N». 10845. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit Dommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 3 Juli. Feuilleton. EENE EERESCHULD. Donderciag 4 «Juli. A°.1895, LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DEE ADVEETENTTEN: A Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ofüciëele Kenuisgevingon. Bargemeeeter en Wethouders der gemeente Won- bru-ge mak» n bekend, dat de gelegenheid is open gesteld tot koatelooze inenting of herinenting, in het dorp o Donderdag 4 Juli a. e. en in Hoogmade op Vrijdag 5 Juli a. e., beido dagen 'a namiddags 8 oren. De Burgemeeuter dor gomeent^Woijhrugge maakt bekend, dat, tegen 9 August A ft. a., ton einde aan de herhalingeoefeningen deel tS'^nemen, zij*1 opge roepen de volgende verlofgangers: C. A. De Klerk, k. v. d. l'loeg en J. v. d. Zwam, allen van do lich ting 1892. Deze week hebben voor het bestuur der „Leidsche Zwemclub" examen als geoefend zwemmer afgelegd: N. C. Couvée, C. J. Van Velzen, J. J. Krak en E. Douwes Dekker. Tegen aanstaanden Zaterdag hebben zich reeds weer eenige adspiranten aangemeld. Te Kampen is voor apothekersbediende toegelaten raej. A. W. Van de Laar, te Leiden. In de gehouden vergadering der R.-K. Kiesvereeniging te Zoeterwoude zjjn de aftre dende leden van den gemeenteraad weder candidaat gesteld. Tevens is tot president der R. K. Kiesver eeniging herkozen de heer C. Lagerberg Sr. en in de plaats van den heer C. v. d. Poel, die overleden is, tot gedelegeerde de heer A. Straathof Jz., aan den Vliet. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in de gemeente Valkenburg opgebracht een netto-bedrag van 7. De heer B. Rootnat, onderwijzer aan de openbare school te Valkenburg, komt voor als No. 1 op eene voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan eene der gemeente- Bcholen in Rotterdam. De heer J. G. W. Bauer, commies ter gemeente secretarie, 1ste afdeoling, te 's-Gra- ▼enhage, herdacht gisteren den dag, waarop lij voor 40 jaren in dienst der gemeente trad. De heer Bihourd, gezant van Frankrjk b ons Hof, wor.it a. s. Zaterdag door H. M. de Koningin Regentes in bijzonder gehoor ontvangen ten einde zjjne geloofsbrieven te Overhandigen. Gisteren werden de voorzitter van den #Ned. R.-K. Volksbond", de heer Pa6stoors, en twee werklieden een van de RJksworf te Amsterdam en een van "Willemsoord door den minister van marine in buitengewone audiëntie ontvangen. Het doel, waarom de audiëntie werd aangevraagd, wasden minis ter in den breede uiteen te zetten, welke Terregaande stelselloosheid op 's Rjks werven heerscht, en tevens spjt te betuigen over de geheimzinnigheid, waarmede gewerkt wordt door de commissie, welke indertjd op last van den minister is gevormd om een onderzoek in te stellen naar het al of niet gegronde van ■edert lang geuite grieven. De audiëntie duurde ongeveer een uur. De minister hoorde met veel belangstelling het door de deputatie medegedeelde aan en beloofde een onderzoek naar aanleiding daarvan, wjl het rapport der commissie van ingenieurs nog niet is ingediend. De verkiezing voor twee leden van den gomeenteraad te Woubrugge, ten gevolge van de gewone aftreding van de heeren H. Petera on J. v. Dam, is bepaald op 16 Juli a. s. Biykens de door B. en Ws. herziene ljsten voor inkwartiering is er te Woubrugge gelegenheid tot huisvesting van 289 man schappen en stalling van 143 paarden. Naar men aan het „Hbl." meldt, is voor de vacature als hoogleeraar in de godgeleerd heid aan 's rjks-universiteit te Utrecht, ont staan door het overlijden van prof. J. Cramer, opgemaakt een drietal, waarop gebracht zijn de heeren doctors A. W. Bronsveld, pred. te Utrecht; H. M. Van Nes, pred. te Rotterdam en J. J. De Visser, pred. te Amsterdam. By het bezoek, dat HH. MM. de Konin ginnen op 4 September aan de stad Enschedee zullen brengen, zullen de schoolkinderen (on geveer 3000 in getal) in de gelegenheid worden gesteld HH. MM. hunne hulde te brengen. Door een 700-tal leerlingen van de twee hoogste klassen der openbare en bijzondere scholen zullen twee coupletten van het Wilhelmus in de oude toonzetting gezongen