N°. 10836. Maandag 24 Juni. AM895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidon per 3 maanden. f 1.10. 1.40. - 0.05. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Oiliciëele Keuuisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden, ge zien art. 52 der Algemeene Politieverordening, dd. 6 November 1879, BEPAALT: dat b(j gelegenheid van het feest, door de Burgerij hel Studentencorps aan te bieden in het gebouw op het park, Dinsdag den 25eten Juni e. k., het aanbrengen per rijtuig van bezoekers aan de GARENMARKT niet anders mag geschieden dan uit do richting van het STEENSCHUUR, langs de zijde van de Loge, terwijl die rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting naar de RAAMSTEGEN, en dat bij het afhalen van bezoekers aan de RAAM- STEEG moet worden gereden uit de richting der DOEZASTRAAT naar de GARENMARKT; dat gedurende dien avond, van 7 uren tot na afloop der feestviering, het rijden langs het STEENSCHUUR tusschen de NIEUW- STEEG en je BREESTRAAT is verboden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Juni 1895. F. WAS. Leiden, 22 Juni. Morgen over acht dagen, 80 Juni, zal de eerwaarde heer Tal, ress. opperrabbijn, hier zijn intrede doen, hetgeen met eenige plechtig heid in de Synagoge zal geschiedeD. In het begin dezer week, terwijl met groote pracht en praal de Lustrumfeesten werden gevierd, werd in alle stilte een feit herdacht, wel der vermei Jing waardig. Den 17den Juni toch was het 70 jaar ge leden, dat de heer P. Van Romburgh en mej. G. Eggink voor den burgerlijken stand in ondertrouw werden opgenomen. Is zulk een lange tijd reeds iets wat niet dagelijks voorkomt, het zal zeker nog meer verwondering verwekken, als men weet dat do bruidegom dit feit herdenkt met zijne derde echtgenoote. Eigenaardig is het zeker ook, dat juist uit elk der drie echtgenooten een stam Is gesproten, welke ieder zijne vertakkingen heeft tot op achter-achter kleinkinderen toe. De bruidegom bereikte in Januari zijn 95ste jaar en de bruid is in haar 91ste. Beiden zien •r frisch uit en genieten een volmaakte ge zondheid. Gebreken zijn hun onbekend; alleen het loopon gaat nu zeor moeilijk. Ook wat helderheid van geest betreft, heb ben beiden geen klagen. De oude heer houdt zich steeds op de hoogte van het nieuws door het lozen van enkele bladen, ja, neemt nog zelfs zijn kiezers plichten waar en de oude juffrouw bestuurt nog met vaste hand haar huishoudentje. Dat hun leven niet zonder rampen voor hen heenging, behoeft geen betoog, doch de wensch is zeker hier niet misplaatst, dat hun verdere levensjaren een kalm verloop mogen hebben. Dat zij zool De kwartiermeester J. W. Du Pon, die nende aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier, is bij koninklijk besluit eervol vermeld ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrich tingen op de Tamiang-rivier (residentie Oost kust Sumatra) op 30 Maart 1893, evenals de matroos lste klasse bij de Nederlandsche zeemacht F. Leeflang. De Engelsche mail met berichten uit Batavia tot 23 Mei kan 23 Juni des morgens alhier worden verwacht. De staat van de bevolking der gemeente Benthuizen naar de onderscheidene godsdien stige gezindten op den 31sten December 1894 geeft de volgende cijfers aan: Ned.-Herv. 299 m. 281 vr., totaal 580 pers. 1 34 8 2 74 17 3 Remonstrant 1 Christ. Geref. 40 R. Kith. 9 Tot geen der genoemde ge zindten be- hoorende 4 Totaal 353 m. 327 vr., totaal 680 pers. De collecte voor den gewapenden dienst, gehouden te Zoetermeer, heeft opgebracht ƒ12.68 Men verzoekt on3 melding te maken, dat R. Van der Velde, laatst gemeente- en onbe zoldigd rijksveldwachter te Duurswoude, niet is aangesteld tot rijksveldwachter jachtopziener te Alkemade (waar nog niemand benoemd is), maar te Westergeest, gemeente Kollumerland, en Nieuwkruisland. De Russische gezant bij ons Hof, de heer De Struve, is hedenochtend met familie van Den Haag naar Wiesbaden vertrokken. De nieuwbenoemde generaal-majoor van het wapen der genie, kolonel Gijsberti Hoden- Pijl, bevond zich heden te 's Gravenliage en maakte z(jn opwachting aan den minister van