Al0.10 5!. Donderdag XX «Juli. A°. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F* euilleton. EENE EERESCHULD. LSIDSCH DAGBLAD. FB1JS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. örootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoron bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Diaden. Eerste Blad. Leiden, 10 Juli. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen den suppletoiren staat van begrooting van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1895, strekkende tot belegging van het saldo der rekening van die instelling over 1894. Zy stelt mitsdien voor dien staat goed te keuren. Uit een ingesteld onderzoek is B. en Ws. gebleken dat er geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek van den heer B. E. Spijker Az., om vergunning tot het doen leggen van een hardsteenen stoep voor het perceel Garenmnrkt No. 12, weshalve zy den gemeenteraad in overweging geven tot het verleenen der gevraagde ver gunning te besluiten. Naar aanleiding van het verzoek van den heer C. R. Van Ruyven om terugbetaling van schoolgeld voor zgne pupil Elise Nicolay, leerlinge der Meisjesschool 2de klasse, die do gemeente heeft verlaten, deelen B. en "Ws. mede dat krachtens het Raadsbesluit op de heffing van schoolgeld lager onderwgs gedeel telijke teruggave of kwijtschelding van school geld kan worden verleend aan ouders of die hen vervangen, welke tusschentyds de stad metterwoon verlaten of zich in de gemeente vestigen, zoodat, omdat adressant niet in de termen valt van de aangehaalde bepaling, aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. B. en "Ws. geven mitsdien in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken. In de gemeenteraadszitting van 5 Juli 1894 werd besloten voor het jagen naar waterwild op de Vroonwateren voor bet jacht seizoen 1894/95 permissiën uit te reiken tegen betaling van 12 per stuk. By beschikking van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van 17 Juni jl. No. 72 is bepaald dat de afzonderlyke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Donderdag den lsten Augustus a. s. B. en Ws. geven den gemeenteraad alsnu in overweging om evenals in vorige jaren ook dit jaar hun College te machtigen om voor het seizoen 1895/96 permissiën uit te reiken voor het jagen naar waterwild op de Vroonwateren, togen betaling van 12 per stuk. In 1894 werden 11 permissiën uit gereikt, alzoo tot een bedrag van 132. Aan don gemeenteraad leggen B. en Ws. over de 3de lyst van aangeslagenen op het kohier der Plaatselijke Directe Belasting van 1894, die in den loop van dat jaar de ge meente hebben verlaten of overleden zyn, op wier aanslagen dientengevolge afschryving kan worden verleend, met de bedragen, ver meld in kolom 9 van dien staat. Naar wy uit goede bron vernemen, zyn er door de Commissie van de onlangs opge heven Bewaarschool aan de Garenmarkt onderhandelingen aangeknoopt met het bestuur der Remonstrantsche gemeente alhier, omtrent den onderhand8chen aankoop van genoemde school, tot eventueele stichting van een kerkgebouw. De uitslag der heden door den heer W. C. Mulder, architect, gehouden aanbe steding voor het bouwen van een magazfin- gebouw voor de Koninklyke Nodorlandsche Grof8medery is dat de volgende inschry vingen waren ingekomen van de heeren: Martinus Visser, te Papendrecht, 33,230; J. Kamsteeg, te Giesendam, 32,750; G. Splinter, te Leiden, ƒ31,980; A. Verhoog Jzn., te Leiden, ƒ30,490; I. v. d. Kamp, te Leiden, ƒ29,989. Verplaatst zyn de tot commies der poste ryen 4de kl. benoemde surnumerair J. Klin- kert van Leiden naar Alkmaar; de brieven gaarder F. De Sitter van Hees naar Lisse. Aan het postkantoor Leiden en de daar onder ressorteeronde hulpkantoren werd ge durende de maanden April, Mei en Juni ingelegd ƒ89067.28; terugbetaald 78735.67. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10255. Aan het postkantoor te Wassenaar werd geduronde het tweede kwartaal 1895 ingelegd 2994.84; terugbetaald ƒ1765.25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 476. Aan het postkantoor te Noordwjjk en de daaronder ressorteerende hulpk., werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 1650 31 terugbetaald 2171.21. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 342. Voor het verkavelen, enz. van een nieuw poldertje te Ofwegen, onder Woubrugge, waar van de aanbesteding dezer dagen heeft plaats gehad, waren ingekomen de volgende inschrij vingen: J. Sonne, te Woubrugge, ƒ1350, A. Vis, te Woubrugge, 1955, P. Kain, te Stryen, 2534, H. v. Leeuwen, te Gouda, 2985, D. v. Iperen, te Rfinsaterwoude, 3200, H. Stuur man, te Aramerstol, ƒ3850, J. Dj'lderop, te Harmeien, 5500, en Chr. Streefkerk, te Ameide, ƒ6900. Het werk, dat voor rekening van den heer Duynsteo, te 's Hage, en onder toezicht van den bouwman S. v. Ryn, te Woubrugge, zal worden uitgevoerd, is gegund aan den heer P. Kain. De tiendrechten in de ambachtsheerlij k- heid „Esselykerwoude en Heer Jacobswoude", onder Woubrugge, op 8 dezer in publieke veiling verkocht, brachten ƒ1138 op, tegen ruim 1500 in 1894. Nadat in de vorige week te Alfen aan den Ryn de oproepingen voor de a. s. ver kiezing waren verzonden met eene aangehechte strook, bevattende namen en voornamen voluit der aftredende leden, wat geacht kan worden in stryd te zyn met de kieswet, zyn gisteren niouwe oproepingsbrieven verzonden zonder dergelijke aanhechting. In de jongste bijeenkomst der Schevening- sche Haven-commissie, de vorige week gehouden, is besloten tot ontbinding der commissie over te gaan. Onmiddeliyk na afloop der vergadering con stitueerde zich de grootste meerderheid barer leden tot eene combinatie tot concessie aan vrage voor de geprojecteerde havenwerken De zes heeren, vroeger reeds genoemd, zyn van die combinatie het uitvoerend comité. De groep zal nog met verschillende elemen ten worden uitgebreid, zoodat hare volledige samenstelling eerst lator zal kunnen wor den opgegeven. Slechts dit kan reeds worden medegedeeld, dat de aanvrage om concessie, die reeds by den minister van waterstaat is ingediend, vóór alles beoogt het publiek belang, niet dat van particulieren. Yan dat beginsel uitgaande, zal de concessie, wordt zy verkregen, dan ook geheel kosteloos, slechts onder terugbetaling der gemaakte kosten, wor den ingebracht in eene latere naamlooze ven nootschap of op een zedelyk lichaam worden overgedragen. De zes heeren aanvragers zyn in dezen slechts de uitvoerders der in vorming zynde grootere groep, die in eene hiervan op te maken notariëele akte voor zich van eventueele voordeelen ten eenen male afstand heeft gedaan. Te 's-Gravenhage had gisteren de eerste steen-legging plaats voor een nieuw kerkge bouw van de Remonstrantsche gereformeerde gemeente aan do Laan, aldaar. Maandag avond kwam meteen extra trein op het paleis Het Loo de groothertogin van Saksen-Weimar aan, om aldaar eenige dagen te vertoeven. Op het perron waren de beide Koninginnen by de aankomst aanwezig. De Koningin- Regentes vertrok met de groothertogin per rytuig naar 't paleis, terwijl de Koningin met een hofdame te voet daarheen wandelde. Uit Leeuwarden schryft men dat het bericht als zou de luitenant kolonel Diekhof, commandant van de 4Jo divisie marechaussee, worden benoejnd tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, geheel ongegrond is. Genoemde hoofdofficier, reeds 63 jaar oud, weet zelf er althans niets van. Te Hol werd is overleden de heer Frans De Boer, oud-lid van de Gedeputeerde Staten van Friesland. Hr. Ms. korvet „Alkmaar" is te Amster dam buiten dienst gesteld en de kapt.-luit. ter zee R. C. A. L. Jansen van Afferden eervol van het bevel ontheven. De gistermorgen te Groningen gehouden vergadering der Ned. Maatschappy voor Go neeskunde werd geopend met het rapport der commissie, benoemd om te beoordeelen of de voorstellen, den vorigen dag als urgent inge diend, inderdaad als zoodanig te beschouwen zyn. De commissie verklaarde zich voor de urg<-ntie en de vergadering vereenigdo zich er mede. Alsnu kwamen aan de orde de voorstellen der afdeelingen, o. a. Yoor8tel-Alfen: De algemeene ver gadering spreke als haar meening uit, dat oprichting van cursussen voor praktizeerende geneesheeren