N». 10833. A°. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Fen 11 leton. IDA DE MAIRE. Donderdag SO .Tmii. LEIDSCH DAGBLAD PUIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PBUS DER ADV KH'I'MN'I'I ftw» Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meor f 0.17{. Grootor» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Pit nomnicr bestaat uit TWEE Bladen. Eei'sle Blad. Leiden, 19 Juni. Gedurende de 2de helft der maand Mei iJJq aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden H. A. Tiemerer, G. De Munnik, M. Mulder- man, v. d. Meer, Wed. dr. A. C. Van Dtfk, AmsterdamA. Veen, Baarndr. C. M. Hoogen- boom, Breda; M. Van Oosten, Delft; W. Den Duik, J. Zandvliet, G. Schuls, 's-Gravenhage; G. De Ruiter, Hilversum; Van Veen, Roe- lofarendsveen; J. De Rondt, Rotterdam; W. Kieuwman, Stadskanaal; J. Erades, niet vermeld. Briefkaarten: Wed. Cauwenboven, Am- iterdam; N. Van der Lee, Leidon. Brieven, bestemd voor het buitenland: België: Verreries de Roux, Roux; Enge land: Talcona, Bridge of Allen; G. H. Pel, Londen. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. A. Hibma, thans hoofd der school te Koedijk, is benoemd tot hoofd der school met uit gebreid leerplan te Wolvega. Blijkens ontvangen aanschrijving zal de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland op Vrijdag 21 Juni a. s., des morgens om half- twaalf, de gemeente Hillegom en des namid dags te halféén de gemeente Lisse bezoeken. Morgen, 20 Juni, des voormiddags, zal Z. E. in de gemeenten Zoetermeor en Zegwaard komen. Een ieder, die alsdan verlangt door den Commissaris in gehoor te worden ontvangen, zal daartoe gelegenheid worden gegeven op het Raadhuis, terwijl een lijst van inschrijving aldaar van heden af voorhanden ligt. De verlofgangers van de lichting 1892 in de gemeente Hillegom zullen den 9den Augustus onder de wapenen geroepen worden, om voor de eerste maal op te komen. De werken der vaartverbetering tusschen Rijn en Schie, van den Leidschendam tot de brug aan de Rotterdamsche poort te Delft en tot de Laak bij Den Haag, werden in 1891 in twee perceelen aanbesteed, en het bestek bevatte de bepaling, dat de bovenbouw van de brug bij „Reineveld", hoewel gelegen in het 2de perceel, zou worden geleverd door den aannemer van het lste, aangezien deze ook den bovenbouw van de Hoornbrug zou leveren en het ijzerwerk voor beide bruggen door één fabrikant zou worden verstrekt. Do oplevering van beide perceelen werd bepaald op 1 October 1893. Deze termijn werd, wat het 2de perceel aangaat, overschreden. Doch die vertraging was niet aan den aannemer te wijten, maar daaraan, dat de bouw der brug bij „Reine- veld" door schuld van den fabrikant, die de levering op zich nam, niet snel genoeg kon voortgaan. Gedep. Staten achten 't dan ook billijk, aan den heer Key de schade te vergoeden, ten gevolge van die vertraging, door hem als aannemer van het 2de perceel geleden. En daar de hoofdingenieur de schade niet lagor schat dan het door adressant aange vraagde bedrag, stellen zij voor, aan den heer Key eene schadevergoeding van f 1834 te verleenen. Men schrijft uit 's-Gravenhage, dat op 5 of 6 Juli a. s. door Hare Majesteit de Koningin de kruisen der Militaire "Willems orde aan de gedecoreerden van Lombok zullen worden uitgereikt. De plechtigheid zal met groot militair vertoon en in tegenwoordigheid der hooge Staatscolleges plaats hebben, ver moedelijk in het Willemspark. De heer Havelaar, directeur generaal der