N°. 10338. "Woeiisdaa: 26 Juni. AM895. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Jnni. Feuilleton. IDA DE MAIRE. LEIDSCH DA&BLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TJLËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officiëele Kennisgevingen. SCHUTTERIJ. Burgemeester en Wethouders ran Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de alphabotiache naam- lyst van alle personen, die, overeenkomstig de Wet van den lldtn April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter inzage van de belanghebbenden ligt ter eecrctarie dezer geme<-Dto, tot en met den 27sten Juni aanstaande, des voor- middags van 9 tot 12 uren, en dat do loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Baadhuis en wel: op Vrijdag den 28sten Juni 1895, 'e voormiddags te Degen aren. Wordende zij, wolko na de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen doze gemeente metter woon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Vrijdag den 28sten Juni 1895, 's namiddags to cén nnr. Zullende ieder ingeschrevene bij oen biljet worden opgeroepen, om tot de lotiDg ter voorschreven plaatae op te komen, op den dag en het nnr, in deze kennis geving uitgedrukt, terwijl zij, die verhinderd mochten •worden «elven tot de loting op to komen, xich door een gemachtigde kannen doen vertegenwoordigen, of, geen gemachtigde vorsclujnende, zal de lotmg ge schieden door een der loden van de Commissie uit het Qomeentebestnnr. Tovons worden de belanghebbenden verwittigd, dat bg de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingesohrevenen vermeenen, kraobtens het 8de art. der Wet, te kannen aanvoeren; waarom het voor hen, die «oodanige reden tot vrrjetelliDg meenen te hebben, van belang is, door personeele opkomst of hij volstrekte beletselen, door bet zenden van een met hunne omstandigheden wol bekenden gemach tigde, de loting niet te verzuimen. Degenen, die mochten vermeenen aanspraak op vrgstelling te kunnen maken, zoowel als zg, ie zich In den dienst willen doon vervangen, zullen de be- wgzeD, daartoo vereisoht, moeten overlegden eD, in het laatste go val, do personen, mot wie zij van pommor willen verwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op Vrgdag den 6den Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 aren, op het Baad huis, ton einde daarvan de noodige aanteekeniDg te doen, voor zooveel zulke bjj do loting niet mocht «ijn geschied; znllendo op de reclames, zoowel ale over de goed- of afkeuring der persouou, door wie men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Dr. J. G. R. Acquoy, hoogleeraar alhier, is benoemd tot buitenlandsch lid der Konink lijke Vlaamsche Academie. Door de Holl. IJz,-Sp.-M\j. werd gisteren aanbesteed; het maken van de viaduct over den Oost-Blommerdjjkschen weg met bybe- hoorend werk, in 2 perceelen. Raming 19,700 en 17,100. Ingekomen waren 30 biljetten. Minste inschrijvers waren: l8te perc. de heer T. Hilarius, te Haarlem, 15,824; 2do perc. Kon. Ned. Grofsmederij, te Leiden, ƒ12,900. De staat van de bevolking der gemeente Ter-Aar naar do onderscheidene godsdienstige gezindheden op den 31sten December 1894 geeft aan de volgende cijfers: Roomsch-Kath. 686 m. 664 v. totaal 1350 pers. Ned. Herv. 401 m. 434 v. w 836 w Chr. Afgeschei denen 26 m. 39 v. w 64 Remonstranten 4v. 4 Doopsgezinden lm. 1 Oud-Roomsch lm. t 1 Tot geene der in den staat ge noemde gezind ten behoorende 123 m. 91 v. 214 - Totaal 1237 m. 1232 v. 2469 pers. De collecte, gehouden in de gemeente Katwijk, ten behoeve van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, bracht op 