N°. 10859 Zaterdag SO Juli. A0. 189b feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F9 euilleton. DE BRUIDSSCHAT. 1EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzondorlyke Nommors0.05. PRUS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt /"0.05 berekend. Leiden, 19 Juli. De burgemeester van Boskoop heeft van den Commissaris der Koningin bericht ont vangen, dat het noordelijk deel van Wad dingsveen van 1 Juli jl. gerekend moet worden naar Boskoop te z\jn overgegaan. De kiezers, in dat deel wonende, zullen by de aanstaande herstemming voor den Gemeenteraad hunne stom te Boskoop moeten uitbrengen. Het getal personen, waarmede Boskoop vermeer derd is, bedraagt 492. Het getal kiezers elechts 19. By de verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad te Benthuizen zyn er van de 59 kiezers slechts 44 ter vervulling van hun kiesplicht opgekomen. Van dat aantal uitgebrachte stemmen op het roode biljet bekwam de heer R. Paul er 40, zoodat die in de plaats van wyien den heer A. Van Driel werd gekozen. Op het witte biljet (eene verkiezing van twee leden aanduidende) waren uitgebracht 48 stemmen, waarvan de heer J. Bogaards (aftrer 38 en de heer P. Slootweg er 27 verkreeg, waardoor eerstgenoemde werd her en laatstgenoemde werd gekozen. Te Wassenaar waren ingeleverd 233 stem briefjes. Uitgebracht zyn op de heerenA. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt 220 stemmen; M. Graaf Van Limburg Stir um 219; D. J. G. J. baron Van Pallandt 217; Jac. Van der Kroft 181; L. C. Kolff 26; B. Wensveen 16; J. J. Verboog 8; terwyi 4 andere personen elk 2 en 10 andere elk 1 stem verkregen. De 4 aftredende raadsleden afin dus allen herkozen. Biykens ontvangen aanschrijving zullen van 23 op 24 Juli a. s. te Lisse worden Ingekwartierd 27 onderofficieren en minderen, benevens 10 paarden, allen behoorende tot het corps pontonniers. Bedankt is voor bet beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Oppenhuizen en Uit- wellingera door ds. G. J. Van Limburgh, te Uithoorn. De Eerste Kamer der Staten-Generaal kwam gisternamiddag te halfdrie weer bijeen. De minister van buitenlandsche zaken vroeg het woord. Hy herinnerde (reeds in het kort vermeld) aan den overval van het koopvaardy- schip „Anna" op de kust van Marokko, en deelde mede, dat een officieele nota aan de Regeeiing van den sultan van Marokko met een drleledigen eisch was gezonden. lo. Om in ©ene schriftelijke nota leedwezen te betuigen over den hoon, der Nederlandsche vlag aangedaan; 2o. dat ernstig zou worden voortgegaan met het onderzoek en de bestraffing van de schuldigen; 3o. dat een som zou worden vergoed, door de Nederlandsche regeering berekend over eenkomstig de geleden schade, en voor levens onderhoud van het gezin van den gevallen ge zagvoerder en den zwaar gekwetsten stuurman. Do onderhandelingen over die eischen zyn met afwisselende kansen gevoerd in naam van de Nederlandsche regeering; gelyk de minister In do andere Kamer heeft gezegd, zoo noodig zou ook gehandeld worden onder Neder landsche vlag. De minister hoopte evenwel dat een vlag vertoon voldoende zal zijn, en een vereenigd eskader is dan ook reeds voor Cadix aan wezig en zou heden voor Tanger aankomen. (Biykens nadere berichten is het er dan ook reedsIntusschen was het den minister aangenaam te kunnen mededeelen, dat hy van onzen consul-generaal juist bericht heeft ontvangen, dat de Sultan de door ons gestelde eischen heeft ingewilligd, zoodat het