MENGELWERK. wfize zfin om na de eerste tachtig jaren van haar bestaan de M. W. O. een nieuwe schoone toekomst tegemoet te voeren." Het Handelsblad wfidt in zfin „Van dag tot dag" nogmaals eenige opmerkingen aan de bevordering van officieren, die buiten den troep dienst doen. De schrfiver is van meening, dat aan het Departement van Oorlog, sinds de intrekking van het wetsontwerp op de bevordering van officieren hfi de Landmacht, een soort van wip-8tel8el ingevoerd is, dat hierop neerkomt: Om de beurt bevorderenom de beurt voorbijgaan. In verband hiermede zegt „Van dag tot dag": „Laat ons slechts een3 nagaan, wat geschied is en nog geschiedt. De kolonel Schimmelponninck van der Oye, lid van de Eerste Kamer, die nooit in dezen of zfin vorigen rang heeft gediend, wordt voorgedragen voor bevordering tot generaal- majoor. De wip gaat naar boven. Maar tegenover hem zit de kapitein der artillerie Seret in de Tweede Kamer en, naar wfi vernemen, is hfi door den minister van oorlog niet in aanmerking gebracht en zal hfi worden gepensionneerd. De wip is omlaag. Het beurt-stelsel werkt dus: De heer Van de Poll, adju dant van H. Mniet geschikt. De heer Eybergen, velejaren lang bij het Departement van Oorlog, en ook nooit als kapitein bij den troep geschikt De hoer De Ranitz, adjudant van H. Mniet geschikt. De heer Schimmelpenninck van der Oye, lid van de Eerste Kamer .geschikt. De heer Seret, lid van de Tweede Kamer .niet geschikt. De heer Qrovestins, adju dant van H. Mgeschikt. En daar nu de heer Van Tuyll van Seroos- kerken, adjudant van H. M., als No. 1 staat voor de bevordering tot majoor, vreezen wij zeer, dat het nieuw-uitgevon- den wip-stelsol dezen voortrefielijken officier tot nadeel zal zijn! Zijn wfi juist ingelicht, dan moet H. M. de Koningin Regentes geweigerd hebben, het be- vorderingsbesluit van eenige officieren van het wapen der artillerie goed to keuren, omdat het eene grooto onbillijkheid zou zijn, don kapitein Seret, lid van de Tweede Kamer, den rang van hoofdofficier te onthouden, nadat de kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid der Eerste Kamer, do vorige maand be vorderd werd tot generaal-majoor. Wij booren dit slechts als een gerucht dat ons echter zeer waarschijnlijk voorkomt. Welk stelsel van bevordering hier door den Minister wordt gevolgd, is inderdaad niet na te gaan. Aannomende dat officieren, die in hun rang niet bij hun wapen gediend hebben volgens het oordeel van den Minister,onge schikt zijn voor don hoogoren rang, dan zoudo het nog eerder te verdedigen zijn, een onge- schikten majoor dan een ongeschikten generaal aan te stellen 1" De schrijver besluit zijn beschouwing aldus „Pleit echter zulk oen stelsel, hoe knutsel- kunstig in veler oog, voor 's Ministers juist inzicht en voor zfin oerbied voor de uitspraak van de Staten-Geuéraal? Hot ontbreekt Z. E. betroffende het raeerendoel van genoemde officioren toch volkomon aan de noodige ge gevens, om hun tegenwoordige geschiktheid te beoordeelon, zoodat de beweegredenon van zfin besluiten onnaspeurbaar z(jn. M i h i constat zegt Z. E., als ware hfi een theologische professor. Het zou daarom niet te verwonderon zijn, indien H. M. bezwaar maakte, de zonderlinge bovorderingsopvattingen van den Minister goed te keuren." Tot de verrassingon van de verkiezingen in Engeland behoort, zooals we weten, dat in Northampton naast Labouchère (lib.) gekozen is onze vroegore landgenoot Drucker (cons.). De Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt hieromtrent: Do heer C. G. A. Drucker is een broeder van hot lid der Tweede Kamer professor Drucker. In 