N°. 10860 Maandag 23 JTuli. A9. 189b iBeze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. KERMIS. Leiden, 20 Juli. IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. f 1.10. Franco per posti 1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kenaisgeyingen. Burgemeester en W«thondere van Leiden Gezien art. 8, lete alinea, der vret van den 2den Jnni 1876 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, echa ie of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bg deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de Directie van de Leidsche Katoonrleoh- terij en Nettenfabiiek en P. G. TIMP, firma BIESIOT, en rechtverkrijgenden, reepectiovtlgk tot het plaat*«n van een tweedon stoomketel en een gasmotor van 71/9 paardekracht in de peroec-ie 1 Yestwal No. I bij do voormalige Marepoort en Yan-der-Werf-etraat 15. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 18 Juli 18W. E. KIST, Secretaris. Toen, eenige weken geleden, de intocht van Prins Maurits in Bergen op-Zoom onzo stad in rep en roer, onze burgerij in een feestelijke Btomming en onze buitenstesdsche bezoekers in bewondering bracht, is men, vanwege de uitgebreidheid van het aantal liefhebbers, ge noodzaakt geweest, één nummer van het feestprogramma uit to stellen. Voorzeker, g(J moet het u wel herinneren. 't Was op den avond van den Vrijdag der feestweek: op het terrein achter „Zomerzorg' stonden de tenten en kramen, de draai- en hobbelinrichtingen, het schietsalon en de jut, gereed om al de pretlievenden uit heel Leiden en zyn omgeving te ontvangen. Ongelukkig Was men door de beperktheid van het terrein genoodzaakt, den stroom wat af te dammen, opdat hy niet, in zyn al te krachtige vaart, al wat op houten onderstellen stond, zou medeslepen; en om niet te kort te doen aan de eischen van de daukbaarheid, hun ver schuldigd, die ons het fraaie lustrumfeest hadden bereid, werd voor dien eersten avond de pret op het Schuttersveld beperkt tot de jubileorende academische jeugd en haar familie leden, vrienden, vriendinnetjes en nadero be trekkingen, onder voorbehoud van een herhaling ten gerieve van het overige gedeelte der burgerij en allen, die lust zouden hebben er van te profiteeren, al kwamen zij ook uit China of Marokko. Op die manier zou elk zijn deel krijgen van de „kermesse d'óté." Door een aamenloop van onvoorziene omstan digheden, te veel om dat allee zoo in bijzon derheden hier te vertellen, is er, ten opzichte Tan de voortzetting van dit voortreffelijk ge slaagde gedeelte der feestviering, een kink in den kabel gekomen. Niet, dat men er van heeft moeten afzien, maar een uitstel werd toch noodzakelijk geacht. En, toen men zich eenmaal in het onvermijdelijke had geschikt, werd tevens besloten, den vry vallenden tyd aan te wenden om de feestviering nog wat beter te doen worden dan zij geweest waa; daar men nu niet meer gebonden bleef aan het beperkte tooneel van de krijgshaftige evolutiën onzer landsverdedigers, maar met toestemming van het E.A. Bestuur dezer ge meente beschikken mag over terreinen van moer dan voldoende uitgestrektheid, zal er meer ruimte verleend, meer verscheidenheid aangeboden worden, en zijn thans tot deel neming uitgenoodigd allen, die de eerste maal niet konden worden toegelaten, terwijl zelfs zy, die thans hun herinneringen van dien ^angenamen avond nog eens willen opfrisschen, ©)k niet zullen worden geweerd. Aldus de gastvryheid toepassende tot in de uiterste consequentie, komt de ware, de •chte, de heuschelyke, niet nagemaakte en met haar oud-Hollandschen naam prjjkeDde kermis haar intocht houden binnen onze veste. Burgers en