cc k< G 81 K i Vi w vo I If IN te geraken tot het door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gewaar borgde minimum van f 135,040, moest dus door die Maatschappij renteloos worden voor geschoten een bedrag van f 97,822.275. Btf het genoemde gewaarborgde minimum was te voegen het ten vorigen jare in kas gehouden saldo van f 15,800.81, makende te zamen f 150,840.81, welk bedrag is te ver minderen met kosten van bedrijf en kosten voor de werken van het station Bodegrave, te zamen f 13,279.17, zoodat eene netto-ont vangst overblijft van f 137,561.64, waarvan met machtiging van den Raad van Commis sarissen op dividend-bewijs No. 38 ter uit- deeling is beschikbaar gesteld f 3.50 per aan deel, makende op 15,000 aandeelen f 52,500, zoodat thans nog voor uitdeeling beschikbaar is f 85,061.64, waarvan het bestuur voorstelt eene uitdeeling te doen van f 5 per aandeel, makende met de reeds plaats gehad heb bende uitdeeling van f 3.50 voor het boekjaar 1894 een dividend van f 8.50 per aandeel. De Maatschappij heeft door het overlijden van den heer E. A Haitink het verlies van een harer commissarissen te betreuren. Van de leden van den Raad van Commis sarissen was ditmaal aan de beurt van aftreden mr. H. P. G. Quack, die echter herkiesbaar was. Door de vergadering van aandeelhouders is besloten: de balans over het boekjaar 1894 goed te keuren; als dividend over het boekjaar 1894 nader uit te deelen een bedrag van f 6 per aandeel op denzelfden voet als ten vorigen jare den heer J. P. Do Bordes en bij diens ontstentenis mr. C. G. Berger van Hengst te benoemen als de bij art. 5 van het contract met de Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij dd. 22/19 Juni 1875, gewijzigd by het contract met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, dd. 31 Oct.-l Nov. 1891, bedoelde persoon tot het houden van toezicht op het onderhoud, on ingevolge artt. 6 en 7 van eerstgeraeld contract tot het nazien en by juistbevinding goedkeuren en ondertee kenen der exploitatierekening; mr. H. P. G. Quack als lid van den Raad van Commissarissen te herkiezen; tot lid van den Raad van Commissarissen te benoemen mr. C. G. Berger van Hengst. Gisteren kwam te 's-Gravonhage aan, begeleid door den consul generaal van Dene marken te Rotterdam, den heer C. M. Viruly, de kapitein van den generalen staf in Dene marken H. Prytz. Gekleed in groot uniform, maakte do vreemde officier oerst zfine opwach ting by den minister van oorlog en legde daarna een bezoek af aan het departement van buitenlandsche zakon. Gistermiddag kwam in den Rotterdam- schen gomeenteraad aan de orde het ingry- -o -/nrrmrori jjéVaamd. Deze zaak hield de raadsleden tot ruim 5 uren byeon, zonder dat men nog tot oen resultaat kwam. Hot voorstel werd bestreden door de heeren Bonn, Pieters, Muller en v. d. Pols, en ver dedigd door de heeren Hundig en Voorhoeve. Het werd bestreden zoowel uit technisch als finantiêel oogpunt en verdedigd op grond dat meerdere bavenruimte bopaald noodig is en dat, wanneer niet spoedig ingrypende maatregelen worden genomen, een aanzien- lyke styging dor waarde van de terreinen te wachten is. Morgon wordt de behandeling van dit voorstel voortgezet. Verder is o. a. besloten, door don heer G. J. Thlomo eon nieuwe kaart der gemeente te laten vervaardigen en golden toe te staan voor verbetering der verlichting in Charlois en Kralingen. Naar de „N. R. C." vernoemt, is er sprake van dat de hoer Gladstono, op zyne terugreis van Kiel, de gemeente Rotterdam zal aandoen on haar bozichtigen. In do jongst gohouden gemeenteraads zitting te Schiedam is door B. en Ws. mede gedeeld, dat zy, ingevolge de tot hen gerichte uitnoodiging, om - alvorens tot het doen van gerechtelijke stappen over te gaan - hot door den ontslagen gemeente ontvanger W. Bt ffers veroorzaakte tekort in do gemeentekas in der minne to trachten te verklagen van hen, die deel hobben uitgemaakt van het dagelyksch bestuur der gemeente, tydens het beheer van dien ontvanger, zich aanvankelyk hebben ge wend tot don oud-burgemeester den neer P. J. Van Dyk van Matenesso, en de oud-wethouders A. E. Elzevier Dom en C. J. Loncq en hun gevraagd te willen doen weten of zy zich bereid verklaren by te dragen tot dekking van het tekort in de gemeentekas, door genoemden ambtenaar veroorzaakt. Do oud-burgemeester heeft