1808 goboren, kwam de heer Drucker in 1887 te Leiden in de rechten studeeren. Na zfin candidaats-examen afgelegd te hebben, verliet hfi op het einde van 1890 de academie en vestigde zich in Engeland, waar hfi zich liet naturalisoereD. Hfi woont iu Dorset, op het landgoed Milton Abbey. Reeds bfi do algomeene verkiezingen dong de heer Drucker naar een dor beide zetels van Northampton, maar bleef met 3235 stem men in do minderheid. Zfin conservatieve medecandidaat verkreeg 3651 stommen. Ge kozen werden toen de liberalen Labouchère mot 5-136 en sir Moses Philip Manfiold met 5161 stemmon. De hoer Druckor is niet de eenige in Nederland geboren Engelsche staatsman. Lord Reay (Mackay), de broeder van den oud-minls Ur .E. Mackay, is hier te lande geboren niet alleen, maar was ook lid van onze Tweede Kamer. Hot radicale lid van het Lagerhuis Labou chère behoort mede tot een Nederlandsche familie. Finantiëele Kroniek. De stemming der EfFectenmarkt wordt van week tot week onbeduidender en flauwer, en de afgeloopen week vooral kenmerkte zich' door een bfina algemeenen teruggang der koersen. Van groote beteekenis was deze beweging niet, doch de verschillende oorzaken, die aanleiding gaven tot de ontstemming der markt, kunnen niet dadelfik als zoo geheel onschuldig worden voorbijgezien. De eenige groote belangstelling werd aan den dag gelegd voor de Chineesch-Russische leening, waar voor de gemoederen erg in beweging werden gebracht, zfi het misschien wel wat kunst matig. Hoewel de overteekening werd geacht buitengewoon belangrfik te zullen zfin, was toch de animo voor deze finantiërie operatie niet onverdeeld en werd niet alleen van Engelsche, doch ook van Duitsche zfide betrek kelijk weinig instemming getoond. Voor onze markt was het naderen van den inschrfivings- dag het gevoeligst merkbaar door de plotselinge rfizing van den proiongatiekoers, veroorzaakt door de zeer groote geldonttrekkingen op de open markt, waardoor eene groote oogen- bltkkelfike geldschaarschte is ontstaan. De inschrijvingen op de Chineesche leening moe ten vergezeld gaan van eene storting in geld van 25 pet, doch aangezien het te verwachten is, dat slechts een klein gedeelte van het ingeschrevene zal worden toegewezen, zullen ook de gestorte sommen wel weer spoedig naar de open markt terugvloeien, zoodat het zich laat aanzien dat de hooge prolongatie- koers 6lechts van zeer korten duur zal zfin. Niet minder gevoelig was ook de invloed op do afdeeling voor Russische waarden, waarin oen opmerkelijke drang tot verkoopon viel op te merken, natuurlijk voor ruil in Cbineesch Russische fondsen. De inschrfivings- koers komt iets boven 94'/4 te staari, waarbfi, zooals reeds boven is gezegd, eene storting in geld wordt verlangd. Deze maatregel is bfina nooit in dergelijke sterke mate toegepast en was indirect oorzaak, dat reeds dagen vóór de inschrijving, het nieuwe fonds belangrfik boven den koers van inschrfiving werd verhandeld, daar velen zullen hebben opgezien tegen de moeite der storting, waarbfi zfi nog vrfi groote kans zouden loopen slechts een klein gedeelte hunner inschrfiving toegewezen te zien. Trouwens om dit resultaat (den hoogeren koers) was het juist te doen, en zoowel in Frankrfik als in Rusland werd al het mogolfike gedaan, om de leening een schitterend succes te ver zekeren. Hiervoor werd van het bekende middel gebruik gemaakt, om reeds vóór de uitgifte een hoogeren koers in het leven te roepen, waartoe de maatregel der aan- zienlfike storting zeker veel heeft bijge dragen. Overigens mag ook wel in aan merking worden genomen, dat, behalve de garantie van