militairen, binnen- en buitenlui, kiezers en niet-kiezers, —'man, vrouw en kind, zeif8 de zuigelingen, als 't niet anders kan, ofschoon dezen wellicht gomist zouden kunnen worden, allen zyn welkom. Er zal geen onderscheid gemaakt worden van rang en maatschappeiyke positie, ieder kan genieten naar de capaciteit van zyn beurs. Zelfs in het droevige geval, dat laatstgenoemd ken- teeken van geschiktheid en welstand beneden het minimum-peil mocht blyken te staan, is nog het kyken en luisteren en ruiken aan ieder vrijgelaten. Wanneer iemand ons de keus geeft tusschen een week kermisvermaak en een uitstapje ▼an gelyken duur naar het Geuldal byvoor- beeld, dan nemen wy het laatste. Doch het Ib zeer waarschyniyk dat noch wy, noch vele duizenden onzer medeburgers en mede- burgeressen voor dit dilem-na geplaatst zullen worden, en als men van twee voortreffeiyke dingen het meest begeerde niet kan krygen, dan ei8cht een verstandig beleid, zich met het andere tevreden te stellen. De Leidsche Kermis kan het waariyk niet helpen, dat er nog aangenamer dingen in de wereld zyn dan zy: en wie het nu maar voor 't zeggon heeft, welk genot by wil smaken om zich te verpoozen van den drang der alledaagsche be slommeringen, behoeft daarom niet uit de hoogte neder te zien op de minder bevoor rechten, die zich hebben te bepalen tot het geen binnen hun bereik ligt. Het zal ook nog de vraag zyn, of die allen, die er tusschen uit trekken in de dagen, dat de geest der protmakery vaardig wordt over velen, zich zóó amuseeren als de eenvoudige huisvader, die met vrouw en kroost aan de kermisdrukte zyn aandacht wydt; en of zy, die by hun terugkomst uit de verte het „Oost, West, tbuis best!" op de lippen nemen, geen reden zullen hebben degenen te benyden, die onder hun eigen dak rustig uitslapen na de ge noegens, in eigen omgeving gesmaakt. Er zal wellicht een tyd komen, dat de ouder- wetsche kermis den weg opgaat van allerlei andore oude dingen, dat zy wordt een historische herinnering, een omgeslagen blad- zyde uit do geschiedenis van het Hollandsch volksleven. Men geloove niet, dat zy dan zal htbben opgehouden te b®«tfaan, dat er althans geen pogingen zullen w^jen aangewend om haar uit het stof der vergetelheid op te diepen. We zullen dan het schouwspel te zien krygen, dat de kermis een vast nummer wordt ter opluistering van alle mogeiyke tentoonstel lingen, van vee en van bloemen, van kunst en nyverheid; ja, dat men dezen organiseert om een voorwendsel te hebben tot het inrich ten van gene. Alleen krygt het ding dan een deftigen naam; het wordt een Oud-Holland, van zyn vermak el ykste zyde bekeken. En gewis zal het by onze kleinkinderen verbazing wek ken, dat men er ooit too is kunnen komen een zoo mildvloeiende bron van ongedwongen vreugde te verwaarloozen en te laten uit drogen. Wyzelf, zyn wy er niet van overtuigd, dat het voorgeslacht veel beter in staat en gestemd was om pleizier te maken dan wy? Dat de goedronde lach onzen vaderen natuur- lyker afging, dat zy zich meer van heelerharte overgaven aan een jolige feestviering en ge makkelijker de zorgen op zyde wisten te zetten? De goochelaars en buiksprekers uit de dagen Brederoo waren van dezelfde natuur als hun hedendaagsche navolgers, maar zy hadden meer succes by hun toehoorders, omdat de noodzakeiykheid van het dwaze en komische beter werd begrepen; en wanneer we op den weg der onthouding ver genoeg zyn gevorderd om ons recht oud te gevoelen, ja, dan kunnen die arme drommels hun matten wel oprollen, in afwachting dat een of andere feestcommissie hen zal komen uitnoodigen hun gaven to gaan vertoonen in besloten