<5 ZOOI WiinhandslarenHofleveranciers, Zeer onto Beirppe, HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wij nhandelaren—Hofleveranciers. Bnroni's Australia» wins. Witte Wijnen, Algiersche Cognac, Kantoor: Burgsteeg 2a 2b Depot: Visohmarkt No. 19. Macon-Wijnen, Champagne. N°. 10835. Zaterdag 33 Juni. A°. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Bordeaux-Wijnen. Geclassificeerde Wijnen, f 34.— tot f38 f60.- a f288.- f 3 €5.a f 96- Bij contante betaling wordt TCien Procent korting op de gewone prijzen Champagne voor bowl /1.25 per fl. LANSON PÈRE ET FILS. DüfflINY Co. ERNEST IRROY Co. MOËT CHANDON. HE1DS1EGK Co. POMERY GRENO. Ahrwijnen HUGO FABRY, Rijn-, Moezel- en Steinwijnen, VERMOUTH Fm Cora, Torino. MADEIRA, Cossart, Gordon Co., Portwijnen, Finest Firs Malt Whiskies. JOHN ROB* HARVEY Co., COGNAC, toegestaan. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post- Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTEMTTEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad. Gemeenteraad van Voorschoten. Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden. Na modedeeling van eenige ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aan genomen, komt aan de orde de oprichting van een rykstelegraafkantoor. De Voorzitter deelt mode dat B. en Ws. in overleg zyn getreden met het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie. Hy doet voor lezing van een brief van dat hoofdbestuur, waarin wordt medegedeeld dat door het spoorwegtelegraafkantoor te Voorschoten in de maanden Februari en Maart zijn verzonden 140 zoo binnen- als buitenlandsche telegram men. Naar deze berekening zou dus over een geheel jaar nog niet ten volle op 900 tele grammen mogen worden gerekend, welke tegen den middenprjjs van f 0.30 p. t. eene opbrengst van 270 zoudon opleveren. Aan het door de gemeente te garandeèren bedrag van ƒ800 zou dus /"530 ongeveer ontbreken. Bovendien zou behalve het rijkstelegraaf kantoor, dat 8 uren per dag geopend zou zijn op de werkdagen en 2 uren op de Zon- en feestdagen, het spoorwegkantoor dagelijks gedurende 11 uren geopend blijven. De Voorzitter zegt dat, zelfs al zou door het spoorwegkantoor geen enkel telegram worden verzonden, de garantie voor de ge meente nog veel te bezwarend zou zijn. Wel is waar hebben particulieren tot f 300 gegarandeerd, maar dit was z. i. in de stellige overtuiging, dat de garantie overbodig zou zijn. Doch zelfs al zouden zij allen bil hun aanbod blijven, dan nog zou de gemeente behalve de kosten van verbouwing van het postkantoor f 230 por jaar moeten bijpassen. Hij stelt op deze gronden namens B. en Ws. voor, te besluiten van de zaak af te zien. Nadat nog eenige discussie heeft plaats gehad over de mogelijkheid aan het station een afzonderlijk toestel met bediening te ver krijgen, wordt de conclusie van B. en Ws. met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt aan B. en Ws. een onbe paald krediet toegestaan voor herstelling van den walmuur aan de Kerksloot. Aan den heer C. J. Petri wordt wegens vertrek uit de gemeento afschrijving van hoofdelijkon omslag verleend. Nadat in een besloten vergadering eenige reclames tegen den H. O. zijn behandeld, wordt de openbare vergadering heropend en deelt de Voorzitter mede dat hij door H. M. de Koningin is benoemd tot burgemeester van Oegstgeost en Voorhout, met ingang van 1 Juli a. 8. Hij zegt gedurende de 8 jaren, dat hij aan het hoofd van het bestuur der gemeente heeft gestaan, zich beijverd te hebben z(jn taak zoo goed mogelijk