N°. 10832. Woensdag 19 «Juni A0. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. RECHTS! MASKERADE! LEIDSCH DAftBLAD. Yoor Leiden per 3 Franco per post Afzonderlijke Nommors PRIJS DEZER COURANT: maanden. f 1.10. 1.40. 0.05. PRUS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Iedere regel meer 0.17J. Grootere Yoor het incasseeren bulten de stad Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eei'ste Blad. Bericlit. Wegens de MASKER A.UE *»1 de*e Courant morgen, Dinsdag, niet ver schijnen. In liet belang eener geregelde passage binnen Leiden op den dag der Maskerade raden wy stadgenoot en vreemdeling aan den 18den Juni overal op hunne wandeling steeds de r e c li t e r- zyde van de straten of grach ten te houden. Met het oog op de groote drukte zal ieder er wel by vareu. Officieel© Kenuisgevingen. Do Burgemeester der gemeente Leidon, Gozien art. 62 der Algemeene Politieverordening ven den Cden November 1679, Bepaa lt: 1*. dat op Dinsdag den 18den Joni ter gelegenheid van den GEKOSTUMEERDE^ OPTOCHT, door Heeren Studc-nten der Loidsohe Universiteit te honden, lange den weg. dien de Optocht neemt, op dien tijd geene rijtuigen of paardou zullen mogen ■tilsiaau, alsmede dat rijtuigen of paarden, don Optocht ontmoetende, niet in togonovergeatelde rio ting zullen mogen doorrijden, maar zioh naar riders moeton verwijderen 2°. dat in den avond van dien dag, van 7 nron af tot na afloop der feestviering, niet mag worden gereden lauga de beido zgaeu van het B&penburg, de Breestraat, het SteeDschuur Wostzgde, het Noordeinde tnsirchen do Broestraat en de Varken markt, hot Kort-Bapenburg, de Paardensteig, de Turfmarkt, de Haarlemmerstraat, do Hooigracht den Nieuwen Rijn tussclien de Hooigracht, en de Hoog straat, de Botermarkt de Vischmarkt, de Aalmarkt en do Boommarkt, ttrwgl elechta in óóne nchting mag worden gereden op het 8teenschnnr O.Z., van de floogewoerd tot de Garenmarkt. Do toegangen tot gemelde wegen worden met sluitbooinen afgesloten, zoodat het ver keer met voertuigen in het binnengedeelte der stad niet kan plaats vinden. 3°. dat van 7 nren des avonds tot na afloop van den optooht, in de etraton, waar het vorkeer met rijtuigen is toegelaten, alleen stapvoets mag worden gereden. Wijders noodigt hg het publiek dringend uit, den optocht niet te volgen en bij het voorbijtrekken van den stoet op ds eenmaal ingenomen standplaatsen to blijven, en vorder alle aan den optooht hinder lijke belemmeringen nit den weg to mimen en alzoo tot d:n geregelden en ongestoorden afloo daarvan, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. Loiden, Do Burgemeester voornoemd, 10 Juni 1895. F. WAS. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien art. 62 der Algemeene Politieverordening, dd. 6 November 1879, Bepaalt: dat bij gelegenheid der verschillende feesten, to geven in het gebouw op hot Park, Maandag den I7dcn Jnni e. k. en volgende dagen, het aanbrengen per njtuig van bezoekers aan de Garomnarkt niet anders mag geschieden dan nit de richting van het Bteenscbunr, laügs de zgde van de Loge, terwijl die rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting naar de Ra&mstegen, en dat hij het afhalen van bozo lcers aan de Raametceg moet worden gereden Uit de richting der Doezastraat naar de Garenmarkt; dai gedurende de feeetweek iederen avoad, van 7 uren tot na afloop der feceten in bedoeld gebouw, het rijden lauga het Bteenechuur tueschen de Nieuw steen en de Breestraat is verboden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 10 Jnai 1895. F. WAS. Burgemeester ob Wethouders van Lisse maken bekend dat de loting voor do Schutterij zal gehouden worden ten Raadhuize op Woensdag 26 Juni a. s., des voormiddags te elf aren. De Davolgende miliciens-verlofgangers «it de ge meente Lisse worden opgeroepen om dit jaar aan de herhalin.Eoef.ningon deel te nemen: A. Schaap, licht. 