan den Ryn, gaat 1 November a. s. in eigen lom over aan de Martha Stichting, die een gedeelte harer stichting daarin zal overbrengen. De voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Gleichman, heeft zich heden naar Koningswinter begeven. I Aan den boek en kunsthandel van den heer M. Van der Beek, te 's Gravenhage, is eene belangrijke bestelling te beurt gevallen van HH. MM. de Koninginnen op de door hem uitgegeven photographieën van de Lombok decoratio uitreikings plechtigheid, f De werkzaamheden der twee afdeelingen of commission van Gedeputeerde Staten dezer provincie z\jn verdeeld als volgt: Afdeeling A: Provinciale en Plaatselijke Financiën, Onderwijs, Armwezen, Kerkelijke Zaken, Jacht en Visschery, Reclames Ryks- ®n Plaatselijke Belastingen, toepassing der wet tot regeling van don kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronken schap en van die, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaar lijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Afdeeling B: Gemeentezaken, voor zoover dio niet aan Afd. A zijn opgedragen, Wator- staat en Wegen, Waterschaps-aangelegen- heden, Politie, Nijverheid, Landbouw, Militie en Schutterijen, benevens Strandvonderijen. Tot leden van Afd. A zijn benoemd de heeren: Mr. G. J. Goekoop, rar. C. A. Van der Kemp en mr. D. Van Weel; en tot leden van Afd. B de heeren: Jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan, mr. P. L F. Blussé en mr. C. J. E. graaf Van Bylandt. Volgens het „Haagsche Dagblad" zal de kapt. luit. ter zee J. C. Van Wessem eervol van het bevel over Hr. Ms. monitor „Tijger" te Amsterdam ontheven en vervangen worden door den luit. ter zee lsto kl. J. Bollaan. De kapt. ter zee H. A. Schutters, die met ingang van 1 Augustus a. s. werd ge- pensionneerd, zal met gelijken datum eervol worden ontheven van de waarneming der betrekking van lid der directie van het wedu wen- en weezenfonds der officieren bij de zeemacht. De machinist bij de rijkswerf te Amster dam H. Schut is bij Kon. besluit den lsten October a. s., wegens lichaamsgebreken, eervol ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen Hé re Majesteiten de Koninginnen zullen half Augustus te Arolsen den intocht bij wonen van den vorst en de vorstin van Waideck-Pyrmont na de voltrekking van hun huwelijk. H. M. de Regentes heeft benoemd tot ordonnans-officier van H. M. de Koningin, jhr. Six, 1ste luitenant by het regiment grenadiers en jagers. De Spaansche gezant by ons Hof, de heer De Baguer, vertrok gistermiddag te twee uren per Holl. Spoor naar Luxemburg tot het af leggen van een bezoek aan den groot hertog. De groote landbouwfeesten ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der GelJersch- Overyselsche Maatschappy van Landbouw werden gisteravond te Arnhem geopend met ontvangst van hoofdbestuur en afgevaardigden door het gemeentebestuur ten stadhuize. De kolonels der art. L. J. Risseeuw en K. M. Verschoor zullen, naar wy vernemen, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. NE. C.) Blykens by het departement van marine ontvangen bericht, is de divisie, bestaande uit Hr. Ms. fregatten „Johan Willem Friso" en „Van Speyk", onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, op 21 dezer van Tanger naar Cadix vertrokken, en zijn beide schepen, buiten divisieverband, nog dienzelfden dag aldaar aangekomen. Aan boord was alles wèl. Men schryft uit Doetinchem: Als een bewys dat ook in andere gemeenten het lager onderwys op eene goede hoogte is, kan dienen het feit, dat etn leerling van de opon- bare lagere school in het naburige Wynbergen, hoofd de heer G. Th. J. Leonards, met gunstig gevolg hot admissie examen voor het gym nasium alhier heeft afgelegd. Op 20 en 21 September zal te Amsterdam plaats hebben eene internationale conferentie betreffende den