posterijen en telegraphie, die een paar dagen ongesteld was, heeft weder zijne werkzaam heden op zijn bureau hervat. Door B. en Ws. van Haarlem is aan den Raad ter vaststelling aangeboden het kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895. Evenals het vorig jaar zal van het belastbaar inkomen 3 7 pc. worden gehevenhet totaal der ge raamde belasting beloopt ƒ295.565. De afdeelingen der Tweede Kamer kozen tot rapporteurs over de overeenkomsten met Engeland betreffende de „Costa-Rica Packet" en de grensregeling in Nieuw-Guinea: de heeren Beelaerts van Blokland, F. Van By landt, E. Sraidt, Cremer en Tydeman, en voor de herziening van het Personeel: de heeren Van Gijn, Van Delden, Rink, De Beaufort (Amster dam) en De Lange. Ds. Goddefroy, uit Pretoria (Z.-A. R.), die onlangs een bezoek aan Nederland bracht, wordt binnen enkele weken andermaal hier te lande verwacht. Na een kort verblijf zal hy met zijne familie, die hij hier tijdelijk achterliet, naar Zuid-Afrika terugkeeren. De heer W. Arntz, onlangs gekozen tot lid der Prov. Staten van Gelderland, heeft als lid van den Raad en als wethouder der gemeente Millingen ontslag genomen. Volgens het „Haagsche Dagblad" ver zekert men, dat het ontwerp-kieswet deze week de Tweede Kamer zal bereiken. Na een langdurig verblijf te Friedrichs- ruhe keerden gisterochtend de gezant van het Duitsche Rijk, graaf Von Rantzau, en zijne gemalin, gravin Von Rantzau geb. Von Bis marck, in de residentie terug. De zaakgelastigde van Duitschland, de heer De Reichenau, en mevr. De Reichenau, bene vens eenige tot de legatie behoorende heeren, waren aan het station der Hollandsche Spoor aanwezig ter verwelkoming van het hoofd van het gezantschap. Het bestuur der Martha Stichting te Alfen aan den R\jn hoopt Woensdag 26 Juni de 12de jaarvergadering te houden. Des morgens te 11 uren zal er eene openbare samenkomst in de Ned.-Herv. kerk plaats hebben, waar als feestredenaar zal optreden ds. J. L. De Heer, te Rotterdam. De middag-vergadering vindt te twee uren, in het gebouw der stichting, plaats; bij goed weder in de open lucht, anders in de groote speelzaal. De voorzitter, dr. J. G. Smitt te Amsterdam, zal deze bijeenkomst openen, waarna de penningmeester jhr. mr. L. v. d. Berch v. Heemstede, verslag der financiën zal geven en de directeur, C. Geel, mededeelingen zal doen. Vermoedelijk zullen nog andere sprekers optreden. Een en ander zal afge wisseld worden door liederen der groote en kleine zangkoren, onder begeleiding van het muziekcorps der stichting. Van 12 tot 2 uren zal de stichting gesloten zijn, terwijl de gebouwen van 5 tot 7 uren kunnen bezichtigd worden. Niemand wordt in de kerk of op het terrein toegelaten zon der program a 10 cents aan den ingang ver krijgbaar. Het bestuur hoopt dat zeer velen zich opgewekt zullen gevoelen deze 12de jaarver gadering b\j te wonen. Hot prospectus is verschenen van de premie uitgave, die de „Vereeniging tot bevor dering van beeldende kunsten" dit jaar aan hare leden zal aanbieden. Het is een plaat werk over de verzameling ,H. W. Mesdag", de beroemde collectie van vooral Barbizon- kunst uit de Laan van Meerdervoort. Zoo mogelijk zullen daarin reproductiön (minstens 10 a 12) worden opgenomen van werken van Corot, Courbet, Daubigny, Decamps, Delacroix, Diaz, Dupró, Mancini, Millet, Rousseau, Troyon, Vollon en van Bosboom, Thijs Maris en Mauve. Aan deze afbeeldingen, groote afzonderlyke platen op geiyk formaat, wordt een beschrfi- ving