1892, corps genietroepen, 24 Juli. W. F. "Veldhoven, lioht. 1892, 4de Reg. Inf., 9 Aug. A. Faas, licht. 1892, 4de Reg. Inf., 9 Aug. F. P. Kerkvl-.et, licht. 1892, 4de Reg. Int, 9 Ang. W. L. Van der Wel, licht. 1892, 6de Beg. Inf., 20 Aug. Leiden, 17 Juni. - Ds. N. Nardi, predikant by de Waalsche Gemeente alhier, heeft aan den kerkeraad dier gemeente zyn ontslag ingediend. - Het Aardrijkskundig Genootschap te Parijs heeft onzen stadgenoot professor G. Schlegel tot correspondeerend lid benoemd als b6\vijs van waardeering zijner onderzoekingen omtrent de oude Chineesche geograpbie, die onder den titel van „Problèmes géographiques," in het door hem uitgegeven tijdschrift T'oung- Pao verschenen zijn. - Van betrouwbare zijde deelt men ons mede, dat de wapens, die in de étalage van de firma Peek en Cloppenburg zijn aangebracht, door leerlingen van den heer Lampe werden geschilderd. Aan de Christelijke school aan de Mid delstegracht alhier is tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw E. F. Rutgers, van Arnhem, leer linge van de Chr. Normaalschool te Zetten. Te Utrecht is een vergadering van be langstellenden in de oprichting van een uit- keeringsfonds by overlijden voor gemeente ambtenaren gehouden. Ofschoon een 300-tal ambtenaren adhaesie hadden betuigd met het streven, waren slechts weinigen opgekomen; besloten werd eene commissie te benoemen, welke binnen drie maanden rapport uitbrengt omtrent bet door het comité aangeboden ontwerp. Deze commissie bestaat uit de heeren: Bennewitz, secretaris, van Snoek; C. Van Haren, commies ter secretarie te Groningen H. J. Flothuis, secretaris van Hoogeveen; S. Wfjbing, secretaris van Delden; H. F. Van Haaren, secretaris van Druten; J. C. Stalenhoef, secretaris van Montfoort; H. Beets, inspecteur van politie te Amsterdam; v. d. Kasteele, burgemeester van 's Gravenzande; Ch. W. Vermeijs, burgemeester van Zieriksee; A. J. M. De Kroon, te Voorschoten, en J. A. Palme, secretaris van Sittard. Men schrijft aan de „Tel." uit de resi dentie, d.d. 16 Juni: Naar ik verneem, zou reeds thans aan het departement van binnenlandsche zaken het voornemen bestaan, de aanstaande tienjaar- lljksche volkstelling op uitgebreider grond slagen te doen plaats vinden dan dit bij vorige telling het geval was. In stede dus van een zeer gewenschte ver eenvoudiging aan te brengen, waaronder de statistiek niet zou lijden, wil men de gegevens nog uitbreiden, en naar mijn zegsman mede deelde, zelfs „belangrijk". Het is te wenscben, dat nog van dit plan worde teruggekomen en het tegendeel worde betracht. De laatstgehouden telling heeft vol doende tot leeriDg kunnen strekken dat grond slagen en rubrieken zonder bezwaar kunnen worden verminderd. Tijd om er over te denken is er zeker nog voldoende I In den gemeenteraad van Winschoten is ingekomen om in een volgende zitting te behandelen het rapport eener commissie, benoemd om te adviseeren over de vraagof in bestekken der gemeente bepalingen omtrent loon en arbeidsduur moeten voorkomen. Naar aanleiding van de verkregen inlich tingen vestigde de commissie er do aandacht op, dat algemeen inkrimping van den werk dag tot een maximalen arbeidsduur van 10 uren wenscheiyk wordt geacht en dat men algemeen van oordeel is, dat in den kortoren werktyd dezelfde hoeveelheid werk en van betere hoedanigheid kan worden opgeleverd. Omdat de