eskader weldra naar het vaderland zal kunnen terugkeeren. Slechts omtrent het derde en laatste punt is een termijn van vier maanden verzocht. Do heer Fransen v. d. Putto sprak den wensch uit, om by eene voldoende begrooting een eigen Nederlandsch consultaat te Tanger te vestigen. De minister van buitenlandsche zaken kon op het oogenblik daaromtrent geen antwoord geven, maar zou dit punt onderzoeken. De Voorzitter zeide den minister dank voor de gegeven inlichtingen Aan de orde was daarna de beraadslaging over het gewijzigd voorstel van wet van den heer Pynappel, tot wijziging van de wet op het faillissement en de surséance van betaling. De heer Pynappel beantwoordde nog kortelyk de in het eindverslag gemaakte op merkingen, waarna het wetsontwerp zonder hoofdelyke stemming werd aangenomen. De Voorzitter wenschte den heer Pynappel geluk met het verkregen resultaat op zyn arbeid. Aan de orde was het wetsontwerp tot uit breiding van het personeel der Haagsche rechtbank. Zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De wyziging der wetten van 9 April 1877, ten gevolge van de uitbreiding van de gemeente Rotterdam (3de kantongerecht te Rotterdam), werd aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. Tegen stemden de heeren Godin de Beaufort, Van Marle, Viruly, Alberda, De Jong, Wert- heim, Merckelbacb, E. Cremer, Bultman, Rengers, L. Van Nispen, Rahusen, v. Lynden, Breebaart, Fransen v. d. Putte, Breuning en de Voorzitter. Na bestryding van den heer Sassen, werd het ontwerp tot verdeeling der memorie- goederen van Montfoort aangenomen met 18 tegen 9 stemmen. Verder werden aangenomen depensionneering van tydelyke bureelambtenaren of ambtenaren by den algemeenen dienst van den Rijks- waterstaat; de wyziging der wet op de Ryks- postspaarbank, en de Veiligheidswet. Aan de orde kwam thans het ontwerp van wet tot het tegengaan van overmatigen arbeid van vrouwen en jeugdige personen. By dit ontwerp bracht de heer Breebaart ter sprake de overtreding op het stuk van Zondagsarbeid door vrouwen in Noord-Hollandsche kaasfabrie- ken. Spr. verzocht wetswijziging op dit punt. De heer Fokker wees nog op het zeer ur gente der uitbreiding van het aantal inspec teurs, waartoe zoo spoedig mogelyk door den minister worde overgegaan. Op voorstel van den heer Alberda werd (aangezien nog geen rapport is uitgebracht op een verzoekschrift, op dit ontwerp betrekking hebbende) het verder debat over dit ontwerp geschorst tot heden. De Kamer ging daarna over tot het trekken der afdeelingen. De Staatscourant van 19 dezer bevat de wet van 12 dezer (Stsbl. 95.) tot goedkeuring der overeenkomst, op 16 Mei 11. te 's-Graven- hage tusschen Nederland en Groot-Britannië gesloten, strekkende om het geschil in zake de gevangenneming en voorloopige gevangen houding van den gezagvoerder der „Costa- Rica Packet" aan eene 6cheidsrechteriyke uitspraak te onderwerpen. In een zeer druk bezochte vergadering, door de anti-revolutionnaire propagandaclub „Keuchenius" Woensdag-avond te Amsterdam gehouden, werd door deü voorzitter der club, den hoer Van Munster, gesproken over het verschil, tusschen de heeren dr. Kuyper en mr. Lohman gerezen. Aan het debat werd nogal druk deelgenomen, en van alle k mten werd er op gewezen, hoe smartelijk de ge beurtenissen waren, die de anti-revolutionnaire partij de laatste jaren ondervond; gebeurte nissen, die moiten dwingen tot ootmoed en zelfonderzoek, en tot wier volle en juiste beoordeeling de tyd