over de verzameling toegevoegd, voor buitenlandsche leden in het Engelsch gesteld. Bestuurderen stellen zich voor op deze wyze „de ryke collecties van ons land, thans helaas tameiyk zeldzaam, voor een ieder min of meef toegankeiyk te stellen". Ieder lid der vereeniging (contributie 6) ont vangt een exemplaar dezer uitgave en boven dien een lot in de jaariyksche schilderyen- en teekeningen-verloting, waarvoor in 1895 op de vanwege de maatschappy „Arti et Amicitiae" gehouden tentoonstellingen reeds 36 werken zyn aangekocht. De vereeniging staat onder beheer der be stuurderen van „Arti". Zy telt 3985 leden, waarvan 1385 in de beide vorige jaren too traden. Uit zeer goede bron verneemt „Het Schoolblad," dat de examens, tor verkryging der akte van bekwaamheid tot het geven van lager en middelbaar onderwas in do gymnastiek, dit jaar zullen afgenomen worden onder voor zitterschap van prof. Reddingius, en wel te Groningen. Jhr. Van Weede, thans gezantschapsraad te Parys, wordt bestemd tot zaakgelastigde te Bucharest. Naar aanleiding daarvan zyn verder ver schillende verplaatsingen in het personeel der legatiën te verwachten. De beridhten omtrent voorgenomen be zoeken van HH. MM. aan fabrieken en scholen te Enschedee zyn ODjuist, daar door HH. MM. nog niet is bepaald, wanneer, hoe lang en waar zy in Enschedee zullen vertoeven. De Koninginnen hebben op 13 Juni jl. (Sacramentsdag) incognito de militaire parade te Innsbrück bygewoond. In zake het schoolvertiek te Alblasser- dam vernietigden Ged. Staten van Zuid-Holland de uitspraak van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, verklarende dat dit lokaal als schadeiyk voor de gezondheid of onvoldoende voor het aantal schoolgaande kinderen werd afgekeurd. Naar aanleiding van hetgeen in het jongste verslag omtrent den ongunstigen stand der kas van de vereeniging tot bevordering der homcBopathie in Nederland, werd medegedeeld, ontving het hoofdbestuur van iemand, die onbekend wenscht te blyven, de aanzieniyke som van f 1000. Deze gift zal bestemd worden voor den eersten arts, die mocht verlangen in het buitenland de grondbeginselen der homceopathie te gaan bestudeeren. Door 't bedanken van mr. H. G. ROmer als lid der Prov. Staten komt er ook eene vacature in 't college der Gedeputeerde Staten van Utrecht Ter vervulling dier plaat3 moet, naar het „U. D." verneemt, de aandacht der meerderheid gevestigd zyn op mr. A. H. M. Van Berckel, te Rysenburg, pas gekozen lid der Staten in IJ8elstein, en lid der Tweede Kamer voor 't district Loosduinen. Naar wy vernemen, zyn de heeren Modderman en Van Schelle, beide leden van den Raad van Beheer van de Fransch-Neder- landsch West-Indischo Maatschappy, thans te Parys, ten einde zich met do andere leden van den Raad van Beheer te verstaan, over den aankoop van scheepsmateriêel en van de artikelen, benoodigd voor de exploitatie, ten einde eene eerste expeditie uit te rusten, die ten spoedigste zal vertrekken. Dit bericht aan het te Parys verschynend dagblad „Politique Coloniale", dd. 15 Juni, ontleend, wordt, op grond van ingewonnen informatiön volkomen bevestigd, zoodat deze onderneming, waarvoor eenige maanden ge leden werkkapitaal was gevraagd, door uit gifte van 6 pets preferente aandeelen binnen kort haar werkkring zal beginnen. De Rijkscommissie voor de examens ter verkryging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardyschepen, zal over eenkomstig het by kon. besluit van; 17 Juni 1891 