A6. 1895. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, G Juli. feze dCounnt wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. N". 10848. Maandag 8 Juli. IDSCÏÏ DAG-BLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandeij. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers Eerste Blad. In de gisteravond in het Nutsgebouw alhier gehouden vergadering van de .Vrijzin nige Kiesvereeniging" werden gesteld tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad de heeren dr. E. F. Van Dissel, J. A. Van Hamel, J. J. Hasselbach, P. J. Van Hoeken, H. C. Juta, dr. W. N. Du Rieu, A. L. De Sturler, P. Zillesen (allen aftrodende leden) en dr. A. Van Rbijn voor de vacature ▼an den heer L. G. Le Poole, die de gemeente verlaat. Ter vervulliDg der vacaturen in het bestuur der vereeniging, ten gevolge van de periodieke aftreding van de heeren S. C. Van Doosburgh, mr. M. C. De Vries van Hoijst en "W. H. Van dor Meer, die niet herkiesbaar waren, en van twee nog onvervulde bestuursplaatsen werden benoemd de heeren prof. mr. S. J. Fockema Andre®, prof. mr. J. Oppenheim, D. Hartevelt H.Czn., M. Kooy en K. T. Caron. In de plaats van den heer Van Doesburgh, aftredend voorzitter, werd als zoodanig geko zen prof. mr. S. J. Fockema Andre® met 39 van de 71 uitgebrachte geldige stemmen. Prof. Oppenheim verkreeg er 25 by deze stemming. Voor de gemeenteraadsverkiezing op den 16den Juli a. s. is het onderstembureel te Oegstgeest weder gevestigd in do Heynsius- straat. In het verslag van den Gemeenteraad van Hazerswoude staat, dat de heer A. Dirkse, werkzaam aan de school van den heer Van der Harst te Leiden, tot waarnemend Hoofd benoemd werddit moet echter zyn A. Dirks, werkzaam aan de school van den heer P. G. Hoeks te Leiden. Door den Raad der gemeente Valken burg is benoemd tot gemeente secretaris de heer W. A. Meiboom, te Rjjnsburg, thans die betrekking tijdelijk bekleedende. Voorts tot onderwijzer aan de openbare school de heer A. Collee, nu werkzaam te Noordwyk aan Zee. Met hem stonden op de voordracht de heeren W. C. Maarleveld, te Vierpolders on J. Th. Rinkema, te Leiden. In September a. s. treden af als leden van den gemeenteraad te Katwyk de heeren L. Lange, A. Kres, D. Meerburg en L. M. Willemse, de laatste drie te Katwyk aan Zee woonachtig. Naar wy vernemen, is de heer J. Klugt, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Hlllegom, als zoodanig benoemd te Utrecht. Wy vernemen, dat met 13 dezer de rtjks-veldwachter jachtopziener A. H. P. J. Bodaan, verplaatst wordt van Hoofddorp (Haarlemmermeer) naar Alkemade. In het Algemeen Politieblad van 4 dezer was Alkmaar aangeduid. Op het telephoonkantoor te Sassenheim werden gedurende de maand Juni 1895 be handeld 74 telegrammen, waarvan verzonden 36 en ontvangen 38. De gezant van Hare Majesteit bij het Belgische Hof jhr. Van Pestel, vertoeft te Gravenhage. De Russische minister bij ons Hof, de heer De Struve, is gisteravond per Staats spoor in de residentie teruggekeerd. De Rijkscommissie voor het examineeren van machinisten aan boord van koopvaardij schepen heeft in hare zitting, gehouden te Rotterdam, uitgereikt: het diploma C. aan de heeren J. Michels, H. G. Van Helden, J. S. Van Nouhuys, H. B. L. Moss; hot diploma B. aan de heeren E. Ph. Teepe, P. H. Van Zijl, C. Van Eek, A. J. Faubel, G. Boer, W. Willemse, M. C. H. Buné, "W. F. H Bónnekamp, M. H. v. d. Berg, G. Kleindorp, P. Albers, J. Flückiger, D. Mans-, P. Hessel; hot diploma A aan de heeren J. Herman, L. Van Rijn. 22 candidaten hebben zich