Wascht is met Perl-Zeep! H. KITS VAN HEIJNINGEN& C°, N°. 10830. (§eze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Dc meest practisclie Zeep voor de Huishouding. Het Pakket van S stuks kost slechts 50 Cents. Enkele stukken 20 Cents. Wijnhandel, Choorlammersteeg 6, J. MEH3IE BRUIN Co., f 1.20 per kilo. Allerfijnste vcrsche TAFELIIOTER. W agenmakerij, Eerste Ned. Verzekering-Mi Grasverkoo|)ing. Zaterdag 15 Juni. A° 183" LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DEK ADVERTENTEËN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Gemengd Nieuws. In het tuideindevan Rijpwete- ring zag men gisteren (Donderdag)-middag omstreeks kwartier over tweeën plotseling eeno hevige vlam opstijgen uit hot neten dak van een oud huis aldaar, bewoond door J. Bakker, handelaar in boter en kaas, en P. v. d. Ploeg, koopman in bloemen. Die vlam tastte weldra ook een aangrenzend oud huis met strooien dak aan, dat slechts door een l1/, voet bïeeden slop van het vorige ge scheiden was, aan de algemeene armen be hoorde en insgelijks door twee gezinnen be woond werd. Weldra stonden beide huizen in lichterlaaie. Daar de brandweer zich voor het grootste gedeelte in de kerk bevond, duurde het omstreeks een halfuur eer de spuit op do plaats des onheils verschenen was. Aan blusschen viel niet meer te den ken en men bepaalde zich tot het nat houden van een in de nabijheid onder den wind staand huis. Genoemde huizen zijn totaal verbrand en vormen een akelige ruïne. Het eerste behoorde aan Bakker. Diens inboedel en koopwaren, alsmede die van v. d. Ploeg, zyn ook een prooi der vlammen geworden, terwijl die der andere gezinnen slechts ge deeltelijk werden behouden. Alleen huis en inboedel van B. was verzekerd. Van der Ploeg, die zich tijdens den brand met zijne vrouw ook in de kerk bevond, heeft alles verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft ons uit Roelof Arendsveen, dd. 13 Juni: Hedenmorgen omstreeks 11 uren, juist onder de Hoogmis, had hier een treurig on geluk plaats. De bejaarde, zwaarlijvige vrouw T. wilde in de sloot vóór hare woning water scheppen en stortte daarin. Haar angstig hulpgeroep werd vrij laat en door slechts weinigen vernomen, die haar echter met veel moeite redden konden. Zy was evenwel reeds bewusteloos en stierf na cenigo minuten. Zoo als men elkander vertelt trekt het water om dezen tijd erg aan. Dit schijnt, wat Roelof- Arendsveen betreft, en meer bijzonder de huismoeders waar te zijn. Immers bijna dagelijks in de laatste week kan gewezen worden op een geval dat eene vrouw, hetzy waterscheppende of de wasch spoelende, in het water valt. Gelukkig waren telkens red dendo handen in overvloed aanwezig. De Haarlemsche rechtbank ver- oordeolde Hendrik Hollander, te Amsterdam, die te Zaandam een man een wrat had afge nomen, tot f 5 boete, subsidiair 5 dagen hech tenis. De eisch was f 25. Gisteren heeft voor de vierde kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam terechtgestaan Johannes Jacobus Van den Bergh, geboren te's Gravenhage, oud 38 jaren, zondor beroep, wonende te Amsterdam, ter zake dat hy in den avond van den 24sten April 1895 te Amsterdam in of nabij do Leidschestraat ter hoogte van de Heereügracht op den openbaren weg opzettelijk met het oog merk de Koningin-Weduwe, R'gentos, te be- leedigen, onmiddellijk vóórdat, terwijl en ogenblikkelijk nadat de rijtuigen waarin H. M. en haar gevolg waren gezeten, voorbijreden, ten aanhoore eener groote menigte