Beurs vau Amsterdam. [V 'paart; tot 2dcn commies, de wd. 3de commies HT A. L. Leidelincijcr. Bij de tinmijnen in de residentie Banka. H O n t h o v e m Kei vol van de administratie der tinmijnen in het district Muntok, do 1ste commies on het residentie-kantoor aldaar J. M. Gramberg; dervul van de waarneming der betrekking van administrateur der tinmijnen te SoeDgeislan. de élc vo-administrateui dertinmijnen J. Boumeester;— eervol van de waarneming der betrekking van administrate ui dor tinmijnen te Koba, de contro leur Iste kl. bij bet Binnenlandsch Bestuur E. A. Klerks. - .- ^aBelast: met de administratie der tinmijnen in bet district Muntok do élève-administrateur J. Boumeester; - met de waarneming der functiën van administrateur der tinmijnen in het district Soeogeislan de controleur der 1ste klasse E. A. Klerks vd.; tijdelijk met de waarneming der functiën van administrateur der tinmijnen in het di-lrict Koba de wd. élève administrateur der tin mijnen H. K. Manupasa jr. [Benoemd: tot lsten commies bij do exploi tatie dor Staatsspoorwegen op Java, do 2de com mies J. W. Litson. [Gesteld: ter beschikking van den directeur van Binnenlandsch Bestuur om werkzaam te worden gestold: bij het Binnenl. Best., de ambten, voor den burgerlijken dienst Th. C. Rappard en do burgerlijke ambtenaar J. Pli. Freijss, beiden thans ter be schikking van den directeur van financiën; bij zijn departement, de ambtenaar voor den burger leken dienst H. F. Damstc, thans ter beschikking van dien departementschef, om werkzaam te wor den gesteld bij hot Binnenlandsch Bestuur. [Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wapen der infanterie; tot kapitein, de 1ste luits. P. H. Bodemeijer en S. Boodt; tot lsten luit. de 2de luit. M j J. W. H. Campioni; tot off. van gez. 1ste kl. bij den mil geneesk. dienst de officieren van gez. 2de kl., G. W. Kiewiet de Jonge en dr. F. Reiseger. SJO v e r g e p 1 a a 181Bij den gewestelijken en ^[gatselijken geneeskundigen dienst van Bali te oeleleng de off. van gez. 2de kl. te Soerabaia 11 F. B. J. A. Noorhoek Hegt.; bij bet L. H. •1de eskadron to Soerabaia de 2de luit bij de eska drons te Salatiga J. G Boonbij den geweste lijken en plaatselijken geneeskundigen dienst in de 2de mil. afd. op Java te Semarang de dirig. ofl. van gez. 2de kl. te Atjeh P. A.Platteeuw; Vjj «Jen gewestelijken en plaatselijken geneesk. dienst Je Semarang de off. v. gez. 2e kl. te Atjeh H. C. Mees. ■Geplaatst: Bij aankomst bij de eskadrons td Salatiga de 1ste luit. der cavalerie F. L. S. raider Van Rosenthal Nedermeijer; bij aankomst bij don gewestelijk geneesk. dienst te Atjeh en Onderh. ae dirig. off. van gez. 1ste kl. van verlof uit Nederland terugverwacht C. A Veclitmans. i Verleend: Twee maanden verlof naar Soeka- boemi en Garoet wegens ziekte aan den lsten luit.-adj. der inf. te Batavia K. L. Verstegeeen tweejarig verlof naar Europa, wegons ziekte aan den majoor van den generaion staf G. J. Van Kooten en aan den kapt. der inf. A. De Leur; een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den l9ten luit. der inf. J. J. Brutel de la Rivière; twee maanden verlof naar Malang wegens ziekte, aan de 2de luits. der inf. K. G. R. Joosten en H. Quispel, geëvacueerd van Lombok. Verlengd: Met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Soekaboemi aan den kapt.