commissie met het algemeen ge voelen der door haar gehoorde personen geheel instemt en tevens meent, dat het nuttig zou zyn voor het tot stand komen van een betere regeling van den arbeidsdag, wanneer de ge meente by haar werken vóórgaat, die betere regeling in te voeren, concludeert zy ten slotte eenstemmig, dat in bestekken van ge meentewerken een bepaling behoort voor te komen aangaande den maximalen arbeidsduur. Wat het minimum loon aangaat, meende men dat het loon der timmerlieden, thans, naar gelang van bekwaamheid 14, 13 en 12 ets., met 2 ets. kon worden verhoogd, eveneens het loon van ploeglieden, opperlieden en grondwerkers, nu 10 a 12 ets. bedragende. Een dergelyke loonsverhooging met inkrim ping van den arbeidsduur, zou voor gemeente werken geen hoogere kosten veroorzaken. Naar aanleiding van het by het hoofd bestuur van het Genootschap van Nyverheid te Groöingen ingekomen voorstel om pogingen aan te wenden, die het in 'tieren roepen eener volledige landbouwfaculteit aan de hoogeschool te Groningen kunnen bevorderen, heeft het hoofdbestuur besloten een adres tot de Regee- ring te richten, waarby wordt aangedrongen op het aanbrengen eener „afdeeling landbouw kunde", onder de faculteit der wis en natuur kunde aan genoemde hoogeschool. De heeren prof. dr. A. F. Holleman en J. Heidema, rykslandbouwleeraars te Groningen, hebben op verzoek het hoofdbestuur in deze zaak van advies gediend. In hun rapport wordt o. m. een schema gegeven van een regeling van het hooger landbouw-onderwys en van een te volgen leerplan, waarvan het eindre sultaat is, dat een landbouwstudent het jus docendi aan landbouwscholen kan worden ge geven. Een doctoraat in de landbouwkunde zal evenwel slechts door een wijziging der wet op het hooger onderwya kunnen ingesteld worden. Voor de economische en politieke vakken zullen de bestaande leerkrachten vol doende zyn; voor alle speciale landbouwzak ken zullen echter nieuwe docenten, hoog leeraren, lectoren en privaatdocenten gevonden moeten worden. Wat de hulpmiddelen betreft, zal de stich ting van een algemeen laboratorium noodza kelijk zyn, alsmede een proeftuin en stal met proefdieren. Door den kantonrechter te Nymegen is benoemd tot waarnemend griffier by het kan tongerecht aldaar mr. C. G. J. Byleveld, advo caat en procureur aldaar. Krachtens de daartoe door de Koningin- Regentes aan den minister van oorlog verleende machtiging, heeft deze aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het wetsontwerp tot wyziging der wet van 28 Augustus 1851, regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren by de landmacht, door hem wordt ingetrokken. Uit Enschedee schryft men: By het bezoek der Koninginnen aan onze stad, zal zeer zeker de Nederlandscho school voor Ny verbeid en Handel niet overgeslagen worden. Men beeft het plan opgevat aan HH. MM. een geschenk aan te bieden, bestaande uit twaalf servetten, waarvan ontwerp en patroon- teekening, het weven, enz., door de leerlingen zeiven zal worden uitgevoerd. Verder zal aan de Koningin worden aan geboden een weefgetouw in het klein. De heer P. A. Wernink, secretaris van de zeil- en roeivereeniging „Hollandia", heeft als zoodanig ontslag genomen. De heer Bientjes deelt in de „Zutph. Ct." mee dat by ongeveer f 75 heeft byeenge- kregen voor liet eenvoudige gedenkteeken of do nieuwo zerk, die by in den loop van den zomer te Steenderen hoopt te doen plaatsen op het graf van Oltmans. Aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, Rotterdam, VGraven- hago, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen, en aan de Twentsche Vereeniging ter bevor dering van nyverheid en handel, is door den minister van w., h. en n. toegezonden een exem plaar van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Mei 1.1. Uit Rome werd aan de „Temps" gemeld, dat mgr. Lorenzelli, pauseiyk nuntius te 's Gravenhage, naar Parys zou gaan, als op volger van den daar gevestigden nuntius, in geval deze tot kardinaal wordt benoemd, wat waarschynlyk, maar nog niet zeker is. Met de meeste beslistheid kan de „Res.