18.37. Naar men aan den Haagschen kroniek schrijver van de „N. Gron. Ct." verzekert, kan in de Tweede Kamer vóór het recè3ncg een belangrijke, misschien zelfs uitvoerige incidenteele discussie worden te gemoet ge zien over de vraag of, nu de kies wet-Van Houten is ingekomen, een nadere samenkomst van de Tweede Kamer is te verwachten om het groote politieke werkstuk der regeering nog vóór de sluiting van het zittingjaar 1894'95 te onderzoeken in de afdeelingen, opdat de voorloopige behandeling gelijken tred kunne houden met de in de vorige week reeds door de sectiën besproken herziening van het personeel en beide onderwerpen in verband met elkander tegen het begin van het volgend parlementair werkjaar (liefst tusschen Septem ber en Januari) in openbaar debat te brengen. Dat een poging van dien aard kans van slagen zou hebben, durft de schr. niet aannemen. ook omdat de werkzaamheden aan de Kamer- trap 't beletten zullen en omdat het inkomen van de huishoudelijke raming der Kamer voor 1895—'96 er duidelijk op wijst, dat men al besloten is tot September rust te nemen van den vermoeienden arbeid van het ten einde spoedende zittingjaar. Verschenen is het acht-en-dertigste jaar- lljksche verslag der Vereeniging voorPaedago giek. Deze nuttige Vereeniging neemt voort durend in bloei toe. Het bestuur bestaat thans uit de heeren D. De Groot, te Utrecht; A.M. Kollewijn Nz., te Amersfoort; H. De Raaf, te Nijmegen; C. Van Riet, te Katendrecht (gem. Rotterdam); B. J. Van Pritzelwitz van den Horst, te Brummen; J. Th. Schiphorst, te Delft, en J. Versluys, te Amsterdam. Naar aanleiding van bet alarmeerende Reuter-telegram van verleden Zaterdag heeft de „N. R. Ct." haar correspondent te Batavia telegrapbisch nadere inlichtingen over den toestand in Atjeh verzocht. In antwoord daarop ontving z\j gisteren het volgende telegram Vertrouwbare berichten zijn moeilijk te verkrijgen. Volgens officiëele tijdingen beschoot de vyand de buitenste forten met granaten. Het alarm, dat het „Bataviaasch Handels blad" maakt, wordt als buitensporig beschouwd. Intu8schen wantrouwen velen Toekoe Djohan. Men zegt dat het leger in Atjoh zeer ver zwakt (enfeebled) i6. Generaal Deykerhoff weigerde versterkingen. Naar aanleiding van hetzelfde alarmeerende telegram seinde het .Handelsblad" naar Kotta- Radja en ontving tot antwoord: Every thing allright (alles naar wensch). Men schrijft uit Amsterdam van 24 Juni Ter elfder ure ontving het comité der tentoonstelling het volgende schrijven: .Uit naam van Zijne Excellentie prins Mau- rits van Oranje, heb ik, Jonker Willem van der Ryt, gezegd Brouchem, page Zijner Excellentie, de eer aan de commissie der wereldtentoonstelling te Amsterdam te nullen, dat het na lang aarzelen en rfip beraad Zfiner Excellentie tot Z(jn groote spijt is voorge komen minder wenschelljk te wezen zyn voorgenomen tocht naar Oud Hollandt op Woensdag a. s. te doen plaats hebben." Het bezoek van oen prins Maurits zal toch plaats hebben, en nu zal worden vertoond het bezoek van den prins met gevolg aan Amsterdam op 22 Mei 1618. De hoofdpersonen zullen voorgesteld worden door tooneelspelers. Het bestuur van Oud- Hollandt verzekert dat de kostumes niet minder fraai zullen zfin dan van de Leidsche maskerade. De plechtige incomste is bepaald op 's avonds 8 uren. Woensdag zullen tevens de Nederlandsche archivarissen te 11 uren op Oud Hollandt hun jaarftjksche algemeene vergadering houden. Na afloop van de vergadering wordt op do Mailboot een gemeenschappelijke maaltijd ge bruikt, terwijl 's avonds de incomste van Prins Maurits zal worden bijgewoond. Door