wenschelyk is; zy benoeme eene commissie van 3 leden, ten einde een onder zoek naar de mogelijkheid, om tot die oprich ting te geraken, in te stellen. Deze commissie brengt verslag van haar onderzoek uit in de alg. verg. 1896. Praeadvies van het hoofdbestuur. Het hoofd bestuur beaamt volkomen de wenschelykheid van het oprichten van cursussen voor prakti zeerende geneesheeren, maar meent dat het voorstel om eene commissie te bunoemeD, die daarnaar onderzoek moet doen, overbodig is. Wanneer de algemeenle vergadering zich voor deze wenschelykheid verklaart, stelt het hoofd bestuur voorom aan alle daarvoor in aan merking komende docenten kennis te geven van het genomen besluit en een verzoek te richten, om mede te werkon tot het oprichten van bedoelde cursussen. De afd. Alfen stemde in met de meening van het hoofdbestuur. In dien geest geamen deerd, werd het voorstel goedgekeurd. Voorstel Amsterdam: De algemeene vergadering spreke zich uit over de volgende punten: lo. de levering van „heilserum" en verwante middelen geschiede alleen door de apothekers en apotheekhoudende geneeskun digen; 2o. de levering geschiede steeds in flescbjes, voorzien van een gedeponeerd merk, waarop de herkomst en datum van bereiding van het middel zichtbaar zyn. Hierby kwam tevens in behandeling het voorste 1-TielDe Maatschappy drage aan het hoofdbestuur op, te bewerken, dat het anti diphtheritisch serum voor ieder prakti- z?orend geneesheer op gemakkelijke wyze verkrygbaar zy. De afgevaardigde van Ti el (dr. Borst) zeide, dat het niet alleen noo jig is serum gemakkelijk te krygen, maar ook dat er waarborgen moeten zyn voor de deugdolykheid. De afdeeling wil daarom haar voorstel combi neeren met dat van Amsterdam en invoegen by 2o. „onder contróle van den Staat", terwyl zy dan haar eerste voorstel intrekt. Amsterdam (dr. Pynappel) meent, dat op het oogenblik de zaak vry goed in orde is, zoodat de Staatscontrole z. i. nog niet noodig is. Principiëel bezwaar heeft spr. daar- togen evenwel niet. Den Haag (dr. Huizinga) is sterk tegen Staatscontrole. De vaccinelymphe staat buiten controle en die stof is zeker van grooter be lang voor de volksgezondheid. Toch valt er over de qualiteit niet te klagen. Levering van serum door den Staat, dat zou kunnen, maar de zaak verkeert nog te zeer in een toestand van onderzoek; evenwel, contróle vanStaats wege is onmogelyk. In deze zaak is de medicus, die het serum koopt, de eenige des kundige, die over de qualiteit kan oordeelen, en hem behoeft men niet te zeggen, dat hy zyn serum onkel by goede kantoren moet koopenl De apotheker is niet bevoegd het serum te verkoopen, omdat hy de samen stelling er van niet kont. Spr. is dus tegen het voorstel. Ti el (dr. Borst) beweerde dat de bereiding van vaccine niet zoo goed hier te lande is als Den Haag beweert, doch bovendien is de deugdelykheid van serum vaak van grooter oogenblikkelyk gewicht. Dr. Van Geuns protesteerde ten sterkste tegen de bewering van dr. Borst, dat de vaccine hier te lande niet goed zou zyn te krygen (applaus). De Voorzitter beaamde dit en wees er op, dat de vergelyking tusschen vaccine en serum niet opgaat. In de hierop volgende discussie betoogde dr. Saltet dat apothekers zeker beter zyn om hot serum te bewaren dan een ander handelaar. Dr. Borst hield zyn amendement vol en antwoordde den heer Van Geuns, dat de ervaring hem heeft geleerd, dat de vaccine hier te lande niet goed is. Nog onlangs heeft hy een zonding uit Rotterdam gekregen, die geen goede resultaten oplevert. Één zending is geen afdoend bewijs voor zulk een bewering, antwoordde dr. Van Geuns en dr. Fyan (Arnhem) sloot zich hierby aan met een beroep op zyn ryke ervaring als officier van gezondheid (applaus). Het amende- ment-Tiel werd niet ondersteund en verviel dus. Het voorstel-Amsterdam werd aange nomen. Tot leden van het hoofdbestuur in de plaats van de heeren dr. S. J. Halbertsma, dr. T. Haakma Tresiing en dr. J. F. Ph. Hers, die niet herkiesbaar waren, zyn gekozen dr. Ch. H. Ali Cohen te Groningen (met 67 van de 90 stemmen); J. Menno Huizinga te 's-Graven hage met 63 