herhaal delijk voor H. M. beleedigende uitdrukkingen heeft gebezigd. Als eerste getuige werd gehoord de deur waarder bij de rechtbank Van der Duis, die o. m. meedeelde, dat, toen bekl. na het uiten der geïncrimineerde woorden werd gearretteerd, hij zich in 't geheel niet oaartegen verzette; hij werd zeer bleek en ging „als een lammetje" mee. De politie-ambtenaren, cie beklaagde hebben gearresteerd, verklaren zei ven den beklaagde geen beleedigende uitdrukkingen te hebben hooren bezigen; integendeel, toen hy tusschen de agenten liep, begon hy het „Wien Neer- landsch bloed" te zingen. Hy gaf op Janssen te heeten. Get. Justman Jacob, kapper en hofleverancier te 's Gravenhage, door den verdediger van bekl mr. W. A. Paap, a décharge gedagvaard, verklaart den beklaagde lang te hebben gekend. Bekl. is uit eene familie afkomstig, waarin erfelijk krankzinnigheid voorkomt. Van anti- royalistische gevoelens in de familie is get. niets bekend; integendeel, zy stond bekend als zeer gehecht aan het Huis van Oranje. Bekl. heeft zelfs eens de Koningin het leven gered, toen haar paard op hol was gegaan. Nog een andere getuige bevestigde deze mededeelingen. De beklaigde, ondervraagd, zegt zich niet meer te herinneren wat hij heeft gedaan. „Als ik inderdaad heb gedaan wat mij wordt ten laste gelegd, moet ik dat hebben gedaan in een vlaag van krankzinnigheid. Ik ben altfld koningsgezind geweest De president, mr. Wichers Hoetb, valt bekl. in de rede en maakt hem opmerkzaam, dat hy in het buitenland bekend stond als socialist en anarchist en dat in België een „mandat" tot zyne inhechtenisneming is uitgevaardigd; maar bekl. beweert daarvan niets te weten. Het O. M., waargenomen door mr. Regou', aannemende dat bekl. zich aan het hem ten laste gelegde heeft schuldig gemaakt wil gaarne gelooven, dat in bekl.'s familie vroeger krank zinnigheid is voorgekomen, maar zyn vader en moeder waren normaal en ook van hem- zelven is niets bekend, wat op geestosstoring wyst. Dat hy zich het door hem gepleegde strafbaar feit niet zou herinneren, acht Z. E. A. onaarinemelyk. Dit feit is zóó ernstig, dat een zware straf beklaagde moet worden opgelegd. Z. E. A. eischt daarom tegen bekl. eene gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. Mr. W. A. Paap, als verdediger van bekl. optredende, begon met zyne verbazing uit te spreken over den exorbitanten eisch van hetO.M. Dat bekl. als socialist of anarchist is ge signaleerd, bowyst op zichzelf niets. Bekl. aldus deelt pl. mee heeft een ongelukkigen levensloop gehad. Dat iemands ouders normaal zyn, sluit niet uit „dat wist Mozes al," zegt pl. dat hij erfelijk belast kan zfln. Het is juist een kenmerk van hereditaire belast heid, dat zy vaak een geslacht overspringt. Overgaande tot de vraag, of het wettig bewys is geleverd, vraagt pl., of eerste getuige, op wiens aanwijzing bekl. is gearresteerd, zich ook kan hebben vergist. Maar als bet ten laste gelegde is gebeurd, dan is 't, meent pl., con misdnjfje van zeer geringen omvang. Resumeeren ie, zegt pl., dat wy hier hebben te doen met een abnormaal persoon, die zich misschien eenige dwaze woorden heeft laten ontvallen, waarvan hy zich later niets meer wist te herinneren. Pl. dringt er ten slotte op aan, dat de recht bank aan dit feit geen gewicht bijlegge, die het niet bezit, door het als majesteitsschennis te straffen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. Van Vreeswijk tot Amsterdam langs het Merwedekanaal