-intendant der militaire administratie Tj. Rinses; idem naar Salatiga aan den 2den luit. kwartieren. S. Th. P. Bausch; meteen maand het tot horstel van gezondheid naar Garoet (Preanger Regentschappeni verleend verlof aan den lsten luit.-kwartierm, bij het subsistenton- kader tc Batavia, J. II. Bongaert9. Ontslagen: Eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, wegens voortdurende ongeschiktheid voor alle militaire diensten, met behoud van recht op pensioen, de 2de luit.-kwartierm. der militaire administratie H. B. Von Hombracht. Ingedeeld: Bij de 14de compagnie artillerie van Sumatra's Westkust te Padang de kapitein dor art. bij de'2de opnemings-biignde ter Sumatra's Westkust te Fort-dc-Kock H. C. Kronouer Overgeplaatst: bij het subsistentenkader te Batavia, om op te treden als postcommandant op Billiton, de le luit. bij het le depot-bataljon W. II. Schev; bfi de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de le luit. bij het 13e bat. inf. J. P. Weitzel en de 2e luit. bij bet 7e bat. H' Colijn; bij het le depot-bat. de le luit. bij liet G. B. van Atjeh en Ooderhoorigheden, geëvacueerd naar Batavia, J. A. C. Jhr. Von Schmidt nuf Altenstadt. Verlengd: met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Sindanglaja aan den len luit. der cav. to Batavia G. J. A. Baron Van llardenbroek van Ammerstol en aan den len luit. der inf. te Mr.-Cornelis, J. Brunsting. D jpar e o -i van viarino. Bij het Marine-établisse ment te Soerabaia. Ingetrokken: de detacheering van den opperkonstabel in liet vaste corps dek- en onder- olhcieren bij de Koninklijke Nederlandsche Marine P. B. Manni. Benoemd: tot koustabel, de ambtenaar op non activiteit J. G. Wessendorp, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. V e 11 e end: een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, met ingang van 10 Juli 1895, aan den 2en machinist bij de gouvernements marine S. J. l ey. Opgave van passagiers aan boord van het 88. „Utiecht", 19 Juni van Batavia naar Rotterdam en 19 Juli van Marseille vertrokkeu: lste luit, der luf. J. F. Schilknm, echtgen. en 2 kind., de heer P. J. Roestee en echtgen., gepens. kapt. der inf. W. E. Van Keeken, echtgon. en G kind., mevr. B-BA- Ter Braak en 3 kind., onderw 2de kl. ABStöcker, gepeno. l9te luit. der inf. P. P. J. Lignnc, off. van gez lste kl. L. Marcus, echtgen. en 1 kind. mevr. de wed. L Lindman geb. De Brauw en 1 kind, mevr. De Koek Van Leeuwen en J kind., commies der posterijen lste kl B. Van Vianen, echtg. en 5 kind., id. 2de kl. W. H. Johannes, de heer C. Preussner. adelborst lste kl. J. H. Commijs, mej. J. Weller, de heeren J. F. F. Schulze. L. Van der Kooy, II. E. Eefting, benevens Br. Ms. troepen en schepelingen. BUITENLAND. Italië. In de zitting van Zaterdag kwam in de Kamer de zaak-Cavalotti weer aan do orde. De radicale afgevaardigde Imbriani vroeg, wat de regeering na de openbaarmaking van Cavalotti's nieuwe beschuldiging zou doen. De heer Crispi en de minister van justitie verklaarden dat de regeering meende, deze vraag onbeantwoord te moeten laten. Toen riep Imbriani uit; „In deze Kamer zyn de aangeklaagde en de aanklager tegen woordig 1" „Neen", - antwoordde Crispi kalm - „niet 3e aanklager, maar een lasteraar." De heer Cavalotti wilde toen op Crispi los- itorinen en riep uit: „Niemand heeft het recht, my een lasteraar te noemen, zoolang 3e rechtbank geen uitspraak heeft gedaan!" Er ontstond toen weer een verschrikkelijk rumoer. De