worden, begeleid door de muziek van drie muziekcorpsen, onder directie van den heer H. B. Roetering Schünlau aldaar, die tevens den zang der kinderen zal leiden. Gedurende de maand Mei 1895 is by de Rijkspostspaarbank ingelegd /'2,183,092.72s en terugbetaald 1,688,483.23s; meorisinge legd dan terugbetaald ƒ494,609.49. Aan het oinde der maand April 1895 was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven ƒ39,010,013.50; zoodat het tegoed op ultimo Mei 1895 bedroeg ƒ39,504,622.99. In den loop der maand zjn 7006 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 2484 geheel af bo taald, zoodat aan het einde der maand nog 471,310 boekjes in omloop waren. (Sis. Ct.) De Raad der gemeente Voendam heelt besloten, deel te nemen voor een bedrag van 50,000 in de leening voor den geprojecteerden Noord- Ooster-locaalspoorweg. Het „H. D." herinnert, dat vroeger einde- looze onderhandelingen z\jn gevoerd tusschen de gemeente Haarlem en het Holl. Spoor over het eenige plan dat beide parijen gewenscht achten, het plan Telders, dat meer dan een millioen kosten zou. De gemeente bood toen in geld en in grond eene tegemoetkomiug van 21/1 3 ton gouds aan, maar heeft daarop zelfs nimmer antwoord ontvangen. Dat het Holl. Spoor nu op eens scheutig genoeg zou geworden zijn, om het plan alleen uit te voeren, acht het blad moeilijk te ge- looven. En is het de bedoeling alleen een nieuw station te zetten en de overwegen te laten bestaan, dan is Haarlem toch nog niet geholpen. Wel kan het „H. D." met zekerheid meo- deelen, dat het rangeerterrein wordt verplaatst, meer zuideljk, naar den kant van het Bolwerk. H. M. de Koningin heeft haar portret, van een zeer vleiend schrijven begeleid, doen toekomen aan den heer Frans Goossens, wethouder te Venloo en voorzitter der com missie, ingesteld tot voorbereiding der feesten, ter gelegenheid van het bezoek Harer Majes teiten op 20 Mei aan genoemde gemeente. Naar het „Vad." verneemt, bestaat het voornemen, om te Hellevoetsluis een R|jks- postduiven8tation op te richten. Blijkens een bfl het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, op 1 dezer te St. Vincent (Kaapverdische eilanden) aange komen. Aan boord was alles wel. De uit West-Indië teruggekeerde 1ste luit. der inf. W. De Koning is ingedeeld bj het 5de bataljon van het 6de reg. inf., te Geertruidenberg in garnizoen; de by het 2de reg. huzaren nieuw benoemde ritmeester W. H. Peters kont te Haarlem in garnizoen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Juli Gibraltar; de „Bundesrath", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 30 Juni van Lissabon; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Juli te Suez; de „Kaiser" vertrok 29 Juni van Mozambique naar Hamburg en Rotterdamde „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 30 Juni te Lissabon. By koninkiyk besluit is tjdelyk belast met de waarneming van de betrekking van adjunct controleur der belastingen en van het kadaster te Rotterdam de heer C. Valkboff, belasting-ontvanger te Duiven. Eervol ontheven de kapiteins ter zee W. J. P. Van Waning en Z. J. Cambior van het bevel onderscheidenlijk over Hr. Ms. fregat „Atjeh" en pantserschip „Schorpioen"; het bevel over de „Schorpioen" opgedragen aan den kapitein ter zee Van Waning voornoemd, en hbt bevel over do „Atji-h" aan den kapitein ter zee C. H. Cornelissen Aan den adelborst 1ste kl. W. L. Pilaar vergunning verleend tot bet waarnomen van eene betrekking buiten het zeewezen, in Oost- Indië, voor den tjd van een jaar, ingegaan 1 Juli jl., onder stilstand van non-activiteits traktement en zonder opklimming in de rangiy^. Met ingang van 16 Juli a. s.lo.