kring. Maar het is juist dat maken van krin getjes, hetwelk niet onbestaanbaar scbynt met de democratische „strevingen" van onzen tyd, waarmede een streep wordt gehaald door het ware, oud-vaderlandsche genoegen, overbiyfsel uit den tyd, toon de menschen zich nog niet schaamden openiyk te doen blyken dat zy wel van een pretje hielden. Er zyn menschen, die met de kermis vol strekt niet sympathiseeren. Dat ook zy jong geweest zyn, weten we; of zy er toen ook zoo over dachten, is ons onbekend. Maar het is niemand kwaiyk te nemen, dat by verandert van idee. En te ont kennen valt het niet: ons volksfeest geeft vele dingen te aanschouwen, die we liever niet zouden zien. Tooneelen van losbandigheid zyn dan niet zeldzaam, en wat voor allen oen gelegenheid van schuldeloos vermaak moet biy ven, wordt voor sommigen een oorzaak van ergerniswekkend wangedrag. Is daarmede de kermis veroordeeld "Wettigt het misbruik den drang, om aan een gepast gebruik den oorlog te verklaren? Moesten we geen bruiloften meer houden, omdat een enkele gast daar somwylen zichzelven vergeet en tot dronkenschap overslaat? Voorzeker, op dit wereldje bestaan een aantal onvolmaakte dingen 1 Maar met ze eenvoudig af te schaffen, komen we geen stap verder. Want de verkeerde neigingen, die ze voor enkelen bederven, zullen daarmede niet zyn uitgeroeid, doch zich weer op andere manieren, met of zonder uitwendige aanleiding, open baren. De vryheid onzer kermis-schuwende stad- genooten eerbiedigen wyniemand dwingt hen om mee te gaan feestvieren. Van hun kant vragen we eenige toegevendheid tegen over het genot van duizenden, voor wie de jaariyksche bezoekster geen bezoeking, in tegendeel een gewenschte gelegenheid tot gepaste uitspanning is. Het moge waar zyn, dat er edeler vermaak te bedenken is dan de kermis aanbiedt, doch het meeste daarvan is voor het werk mansgezin niet te bekomen. Wegnemen is gemakkelyk gezegd, wat biedt gy er voor in de plaats? Reeds vele jaren zyn wy gewoon, de kermis by haar nadering een hartelyk wel kom toe te roepen en nog nooit hadden wy er berouw over. De bevolking onzer goede stad is rustig en ordelievend. Mochten soms de perken der betamelykheid worden over schreden, dat met elk jaar bet aantal van hen, wier houding reden tot klagen geefc, geringer worde, opdat in lengte van dagon de Leidsche kermis haar goeden naam be- houde als een hulde aan de oud-Hollandscbe vroolykheidl Al onzen lezers wenschen wy veel genoegen 1 Voor het ten overstaan van de Nederland sche Toonkunstenaarsvereenigin? afgenomen examen voor de akte lager onderwijs piano is geslaagd mej. C. Mac Gillavry, van Leiden. De commi' s der posterijen 3do klasse de heer J. J. Kips is verplaatst van Leiden naar Den Haav, in wiens flaats te Leiden is gekom n do beer G. Giltjes. Tot directeur van hot postkantoor te Heem stede is benoemd de hepr W F. L. Ouden hoven, thans in gelyke betrekking te Meereen De Nederlandsche mail, met br-richten uit Oost Indiö, wordt hodon(Zaterdag) ivond alhier verwacht. De heeren Van Koolbfrgen, aan den Zoeterwoudschen weg, by Leidnn, zyn op de Ameterdamschen wereld tentoonstelling voor het hotel- en reiswezen bekroond met een gouden medaille voor leder en een zilveren medaille voor schoenen. Over deze inzondingen schreef het „Vakblad voor do Schocnmakery" het volgende: „Wanneer men den hoofdingang van het hoofdgebouw is binnengegaan, bevindt men zich in het middelpunt der Nederlandsche afdeeling. Links afslaande, ontmoet men de vitrine van do heeren Van Koolbergen, eigenaars van de stoommachinale schoenfabriek „Hollandia", Zoeterwoudsche weg by Leiden. Al dadeiyk zal het