vastgestelde reglement voor die examens, met aanvang van 9 Juli e. k. te halftien, zitting houden te Rotterdam, in het gebouw der loge aldaar. In de aanvraag om toegelaten te worden, welke den voorzitter, den heer J. H. P. E. Kniphorst, te 's-Graven hage, vóór 2 Juli portvry moet hebben be reikt, zal de candidaat, onder toezending van eenig authentiek geboortebewys, tevens te kennen moeten geven voor welke vaartgroote of kleine, voor welk diploma: zeil of stoom en voor welken rang hy verlangt geëxami neerd te worden. Mocht hy het examen volgens een der programma's B. of in dezelfde zitting nog een aanvullings-examen wenschen af te leggen, dan zal hy ook dit moeten vermelden. Men zie verder de „Sts.-Ct." van heden. Tot directeur der stedeiyke gasfabriek te Ylaardingen is benoemd H. Scholten, waar nemend directeur, met het lot tegen den heer "W. Njermeyer, technoloog te 's-Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend, dat van R. M., onder dagteekening van 13 Juni 1895, by zyn departement is ontvangen een bedrag van f 12, wegens te weinig betaalde vermogensbelasting over het dienstjaar 1894— 1895. Het bestuur der „Prins Alexander- Stichting" heeft f 5000 ontvangon van wylen den heer Jan Willem Van Heusden, oud Oost- Indisch ambtenaar, overleden te Nieuwer- Amstel den 2den Jan. jl. Biykens by het Departement van Marine ontvangen berichten zyn Hr. Ms. fregat Atjeh", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. P. Van Waning, in den avond van den 17den dezer te Kiel, en Hr. Ms. korvet „Alkmaar", onder bevel van den kapitein luitenant tor zee R. C. A. L. Jansen van Aderden, in den namiddag van den 18den dezer te Hamburg, aangekomen. Aan boord van beide schepen was alles wel. StsCt.) De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Yrydag 21 Juni a. J niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. De „Haarl. Ct." verneemt, dat in verband met de Leidsche Academiefeesten de LeidscheStudentenroeivereeniging „Njord" niet uitkomen zal op den Zondag a. s. door de Roei- en Zeil vereeniging „het Spaarne" uitge schreven roeiwedstryd. Men schryft ons uit Koudekerk: Reeds lang was door eigenaars en pachters van vischwater in deze gemeente geklaagd dat hun visch door stroopers werd wegge vangen. Na vele nachten wakens is het ein- deiyk den veldwachter dezer gemeente M De Jongh, gedeeltelik in vereeniging met den onbezoldigd gemeente-veld wachter J. Van Leeu wen, gelukt des nachts acht personen te be trappen terwyi zy bezig waren met drie zegens den Ryn af te visschen. Vyf hunner, die door den veldwachter alleen werden betrapt, wei gerden hunne namen op to geven en alloen aan het tactvol optreden der politie is het te danken dat bekend is geworden hoe zy heeten en dat zy in Gouda wonen. M a a n d a g-m orgen had de heer Borger, te Hillegom, het ongeluk, om, door een zenuwtoeval overvallen, het tafelkleed, waarop eene petroleumlamp stjnd, mee te sleuren, met hot treurige govolg, dat hy vreeselyke brandwonden btkwam. Do onmid- deliyk ontboden geneesheer vreesde voor zyn leven en werkeiyk is de heer Borger dan ook onder nameloos lyden pisteren bezweken. Dinsdagvoormiddag ontspande zich te Woubrugge het zoontje van den heer M., van Hoogmade, met vólocipode-ryden op den Ofweegschen weg, ooor zyn broertje ver gezeld. Eensklaps reed de jongen, die zyn draai verkeerd nam, rechtuit te water. Daar het water daar ter plaatse niet diep was, landde de knaap flink nat behouden aan de overzyde aan, en kon zijn wieier daarna met behulp van een paar grasmaaiers worden opgehaald. 