gezondheidsdienst der spoor wegen en der scheepvaart. De regelings-commissie bestaat uit de heeren prof. H. Snellen, dr. M. W. Pyliappel, prof. G. Van Overboek de Meyer, dr. H. P. Kapteyn en dr. M. Juda. De heer G Rooseboom, nieuw gekozen lid van don gemeenteraad te Brielle, heeft voor dat lidmaatschap bedankt. Te Brum men is bezwaar ingebracht tegen de beslissing van het stembureel by de jongste gemeenteraadsverkiezing. De volstrekte meer derheid van stemmen was 95. De heer J. Schoonman (aftr. lid en weth.) verkreeg 94 stemmen, terwyi 2 stemmen waren uitgebracht op J. H. Schoonman. Het stembureel kende deze beide toe aan J. Schoonman, overtuigd zyndo, dat met J. H. Johannes bedoeld werd, zoodat het dus den beer Schoonman als ge kozen verklaarde. Tegen deze uitspraak is door een kiezer, tevens lid van dat bureel, den hoer B. W. Van Yperen, protest aangeteekend. Drie leden van don Kerkeraad der Nederl. Israëlitische gemeente te 's Gravenhage hadden een voorstel ingediend, strekkende „dat de gemeente zich onttrekke aan het verband van het Nederl.-Israölietisch Kerkgenootschap en zich óf alleen df in vereeniging met andere gemeenten als zelfstandig Israëlietisch Kerk genootschap constitueere." Dit voorstel, ge grond op het jongste besluit van de centrale commissie, met betrekking tot het onderzoek van rabbinale diploma's werd Zondag in den Haagschen Kerkeraad behandeld, doch ten slotte ingetrokken. De heer Th. M. Van Erp, hofbeambte by H. M. de Koningin, is benoemd tot buiten gewoon eerelid van de Koninklyke 2de sectie Metslen Kruis te Rotterdam. De luit. generaal Van Helden, inspecteur der cavalerie, bezocht gisteren het remonte- depot te Milllgen. De Turksche gezant, de heer Hamid Bey, is gisterochtend te 10 uren per Staats spoor van Den Haag naar het Loo vertrokken tor overhandiging van zyne geloofsbrieven aan H. M. de Koningin Regentes ten overstaan van den minister van buitenlandsche zaken, die den diplomaat van Den Haag en terug vergezelde. In de zitting van gisteren der Synode was o. m. aan de orde de door de synodale commissie gegeven verklaring van het besluit der Synode van het vorige jaar, ten aanzien van do mogelykheid voor studenten in de godgeleerdheid om hun propaedeutisch examen af te leggen aan de gemeente universiteit te Amsterdam. Da synodale commissie had ge meend te moeten vaststellen, dat deze moge lykheid door het besluit der Synode van 1894 was buitengesloten; in de vergadering bleek daaromtrent verschil van meening te bestaan. Na discussie werd de verklaring der synodale commissie by meerderheid van 6temmen goedgekeurd. Naar men meldt, kan binnenkort de opening der verbindingsiyn van de stations der Hollandsche IJzeren- en der Staatsspoor- wegmaatschappy te 's-Gravenhage vrordtn tegemoet gezien. Door Ged. Staten van Zuid Holland en Utrecht is goedgekeurd de rekening van het groot-waterschap van Woerden en van de subsidie tot onderhoud der Katwyksche werken, beiden over 1894. 10) Devallet moest zich vergist hebben. Deze zeide, dat hy het zeker wist; de heeren Vogels waren er by gekomen; het eene woord had het andere uitgelokt; men had zich van beide r^zyden driftig gemaakt en het einde was ge weest, dat Boteimans verklaarde geen com missaris te willen blyven als aan Devallet geen ontslag gegeven werd. En Devallet had gezegd, dat hy geen oogenblik langer in eene fabriek wilde blyven, waar men hem, na zoovele bewyzen van onkreukbare eerlykheid en trouw, verdacht van diefstal. Hy had nu zyn ontslag na dertig jaren trouwen dienst! t Maar, vader, was het niet verstandiger geweest, als u maar had toegegeven, zeide ®Philippe, toen Devallet een weinig tot kalmte was gekomen. Driehonderd gulden heb i k "Wel I Waar denkt ge aan, Philippe? 