nog niet gekomen scheen. (Stand.) De Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft, naar de „Kath. Werkman" bericht, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der in richting eene eigen ridderorde ingesteldeen Malthozer kruis van goud of zilver, voor 25 of 12y2jarigen dienst, hangende aan een gouden of zilveren keiting. Te Sittard is thans officiéél bericht ont vangen, dat de Ryks Landbouwschool, waar over in den laatsten tyd by herhaling sprake is geweest, aldaar zal gevestigd worden. De voormalige kazerne der marecliaussee zal nu worden afgebroken en op dat terrein zal het schoolgebouw worden opgericht. Door de twee compagnieën van het valide gedeelte der koloniale reserve zal, onder het bevel van den commandant dier reserve, van en met 3 September tot en met 10 September e. k de dagen van heen- en terugmarsch daaronder begrepen, worden deelgenomen aan de veld-oefeningen der 1ste divisie infanterie. In verband met de aanneming der motie Pynappel op het voorstel-Den Hertog tot in voering van proportioneele schoolgeldheffing by het M. O., stellen B. en Ws. van Amster dam thans voor de minima en maxima der bydragen te bepalen aan de Handelsschool op f 100 en f 250 per leerling, aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes op 60 en 250 per leerling, aan de Hoogere Burgerschool met 5.-j. c. op f 60 en f 250, aan de Hoogere Burgerschool met 8-j. c. op f 80 en f 180 per leerling en per jaar. De examens aan de Theologische School te Kampen theol. examen B, 13 Juli begonnen, liepen gisteravond ten einde. Geslaagd zyn de heerenG. J. Dekker, C. J. Bos, W. Bouwman, W. A. Dekker, F. Diemer, A. M. Diermanse, K. Doornbos, G. Elshove, C. Goote, H. P. F. C. Graefe, G. Keizer, J. H. Koers, B. J. Lam- bers, C. Lindeboom, G. Meyer, D. Prins, A. S. Scbaafsma, S. Yeltman, J. Vesseur, J. Visser en J. C. C. Yoigt. Afgewezen 2. De geslaagden zyn dus beroepbaar by de Ger. Kerken. De ©erewacht by de komst van HH. MM. de Koninginnen te Enschedee is samengesteld uit do heeren H. J. E. Yan Heek, commandant; J. F. Scholtens, onder-commandant; H. H. Zeggelt, vaandeldrager; H. B. Blydenstein, H. Beltman, S. Menko Jr., J. A. Scholten, G. Ter Kuile, G. Jannink, G. Cromhoff, J. Menko, S. Tattersall, Ludwig Van Heek en G. Lasonder G.Az. De heer F. B. Banning, arts te Nymegen, promoveerde gisteren aan de universiteit te Gent cum laude tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde. Te Neuenahr, waar hy herstel van ge zondheid zocht, is overleden de heer J. Mulder, ingenieur van den waterstaat te Zwolle, belast met de werkzaamheden in het noordeiyk arron dissement van Overysel. Gedurende eenige jaren was hy gedetacheerd by den aanleg der Staatsspoorwegen en wel met den rang van sectie ingenieur, belast met den aanleg der lyn Leeuwardon-Stavoren. De Staatscourant van 19 dezer bevat de wet van 12 Juli jl., tot wyziging der grens tusschen de gemeenten Boskoop en Wad dingsveen. Men scbryft uit Zaandyk: In de Zaan streek hebben ditmaal de verkiezingen voor den gemeenteraad zich door een vinnigen stryd gekenmerkt. Als een staaltje daarvan getuigt hetgeen te Krommenie plaats greep. Behalve de heer W. C. Kaars Sypestoyn moest ook de heer J. Van Wermeskerken periodiek aftreden. Deze laatste, voorzitter van de pas opgerichte „Burger-kiesvereeniging", was door die ver- oeniging candidaat gesteld, terwijl de overige Raadsleden, de heeren A. Schut, J. Booy, J. Van Vliet en D. Van Leyden, eene circulaire