voorzitter voorkwam echter ern stiger ongeregeldheden door onmidddiyk de fitting te sluiten. Groot-Brltanni^ Evenals te Newcastle, zyn ook te Norfolk )\J den verkiezingsstrijd ernstige ongeregeld- leden voorgekomen. Do bekende romanschrijver Rider Haggard trad in dit district op als candidaat der conser vatieven. Nadat hi) eene redevoering had gehouden, werd hy op den terugkeer naar zyn hotel lastig gevallen door eene volks menigte, dié hem met steenen en allerlei andere projectielen bestookte. Rider Haggard vluchtte naar zyn hotel. Toen de menigte ook daar eene dreigende houding bleef aannemen, verscheen eene tal rijke politiemacht, die het volk uiteendreef en den romanschryver uit zyn benarden toe stand bevrydde. Het is reeds zeker, dat de anti-liberalen op een aanzienlyke meerderheid in het Lagerhuis kunnen staat maken. Tot de gekozen afgevaardigden behoort ook de heer Asquith, de minister van bin- nenlandsche zaken in het kabinet Rosebery. Verder verdient nog vermelding de uitslag van den verkiezingsstryd in Midlothian, het district, hetwelk tot dusver door Gladstone in het Lagerhuis werd vertegenwoordigd. Do candidaat der liberalen, de heer Car- michaël, behaalde daar de overwinning met eene meerderheid van 459 stemmen. De plaats in het Parlement, gedurende zoovele jaren door den grand old man ingenomen, zal derhalve ook nu door een liberaal worden vervuld, ondanks de groote inspanning der tegenparty tot veroveriDg van dezen zetel. Dit is althans een troost, zy het clan ook een geringe, by de vele teleurstellingen, welke de liberale party by dezen verkiezingsstryd heeft ondervonden. De verkiezingen zullen in deze week ein digen. Van de 670 districten is de stryd reeds in 510 plaatsen beslist. Tot dusver zyn ge kozen 293 conservatieven, 55 liberale unio nisten, 104 liberalen, 51 anti Parnellisten en 7 Parnellisten. Het Spaansche eskader, dat aan de feesten te Kiel heeft deelgenomen, is Zaterdag voor Plymouth aangekomen en met de gebruikelyko eerbewyzen begroet. Tydens het verblyf der Spaansche schepen in de haven zullen den officieren en den manschappen verschillende feesten worden aangeboden. Ou. ba. Uit Havana is te Madrid bericht ontvangen, dat het generaal Navarro is gelukt, zich met de troepen van maarschalk Martinez Campos te Bayamo te vereenigen. Een beslissende stryd is ophanden. De bladen te Havana deelen mede, op grond van aldaar uit Santiago ontvangen be richten, dat maarschalk Martinez Campos den 13den Juli te Valenzuela met goed gevolg het hoofd heeft geboden aan den aanval der Cubanen. De troepen van den maarschalk telden 1000 manschappen, terwyi de Cubanen 7000 man sterk waren. De Cubanen verloren in dezen stryd 500 man, waaronder de aanvoerders Rabi, Goulet, Moucada en Machado. Vyf der andere Cubaan- sche aanvoerders werden gewond. De Span jaarden verloren 70 man. De luitenant kolonel Sotomayor en twee andere officieren werden gewond. Telegramiiicu. SOFIA, 21 Juli. De ongeregeldheden, welke voorvielen by de ter-aarde bestelling van Stam- buloffs stoffelyk overschot, zyn ernstiger ge weest, dan eerst werd gemeld. Het kerkhof moe6t door soldaten bezet worden, ten einde het neerlaten der lykkist in de groeve mogeiyk te maken. De talryke volksmenigte, welke by het kerkhof byeen was, maakte groot rumoer door te schreeuwen en te fluiten. De politie dreef de menigte uiteen. Buiten het kerkhof werd door het volk