oorlog. Het 328te christelijk Nationaal Zendings feest zal plaats hebben op „Leyduin" (nabij Vogelenzang) op den 3den Juli a. 8. Dit land goed is door den heer H. S. Van Lennep nu reeds de tweede maal voor een zendings- feest afgestaan. De volgende sprekers zullen optreden met de achter hunne namen genoemde onder werpen.' P. Van Wijk Jr., pred. te Amsterdam. Ope ningsrede. C. Albers, zendeling te Meester-Cornelis, op Java, „De zending op West-Java". M. J. Van Baarda, zendeling op Halmaheira, „De zending op Halmaheira". J. A. Van Balen, zendeling op Nieuw Guinea, „De zendingspost Windessi op Nieuw-Gulnea". S. H. Buytendijk, pred. te IJselstein, „Het Pinksterfeest en de zending". C. W. Frickenschmidt, zendeling op Poelo Tello, „De zending op Poelo Tello". Dr. L. Heldring, pred. te Rotterdam, „Door het kleine tot het groote". N. De Jonge, pred. te Utrecht, „Traag heid en bereidvaardigheid in het werk der zending". J. Karres, pred. te 's-Gravenhage, „De donkerste plaatsen der aarde". M. Kruyt Azn., zendeling op Java, „De zendingspost op Modjo Warno". L. Kupérus, amanuensis van het Java-Comité, „De zending op Oost-Java (Besoeki)". Jac. Van 't Lindenbout, „Philanthropic". J. F. Niks, hulpprediker te Timor Koepang, „Gebedsverhooring". D. G. Postma, predikant te Zaandam, „De zending aan het Tobameer op Sumatra". Otto Schriecke, predikant te Enscbedee, „Het woord van dr. Carey". J. J. Van Noort, predikant te Amsterdam, Eerste Afscheidsrede. A. J. A. Vermeer, predikant te 's-Graven hage, Slotrede. De luit. ter zee 2de kl. A. J. Van Stockum, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De heer Buermann, dezer dagen te Maas sluis overleden, heeft by testament het grootste gedeelte van zyn vermogen, nl. eeno som van vyf en twintig duizend gulden, gedeeltelijk belast met vruchtgebruik, vermaakt aan de Geref. Kerk B. te Maassluis. Eenige onbemid- delden, die eene wekeiyksche toelage genoten, zullen deze tot hun dood toe ontvangen. De dienstchevrons der militairen beneden den rang van officier voor 6, 18 en 30 jaren dienst zullen worden vervangen door een ge kroonde W. van roode zijde, zilver of goud. In zake den verbouw van de Beurs te Amsterdam is vooreerst van de Raadscom missie geen voordracht te verwachten. Het weinig aanbevelend, meer af- dan goed keurend rapport der Kamer .van Koophandel over het avantrprojet doet de raadscommissie overwegen, of er nog niet eeno andere oplos sing van de beursquaestie is te vinden, die, finantiëel niet te bezwarend, een meer afdoend karakter heeft dan verbouw van de tegen woordige beurs. Bij koninklijk besluit van 19 dezer is, ter belooning van aan den lande bewezen buitengewone diensten ter zake van de krijgs verrichtingen tegen Lombok in 1894: lo. be paald, dat de bij de voormelde krijgsverrich tingen gesneuvelde infanterist C. Knoop en do aan de gevolgen zijner aldaar voor den vyand bekomen wonden overleden lste luite nant der inf. W. Van Oppen, die gedetacheerd was van het Ned. leger by het leger in Ned. Indië, alsnog in de registers van de kanselarij der Nederlandsche orden als ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde zullen worden ingeschreven2o. alsnog benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde: de lste luit. der infant. H. J. De Jong; de sergeant der inf. J. Dressel en de ziekenoppasser T. J. J. Brakkee, en 3o. bepaald dat by afzonder- lyke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: de 2de luits. der infant. M. J. J. B. H. Campioni en R. Heytman, de 2de luit. der genie L. H. Van 't Sant, de korporaal der infant. H. S. D. E. Von Hake, de fuselier L. V. Neslany, de cavaleristen 2de kl. F. C. A. Rappin en J. Dost. Hr. Ms. korvet „Alkmaar" zal 1 Juli a. 8. na terugkeer van Kiel uit dienst worden gesteld tot het ondergaan van eenige her stellingen. Uit de Staatscourant van heden biykt, dat, met ingang van 1 Juli a. s., aan J. A. Van Haaften, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als burgemeester van Sliedrecht. Men schryft uit Waterloo van 18 dezer aan het „N. v. d. D.": Wy waren heden getuigen van een aandoen- ïyke