iederen bezo°ker opvallen, dat hier meer licht gewenscht was en dit nog te meer, omreden do vitrine wol van wat minder hout en wat meer glas mocht zyn vervaardigd. Dit is zeer te betreuren, omdat de inhoud het licht wel mag zien; de dameslaarzen van lichtbruin leder met donkerbruine uitgewerkte reepen by de ringen en van boven en met zwart gelakte kransen trekken al dadeiyk iemands aan dacht. In dienzelfden geest bevinden er zich ook een paar heeren rygbottines, met dat verschil echter, dat hieraan geen kransen, maar ver lakte bladen zyn; deze zyn van voren zwart uitgepoetst en van achteren bruin. Tevens is er een heeren-rygschoen met hieling en blad ineens doorloopende van lichtbruin leder met zwart verlakten neus en reep by de ringen, ook in één stuk door loopende. De geheele Inzending van het meer luxe tot bet eenvoudigste artikel maakt een goeden indruk. Boven aan de vitrine zyn de photo- graphische afbeeldingen van enkele gedeelten der fabriek aangebracht. Van den hoofdingang rechts aanhoudende, treft men eerst aan de kast van genoemde firma, waarin het leder is tentoongesteld. Hier ziet men zwart en bruin paardenleer, gechagrineerd en met vlakke nerf, ook satin-, split- en stuitnerven kan men hier beoor- deelen, benevens bazanen. Onder de stuit nerven bevinden zich mat en satin; deze soorten zyn geheel nieuw en eigen vinding van den inzender. Ten slotte vindt men er nog gezette bottines en uitgesneden kransen. Het geheel mag bepaald gezien worden en geeft een goed denkbeeld van de inrichting der heeren Koolbergen. Jammer is het, dat ook hier het licht veel te wenschen overlaat, vooral in den namiddag. Raadzaam is om zooveel mogeiyk de» voormiddag» hier een bezoek te brengen. In het Hotel „Da Rhin," te Katwyk aan Zee, eigenaar de heer A. Van Leeuwen, zullen dezen zomer hun intrek nemen vorstin Windischgraetz van Oostenryk met familie, leeraars en gevolg. Voor deze familie zyn 14 kamers besproken. Geiyk men weet, is dit hotel reeds vele jaren door onderscheidene hooggeplaatste personen bezocht. Thans is de eigenaar nog met eene andere vorstelyke familie in corres pondentie eo heeft hy tevens aanvraag voor kamers voor den minister van financiön van Oostenryk, den heer E. Von Plener, die ge noemd botel te KAtwyk zoowel als dat te Domburg, van denzelfden eigenaar, meermalen heeft bezocht. Door de gemeenteraden van Zoetermeer en Zegwaard is, met ingang van 1 Augustus a. s., aan mej. M A. Ket Meerburg eervol ontslag verleend als onderwyzeres in de handwerken aan de openbare school. Woensdag 11. had te Waddingsveen in de sociëteit „De Unie" een feestelyke byeen- komst plaats van belangstellenden, die zich verheugden in den uitslag der laatstgehouden gemeenteraadsverkiezing. De drie gekozen candidaten, de heeren Van der Breggen, Wit- teraan en De Vos, waren aanwezig, de vierde, do heer G. Van Lange, had zich laten ver ontschuldigen, doch was evenwel in gedachten volgaarne tegenwoordig. Er werden van weers zijden warme woorden gesproken van dank, er werd over verschillende belangryke zaken van gedachten gewisseld, er zyn genoeg toosten uitgebracht, er is gezongen, kortom, er lag een feestelyke gloed over de samenkomst, die druk bezocht was. Onder het voorzitterschap van den heer J. B. Timmermans Wz., president der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwyk, is aldaar in het gebouw „Musis Sacrum" eene vergadering gehouden van de verschillende schoenfabrikanten uit Nederland, ten einde ge- zamenlyk de middelen te beramen, om ver betering te brengen in den toestand der schoen- en leder-industrie, zooals die op het oogenblik is, ten gevolge