- Bode" mededeelen, dat omtrent een dergelyke mutatie niets bekend is. Naar de „Tel." thans verneemt, zullen Hr. Ms. fregat „Atjeh" en korvet „Alkmaar" geen deel uitmaken van de divisie, welke is aangewezen voor het vlagvertoon in de wateren van Marokko, doch zal deze divisie alleen be staan uit Hr. Ms. fregatten „Johan Willem Friso" en „Van Speyk," onder bevel van de kapiteins ter zee Quispel en Backer Overbeek. Eerstgenoemde zal als divisie commandant optreden. Het stoomschip „Ancbises", van Amster dam on Liverpool naar Java, passeerde 16 Juni St.-Catharine's Point; de „Obdam" vertrok 15 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Spaarndam" arriveerde 16 Juni van Rotter dam naar Nieuw York; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Juni te Southampton; de „Borneo", van Rotterdam naar Java, passeerde 15 Juni Ouessant; de „Lawoe", van Rotterdam naar Java, passeerde 15 Juni Sagres. De minister van binn. zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Koninkiyk Penning kabinet te 's Gravenhage van 17 tot 19 dezer voor het publiek zal gesloten zyn. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 20 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is voor den tyd van drie jaren gedetacheerd by de landmacht in West-Indië, de eerste luit. P. C. A. Krugers, van bet 8ste, en de tweede luitenant H. Stellenboom, van het 3de reg. inf. Met ingang van 1 Juli a. 8. benoemd tot commies der posteryen van de vierde klasse J. Klinkert en G. B. Van der Voort Maar schalk, beiden thans surnumerair der posteryen en mede met ingang van dien datum, bevor derd tot commies der posteryen derde kl. J. H. Van Wyk, thans vierde kl. Gemengd Nieuws. Gisteren, 16 Juni, herdacht M. Heu8ch, dienstbode bty de familie Blanken berg, aan de Mare alhier, haar 25 jarige dienstbaarheid. Ze had gedacht dit in stillen eenvoud te vieren, en betrekkelyk is dat ook geschied. Maar tydens haar kerkgang was de veranda aan den tuin reeds vroeg in den morgen in een waar paradys van bloemen en toepas* seiyke trofeeën herschapen en men kon dus donken hoe vreemd ze keek by hare terug komst. Ze werd opgewacht door de familie, die ze een kwart-eeuw zoo eeriyk en trouw diende, om haar geluk te wenschen en te leiden naar haar eereplaats op dezen dag. Zoo iets had ze niet verwacht, en ze was aangedaan over zooveel blyken van harteiyk- heid en kon niets zeggen van biydschap. Dien dag was 't haar vergund baar geheele familie en vriendinnen onder de versierde veranda te ontvangen en 't mocht er aan niets ontbreken. Ze werden allen feestelyk onthaald. In den aanvang had ze het voorrecht ook de geheele familie Blankenberg in haar om geving te zien. Aan stoffelyke blyken van belangstelling heeft het haar evenmin ontbroken. Niet alleen de heer Blankenberg, diens echtgenoote en kinderen, maar ook diens familie, hun ken nissen, alsook de naaste buren en van buiten de stad, lieten zich niet onbetuigd dit zilveren jubilé op hoogen prys te stellen. Het ging er dan ook gezellig toe. Ziet men 't zeer zelden dat dienstboden 25 jaren hun heer en mevrouw trouw dienen, men ziet het toch ook maar weer dat zulke diensten gewaardeerd worden. Dat