eene betooging gehouden ter viering van Stambuloffs dood. De betoogers trokken met muziek en vlaggen rond. Men hield zeer heftige redevoeringen by de graven van de personen, die wegens den moord van den minister Beltscheff werden terechtgesteld. By deze gelegenheid trad byzonder de direc teur van het bureau der Sobranje op den voorgrond. GENUA, 21 Juli. In den afgeloopen nacht zyn ter hoogte van het eiland Tino, by Spezzia, de Italiaansche stoomschepen „Ortegia" en „Maria P." in botsing gekomen. Do „Maria" zonk; 148 opvarenden verdronken. BRUSSEL, 21 Juli. Toen koning Leopold naar St.-Gilles, een voorstad van Brussel, reed, om een tentoonstelling aldaar te openen, riepen eenige socialisten bij het voorbyryden van bet koninklyk rytuig: „Weg met de schoolwet NIEUW-YORK, 21 Juli. De invoer van koop mansgoederen in de afgeloopen week vertegen woordigt oene waarde van 9,537,565 dollars, waarvan 2 819,606 dollars aan geweven stoffen. De uitvoer van specie in de afgeloopen week bedraagt: aan goud 1,531,273 dollars, waarvan 269,273 transito Havre en het restant naar Londen; aan zilver 826,112 dollars naar Londen. Gemeenteraad van JJfcn a/d Ryn. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na lezing worden de notulen eenparig goed gekeurd. Op voorstel van B. en Ws. wordt het ver zoek om eervol ontslag van mej. A. Van Wyk. als onderwyzsres in de handwerken op de school voor M. U. L. O. te Alfen, gesteld om advies in handen van het betrokken hoofd der school. De Voorzitter zegt dat allereerst zal gestemd worden over het al- of niet invoeren van het ambtsgebed, over welks aangelegenheid in de vorige vergadering de stemmen staakten. Hy meent dat er toen al genoeg over gesprokei is en wil dus onmiddellyk tot stemmen overgaan. De heer G. Van Dobben vraagt, 2lvorens tot stemmen worde overgegaan, het woord en zegt dat de voorstellers besloten hebben hun voorstel in te trekken. Do Voorzitter komt hier evenwel tegenop; z. i. zou de intrekking in stryd met de wet zyn. Er is reeds eenmaal over gestemd en volgens de Gemeentewet moet over een voor stel, waarover de stemmen staakten, in een volgende vergadering weder worden gestemd. De heer Van Dobben is hiervan evenwel niet overtuigd en vraagt op W6lk artikel des Voorzitters meening is gegrond. Nadat door deze art. 50 der Gemeentewet was voorgelezen en de heer Van Dobben zich met de uitlegging van dat artikel door den Voorzitter schynbaar niet kon vereenigen, zei de heer Bos ook tegen de intrekking te zyn. Was het het doel der voorstellers nimmer meer met dit ontwerp ter tafel te komen, hy zou met de intrekking genoegen nemen, maar hy vreest, dat, nu de laatste periodieke Gemeenteraadsverkiezing in het voordeel der anti revolutionnairen is uitgevallen, dezen zullen wachten dat hunne party de meerder heid in den Raad heeft en alsdan opnieuw zullen voorstellen het ambtsgebed in te voeren, dat met de beginselen der liberalen en mis schien ook der katholieken in stryd zou zyn. De heer De Jong zegt dan ook, dat by overtuigd is te spreken namens alle voor stellers, als hy zegt dat wat de heer Bos spreekt ook het voornemen der voorstellers is. Hierna wordt tot stemming overgegaan, waarbij ten tweeden male de stemmen staakten en het voorstel alzoo, ingevolge art. 50, laatste alinea, als verworpen wordt geacht. Tegen stemden de heeren F. P. Bos, C. Van Abshoven, H. Overes, A. Streng en J. De