aangemeld. Het eerstvolgend examen zal aanvangen 24 September te Amsterdam. Reeds vroeger werd het terrein ten zuiden van de Nieuwe Raadhuisstraat, tusschen Spui straat en Singel, te Amsterdam, voorloopig aangewezen als de geschikte plaats voor het Centraal-bureau van den Gemeentelijken Telephoondienst. De commissie van bijstand in den Telephoon dienst heeft één der plannen uitgekozen en door Publieke Werken is dat avant-projet tot •en definitief plan verwerkt. Dit plan heeft gelijkstraats twee winkeis van 9 Meter diepte en een lengte van 10 a 11 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTXEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter© letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Meter. De eerste verdieping is ingericht voor kantoorlokalen, zoodat deze gedeelten van het gebouw, ook met het oog op de zeer gunstige ligging, wel gerekend mogen worden een huur van ten minste 6000 'sjaars te zullen opbrengen. D-* tweede en derde verdieping van het ge bouw zijn ingericht voor den telephoondienst zelf. De derde verdieping, welke de seinzaal zal bevatten van 21 a 22 meter lang bij 9 breed, verkrijgt een zoodanige hoogte, dat daarin bij uitbreiding van het telephoonver keer een tweede vloer kan worden aan gebracht tot plaatsing van een nieuw stel wisseltafels. Op deze wijze wordt het centraal station geschikt voor ten minste 6000 abonné's; de nieuwste uitvindingen doen echter verwachten, dat door verbetering der wisseltafels dat getal, zoo noodig, nog aanmerkelijk hooger zal kunnen worden. De bouwkosten, mot inbegrip van de centrale verwarming, zijn geraamd op ten naasten by f 110,000. De meerderheid van de Commissie van Bystand voor den Telephoondienst heeft zich met de hoofdpunten van het voorloopig plan vereenigd. B. en Ws. vragen nu 's Raads machtiging, tot den bouw van het centraal bureau. Van den minister van koloniën zyn in het Koloniaal Museum te Haarlem ontvangen 300 photographische afbeeldingen uit Suri name, aangeboden door den heer Julius E. Muller te Paramaribo en ter beschikking ge steld van het Museum. Deze verzameling wordt thans aldaar geplaatst en geeft een leerryk overzicht van de kolonie Suriname, hare landschappen, gebouwen, cultuur onder nemingen, toestanden en bewoners. Deze verzimeliDg zal later ook op andere plaatsen van ons land worden tentoongesteld. Op uitnoodiging van de vereoniging van Nederlandsch Indische oudstryders „Je Main- tiendrai", te Rotterdam zal generaal Vetter Zondagavond aldaar komen en eene byeen komst van hen by wonen in het koffiehuis „De Unie" aan den Coolsingel. De tyd van aankomst zal nader vastgesteld worden. De 2de luit. S. B. Van Delden, van het 2de reg. inf. te 's-Herlogenboscb, is overge plaatst by het lste reg. inf. te Assen. De minister van marine heeft den officier van adm. 2de kl. J. H. Dykman, met 11 dezer tyieiyk geplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Bij koninkiyk besluit van 4 dezer is de commissie, aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelykheid om voreenvoudiging, en daardoor bezuiniging te verkrygen by de uitvoering, het beheer en het onderhoud van burgerlyke en militaire bouwwerken in Ned. Indië, ontbonden, onder dankbetuiging voor do wyze, waarop zy aan die opdracht heeft voldaan. Naar het „Haagsche Dagblad" met zeker heid verneemt, is ook aan het departement van koloniën, waar nog recente telegraphische berichten van den gouverneur-generaal werden ontvangen, niets bekend van beweerde over stroomingen op westelyk Java. Het „Nieuws" heeft haren