der enorme ver hooging van de lederpryzen. Ongeveer 350 schoenfabrikanten, looiers en lederhandelaren hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, terwyl van vele zyden brie ven van adhaesie waren ingekomen. In zyne openingsrede wees de voorzitter op den ernst van den toestanduit statistieke gegevens was het hem gebleken, dat eenige maanden ge leden de Amerikaan8che markt door groote inkoopen van ruwe huiden de onmiddellijke oorzaak was geweest, dat het zool- en over- leder 30 a 40 pet. in prys was gestegen. De looistoffen, alhoewel in niet zoo beduidende mate, stegen eveneens circa 10 pet. in prys, terwyl byna alle artikelen, die by de ver vaardiging van schoenen benoodigd zyn, in deze stygende markt volgden. Het natuurlyk gevolg van deze omstandig heden moest vanzelf eene verhooging van den prys der schoenen zyn; echter, reeds de ge ringe verbooging, die tot nu toe werd toege past, ondervond veel bezwaar, omdat het publiek vooralsnog niet daartoe bereid bleek, en de winkeliers derhave den last in hoofdzaak te dragen hadden. Er ontspon zich eene discussie omtrent de wyze hoe het beoogde doel zou moeten wor den bereikt, waarvan de slotsom was, dat op voorstel van den voorzitter een bestuur ge vormd werd uit de aanwezigen van de ver schillende plaatsen uit ons land, die met den heer S. Tano, vice-president van de Kamer van Koophandel te "Waalwyk, als voorzitter, bygestaan door den heer T. W. Van Liempt, en met den heer Van den Bergh, te 's-Her togenbosch, als secretaris, het bestuur zullen uitmaken. Deze heeren zullen ieder op de plaats hun ner inwoning, door het vormen van subcom- missiën als anderszins, verder propaganda maken voor het beoogde doel. Op voorstel van den heer Van den Bergh werd den heer Timmermans het eere-voorzitterschap van het bestuur aangeboden. Hy aanvaardde deze benoeming en stelde ten slotte de volgende motie voor, die by acclamatie werd aange nomen. „De algemeene vergadering van schoen fabrikanten draagt aan het bestuur op, om op alle wyzen, die het goeddunkt, te bewer ken, dat voor het schoeisel de pryzen kunnen bedongen worden, welke in verband met de hoogere ledeipryzen noodig zyn." Thans is openbaar gemaakt een ontwerp van wyzigingen in de statuten van de ver- eeniging „Eigen Hulp", dat in eene algemeene vergadering in het najaar zal worden be handeld. Daarin wordt voorgesteld o. a. om te doen vervallen de bepaling, dat hy, die eene winkel nering uitoefent, geen lid der Vereeniging kan zyn. Winkeliers zouden, by aanneming van dat voorstel, dus ook lid van „Eigen Hulp" kunnen worden. Door verschillende districten was voorge steld om de organisatie der Vereeniging te veranderen, zoodat de districten als onderdoe len van de hoofd vereeniging vervielen en er zelfstandige plaatseiyke afdeelingen voor in de plaat» zouden treden, die dan ook over de toelating als lid zouden beslissen. Het hoofdbestuur heeft dit plan niet over- fenomen. Het acht de districten een on^is bare schakel in de organisatie der Vereeniging, die niet zonder schade voor de Vereeniging zou kunnen vervallen of vervangen worden door plaatselyko of algemeene afdeelingen. Verder zyn een aantal artikelen gewyzigd. Omtrent de samenstelling van het hoofdbe stuur zyn geen ingrypende voorstellen gedaan. Gisteren herdacht de heer C. F. Rech l:en Morra, commies by de Algemeene Reken kamer, den dag, waarop hy vóór 25 jaren 'oy dat Staatscollege in dienst trad. Zyn collega's en de hoofdambtenaren kwa men hem geluk wenschen met dit feest en met de hem te beurt gevallen onderscheiding, bestaande in de toekenning van den titel van hoofdcommies. Heden