I N°. 10843. Dinsdag 2 Juli. A0.1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Juli. Feuilleton. EENE EERESCHULD. LEIDSCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJ3 DEB ADVERTENTIËN Yan 1 6 rogels f 1.05. Iedero regel meer f 0.17}. Grootera letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofïlciëel® KennlegeTlage» Burgomecster on Wethouders Tan Leiden, Gezien de Wet Tan 38 Jnni 1881 (Stbl. no. 103) tot berziedtog Tan do artikelen 364, 365 en 366 der Gemeentewet; Brengen ter algerneene kennis dat hot kohier der pla atselyke directe belasting dienst 1895, in afachrift gedurende vijf maanden op de Secrotarie der ge meente (finantiéele afdeeling)voor een ieder ter lezingia nedorgelogd en dat elkeaangeelagene binnen drie maan den na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen z\jnon aanslag bezwaren, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwyl de belanghebbenden binnen dertig dagen na de mede- deeling van 'sRaada beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kunnen komen, wor dende teveDs de verplichting tot hot betalen van den aanslag door hot indienen van bezwaren en het Instellen van beroop niet opgeschort. Burgemeester on Wethouder* voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 29 Jnni 1895. E. KI3T, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Woubrugge, brengen bij openbare kennisgeving, ter ken1 isso van de iDgeze'enon, dat de lijst, vermeldende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en o derhoud van krijgsvolk en paarde* in aanmerking kunnen komen, zooals deae laatstelijk is herzien, van den 29 Juni 11. tot en met d»n I2den Juli a. a. ter Gemeente-Secretarie ter visie ligt, ter- vrjjl een exemplaar die lgst is aangeplakt. In verband met brandgevaar, de toeneming van het aantal abonnenten op de Telephoon on do invoering van een geregelden dag- en nachtdienst is het zeer wenscbeiyk dat het Centraalbureau, thans gevestigd in het lokaal op het Raadhuis gelegen achter de tegen woordige Leeskamer worde verplaatst. W Dit lokaal is krachtens Raadsbesluit van 9 Februari 1888 voor dit doel aan de con cessionarissen voor den aanleg en de exploitatie van de Telephoon, de HH. Ribbink, Yan Bork en Co. tot wederopzeggens verhuurd voor 50 'sjaars. jf Over de verplaatsing is in overleg getreden piot de concessionarissen voornoemd, ten gevolge waarvan deze hebben verzocht de lokalen boven de Waag voor Centraalbureau te mogen inrichten, en die localiteit te mogen huren tegen betaling van een huursom van f 100 per jaar, onder voorwaarde dat alsdan de hun voor 15 jaren verleende uitsluitende oncessie worde verlengd. Over die aanvrage om verlenging van de oncessie zyn door B. en Ws. met conces sionarissen onderhandelingen gevoerd, ten gevolge waarvan B. en Ws. tot de overtuiging zyn gekomen dat er alleszins termen bestaan poor verlenging van de concessie onder de fioodige waarborgen en wel voor denzelfden tijd als waarvoor de oorspronkelijke concessie is verleend. I In de eerste plaats zyn aan eene over brenging van het Centraal-bureau naar de Waag belangrijke kosten verbondon, ze zyn toch geraamd op f 5000. Het is alzoo te ver klaren dat de concessionarissen alvorens tot die uitgave over te gaan, verzekerd zijn dat hun na afloop van de concessie in 1905, de exploitatie niet worde ontnomen, terwijl die I rfconcessie slechts voor een betrekkelijk gering aantal jaren (16) is verleend. Vervolgens hebben concessionarissen tot dusvor steeds op de meest uitstekende wijze aan hunne verplichtingen voldaan en thans, zonder daartoe nog verplicht te zijn, een vol- ledigen dienet bij dag