Bree; vóór de overige leden. Aangeboden worden de gemeente-rekening en de rekening van het Burgerlyk Wees- en Armhuis en gesteld in handen van de fmantiêele commissie, met verzoek rapport te willen uitbrengen. Benoemd wordt tot onderwyzer aan de school voor M. U. L. onderwys de heer IT. Jansen, thans te Colynsplaat. Idem tot gemeentelyk werkman M. Van Donk. Goedgevonden aan A. Stapper 13 weken huishuur a f 0.90 per week 11.70, te vergoeden, gedurende welken tyd een huisje van dien eigenaar is gesloten geweest, in af wachting der benoeming van een curator in een onbeheerde nalatenschap van den bewoner Romyn. Alsnu gaat de vergadering over in comité generaal ter behandeling van reclames tegen den hoofdelyken omslag, waarna zy wordt gesloten. 22 Juli 1895. Staatsleenlngen. Vor. Koer pCt koers. heden Ned., CorL Nat W. Schuld 9154 94% dito dito ditot 101*0 101% dito dito dito314 loi Ja 101% dito Obl. dito 1860/928J4 101K 101% Hongarije, Goudl. 1881 03 .4 102% Italic, Inschrijving 1862/81 S 84 Oostenr., Obl. Pap. Mfi'NoV. 6 63% 83% dito Zilv. Jan.lJuU k 61% 84% Polan. Obl. Schatk 18U 4 94 Portugal, Obl. 1803 1884 mft 26% ticket 100 8 20% id. T'abakslooning. 4)4 89% Rusland, Binnenl. 1804. 4 64% 64% ditol830bij Rotluchild Rb 025 4 dito Hope Co. 18S990GR. 625 4 97 07% Obl. Leuning 18G7/C9 f 20 .4 100^5 109% B in Goud Leen. 1884 5 100% Spanjo, Perp. Schuld BuitonL 4 Turkije, üouano Obl. 1886. 6 96% dito Gcconv. Lccning SerioO 27% Egypte, Obl. Lecning 1876 4 103% Mexico, Subsidie Bonds. 4 42 Brazilië, Obl. 1889. 4 76% 75 Ind. en Fin. Ondernemingen. Koloniale Bank Aand. 62 N.-L Uandbk. Aand 77% Ned. llandolm. Aand. op roao. 4 135% 184% Spoorwegleeningen. 103 Holl. IJzereu-Spw. Mij. Aand. 107% Obl. dito8)4 100% 100% M. t. Expl. v. St. Spw. Aand. 90% Ned. Contr.-Spoorw. Obl. ƒ250 3 91 80% Italië, Z -Ital Spw. Obl. A-fl 8 54% 04% Polen, Ware. Weenen Aand.. 15S 150 dito Trior. Oblig. 4 99% Rusl.. Balt. Spw Aand.. 8 63% 63% Fast Spw.-Mij. Aand. 5 Si% 81% Iwang. Dombr. Obl. ZIL 025 4)4 99% Weicbscl ZR. Aand5 77% Wladikawlcas Obl. Rb. 125 4 97% 97% Amerika,Ateh.Geii.Morg Bouds4 74% 76% dito Obl ?c Hyp Lett A 9 23% Central Pacific Aand. 18% 18 Chic Ene 1c llyp. ObL k 89% Donvcr "Rio Grande C. r. A. 14% Louisv. Naahv. Cert v. Aand. 57% Misa. Kans. Texas C. v. A. 17% 17% 12% 12% Canadian Pacific 0. v. A. 55% 27% 63 Oregon Short Linek Premielceningen. 27% Neder 1., Stad Ainstord. /TOO 3 111% Stad Rotterdam .8 109% Gcmoento-Crcdiet .8 104% België, Ant. 1887 2)4 103% □ong., Hypotheokbank 4 105% 122% 127 Oosleur., Suataleen. 1854 4 dito dito i860 6 130% Itualand, SlaaUlcening 1864 5 103% dito dito 1866 6 148 Turkije, Loening 1870 35% 35 42 Trausvalia Expl. Aand. South*Uudard Cert 20% Prolongatie 2. Peru 56/JS I6V4. Brazilië, Obl. 1889, flauw; Holl. IJzeren- Spw.-My. Aand., flauw. LEIDEN, 22 Jail. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 17° C. 62.Fahrenheithedenmorgen 8 uren 16° C. -- 60 8 F.; 's middags om 12 uren 19.5° C. 1= 67. V F.; 's namiddags 4 ureD 19.5° C. 67.1° F. By de heden alhier gehouden verkooping van cokes van partyen van 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste pry zen: f 22, f 4 50 en ƒ2.25; do laagste: 21.50, 4.50 en f 2.25. Door mej. G. M. Wolff, onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school in het dorp, te Zoeterwoude, is tegen 1 Oct. a. s. eervol ontslag als zoo- daDig gevraagd. Voor