-op pen sioen gesteldde kapitein ter zee Z. J. Cambier, op zjn verzoek, en de luit. ter zee 2de kl. jhr. H. J. A. Pompe van Moerdervoort, en hun toegekendaan den kapitein ter zee Z. J. Cambier een pensioen van 1500 on aan den luit. tor zee 2de kl. jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort een pensioen van ƒ900 's jaars; benevens eeno verhooging volgens art. 1 der wet van 1 April 1876, voor eerstgenoemde van 1050 en voor laatstge noemde van ƒ150 's jaars; 2o. bevorderdtot kapitein ter zee de kapitein-luit. ter zee R. C. A. L. Jansen van Afferden; tot kapitein-luit. ter zeo, do luit. ter zee lsto kl. D. A. Mensert; tot luit. ter zee 1ste kl., do luit. ter zee 2de kl. K. J. Karseboom, en tot luit. ter zee 2de kl. de adelborsten 1ste kl. W. R. H. Van Leersum en J. Lugt. Met ingang van 16 dezer benoemd tot directeur van het postkantoor to Heemstede W. F. L. Oudenhoven thans in geiyke betrek king te Meersen. TMËKDË H4NER. Adressen. Omtrent de regeerings inlichtingen betrek- keiyk de adressen: lo. van den gewezen milicien E. Niemann, te Munnikenmoer, hou dende verzoek om pensioen2o. van J. H. Bosman te Harfsen (Gorsel), houdende verzoek om zjn zoon, milicien by het. 8ste regiment infanterie, by het verlaten van den dienst eens schadeloosstelling toe te kennen, hebben de betrekkelijke commission uit de Tweede Kamer, na onderzoek van de bescheiden, de aanspraken van de adressanten ongegrond verklaard en voorgesteld den minister van oorlog dank te zeggen voor de gegeven in lichtingen. Gr emengd Nieuws. Gistermiddag met d e n hevigen storm kon men schippers met hunne vaar tuigen in het Galgewater tegen den wind zien opwerken om met vereende kracht buiten de gemeente te komen. Waarom? Omdat geen tros op den wal mag worden gegooid of het havengeld is verschuldigd. Wy herinneren aan den inzender van hot ingezonden stuk, die voorstelde om een ligplaats aan te wyzen bjv. van de Mare tot de Turfmarkt, alwaar do schepen 24 uren kunnen verbljven zonder te laden of te lossen, maar ook zonder havengeld te be talen! Itts dat zeker onzen neringdoenden ook ten goe ie zou komen. Na den boom aan den Stillen RJn is gisternamiddag omstreeks vyf uren ook een boom aan den Nieuwen RJn tegen over den tuin van „Concordia" omgewaaid en terechtgekomen tegen de woning van den heer W. F. Van der Rejden, koek- en banket bakker. Door stads- en particuliere werklieden werd de boom, na grootendeels van de takken te z(jn ontdaan, te water getakeld, waarna bleek dat het huis alleen aan het dak eenige geringe schade aan pannen had bekomen. De boom werd vervolgens weder op den wal gehaald ten einde de vaart niet to stremmen. Op de Vischmarkt z\jn van een paar boomen zware takken afgeslagen, eveneens zonder persooniyke ongelukkon te veroorzaken. Naar wjj vernemen, is de werk staking der Leiische wevers geëindigd en zullen morgonochtend te zes uren de werk zaamheden wederom hervat worden. By publicatie wordt door Burge meester en Wethouders der gemeente Alke- mado ter openbare kennis gebracht, dat de kermissen in de verschillende onderdooien dier gemeente, dit jaar geljjktydig zullen worden gehouden, en aanvangen op Maandag 2 September en eindigen op Zaterdag 7 Sep tember a. e., beide dagen des morgens te 6 uren. Door den feilen west-zuidwesten wind, de ruwe zee en de sterke trekking langs de kust zjn gisteren verschillende stukken rjswerk van het in aanleg zijnde hoofd aan het zeestrand te Scheveningen weg- gjslagen en in zee gedreven. Voor de rechtbank te 's-Graven- hage stonden gisteren terecht drie Haagsche jongens van 16 en 17 jaren, waarvan de een, als loopjongen in dienst by een boekverkooper, tot een bedrag van ƒ145 aan door hem voor zyn patroon te innen gelden verduisterde. De twee andere knapen verteerden buiten Don Haag dit geld met hem en leidden met hun drieën zulk een leventje dat zy, by hunne arrestatie, nog slechts enkele centen bezaten. Een geregelde provinciale reis werd door het drietal ondernomen. Te Rotterdam voorzag de hoofdschuldige zyn kornuiten van fonkel nieuwe kleoderen. Voorts werden bezocht Breda, Bergen op-Zoom, 's-H^rtogenbosch, Kampen, Zwolle en, over de Zuiderzee, Am sterdam. Een hunner was au beau milieu van de reis teruggekeerd en werd by zyn thuiskomst gearresteerd. Dat gestolen goed overigens niet gedyt, bewees een verlies van f 40, dat de „heeren" te Breda te betreuren hadden. Subst. officier rar. Pleyte vorderde tegen den eersten beklaagde echter een geringere straf (twee maanden) dan tegen zyn medebeklaagden tegen wie drie maanden voor ieder gevorderd werd, daar ZEA. oordeelde dat de