hierop geantwoord, dat by aan het door B. en Ws. in hun schryven uitgedrukt ver- langon geen gevolg kon go ven. De oud-wethouder C. J. Loncq antwoordde in ongevoer geiyken zin; „redenen van over wegend belang verhinderen hem aan het hem te kennen gegeven verlangen te voldoen." De heer Elzevier Dom, oud-wethouder, schreef in zyn antwoord o. ra.: „Alleen na dougdelyk en grondig onderzoek zal kunnen blyken, of de gemeente schade heeft geleden en of deze meer bedraagt dan den verbeurd verklaardon borgtocht. Mocht dit zoo zyn, dan verzoekt hy opgaaf van do bydrage, welke men van hem zoude verlangen, doch hy behoudt zich voor, alvorens tot eenigo betaling ovor te gaan, do bevoegdheid, om de te geven cyfers aan oen nader onderzoek te onder werpen, waartoe B. en Ws. hem de gelegenheid zouden moeten verschaffen". B. en We. zyn voornemens, zoo mogelyk de eerstvolgende raadsvergadering, aangaande dit onderwerp een bepaald voorstel in te dienen. De algemeene vergadering van den „Nederlandschen Journalistenkring" zal te Amsterdam gehouden worden Zondagmiddag 23 Juni in de congreszaal van het gebouw der Wereldtentoonstelling. By den oproepingsbrief tot deze vergade ring is een zeer belangryk voorstel gevoegd van het bestuur der Haagsche journalisten vereeniging. In de toelichting daarvan wordt er op ge wezen, dat vele leden van den kring zich sedert de oprichting gevloid hebben met de gedachte, dat de tusschen de Nederlandsche journalisten gelegde band ook zou kunnen leiden tot verbetering hunner maatschappe- lyke positie in dien zin, dat zy in het ver- eenigingsleven een middel mochton vinden om iets te doen tot verzekering van hunne toe komst en die hunner weduwen en weezen. De plaatseiyke vereeniging van leden van den Kring te 's-Gravenhage heeft dit onderwerp in een harer byeenkomsten tot een punt van overweging gemaakt en als resultaat harer gedachtenwisseling besloten, aan de algemeene vergadering de stichting van een uitkeerings- fonds ten behoeve der nagelaten betrekkingen van leden van den Kring voor te stellen. Uitvoerig wordt uiteengezet, hoe men zich do vorming, do werking en do samenstelling van hot fonds voorstelt. De voorzitter der Haagscho Journalisten- vereeniging, mr. R. Macalester lloup, die op do vergadering, waarin deze zaak ter sprake kwam, niet tegenwoordig was, en ware hy tegenwoordig geweest, zich in meer dan één opzicht met de beschouwingen der meerder heid niet zou hebben kunnen vereenigen, vindt echter vryheid de hoofdgedachte te steunen, als die zich belichaamt in het navolgende voorstel, dat de meerderheid van het bestuur als conclusie van het verslag van het ver handelde aan de algemeene vergadering in overweging geeft „Het hoofdbestuur uit te noodigen, de moge- lykheid te overwegen van de oprichting van een ondersteuningsfonds, zoo mogelyk de in richting daarvan voor te bereiden en aan de alg. vergadering de daartoe noodige voorstellen te doen." De secretaris der genoemde vereeniging, de heer M. E. Belinfanto, is intusschen van oordeel, dat het beginsel reeds dadeiyk kan worden beslist, en stelt daarom aan de alg. vergadering voor: „lo In beginsel te besluiten tot oprichting van een ondersteuningsfonds, op de grond slagen, in bovenstaand rapport aangegeven 2o. Het hoofdbestuur uit te noodigen, daar voor oene rogeling te ontwerpen en deze aan het oordoel eener alg. vergadering voor te leggen, zoodanig, dat zy met 1896 zal kunnen in wtrking treden." Bu den gemeenteraad van Rotterdam is voor f 60,000 do Remonstrantscho kerk aan te koopen, ten einde deze te gebruiken tot uitbreiding van de Beurs, speciaal voor granen en zaden, en om tevens aan do Remonstrant sche Broederschap een terrein te verkoopen aan den Westersingel, tegen f 40 per cA., ten einde daarop een nieuwe kerk te stichten. Generaal Gey van Pittius, afgetreden legercommandant in Ned. Indië, had Woensdag een langdurig onderhoud met den minister van koloniën aan diens departement. Woensdag 19 Juni zal het 25 jaren ge leden zyn, dat ds. J. C. Manssen als predikant by de Evang.Luthersche gemeente te 'e Gra- venhago is werkzaam geweest, welk jubileum hy met de gemeente hoopt te herdenken op Zondag 23 Juni. De tweehonderdjarige sterfdag van den grooton natuurkundige Christiian Huygbens is in het buitenland op meer dan één plaats den 8sten Juni herdacht. Evenwel