In de Lakenhal. De wit-en zwart tentoonstelling. II. De teekeningen van den heer Bastert on derscheiden zich niet door dit nieuwe. Ze zijn werk van een artist, die het landschap, om de natuur, met ernst bestudeert en vooral slaagt in het uitdrukken van een of ander zwaarmoedig moment, zooals hier in de breede koolteekening „Winter". Yan de etsen staat het werk van Bauer bovenaan. Zie dez n „Vizier", omringd door eene woelende menigte; dit „Roovershol", dat zich op het tooverwoord voor Ali Baba heeft geopend; dit is „het" hol, dit zyn „de" schatten, door achtelooze handen to hoop geworpen, dit is het fantastische Oosten uit Duizend-en één nacht. Welk een schat van talent moet de kunstenaar bezitten, om op de etsplaat, die zoo weinig verandering ge doogt, in zoo losse lijnen een geheel te tee kenen, waarin geen enkel onderdeel oe stem ming breekt. Zie ook dezen eenvoudig omlijnden muur met sierlijke minaret. Men kan Bauers kunst niet beter roemen dan door dit: dozo lijnen leven. Ph. Zilcken heeft hier mode mooi werk. Zjjne manior van etsen is eenvoudiger, ge makkelijker te volgon. Maar hoe artistiek toch zijn deze beide hoekjes „In Venetië" en „In Vorviers"; hoe teer, maar vast is do kop van dezen dooien Doge omlijnd; hoe luchtig en zuiver hot „Portret" getoekend. Jan Veth heeft hier twee etsen, eene eenigszins vreemde, maar fijne avondstemming en dan eene „Ophaalbrug", waarin, wonder effect van dit vele zwart by zoo weinig wit,— een stuk krachtigo kunst van den klour- vollen Delftschen Vermeer schijnt t9 herleven. Van Witsen zijn zeer opmerkelijk een sneeuwlandschap en een weg met boom; klein van afmeting, groot doendo en belangrijk om de met de etsnaald verkregen breedheid en kracht. Van Blornmers is er een mooi jtsje, een vrouwtje, in rembrandtiek licht. Van Van Looy een zeer doorwerkt, frisch gebleven „In 't café". Israéls is vertegen woordigd door de vroeger in de Kunstkroniek uitgegeven ets „Kind in tafelstoel" en J. Maris door een mede bekonden kloinen „Molen". De hoer A. L. Koster zond o. a. etsrepro- ducties van schilderijen, waarbij de zeer goed geslaagde „peinzende vrouw", naar Israéls, opgenomen in den vorigen jaargang van de Kunstkroniek, terwijl Wenckobachs teekenin gen voor „Uit de muizenwereli" en Hoytema's Uilen en Pauwen, goede en oorspronkelijk gedachte illustraties te zion geven, die ook in het buitonland op prijs worden gesteld. Ware de verslaggover niet beperkt door roods ruim gestelde grenzen, hoe gaarne had hjj dan nog op ander mede belangryk werk de aandacht gevestigd. Indien het vermelde echter belangstelling opgewekt en medoge werkt heeft tot druk bezoek, waardeering tevens der bemoeiingon van den heer C. W. LJ. Vereter, dan is zyn doel ten vollo bereikt. A. v. D. TWEEDE KAMER. Behandeld werd de motie-Bahlmami, in het belang der Indischo inlandscho bevolking aan- dringende op herziening van do suikerwot van 1870 on op wettelyke regeling van den grondverhuur door inlanders aan niet inlanders. Do voorsteller betoogde dat alle genomen maatregelen ten uadoele van don inlander zijn en de vrije cultuur niets verbeterd heeft voor do inlanders. Hy vraagt welko plannen de regeering lieeft en of zy eindelyk zal over gaan, afdoende maatregelen te nemen ten bate der inlancscho bevolking. De minister van koloniën constateert dat do heer Bahlmann niet opgeeft welke be palingen dienen gewijzigd te worden. De euikerwet stelde een overgangstoestand voor tot de vrjje cultuur. In dien toestand zyn wy nog. De herziening dier wet zou leiden tot terugkeer tot do gedwongen cultuur. Daar- togon waarschuwt do minister. De inlandsche