aan de kiezers richtten, waarin het volgende werd vermeld: „Sedert het optreden van den heer J. Van Wermeskerken in deze gemeente worden in ongeteekende courantenberichten, by de ver kiezingen in ongeteekende strooibiljetten en door den heer Van Wermeskerken in vergade ringen, alle gelegenheden aangegrepen om hun daden verdacht te maken en hun bedoelin gen te miskennen Oordeelt de meerderheid der kiezers, dat de beer Van Wermeskerken in zyn optreden gelyk heeft en dat zfine wijze van oppositie-voeren onze gemeente tot meer deren bloei en aanzien kan brengen; geeftzy hem dus opnieuw voor zes jaren eene plaats in den Raad dezer gemeente, dan stéllen zij hunne zetels ter beschikking en verklaren zij zich niet bereid weder een mandaat aan te nemen." Met dit manifest heeft zich de heer W. C. Kaars Sypestefin volkomen vereenigd. De stembus heeft gesproken en de meerderheid der kiezers heeft den heer J. Van Wermes kerken als haren vertegenwoordiger in den Raad gekozen. Te Groningen is op 77 jarigen ouderdom overleden de heer J. Nieuwenhuis, provinciaal ontvanger. Naar men mededeelt, heeft de Koningin- Regentes, door het nemen van aandeelen, blyken van belangstelling betoond in het doel, beoogd met de oprichting der Eerste Nelor- landsche Hagel-verzekeringmaatschappy te Zutfen. De Staatscourant van 19 dezer bevat eene opgave betreffende onbestelbare en ge weigerde pakketten, welke eene maand na deze aankondiging by het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic ter beschikking blij ven van de rechthebbenden, om na verloop van dien termyn, voor zooveel zy niet zyn opgevraagd, te worden verkocht. De namen en woonplaatsen der geadresseerden zynwed. Victor Bert, Hallum, M. Weisskönjg, Gera; Rudolf Varga, Szered; R. B. Jetsinga, Arum; Soellner, BrusselL. Beltjens, Antwerpen Lanen, 's-Gravenhage; R. Jeemer, Orserans; A. J. v. Koolwyk, Hees by NymegenP. Mac Kenzie, Rotterdam; Marchand, Amsterdam; A. Capendu, Parys; Victor Huge, Cuesmes; H. Barthe, Parys; P. Rosenberg, Rotterdam; mevr. Castendyk, Arnhem: W. v. Looten, Antwerpen; N. Kater Co., Groningen; L. Lanen, 's-Gravenhage; H. Mulder Sr., Deven ter; H. P. M. Verhnden, Bergen-op-Zoom; P. Greenbaum, Londen; H. Höner, Rysel; Nord Thomson, Amsterdam; T. E. J. Odeiidaal, Schagen; Stamp, Bergen-op-Zoom; A H. Hötzel, DresdenDe Mei, MaarsenG. H. Ter Horst, Rysen; B. J. Compers, Gouda; A. H. v. Adelsbergen, Groningen; Nieuwenhuis, Leusden; dr. G. C. Welsenborn, Wilnis; C. Vrins, Oldenbroek; A. M. I Van Dyk, Utrecht, J. Van Es, Amersfoort; H. J. Janssen, Win- ter8wyk; H. A. J. Beuningh, Stellendam; P. Den Boer, Duivendyko; L. J. Wolf, Amster dam; H. Groenhuysen, Zutfen; H. v. d. Poel, Hoogerheide; C. J. F. Meyer, AmsterdamM. Merens, Haarlem; mej. Beemsterboer, Huizen; A. F. M. Bastiaans, Amsterdam. De opgave loopt van 27 Maart tot. 11 Dec. 1894. Voorts zyn nog ter beschikking van den rechthebbende 2 oorbelletjes, welke met de pakketpost verzonden zyn, doch waarvan, tijdens bet vervoer, adres en nummerstrook verloren zyn geraakt De divisie, bestaande uit Hr. Ms. fregatten „Johan Willem Friso" en „Van Spayk", onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, is in den voormiddag van den 18den dezer naar Tanger vertrokken. Te Willemsoord is overleden de officier- machinist lste kl. J. Buis. Den 17den Augustus zal met het stoom schip „Salak" een afdeeling aanvullingstroepen, sterk 30 korporaals en manschappen, bo nevens 3 onder-officieren, naar