Rusland, ook nog de ontvangsten der Chineesche zeetollen voor den dienst der leening zfin aangewezen, vorder dat binnen 15 jaren geen conversie mag plaats hebben, zoodat, in verband ook met don lageren in- schrfivingskoers, de groote doelneming wel begrfipslfik is. Afgescheiden van de beweging dezer nieuwe leening was overigens de Europeesche markt over het algemeen niet opgewekt, waartoe de buitenlandsche Beurzen, voornamelijk Ber- lfin en TVeenen, het voorbeeld gaven. Meer dan ééne politieke onweerswolk ver duistert don linantiêeJen hemel en niets toont daarvoor meer gevoeligheid dan de Beurs. De laatsto berichten omtrent den opstand in Macedonië luiden verre van geruststellend, en al mogo het gerucht, dat een der mogend heden bfi de Porte op krachtige tusschen- kom6t zou aandringen, voorbarig zfin, toch wordt do geheele zaak van dag tot dag ernstiger en behoort een eerlang krachtiger optreden tegenover Turkfie zeker niet tot de onmoge lijkheden. Verder heeft de moordaanslag, op Stambuloff gepleegd, buitengewoon veel kwaad bloed gezet, en circuleerde op de Frank- forter Beurs reeds bet (onware) gorucht, dat prins Ferdinand was afgezet. Hieruit volgt duidelfik genoeg dat althans de stemming min of meer opgewonden is, en dientenge volge was de buitenlandsche markt ze9r gereserveerd. Op de Amsterdamsche Beurs was dit ook vrfi duidelfik merkbaar en waren de meeste buitenlandsche fondsen flauwer. Hongaarsche, Oostenrfiksche en Italiaansche waarden hadden een onge- animoerd verloop, terwfil ook Spanje in koers terugliep, hetgeen niet te verwonderen is, wanneer men nagaat hoe ongunstig het nog steeds met don Cubaanschen opstand is gesteld. Turksche waarden hielden zich, merkwaardig genoeg, vrfi ferm; alleen was hot verlies voor Turksche loten van be teekenis. Dit laatste wil men nog steeds in verband brengen met het gedwongen ter markt brengen op de Weener Beurs van stukken, welke van een onwaardig zegel zfin voorzien, en die uit de circulatie worden ge weerd. Zoo nu en dan doet een gerucht de ronde eener voorgenomen conversie der Turksche Douane-leening, welke reeds meermalen als na op handen is voorgesteld. Het schfint evenwel dat tot deze handeling niet kan worden overgegaan op grond dat deze leening 6lechts door middel van terug koop kan worden gedelgd, en aangezien de koers zich in den laatsten tfid, in verhouding der aflossingsmunt, boven pari stelt, zou delging door inkoop slechts nadeel opleveren. Toch schfint men er aan te tornen om langs een omweg tot het doel te geraken. Ook in Portugal 6chfint men zich met het ont werpen van coovt-rsieplannen onledig te hou den. In verschillende regeeringsbladen wordt ten minste deze zaak ter bespreking gebracht waarbfi tot grondslag wordt aangegeven de conversie der buitenlandsche Staatsschuld, door reductie van het nominale kapitaal, en het vaststellen van één algemeenen rentevoet. Hollandsche Staatsfondsen waren vrfi vast, Indische cult uur-waarden daar entegen geheel verlaten. Tabaksaandee- len hadden een gunstig verloop in verband met den bevredigenden uitslag der jongste vei ling. Met de Amsterdamsche Duinwater- Maatschappfi is men nog niet veel verder gekomen, het koersverloop der obligatiën verbetert er dan ook niet op. Aandeelen Maat- schappfi voor Petroleumbronnen konden reeds spoedig het koersverschil, door de be taalbaarstelling van het dividend ontstaan, herwinnen, terwfil een vrfi groote vraag naar deze waarden bleef aanhouden. De Zuid-Amerikaansche markt had ook een geheel ander aanzien dan een paar weken geleden, daar niet alleen de rfizing tot staan is gekomen, maar tamelfik veel aanbod plaats had. Mexicanen moesten vrfi be langrfik van hun koers zien verloren gaan, terwfil Brazilianen veel voor Londen werden aangeboden. Dit laatste staat in ver band met de nieuwe leoningsplannen, welke nu pas met het huis Rothschild zfin tot stand gekomen. De invoering daarvan wordt zeer spoedig verwacht en stelt zich goedkooper dan de andere Mexicaansche leeningen, daar het nieuwe 5 pcts.