bevolking neemt voortdurend ini welvaart toe. De Indische regeering is steods bezig een betere regeling van don grondverhuur voor to bereiden en den inlander tegen willekeur tj beschormen. De volgende week voortzetting. Do eerstvolgende openbare vergadering zal gehouden worden a. 6. Woensdag, 's namiddags tu halfvier. Bcchlstreeksch Bestuur op Lombok. Uit het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van uitgaven van Noderlandsch-Inöië voor het dienstjaar 1S95 ten behoeve van do in voering van hot rechtstreeksch bestuur op het eiland Lombok, blykt dat de bedoelde invoering algemeeno instemming vond, ook by hen, die gewaarschuwd hadden tegen het nemen van oen overyi l besluit aangaande die invoering, terwijl de voorgestelde regeling der bestuursinrichting over 't algemeen practisch en eenvoudig werd geacht en de aangevraagde uitgavtn niet bovenmatig zyn. Verscheidene leden kondon zich echter niet vereenigen met de regeling omtrent de helfing van in- en uitvoerrechten. Het vestigen van hooge invoerrechten achtte men niet aanbe velenswaardig, terwyi het aanvankelyk heffen van lagere invoerrechten dan het algemeen tarief voorschrijft, door de bestaande omstan digheien, naar men meende, niet gerecht- vaaroigd word. Men wenschte dat de Regeering de zaak in nadere overwoging zou nemen en met nadruk werd op de dadelijke toepassing van het alge meen tarief aangedrongen. Men wenschte dat de invoer en het gebruik van opium geheel zouden verboden worden. Gevraagd werd, welke de meening des ministers is omtrent den rechtstitel, dien Goesti Djilantik nog heeft op het bestuur van Kareng Asem, in verband waarmede overlegging werd verzocht van het na de Balische expeditie mot den vorst van Lombok gesloten contract. Spoorwegen in Indic. By het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer verklaarden zeer velo leden zich met het wetsontwerp voor den aanleg van een spoorweg ter rechtstreeksche verbinding van Tarik met Soerabaia en Kaümas (e kunnen vereenigen. Tegen de groote uitgaven voor deze zaak hadden intusschen enkele loden bezwaar. Hiertegenover werd echter de ver wachting uitgesproken, dat do spoorwegver bindingen eene behooilyke rente zullen af werpen. Mat betrekking tot den spoorweg van Fort de Koek naar Pajakombo was men in de afdeel.ngen der Tweede Kamer met de Regeering van meening, dat die lyn van groot belang zal zyn voor do streken, welke zy door snijdt en verbindt. Men wenschte eenige nadero inlichtingen te ontvangen omtrent de toe passing van het tandradstelsel. Wei op het faillissement. De commissie van voorberoiding voor liet voorstel van wet van den heer Pijnappel tot wijziging van de wet op het faillissement heeft overgelegd het verslag van do uitkomsten der behandeling van het voorstel in de afuoolingen, alsmede van haar eigen onderzoek daarvan, het antwoord daarop van den voorsteller ont vangen en do uitkomst van het mondeling overleg met den voorsteller gehouden. De commissie ziet in dit wetsvoorstel een stellige verbetering, al ware het alloen dat hot een bij velen bestaanden twijfel omtrent de strekking van art. 1 wegneemt. De voor steller neemt verschillende by de artikelen aanbevolen redactiewyzigingen over en geeft als resultaat van bet ondeilinge overleg oen nieuwe lezing van de hoofjbepaling van zyn wetsvoorstel. De commissie van voorbereiding uit den wensch, dat dit voorstel nog vóór het uiteengaan der Tweede Kamer behandeld worde. Programma van Muziekuitvoeringen. AMICITIA. Zondag 16 Jui.i, door Let Staf- muziekcorpa dir dd. Sebutterij, Directeur: de heer Joh. C. Geijp. Eerste tfleeling: No. 