de goede zorgen van de firma Fre derik Muller en Co. zullen van Woensdag af op Oud-Hollandt ten toon worden gesteld verschillende handschriften uit de middel eeuwen en nieuwe geschiedenis, waaronder zeer zeldzame reproducties, enz. Het onderzoek van bet wetsontwerp op de personeele belasting moet heden nog in één der afdeelingen worden voortgezet. Nader valt daaromtrent mede te deelen, dat, behalve het voorgedragen stelsel van aftrek voor kin deren, ook de tabel van de indeeling der ge meenten vrij algemeen afkeuring heeft ont moet. Vad.) De jaarftjksche vriendschappelijke bij eenkomst van de leden der Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde zal dit jaar op Woensdag 10 Juli a. s. te Bussum worden gehouden. Yan daaruit wordt een rfitoer gehouden over 's Gravenland en Hilversum naar Soestdtjk, waar de parken van het koninklijk domein zullen worden bezichtigd. De dag wordt besloten door een gemeen- schappelljken maaltijd in het hotel „Amalia", te Baarn. Naar aanleiding van het verzoek van Ged. Staten van Utrecht aan Ged. Staten van Noord-Holland, om onderhandelingen aan te knoopen over de grondslagen, waarop een op te richten waterschap over den Vechtboezem zou behooren to worden gevestigd, geven de Hollandsche Ged. aan hunne Prov. Staten in overweging aan de Utrechtsche te berichten, dat daarvoor geen termen bestaan. Naar men wil, zou de gepens. generaal- majoor A. K. W. Gey van Pittius, afgetreden legercommandant en chof van het Departement van oorlog in Ned.-Indié, adjudant van H. M. in buitengewonen dienst, benoemd worden tot kanselier der Nederlandsche ridderorden, in plaats van wijlen den vice admiraal jhr. F. De Casembroot. (D. v. Z.-H.) De nieuwbenoemde Turksche gezant by ons Hof, de heer Hamid-Bey, bevond zich volgens de laatste berichten te Konstantinopel van waar hy binnenkort naar Nederland zal vertrekken ter aanvaarding van zyn post. Tot eersten secretaris van het Turksch g zantschap is benoemd de heer Nabi-Bey, thans tweede secretaris by het Turksch ge zantschap te Bucharest.* Het plan van een bezoek van Gladstone aan Rotterdam zal niet doorgaan. Na een verlof van twee maanden is uit Rotterdam vertrokken baron Sweerts de Landas Wyborgh, attaché by de Nederland sche Legatie te St.-Petersburg. Onder voorzitterschap van den burge meester van Rotterdam, den heer T. B. 's Jacob, heeft zich aldaar het sub comité van het Nationaal fonds, zoogenaamd Lombok fonds, geconstitueerd. Door den gemeenteraad te Arnhem is met 18 tegen 7 stemmen een belangryk be sluit genomen, dat de gemeente wel op een finantiöel verlies van ƒ3600 komt te staan, maar dat zegenryke gevolgen voor den wer kenden stand zal hebben. De gemeenteraad heeft nameiyk besloten 3600 vierk. M. bouw grond van het onteigende gedeelte van Klaren- dal te verkoopen voor 3.50 den vierk. M. aan de Woningvereeniging „Openbaar Belang", wier streven het is, gezonde woningen te stichten en die zoo goedkoop als mogelyk is met een matige rente te verhuren. De Raad stond voor een moeilijk geval, omdat de heer Coers een brief van een bouw ondernemer overlegde, die 4.50 per vierk. M. bood. By koninkl. besluit is bepaald dat de ad8piranten-vaandrig voor het reservekader, evenals de onderofficieren van het leger, een kwartiermuts van gewyzigd model (pet) zullen mogen dragen, terwyi aan die by de infanteriecorpsen een sabel zal worden ver strekt. „The Athenaeum" zal, te beginnen met 6 Juli aanst., een reeks van opstellen geven over de letterkunde van het vasteland gedu rende de laatste 12 maanden. Nederland zal worden behandeld door den heer