De overledene was een man, wiens naam ?.an do Twentsche katoennijverheid voorgoed ver! onden zal blijven. In 1836 begon by zijn loopbaan als fabrikant met het opzetten van een klein zaakja en hy is er door buiten gewone werkzaamheid en door stalen yver in geslaagd, zyn zaak tot een der eerste van Twente en van ons land te maken. Tot leden der enquête commissie voor het onderwys van prof. Lohman Sr. aan de Vrije Universiteit zyn, naar de „N. Pr. Gr. Ct." meldt, door curatoren benoemd mr. Th. Heemskerk en ds. B. Van Schelven en niet A. Brummelkamp, zooals eerst werd mede gedeeld. „Deze week", schrijft genoemd blad verder, „zou de nu voltallige commissie zitting nemen, maar het ligt in den aard der zaak, dat aan bare verrichtingen geen publiciteit wordt ge geven. Hare taak is trouwens in het regle ment aldus omschreven (Zy) brengt in de eerstvolgende gewone of buitengewone vergadering (der „Vereeniging voor hooger onderwys op gereformeerden grondslag") haar verslag uit." Terwyi dan nog deze volzin volgt: „Als slotsom van hare bevinding stelt zy eene motie van orde voor, waarover door de vergadering wordt beraadslaagd en beslist; tenzy het haar gelukt zy, door minnelijke schikking aan de voorstellers der enquête vol doening te geven." Op hot adres van de hoeren Verwer c. s., to Zwolle, en de daarby gevoegde adhaesie- adressen uit Friesland by de Koningin Regentes ingediend en betrokking hebbende op de weder- openstelling onzer oostelyke grenzen voor don uitvoer van vee, is een antwoord ingekomen van de ministers van buitenlandsche en van binnonlandsche zaken, inhoudende dat de aandacht der Regeering ten volle gevestigd blijft op het overwegend belang, dat d9 Neder landsche landbouw heeft by wedertoelating van Nederlandsch vee in het buitenland, dat dan ook door de Regeering met de meeste zorg er naar wordt gestreofd om de weder- openstelling van vreemde grenzen voor ons vee te bevorderen; dat evenwel een alge meen bacteriologisch onderzoek van alle uit Duitscbland, hetzy in het algemeen, hetzy zelfs alleen in Friesland, tot verbruik ingevoerde goederen, het verkeer te zeer zou belemmeren, dan dat een maatregel in dien geest van de Regeering te wachten zou zyn. De minister van financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1894 aan 'sRyks Munt vervaardigd en afgeleverd zyn: a. voor rekening van den Staat1. Neder land: 1,000,000 26 centstukkon; 1,500,000 10- id.; 1,000,000 2'/r id.; 5,000,000 y2-id. 2. Overzeosche bezittingen: niets. b. Voor rekening van particulieren: 30,407 gouden dukaten; uitmakende, ongerekend de gouden dukaten, eene nominale waarde van 450,000. StsCL) De Staatscourant van 20 dezer bevat de wet van 12 Juli jl. (Stsbl. 96), betreffende de overeenkomst, op 16 Mei 11. te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Groot-Britannid ge sloten, tot regeling der grens tusschen het Nederlandsch en het Britsch gebied op Niouw- Cuinea. Het stoomschip „General", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arri veerde 18 Juli te Marseille; de „Java" arri veerde 19 Juli van Batavia te IJmuiden; de „Kais r", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 17 Juli van Port Said; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 18 Juli Lizard; de „Telemachus" vertrok 19 Juli van Batavia naar Amsterdam. De Staatscourant van 20 dezer bevat een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener „Argus", belast met het politietoe zicht op de visschery in de Noordzee, gedu- r ndo de maand Juni 1895. Daaraan is het volgende ontleend: Den 19den Juni werd om de Zuid langs de kust gezeild. In den namiddag werd op 1 gi'ographiscbe myl afstand van Katwyk een bom, „S. C. H. 