vertrekt jhr. mr. Schorer, Com missaris der Koningin in Noord-Holland, met een maand verlof naar Karlsbad. Dykgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben gisteren inspectie gehouden over de zeewering en werken te Scheveningen. De minister van marine vertrok heden middag met verlof uit Den Haag naar hot buitenland en wordt er 17 Augustus terug verwacht. De generaal-majoor Bergansius, inspec teur der artillerie, bezocht heden de ver dedigingswerken te Abkoude. Op de tentoonstelling van oude en moderne schilderyen van de Rotterdamsche Kunstclub, directeur de heer Jos. De Kuyper, is door oen Engelschen kunstliefhebber, die eenigen tyd te Scheveningen verbiyf heeft gehouden, voor den prys van f 8000 aangekocht het kapitale doek van den schilder H. Mesdag, groot 3.30 by 2.50 M en voorstellende: „Visscherspinken by woelige zee". Het 8cbildery wordt reeds Maandag a. s. naar Engeland gezonden, zoodat het nog slechts tot en met Zondag te bezichtigen is. By koninkiyk besluit van 18 dezer zyn benoemdtot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Aug. 1895, belast zal zyn met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 dor wet van 26 December 1878, laatsteiyk gewyzigd door de wet van 12 December 1892, dr. J. W. Gunning, hoog leeraar te Amsterdam; tot lid en secretaris, W. Stoeder, buitengewoon hoogleeraar aldaar; tot leden, dr. C. A. J. A. Oudemans, en G. B. Schmidt, apotheker aan het Binnen gasthuis, beiden aldaar; tot plaatsvervangende leden, dr. H. P. Wysman, hoogleeraar te Leiden, Jac. Polak en L. C. W. Cocx, beiden apotheker te Amsterdam. (Ste.-Ct.) Op de Noorderbegraafplaats te Assen is dezer dagen het gedenkteeken geplaatst ter herinnering aan den heer J. Van Druten, in leven schoolopziener in het district Assen. Het bestaat uit een eenvoudigon steen, op welks voorzyde „Johan Van Druten" en op de drie andere zyden „Hulde van de onder- wyzers aan de nagedachtenis van hun districts schoolopziener, geboren 29 October 1837 te 's Gravenhage, overleden 22 Maart 1895 te Assen". Boven den steen verheft zich een afgeknotte zuil. To Apeldoorn is na een langdurig ziek bed op 65-jarigen leeftyd overleden de heer C. Wyle, rustend hoofdonderwyzer van eene Chr. School te Arasterdam, mede redacteur van „De Chr. Schoolbode." De overledene, die op onderwysgebied een zeer gunstigen naam bad, was tevens lange jaren penningmeester van het fonds „Barnabas", ter ondersteuning van weduwen en weezen van byzondere onderwyzers, welks belangen hy met groote zorg en toewyding behartigde. Ook de divisie, bestaande uit Hr. Ms. fregatten „Johan Willem Friso" en „Van Speyk", onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, is in den namiddag van 18 dezer te Tanger aangekomen. Aan de „ltes.-Bode" wordt thans ook uit Rome gemeld, dat het bericht omtrent de benoeming van Mgr. Van de Wetering tot aartsbisschop van Utrecht juist is. De Prov. Staten van Noord-Brabant heb ben gisteren het voorstel, om een rywielen- belasting in te voeren, aangenomen. De gemeenteraad van Hilversum heeft be sloten in do Algemeene Politieverordening do bepaling op te nemen, dat het voortaan ver boden is op den openbaren weg den inhoud van een gedrukt of geschreven stuk, verkort of in zyn geheel, in de bewoordingen van het stuk of in andere woorden bekend te maken. De wyze, waarop in den laat6ten tyd aldaar met „Recht voor Allen" en inzonderheid met „De Baanbreker" wordt gevent, maakt deze bepaling noodig. Te Oldenzaal overleed gisteren de beer C. T. Stork, tot voor korten tyd lid der Eerste Kamer voor Overyeel.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1