1. „Ba< h en Hiindel," Festmarpch, (leto uitv.R. Oertol; 2. Oavcrturo „Atlialia," F. Mondelaaohu; 3. Giuss aus dor Feme," J. ^erhulal; -1. Fan oieiu uil „La Juive," F. ÏÏAlévy. Twccdo afdeelicg; No. G. „Priue- Mauriie Warech," (Mas orado 1895), (lolo uit?..) Job. C. Gcjjp; C. a „Gulo Nacht da ioein herziRts Kind," Fr. Abt; b. „Air do I allcl" uil „Scétes Pitlorcsquob," (Iele u tv.) J. Ma sorcl; 7. Künellor'rSnmo." Wals B. Yollsiedt; 8. Potpourri uit „La vio Pariuieune,') G. OJÏenb&cb „B.iuiloula" Polka do Négree, li. Grand Wie zou ons hier beluisteren Brieven uit de Hofstad. IX 's-Qravenhage, 14 Juni '9ö. GezoDdhcidetoeotaud. Gebeimo ziltiDg. Journalialenzorgen. De badplaats Scheveningen wordt zoo lang zamerhand weder tho topic of the day, ten minste dat kan het worden ala het weder zich beter houdt dan Falb's wetter-prognosen ons voorspollen, want als regenweder voor hot grootste deel van don zomertijd ons deel moet wozen, dan ziet het er voor Scheveningon treurig uit. Zoowel voor vreemdelingen als Hollandsche familiön is er dan voor oen ver- blyf gedurende het seizoen niet veel aardig heid aan. By ongunstig weder hooft het strand geon aantrekkeiykheid, zoodat den vreemdeling alsdan niet veel meer overbiyft dan zyn heil in do stad te zoeken of verder to trekken. Want ook by den vreemdeling scbynt do „visscbersplaats" Schevoningen niet veel be langstelling te kunnen wekken, „het is hun letterlyk een terra incognita", zooals eens een Keurhessischen Land-Econoom in een der Duitscbe bladen schreof. Eigenaardig is het eens to zien wat zyn oordeel was over de visscbersplaats. Het was in 1865: „De toegangen zeiven zyn te afschrikkend, nauwe, onbestrato wegen, waaruit 'een ondraaglyko stank van rottende visch (U) tegenkomt. Mon zogt dat de dichte en grootendeels arme bevol king daar allerellendigst opeengehoopt leeft; en er is dan ook bewoord, dat Scheveningen, ondanks zyn gezonde ligging, meer dan eens een focus van besmettelyke ziekten is gewoest. Wanneer eens do Engelsche instelling van een board of health in Hollaud ingang gevonden heeft, zal zy hier veel te doen vinden." Zoo schreef in 1865 een vreemdeling over Scheve ningen, en thans 30 jaren later. Dertig jaren zjjn voorbijgegaan, do badplaats heeft eene aanmerkeiyke verfraaiing ondergaan, sommen golds zyn besteed om het tot een aantrekkingspunt voor den vreemdeling te maken, maar de visachersplaats is gebleven wat zy was, een focus van besmettelyke ziekten. De prachtige omgeving en de hoofd straten door het dorp zouden niet doen ver moeden, dat daar achter die nette, maar een voudige Hollandsche gevels, in stegen en gleuven, waar men zich nauwelyks koeren kan, toestanden heerschen, welke landgenoot en vreemdeling een beschamend oordeel doen vollen over de zorg, waarmede de overheid voor de gezondheidsbelangen eener nyvere visschersbevolking waakt. Alle mogeiyke ruimte is ingebouwd, van ieder stukje grond op de onmogelykste wyze partij getrokken, door elkander gebouwd, zonder rekening te houden met de gering3to- eischen, welke de hygiëne stelt. Verscho lucht kan nauwelyks doordringen, terwyi hot licht in deze krotten nog juist voldoende binnenvalt. Als men die holen woningen mag men ze niet noemen ziet, een oppervlakte van vier M2. beslaande, dan vraagt men zich af: moeten hier monschon wonen. Ja, en dan moet men niet meenen hier de minsto volksklasse to vinden, die hier voor een „prikje" oen onderkomen heeft! Neen, de heeren eigenaars weten er het hunne uit te halen en de woningen z(jn ovor het algemeen zindelijk en net. De oorzaak der bssmettelyke ziekten typhus moet dan ook