deze dienstbode nog een reeks van jaren in den dienst van de familie Blanken berg mot dezelfde trouw en eeriykheid moge werkzaam zyn als in de afgeloopen 25 jaren, zy de wensch van velen, en zy biyve ook een voorbeeld voor velen! Aan de Beestenmarkt wordt al dadeiyk het oog van vreemdelingen en stadge- nooten aangetrokken door den aldaar tentoon- gestelden monster-bouillon-kop, die op een onzer 3 October-feesten eene bekroning als geestigheidsprys mocht verwerven. Eene eigenaardige attentie, daar die feesten toch in het nauwste verband staan met de thans te vieren feestvoorstelling: de verlossing van Bergen-op-Zoom ook op een 3den October. Gisteren had in Don Brieleen nationale wegwedstryd plaats over 25 K. M. Hiervoor hadden 18 personen ingeschreven. Voor „All Right" uit Leiden kwam uit de heer H. Van Koolbergen. Door prachtig weer begunstigd, hadden vele leden zich opgemaakt om den start by te wonon. Te twee uren reden allen af met een flink gangetje. Lang behoefde men niet to wachten, want na ver loop van 46 min. kwam de heer J. H. Van Koolbergen in prachtigen styl als eerste over de eindstreep. Dit i3 voor het eerst, dat deze persoon in open wedstryd een eersten prys behaalt; mogen hier meerdere op volgen 1 Wy twyfelen hier echter ook niet aan, want als zyn styl zoo blyft als gisteren, zal hy menigeen een harden dobber geven, getuige het groote verschil van 6 min. met No. 2. J. H. v. Koolbergen 46.58. Overkleeft (Amsterdam) 51.25. Knaap (Rotterdam) 51.48. Verhoeven (Rotterdam) 52.37. Gedachtig aan het: „eere wien eere toe komt," werd de kranige Koolbergen gister avond op passende wyze op het clublokaal onthaald, terwyl hy tevons in het bezit zal worden gesteld van de door de club uitgeloofde tydmedaille. „AU Right" is op wielorgebied tegenwoordig eene eerste-klasse Club. Niet alleen munt zy uit op lange afstanden (113.6 K. M. 9 Juni, v. d. Mey), maar ook op middelmatige (26 Mei 50 K. M. Kampioen van Z.-H.) en kleine (26 K. M. 16 Juni J. H. v. Koolbergen). Als dat zoo voortgaat, zal z\j de voorname plaats, die zy bekleedt, biy ven behouden. Men zorge dus dat men de krachtige ontwikkeling op wie lorgebied voortzette! Twee te Scheveningen aange spoelde ïyken zyn herkend als te zyn van Jan Van den Oever, 40 jaar, behoord hebbende tot de equipage van de bomschuit, die eenigq weken geleden onder Katwyk omsloeg; en van "Willem De Jong, 14 jaar oud, die omstreeks dienzelfden tyd in volle zee by storm over boord sloeg. Beiden woonden te Katwyk. Te Katwijk aan Zee bedroegen de besommingen der visschersvloot in den loop dezer week f 60 tot f 110. Viscbpryzen: tarbot 3 a f 8, griet 0.70 a ƒ2, tong 30 a 80 ct., rog 15 a 25 ct., gr. zeehanen 40 a 75 ct., per stukschol f 4.60 a 6.20, scharren f 4.60 a 7, kl. zeehanen f 4.50 a 5 per mand. Voor 65 manden garnalen besteedde men 2 a 2.50 per mand. Ter haring- ▼issehery vertrokken 10 schuiten. De 8chrobnetvisschery door de Scheveningscho vloot loopt ten einde. Nog een 20-tal oefent haar uit, terwyl ongeveer een 160 tal schuiten daaraan deelnamen. Ge middeld werd besomd van f 400 tot ƒ1300, tegen ƒ500 tot ƒ1600 in het vorig jaar. Het later varen der schuiten wegens den storm op het einde van het jaar en de schaarschte van viach vooral van kleinschol waren daarop van invloed. Tong en tarbot, welke veel werden gevangen, werden in groote hoeveel heden naar Engeland verzonden. Ook was er groot verlies aan materiëel en netten door het ruwe weder en de beschadiging, beloopen op het „Elbe"-wrak. Aan de trawlvisschery namen 37 Scbeve- ningsche loggers deel,#besommende gemiddeld van 800 tot 2300, tegen 400 tot 2500 in het vorig jaar. Aanvankelyk waren de ▼angsten goed, maar later ongunstig. Zaterda g-m orgen vertrok van Rotterdam met alle vlaggen in top en volle muziek op dek het stoomschip „Rotterdam", van de Nederl.