en dr. E. D. Cartier van Dissel te Lochem met 61 st. Als plaats, waar de zeven en veertigste algemeene vergadering zal gehouden worden, werd 's-Gravenhage gekozen. Met zekerheid kan de „Zw. Ct." thans mededeelen, dat by de komst van de Koning innen te Zwolle van gemeentewege een eere- boog zal worden opgericht by de Nieuwe Havenbrug en een muziektent op de Groofce Markt; voorts zullen er fonteinen worden aangebracht in de gracht by den Stationsweg en op het Ter-Pelkwyk park. Op een honderd tal punten van de stad zullen vlaggemasten met wapenschilden en wimpels verryzen. De gevel van het stadhuis, de vestibule en de trouwzaal zullen worden versierdhet gebouw zal tevens met gaslicht worden geïllumineerd. Ook in het Sophia-ziekenhuis, dat door HH. MM. wordt bezocht, zal eenige versiering worden aangebracht. Nog zal er van stadswege op sommige punten van do stad voor illuminatie worden gezorgd. Door do loden der feestcommissie is tot nog toe ongeveor een bedrag van 8500 inge zameld. 1 Maandagavond vergaderde de regelings commissie voor den te houden optocht. Aan de oproeping tot deelneming was door 15 ver- eenigingen gevolg gegeven, waarvan 14 zich direct aansloten, terwyl het bestuur van de zwemver. „Het Zwartewater" zich in beginsel eveneens voor deelneming verklaarde. Uit de nu reeds ontvangen opgaven blykt, dat deze optocht schitterend belooft te worden. Minstens 16 praalwagens zyn in bewerking, waaronder zeer interessante, terwyl ongeveer 900 personen zich voor den stoet disponibel hebben gesteld en het geheel opgeluisterd wordt door waarschyniyk 3 muziekcorpsen. - De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul generaal der Nederlanden te Buenos- Ayre8, de heer Van Riet, aan zyn departement 16) Het dier heeft zelf zUn excuus al ge maakt. Hy zag wel, dat ik niets kwaads in den zin had. Honden zyn verstandige wezens: zy onderscheiden onmiddeliyk vrienden van vyanden. Het doet me oprecht genoegen, dat uzelf u onder de eersten rangschikt, mynheer de Berger; zoo ik nog niet op de Horst ben geweest Laat daar geen quaeatie van zyn, myn heer Verset I Het zou onze plicht geweest zyn, om u op Groenendaal te verwelkomen, maar, zooals u misschien weet, myn vader gaat niet uit en ikik houd niet van visitesmaken. Dat is maar last en als men elkander niet bevalt, kan men elkaar niet meer loslaten zonder te brouilleeren. Volkomen waar, ik ben ook verzadigd van de etiquette.... Uw sigaar is uit, viel Verset zichzelveu in de rede. Mag ik u? Hy tastte in zyn zak, maar hy had zyn doosje lucifers op tafel laten liggen. Ja, een vlammetje zou ik wel van u wii.-n hebben. ik merk dat ik ze niet by my heb; als u m y 't genoegen wil doen binnen te komen. Heel gaarne 1 De baron bad zelf een doosje lucifers in zyn zak, maar hy scheen de voorkeur te geren aan die van Verset, en een oogenblik later trad hy met dezen de groote zaal binnen, waar Bailie, aan de speeltafel gezeten, bezig was om het whistspel tot een omberspel te herleiden. De baron De la Rocque de Berger, myne dochter Emilie, zeide do ritmeester opplecht- statigen toon. Juffrouw Verset in haar afge dragen huisjaponnetje en baron de Berger in zyn onverzoigd toilet bogen voor elkander, of de voorstelling in een salon in Den Haag plaats nad. Aangenaam kennis te maken. Zeer veel eer u by ons te zien. Wat drommel Emilie, waar zyn myn lucifers? O, die heb ik hier, papa, antwoordde Eoiilie, het doosje te voorscbyn halende, dat zy by het ontsteken van de lamp had gebruikt en natuurlyk gehouden haddat doet iedereen. Neen, dank u, ik zal niet rooken, myn heer Verset. En daarvoor is u binnengekomen! Juffrouw Verset zou zeker eene te on aangename herinnering aan myn onbescheiden binnendringen behouden. Voor my moet u het niet laten, myn heer. Papa rookt den heelen dag. Als officiers dochter ben ik te midden van den rook op gevoed; al was het ook geen kruitdamp. Zy streek een lucifer af en nu moest de Berger er wel aan gelooveD. Hy zou onbeleefd zyn geweest, als hy haar met den brandenden lucifer liet staan. Toch had hy zoo laDg gedraald, dat hy, om ze over te nemen, hare