berichtgever op Java nadere inlichting gevraagd omtrent de overstroomingen, die volgens hem zouden zyn voorgevallen. Zyn antwoord per telegram deelt mede, dat de Tjiliwong, de rivier, die de residentie Batavia van het Zuiden naar het Noorden doorsnydt, overstroomingen ver oorzaakt heeft, waardoor o.a. een dorp ver nield on het nieuwe gedeelte van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg beschadigd werd, terwyi er verder geen ongelukken zyn geschied. De mededeeling „verder geen ongelukken" doelt blykbaar op de uitdrukking in het vorig telegram, „men verwacht dat er nog meer onge lukken gebeurd zyn." Die vrees heeft zich dus gelukkig niet bewaarheid. Het nadere bericht spreekt in het geheel niet over koffie, eene cultuur trouwens, die in de residentie Batavia volstrekt niet van dat belang is als in andere residentiën, terwyi om dezen tyd van het jaar het gewas ryp, en meerendeel reeds geoogst is. De commissie ter voorbereiding van de feestelyke ontvangst van de Koninginnen te Assen in September a. s., besloot tot oprich ting van een zestal eerebogen op verschil lende punten der stad. Voorts zullen twee muziektempels geplaatst worden, één op den Brink en de tweede, dryvende in de kolk van de Hoofdvaart. De Torenlaan, de Collardslaan en de bosch lanen rondom den Hertenkamp zullen worden verlicht op verschillende wyzen, terwyi de Brink in aansluiting met de verlichting van het Regeeringshotel en het provinciaal gouver nementsgebouw, electrisch zal worden verlicht. Ook wordt vanwege de feestcommissie een prachtig vuurwerk aangeboden, op nader te bepalen plaats. Op dienzelfden avond ligt het houden van oen militaire taptoe in de bedoeling dier commissie, die thans, de te verleenen subsldiën inbegrepen, over f 7600 te beschikken heeft. Vele buurtcomité s zullen op waardige wyze aanvullen, wat de feestcommissie reeds heeft besloten voor eene schitterende ontvangst tot stand te moeten brengen. Mgr. dr. P. Hoefnagels, president van het Groot Seminarie te Roermond, is door Z. H. den Paus benoemd tot huisprelaat. Mr. H. R. Van Marle heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. Het 7de internationale vredes-congres komt den 16den Augustus a. e. te Scheve- ningen byeen. Te Rotterdam is telegraphisch bericht ontvangen van het overlyden na eene slee- pende ziekte van den heer G. Sauerbier, deelgenoot in een der grootste koffie firma's aldaar en mede-bestuurslid van tal van nuttige instellingen. De heer Sauerbier bevond zich reeds enkele maanden te "Wiesbaden tot her stel van eene pynlyke ziekte. Melding makende van het overlyden van den heer J. H Nivel, zegt de „Zutf. Ct.": Hy was by zyne drukke betrekking by de Staatsspoorwegen tevens directeur van de Geldersch Overyselsche Locaalspoorwegen en secretaris van den spoorweg LeidenWoerden. Zyn veelvuldige bemoeiingen op spoorweg gebied hadden hem de ridderorden van den Nederlandschen Leeuw, van de Eikekroon en van de Pruisische Kroonorde doen verwerven. De heer Nivel was een self-made man. Zoon van een onderwyzer in het Limburg- sche dorp Meersen en aanvankelyk zelf voor den onderwyzersstand opgeleid, wist hy zich door grooten y ver en mec-r dan gewone wils kracht de beduidende technische carrière te scheppen, waarin zoovelen zyn werkkracht hebben bewonderd en waarvan de bekroning was de vervulling van het zeer gewichtige ambt van secretaris en plaatsvervangend directeur der Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. In de beide laatste jaren was de gezond heid van don voorheen zoo onvermoeiden