hoofdzakelijk worden toegeschreven aan den ellendigon toe stand der rioleering of aan het volkomen gebrek daaraan. Geen afvoer van faecaliën of hoogst gebrekkig; een privaat voor acht gezinnon. Moet de atmosfeer niet verpest zyn, waar zulk een toestand beerscht; moeten zulke plaatsen geen broeinesten wezen voor besmet ting? En waar zich één geval voordoet, daar volgon er spoedig meer. De Scheveninger neemt geen maatregelen tegen overerving, ja, werkt „willens en wetens" het in de hand. Do typhus lijder wordt door hem bezocht, by zal van zyn voedsel nuttigen, met hem in aan raking komen en zoo mogelyk by afsterven zich de besmotto kloodingstnkken toeëigonen, indien niet tijdig van overheidswege tusschen- beide gekomen wordt. Eu zulke toestanden blyven voorttostaanEen board of health heb ben wy; nog juist in deze dagen hield do ver- oemging tot verbetering van den gezondheids toestand hare algemeene vergadering, en al moge het practisch nut tot op heden niet zeer groot wezen, door deze vereeniging worden de toestanden ten minsto aan het licht gebracht. Zoo konden wy ook vernomen dat zelfs by den aanbouw van nieuwe woningen de eerste eischen der hygiëne niet in acht genomen worden en de bouwers uit winstbejag een bouwsysteem volgen, dat mooraskooitsen moet verwekken. Do verordeningen der Bouwpolitie moeten daarom hoog noodig worden uitgebreid, maar voor toestanden als te Scheveningon kan dit niet baten, indien de gemeente niet diep in de financiën ingrypt.-D.e booge uitgaven mogen echter een verzachtende omstandigheid wezen, een verontschuldiging is het nier. Indien de minister Van Houten eens een wandeling naar Scheveningen maakte en alvorens aan het strand verfrissching te zooken van do vermoeienissen der pailementaire bezigheden, eens zoo een steegje inliep, zou hem dat niet kunnen overtuigen van een hoog noodige her ziening der onteigeningswet? Niettemin, do visscbersplaats Scheveningen i3 gewoon ge worden aan eene stiefmoederlyke behandeling. Do visschery bolangen scbynen niet te wegen. Deze week werd het in de bladen vermeld dat do roeder Do Niet te Vlaardingen een groot perceel grond had aangekocht voor bergplaatsen, enz. Zoo gaat hot! De rest zal wel volgen! 4» De Raad heeft deze weok weder eens zoo een aardigheidje uitgehaald met een geheime zitting te houden. Het betrof de bevordering van onderwfizers, een voorstel, in de vorige zitting aangehouden, omreden zooals men in onderwyzerskring hoort verluiden dat er verongelyking had plaats gehad en waartegen was geprotesteerd. Na heropening werd zon der eenige aanduiding der oorzaak tot stem ming overgegaan. Het is aardig, maar niet de eerste maal. Van uit den boezem dor Hofstad zal door de persmannen een belangryke zaak ter hand genomen worden. Zy, die werken en streven voor het belang van hot algemeen „zoolang het dag is", meermalen zonder zelfs in het genot van sabbatsrust te kunnen wezen, die zoovele malen de pen ter hand namen om aan te kloppen voor de nagelaten betrekkin gen van anderen, zullen tbans een beweging onder de Nederlandsche journalisten op touw zetten, om voor eigen betrekkingen te zorgen. Men wil een uitkeeringefonds in het leven roepen voor de nagelaten betrekkingen der leden van den Nederlandschen Journalisten kring; do Haagsche journalisten-afdeeling nam daartoe het initiatief. Zooals het gaat, werd tot hiertoe door hen, wier inkomsten dit veroor loofden, eene verzekering-maatschappy te hulp genomen, maareen jourrfalist is ook een monscb, heeft ook zyn zorgen en waar voor velen de inkomsten niet te ruim vloeien, daar wordt een verzekeringspremie niet zonder wikken