hoofdschul dige bezweken was voor het verleidende voor stel van zyn kameraden, die hem op straat waren tegengekomen en hem geïnfluenceerd hadden met het geld er van door te gaan. Uitspraak over 14 dagen. In de Koestraat te Amsterdam is dezer dagen iemand overleden, van wien „De Tyd' het volgende verhaalt: Sommige buren herinnerden zich niet, ooit den man gezien te hebben dan by gelegenheid dat zyne vrouw hem in de eeuwigheid was voorgegaan. Welk een opofferend echtgenoot deze in haren man bezat, bleok hieruit, dat zy van geneeskundige hulp moest worden voor zien door de familieleden. Toen de dokter wyn voorschreef ter versterking, wist de vrek raad. Hy kookte bleten en van het afkooksel met een scheutje azyn er by bereidde hy den versterkenden edelen Tokayer. De politie heeft verscheiden dagen en nachten de wacht moeten houden, ten einde het per ceel (als men het krot zoo noemen mag) voor algeheele afbraak te behoeden, daar alle ruiten en roeden door baldadïgen verbrijzeld waren. By de begrafenis van den man hebben de iykbezorgers een niet te benyden baantje gehad, daar de vervuiling in het „sterfhuis" aan het onbeschryflyke grensde. En die man bezit niet minder dan 30 vaste eigendommen l Goede voorbeoldenl De heei A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer, wegens overtreding der wet op den kinder arbeid door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld tot 2 geldboeten, elk van ƒ1, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete, mot vryspraak van het meerdere hem ten laste gelegde. Zyn opvolger in de drukkory, do hoer D. Van der Wal, werd wegens gelyke over treding veroordeeld tot 9 geldboeten van 1 elk, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. 6) J', h- oene liefhebberij Tan m(Jne vrouw om, als zy onze goede vrienden een enkele mad ontvangt, hun iets te geven, dat n.et tegenvalt. Dit was heel bescheiden gezegd van den notaris, want het souper was voortreffelijk en de wijnon waren niet minder. De beste merken werden geschonken en zoo lang zamerhand deed zich by den een en ander het gevolg daarvan ondervinden. De ritmeeeter, die in den tegel de zwijgende rol vervulde, sprak onophoudelijk met mevrouw Raderstang; Baderstang zelf zat voortdurend te grinniken en te lachen om alles wat de jongere leden van het gezelschap zeiden en verbeeldde zich, dat op die wyze niemand bet bemerken zou, dat hy er niets meer van begreep. De heer Veraillon sprak uitsluitend Fransch; de jon gere heeren en dames behandelden weten schappelijke, letterkundige en wysgeerige vraagstukken, waarby zy elkander en zich- zelven om bet hardst tegenspraken. Albertine was „een meisje, dat veel gelezen had" en Emilie, ofschoon zy weinig of niets wist, was vlug van begrip en bezat de noodige stout moedigheid, om ook over dingen mee te spreken, waarvan zy nooit iets had gehoord. Zelfs Meeg was spiaakzaam en de dochter des huizes zorgde, dat aau zijne opmerkingen de vereischte eer ten deel viel, al was het ook maar ue eer der bestrijding, eene taak, die De Bellancourt op zich nam en waarin hy krachtig gesteund werd door juffrouw Verset. Alleen de notaris was stil en de glimlach, waarmede hy de verschillende gesprekken volgde, schoen eer op zyn gelaat geschil derd, dan uit zyne gewaarwordingen voort te spruiten. Niemand echter nam er notitie van, of deden zy het, dan hielden zy het voor eene beleefdheid van den gastheer, die aan zyne gasten de gelegenheid wilde laten om te spreken. Het souper was afgeloopen en mevrouw Raderstang gaf door hare handschoenen aan te trekken haren man den gebruikelyken wenk, dien deze echter volstrekt niet begreep, maar met een zoetsappig lacbje beantwoordde. Toen mengde zich mevrouw Vereet in de zaak, maar de ritmeester had ook nog niet veel trek om naar buis te gaan. Het werd juiat zoo gezellig, meende hy. Ook de jongere leden van het gezelschap zagen nog geene reden om te scheiden; maar De Bellancourt begreep, dat het onbeleefd was langer aan eene tafel te blyven zitten, nu er niets meer te presenteeren viel, en hy herinnerde aan de afspraak om na het souper nog even op de roulette te