-fonds a 85 pet. zal worden aan de markt gebracht. Het is natuurlfik dat daardoor voel van do oude leeningen wordt ter markt gebracht, ten einde van de nieuwe te kunnen profiteered Met het oog op de oorlogszuchtige berichten uit Peru, is het begrfipelfik dat de koers der verschillende soorten bolangryk is teruggeloopen. Hoewel door Venezuela en Uruguay wederom de overmaking van de gewone remise is aangekondigd, bleven de waarden dezer landen zoo goed als zonder eenigen handel. De berichten omtrent de Amerikaan- sche Spoorwegen blfiven weinig belang rfik. De speculatie te Nieuw-York vindt in de oogstberichten weer goede aanleiding om hun gewoon spel ten uitvoer te brengen. Tegenover berichten van een zeer gunstigen stand van don graanoogst in hot noordon, luiden de vooruit zichten van het winterkoren tamelfik slecht. Vifi uitgebreide handel bestond voor aandee len Kansas City Sub. Belt line, waarin, behoudens enkele winstnemingen, flinke vraag bleef bestaan. De Illinois Central Maatsrhappfi kon digt een halfjaarsdividend van 2'/2 pet. aan. Zonder bedenking is deze uitkeering niet, aaar do netto-ontvangsten hoogst belangrfik© ver mindering aantoonen. Wel is nog een groot reservefonds voorhanden, doch daarop dient niet te voel gesteund te worden. Rijnlandsche Bank. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: M. Godvliet en A. Beisenherz, Den Haag. J H. M. Wenneker en M. H. Uoogen- dijk, Gouda. Bevallen: E. A. Van der MostDouw D., Deventer. A. C. Van der Minne—Van Engelen burg Z., Arnhem K. Spierllaas Z., Rotter dam. II. KnottcbeltMiddelbeek D., Haarlem. Mevrouw J. M. Huisman Z., Londen. Overleden: F. NV. Róell M. 23 j., Prilly bij Lausanne. Douair. gravin Van BylandtVan Lynden van Hemmen, Den Haag. C. De Bondt Jz. M. 74 j Zwijndrecht. NVed. H. Van Schou wenburgMiddelhoven, 59 j., Hilversum. II. M. Van deu Broecke V., Domburg.A.J.Jacobs M. 39 j., Haarlem. Douair. jkhr. W. A. A. Lamoraal Von Gesau—Vorboon, 81 j., Gorsel. A. Korff M. 43 j., Laag-Soeren. UITLOTINGEN. 3 pCt. Gentsihe Loten v. 18G8 a fr. 100, trekking va 17 Jali 1895, betaalbaar 15 Augustus 1895, hoofdprijzen: No. 7756C £r. 10,000, no. 6877 en 43181 fr. 1000, no. 25348, 67371 cn 95662 fr. 500, no. 57854 eu 81152 fr. 250, no. 5211 en 14270 fr. 200. Nog 482 nummers afloebaar mot fr. 110 op 1 Jap. 1896. 3 pCt. Sorvi-cho Loten van 1881 a fr. 100. Trokking van 18 Juli 1895 Betaalbaar 14 Augustus 1895. 15 serieÖDNos. 1053 1913 2951 3170 3622 3801 3859 4005 4048 5180 5363 5415 539 6094 6S47. Hoofdprijzen: scno 1053 no. 35 a fr. 90.000, e. 5415 n. 22 'a fr. 10,000, 8. 4042 n. G a fr. 3500, e. 3859 n. 5. s. 4043 n. 31 elk fr. 1100, a. 1913 d. 29 s. 5990 n. 6, e. 5990 n. 36 el fr. 500, a. 3170 d. 30, e. 0 94 n. 3 elk fr. 275. Allo-overigo num mers, in bovenstaando scricëu vervat, a fr. 100. Half-wit, lialf-zwart. Uit het Fransch van JEAN OASCOGNE. I. Apollon Bobioo was een der ongelukkigste wezens, die ik ooit gekend heb. Hfi was een neger en dat feit op zichzelf was de oorzaak van zfin verdriet, waar geen remedie voor bestond. Er zfin nu eenmaal van die psycho logische raadsels, waarvan men de oplossiDg tevergeefs zoekt. Deze neger kon geen zwart zien en alle