te ver vullen. „Ik meen," zoo vervolgt de Voorzitter, „er in geslaagd te zyn gedurende dien tijd de appreciatie van het grootste gedeelte der gemeentenaren op mij te vestigen. Er zijn wel eens moeilijkheden geweest, doch die vindt men overal." Ten slotte bedankte hij den Raad en de wethouders voor hun steun en hij hoopt, dat men het met zijn opvolger zal trachten te vinden in het belang van de gemeente en hare ingezetenen. Do leden van den Raad wenschen den Voor zitter geluk met de onderscheiding. Ten slotte wordt bij tweede vrije stemming tot tydelijk wethouder Da 1 Juli benoemd de heer dr. v. d. Horn v. d. Bos met 5 van de 7 stemmen. By eerste stemming waren uit gebracht op de heeren Van Kempen 3, v. d. Horn v. d. Bos 2, v. Wissen 1 en De Bruin 1 stem. De heer Van Kempen verklaarde verder niet in a<nmerking ie willen komen. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. TWEËDË KANËK. Samenstelling der Arrond -Rechtbanken en Kantongerechten. Bij het afdeelingsondtrzoek van boven staand wetsontwerp werd opgemerkt, dat naar veler meening van den minister van justitie een voorstel van ruimer strekking had mogen verwacht worden, waardoo in den bestaanden toestand op afdoende wijze zoude zijn voorzien. Enkele leden gaven de voorkeur aan herstel van een of meer der opeeheven rechtbanken boven den thans ingeslagen weg van uitbrei ding van personeel bjj bestaande colleges. Sommigen spraken de overtuiging uit, dat door wijziging der in 1877 vastgestelde rochter lijke indeeling ten deze verbetering is te ver krijger.. Het brengen van verandering in den inwen- digen dienst van die colleges, die achterstand hebben, werd ook beschouwd als een maat regel, die wellicht nuttig zou kunnen werken. Nog werd de uitbreiding van de bevoegdheid der kantonrechters in burg.rlyfee zak.-n ter sprake gebracht, waardoor de rechtbanken van werk konden worden ontlast. Sommige leden hadden bezwaar tegen de uitbreiding van het personeel van de Haagsche rechtbank met één rechter. Zy meenden te weten, dat de Haagsche rechtbank niet zooveel meer werk heeft dan andere rechtbanken. Die bedenkingen werden door zeer vele leden echter weer bestreden en betoogd, dat de voor gestelde uitbreiding slechts voorziet in hot hoog noodige. Tegen de opmerking, dat do voorgestelde maatregel zou moeten gepaard gaan met het maken van eon nieuw rechtsgebouw, werd aangevoerd dat dit toch zou moeten geschieden, daar het tegenwoordige gebouw voor zyne bestemming ongeschikt is. Wijziging van de Indische comptabiliteitswet. Door den heer Bool is een amendement voorgesteld om het tweede lid van art 74 aan te vullen met de volgende bepalingen: „Bovendien worden door do wet geregeld de bestemming van de voordeelige sloten en de voorziening in de dekking van de nadeelige sloten der rekeningen. Voor de eerste maal geschiedt dit over een tijdvak van 25 jaren en vervolgens over tijdvakken van hoogstens 10 jaren." Rijkspostspaarbank. Do heer Plate heeft op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet tot instel ling eener Rijkspostspaarbank een amendement voorgesteld, strekkende om de beschikbare gelden der Rijkspostspaarbank voor een ge deelte ook te beleggen in schuldbrieven ten laste van buitenlandsche staten. LOMBOK. De minister van koloniën heeft beantwoord het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot invoering van het rechtstreeksch bestuur op het eiland Lombok. De Minister heeft ernstige bezwaren tegen het denkbeeld om het algemeen tarief van in- en uitvoerrechten al