spelen. Dit deed allen opstaan, en toen men zoover waa gekomen, begrepen de oudere dames, dat het toch maar beter was hare echtge- nooten mede naar huis te nemen. Als de heeren een goed glas hebben gedronken, zyn zy ook aan de speeltafel niet te vertrouwen. Men hield zich voor eene andere maal aan bevolen. De beer Trommelman drong er wel op aan, dat men zyn geluk nog eens be proeven zou, maar zyne uitnoodiging was meer beleefd dan dringend. En weldra waren de gasten buiten. Een eindweegs gingen allen te zamen en men wedyverde in loftuitingen over den gullen notaris en zyne hartelyke echtgenoote. Toen sloegen de heer en mevrouw Kaderstang eene zystraat in en Frank Van Diedenhuizen uitte de opmerking, dat mevrouw een heelen toer zou hebben om haren man bebooriyk thuis te brengen en onder de dekens te stoppen. De Braek achtte het twyfelacbtig of hy wel een strik zou kunnen leggen in de bandjes van zyne slaapmuts. Emilie opperde tegen De Bellancourt het vermoeden, dat het ïyf van mevrouw Raderstang op den groei was gemaakt. De luitenant antwoordde dat alle ratelslangen rekbare huiden hadden, wat een uitbundig gelach teweegbracht, vooral by Meeg, voor wien thans het oogenblik van scheiden was gekomen. Nauweiyke was hy buiten het bereik der stemmen, of het jeugdige viertal bleef staan, om eens recht harteiyk met elkander te lachen over dien onmogelyken Meeg, dien haas met zeven huiden, dien noot met zeven bolsters. En als er dan onder die zeven bolsters nog maar wat zat, zeide Van Diedenhuizen. Een half millioen in elk geval, merkte De Bellancourt aan. En toch scbynt Albertine Trommelman iets in hem te vinden, zeide De Braek. Zy hoeft toch om die half millioen al die bolsters niet te nemen, hernam Van Dieden huizen. Zy is te goed voor zoo'n saaien, dorren, onbeduidenden Nog iets? vroeg Emilie. O, hebt u ook al sympathie voor hem? Nu, dan zwyg ik. Ik doe zelfs nog iets moer, zeide De Braek. Ik ga zyn voorbeeld volgen. Om by Albertine in de gratie te komen? vroeg Emilie spottend. Of in de uwe. Neen, als je dan toch maar voor het kiezen hebt, sluit je dan by Albertine aanof by eeno andere. Nu, Braek, daar heb je geheel onge vraagd een blauwtje geloopeD, lachte De Bel lancourt. Eigenlyk twee, voegde Van Diedenhuizen er by. O, dat deert Braek niet, hy weet wel, dat hy maar te kiezen heeft; aan eiken vinger een, nietwaar Braek? vroeg Emilie schertsend en snelde eenige passen vooruit naar hare ouders, want men had het huis van den ritmeester bereikt. Hier namen zy afscheid op de wyze, die zy aan Verset en zyne vrouw verschuldigd waren, en drukten Emiiie de hand, die vroolyk en harteiyk die handdrukken beantwoordde. Eene prettige meid, die Emilie. Drommels jammer, dat ze zoo arm zyn als de mieren, zeide de Braek, terwijl zy de grendels voor de deur hoorden schuiven. Neen, Braek, jou past ze niet, maar je deedt beter Albertientje te nemen. Eene prach tige party voor jel Meen je, dat ik daar ook al niet eens over gedacht heb? Maar de notaris zou mo zien aankomen! Ik geloof ook, dat hy meer zin heeft in dien onmogelyken Meeg. Ten minste, mevrouw. Toch ;iltijd voor hare dochter, hoop ik, voegde De Bellancourt or by. Wat, ik begryp hst niet, zeide De Braek iemand met zooveel fortuin als Trommelman moest toch het geld niet op den voorgrond stellen als het zyne dochter betreft. Beste vriend, sprak Do Bellancourt, men kan nooit over iemands fortuin oordeelen voordat men het zelf gezien heeften dan vergist men zich nog wel eens. Het drietal vervolgde pratende zyn weg, tot daar, waar hunne wegen scheidden. Wel, vroeg de notaris, toen zyne gaston vertrokken waren en hy alleen was met zyne vrouw, die het tafelzilver byeennam om het voor den nacht achter elot te bergen. Nu, ik zou denken, dat we iets gevor derd zyn. Heeft hy zich gedeclareerd? Nog niet, maar wy zyn op weg; hy komt ons morgenavond met zpn landauer afhalen. Ons? Jou niet, natuuriyk, maar Tiene en my, en dan zal 't wel gaan. Mevrouw gaf dat antwoord, voorovergobogen voor het buffet, zoodat Trommelman ze niet verstond. Wordt vervolgd.) DACrBIAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1