de betrekking van gemeente-secre taris te Voorhout, op oen salaris van 425, hebben zich ongeveer 50 sollicitanten aan gemeld. De vroegere tooneelspeler H. G. Kiehl, te 's-Gravenhage, mocht gisteren by de vie ring van zfjn tachtigsten verjaardag zeer veel blijken van sympathie en waardeering ont vangen. Telegrammen en brieven van geluk- wensch van oud-confraters en kunstvrienden, 0. a. van Judels, Spoor, Faassen, Haspels, enz., waren zooveel bewyzen dat men den veteraan in de kunst nog niet had vergeten. Tevens werd hem by monde van den heer D. F. Van Heyst, letterkundige te 's Gravenbage, namens eenige kunstvrienden, onder bartel yke toe spraak een stoffelyk bewys van hulde aan geboden. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staatsexamen, voor het eerste ge deelte, de heeren G. J. M. Stolk, te 's-Gra venhage; J. H. Landberg, te Rotterdam, en A. M. Schaafsma, te Lemmer; en voor het tweede gedoelte do hoeren J. Lucas, te Vaas- sen; F. L. Hartong, te Rotterdam; H. Eisma, te Bols ward; J. W. J. F. M. Klep, te Breda; G. A. F. Zaal, te Utrecht, en J. P. Oggel, te Utrecht. Het gezelschap Amerikaansche toeristen, ongeveer een 60 tal, die op hun rondreis ook een paar dagen Scheveningen bezochten, heeft hedenochtend de reis vervolgd naar Brussel. Uit het hotel, eigenaar de heer S., aan den Gevers-Deynootweg, naby de Wasse- naarsche straat, te Scheveningon, zyn in den nacht van Zaterdag twee ry wielen ontvreemd. In een p.-rceel aan de Laan Copes in Den Haag, waarvan de bewoners afwezig waren, is in 't laatst der vorige week op zeer brutale wyze ingebroken. Eenige sieraden worden vermist. De generaal majoor Doorman, comman dant der bereden artillerie, is, vergezeld van zyn adjudant, in de legerplaats Oldebroek aangekomen. Burgerlijke ta il van Leiden, Eerste huwolijkaaikuudiging van 21 Jul L. J. Meyer jm. 35 j. on C. Oudsboorn jd. 30 j. Mr. A. J. F. M N. Dorbeck jin. 32 j. en M. j. G. Kortmann jd. 29 j. P. J. N. Kriek jm. 24 j. eu 8. C. Winterkamp id. 24 j.J. A. A. G. Van der Plas jm. 26 j. en M. T. Bots jd. 22 j.J. Nievaart jm. 19 j en J. Bey jd 19 j. J. P. Van der Burgb iin. 26 j. en U. C. 11. Stoffen jd. 24 j P. T. Hipken jd. 22 j. en D. Busch jd. 26 j. P. C. S'chreudcr jm. 27 j en H. J. Reyling jd. 27 j. C. Llugc jm. 27 j. en C. Uazevoet jd. 22 j. H. Knnbior jm. 27 j. en H. Bouwman jd. 28 j. D. Schoon w 49 j. en D. M. Ingenoger jd. 39 j. StanibulolT. De woning van Stambuloff werd de laatste dagen bezocht door een voortdurenden stroom van personen, waaronder vele soldaten en boeren, die den vermoorden staatsman voor het laatst wenschten te zien; velen hadden bundeltjes veldbloemen medegebracht, als een bescheiden hulde uaast de prachtige kransen, die van wyd en zyd waren toegezonden. De windselen waren van het hoofd ver- wyderd, zoodat de afgryselyke wonden zicht baar waren. Aan den voet van het praalbed stond een flesch met spiritus, waarin de ver minkte handen. Een groot aantal van Stam buloffs vrienden bleven dag en nacht in hot sterfhuis. Eindolyk heeft men een der moordenaars ontdekt. Een zekere Georgieff, de vroegere secretaris van majoor Panitza, is Vrydagmiddag te Sofia in hechtenis genomen. Georgieff had kort geleden Stambuloff geschreven, dat de terechtstelling van Panitza hem het leven zou koeten; iemand had daarenboven bemerkt, dat Georgieff in het rytuig was gestegen, waarmede Stambuloff zich naar huis