Taco H. De Beer, België door prof. Fredericq, Frankryk door Joseph Reinach, enz. In de residentie ie uit Pretoria aange komen de heer W. J. Geerling Jr., assistent- hoofd van het telegraaf- en telephoonwezen der Zuid Afrikaansche Republiek en secretaris van het college van curatoren van krankzin nigen gestichten daar te lande. De komst van genoemden heer, die een hem verleend verlof van zes maanden hier te lande hoopt door te brengen, staat ook in verband met een verzoek van zyn regeering aan haar gezant te 's-Gravenhage, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, om uitzen ding van een arts, specialiteit op het gebied der psychiatrie, ter bekleeding van de be trekking van geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht naby Pretoria. B|j het departement van oorlog bestaat het voornemen om de artikelen hooi, stroo en haver voor de troepen van het garnizoen, leveringsjaar 1895/96, bywyze van proef elk afzonderlijk te doen aanbesteden en de levering dier artikelen c. q. aan de minste inschry vers te gunnen. De levering van haver zal boven dien slechts voor 't tydvak van 1 Novemb.-r a. e. tot 30 April d. a. v. worden aanbesteed, terwyi voor het overige geieelte van vermeld leveringsjaar te zyner tyd eene afzonderiyke aanbesteding zal worden gehouden. Biykena by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", onder bevel van den kapt. ter zee W. J. Derx, den 23sten te Lourengo-Marquez (Delegoabaai) aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wèl. Te Zwolle is thans het officiëele bericht ontvangen, dat het bezoek van de Koningin nen aan Overysel, met name aan Zwolle, Kampen en Enscheaee, is bepaald op 2, 3 en 4 September a. 8. HH. MM. zullen Maan dag 2 Sept., des voormiddags, te Zwolle aan komen en Donderdag-morgen de gemeente en de provincie verlaten. Officieel is ook bekend, dat de Koninginnen op Donderdag 5 Sept. a. s., des voormiddags, uit Zwolle naar Meppel zullen vertrekken, om een bezoek aan die plaats te brengen. De route van Meppel naar Assen is nog niet vastgesteld, doch Hare Majesteiten zullen te 5 uren te Assen aankomen en van daar weder vertrekken op Zaterdag 7 September, des avonds te 8 uren. Het bezoek aan Drente is dus niet van langen duur. Het diner, door de Prov. Staten van Drente aan te bieden, zal plaats hebben op Vrydag 6 Sept., te 7 uren. De wedrennen by Zuidlaren zyn voorloopig vastgesteld op Zaterdagmiddag. Voort6 is een bezoek aan de hunebedden te Rolde en aan de „Ballerkuil", ter bywoning van de aldaar te geven voorstelling der Oud Ger- maansche rechtspleging, in het program op genomen. Naar wy uit goede bron vernemen, be staak het voornemen om door de officieren, die den intendance-cursus by de hoogere krfigs- school hebben gevolgd, voortaan in de maanden April, Mei en Juni een leergang te doen volgen aan de Nederlandsche school van Nijverheid te Enschedee. (N. R. C.) Het stoomschip „Borneo", van Rotter dam naar Java, passeerde 23 Juni Pantalaria; de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 23 Juni te Southampton; de .Prins "Willem I" vertrok 22 Juni van Niouw-York naar West-Indië; do „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Juni van Port-Said; de „Ocean" arriveerde 23 Juni van Amsterdam te Nieuw York; de .Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Juni te Padang; de „Spaamdam" vertrok 22 Juni van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Veendam" arri veerde 22 Juni van Rotterdam te Nieuw- York; do „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Juni Gibraltar. De minister van marine heeft den luit. ter zee 1ste kl. C. A. De Brauw en diender 2de kl. G. L. H. Luyten, beiden uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. 