'tis niet x>m de driehonderd gulden, maar begryp je niet, dat dan myn naam als eerlyk man ver loren is? Begryp je dan niet, dat ik onmogelyk nu kon zeggen, dat ik het geld had, nadat ik eerst had gezegd, dat ik het aan Boter- 'mans had gegeven? Wat zouden ze dan wel ▼an me denken? Dat ik niet wist wat ik deed! Dat ik te veel had gedronken, zooals die Botermans misschien, die een kop als een boei had, toen ik aan hem verantwoor- I ding deed. Maar het komt immers terecht, als u het gegeven hebt? A1 8 ik het gegeven, a 1 s ik het ge geven heb! Daar kan ik de eeuwigheid op ingaan. Ik heb den kerel gewezen waar h y stond en waar i k stond, maar hy zei maar, dat, als hy hot geld ontvangen had, hy het zou weten en in ieder geval nog in zyne portefeuille zou hebben. Heeft hy het daarin geborgen? Dat denk ik wel, dat weet ik niet, ik heb er niet op gelet, maar gegeven heb ik het. En ik geef het geen tweeden keer, al is ook myne toekomst er door vernietigd en de uwe ook, Philippe! Hier begon Devallet weder bitter te weenen en ook Philippe barstte in tranen los, niet zoozeer om zichzelve, maar om haars vaders wil, die nu zonder bestaan was, en dat op ruim zestigjarigen leeftydl Dit echter waren vader en dochter vol komen eens, dat aan eene nadere kennis making met den heer Veina niet meer te denken viel, en den volgenden morgen ontving de familie Sluitering over de post een briefje, waarby de heer Devallet en zyne dochter mededeelden, dat zy verhinderd waren hun woord gestand te doen, en voor eenigen tyd uit de stad moesten. Op verlangen van haren broer had mevrouw Sluitering een dineetje in orde gebracht, waar van de fijne schotels van den kok zouden komen; Margeriet had voor bloemen gezorgd; zy hield veel van haren oom en zy mocht Philippe zeer gaarne ïyden; Sluitering had zyn wynkelder eens nagezien en met het oog op de zeldzame gebeurtenis, dat onder zyn dak eene verloving zou worden gesloten, een paar fijne merken en champagne uitgezet. Wat zou mevrouw met haar dineetje be ginnen? Wat moest Margeriet met hare bloemen doen Verduiveld jammer van den wyn, dacht Sluitering by zichzelven, maar éón kan ik er toch wel op tafel zetten. Veina zeide niets. Hy antwoordde zelfs niet op de vragen en opmerkingen van zyne zuster en zyn nichtje, maar ging na het ontbyt naar zijne kamer, kleedde zich aan en zeide dat hy niet zeker wist of hy dien middag wel aan tafel zou komen. Dat hy zich onmiddeliyk naar het huis van Devallet begaf, was natuurlyk, maar even natuurlyk was het, dat hy niet ontvangen werd. Zoowel Devallet als zyne dochter hadden hem gezienmaar zy hielden geene meid; er was dus niemand om hem open te doen, toen hy gescheld had, en zeiven konden zy hem toch niet te woord staan. Men liet hem dus tot driemaal toe schellen en daarop heengaan. Het was voor hen eene verademing, toen zy in de stille straat, die vooral op Zondag morgen verlaten was, langzaam het geluid der voetstappen in de verte hoorden verdwynen. Zoo lang hy nog op Btraat stond, voerden zy stryd in hun hart, wat zy doen moesten: hem toelaten en alles zeggen Maar dat kon den zy niet: hoe was het te bewyzen, dat Devallet werkeiyk die driehonderd gulden had afgedragen? Veina kende hem immers niet eensl Zou hy Devallet niet verdenken, dat De uitgave van het weekblad „Internatio nale Gegevens," dat onder redactie stond van den heer O Kamerlingh Onnes en van diens hand menige belangryke bydrage bevatte, is wegens gemis aan belangstelling gestaakt. In het laatst van Augustus (vermoede lyk den 27sten) zal in den tuin van het Park „Tivoli", te Utrecht, eene groote zanguitvoering worden gegeven, onder leiding van den heer W. Van der Bly. Het koor is samengesteld uit de volgende vereenigingen: „Kerkgezang", „Lofstem" en „Looft den Heero", te Utrecht; „Azaf," „Pryst den Heer" en „Ora et Labora", te Amsterdam; „Excelsior," te's Gravenland; „Soli Deo Gloria", te