herinneringsplechtigheid. Eenige vader landslievende landgenooten hadden zich ver- eenigd op den morgen van 18 dezer in de kerk van Waterloo, om aldaar een lauwerkrans met oranjestrik, waarop de data vermeld stonden, neer te leggen op de graven van onze dappere gesneuvelden. Uit Arnhem bericht men dat mr. Koker sinds 1893 president der rechtbank aldaar, op 62-jarigen leeftyd is overleden. By koninkiyk besluit is de luit. gen. J. H. Kromhout, inspecteur der genie, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van zyn pensioen vastgesteld op 3000 'sjaars, en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem gedurende zyne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. Voorts zyn benoemd, by het wapen der genie, by den staf van het wapen: a. tot generaal majoor, ter beschikking van den minister van oorlog, de kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, adjudant in buitengewonen dienst van wylen Z. M. den Koning, laatstelyk van den grooten staf en thans op non-activiteit als lid der Eerste Kamer der Staten-Generaalb. tot generaal-majoor, inspecteur van het wapen, de kolonel L. J. H. Gysberti Hodenpyl, van dien staf. Aan de „Tel." wordt uit Kiel geseind dat kapitein Van Waning, de commandant der „Atjeh", door koizer Wilhelm is benoemd tot commandeur in de ridderorde van den Rooien Adelaar, kapitein Jansen van Afferden, de commandant der „Alkmaar", is benoemd tot commandeur der Kroonorde. In Friesland is voortdurend gebrek aan hulppersoneel by het onderwys. Op herhaalde oproepingen van sollicitanten komt geen enkele opdagen, daar zy veelal buiten de provincie hooger salaris kunnen bedingen. Die nood doet sommige sollicitanten een blik naar Friesland werpen en hunne stukken inzenden. Zoo kwam voor eene vacature in de gemeente Weststellingwerf één sollicitant opdagen, die reeds 62 zomers telt. Een gehuwd paar in Drente, waarvan de man onderwyzer, de vrouw onderwyzeres is, meldde zich ook aan, onder deze voorwaarde, dat zy aan dezelfde school benoemd zouden worden. Nu was aan geene school èn eene onderwyzers- èn eene onderwyzeres-vacature, zoodat de gemeenteraad niet aan het echtpaarlyk (men vergeve ons deze zonderlinge afleiding) verzoek kon vol doen. Echter aan twee dicht by elkander gelegen scholen in de gomeente bestaan de gevraagde vacatures. Wellicht stapt het echt paar nu over een half uur afstand heen. Dan is weer In twee vacatures voorzien, die reeds langen tyd bestonden. In de gemeente Op- 8terland is tot tydelflk onderwyzer A. Dykstra benoemd. Deze persoon is de anarchist, vroeger onderwyzer in de gemeente Menaldumadeel, waarvan de Raad hem, wegens zyne politieke gevoelens, uit zyne betrekking ontsloeg. De nood moet wel groot zyn, om zoo'n onder wyzer weer voor de klasse te plaatsen. De heer Rössing, verslaggever van het „N. v. d. D." voor de Kieler feesten, spre kende van het binnenloopen der „Alkmaar", zegt: „Plechtig en rustig gleed ze voorwaarts, de commandant, de heer Van Waning, op de brug, de andere officieren in zyne nabyheid. Het schip zag er prachtig opgetuigd uit en dwong aan de vertegenwoordigers van de ge- heele wereld een zacht hoera af en het wui ven met de hoeden, beantwoord door de offi cieren, mariniers en matrozen." De „Köln. Zeit." van gisteren geeft een overzicht van de oorlogsschepen der verschil lende natiën, die te Kiel zyn vertegenwoor digd, en zegt o. a. „Het beste schip, dat Holland bezit, het in 1892 gebouwde torenschip „Koningin Wilhel mina der Nederlanden," schittert door zyn afwezigheidhet bevindt zich in buitenlandsche wateren. Jammer genoeg nemen twee onbe duidende schepen, het fregat „Atjeh" en de kruiser „Alkmaar" zyn plaats inwaarscbynlyk zullen deze zich gelukkig achten door hunne ankerplaats aan het uiterste einde der bocht de algemeene opmerkzaamheid eenigszms te ontgaan." Te Freiburg (Baden) zyn bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heeren J. J. Kunst, arts, officier van gezondheid O.