83", gezien, biykbaar ter haringvangst uitgaande, welke door middel van het sein2 Nederlandscho vlaggen onder elkaar, gemeenschap vroeg. Het volgende sein, dat na het contrasein van do „Argus" ver toond word, was: „Ik bob gebrek aan mond behoeften." Aan eon vergissing denkende, word bijgedraaid en do bom opgewacht, doch wer keiyk werd toegepraaid dat vergeten was thee, koflie en lucifers medo te nemen. Na- tuuriyk werd door de „Argus" dat verzuim niet hersteld. Indien dezolfdo opvatting om trent do bedoeling der verstrekking van de sointabel by vele visschers bestaat, zal zulks nog dikwyls aanleiding tot onnoodig opont houd voor de politiekruisers en tot teleur stelling voor de visschers kunnen geven. Gedurende het tweede godeelte der maand vischten do Nedorlands< ho visschers verder op zee dan in het eerste gedeelte en in de vorige maand. In de torritori He watoren werd toen slechts weinig gekord. Ook do Engolsclie visschers vloten haddon in do tweede helft van Juni biykbaar een ander terrein opge zocht. In bet kruisgebied van do „Argus" kwamen z\i niet meer. Evenmin werden daarin vreemde visschers van andere natio naliteit opgemerkt. Dezelfde courant bevat oen rapport van den commandant van Hr. Ms. schooner „Dolfijn", insgelyks over de maand Juni 1895. By koninkiyk besluit is aan F. G. Ger- ritsma een pmstodn verleend van 178 's jaars. Benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Haarlemmermeer, D. Wentholt, burgemeester van Hillegom. Met ingang van 2 Aug. a. s., bevorderd tot luit ter zee 2de kl., de adelborsten 1ste kl. H. P. A. Buysing Damsté, G. J. Te Winkel, J. Tissot van Patot, F. J. Van der Esch, J. De Lange, A. Van der Sluis, jhr. H. H. Röell, E. B. J. Elias, C. Van der Burg, H. H. O. Van Hecking Colenbrander, J. A. M. J. Beretta, A. F. A. graaf Van Hogendorp, W. A. Van Aken, G. A. F. Raland, H. Van Schreven, J. J. De Vries en C. W. F. baron Mackay. Pensioen verleond aan: C. Pynenburg, wed. van den gewezen hoofdcommies by 's Ryks belastingen J. A. Roy, 148; G. De Bruyne, wed. P. Boom, brieven- en telegrambesteller, f210] M. Hemelryk, wed. P. Bonman, brieven besteller, ƒ304; J. Rikkers, wed. Th. Koek, onty, der dir. bel., /"GOOjE M. Banning, wed. J. J. Van Hinsbergb, graveur by de post stempelfabriek te Utrecht, f 500; G. Schuur, wed. J. O. Wyma, directeur van het vereenigd huis van arrest en provoost te Haarlem, f 230; H. S. Van Vark, wed. A. Wielders, commies by' 'sRyks bel., f 140; H. W. De Bruyn, wed. J. Minleraan, idem, f 112; A. Goyert, wed. J. of J. H. Niemeyer, ryksveldwachter, ƒ88; de kinderen van wyien J. Du Croo, adjunct commies ter prov. griffie van Gelderland, 211, met intrekking van het aan hunne moeder by kon. besluit van 13 April 1891 toegekend pensioen van 443; de kinderen van wyien J. W. Do Ruyter, hosteller by do Rykstelegraaf to Amsterdam, f 100, met in trekking van het aan hunne moeder by kon. besluit van 27 Oct. 1891 toegekend pensioen van ƒ210 'sjaars; H. J. Svveers, wed. Th. Soeters, commies by 's Ryks bel., 117 'sjaars. Benoemd tot ontvarigtr der direct© belas tingen te Groningen (buitengemeenten) de heer J. Mulder, thans te Barneveld, te Dordrecht F. H. Thorbecko, thans te Zaandam. Gemeenteraad van Noordwyln Openbare vergadering van Donderdag des avonds te 8 uren. Afwezig: de heeren E. Smit, C. A mm oraal, A. W. Alkemade, H. Homan en J. De Groot Jz. Jr. De vergadering wordt door den Voorzitter geopend en de notulen der vorige vergadering worden na lezing vastgesteld. Voor kennisgeving worden eenige inge komen stukken aangenomen, o. w. het ver slag dor Raads commissie, welke was belast met het onderzoek van de administratie der Spaarbank. De gemeenterekening over 1894 