en wegen opgebracht. Dit zal wellicht ook oorzaak wezen, dat van het tegenwoordig geslacht de toetreding niet algemeen zal wezen; het zou in het belang der zaak jammer zyn, maar het feit is te vreezen. Men is nu mot een tweetal voorstellen voor den dag gekomen. Het eerste wil eene principiöele beslissing uitlokken, het tweede wil nog niet zoo ver gr an en eerst de mogelykheid overwogen zien. Voor een zaak van zooveel belang, die met veel ernst dient te worden behandeld, mag het eerste voorstel van te verre strekking worden geacht en verdient het voorstel van den „Vaderland Hoofdredacteur" verre de voorkeur boven dat van. den directeur van het bekende correspond6ntiebureau voor dagbladen. De zaak is veel te ernstig om niet zonder o very ling te werk te gaan en dient dus beleid betracht. Niettemin verdient het voorstel waardeering en steun als de uiting van een krachtig ver- eenigingsleven. Men moge aan deze regelen een zekere beteekenis geven, doch ik, die mij nog niet onder de Haagsche broederen schaarde, vernam de plannen met veel sympathie en wensch het voorstel een goeden uitslag. Dinges. buitenland. Franhrjjli. Do partygangers van Naundorf, die beweerde de zoon van Lodewijk XVI en uit de ge vangenis du Temple ontsnapt te zijn, hebben "Woensdag den dag gevierd, waarop voor honderd jaren die ontsnapping zou hobben plaats gegrepen. Te dien einde word esn Mis van dankzegging gelezen in de kerk Notre- Dame des Victoires. Abt Meyer, aalmoezenier van Mazas, leidde den dienst. Tweehonderd personen ongeveer woonden de plechtigheid bjj. Vooraan werd opgemerkt de heer Henri De Provins, schryver van „le Dernier Roi legitime de France," vertegenwoordiger van Louis Charles de Bourbon, Hertog van Nor- mandie. B\j den uitgang werden, in gesloten enveloppen, geschriften tegen de familie Orleans verspreid en een kaart, versierd met een vignet, voorstellende den toren van den Temple, als souvenir aan den eeuwdag van do ontsnapping van Lodewyk XVII. Deze plechtigheid is een antwoord op die, welke in dc Madeleine heeft plaats gehad ter ge legenheid van den eeuwdag van het overlyden van Lodewyk XVII in den Temple. Een der redacteuren van de „Figaro" heeft een bezoek afgelegd by Louis Charles de Bourbon te Teteringen, in Noord Brabant, die steeds blyft volhouden een kleinzoon to zyn van Lodewyk XVI en door de „Figaro" wordt aangeduid als Karei XI. Den journalist werden ver scheidene souvenirs aan het ongelukkige koninklyke echtpaar getoond en onder geleide van zijn gastheer, bracht hy een bezoek aan het kerkhof te Delft, waar Naundorf ter aarde is besteld. I-Iet slot van het verslag is een protest (onderteekendLouis Charles de Bour bon, due de Normandie Teteringschon dyk, pres Breda „tegen do officiöele historische lezing, welko Lolowyk XVII in den Temple doet sterven, voorgewend overlyden, waarvan de eeuwdag valt op den 8sten dezer maand." DultHOhlriud. De Berlyner correspondent der „Daily News" meldt dat in politieke kringen van Duitsch- land nog altijd ergernis beerscht over do wyze, waarop Rusland China aan gold helpt. Men kan het niet verkroppen, dat Rusland Duitschland heeft beetgenomen op een oogen- blik, dat hatstgenoemd land bet een grootin dienst bewees. Men poogt zich er mede te troos ten, dat een gedeelte van de leening in Duitsch land zal worden besteed aan kanonnen en spoorwegmateriëel, maar dit neemt de ergernis niet weg. Duitschland heeft zich by Rusland ge voegd tegen Japan om te beletten, dat Japan een al te grooten invloed kreeg <?p China, maar nu zal China afhankelijk worden van Rusland, hetgeen veel govaarlyker is voor de