-I. L., met proefschrift: „Ueber dispersion des Lichtes in den Augenmedien", en Jacob Den Hartogh, pract. arts te Amsterdam, met proefschrift: „Para- und Perimetrites puerperalis". Het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Juni Prawlepoint; de „Bundesrath". van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 20 Juni van Port-Said; de „General" vertrok 19 Juni van Mozambique naar Vlis- singen en Hamburg; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 Juni Dungeness; de „Bloemfontein", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, pas seerde 19 Juni Finisterre; de „Glaucus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 21 Juni Gibraltar; de „Prins Alexander" arriveerde 20 Juni van Batavia teIJmuiden; de „Sarpedon", van Singapore naar Amster dam, passeerde 21 Juni Gibraltar; de „Tele- machus" arriveerde 21 Juni van Amsterdam te Batavia. By koninkiyk besluit zyn benoemdtot ontvanger der dir. belast, en acc. to Epe c. a., J. A. De Bruyn Tengbergen, ontvanger der zelfde middelen te Zwaluwe, c. a.tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Sloten, F. J. De Haime, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Hontenisse c. a.tot ontvanger der invoerr. en acc. te Delft, J. R. Nieuwenhuysen, ontvanger der dir. belast, te Delft c. a.tot ontvanger der dir. belast, te Schiedam, G. G. Van Buttingha Wickers, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Doetinchem c. a.; tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Nieuwerkerk c. a. P. J. Der Weduwen, ontvanger derzelfde middelen te Noordwelle c. a. Benoemd tot commissaris van het Pensioen fonds voor weduwen en weezen van burger- lyke ambtenaren mr. R. Van de Werk, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. By koninkiyk besluit is benoemd: C. Van Waes tot burgemeester van Zuiddorpe. Goedgekeurd, dat aan J. Zaayer Pz., burg. van Melissant, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Aan J. F. Kaekebeke, geb. te Antwerpen; mej. H. E. Sprenke, geb. te Werlte; H. H. Kirchberg, geb. te Mühlheim aan den Ryn; mej. A. E. Mazzucchetti, geb. te Bazel; mej. M. E. Fassbender, geb. te Hottorf; mej. J. R. L. Lüttig, geb. te Paderborn, vergun ning verleend tot het geven van lager onder wys, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereischten voldoen. Met ingang van 1 Juli a. s., de adelborst lste kl. G. J. Leverland bevorderd tot luit. tor zee 2do kl. De kapitein A. W. S. Schut, van het 5de reg. inf., op zyne aanvraag, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2000 's jaars. Margarine en fabrleksboter. Te oordeelen naar de officiëele Britsche maandstaten, 6cbynt bet, in verband met de goedkoope boter, slecht te gaan met de mar garine. De waarde van den invoer van dat artikel in het Vereenigde Koninkryk was in de eerste vyf maanden dezes jaars meer dan een half millioen pd. 6t. minder dan in het overeenkomend tydvak van 1893, en by na zooveel minder dan in het tydvak in 1894. Daarentegen verbetert de invoer van boter en kaas. Daar het onderwerp zoo belangryk is voor onze zuivelbereiders, zullen eenige cyfeis daarover misschien welkom zijn. Ze geven de waarden in ponden sterling van den invoer in de eerste vyf maanden van elk jaar. Boter. 1893 1894 1895 Totaal. 6,617,738 6,047,636 6,241,102. Daarvan uit: Denemarken 2,204,424 2,531,581 2,427,418 Nederland 234,027 248,915 306,090 Frankryk 1,197,067 922,719 997,033 Australië 518,692 850,157 1,024,663 Margarine. Totaal. 1,574,872 1,432,449 1,070,287. Daarvan uit: Nederland Kaas. Totaal. Daarvan uit: Nederland 243,430 263,234 297,480 Ver. Staten 615,902 605,696 670,156 De cyfers bewyzen, dat er meer boter en kaas ingevoerd wordt, en dat de invoer uit Nederland gaandeweg toenemende is. De Nederlandsche fabrieksboter begint meer en meer gevraagd te worden. Dat ze echter de concurrentie der Australische boter voelt, be hoeft wel niet gezegd te worden. Maar de achteruitgang in den invoer van margarine is zeer sprekendzes millioen gulden minder in twee jaren tydsl Gemengd Nieuws. 1,495,181 1,329,471 966,123. 