wordt ge steld in handen eener Raads commissie van 3 leden, waartoe benoemd worden de heeren De Groot, Parlovliet en Alkemado. Van de plaatsolyke commissie van toezicht op het lager onderwys was eene aanbeveling van twee personen —de heeren B. Berkemeier en C. M. Van der Lee - ingekomen om een lid diêr commissie to benoemen. By stemming kreeg ieder der heeren 3 stemmen. By de hierop gevolgde loting werd do heer C. M. Van der Lee als gokozen aangewezen. De secretaris der gemeente wordt gemach tigd om, overeenkomstig hot verzoek van den algemeenen ryks-archivaris, aan dezen af te geven eenige registers en stukken, behoorende tot de in 1811 aan de rechtbank te Leiden afgegeven rechteriyko archieven, dagtoeko- nende van Vóór de invoering der Franscho wotgeving. Eene Roermondscho archief- quacstie heeft men dus niet te duchten! Na eenige gedachten-wisseling werd met 5 tegen 1 stem voor het in 1896 aan to leg gen Flora park d. w. z. eene tentoonstelling van bloeiende en groeiende bol en knolge wassen een subsidie verleend van 50. Den heer A Collée werd, overeenkomstig zyn verzoek, tegen 1 Sept. e. k eervol ontslag verleend als onderwyzer aan de openbare lagere school te Noordwyk aan Zee. De jaarwedde van een te benoemen onder wöier aan de openbare school te Noordwyk aan Zee, met hoofd akte en van minstens 23 jarigen leoftyd, wordt definitief bepaald op ƒ700 en aan Burg. en Weths. ten krediet van ƒ25 verleend, om eenige candidaten voor die betrekking, tot het geven van een proefles, op te roepen. In ver'oand met de vaststelling van nieuwe verordeningen op de haven- en losgelden, wordt tevens ce politie verordtning aangevuld met eene bepaling, volgens welk gcene vaar tuigen, hetzy voor bewoning, hetzy voor ber ging van gooderon, hetzy voor beide inge richt en daarvoor uitsluitend gebezigd, in gemeentewater zullen toegelaten worden. B. en Ws. zyn echter tot het verletnen van ontheffing bevcgJ. BIJ het sluiten der zitting vestigt de lieer C. Alk madu or de aandacht op, dat, naar hem ter ooren kwam, privaten zouden uit- loopen op do nieuwe rioleering in de Van- Limburg-Slirum straat en den H. G.-weg. De burgemeester dankt den heer Alkomade voor do raededeeling en zegt een onderzoek door de gemeente politie toe. (jJ e in en <4 cl Nieuws. Al is het terrein, waar het feest gebouw heeft gestaan, nog niet geheel als bet behoort, zoo is toch heden het overige gedeelte van het Van der-Werf park weer voor het publiek opengesteld. Het is heden S i n t e - M a r g ri e t en het heeft vandaag geregendZal het nu zes weken achter elkaar regenen? Deze week worden op „Rhynzigt" genomen 400 zwembaden door heeren en 43 door dauies. Temperatuur van het water 19° Cehius. Naar wy uit goede bron vernemen, zal ty den op 28 dezer op „Rhynzigt" alhier te houden wedslryd in het zwemraon ook deel worden genomen door een tiental jongens van de Kweekschool voor Zeevaart. Te Zoeterwoude is gistermiddag met moedwil een wilgeboom in brand ge stoken. Om 7 uren was de geheele boom in de lengte een klomp vuur. Gelukkig lag bet opgegaarde hooi in den omtrek van dien boom van den wind af; anders ware het aan wezige hooi zeker door doze balddadigheid ook in brand geraakt. Men schryft uit Lisse: De han del in droge bloembollen is hier in vollen gang. De hyacinten, het hoofdproduct, gaan beter van de band, de pryzen zyn iets hooger dan verleden jaar in de betere qualiteiten; veel hooger dan vorig jaar in de mindere qualiteiten. Men verwacht hoogere pryzen van hyacinten zoowel voor hot verdere seizoen als voor 't tolgend jaar. De tulpen gaan slecht, lage prijzen worden besteed, veel kweekers verkoopen niet, ze wachten op betere markt; of die spoedig komen zal, mag