en nacht, Zon- en feest dagen daaronder begrepen, ingevoerd, wat zeker in het belang is van de gemeente en van de abonnenten, zoowel bij brand als in andere voorkomende gevallen, terwyl de hier geldende abonnementsprijs voorzeker niet hoog kan worden geacht. By verlenging van de concessie zal intus- schen moeten worden voorzien in eene even tueel© verlaging van den abonnementsprijs wanneer daarvoor te eeniger tyd aanleiding mocht bestaan, in verband met den abonne mentsprijs in andere gemeenten in gelijke om standigheden al3 Leiden verkeerende, zoomede van den prijs voor gemeentelijke inrichtingen in het vervolg te betalen. Den gemeenteraad is aangeboden eene voordracht ter benoeming van een leeraar in het Nederlandsch en Duitsch aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen, ter vervulling van de vacature, die is ont staan ten gevolge van het overlijden van den leeraar H. Kuiper Jr. De voordracht, opgemaakt in overleg met den districts schoolopziener na ingewonnen bericht van den directeur der Kweekschool, is als volgt samengesteld; lo. M. J. Van der Meer, candidaat in de Nederlandsche letteren, te Groningen; 2o. S Hoogst ra, candidaat in de Nedc-rlandscho letteren en leeraar aan het Gymnasium te Zetten, en 3o. A. Opprel, doctorandus in de Nederlandsche letteren, te Oud-Beierland. Ter vervulling der vacature, die ont staan is aan de school 3de kl. N°. 4, ten ge volge van de benoeming van den heer F. A. Schilthuizen tot tweeden onderwijzer, is de volgende voordracht opgeïiaakt ter benoeming van een derden onderwijzer aan genoemdeschool op eene aanvangsiaarwoddo van /"^OO, als1°. A. Meerburg, tijdelijk met de waarneming der betrekking belast; 2°. J. M. Koolhaas, en 3°. J. F. Rinkema, beiden werkzaam als kweeke ling aan openbare scholen. Naar aanleiding van art. 3 van het reglement van beheer, hebben bestuurderen der Stedelijke Werkinrichting de volgende dubbeltallen voorgedragen van de leden van hun bestuur buiten den gemeenteraad, die den lsten Juli a. s. moeten aftredeD, zynde do heeren dr. D. De Loos, dr. J. G. Van der Sluys en F. De Stoppelaar, welke weder opnieuw benoembaar zijn; nl. 1°. dr. D. De Loos en dr. J. F. A. Meilink; 2°. dr. J. G. Van der Sluys en dr. C. L. Rümke; 3°. F. De Stoppe laar en C. Bonger. B. en Ws. deelen medo dat aan de Kleine Haver.brug verschillende vernieuwingen aan de bewegende doelen dringend noodzakelijk zijn, bestaande hoofdzakelijk in vernieuwing van tandraderen, een wormas, het opzuiveren der kwadranten, nieuwe metalen in de kussen- blokken, het opzuiveren van verschillende gaten, het rechtmaken van een der opzetassen en opzuivering van halzen en kussenblokken. Zoomede zijn vernieuwingen noodzakelijk aan het windwerk der Marebrug, alsmede 2) De ritmeester en zyne ochtgenooto zochten mevrouw Trommelman op, die aan het einde van de suite in druk gesprek was met een lang jongraensch, wiens geel-witte haren precies in het midden waren gescheiden en die een lorgnet droeg, dat voor den meest bijziende nog te sterk zou züd. Zyn zwarte rok zat onberispelijk en zijn breed plastron was witter dan sneeuw. Hy heette Meeg; hy deod niets en hii was meer dan schat rijk, dank zy zijn vader zaliger, die in den jfgoedon t\jd in bouwgronden en huizen had "gespeculeerd. 