zou heb ben begeven. Volgens een telegram aan de „Frf. Ztg." heeft Georgieff bekend, te hebben deelgenomen aan den moordaanslag. Hy schynt zich te hebben willen wreken, omdat Stam buloff hem na het Panitza-proces, toen hy naar Macedoniè was gevlucht, by de Turksche autoritoiten had aangegeven. Behalve Georgieff bevindt zich nog Tu- fektschieff in hechtenis, de broeder van den man, die, wegens deelneming aan den moord, op den minister van financiën Beltscheff gepleegd, werd gevangengenomen en in de gevaDgenis overleed. Tevens werd een Ma cedoniér, Athanas geheeten, in hechtenis ge nomen. In hoever deze personen schuldig zyn aan den moordaanslag, is nog niet go- bleken, maar in elk geval gelooft de justitie, dat zy nu althans op het goede spoor is, om de moordenaars te vinden. Voor de Bulgaarsche regeering is het in derdaad te wenschon, dat het haar zal ge lukken, zich geheel vry te pleiten van do beschuldiging van medeplichtigheid, zy het dan ook zydelings, aan Stambuloffs dood. Volgens het „Berliner Tageblatt" werd tot de inhechtenisneming van Georgieff besloten op grond van een brief, die onder Stambu loffs papieren werd gevonden. Dit schryven, dat acht dagen oud ia, luidde aldus„Binnen weinige dagen zal ik uw hoofd in stukken snyden" en was onderteekend: „Georgieff." Voorts verklaarde nog een politie inspecteur, dat hy dezen Georgieff heeft gezien, een paar minuten, nadat de aanslag w .s gepleegd, in de nabyhoid van do plaats, waar Stam buloff werd vermoord. Vorst Ferdinand bevindt zich nog to Cat Is: en schynt Diet voornemens te zyn, terstond naar Sofia terug te koeren. Da eebtgenoote van den vorst, prinses Maria Louise, vertoeft met haar zoon, prins Boris, by haar vader, den hertog van Parma, op het slot Schwart- zau. Dezer dagen wordt vorst Ferdinand ver wacht op het kasteel Ebentbal, het buiten- verbiyf zyner moeder, prinses Clémentine. Van daar zal de vor6t zich met zyn echtge- noote naar Sofia begeven. De Servische regeering heeft haar mede werking toegezegd, ten einde de ontvluchting van Stambuloffs moordenaars te beletten. Tot dat doel wordt by de Servisch-Bulgaarsche grens streng toezicht gehouden op allo reizi gers uit Bulgarye. Naar men beweert, heeft vorst Ferdinand het voorstel geopperd, om de ter aarde-bestel ling te doen geschieden op staatskosten. Do ministers hadden zich daarmede vereenigd, maar mevrouw Stambuloff wilde daarvan niets weten. Zelfs weigerde zy een krans aan te nemen, door Ferdinand uit Carlsbad ge zonden, opdat deze zou geplaatst worden op de lykbaar. Van daar het besluit van den vorst, waarby aan alle staats-ambtenaren en officieren ten strengste wordt verboden, aan de begrafenis deel te nemen, ton einde aldus heet het in het decreet „myn ge trouwe dienaren voor verdere beleedigingen te vrywaren." Vorst Ferdinand heeft tevens van uit Carls bad een uitvoerig rescript aan den minister president Stoiloff gericht, waarin hy dezen ge last zich te onthouden van deelneming aan Stambuloffs begrafenis, met het oog op de verfoeiiyke aanvallen, waaraan de regeering blootstaat. Te twee uren had Zaterdag de begrafenis plaats onder een aanzieniyken toevloed van belangstellenden Er waren 300 kransen, waaronder van den keizer van Oostonryk, den koning van Rumenië, koningin Victoria en do prinsen Henri en Joseph van Battenberg, maar ook van de gemeentebesturen van alle Bulgaarsche steden. Het corps