betwyfcld worden de voorraad is overal groot, Een geval, dat te Rotterdam gelukkig hoogst zelden wordt waargenomen, nl. dat een brand persooniyke ongelukken na zich sleept, heeft zich aldaar hedennacht voorgedaan. Om balfdrie werd de brandweer gealarmeerd voor een bevigen uitslaanden hrand in pand 42 op het Haagsche Veer. Do vlammen grepen zóó snel om zich heon, dat de brandweer aan de inwoners de reddende hand moest toesteken, wat met zeer veel moeite gepaard ging. Drie volwassen personen en een bind werden door de brandweer uit het huis gehaald Helaas, bleek het kind reeds door den rook verstikt te zyn. Een vrouw, die uit het raam van de tweede verdieping sprong, verkeert in lovensgevaarlyken toestand. Do geredde personen zyn naar het zieken huis gebracht. Te halfelf gisteravond is de stoomtram der Noord-Hollandsche Tramweg- Maatschappij, komende van Edam, vlak by het station aan de overzyde van het IJ ge derailleerd. De locomotief kantelde omver en de goederenwagen daarachter schoof tegen de locomotief op en kwam recht overeind te staan; gelukkig bleven de daarop volgende wagens op de rails. De stoomtram derzelfde Maatschappy, die van Purmerend in aantocht was, werd byiyds gewaarschuwd en zoo wer den verdere onheilen voorkomen. Den machinist van de eerste tram werden de handen gebrand door den stoom; andere persoonlyko ongelukken vielen niet voor. Gisternacht is de blazerschuit „M A 124," van de Bergingmaatschappy te Maassluis, op de rivier voor Rotterdam aan stuurboordzydo in het midden aangevaren door het stoomschip „Winsloe," komende van Lon den. De blaz rschuit zonk byna onmiddellyk, doch de schipper en zyn knecht werdon bytyds door do opvarenden van de „Winsloe" gered. Een klein gedeelte van den mast van het gezonken vaartuig steekt boven het water uit Donderdag 1 Augustus zal van wege de Goudsche harddravery-vereeniging eene harddraver!) worden gehouden voor paar den, in Nederland geboren, onder den man. Door onvoorzichtigheid liet gisteren te Ben. Sliodrecht een meisje van 12 jaar een kind van 9 maanden, waarmee het een trap wilde afklimmen, vallen, met het noodlottig gevolg, dat het kind byna oogenblikkelyk dood wa6. Omstreoks vior uren gister namiddag is te Amsterdam een jongetje van elf jaar, wonende Kinkorstraat, in de Da Costa- kade geraakt en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Nader is gebleken, dat de zoo- genaamde aanranding op de Kruiskade te Rotterdam is geweest eene onderlinge vocht- parly, waarby een der betrokkenen zyn porte- monnaie verloren heeft. Mon schrijft uit Zevenaar: In den nacht ontstond te Terborg een hevige brand, waardoor tvvoe huizen, bewoond door vier gezinnen, geheel in asch werden gelegd. Yar. de inboedels kon slechts weinig worden gered, terwijl twee varkons medo omkwamen. De bewoners konden slechts met zear groote moeite de brandende gebouwon verlaten. Alles was verzekerd. Oorzaak niet bekend. Nader meld menTe Terborg, waar deze week reeds vior gezinnen door een hevigon brand van have en goed zyn beroofd, werden gisteren de bewoners wederom opgeschrikt door het luiden der klokken en het geroep van brand. Thans was hot eenig beddegoed op den zolder van den bakker Kroets, naast de verbrande perceelen, dat vuur bad gevat Als verdacht van brandstichting werden de zoon on de dochter van K. dadelyk in hechtenis genomen. Op de kleine visschery te Har dingsveld had een treurig ongeval plaats. De zegenaak lag klaar om weg te varen, doch men wachtte nog op den boeter, d. i. de man, die het net herstelt. By het uitstappen geeft een der roeiers den boeter een duwtje, zoodat deze op de knieën valt. Woedend ryst de •boeter op en werpt zyn mes met zulk een kracht