9- Men zeide van Meeg, dat er „niets bijzat"; mevrouw Trommelman scheen daar anders over te oordeelen; zy sprak met hem of elk woord, dat hy zeide, van scherpzinnigheid en geest getuigde, althans zy luisterde met aandacht naar hem en lachte op de meest vleiende wyze. Meeg moest wel niet geweten hebben waar hy het had, want in den regel jwerd hy voor den gek gehouden. Albertine 8 praatte met de heeren Frank Van Dieden- huizen en De Braek, twee van hare aanbid- Bders, waarvan de eerste adjunct commies was B bij een der ministeriën en de ander solliciteerde naar alles, wat hy kon krygen. Zoo dikwyls I hij iets niet kreeg, was hy overtuigd, dat ■hem groot onrecht was gedaan, daar zyne _^mama, eene geboren barones Van Zoutelaer was on een oom van hem minister was geweest. By bet tweetal voegde zicb, na aan mevrouw de verschuldigde hulde te hebben gebracht, luitenant De Bellancourt, die eveneens tot de bewonderaars behoorde van Albertine. Deze was die bewondering waard, al werd zy misschien in bekoorlykhoid overtroffen door Emilie Verset. Maar die minderheid werd ruimschoots vergoed door het aanzienlijke fortuin van hare ouders. Do notaris had wel geene drukke praktyk dat verlangde hyzelf niet, maar hy had, zeide meD, voel geld van zichzelven of van zyne vrouw en hy deed buiton zyn notariaat ook nog verschillende zaken, die het hare opbrachten en veel ook. Een knap jongmenscb, zeide mevrouw Raderstang, toon De Bellancourt zich van den notaris verwyderd had. Jammer maar, voegde haar man er by, dat zoo'n officier nooit iets uitvoert; roman netjes lezen en den dames het hof maken is al wat zy doen; wat zeg jy, Trommelman? Ik zeg, dat het beter zóó is dan dat by zyn beroep uitoefent en menschen laat doodschieten. Ja, daar hebt u wel gelyk in, beaamde mevrouw. Raderstang zou maar willen dat alle menschen net zooveel werkten als hy, en dat gaat toch niet, vindt u ook niet, mynheer Trommelman? Neen, dat gaat niet, dat gaat niet, dan zou er werk te weinig zyn op de wereld, antwoordde de notaris, hoewel hy volstrekt niet begrypen kon, waar die Raderstang het zoo druk mede had. Deze stond wel aan bet maken van een voorhar aan de Water- steegsbrug. De kosten van een en ander worden be groot op f 655. Vermits het thans nog niet bekeDd is of deze uitgaven zullen kunnen worden bestreden uit de op den post onderhoud van bruggen der begrootiug voor dit jaar uitgetrokken gelden, geven B. en "Ws. in overweging de vereischte machtiging in deze te verleenen, zullende, zoo noodig, te zyner tyd een voor stel tot verhooging van het betrekkeiyk artikel der begrooiing worden ingediend. Ook bestaan er geene bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van den heer J. Lokker, om ontslag uit de betrekking van derden onderwyzer aan de school der 3de klasse No. 1 met ingang van 15 Augustus a s. Er bestaat geen bezwaar tegen de in williging van het verzoek vaD den heer R. Jesse Rz., om in de betrekking van gemeente apotheker te worden gecontinueerd, zoodat B. en Ws. in overweging geven hem wederom voor den tyd van drie jaren in zyne betrekking te bestendigen. Evonmin bestaat er bedenking tegen de inwilliging van het verzoek van den heer C. Winkler Prins, om ontslag uit de betrekking van stads genees- en heelkundige, zoodat B. en Ws. in overweging geven het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Juli a. 8. Aangezien uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat de inkomston van M, Koese, leerling der Kweekschool voor onderwijzers, wonende te Lisse, minder bedragen dan f 600 per jaar, geven B. en Ws. in overwoging aan M. Koese voornoemd, ingevolge art. 3 van het Raadsbesluit van 15 D.ceinbsr 1892 geheelo vrysttlling te verleenen van de betaling van schoolgeld voor onderwyzers. In verband met het door den heer C. Winkler Prir.s aangevraagd ontslag als stads- genees- en heelkundige hesft de stads genees- en heelkundige, dr. J. M. W. Kramer, thans alleen belast met do geneeskundige armen- praktyk, verzocht