48) .Ach, kom, Ida heeft geen reden daarvoor te vreezen. Ik ken haar genoeg, om verzekerd te zyn, dat zy nimmer iets zal doen, om zich te compromitteeren. Ik heb je dit echter reeds meer dan eens geschreven." „Maar vindt u het dan niet iets verschrik- kelyks, dat een meisje als Ida letterlijk ge dwongen wordt het land te verlaten?" „Hoe kom je op die gedachte? Alleen daarom zal zy niet gegaan zyn. Een verblyf aan het meer van G-nève is nogal zoo erg naar niet, en sinds Constance Yan Lee haar hier in de wielen rijdt, door Eduard Udon ontrouw te maken, heeft zij hier niet zooveel te verliezen." „En vergeet u dan geheel dat ik, die al die jaren zoo vurig gehoopt had, haar weer te zien, nu zoo diep teleurgesteld ben? Weet u wel, dat ik, hoewel natuurlijk in de eerste plaats naar u, in de tweede plaats naar eene ontmoeting met Ida smachtte," riep Willem op driftigen toon, „maar, ik geef de hoop niet op 1 Ik zal licht brengen in de duisternis. Al zou iedereen mi) kwaad van haar vertellen, ik geloof het niet, en als ik eenmaal haar onschuld aan den dag zal brengen, wee dan al die kwaadsprekers en lasteraars 1" „Mijn jongen," zeide mevrouw De Brie op kalmeerenden toon, „wlnd je toch niet zoo op; alles zal wel weer terecht komen. Bederf den eersteu avond na je thuiskomst nu niot door te zuchten over dingen, die op het oogenblik toch niet te veranderen zijn." Willem beheerschte zich, niet alleen dien avond, maar ook den volgenden dag, toen Hugo Blunt hem z|jn aanstaande bruid voor stelde. Hij werd op een feest ten huize van de familie Udon gevraagd. Blunt had geen ouders meer en daarom gaven de heer en mevrouw Udon een diner op den dag, dat Bertha en Hugo aantoekenden. Willem nam de uitnoodiging aan, omdat hij er belang in stelde, de daar aanwezige jongelui gade te slaan, vooral met bet oog op ConBtance en Eduard. Aline Spil was zijne dame, en deze sprak tot hem op zulk een harteljjken toon over Ida, dat hij vol hoop en vertrouwen op de toekomst het feest verliet. Hy had opgemerkt dat Eduard Udon in het eerst zeer stil en afgetrokken was, doch dat later de pogingen van Constance, om zijn aandacht te trekken, met goeden uitslag bekroond werden. Toen hy ze te zamen in den tuin zag wandeleD, bespeurde hü dat ConBtance'a hoofd zich vertrouwelijk tot Eduard neigde; en bij bad goed gezien, want een paar dagen later kwam er een briefje, waarin de verloving van Eduard Udon en Constance Yan Lee bekend gemaakt werd. Toen hi) Hugo Blunt met net engagement van zyn aanstaanden zwager gelukwon9Chte, zeide deze: „Nu, dat had ik ook een jaar geledon niet gedacht Wat zal Ida De Maire op haar neus kyken, als zjj de communicatie van het enga gement krygt" „Hoe zoo?" vroeg Willem, alsof hjj van niets afwist. „Wel, je weet toch immers wel, dat die kleine heDgelaarster reeds meende een goud- viscb, in de gedaante van Udon, aan baar haak te hebben, doch het was mis. Deze wilde eerst wel toebijten, maar zy trok den hengel te vroeg weg, want zy bespeurde een grooteren vischdie zwom op het aas toe, doch bedacht zich intyds en het mooiste van de zaak is, dat de goudvisch toen reeds te ver weg was gezwommen, om nog onder haar bereik te zyn." „Ik begryp niets van die beeldspraak; als je met die hengelaarster Ida De Maire bedoelt, dan stelt ge baar aan my voor als een avon turierster van de ergste soort. Ik zou my schamen, Blunt, als ik op die manier over een fatsoenlijk meisje sprak," zeide Willem driftig. „Nu, haar reputatie