naar den man in de aak, dat het mes in diens zy blyft steken. De man zakte in elkaar, werd zoo goed mogelyk verbonden on naar huis gebracht. Do directeur, die juist kwam aanroeien, had groote moeite om den dader tegen de woede van het volk te beveiligen. Dader en gewonde zyn beiden Werken dammers. Omtrent den v e r m 0 e d e 1 y k e n moord te Vucht meldt men nog aan de „N. R. C.": Philip Schlenker, de ovorledme, was een man van 60 jarigen lee'.tyd, gepasporteerd. militair van het O -I. leger en een braaf en oppassend man, die de algemeene achting genoot. Na de lykschouwing is vrouw De Laat, de bewoonster der „Hut", die niet voortvluchtig was, zooals men eerst meende, maar zich in de nabijheid van haar huis had verscholen, door de marechaussees gevankeiyk naar 's-Her- togenbosch getransporteerd. Deze vrouw is eene oude bekende der justitie. Meer dan 30 personen zyn reeds door den rechter gehoord. Do kinderen van vrouw De Laat hebben aan het licht gebracht, dat hunne moeder S. met een yzeren blaaspyp op het hoofd had geslagen, terwyl by twist had met huzaren van het garnizoen uit Den Bosch. Gisternamiddag te vier uren is de overledene op het kerkhof te Vucht begraven. Vrienden van den overledene droegen de ïykbaar. Eene talryke menigto was tegenwoordig. Na de jongste inbraken aan de St.-Anna-straat te Nymegen valt thans weder een derde inbraak te vermelden by de weduwe H. De G., onder Hees, gemeente Nymegen, waar men zich dezer dagen ook weder door het stukslaan eener ruit toegang tot de woning verschafte. De bewoonster, die afwezig was, had gelukkig de zaken van waarde vóór haar vertrek in veiligheid gebracht, zoodat deze na het openbreken der kasten tevergeefs werden gezocht. Evenwel werd alles wat den dief ofden dieven maar aanstond medegenomen. Twee merkwaardige gevallen van toevallige vergiftiging zyn te Birmingham aan het licht gekomen. Een man, die aan hoofdpyn leed, liet uit de apotlmek een dosis phenacetine halen. Toen hy het middel innam, bemerkte hy dadelyk oen ongowonen smaak; spoedig daarop gevoelde hy zich onwel en binnen een uur was hy dood. Er werd een lykschouwing gelast en de oorzaak van den dood bleek vergiftiging door strychnine te zyn. Men herinnerde zich nu dat een oude dame, die kort te voren in dezelfde apotheek hetzelfde medicament had gekocht, onder dezelfde ver- schynselen was overleden, spoedig nadat zy het had ingenomen. Wel is waar was als oorzaak van den dood opgegeven beroerte, maar do volkomen g-lyke omstandigheden, waaronder de beide sterfgevallen hadden plaats gehad, deden tot opgraving on schouwing van het lyk besluiten, en weer vond men daarin strychnine. Het bleek dat de flesch, waaTuit de apotheker het middel had gegeven, phenacetine met 30 pCt. strychnine gemengd bevatte. De schuld lag aan den leverancier van den apotheker; hoe de vergissing heeft kunnen plaats hebben, is echter niet opge helderd. Het merkwaardigste is, dat tot dusver geen ander geval van vergiftiging bekend is geworden, hoewel de met strychnine gemengde pheuacetine reeds sedert maanden verkocht was. De Berlpsclie „Lokal-Anzeiger" meldde onder voorbehoud, dat de koning van Italië ernstig ziek is. Aan de Italiaansche ambassade te Beriyn is daarvan echter niets bekend Het blad voegt er dan ook by, dat het deze mededeeling slechts onder voorbehoud mede deelt. Dit is wel noodig, want noch uit Rome noch van elders wordt iets van deze ernstige ziekte des konings gemeld. Snel besloten. „Vorgun my, mynheer Meyer, dat ik u den heer bankier Krause en mejuffrouw zyne dochter voorstel." „By deze doe ik aanzoek om de hand der laatste." Kerkelfiko Berichten* Waddingsvoen: Zondag a. s. treedt in de Geref. Kerk to Waddingsveen op ds. I. Diemer, van Oldenhove. Hoogma"8e: Zondag-Voormiddag te tien uren, de heer Ippius Fockens, cand. tot den H. Dienst te Leiden. W 0 11 b r u g g eGeref. Kerk. Zondag avond te halfzeven, ds. J. Salverda, van Zevenhoven. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 21 Juli, to halfacbt, door bet Stafmuziekcori 6 der dd. Schutterij. Directeur: de heer Joh. C. Geyp. Eerate afdeeling No. 1. Marche Milita ro, J. Van KaathovoD; 2. Ouverture Albalia", F. ilendelei-ohü 8. Balottmueik „Feramera", A. RubiDatciii4. Fantaieio uit do Opera „La Reine do J-aba", Cb. Gounod. Tweedo afdeeling: No. 5. Ooveituro „Lo Pró aux Clères" (leto t'ltv.), F. lleroldC. a „FrühllDgeerwachcn" (leto Uitv.), E. Bach; bUngarieche Tiiuzo No. 6, J. Brahms; 7. AruBterdameclio WtrildtoDtooDetolling-Walfl (lete Uitv.l, Joli. O. Geyp; 8. „Die Müble im Schwarzwald", R. Elcnborg, I). „Lo FremorsbergScene instru mentale imitative cn quatre parties, de M. Koennemann (leto Uitv Joh. C. Giyp. Uurgerlüke Stand. RIJNSBUKG. Geboren: Gerrit, Z. vun Jan Sozef en .lansjo Prins. Johanna, D. van Arie Vletter en Trijntje Van Egniond. Ondertrouwd: Hendrik ICanbier 27 j., (wonende te heiden), en Hendnka Bouwman 28j., (wonende tc llijnsburg). OKGSTGKEsT. Geboren: Mathilda Regina, D. v. Hartliolornens J. v. Berkel en M. Relimnnn Ida Johanna Lijdia, D. v. C. Dirkse on M. Ham. Hendrik, Z. v. 11. F. v. d. Borg en A. F. Spook. Dirk Boudewijn, Z v. D. Warners en J. C'. Wasse naar. Cornel is Anthonio, Z. v. J. F. Burmaujer en .1. Kraak. W illem, Z. v. J. Simons en S. D. Aicboor. Marienus, Z. v, A. Den liartog en T. Haasnoot. Dirk, Z. v. F. .Smit en A. De Jager. Petrus Jacobus. Z. v. P. v. d. Kiev en II. H. Walle. Overleden: B. J. II. Cock 71 j., ongehuwd. J. F. Sutor 21 dagen. Ondertrouwd: J. Knottenbelt, 25 j. en H. A. S. Nieuwenhuizen, '21 j. Mr. A. H. J. Reynsius, 32 j. en S. lvips. 31 j. ZOKTERW'OÜDE. Geboren: Dieuwertje D. van K. Muussc en B. A. Oostveen Cornells Hendrik. Z. v. J. Voorsluysen G. Heykoop. Ida Maria, D. v. Th. Tijssen en M. I. Van i'oylingen. Maria Adriana Petionella. D. v. .T Hagemans en P. M. Bolstier. Pietje. D. v. P. Wossel en S. Jonkers. Petionella Cedefiida, D. v. J. Van de Leur en P. Van de iel. Gehuwd: J. N. Bogaards jm. 21 j., met D. Eikerbout. jd. '21 j. Over loden: J. Van der Drift Z. 4 m. H. J Koning Z. 3 w. BUITENLAND. Frankrijk, Het internationaal congres voor strafrecht, dit jaar te Parys gehouden, is afgeloopen. Een der belangrykste onderwerpen, door het congres behandeld, betreft de „loonen" der gevangenen. Byna met algemeene stemmen heeft het congres als zyn meening te kennen gegeven, dat gebroken diende te worden met het tegenwoordig byna overal geldende stelsel om den gevangenen voor den door hen verrichten arbeid een vast „loon" uit te keeren. Hiervoor in plaats dient te komen de toekenning van een „gratificatie", overeen komstig met het door den gevangene ver richte werk en de ko3ten van zyn verbiyfin de gevangenis. Ten gevolge toch der thans geldige regelen op dit gebied ten ministe in Frankryk betaalt de gevangene, die toe vallig in staat is een hoog werkloon to ver dienen, slechts zeer onvolledig zyn onder houdskosten in de gevangenis, zoodat by zyn ontslag het bedrag zyner spaarpenningen hooger is dan by. voor zichzelf werkende, ooit by elkaar had kunnen brengen. De ongunstige berichten, dezer dagen in omloop gebracht over den toestand van den hertog van Orleans, zyn niet bevestigd. Toch schynt het hoofd van het Huis van Frankryk nog niet hersteld te zyn. Ten minste het vertrek van den patiënt, die nog in Enge land vertoeft en eenigen tyd te Mariènbad zal doorbrengen, is uitgesteld tot 27 Juli. Het „Syndicat