diplomatique bevond zich in den stoet, waarby zich verder tal van deputatiên van vereenigingen hadden aangesloten, maar geen enkel officieel persoon. Deze ter aarde-bestelliug is echter niet zonder ernstige ongeregeldheden gebleven. On Ier de bevolking heerschto reeds in den ochtend een jegens Stambuloff zeer vyandige stemming. De biljetten, door de familie in de straten aangeplakt, waarin Stambuloffs dood ter openbare kennis werd gebracht, werden afgerukt en hier en daar vervangen door andere plakkaten, waarop Stambuloffs geheele zonden register breed werd uitgemeten. Tevens werden daarin de inwoners aangespoord, om zich van deelneming aan de plechtigheid te onthouden. Uit Varna, Zaribrod en Philippopel kwamen deputaties, om de burgery dezer steden by de begrafenis te vertegenwoordigen. De leider der deputatie uit Varna hield by de lykbaar een toespraak en legde daar een eed af, dat hy Stambuloffs dood zou wreken. De lykwagen was behangen met kransen. De overige van de 300 kransen werden go dragen door kinderen, die in twee ryen den stoet volgden. De metropolitaan Parthenius^ door een groot aantal geestelyken gevolgd, ging aan het hoofd van den stoet. Achter den lykwagen volgden Stambuloffs bloedverwanten en vrienden, 0. a. de lieer Petkuff, voorheen minister onder Stambuloffs bestuur, die by den aanslag tegenwoordig was. Daarachter gingen te voet de leden van hot corps diplomatique, de verslaggevers der couranten, do leden der deputaties en een aantal inwoners uit de hoofdstad. De politie was niet vertegenwoordigd. Toen de stoet de plaats had bereikt, waar Stambuloff werd vermoord, werd een oogen- blik opgehouden. De heer Petkoff nam toen het woord en zeide: „Hier op deze plaats viel de beste der patriotten, de man, dio zooveel voor Bulgarye heeft gedaan, door do dolken van gehuurde moordenaars." Een krachtige stem uit het volk riep toen: „Gij liegt!" De kinderen, die de kransen droegen, wierpen deze neer en vluchtten. Daardoor ontstond eene algemeeno paniek. De deelnemers aan den stoet drongen allen naar weerskanten op de trottoirs, waarby vele menschen onder den voet geraakten. Toen eerst verscheen do politie. Do orde werd hersteld en de tocht voortgezet, nu onder geleide van een inspecteur van politie met een afdeeling agenten. Zonder stoornis werd toen het kerkhof bereikt. Biykens de nadere berichten, die nog uit Sofia zyn ontvangen (zie de telegrammen) moesten zelfs de soldaten te hulp worden geroepen, ten einde de ter-aarde bestelling in goede orde te doen geschieden. Zóó groot is de verbittering, welke Stambuloffs regeering heeft verwekt, dat daardoor alle goede diensten worden vergeten, welke door hem aan Bulgarye zyn bewezen. Zelfs gunden sfijne vyanden niet, dat althans aan zyn stoffelyk overschot op behoorlyke wyze de laatste oer werd bewezen. Stambuloff heeft dus niet ten onrechte eenmaal gezegd; „De Bulgaren zyn wilden". Zelfs den doode eerbiedigen zy niet. Vorst Ferdinand toonde eene betere gezind heid jegens zyn gewezen minister-president. In de Russische Kerk te Carlsoad werd op den dag der begrafenis op verlangen van den vorst een plechtige lykdienst gehouden, ter eere van Stambuloffs nagedachtenis. V ->rst Ferdinand woonde met alle heeren v, u zyn gevolg dezen lykdienst by. Of nu werkelyk de moordenaars van Stam buloff zyn gevonden, is nog niet uitgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3