voorwerpen, waarin hfi nu zfin eigen beeld weerkaatst zag, haatte hfi met een volkomen haat, tot het zilveren lepeltje toe, waar hfi 's morgens bfi het ontbijt zfin chocolade mede omroerde. De wensch om toch óók blank te zfin, zooals andere menschen, was eindelfik een manie geworden. Doorgaans was hfi dan ook treurig ge stemd. „Was ik ten minste nü blank van gelaatskleur en werd ik eerst op zestigjarigen leeftfid zwartl" zuchtte hfi dikwfils. „Maar op twintig jaar neger en op dertig en veertig jaar nog neger te zfin!" De droefgeestige buien van vroeger waren overgegaan in een voortdurenden staat van onuitgesproken bitterheid. Toevalligerwijze las hfi in een boekwinkel het verslag van een vergadering van medici en weldra werd zfin aandacht geheel geboeid door de volgende passage: „De heer X. heeft een lezing gehouden over het werk van dr. Peter Bot: „de nigris denigrescendis", kort geleden verschenen, waarin zfin geleerde collega, die reeds vroeger de faculteit aan zich verplicht heeft door het schrfiven van een wetenschappelijk Latfinsche verhandeling over het uiterlfik der negers, vele merkwaardige feiten opnoemt. Hfi acht het zeer goed mogelfik de huidkleur der verschillende rassen te veranderen; op Roodhuiden en negers heeft hfi reeds met goed gevolg proeven genomen. De vergadering heeft met zeer veel belangstelling de rede aangehoord." n. Apallon Bobino was zichzelven niet van vreugde; hfi rustte niet eer hfi zich in contact had gesteld met dr. Peter Bot. Deze waardige man had al veel nuttellooze ontdekkingen gedaan, alles in het belang der wetenschapallen, die hem kenden, prezen dan ook zfin fiver en toewfiding. Voor het eerst was het den armen neger gegeven nu zfin hart eens uit te storten. Vroeger had bfi altfid zfin leed alleen moeten dragen, want wie kan nu zeggen aan het groote publiek dat men lfidt omdat men neger is! Onbekende uitvinders, onbegrepen dichters, slachtoffers van een ongelukkige liefde mogen hun leed aan hun beste vrienden klagen, al die aandoeningen hebben immers recht van bestaan; maar een arme zwarthuid moet zfin verdriet altfid maar alleen dragen wil hfi niet uitgelachen worden. En daarvoor had de onge lukkige jongeling te veel gevoel van eigen waarde. Hfi stortte dus zfin geheele hart uit voor den man der wetenschap, die hom kalm, met een vriendelfik lachje en van tfid tot tfid een bemoedigend knikje aanhoorde. „Ik verzeker n, mfinheer, ik beschouw de negers als ongelukkige menschen, lfidend aan een huidziekte," en met de nederigheid eigen aan groote geesten voegde hfi er nog bfi: „Twintig jaren van nauwgezet onderzoek hebben rafi tot die ontdekking gebracht; ja twintig jaren lang heb ik daarvoor gewaakt en geworsteld! Maar tot nu heb ik slechts ten deele proeven kunnen nemen; gfi zult dus rnfin eerste welgeslaagde proefneming zfin!" III. Den volgenden morgen begaf Apollon zich naar den doctor, die hem dadelfik met allerlei theorieën overstelpte. „Wfi zullen bfi de kuit beginnen. Ge moet niet vergeten dat het slechts een proef is, die wfi nemen, en al stellen wfi beiden ook nog zoo'n groot vertrouwen in den uitslag, toch is het mogelfik dat er zich moeilijkheden voordoen, waarop men niet gerekend heeft." Apollon was zeer gevoelig voor dit bewfis van tact; hfi trok dadelfik zfin laars uit en stak zfin kuit den doctor toe. Wat deze geleerde heer eigonlfik aangewend heeft, is nooit bekend geworden; alleen kan met zekerheid worden gezegd dat bfi veel onderhuidsche inspuitingen noodig achtte. Het werk ging laDgzaam, maar werd met groot geduld voortgezet. Den derden dag voelde Apollon een lichte prikkeling in