89) Hugo had dien middag Ida gesproken en ■was getroffen door hare bleekheid, maar juist door die bleekheid was haar schoonheid nog meer uitgekomen. Het oude gevoel van liefde was bp die ontmoeting weer ontwaakt, on nu had hjj Eduards lot in handen. Hy kon met één woord de duisternis tot klaarheid brengen, maar ongelukkig strookte het meer met zyn belang om het kluwen niet te helpen ontwarren. Eduard en Ida mochten immers geen paar worden; hy had het gezworen, en hy zou zün oed houden. „Wel, Udon," zeide hy, na even met ant woorden gewacht te hebben, „luister eene, ik weet natuurlyk niet waaraan de bleekheid van Ida toe te schryven ie; ik hoop echter dat jy je zelf niet als oorzaak daarvan zult beschouwen, want je weet niet welk een ramp het is met een coquette vrouw door het leven te gaan." „Haar wie zegt dat zy als getrouwde vrouw niet een model van eenvoudigheid en degeiyk- heid zal worden?" .Nu, wilt ge er de proef van nemen, a la bonne heure, doch denk aan myne woorden, en neem ze ter harte vödr het te laat is." „Weet je wel, Hugo, dat ik er over denk een onderhoud met Ida te verzoeken, en haar Zelve over deze zaak te ondervragen?" „Dat zou al heel dwaas zyn, want natuur. lyk zou zy zichzelve geheel van alles vry pleiten. Gy zoudt alles gelooven, en zy zou je aan het lyntje houden, totdat de heer Maré uit den hoek komt. De echtgenoote van een rechter is hooger in raDg dan die van een koopman, dat weet ge ook wol. Wees dus niet al t. zeer verwonderd, als je haar eens met den heer Maré ontmoet, en zy je met een allerliefst lachje haar aanstaande voorstelt." Eduard zat op de pynbank. Zou hy waar- lyk de dupe kunnen worden van zulk een sluw overleg? Nu, dan moest hy maar trachten die liefde uit zyn hart te rukken, al waa het dan ook dat de wonde, daardoor veroorzaakt, nimmer geheeld zou kunnen worden. „Hugo," zeide hy met bevende stem, „ach, «vat is de wereld toch slecht, en wat is liefde waard? Weet ge wel, dat ik alles zou geven, om, zonder zelfmoord te plegen, dit leven te kunnen verlaten? Ach, die woorden van Hamlet komen my telkens in de gedachte, als hy tegen Ophelia zegt: To bo, or not to be, tb.t ia the question, Whether 't ia nobler in the mird, to suffer The slings end arrows of ootr.geone fortune, Or to take arms against a eea of trooblea And, by opposing, end them? To die to Bleep Blunt trommelde ongeduldig met de vingers op de tafel, terwyi Eduard op ernetigen toon deze woorden reciteerde. „Ach, ik zal maar niet verder gaan, doch zeg my, spreken die woorden geen waarheid Als men bedrogen ie in zyne liefste wen schen, als men een hart, dat men geheel vertrouwde, afvallig ziet worden, ach, dan ïykt het leven met al zyn leed zoo zwaar te dragen. En toch zegt my eene Inwendige stem, dat ik aan dat gevoel van wanhoop niet toe mag geven. Toen ik op school cita ten uit „Hamlet" en andere tragedies moest leoren, ach, toen dreunde ik al die gevoel volle woorden gedachteloos op; ik wist toen nog niet dat leven en lyden voor sommige ongelukkigen synoniem is; doch nu begryp ik dien grooten denker, den eenigen Shake speare". ,Je wordt waarlyk eon wysgeer", zeide Blunt op tuchtigen toon; „ik kan my niet be- grypen dat ge je door je smart zoo geheel ter neder laat slaan. Kom, hef het hoofd om hoog doe juist alsof ge niets om Ida's coquet- torie geeft, dan straft ge haar het ergst. Behaagzieke meisjes kunnen het niet