dat hem ook de heelkundige praktyk worde opgedragen, terwyl mede 6en verzoek is ingokomen van dr. A. C. Hartevelt, om benoemd te worden tot stads-genees- en heelkundige. De heer Kramer werd by Raadsbesluit van 28 Juni 1894 benoemd tot stads genees- en heelkundige op eene jaarwedde van 450, onder bepaling dat hem voorloopig alleen de geneeskundige praktyk wordt opgedragen en dat de jaarwedde op /800 wordt gebracht, zoodra hem mede de heelkundige praktyk wordt opgedragen bfl eventueele vacature van de betrekking van stads-heelkundige. B. en Ws. achten het in alle opzichten biliyk dat, ter vervulling van de vacature, die zal ontstaan ten gevolge van het door den stads genees- en heelkundige C. Winkler Prins gevraagd ontslag de heer Kramer wordt aan gewezen, op grond waarvan zy in overweging geven lo. te besluiten dat de stads genees- en heelkundige dr. J. M. W. Kramer mede be last wordt met de heelkundige armenpraktyk en dat de jaarwedde wordt vastgesteld op ƒ800 2o. over te gaan tot de benoeming van een stads genees- en heelkundige, voorloopig alleen belast met de geneeskundige armon- pr>iktyk, op oene jaarwedde van f 450, onder bepaling dat de jaarwedde op 800 wordt gebracht, zoodra hem mede, by eventueeie vacature van de betrekking van stads heel kundige, de heelkundige praktyk wordt op gedragen. Door B. en Ws. wordt aanbevolen dr. A. C. Hartevelt. Onder overlegging van het adres van dr. G. M. Kruimel, houdende verzoek om in de betrekking van stads genees- en heelkun dige te worden gecontinueerd, deolen B. en Ws. mede dat er by hen tegen de inwilliging van dat verzoek geene bedenkingen bestaan, weshalve zy in overweging geven om den adressant wederom voor den tyd van 3 jaren in z(jno genoemde betrekking te bestendigen. Naar aanleiding van de desbetreffende verzoeken van de hoeren T. A. O. De Ridder, te Katwyk, en J. M. Van Houten, deelen B. en Ws. mede dat C. F. R. De Ridder en S. M. Van Houten met 1 Maart jl. de Hoogero Burgerschool voor Meisjes hebben verlaten, op grond waarvan B en Ws. in overweging geven aan adressanten vrystelling of terug betaling te verleenen van schoolgeld voor hunne dochters, vroeger leerlingen der Hcogere Burgerschool voor Meisjes, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1894/95. Ingevolge art. 2 van de Verordening houdende Reglement voor de Bank van Li ning, bieden B. en Ws. den gomeenteraad eene alphabetisch gestelde voordracht aan voor de benoeming van een commissaris der Bank, ter vervulling van de vacature, ten gevolge van do periodieke aftreding van den heer G. H. Kokxhoorn, als: de heeron P. Essers, A. J. Den Hollander, G. H. Kokxhoorn. Het bestuur van het H. G. of Arme Wees en Kinderhuis draagt den gemoente- raad, ter vervulling van do vacature in hun college, door het bedanken van mej. W. D. Boursso Wils, het volgend dubbeltal voor; lo. Mevrouw de wed. L. M. De Laat do Kanter geb. Ph. A. P. De Kanter; 2o. MejufFrouw A. C. W. Scholten. Do Commissie van Financiën heeft geene bedenkingen tegen de voordracht van Burg. en Weths. tot het verleenen van eene toelage aan den secretaris van het College van Zetters ad f 100 en adviseert, den ovorgelogden staat van af- en overscbryving op den dienst van 1895 vast te stellen. Door het Hoofdbestuur van de Schippers- vereeniging Schuttevaer is by adres verzocht dat vanwege de gemeente Leiden aan hot einde van do Zyi by het Kagermeer een gekleurd licht wordt geplaatst, ton gerieve van do scheepvaart aldaar. Na overleg met de Commissie van Fabricage komt het B. en Ws. voor dat het niet op den weg der gemeento Leidon ligt voor de ver lichting van don ingang