zfin voet en zfin kuit en den vfifden dag ontwaarde hfi tot zfin overgroot© vreugde dat do kleur van het behandelde ge deelte niet langer zwart, maar wit was, wel eenigszins vuilig wit, maar toch niet meer do huid van een neger. Een half uur later kwam hfi ademloos binnenrennen bfi den docter, roepende: „wit, wit, heelemaal witl" Deze bekeek de knit en het gedeelte voet nauwkeurig; dadelfik begaf hfi zich opnieuw aan het werk. Toen hfi aan de keel genaderd was, deed zich een verschfinsel voor, zoo wonderlfik dat het zeker wel de vermelding waard is: Apollon, die tot nu toe nooit de r had kunnen uit spreken, had er van dat oogenblik af nooit moer moeite mede. Zelfs zfin keel was van binnen ontnegerd. Hfi sprak nu zfin Fransch alsof hfi in de Rue Rivoli geboren was. Nu begon Dr. Bot op diezelfde manier ook de rechterwang, het rechteroor, den rechter neusvleugel en den rechterkant van hot voor hoofd te behandelen. Apollon ging gedurende deze operatie niet uit, hfi kon zich toch niet half blank, half zwart vertoonen in de straten van Parfis. Dr. Peter Bot bouwde reeds de schoonste luchtkasteelen. Zfin succes was enorm; zoo snel had hfi niet gedacht te slagen. Alle negers zouden ongetwijfeld naar hem komen voortaan om ontnegerd te worden. Hfi zag reeds de annonces op de vierde bladzfido der voornaamste Fransche couranten: „Geen negers meer door de bohandeling van dr. Bot, Rue Philippe-le-Hardi 24, van 2-6 uren." Hoeveel eerbewfizen zouden hem niet ten deel vallen, hoeveel onderscheidingen zouden niet gevoegd worden bfi do vele, die men hem reeds geschonken had! Hfi zag reeds het Instituut Peter Bot vorrezendoch helaas, het lot had het anders beschikt. Op zekeren morgen dat Apollon zich wel behaaglfik in een spiegel stond te bokfiken (hfi logeerde bfi dr. Bot om do kuur te be spoedigen) kwam diens knecht binnen met de treurige tfiding dat zfin meester plotseling overleden was. Zfin geheim had hfi met zich in het graf genomen. IV. De smart van Apollon te beschrijven, vermag geen pen; uitgaan durfde hfi nieten toch gebood hem de dankbaarheid tegenover den doctor, ten minste diens begrafenis bfi te wonen. Maar boe zou hfi dat doen? Zich weer zwart verven of gaan half neger, half blanke? Ging hfi zoo half afgewerkt, dan stelde hfi zich bloot aan ieders spot, maar desniettegenstaande deed hfi toch zfin wel doener recht. Eindelfik besloot hfi zich dan maar zwart te verven, om de aandacht der familie niet af te leiden zooals hfi zichzelf wfis maakte. Later zou hfi naar een der professoren der medische faculteit gaan om zich aan hem te vertoonen. Na zfin dood zou Bot dan nog geëerd worden om zfin ontdekking. Met een prachtigen zonneschijn vertrok de rouwstoet, om een half uur later overvallen te worden door een ontzettende rogenbui. Apollon, die geen parapluie had medegenomen, was totaal doorweekt. Men kan begrfipen welk een ontsteltenis dit gaf, want half wit, half zwart kwam hfi op het kerkhof aan. Den volgenden morgen stond het geval in het „Allerlei" van iedere courant en weldra kende ieder hem nog slechts onder den naam van halverouw. Alleen om het pleizier van hem te zien, gingen hoopen menschen zfin kamers kfikeD, die te huur stonden. In geen enkele betrekking kon of wilde men hem gebruikenbfi de rechtbank te komen was een onmogelijkheidhet prestige zou immers weg zfin geweest zoodra hfi binnentrad. Overal waar hfi zich aanmeldde, werd hem te kennen gegeven dat men zich genoodzaakt zag zfin verzoek beslist te weigeren. En toch moest hfi leven "Wel had hfi reeds verscheidene offertes gehad, waaronder een van den grooten Barnum; maar