varende, hebben de schepen, achter eene sleepboot „hangende", geen gelegenheid zich melk, groenten, brood, bier en andere dagolykscho behoeften te ver schaffen. Men vaart daarenboven wel langs dorpen, maar niet er door. V. d. H., een vindingrijk ondernemer, voorziet met een bootje in die behoeften. Meestal is by tus- schen Utrecht en Maarsen in het kanaal ge- stationneerd. By het eerste schip van den sleep haakt hy aan de tros, doet zyne zaken en zakt af, een voor een de koopgrage schippers of hunne vrouwen bedienende tot nommer laatst; soms verzelt hy een sleep al han delende tot Breukelen en verder. Over veertion dagen zal een aanvang gemaakt worden met den aanleg van de stoomtram Haarlem Beverwyk. Alle gerezen moeilijkheden zyn uit den weg ge ruimdde aanleg zal, van Velzen uit, naar twee zyden geschieden, zoodat men goed kan opschieten. De exploitatie heeft plaats met Belgisch kapitaal. Ingenieur is de heer Lubki, die het plan heeft de Jijn door te trekken, om alzoo ook Heemskerk en Alkmaar te bereiken. Men schryft uit Hilversum, dd. 13 Juni: Naby „Cruysbergen" speelden gister middag eenige kinderen en zagen iets in het water dry ven, dat volgens hen op een kind geleek. Zo snelden naar hunne woning en deelden het mee, By onderzoek bleek het 't lyk te zijn van een man van omstreeks 30 jaren. De burgemeester van Bussuin, met de zaak in kennis gesteld, was spoedig met een genees heer ter plaatse, doch zy keerden terug, toen het bleek, dat de man op Hilv. grondgebied was gevonden. Van het een en ander in kennis gesteld, ging hierop de commissaris van politie dtzer gemeente, van 2 agenten en dr. Godthelp vergezeld, er heen. Het bleek toen dat het lyk reeds eenigszins tot ontbinding was over gegaan. De man was goed gekleed en het ondergoed gemerkt H. K. 12. Op hem vond men 31 cents en een medaille (penning) der tentoonstelling. Daar óe nek zeer was opgezet, vermoedde dr. 0., dat worging den dood was voorafge gaan, en misJaai dus niet vreemd aan de zaak is. In de nabyheid werd een stok ge vonden, met witte verf beklad, welke verf ook werd aangetroffen aan broek en schouder van het lyk. Do man is onbekend. De secretaris der gemeente Ginntken, naby Breda, die de priesterwydiDg van zyn zoon in het Seminarium te Hoeven by'woonde, werd, waarscnynlijk ten gevolge van hevige aandoening, aldaar ongesteld en stierf eenige oogenbhkken later. Op vele plaatsen in de Friesche weiden heerscht weer do rupsenplaag. Deze insecten berokkenen veel schade aan 't gras. Te Gent is zekere Friant, wegens 122 feiten van misbruik van vertrouwen, gepleegd in minder dan drie jaren, ten nadeele der gebroeders Rinskopf, fabrikanten te Gent, veroordeeld tot 122-maal acht dagen gevange nisstraf. Dat is meer dan 2'/, jaar. In een zonderling goval moest te Kingston de beslissing van den rechter worden ingeroepen. Achttien huizon waren, als schadelyk voor de openbare gezon :heid, afgekeurd. Maar toen het er op aankwam de gebreken te herstellen, bleek de eigenaar niet te vinden. De vroegere bezitter was gestorven en zyne zuster verklaarde dat zy niets met de huizen had uit te staan. Een der bewoners verklaarde dat de huizen in 't geheel gton eigenaar hadden; sedert lang had hy geen huur betaald. By gerechtelijk bevel werd daarop uitgemaakt, dat de huiz- n moesten worden gesloopt. Aan de bewoners werd een maand tyd verleend om te verhuizen. Een zonderling patiënt is de vorige wetk in een ziekenhuis te Berlyn op genomen: namelyk een