Nivel geknakt, en verleden jaar had hy ge durende geruimen tyd rust moeten nemen om weer veerkracht voor de vervulling zyner drukke bezigheden te verzamelen. De heer Snyders te Middelburg heeft de benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland aangenomen. Naar gemeld wordt, schynt er echter twyfel te bestaan, of de verkiezing wel geldig is, wegens den graad van bloedverwantschap tusschen den heer Snyders en een anderen gekozen Gedeputeerde, den heer Siegers. Heden (Zaterdag) worden te Vlissingen verwacht H. H. K. H. de kroonprins van Griekenland met gemalin, komende van Londen. Evenals op hun heenreis zullen zy gebruik maken van een der nachtbooten van de Koninkiyke Stoomvaart-maatschappy „Zee land", om per aansluitenden mailtrein hun reis naar Griekenland te vervolgen. Men schryft uit ArnhemDe Gedeputeerde Staten van Gelderland hadden voorgesteld, hot ingekomen schryven van de voorzitters der particuliere arbeidsraden te Amsterdam, Den Haag en Delft over het instellen van maximum-werktyd en minimum-loon by wer ken voor de provincie voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat hot vraagstuk nog niet ryp ter behandeling was, maar hiertegen kwam de hoer Cuperus uit Zutfen in de Statenvergadering op. Hy meende, dat de provincie zeer goed zelf een proef kon wagen met een denkbeeld, dat zoozeer in het belang is van een groot deel der bevolking. De loonen zyn inderdaad laag en er wordt op vele werken te lang gewerkt. De Gedeputeerde Van Os achtte verandering vooralsnog onnoodig, ook omdat de provincie zelve zoo weinig werk laat verrichten. De heeren Van Borssele, Rink en Van Wyck ondersteunden echter de meening van den heer Cuperus. De heer Rink was voor uitstel tot de wintervergadering, ten einde de zaak grondiger te bezien. De Staten hebben met 48 togen 11 stemmen het voorstel van Gedeputeerden verworpen, zoodat dit punt nog niet van de baan is. Het stoomschip „Teucer" arriveerde 2 Juli van Amsterdam te Batavia; „Obdara", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Juli Lizard; „Werkendam" vertrok 4 Juli van Nieuw York naar Amsterdam; de „Prins Willem III." van Amsterdam naar Suriname, passeerde 6 Juli Ouessant; de „Soenda" van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Juli van Suez. By koninkiyk besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de dirigeerende officier van gez. 2de kl. van de landmacht in Ned.-Indiê N. L. Holwerda, thans met verlof hier te lande. Op pensioen gesteld de kolonels S. A. Lutz, commandant van het 7e, en W. G. Van der Noordaa, commandant van het 2e reg. inf., de luit.-kolonel M. G. W. A. Schumann van het 2e reg. inf., op zyn aanvrage; de luit.- kolonel F. H. Knebe), van het 3e reg. inf., en de majoor R. F. C. baron Bentinck, van den staf der cav., toegevoegd aan den inspec teur van het wapen, beiden op hunne aanvrage, en het bedrag van het pensioen bepaald: voor den luit. kol. Schumann op f 2000voor de kolonels Lutz en Van der Noordaa op 2100, voor den luit. kol. Knebel op f 1800, en voor den majoor baron Bentinck op f 1600 's jaars. Benoemd by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gez. lste kl., de off. van gez. 2de kl. dr. J. D. C. Koch, van dat personeel. Aan M. Van Nieuwenhoven een pensioen verleend van f 418 'sjaars. Gemengd Nieuws. „Na, do fruitvrouw," van de Uiterstegracht No. 164, is den 4den Juli 76 jaar geweest. Haar man telt 73 jaren en is reeds 24 weken 2iekelyk. Den llden Juli a. s. zullen zy 50 jaar gehuwd geweest zijn. Wie voor dit, alzoo in allesbehalve