1,072,371 1,166,746 1,395,298 Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 397 zwembaden door heeren en 73 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. Gisteravond omstreeks acht uren geraakte de knecht P., werkzaam by den heer BI., steenkolenhandelaar alhier, in de Oranjegracht te water. Op zyn geschreeuw kwamen dadelyk verschillende personen toe- loopen, waarop hy spoedig door middel van een touw gered werd. Als een eigenaardigheid kan worden medegedeeld, dat de tapyten, gebruikt by de Leidsche Lustrumfeesten by den intocht van Prins Maurits, afkomstig waren uit de tapytfabriek van Maurits Prins, te Dinxperloo. By het station Vogelenzang is door een veldwachter een handwagen met yzeren platen in beslag genomen, welke tos- behoorden aan de H. S.-M. Een man, die in de nabyheid van den wagen in het gras lag te slapen en door de inwoners met den wagen was gezien, werd als vermoedelyke dief dier platen gearresteerd. Is het „Hbl." juist ingelicht, dan zullen de leden van de commissie van Oud-Holland op de Amsterdamsche wereld tentoonstelling zich a. s. Woensdag voor de eerste maal vertoonen in Oud Hollandsch kostuum, als „Prins Maurits" met gevolg zyn. vendel komt inspecteeren. Er schynt eerst sprake van geweest te zyn, dien dag het kostuum niet te dragen, doch men heeft later toch begrepen dat het wel wat al te dwaas zou staan als de Prins aan de poort werd ontvangen door burgemeester en schepenen, die in kleedy hun tyd een paar eouwen vooruit zyn. Naar men verneemt, bestaat by de commissie van voorbereiding voor de lustrumfeesten te Utrecht in het volgende jaar, het plan een tournooi te houdon in het Sterrenbosch. Op Zondag 22 September zal te 's-Hertogenbosch eene groote meeting worden gehouden vanwege den algeraeenen Neder- landschen Zouavenbond. Door de afdeelingen te Rotterdam, Amster dam, Leiden, Den Haag, Gouda en Utrecht zal daaraan worden deelgenomen. Op de Waal ter hoogte van het Brakelsche veer is gistermiddag een schippers- jongen van het opzeilend vaartuig „Het Zwaan tje" door een zeil overboord geslagen en ver dwenen. Een hevig onweer hoeft eergister avond ook boven Brussel gewoed. Zware donderslagen en plasregens, afgewisseld met schrikkelyke bliksemstralen, volgden elkaar op. Er hebben geene ongevallen plaat6 had Door de Pruisische regeering is aan de onze de aanhouding verzocht van J- B., laatstelyk postcomraies te Huttenheim, die ten nadeele der postadministratie 25000 mark ontvreemd heeft en gevlucht is, waar scbynlyk naar ons land. Hy is van middelbare grootte, baar en knevel rood. Op de stoombarkas van den Araerikaanschen kruiser „Columbia", te Kiel, sprong gisteren de stoomketel. Twee der opvarenden werden zwaar, twee andere licht gewond. Een rechter te Walford heeft deze week uitgemaakt, dat het zingen van volksliedjes in huis noch overeenkomstig de wet, noch voegzaam is voor een „meid-alleen", zulke vocale muziek eene billy ke reden noemende om eene dienstbode op staanden voet zonder loon weg te zenden, in plaats van haar van te voren den dienst op te zeggen. In casu was de meesteres een ziekeiyke dame. Te Londen is een fabriek van valsche loten Stad Brussel ontdekt; de falsaris bevindt zich ,in hechtenis. Deze quaestie is in den Brusselschen ge meenteraad ter sprake gebracht. De heer De Potter verzekerde dat de falsaris in hechtenib was genomen voordat hy gelegenheid had gehad, valsche loten in omloop te brengen. Ondanks deze verzekering is het toch raad zaam, voorzichtig te zyn by het aankoopen van loten Stad Brussel. Uit Washington wordtgemeld dat de Amerikaansche wielryder Lenz tq Babar, in Klein-Azië, door de Koerden is ver moord. Den 15den Mei 1892 vertrok Lenz voor rekening van het blad „The Outling" uit Philadelphia, ten einde op zyn rywiel een reis om de wereld te maken. Den 2den Mol 1894 bereikte hy Perziö. Na dien tyd werd niets meer van hem vernomen. In dit jaar zond de „Outling" twee harer redacteurs, de heeren Sachtleben en Allen, uit, om Lenz op te sporen. Nu meldt de Engelsche consul te Erzerum, dat de wiel ryder door de Koerden is vermoord. De Ameri kaansche regeering heeft terstond by de Porte een eisch tot opsporing en tuchtiging der moordenaars ingediend.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1