is niet veel waard na de Romeo- en Julia-scène, nu wel niet op een balkOD, maar in een bosch, en dat maakt de zaak niet beter. Udon krygt nu ten minste een meisje, waar niets op te zeggen is." Willem De Brie moeat zich met alle macht beheerschen, om niet in drift los te barsten. Hy keerde Blunt den rug toe, na hem stijf gegroet te hebben. Mevrouw Do Brie merkte op, dat Willem de laatste dagen niet zoo opgeruimd was als te voren, en terwyi zy daarover op een middag nadacht, kwam deze haar mededeelen, dat hy plan had voor een paar dagen van huis te gaan. Hy zeide niet rechtstreeks waar by heen ging, doch alleen, dat hy eenige vrienden i wilde bezoeken. Hy kuste den volgenden dag zyne moeder vaarwel, met de belofte spoedig weer terug te koeren. Aan het station nam hy een plaatskaartje naar U. Daar aangekomen, informeerde hy naar de woonplaats van den rechter Mar-'-, en toen men hem die gewezen had, wandelde hy het huis voorby, ia de hoop dien heer te zullen zien. De vitrages waren dicht en van de bewoners was niets te bespeuren. Hy ging daarop een vriend bezoeken en vroeg dezen, hem op de heerensociëteit te willen intro- duceeren. Eenige oogenblikken later was hy aan een tafeltje in het Sociëteits-gebouw ge zeten. Zee-officieren hebben overal bekenden, en het was hem niet moeilyk aan een van dezen naar den beer Maró te informeeren. Men deelde hem mede dat deze een gunstige reputatie had en gewooniyk tegen halfvyf de Sociëteit bezocht. Willem De Brie wachtte vol ongeduld op de komst van den rechter en verdreef zich den tyd met een spel biljart. Terwyi hy met koortsachtig ongeduld de oogon steeds op de deur gevestigd hield, werd deze juist om halfvyf geopend, om den heer Maré binnen te laten. Het hart bonsde Willem zóó wild in de borst; hy stootte telkens mis en de ballen rolden zoo wonderlyk op het biljart dooreen, dat zyne vrienden hem ver- weten, dat hy zich zeker verbeeldde nog op een wiegelend schip te zUn. Eindeiyk wierp hy de keu weg, greep een zyner vrienden by den arm en vroeg dezen hem aan den heer Maró te willen voor etellen. Hy werd door den rechter beleefd begroet en was weldra in oen geBprek over allerlei onderwerpen gewikkeld. Willem wist niot op welke wyze hy hetgeen hem na aan hc' hart lag, ter sprake zou brengen, maar hot toeval was hem gunstig. De heer Maré was zeer met den jongen zee-officier ingenomen en noodigde hem uit, dien avond een kop thee by hem te komen drinken. Hy nam dit met genoegen aan en nadat hy aan de officierstafel met eenige vrienden gedineerd had, stond hy tegen acht uren op, om zyn beloofd bezoek te brengen. Toen Willem bet huis betrad, hemerkts hy dat alles aldaar weelderig en toch met smaak was ingericht. De vestibule was met fraaie 8ierplanten en geurige bloemen gevuld en de kamers toonden aan, dat de heer Marl zeer vermogend moest zyn. Dit alles deed Willem onaangenaam aan. Was bet een go- voel van vertrouwen jegens Ida? Of was het iets anders? Hy wist het niet, on had ook niet veel tyd om hierover na te denkeD, daar de rechter hem ai spoedig vriendelyk te ge- moet trad. ,Ik hen anders niet gewoon om jongelui, die ik zoo weinig ken, zoo spoedig te invi teeren," zeide hy op vroolyken toon; „maar ik gevoelde van middag op de Sociëteit lust om onze kennismaking voort te zetten." Toen zy onder het genot van een kop thee en een fijno sigaar gezellig by elkander zaten, wilde Willem niet langer dralen om met zyn vraag voor den dag te komen. Langs een omweg zyn doel willende bereiken, zeide hy: ,zyn er te U. veel mooie meisjes?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1