dadelijk op Lombok toe passelijk te verklaren, vooral met bot oog op den daaruit te vreeztn smokkelhandel. Leert de ondervinding dat een laag tarief, gelijk tot dusver gegolden heeft, verhoogd kan worden, dan kan later wellicht lot invoering van het algemeen tarief, al dan niet geleidelijk, besloten worden. Een tarief van uitvoerrechten, mede overe-nkomend met de belas'ing, waaraan de bevolking onder het vorstonbestuur gewend was, is daardoor echter onvermijdelijk; zoo noodig zal 't later moer in overeenstemming gebracht worden met de belangen van de be volking. Ondor de bestaande omstandigheden wordt 't wenschelyk geacht op Lombok f 2 per 100 KG. op het zout als invoerrecht te heftVn. Een algemeen verbod, om op het eiland opium te gebruiken, zou naar 's ministers meening onmogelijk kunnen worden gehand haafd. Het juiste middel acht hy heffing van een hoog invoerrecht en streng toezicht op invoer en verkoop. Tot invoering van de speelpacht, noch van eenige andere pacht zal kunnen worden over gegaan, voordat daarop by de begrooting is gerekend. Voor eene richtige vervulling van den werkkring van hoofd der onderafdeeling Oost- Lombok is een controleur 1ste kl. voor het oogfn' lik niet noo i^; later kan daartoe zoo noo i.r worden overtreg-ian. Lombok is bezet en zal voorshands bezet blijven door het 2de en het 11de veldbataljon eene sectie der 2de bergbattery en detache menten vestingartillerie en genietroepen, samen tellende 90 officieren en 1744 Europeesche, Amboineesche en inlandsche militairen beneden den rang van officier. Het bedrag der kosten voor de militaire expe ditie, in Indië gemaakt, is nog niet bekend hier te lande bedragen de kosten hoogstens f 750,000. Het bedrag der gelden on preciosa, waarop de kosten van den oorlog zijn te ver halen, werd blijkens een bericht van Februari jl. volgens ruwe schatting gesteld op ƒ1,800,000. Nadere berichton worden nog ingewacht. Aangezien Karang-Asem een deel uitmaakt van het Ryk van Selaparang (Lombok), zal de Indische Regeering, nadat het wetsontwerp, waarop deze memorie betrekking heeft, wet zal zijn geworden, ook moeten voorzien in het bestuur over dat landschap, waar tijdens het zelfbestuur van den Radja van Lombok het gezag werd uitgeoefend door twee be stuurders, Goesti G'de Poetoe en GoestiG'de Djilantik, van wie de eerste in Mei 1893 over leden is. Na de gevangenneming van den Radja van Lombok heeft de Indische regeering van die gebeurtenis officieel kennis gegeven aan den overgebleven bestuurder Goesti G'de DjiUntik, onder modedeeling dat zy vertrouwde, dat zoo lang niet is beslist wie het bestuur in Karang Asem voeren zal, hy waken zal voor de rust en orde in het landschap. Het antwoord op de vraag, welke rechtstitel Goesti Dji.antik nog heeft op het bestuur van K.trang Asem ligt in het bovenstaande opge- slot°n. Omtrent den tegenwoordigen toestand in Karang Asem kan het volgende worden mede gedeeld. Nadat Go-sti Djilantik uit Lombok in Kararg Asem was teruggekeerd, is lang zamerhand een einde gekomen aan do gisting, die ten gevolge van de oorlogzuchtige be doelingen van enkele ons slecht gezinde poenggawa's onder de bevolking bestond. Do onwil van Djilantik, om in die richting mede te werken, welke zich al aanstonds uitte in het terugroepen der gezanten, die door de bedoelde poenggawa's naar andere Balische staatjes, op wier medewerking men hoopte, waren afgevaardigd, moet hem de vijandschap der oorlogsparty op den hals hebben gehaald, zoodat hy de hoofdstad, waar hy zich niet veilig