van de Zyi in het belang van de scheepvaart zorg te dragon, zooilat zy in overweging geven afwyzend op het verzoek te beschikken. De „Vryzinnige Kiesvereeniging" alhiir zal eene leden vergadering houden op Vrijdag avond, 5 Juli, tot benoeming van negen can- didaten voor het lidmaatschap van den Ge« meenteraad. Op de voorloopige candidatoniyst z'fln ge plaatst de heeren dr. E. F. Van Dissel, J. A. Van Hamel, J. J. Hasselbacb, P. J. Van Hoeken, H. C. Juta, dr. W. N. Du Rieu, A. L. De Sturler, P. Zillesen, P. Alma, mr. J. Oppenheim en dr. C. L. Rümke. De acht eerstgenoemde heeren zyn aftre dende leden, terwyl het negende aftredèndo lid, de heer L. G. Le Poole, niet op de can didatoniyst voorkomt. Naar wy vernemen, gaat deze de gemeente metterwoon verlaten. De nestor der Raadsleden alhier, da heer P. L. C. Driessen, zal op 17 Juli a. a. den dag herdenken waarop hy 40 jaar ge leden gekozen werd tot lid van den gemeen teraad en sedert als zoodanig onafgobroken zitting had. De heer K. T. Caron alhier, is aannemer geworden voor óe levering van 2,552,000 KG. steenkolen, en 70,000 KG. giet- en gascokes ten behoeve van het krankzinnigengesticht „Meerenberg" to Bloemendaal. Hom is tevens voor do Ballast Maatschappy te Amsterdam opnieuw de levering opgeoragen van plus minus 2,000,000 KG. steonkMen. De heer Coenraad V. Bos, vroeger leer ling aan de Leidsche Muziekschool der Maat schappy van Toonkunst alhier, slaagde dezer dagen, na drie jaren studie aan het Conser vatorium voor Muziek te Amsterdam by het eindexamen en verkreeg het diploma (piano). Gedurende de 1ste helft der maand Juni zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: M. Buiser, Aalsmeer; Schouten (2 stuks), Alfen; B. v. Leeuwen, Norman, A. Nieuwland, J. Ros, De Vries, Amsterdam; D. Ter Horst, C. Meier, 's-Gravenhago; M. Kribs, IJmuiden; J. Hogendoom, Langeraar; M. Moöach, Leiden; B. C. Nicolay, Muller, C. Verhoeven, Rotter dam; wed. C. v. Veen, Warmond. Briefkaarten: K. Mulder, Amersfoort; W, Holst, Amsterdam; H. v. Geffen, Leiden; M. v. d. Lelie, Wyk-by Duurstede. Brieven, besteld voor het buitenland: R F. H. Mosselman, E v. Meeuwen, Nice; J. Molenaar, Lombok; F. v. Heel, Rome. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Juni ingelegd 2812.34, verdeeld over 39 inlagen, en terugbetaald ƒ1211.50, verdeeld over 9 terugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt hot nummer 675. Benoemd is tot onderwijzeres aan de byzondere school te Woubrugge mej. A. J. Spier te 's-Gravonhage, die de benoeming heeft aangenomen en op 1 Sept. a. s. in functie hoopt te treden. In eene to Oudshoorn gehouden verga dering van stemgerechtigde ingelanden van den grooten- en kleinen Kalkovenschcn Polder, is met 260 tegen 106 stemmen boslote niit over te gaan tot het stichten van oen stoom gemaal. het hoofd eener industriëele onderneming, die zyn naam droeg, maar het technische ge deelte rustte op den directeur, de administratie op den boekhouder en het toezicht op de commissarissen. Ik zou moenen, dat ook in vredestijd een officier eene taak heeft; hy doet aan onze gezellige kringen denzelfden dienst als illustraties aan een boek, sprak in gebroken Hollandsch Veraillon, een oud heer met een gouden bril, wiens hoofdbezigheid was min stens eiken dag uit dineeren te gaan of soiré68 by te wonen. Hy had zyne „vaste huizen" en hield er bovendien een lystje van verjaar- en feestdagen van alle bekenden op na, die hy nooit onopgemerkt liet voorbygaan. Daar by by voorkeur Franech sprak, een gouden bril droeg en eene ridderorde al was het ook maar eene Tinische werd hy overal toegelaten, te meer, omdat by