Duitscho belangen. De regeering van Wurtembarg heeft zich onbewimpeld verklaard tegen ce byeen- roeping eener muntconferentie, over welker doelmatigheid de rykskaDselaar had gezegd, de verbonden regeeringen te zuilen raadplegen. Do Wurtembergsche minister van financiën zeide in antwoord op eene interpellatie dat by principieel voor den gouden standaard was en hy zeile ten slotte, dat het dwaasheid was, te gelooven, dat wy sterk genoeg waren om het groote raderwerk van het verkeer willekeurig te kunnen reg len. De Kamer keurde met 47 ten 24 stommen de verklaring des ministers goed. (>o*tenr||h-Hong;.-Monarc'hiii. Te Weenen blyven de geruchten aanhou den, dat elk oogenblik de val van het Oosten- ryksche Kabinet-Windischgrütz kan verwacht worden naar aanleiding van het voorstel der regeering tot oprichting sran een gymnasium te Cilli, uitsluitend ten behoeve van de Slaven. De Duitsch-liberale afgevaardigden hielden eene vergadering, waarin zy het verzet hun ner leiders tegen dit voorstel goedkeurden. Mocht de begrootings-commissie do som, voor dit gymnasium op de begrooting uitgetrokken, aannemen, dan zullen de ministers van finan ciën en handel, mr. Plener en Wurmbrandt, de vertegenwoordigers der liberale partij in het kabinet Windiscbgratz, onmiddellijk hun ontslag nemen. In dit goval zou prins "Windischgratz zich niet langer durven handhaven, want de steun der Duitsch liberale paity is voor zyn ministerie onmisbaar. Te Weenen hebben do werklieden in de verschillende voorsteden byeenkomsten ge houden ter bespreking van de aanhangige kiesrecht-quaestie. In alle vergaderingen werd dezelfde resolutie aangenomen, waarby protest werd ingediend tegen het wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, gelyk dat nu aoor de sub-commissie uit den Ryksraad, in overleg met de regeering, is vastgesteld. Na het einde der vergaderingen hielden de werk lieden een optocht door do stad, waarby echter de orde niet werd gestoord. Spanje, De Cubaanscbe opstand dwingt de regee ring van Spanje tot maatregelen, alsof zy in een buitenlandschen oorlog was gewikkeld. Reeds ia de volgende week zullen weder 10,000 Spaansche soldaten naar do Antillen vertrekken en hen zullen in Augustus, wan neer dan de opstand nog nitt is onder-mikt, 40,000 volgen. Hoe Spanje, welks financiën nog ïyden aan do gevolgen van den betrekke- lyk onbeduidenden Melilla-veldtocht, het geld zal kunnen vinden om den strijd op Ca ba -vol te houden, is een raadsel. Wel hebben o Cortes de regeering gemachtigd, e ne leening ten laste van Cuba te sluiten, maar hoeveel zy zal opbrengen is onzeker en met eigen kracht kan zij op den duur geen grojt leger op Cuba onderhouden. De regeering, zoo wor Jt uit Madrid getelegraphcerd, is ccsloten den op stand te onderdrukken, maar hoe langer hy duurt, des te groottr wordt het gevaar, dat de Cubanen het langer dan do Spanjaarden zullen kunnen volhouden. Groot-Britannië, De zoon van dc-n Emir van Afghanistan bevindt zich nog in Engeland. De prins is u te Liverpool, waar hij, evenals te Londen, met byzondere onderscheiding wordt ontvangen. De burgemeester van Portsmouth heeft officieel ber.cht ontvangen, dat een Italiaanseh eskader van negen schepen onder bevel van den hertog van Genua aldaar zil aankomen. De overheid is voornemens het eskader plech tig te ontvangen. Men is te Londen druk bezig met toe bereidselen voor de ortvangst van het inter nationaal spoorwegcongres, dat daar inde laatste week van Juni en de eerste van Juli zal gehouden worden. Alle Europeesche on Amerikaansche mogendheden, Indië, Japan en de Engelsche koloniën zullen er vertegen