de la Presse Parisienne" heeft besloten, door deputaties alle ministers, senatoren en later ook de afgevaardigden, te laten o vei reden om te verhinderen dat het wetsontwerp op de spionnage, dat reeds door do Kamer is aangenomen, in den Senaat wordt goedgekeurd. Het ontslag van den Raad van het Legioen van Eer is gisteren door den ministerraad der Fransche republiek aangenomen. De regee ring besloot na het reces aan de Kamer een wetsontwerp aan te bieden tot reorganisatie van den Raad der orde. Tot na afdoening dezer hervorming zal aan den tegenwoordigen Raad worden verzocht in functie te biyven. Aangaande de wyze, waarop de reorganisatie zal geschieden, is nog mets zekers bekend. Duluichlaud. By het fort Molsheim, in de nabyheid van Straatsburg, werd dezer dagen door de Duitsche politie een Italiaansch officier, graaf Geraldi Peccari genaamd, in hechtenis ge nomen, omdat men hem van spionneeren verdacht. Zoodra echter de officier zyne inden- titeit had bewezen, werd hy weer op vrye voeten gesteld. In Duitschland bedroeg de oogst van verschillende granen en andere gewassen in 1894: rogge 7,075,019 ton, tarwe -3,012,271 ton, spelt 426,639 ton. gerst 2,432,913 ton, aardappelen 29,049,238 ton, haver 5,250,152 ton en hooi 18,970,259 ton. De najaarsmanoeuvres der Duitsche vloot zullen zich uitstrekken over Noord en Oostzee, zoodat hoogstwaarschynly k het Kaicer- Wilhelm kanaal hierby een groote rol zï spelen. Groot-Britannid De zegepraal der unionisten in EngeR-ul wordt by don dag grooter en in gelyke ver houding neemt de ontmoediging der liberalen toe. De grootste nederlaag der liberalen is do uitslag der verki zingen te Londen, waar de unionisten 15 plaatsen veroverden van de 23, die de liberalen in bezit hadden. Londen zal nu door 53 unionisten en 8 liberalen worden vertegenwoordigd. Schotland, dat men meende dat den Gladstonianen trouw zou biyven, stelt die verwachting te lour. Te Newcastle heeft de verkiezingsstryd aan leiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Verbitterd over de niet herkiezing van den heer John Morley, trok een volksmenigte door de straten en pleegde allerlei balddadig- heden. In de woningon van de toongevende leiders der conservatieven werden de ruiten verbryzeld Tevens moesten do kantoren het ontgelden van de „Daily Journal' en de „Chronicle," die John Morley heftig hebben bestroden. De politie-agenten dreven de menigte uit een. By het gevecht, dat daarby ontstond, werden vele personen gewond. De ordo is nu hersteld. Tot dusver zyn in het geheel gokozen 318 conservatieven en liberale unionisten, 84 libe ralen, 6 Parnelllsten, 44 anti-Parnellisten en 2 candidaten der wtrkliidenpirty. Lord Salisbury's aanhangers winnen 69 zetels, de liberal-n 14. Tot de gekozen afge vaardigden behoort ook de minister Ciaplmd. Zwl tsorland. De heer Schei.k, do \orige prcsi'ent der Zwitserscho repuMiok, is te Bern overleden. De he.r Schenk, dij reeds ztsmalen president der Bondsrepubliek was, overleed ten gevolge van het ongeluk, dat hem den 8sten Juli heeft getroffen. De heer Schenk werd toen overreden en ernstig gewond. Karl Schenk was ia 1823 te Bern geboren en begon zyne loopbaan als predikant. Later begaf hy zich in co politiek on werd hy een van de meest beken Je redenaars des lands. Van 1857 tot 1863 vertegenwoordigde hy het kanton Bern in den Staatsraad, waarvan hy in 1862 vice president werd. De permanente commissie van het inter nat onalo vredesbureau te Bom deelt mede. dat bet ten gevolge van de late afzegging zoowel uit Luxemburg, waar oorspronkelijk het congres zou worden gehouden, alsook uit Den Haag, dat Scheveningen eerst

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2