Hilversum; „Catharina Van Bora", te Weesp„Excelsior", te Jutfaas; „Looft den Heer", te Woerden; „Halleluja", te IJselstein. Te Groningen zal binnenkort een Israël, oude mannen- en vrouwenhuis worden ge sticht. Gedurendo eene reeks van veertig jaar heeft de Vereeniging tot oprichting en instand houding dier inrichting een kapitaal weten byeen te brengen van f 62,000, hetwelk met het later uit de nalatenschap van wyien den heer Joel Oppenheim te genieten legaat, de contribution van de leden en van hen, di6 lid worden, zoodra met den bouw begonnen wordt, voldoende is voor het beoogde doel. Z. M. de koning van Pruisen heeft den heer W. P. Groeneveld, vice president van den Raad van N -Iden Roeden Adelaar 2de klasse met do Ster verleend. Een zeldzaam kerkelyk feest is Zondag te Sloterdyk gevierd. Den 19den Juli 1795 deed ds. H. Van Hall zyn intrede als predikant der gemeente Sloterdyk; 12 Maart 1826 werd hy opgevolgd door zyn behuwdzoon ds. H. J. Calkoen, die op zyne beurt 3 Juni 1860 weder door diens zoon werd vervangen, den tegen- woordigen predikant dr. J. M. Assink Calkoen. Gedurende honderd jaren is het ambt van predikant dus in ééne familie geweest. Ter gedachtenis van dit feest is in het spreekgestoelte een gedenksteen geplaatst, die in de godsdienstoefening van Zondag is onthuld. Toen door eenige schoolhoofden te Mur- merwoude (Fr.) een cursus werd opgericht tot opleiding van onderwyzers, besloot de gemeenteraad daarvoor gratis de openbare school beschikbaar te stellen. Gedeputeerde Staten onthielden aan dat Raadsbesluit hunne goedkeuring, waarop de Raad besloot het schoolgebouw voor het geven der lessen te verpachten tegen een jaariyksche huursom. Dit Raadsbesluit is thans door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Naar men verneemt, zullen in verschil lende plaatsen in de provincie Groningen door de predikanten pogingen worden aan gewend voor de oprichting van politieke kiesvereenigingen van Christelyk-historische richting, in de oude beteekenis des woords. In een gisteren gehouden buitengewone zitting heeft de Raad van Haarlem, na een beraadslaging in comitó-generaal, besloten voor gemeenterekening te Spaarndam te doen bouwen een nieuwe sluis of de tegen woordige sluis te doen verbouwen, met een slagdorpeldiepte van vyf meter onder Amster- damsch peil, een doorvaartwydte van twaalf meter en een schutkolklengte van honderd meter. Daarvoor is beschikbaar gesteld f 165,000, mits het Ryk ean derde in de kosten bydrage. Het stoomschip „Edam" arriveerde 20 Juli van Amsterdam te Nieuw York; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Juli van Perira; f^e ,.Ob dam" vertrok 20 Juli van Nieuw-York n ar Rotterdam; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Juli te Genua; de „Prins Maurits" arriveerde 22 Juli van West Indië te Amsterdam; de „Rembrandt" vertrok 20 Juli van La Pallice naar Amster dam; de „Spaarndam" arriveerde 21 Juli van Rotterdam te Nieuw York; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 22 Juli Gibraltar; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerdo 22 Juli Lizard. By koninkiyk besluit van 20 dozer is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. J. B. Bergama, minister van koloniën. Gemeenteraad van Lhse. Zitting van 22 Juli 1895. Tegenwoordig vier leden. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heerenG. Blokhuis, D. J. Van Stockum en M. Van der Veld. De notulen der vorige vorgadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Missive van H. H. Ged. Staten, ter bege leiding van het door hen goedgekeurd Raads besluit tot verhuring van een gedeelte der oude school aan den brievengaarder alhier. b. Missive van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling dat binnenkort door het Ryk zal worden overgegaan tot verbe tering van den Ryksweg in het dorp. Beide mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. Alsnu deelt de Voorzitter mede dat terug is ontvangen de in de vorige vergadering vastgestelde verordening op het bouwen, her stellen en veranderen van gebouwen, enz. met een tweetal kleine bemerkingen. Wordt na eenige discussie besloten de ver ordening in den zin van Ged. Staten te wyzigon en aan B. en Ws. opgedragen die, aldus ge- wyzigd, opnieuw aan Ged. Staten mede te deelen. Vervolgens wordt goedgekeurd de rekening van het Burg. Armbestuur over 1894, tot een bedrag van: in ontvang f 1095.76, in uit gaaf ƒ488.19, alzoo batig saldo ƒ607.57. Eindeiyk wordt nog op voorstel van den Voorzitter besloten over te gaan tot het leggen van een voetpadbestrating langs den Heerenweg van af de stinksloot tot aan de laatste villa van den heer A. Moolenaar. Verder niets meer te behandelen zynde en geen der leden meer het woord verlangendo, sluit de Voorzitter de vergadering. deze, juist in verband met het aanzoek om de hand zyner dochter, getracht had zich in het bezit te stellen van het geld, dat by voor de onvermydolijke uitgaven noodighad? En wat behoefde Philippe hem weer te zien, nu er toch van het huwelijk niets zou komen Want dat Veina niet zou trouwen met de dochter van een man, die weggejaagd was wegens oneerlykheid, sprak vanzelf. Zy moest afstand van hem doen, van hom, den eersten, voor wien zy sympathie gevoelde, liefde neen, liefde gevoelde zy niet voor hemdaar voor kende ze hem te weinig. En toch, van het eerste oogenblik af, dat ze hem gezien en met hem gesproken had, voelde zy zich tot hem aangetrokken. Hy was zoo anders dan al die anderen! En nu! Onherroepelyk had zy hem verloren. Alle illusion, die zij zich in de eerste twee dagen gevormd had en die door haren vader waren aangewakkerd en hare toekomst in een gouden gloed hadden gehuld, waren uitgewischt. Somber en zwygend brachten Devallet en zyne dochter dien dag met elkander door. Arbeid gaf geene afleiding aan hunne go- dachten; om eten bekommerden zy zich niet; uitgaan konden zy niet: zy durfden de men- schen niet ontmoeten; maar al te spoedig zouden die het woten, dat Devallet „gedaan had gekregen", en niemand zou de schuld aan de fabriek geven; ieder zou hem verdenken. Langzaam en zonder eenige afwisseling kroop de dag voorbyde schemering viel en de avond kwam, maar de duisternis was reeds lang ingetreden vóór Devallet, thans zelf, de lamp ontstak. Zy bleven nog eene poos tegen over elkander zitten, maar beiden zwegen wat zy te zeggen hadden, was slechts de herhaling van hetgeen zy al tallooze malon tot elkander hadden gezegd. Den Maandagmorgen ging Philippe treurig en in zichzelven gekeerd naar haar werk. Devallet bleef thuis, voor het eerst sedert onbeuglyke jaren. Yoor de buren moest het maar heeten, dat hy ziek was en hy was ook ziek, zielsziek, al bood zyn lichaam nog weerstand aan den invloed der aandoeningen van zyn gemoed. Lang echter zou dat wel niet durenwanneer hy ophield met werken, zou hy verkwynen geiyk de plant, die uit den grond is gerukt, waarvan zy hare sappen trekt, want arbeid was voor hem eene levens voorwaarde. Drie dagen gingen op die wyzo in machte- looze berusting voorby. Op den avond van den derden dag zeide Philippe opeens: Vader, morgenochtend vroeg ga ik naar mynheer Sluitering. Wat wou je daar doen, kind? Myn werk voortzetten in de eetzaal. En als je dan Mynheer Veina ontmoet? Welnu, dan zal ik ook hem vertellen, wat er gebeurd is, en in elk geval zal ik het aan mynheer of mevrouw Sluitering meedeelen. Zij mogen er van denken wat zy willen, maar 't Is beter, dat zy het van my hooren dan van anderen. En de eetzaal is besteld werk; ik moet hot dus afmaken en ik heb recht op myn gold, dat wy nu best gebruiken kunnen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1