roos kleurige omstandigheden verkeerend gouden echtpaar iets overheelt, en daarmede de werk zame, bejaarde bruid on haar bruidegom wil verrassen, zal dus een goed werk doen, waar mede hy de weldadigheid betracht. Aan het telephoonnet alhier is aangesloten onder No. 242 de heer C. Bonger, Plantage. Gisteravond omstreeks half- negen geraakte een tienjarig knaapje, willende uitwyken voor een formeel hondengevecht, in de Kyfgracht alhier te water. Hy raakte daar tusschen de balken bekneld, doch ver loor zyn tegenwoordigheid van geest niet en wist zelf nog uit zyn ontydig bad te komen. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 654 zwembaden door heeren en 77 door dames. Temperatuur van het water 21° Celsius. Door de politie te Oegstgeest is heden aangehouden een 11-jarigo jongen, die van zyne ouders te Arnhem was wegge- loopen, omdat zy hem, naar hy zegt, zoo mishandelden, aangezien hy naar hunne meening met bedelen niet genoeg geld op haalde. Zyn vader is opperman. Den geheelen weg, waarover by drie dagen heeft gedaan, had hy te voet afgelegd. Door de gemeente - en onbezol digde ryksveldwachters v. d. Stel en Monna, te Zoeterwoude, is deze week 3 maal proces verbaal opgemaakt tegen personen, die zonder akte of vergunning eens anders vischwater te Zoeterwoude en Stompwyk afvischten, be nevens tegen 2 personen, die zich schuldig maakten aan stroopery (grassnyden) en door v. d Stel nogmaals tegen een persooD, die ook zonder akte of vergunning eens anders vischwater te Zoeterwoude afvischte. De gewassen in den vóór enkele jaren drooggemaakten Piaspolder te Wou brugge, staan vry goed, inzonderheid het geel mostaardzaadgewas, hetwelk de grootste helft van den grond aldaar in beslag neemt; ook de boonen staan goed. De te veld staande aardappelen hebben nogal van de nachtvorsten geleden. Donderdag-avond, 4 dezer, over leed te Burgerveen (Haarlemmermeer) aan de gevolgen van cholera de persoon van C. Van Kempen, oud 67 jaren, wonende te Haarlem mermeer, 221, nabij Heemstede. Te Oude-Wetering bestaat den 13den Juli a. s. gelegenheid tot kostelooze vaccinatie, voor de ingezetenen, die zich daartoe in het openbaar schoollokaal aldaar, des na middags te 12 uren, aanmelden. Op telegraphisch verzoek van een schipper uit Haarlemmermeer is te Rotterdam gisteravond in eene woning aan de Sleutel- steeg aangehouden zyn 17-jarige zoon, die daar door eene vrouw werd opgehouden. Door eene onbekende oorzaak brandde te Heezen naby Eindhoven, gister nacht te halftwee, midden in het dorp eene groote boerdery af. Behalve den inboedel kwamen een paard, vier koeien, varkens enz. in de vlammen om. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Voor de Haagsche rechtbank hadden zich te verantwoorden twee jonge mannen, die onder Loosduinen een onbezol digd Ryksveldwachter op vreeselyke wyze mishandelden, omdat deze tegen hen proces verbaal wilde opmaken wegens het zetten van strikken, ten einde konynen te vangen. Beklaagden ontkenden het hun ten laste ge legde, terwyi de ryksveldwachter hen wel degeiyk wist aan te wyzen als de schuldigen. Het O. M. achtte het ten laste gelegde dan ook wettig en overtuigend bewezen en vorderde voor den eersten beklaagde 3 jaren, en voor den tweeden beklaagde 2 jaren ge vangenisstraf. Gistermorgen is de patiënt Klaas Keizer, oud 46 jaren, ontvlucht uit het Ge sticht „Meerenberg", onder Bloemendaab Hij is een gevaarlijk persoon, lang, schraal en kaal hoofdig en vermoedelyk gekleed in zwart che viot jacquet, dito vest, draagt staande boor den, gemerkt