metselaar, wien de \reos voor zyne vrouw in een treurigen toe stand heeft gebracht. Hy had op don eersten Pinksterdag een uitstapje naar buiten gemaakt, dat tot den avond van den tweedeD dag werd gerekt. By zyne thuiskomst verlangde zyn vrouw het overgeschoten geld van hein terug, en toen de man ontkende nog ibts by zich te hebben, moest hy van haar eene visitatij aan den lyve ondergaan. Deze leverde niets op, maar kort daarop begon de man allerakeligst te kermen en te steunener vertoonden zich verstikkingsverschynselen by hem en hy moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Hy had namelyk, om het overschot van zyn geld, een tweemarkstuk, aan bet scherpziende oog van zflno vrouw te onttrekken, het geldstuk in den mond gestoken Ten gevolge van een noodlottig slikken kwam het in het strotten hoofd terecht, waaruit het door eene operatie moest worden verwyderd. Een deserteur, die als kamenier in dienst is, komt zeker niet alle dagen voor. In het huis van den advocaat Potelli, te Mantua, verschenen onlangs een onderofficier en twee manschappen, om een deserteur, die daar in huis verscholen moest zyn, gevangen te nemen. De heer des huizes verklaarde dat hy niets van een deserteur afwist, en de ge wapenden zouden onverrichter zake aftrekken, toen zy de kamenier, die mevrouw sedert een dag of zes in dienst bad, in het oog kregen. Deze zette 't op een loopen, de manschappen haar na, en toen zy na een verwoeden wed ren was ingerekend, bleek zy de deserteur, die men zocht, te zyn. In zflne vrouwen- kleeren werd hy naar de kazerne in arrest g' bracht. By den Grand Prix, te Pary's, heeft de ex-koning Milan van Servië Zondag 300,000 fr. gewonnen met wedden op „Andróe"; Max Lebaudy won 700,000 fr. INGEZONDEN. Geachte Redacteur! Met belangstelling las ik het ingezonden stuk in uwe courant van gisteren van een abonnó, die getuige was geweest van het doodmartelen van een hond door eenige sol daten. Ieder weldenkend mensch zal met hem gruwen van een dergelyke handeling. Zy werpt een treurig licht op de ontwikkeling onzer volksklasse, waaruit, helaas 1 onze n ili ciens het meost voorkomen. Soldaten vrflwil- ligers komen te sporadisch voor, om er etn troep of troepje van te kunnen maken. Ik kan u verzekeren, dat er tegenwoordig veel werk gemaakt wordt van de zeieiyke ontwikkeling van den soldaat. Ministeriëelo en andere aanschryvingen van hooger hand wyzen herhaaldeiyk op dat punt. De dienst tyd van onze miliciens is echter, helaas I te kort, om, waar binnen dien korten tyd zooveel moet geleerd worden, veel su< s te hebben op de karaktervorming: die moet in de school beginnen, iets, waarop in uwe courant by aanhaling ran dierenmishandeling en dergelyke herhaaldelyk is gewezen. Het stukje is pakkend geschreven en krflgt een groot relief daar, waar „de zon zich schaamde over de zonen van Mars" en „En dit alles gebeurde op last van een man van eer.een officierenz. Wat die zonen van Mars betreft, waaronder men zeker moet verstaan beroepssoldatenziot gy myn denkbeelden hierboven, doch of uw abonnó zich overtuigd heeft dat een dergelijke handeling werkeiyk op last van een officier plaats hadvermeen ik to mogen betwyfebn. Dat hom, by informatie, door die soldaten een dergeiyk antwoord is gegeven, en de mogelykheid bestaat, dat een officier zyn oppasser byv. last heeft gegeven, om bepaalde redenen, dien hond te verdrinken, kan ik aannemen, maar daarom kan die officior (niet by de handeling tegenwoordig) niet verant- woordelyk zyn voor de wyze, waarop aan dien last werd voldaan. Ik betreur het daarom ten zeerste dat uw abonné zich in zyne verontwaardiging tot een dergelyke phrase, die door niets gewettigd is en de eer van een geheel corps raakt, heeft laten verleiden. Wanneer uw abonnó my zyn naam wil noemen en nadere aanwyzingen geven omtrent tyd en plaats van het gebeurde, twyfel ik niet of een onderzoek zal volgen en ben ik overtuigd dat by ontdekking de schuldigen ten strengste zullen worden gestraft. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte in uw blad: Een Kapitein der Infanterie. Leiden, 14 Juni 1895. Verkrijgbaar te Leiden bij: F. VAN DORP, Haarlemmerstraat 5, Engroe Verkoop; A. M. DE WIÏ BEUKERS, Haarlemmerstraat 7 J. H DIJKHUIS. Hoogstraat 5; GERNER Co., Aalmarkt; N. KLOOTS, Donkereteeg 5; G. A. MASTENBROEK, Hoogewoerd. 4275 33 ontvangen hunne Rijn- en Moezehvijnen van de firma JUNG Co., udesheim. Als een goed glas Moezel wijn wordt zeer aanbevolen et merk „Moselblümchen"; deze Wijn is goedkoop, per fl. ƒ085 twaalf flesschen f 10— 3^q NIEUWE RIJN 80/81, Leiden, bieden hunne fijne. Roode Bor deaux-wijnen aan. 4250 23 Gewas 1887. Durenteau Chat. des trois moulins f 1.60 p. fl. Chateau Grand Puy Lacoste 5' Cru1.80 Gewas 1881. Pomies Agassac Ludon1.80 Villeneuve Chateau de Cantemerle B" Cru,2.- Gewas 1878. Chateau Beychevelle St.-Julien Crü Gewaa 1X75. Chateau Gruand Laros. St. Julian 2* Crü n Adres Wed «I. STEKNHAUKK A ZOON, Mandenmakerssteeg 4, by do Waag. 4152 7 Notaris SCHOOR, te Voorschoten, zal in het koffiehuis van J. VAN HAASTEREN, te Veur, hoek v/d. Zyde, by opbod op Dinsdag 18 Juni en by afslag op Dinsdag 25 Juni 1895, telkens des morgens te 11 uren, publiek verkoopen: eene zeer goed beklante en in volle werking zynde bevattende zeer ruime Werkplaats en daaraan verbonden, goed onderhouden Woning, waarin beneden: 3 Kamers,Keuken,Kelder, Regen en Putwater; boven: Zolder met 2 Slaap- kamertjes, Tuin en Schuur, zeer gunstig ge legen te Veur, alwaar geene andere Wagcnmakery Is gevestigd, nabij de Zijde, aan den tramweg van Leiden naar '6-Gravenhage, gemerkt B 15, groot 5 aren, 47 centiaren. 3804 28 De betaling moet geschieden vóór of op 1 Augustus 1895, met welk tijdstip het perceel kan worden aanvaard. Nadere information z(jn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris SCHOOR, te Voorschoten; alwaar tusschen de veiling en den afslag verhoogingen kunnen worden gedaan tegen 2O pCt. dor verboogsom. 3032 6 op liet Leven, tegen Invaliditeit en On- gelukken, gevestigd te 's-G raven li» ge. Directeuren: Mr. H. GOEMAN BORGESIUS, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, en Jhr. Mr. W. SIX, Oud-Minister van Binnenl. Zaken. 160 II Inlichtingen en Tarieven gratis te verkrygen by den Inspecteur Jiir. A. C. VAN HAEFTEN, Terweepark 5, Leiden. Notaris SCHOOR, te Voorschoten, zal aldaar in „het Wapen van Voorschoten" bjj opbod en afslag, op Maandag 17 Juni 18(5, 's morgens te 11 uren, publiek verkoopen: het uitstekend te veld staande GRAS- GEWAS van 3 hectaren, 12 aren, 10 cen tiaren WEILAND, gelegen in den Ommedljk- schen Polder te Voorschoten, alsmede het recht tot de MWE1 of het zoogenaamdo KTGKOEA' van bedoelde perceelen land tot 1 December aanstaande. Betaling der kooppenningen moet geschieden vóór of op 1 November a. s. onder borgstelling van 2 gegoede borgen, bij de verkooping tegenwoordig. 4165 1' DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5