ver- dragen, dat men haar met onverschilligheid behandelt; neem dus myn raad in acht. Ik heb ondervinding op dit punt. Maak oen ander, Constance Yan Lee by voorbeeld, het hof.... maar het is reeds acht uren, en je thee is geheel koud geworden. Kom, laten wy spoedig naar Bertha gaanl" Eduard stond zwygend op en was het ver- dere gedeelte van den avond stil en terug getrokken. Ida was intusschen ln geen aangename Btemming thuisgekomen. De blos, welke ge durende de eerste weken van haar verblyf te Bosdorp op hare wangen was verschenen, had in de laatste dagen plaats gemaakt voor doodelyke bleekheid. Hare ouders maakten zich ODgerust over haar, doch daar zy niet klaagde, en alleen wat minder levendig was dan anders, wilde men haar niet met vragen lastig vallen. Nadat Bertha haar een bezoek gebracht had, zag zy zich verplicht hare vriendin een tegenbezoek te brengen, en hoewel zy des middags zelden uitging, besloot zy die visite niet lang uit te stellen. Zy wiet dat Eduard weder op reis was, en ze behoefde dus niet te vreezen hem te zullen ontmoeten. Met kloppend bart betrad zy bet huis, waarin zy zooveel gelukkige uren doorgebracht had. Zy werd in de huiskamer gelaten en toen zy die binnentrad, zag zy tot hare on aangename gewaarwording Blunt voor zich staan. Hy reikte haar de hand en zeide: „Wel, juffrouw Do Mairo, wat treft het aardig dat Bertha nog thuis is. Zy maakt zich juist gereed om met my uit te gaan." „Ik zal u niet lang ophouden," antwoordde Ida, die zich myien ver wenechte. „O, maar u weet wel dat men u altyd liever komen ziet dan gaan," zeide Hugo schertsend, „en", vervolgde hy op ernetigen toon, „het is nog niet zoo lang geleden dat ik u dit zeide." „O, maar dat behoort tot „the past time," nietwaar mynheer Blunt?" „C'est selon," antwoordde Hugo, terwyi zyn oogen die van Ida zochten, „de een heeft beter memorie dan de ander. Het myne be hoort tot dezulken, die beleedigingen ten minste nimmer vergeten." „Ik begryp niet wat u met deze woorden bedoelt," zeide Ida trotsch. „Ik wel," antwoordde Blunt, terwyi hy baar strak aanzag. Ida sloeg de oogen op, doch beefde by bet staren in dien blik. Dat waren dezelfde oogen, welko zq in het priêel, met Eduard zynde, gezien had. Het wae alsof zich een slang om haar heen kronkelde. „Oorlog op leven en doodl" sprak er uit dien blik. Welaan dan, zy zou den etryd aanvaarden Op dat oogenblik trad Bertha binnen. De meisjes begroetten elkander har- tol Uk en kort daarna had Ida zich weder uiterlyk geheel hersteld. „Ik vind het recht gezellig dat je weer hier zyt, Ida; ik hoop dat wy elkander dik. wyle zullen zien. Het speet Eduard, geloof ik, zeer, dat je niet op ons feest geweest) zyt, want hy was erg stil, nietwaar Hugo?" „Wel, ik heb er niets van bemerkt, lieve," was het antwoord; „ik dacht juist dat by zeer in zyn schik was met ConstaDce Van Lee tot dame. Bertha keek Blunt verwonderd aan. Hos was dat? Hugo zou toch zeker ook wel van Eduards inclinatie voor Ida weten! Hoe kon hy toch zoo spreken? Maar alles zou wel weer terecht komen, en zy wilde nu maar niet meer over dat onderwerp voortspreken. Ida voelde dat zy hevig bloosde, maar zy wiet haar stem te beheerschen, toen zy, op staande, zeide: „Nu, Bertha, ik zie dat ge je gereed ge maakt hebt om uit te gaan, ik zal je dus niet ophouden." Zy reikte haar de hand, boog voor Hugo en verliet de kamer. "Blunt wilde haar uitlaten, doch Bertha was haar voor. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1