Y. A., en witten stroohoed met zwart lint. Hy zal vermoedelyk trachten naar het buitenland uit te wyken. De moeiiykheden voor het Bron- gebouw te Haarlem zyn nog niet ten einde. Het heeft vergunning, het krygt staalwater, maar het mist.duinwater. Het verzoek om aansluiting aan de leiding is afgewezen. Donderdag is ten kantore der accynzen te Haarlem een valscho ryksdaaldor ontvangen. Voor een paar weken is aldaar eon dergeiyk stuk aangeboden; het is bedrieg'yk nagebootst, zóó zelfs dat de ambtenaar, uie het ontving, zich door dit geldstuk heeft laten verschalken. In den afgeloopen nacht om- 8treeks twee uren werd te Amsterdam een uitslaande brand ontdekt in het perceel Jacob Van-Campen-straat 89 Dit perceel werd niet bewoond; in het benedengedeelte is de stal- houdery gevestigd van den hoor H. M. De Vries, die ook de eerste verdieping in huur hoeft; op de bovenverdiepingen is, of liever was, want alles is daar uitgebrand, de cartm- nagefabriek van den heer F. J. Schwende- mann, terwyi een afgeschoten gedeelte van de tweede verdieping was ingericht tot berg plaats van den heer J. W. F. Rootmeyer, den eigenaar van het geheele perceel. De oorzaak van den brand is niet bekend; het vuur schynt ontstaan te zyn op de tweede verdieping in de cartonnage-fabriek, en vond daar natuuriyk ruimschoots voedsel, zoo Jat al spoedig de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer, die onder leiding van den commandant werkte, wist het vuur in korton tyd met vier slangen op de Vechtleiding meester te worden; de drie aangerukte stoom spuiten behoefden geen water te geven. De paarden en rytuigen van den hoer Do Vries werden bytyds in veiligheid gebracht; trouwens, het vuur is niet doorgedrongen tot de benedenverdieping, alleen heeft de fourrago op den zolder daarboven nogal schade beko men. Zooals gezegd, zyn de hoogere verdie pingen nagenoeg geheel uitgebrand. De be lendende perceelen hebben niets geleden. Het gebouw was op beurspolis verzekerd voor 15,000; de artikelen van den heer Rootmeyer en de fabriek enz. van den heer Schwendomann waren mede verzekerd. Te Hilversum woedde eergister avond een hevige brand in eene als blok woningen ingerichte oude boerdery, gelegen achter het hotel „De Gouden Leeuw" aan de Veenstraat en in eigendom behoorende aan den heer N Yan Veerssen. Zóó snel grepen de vlammen in het met riet gedekte gebouw naar alle zyden om zich heen, dat aan redden al evenmin te denken viel als aan blusschen. Vyf gezinnen, waaronder dat van den karre- man C. Hooft, de wed. Glazemaker en H. Poort, werden van dak en alles beroofd. Het gelukte der brandweer de vlak onder den wind gelegen villa „Vrede Rust" te behou den. De oorzaak van de ramp is vooralsnog onbekend. Hedennacht is te Rotterdam op de Nieuwemarkt het huis van den heer Beerewoudt, een behanger, verbrand. Aan den twist tusschen den pachter der restauratie aan boord der mail boot op de tentoonstelling te Amsterdam en zyne kellners is een einde gekomen. De pachter heeft de eischen van zyn personeel voor de helft ingewilligd, zoodat de kellners weder in dienst genomen zyn en nu een halven gulden loon per dag genieten. Volgens het „Hbl." heeft „Prince Mouringh", (niet deLeidscho), die gisteravond zyn bezoek aan Oud-Holland herhaalde, weer veel bekyks gehad. Hy had een vry wat grooter gevolg dan de eerste maal en er waren een paar gehuurde schepenen om hem te ontvangen. De prins bevestigde eigenhandig een lauwerkrans aan het vaandel der soldaten.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1