doorging voor geestig, wat men zóó dikwijls had verhaald, dat thans iedereen het geloofde, ook de heer Veraillon zelf. De jongelieden, die den kring vormden om Albertine en Emilie, waren vroolyk en dwaas, gelyk men op hun leeftyd is; freule Emilie vooral onderhield het vuur, Albertine had haar geld, die behoefde zich zooveel moeite niet te geven, om te bekoren; Emilie had niets anders dan de positie van haren vader, haar lief gezichtje en hare schalksche leven digheid. Met die drie dingen moest zy woekeren en, zoo noodig, moest zy wat wagen, terwyl hare vriondin kon afwachten. Zoo het haar, ook maar één uur, gegeven ware, om eene veranderin? te breneon in het wetboek voor het krygsvolk te land en te water, zou zy zeker de bevoegdheid hebben uitgebreid van de kapiteins en dezen de macht bobben toe gekend om aan de luitenants te bevelen, dat en wie zy huwen moesten. Zy zou dan nu reeds mevrouw De Bellancourt heeten. Maar, helaas! Kapiteins kunnen aan hunne luite nants hoogstens arrest geven, maar eene vrouw ligt buiten de grenzen van hun gezag. De Bellancourt zelf had andere plannon, al wist hy ook niet zoo precies welke; voor het oogenblik bepaalde hy zich met zeer be leefd en galant te zyn jegens alle jonge dames, die er goed uitzagen. Ook aan Alber tine Trommelman bracht by getrouw zyne hulde, evenals de heeren Frank Van Dieden- huizen en De Braek, die evenwel ernstiger plannen hadden, maar vooiuit kondon be rekenen, dat de notaris geen van hen zoo grif tot zyn schoonzoon zou aannemon. Toch werden zy steeds met ingenomenheid ont vangen, evenals de luitenant der dragonders, al had mevrouw reeds zeer spoedig bemerkt, dat op hem niet mocht gerekend worden. Deze drie heeren echter deden, zonder hot zeiven te weten, den dienst der vogels, die onder het net geplaatst worden om andore vogels te lokken en het was de heer Moeg, die in deze laatste hoedanigheid de familie „frequenteerde." Eene dame, die, als Albertine, zooveel aanbidders had, moest wel aanbid- deiyk wezen en er bestond dus kans, dat de heer Meeg haar eveneens zyne hulde zou brengen. Maar als het zoo ver was, behoefde hy er niet op te rekenen, dat hy ooit weder zyne vrijheid zou herkrygen. Dan werd Alber tine Trommelman mevrouw Meeg; dat stond vast by haro moeder en als deze zich iets had voorgenomen, gebeurde het. En Trom melman verlangde het evenzeer. Ryke ouders willen voor hunne kindoren ook ryke echt- genooten. Dat is biliyk. De thee was gepresenteerd; er werd over gegaan tot de muziek. Albertine speelde heel vaardig piano; Emilie zong; zy zong zelfs duetten en De Bellancourt had ook eeno vry goede stem. Een goed duet nu moet de wederzydsche verzekeringen inhouden, dat de heeren en dame3 elkander innig liefhebben. Emilie liet het niet ber.eden zich; Do Bellan court zong zyne party ook uitstekond, maar hy maakte er opzeiteiyk allerlei overdreven gebaren by, waardoor olke gedachte, dat hy het „meende", terstond werd weggenomen. Emilie hield nu ook haar quant a moi en volgde zyn voorbeeld, dat ze nog overdreef, zoodat by een der hartstochtelyke momenten, allen het uitbarstten in lachen. Mevrouw Verset lachte ook, maar het ging haar toch niet van harte; zy nam zich voor, een andoren dag Emilie daarover ernstig te onderhoudenzoo willens en wetens zyn for tuin, althans eene kans op fortuin, met voeten te treden, dat was erg dom. Een gulle, welgemeende, algerneene lach is de heiirykste gebeurtenis op een „gezellig avondje" in onze dagen. Alle styfhoid was ook thans gebroken; de ernstige muziek maakte plaats voor do vroolyko on populaire. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1