vingers moest aanraken. Het vlammetje bezweek daarby en du ontstak Emilie een tweede, dat zy zelve vasthield. Eerst had hy ook ge weigerd te gaan zitten, maar daarna had hy toegegeven en op een der stoelen aan de speeltafel plaats genomen. Dit bracht hem echter plotseling tot de overtuiging, dat hy vader en dochter etoorde, daar zy gereed waren om een partytje te maken. Dat kunnen wy eiken avond doen, en 't ie toch maar omberen a deux. Mooi spel, omberen, zeide de Berger. Doet u er ook aan Voorhoen ja; thans geloof ik niet, dat ik het nog kunnen zou. Probeer het eens. Maar ik dérangeer ul Wezenlyk niet. Nu, een oogenblik, alleen maar om te zien, of ik de kaarten nog kan vasthouden 't Is al zoo lang geleden. Een oogenblik later zat het drietal te om beren en de Berger bleek er nog niets van vergeten te hebben. Men speelde echter niet zonder tusschenpoozen. Verset, die in langen tyd met geen beschaafd wezen bad kunnen spreken, behalve met zyne dochter, had veel op zyn bart, waaraan hy lucht moeBt geven, en langzamerhand werd ook de baron spraak zaam en vertelde van zyn kasteel en van zyn vader en van de bewoners van het dorp. Over zichzelven alleen sprak by niet, maar daaren tegen luisterde hy aandachtig naar hetgeen de ritmeester hem omtrent zyn eigen leven mededeelde en vooral, wanneer Emilie er haar woord byvoegde, zag hy haar met een be- wonderenden blik aan en vond by altyd dat zy volkomen geiyk had. Toen het tien uren was geworden, stond hy op: de oude heer ging gaarne bytyds ter rust en had niet gaarne, dat de poort van het kasteel openbleef. Hy vroeg echter verlof het bezoek te hervatten, een verlof, dat Verset hem met het grootste genoegen verleende, en, ter wille van haar vader, werd dit door Emilie ondersteund. Maar mynheer de Berger, het ia stik donker, zeide Verset, toen by zyn bezoeker uitliet. Gy komt nooit thuis. De hoornen en ik kennen elkander, myn heer Vereetwy loopen nooit tegen elkaar aanl Ik dool hier al tien jaren rond en met myn oogen dicht kan ik den weg vinden. Daarmede verdween hy in de duisternis. Een zonderling mensch, zeide de rit meester, toen by weder in de huiskamer waa teruggekeerd. Niet zoo zonderling, als ik dachtik meende dat hy een wildeman was, en wezenlyk, hy spreekt heel beachaafd en schynt veel te weten. Ja, als men hem zoo hoort, zou men niet zeggen, dat hy in een krankzinnigen gesticht heeft gezeten 1 Zou dat wezenlyk waar zyn? Ik heb het van verscheidene menschen gehoord. Ik ook, maar één heeft het maar te vertellen en al de anderen praten hem na. Hy heeft, dunkt me, volstrekt niets in zyn manier van doen, dat aan een krankzinnige doet denken. De ritmeester haalde de schouders op. Des te beter voor hem, als het niet zoo is, zeide by. Er zyn dan ook wel grooter gekken dan hy onder hen, die zich verbeelden goed by hun verstand te zyn. Willen wy naar bed gaan? Emilie ruimde op, bygestaan door haar vader, en een half uur later waren zy beiden op hunne kamer, maar uren gingen er voorby eor één van hen insluimerde. Wat Verset aangaat, maanden waren er voorbygegaan, sinds by eiken avond stil en kalm met zyne dochter doorbracht en thans zoo'n ganschen avond te zitten praten, had zyn zenuwgestel aangetast en hy kon niet tot rust komen. Emilie was zoo vatbaar niet, maar haar speelde iets anders door het hoofd. De Berger had haar by herhaling zoo zonderling aangezien. Alles wat zy zeide had hy bewonderd en er mede ingestemd en meer dan eens had hy alle aandacht voor zyn spel verloren. Werd dit werkeiyk veroorzaakt door eene stoornis in zyn geestvermogens of bestond daarvoor eene andere reden, eene reden, die zy in zich- zelve moest zoeken? En onmiddeliyk rees dan eene andere vraag by haar op, die zy onmo gelyk kon beantwoorden, en als zy die uit haar gedachte wilde verbannen, kwam haar opnieuw zyn gelaat voor de oogen en da blik, dien hy nu en dan op haar wierp; en zoo weDtelden steeds dezelfde gedachten zich achter elkander als de spaken van oen groot rad voor haar geest, totdat zy tegen den morgenstond in slaap viel. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1