-Amerik. Stoomv.-Maatschappy, kapitein de heer F. H Bonjer (K. N. Marine- Reserve) en ving, met een mooi zonnetje aan den hemel, den tocht aan naar het Noord- Oost-zeekanaal. Vermoedeiyk zou het schip in den namiddag van heden 17 Juni te Kopen hagen arriveeren, van waar het Dinsdag namiddag naar Kiel vertrext, om Woensdag ochtend Kiel te bereiken. Zaterdag 22 Juni wordt de terugreis aanvaard en Zondag ochtend wordt Helgoland aangedaan. Tot de ruim 180 passagiers behooren ook de heeren J. J. Van Masyk Huyser van Reenen en J. F. Wolterbeek. Volgens de voorspellingen van Falb vermindert van 17 tot 18 Junidekoudo en verdwynen de regens. Van 19 tot 27 Juni stygt de temperatuur en komt weer veelvul dig onweer voor met wolkoreuken, vooral na den 22sten (kritieke dag van de tweede orde). Het wordt warm. Ook in het algemeen valt er een aanmerkeiyko neerslag, die lang aan houdt. Tegen den 23sten moet men bedacht zyn op overstroomingen. Een vreeseiyk ongeluk gebeurde gistermiddag aan den Nibuwen Binnenweg te Rotterdam. Aldaar werden door de stoom tram, die te 12 uur van Rotterdam naar Schiedam was vertrokken, twue kinderen, broertje en zusje, respectivelyk oud 11 en 8 jaren, overreden. De kin leren dachten nog den weg te kunnen oversteken, niettegen staande de machinist hevig bslde en remde. Beiden werden actiteio7irgeworpen en de jongen niet dan na veel moeite als een vorm- looze massa onder (Je locomotief weggehaald, terwyl het meisje een been by den enkel en het andere boven do knie totaal werd afgereden. In hopeloozm to63tand werd z{J door een dokter p r rijtuig naar het zieken huis vervoerd, wa'ir zy gisteravond te zeven uur overleed. De smart van de arme ouders, meldt een correspondent, laat zich niet be- schryven. De vrouw van oen landbouwer te Bus8um bleef Vrydag plotseling dood. De gemeente-geneesheer constateerde na de ïyk- schouwing dat hy het wenscbeiyk oordeelde het lyk naar Amsterdam te zenden. Zaterdag ontving de burgemeester opdracht van den officier van justitie te Arasterdam alsnog een nader onderzoek te doen instellen. Twee geneeskundigen, door den burgemeester aangezocht, begaven zich daarop naar het sterfhuis en vonden de verscbfinselen op het lyk van dien aard, dat zy adviseerden om het op te zenden naar het pathologisch labora torium te Amsterdam, ten einde de oorzaak van den dood nauwkeurig te onderzoeken. Het O. M. by de rechtbank te Middelburg eischte tegen den bode van het burgerlyk armbestuur aldaar, die in deze be trekking ƒ239 heeft verduisterd, 6 maanden gevangenisstraf. Zooals wy reeds mededeelden, arriveerde Vrydagavond te Vlissingen de lui tenant generaal Hennes. Zaterdag morgen had het onderzoek in de kazerne van het alge meen depót van discipline plaats naar aan leiding van de aldaar heerscbende oproerige bewegingen. Alle officieren werden gehoord, alsook eenige arrestanten. Te twaalf uur hield de generaal inspectie over het garnizoen, waarna 's middags wederom werd voortgegaan met het in verhoor nemen van enkele perso nen, betrokken in bovenvermelde zaak. Te Lucaswolde (Gr.) is afge- brand de boerdery van den heer R. Van der Hoek. Een daarachterstaande arbeidersbehui zing werd mede een prooi der vlammen. Te Epse viel, terwyl haar man afwezig was, de vrouw van een landbouwer by ongeluk in den regenwaterput. Later werd haar lyk daaruit opgehaald.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1