Indië ver trekken. Met het bevel over dat transport zal worden belast de met verlof h. 1.1. aanwezige kapitein der infanterie van het Indische leger W. Boer. Het stoomschip „Admiral" arriveerde 17 Juli van Hamburg en Amsterdam te Dur ban; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 18 Juli Prawlepoint. By koninklijk besluit is met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar aan de 4) Mevrouw Sluitering keerde thans terug van haren tocht naar de kamer van haren man, met wien zy overlegd had, wat zy aan „dat meisje" konden doen. Hare beleefdheid moest #p de eene of andere wyze worden erkend. Laten we haar eens ten eten vragen, aeido Sluitering. Maar, beste man, wat geeft nu eene vrouw om een diner I Dat is maar laat voor haar en vooral voor die juffrouw Devallet, die ook zulke mooie toiletjes niet hebben zal. Bovendien zou je ze 's avonds weer thuis moeten brengen. Dat brengt my op een idéé; wij vragen haren vader er by. Die visscber! De man is geen vtsscher van zyn am- baoht. Hy vischt maar voor zyn pleizier. Maar je kent die menschen niet. 'tWas beter, als we haar een presentje gaven. Ik heb nog wel 't een of ander, dat daarvoor •ou kunnen dienen. Vindt je dat niet wat dun Ik heb groote verplichting aan dien man; aia hy er niet ge. weest was, zou ik misschien nu niet meer leven. Laten we daar nu niet meer over be ginnen; er is niets gebeurd en 't is zeer de vraag, o f er iets zou gebeurd zyn; in elk geval heeft die visscher niets gedaan. Nu, ik laat het er dan toch niat mee afloopen, zeide Sluiteringik zal wel eens met dat meisje spreken. Laat dat nu maar aan my over. Neen, vrouw, ik moet ze zelf toch nog eens bedanken, zeide de heer Sluitering en sloot zyn bureau-ministre. Maar dat zyn wezelyk geen mannenzaken. Toch wel, toch well En Sluitering ging naar beneden, gevolgd door zyne vrouw, die haar hart vastl -ld. Want Sluitering zou zeker weer de eene of andere dwaasheid doen dat was ze van hem gewend: hy was altyd zoo overdreven als het op geven aankwam. Had mevrouw gelyk, dat hy goedhartig en gul was, toen Sluitering juffrouw Devallet zag, gevoelde hyzelf, dat die eigenschappen op eene zware proef werden gesteld. Eene mooie vrouw heeft ontzagiyk veel vóór in de wereld en Philippe had juist die krachtige, rppe schoonheid, die het meeBt in den smaak valt van heeren van zekeren leeftyd; vooral in deze oogenblikken, met hare blozende wangen en schitterende oogen, zag zy er recht bekooriyk uit. Dat doet me pleizier, dat ik u terugzie, juffrouw, wy hebben elkander maar zóó vluchtig ontmoet, dat ik ternauwernood ge legenheid had om u te bedanken. O, mynheer; dat is wezeniyk de moeite niet waard; a was een beetje geschrikt, dat was al.... Is n nn weer heelemaal op streek? Heelemaal En u ziet dus dat ik geen heer, maar eene vrouw bso, vervolgde Philippe lachend. Ja, zeker! Dom, dat ik dit een oogen- bttk van u kso denken, antwoordde Sluitering met een blik, waaruit al zyne bewondoring te lezen was. U neemt het my nietkwaiyk? Volstrekt niet, maar om u het bewys te geven, dat ik eene vrouw ben, heb ik me dadeiyk bezig gehouden met het in elkaar zetten van een japonnetje van uwe dochter en wy hebben afgesproken, als u en mevrouw het goed vindt, dat ik haar leB zal geven in bet japonnen-maken. Maar ik heb aan juffrouw Margeriet gezegd, dat ik het niet voor nie mendal kon doen Voor niemendal 1 Wie denkt daaraan? Ja, ziet u, ik moet er andere dingen voor laten rusten. Ik heb nu al verzuimd; ik