niet voordat de nood hem drong, kon hfi besluiten die aan te nemen. VI. In Rotterdam maakte ik kennis met hom. Daar zat hfi 4e kfik in een groote glazen kast; de ruimte er voor was steeds gevuld met nieuwsgierigen. Hfi vertelde mfi zfin levensgeschiedenis en met bitterheid gedacht hfi zfin noodlottigen levensloop. Twee maanden later stierf hfi in een kleine Duitsche grensstad; zfin impresario verkocht zfin lfik aan het stedelfik museum, dat het liet balsemen. Gemengd Nieuws. Een nieuwigheid op het gebied der posterfi wordt uit Aken gemeld. De Aken- sche stadspost „Merkur" heeft namelfik de bestelling van de brieven aan vrouwen op gedragen en de mannelfike bestellers ont slagen. De vrouwelfike brievenbestellers dragen zwarte japonnen met gelen strik, een zwart gelakt hoedje met gelen band en om de schouders een leeren tasch. Een jonge dame, die te Londen op hot Strand liep met haar beursje in de hand en een gouden horloge met dun kettinkje droeg, werd aangerand door een als heer ge kleed individu, die het horlogo met ketting losrukte en daarmee wegliep. Maar hfi had buiten het puoli k gerekend. Het hulpgeroep van do damo zond hem tal V3n lieden achterna, die hem na een wo-. dendon wedloop inhaalden. Eerst namen zfi hem het horlogo af, dat zfi aan de bestolene teruggaven, en caarna gaven zfi den man een lesje in de onaangename zfide van hot straatrooven. Onder veel duwen en stooten werd hfi onder e?n waterkraan gehouden; daarop bewerkten eenige schilders hem met hunne kwasten. In twee minuten was alles voorbfi. De politie verscheen eerst toen de strafoefening was verricht. Eene onlangs te Neuhaldensleben (provincie Saksen) gestorven dame, de zuster van een officier, die bfi Mars-la-Tour den dood vond, heeft als herinnering aan dien broeder, die eerst bfi het 12de huzaren- en daarna bfi het 13de dragonder-regiment heeft gediend, aan eerstgenoemd regiment 15,000 en aan laatstgenoemd 12,000 mark gelega teerd. Uit de renten van die legaten moeten jaarlfiks ondersteuningen worden uitgereikt aan onderofficieren of minderen, die bfi de regimenten gediend hebben. Een onderofficier, die haar gevallen brooder uit het gewoel van den slag droeg, ontving een legaat van 5000 mark. Een vree8elfik spoorwegongeluk is eergisternacht gebeurd op de Staatslfin, tusschen Loudur. en Chinon. Een trein is ontspoord, terwfil hfi in volle snelheid door het station reed. De locomo tief is op het terras geworpen. Een hevige schok volgde. Den machinist werd het hoofd afgeslagen, hetwelk 10 meters ver rolde. De stoker werd doodelfik gekwelst en stervend naar het gasthuis gebracht. De remmer en eenige reizigers werden gekwetst. De tender, de goederenwagen en het eerste rfituig wer den iu vrceselfike verwarring op d9 locomotief geworpen. De oorzaak der ontriggeling schfint een gesloten gebleven wissel te zfin geweest. Da machinist, die den trein voelde ontriggelen, kon nog den stoom omkeeren. De stoker lag onder de locomotief. Da fizeren staaf was dwars door zfin been gedrongen. Toch bezat hfi nog genoeg kotlbloedigheid om aanwij zingen te geven voor zfin redding. Twee uren duurde het, eer men hem kon verlossen. Een andere ontsporing had plaats tusschen Constantino en Bóne. Beide beenen van den machinist werden verbrijzeld. De remmer werd erg aan 't hoofd gekwetst. Uit een soldatenbrief. Lieve ouaers! zendt mfi aanstonds mfin manchet knoopjes, die ik bfi u hob laten liggc-n. Om het postpakket te brengen op vfif kilo, üe voor de verzending is to gelaten, kunt gfi het zeer geschikt aanvullen met ham en wor^*"

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6