woordigd zyn. De prins van Wales en verscheidene leden der koninklyke familie zullen, vergezeld van Nasrulla Khan, de oponingszitting op 26 Juni by wonen Des avonds is er receptie in het Foreign Office en den Board of Trade. Do intercommunale telephoimdienst tus- schen Londen, Glasgow, Edinburg, Dublin, Belfast en andere groote steden isWo?nsdag geopend. De lord mayors van deze steden wis selden by deze gelegenheid gelukwenschen met den lord-mayor van Londen. Bulgarye. De toenemende beweging in Macedonië brengt ook in Bulgarye de gemoederen in beweging. Alle Bulgaarsche bladen, behalve de gouveinementeelo „Mir," dringen er op aan, dat het gouvernement party zal trekken vaif den toestand, die een gevolg is van de gebeurtenissen in Armenië, om op de uitvoering van art. 23 van bet tractaat van Berlyn aan te dringen. De Macedonièrs en de Bulgaren zonder onderschei i van party leggen de grootste belangstelling aan den dag in de ontwikkeling der Armenische quaestie. Zy zeggen dat wanneer de Porto hervormingen invoert in Armenië en in Macedonië alle oude misbruiken laat bestaan, do beweging zulk een omvang zal aannemen in Bulgarye, dat de vorst en zyne regeering haar moeilyk zouden kunnen meester worden. Armciiië. De Engelsche kabinetsraad heeft eergisteren zich bezig gehouden met de zaken van Ar menië en men zegt dat naar aanleiding van het afwykend antwoord der Porte gewichtige besluiten zyn genomen. Gistoren word weder een kabinetsraad gehouden. Volgens de „Standard" werd over de Arme nische quaestie nog geen besluit genomen. Deze quaestie heeft dan ook nog geen haast, want natuuriyk zal het nog wel eenigen tyd duren, voordat de onderhandelingen tusscbon de Porte en de gezanten der drie Europeesche mogendheden zoo ver zyn gevorderd, dat men eene beslissing in den een of andoren zin kan verwachten. Uit Kon8tantinopel verneemt de „Daily Chronicle", dat men nog onzeker is over de beteekenis der benoeming van Said-pacha tofc grootvizier. De vreemdelingen in Turkyezyn beducht voor eene uitbarsting van fan-rtisrae, indien de Europ9esche eskaders niet spoedig voor Smirna verschijnen. Zondag vierden de Armeniörs te Konstan- tinopel den verjaardag der verleening hunner kerkelijke organisatie in 1860. Ia de laatste drie of vier jaren was die viering verboden, maar ditmaal gaf de sultan vergunning, nadat de patriarch had verklaard, dat by niet kon instaan voor de orde, wanneer het verb3d werd gehandhaafd. Ongeveer 20,000 Armeniërs namen deel aan het Lest, dat ordelijk utliep# Amerika* De Amerikaansche douanebeambten van Nieuw-York tot Brownsville, i i Texas, hebben last gekregen, toe te zien dat do wetten der onzydigheid niet worden overtreden door het ronselen van manschappen en het uitrusten en bemannen van schepen om de Cubaansc-ho opstandelingen te helpen. Do Amerikaansche minister van oorlog beeft zyne goedkeuii.ig gehecht aan het plan voor eene brug over de rivier de Hudson tusschen Nieuw-York en Jersey City en verlof gegeven tot het doen aanvangen der werk zaamheden. Do kosten worden geraamd op 25 millioen dollars. Men denkt 10 jaren noodig te zullen hebben voor het bouwen van de brug, welke niet op pylers rusten, maar hangen zal aan 12 kabels. De vrye ruimte tusschen de beide hoofden aan weerszyden zal 3110 voet 2yn; in het midden zal de brug 150 voet boven hoogwaterpeil zyn. Er zullen 6 stellen spoorwegrails op worden gelegd, om de spoorwegen, die nu hunne eindstations hebben te Jersey City, toegang tot Nieuw-York te geven. De brug zal worden gebouwd door de Union Bridge Company.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 10