moest al een uur geleden in de komedie zyn. In de komedie? vroeg Sluitering ver wonderd. Is u actrice? Neen, ik schilder decoraties. Decoraties 1 Maar dat is heel moeilyk. Als men het kan, niet zoo erg; 't is net als met japonnen-makenmaar juffrouw Margeriet zit op heete kolen; die denkt dat hare japon niet af komt en zy moet hem van avond aanhebben. Mag ik? Philippe hervatte haar werk en praatte onder de baud voort over allerlei dingen, waarnaar Sluitering vroeg, en toen zy gereed was met haar werk eu Margeriet haar bal kleedje had aangepast, dat nu onverbeterlyk zat, ging zy met mynheer en mevrouw naar de eetzaal, om de vakken te zien, waarvan hy haar had gesproken en die hy meende dat eigeniyk beschilderd moesten worden. Zy was de laatste om het tegeo te spreken en zy beloofde den volgenden Zondag reeds met het werk een begin te maken. Zy ontwierp dadelyk een planin de groote vakken tafereelen uit de jaargetyden; in de smalle paneelen vruchten en gewasBen. Heel goed, zeide Sluitering, heel goed, maar zoudt u niet iets toepasseiyks op de visschery kunnen maken Dat was dan meteen eene aardige herinnering aan onze kennis making. Welzeker, zeide Philippe lachend; by- voorbeeld eene visscherin, die een net ophaalt vol goudvisschen. Want wezeniyk, ik geloof dat ik eene prachtige vangst gedaan heb. Maar als ik u een raad mag geven, dan moet u het plafond ook niet zoo laten. Die witte plafonds zyn volstrekt niet in overeenstem ming met de kleeden, tapisserieën en meu belen in deze kamers. Dat groote witte vlak als zoldering doet kwaad aan den toon van bet geheel. En dat kunt u ook doen? O ja, en ik zou u voorstellen om daar mee te beginnenzoo'n plafond maakt allicht spatten. Het vooruitzicht op die eventueele spatten verminderde mevrouw Sluiterings ingenomen heid met de plafond-schildering, maar Sluitering verklaarde er zich zóó stellig voor, dat zy toegaf. Ook de naailessen kwamen in orde. En nu moet ik vliegensgauw naar huis, zeide Philippe. Papa zal toch al laat eten. Maar myne lieve juffrouw, 't is nog lang geen vier uren. Ja, mevrouw, maar ik moet alles nog klaar maken. Kookt u dan zelve? Natuurlyk I wie anders, en délicieus ook, voegde Philippe er by, terwyl zy de deur der kamer opende. Maar kan je dan alles? vroeg Margeriet. O neen, maar een beetje van alles wel, en als u les in 't koken wilt hebben, ben ik daar ook al toe bereid. Lachend nam ze afscheid van mynheer en mevrouw, terwyl de dochter haar uitliet. Eene kranige meidl zeide Sluitering. Ik weet niet; myn genre zou het niet wezen, antwoordde mevrouw, maar ik moet erkennen, dat bet meisje veel talenten heeft O, meer bedoelde ik ook niet, hernam Sluitering, die dit onderwerp maar liever niet al te grondig behandelde. Hy was een deugd zaam en trouw echtgenoot en hy hield veel van zyne vrouw, maar dat hy daarom, ai was hy goed in de vyftig, niets zou gevoelen voor eene krachtige, vroolyke jonge vrouw van vyf- of zes en twintig jaar, die zoo vrien- deiyk en vrymoedig met hem sprak, dat zou toch wel wat te veel gevergd zyn. Zyoe vrouw was altyd zyne vrouw en die zoh by in eere houden, maarenfin, men bltfft toch mensch, al heeft men de vyftig achten den rug! Drie weken later verscheen op een Zaterdag* avond onverwachts mevrouws broerz(jno herhaalde beloften om te komen had hy tel kens afgeschreven: altyd waren er dingen in den weg gekomen, het heette steeds dat hy het te druk had. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1