achtte, gedurende eenigen tyd heeft verlaten. Hy is daar echter sedert teruggekeerd en was, volgens de laatste berichten, den toestand weder meester geworden. Het is echter uiterst moeilyk over de toestanden in de zclfuesturende staatjes steeds volkomen vertrouwbare berichten te bekomen, en ook het bovenstaande kan dus slechts onder esnig voorbehoud nis juist worden ainzenom Gemengd Nieuws. In den kaashandel blyft de lus telooze stemming der laatste weken voort duren, zoodat alleen de fijnste soort n met willigen handel tegen vry goede prfizen worden opgekocht. Veel kaas, die by een vluggen handel voor eertte soort van de hand ging, gaat nu voor tweede-6oort8-pryzen weg, terwyi voor werkelijke tweede soort veelal een zeer lige prijs wordt gemaakt. In de Alblasserwaard werd in de afgeloopen week ƒ1 per 50 kilo minder besteed en liepen de prijzen van ƒ16 tot f 19; in de Krimpener- en Lopikerwaard werd voor lste soort Goudscbe tot f 23 bedongen, zwaardere f 23 tot f 25, 2de soort f 16 tot 19, Derby lste soort tot f 25, 2de soort ƒ18 tot ƒ21, Edammer lste soort tot f 25, 2de soort f 20 tot f 22.50. Aan de Oranjeharddraverij, gis teren to Scheemda gehouden, werd deelge nomen door: „Geraldine", van A. Wassenaar to Horen; „Marianne," van H. Witteveen te Leeuwarden„Jonge Emma." van H. Hemmes te HarenAfina", van A. Siderius te Leeuwar den; „Krylaty," van J. De Mol te 's-Hage. De prijzen van ƒ100, f 40 en f 10 weracn onderscheidenlijk behaald door „Krylaty," „Jonge Emma" en „Marianne." De officier van justitie heeft verlof gegeven tot het begraven van het lijk van de vrouw uit Bussum. Tusschen Spijk en Lobith liggen nu weer zeven schepen met meer dan 300,000 pond dynamiet. Dat dynamiet moet naar de Kaap de Goede Hoop via Antwerpen, maar de zee3chopen, die het in genoemde haven moeten inladen, zyn nog niet aanwezig en zoo lang moet het nu aan de grens blyven liggen. Een vreoselykemoord, inYorkshire gepleegd, houdt de Engelscho pers bezig. Het gezin Hudson, man, vrouw en kind van 1 jaar, woonde sinds 14 dagen te Helmsley en scheen zeer gelukkig. Zaterdag 8 Juni ver lieten zij hur.ne woning mot eene tante, die hen bezocht had en die zy naar Hovingham zouden vergezellen. Zy kwamen niet terug, maar oenige dagen later ontving de hoofdbe woonster van hun huis, mej. Holmes, een schrijven van Hudson, waarin hy verzocht zyn goed naar Darlington to zenden. Inmiddels had de schoonn 03der van Hudson een brief van hem ontvangen, waarin hy verklaarde van jaloezie verteerd te worden sinds zyn vrouw hem verlaten had om een man uit Helmsley te volgen. Toen kreeg men achterdocht on informeerde te Hovingham, waar 't bleek, dat de familie niet was aangekomen. Men zocht en vond weldra op een veld by Helmsley, met een dunne laag aarde bedekt, de lyken van vrouw en kind met afgesneden hals. Hudson is zoek. Australian C'larctf 28.- Australian Burgundy33.- Harvest Burgundy46.- Pcr 19 llesschen. Léognan Clos de la Mouline Lamarque Médoc j Margaux Per 49 flcssclien. 34.- Diverse fijne en Jaargangen 1868 tot 1893, f 40. a ƒ210.- Per 48 flesselien. Per 48 fiesschen. Gewassen 1809—1878—18S7, Per 48 flesselien. Per 48 flesselien. zeer- goede qnaliteit, ƒ2.00 per llesch. Benevens de merken van de firma Altenahr. J. W. MEUSCHEL Sr., Buchbronn KUdeshcfm. ou<l*te cd grootste huh te FUNCHAL (eiland Madeira). GEO G. SANDEMAN Co. GLASGOW. JUJLKS ROBIN cfe Oo. MARTELL cfe Oo. JAS HENNESSY Co. A. JOUL1N Co. 4002 215 -7-w- j.-ti— -»-i-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5