is het niet door traagheid, dat de Nederlanders zyn achter- won, doch door do wetenschap dat do juiste datum niet is 8 Juni, maar 8 Juli. Wy meenen met zekerheid te mogen berichten, dat een bekend vaderlandsch geleerde op dien dag Huyghens in 6en redevo ring herdenken zal. Op 8 Juli zal door hot Nederl. Natuur- en Geneeskundig Congres Huygons ook herdacht worden, by welke gelegenheid prof. Bosscha te Amsterdam eene rede zal uitspreken. (N.R.C.) De kolonel jhr. V. A. Do Pesters worat in actioveu dienst hersteld by het 8de reg. veld-art. te Breda. De minister van financiën maakt bekend, dat hy uit Rotterdam ontvangen heeft f 6400, wegens bedrijfsbelasting over 1895/96. Te Steenwyk is in don ouderdom van 79 jaar overleden de hoer S. Tromp Meesters. Nog jl. Vrydag presideerde hy een vergadering van de Kamer van Koophandel, welxer voor zitter hy was. Do ontslapene was vele jaren lid van den Raad en gedurende 53 jaren lid van de dd. schuttery, uit welke betrekking hy in 1S93 op zyn verzoek als majoor comman dant werd ontslagen. De heer T. M. was ridder in de orde van de Eikokroon en van den Nederlandschen Leeuw. In de Woonsdag avond gehouden zitting van dtn Gemeenteraad te Bergen op-Zoom is met algemeene stemmen besloten, goed keuring te verleenen aan het voorstel van Burg. en Weths. tot uitbreiding en vernie- wing der gemeentegasfabriek en daarvoor een crediet toe te staan van f 100,000. Tevens werd benoemd tot ingenieur voor de uitvoering der werkon do heer W. C. P. Asselbergs, directeur der gasfabriek te Bergen- op-Zoom, en werd hem een toelage toegekend boven zyn salaris van f 1000. Hr. Ms. schroefstoomschip „Alkmaar", comm. de kapt. luit. ter zee R. C. A. L Janszen van Afferdon, is gistermorgen van de reede Hellevoetsluis naar zee gestoomd op reis naar Kiel. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sept. a. s. te vervullen is de betrekking van leeraar in het handteekenen aan de Ryks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Gouda. Jaarwedde f 1200. Zy, die voor dezo betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vdór 27 Juni a. s. aan te melden by den inspeoteur van het middelbaar onderwys dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenbago. (Sts.-Ct). Woonsdag is door de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers eene propaganda vergadering gehouden toLisse. Na eene zakelyko inleiding van den heer L Van der Have, secretaris der Haarlemscho afdeeling, is opgericht eene niouwo afdeeling „Lisse en Omstreken". Aanvankelyk traden 10 leden toe. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Genua, de „Prins Hendrik" van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Juni van Genua; de „Transvaal" arriveerde 12 Juni van Am sterdam te Delagoabaai; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 13 Juni Wight. Gemengd. Nieuws. TWEEDE KAMER. Aan de orde was de voortzetting dor beraad slaging over de Veiligheidswet, en wel over artt. 22 en 23, die werden goedgekeurd, na eenige redactie-wyziging, door de Regeering aangebracht. Op art. 24, waarin mede eene kleine wyzi- ging door de Regeering werd aangebracht, was een amendement voorgesteld door deC. v. R., om te bepalen dat aan byzondere, daarvoor aan te wyzen ambtenaren van ryks- of ge- meente-politie een algemeene schriftelyke last kan worden verstrekt die, behoudens intrekking tusschentyds, van kracht is voor drio maanden. De heer Beelaerts van Blokland opperde bozwaren tegen het artikel, dat, zooals het nu luidt, aan ambtenaren de bevoegdheid zal geven om de werkplaats van den medicus, van den bankier, van den journalist en anderen binnen te treden. De heer De Beaufort (Wyk) stelde als sub amendt. voor op het amendement van de C. v. R. om den last te doen verstrekken aan ambtenaren van dé ryk6pohtie door den kantonrechter, onder goedkeuring van den procureur generaal, en aan do ambtenaren der gemeente politie door de burgemeesters, onder goedkeuring van den Commissaris de)' Koningin. De minister van waterstaat deed den heer Beelaerts opmerken, dat geen ambtenaar eene werkplaats zal binnentreden zonder vermoeden van overtreding. Bestaat de zekerheid, dan volgt natuurlyk straf. De heer Kerdyjk verklaarde dat de C. v. R. het sub-amonderaent van den heer De Beau fort overnam. uv neen jjeeeuercoTX/uA -aanwerorrni WPOl 0i, oordeel, dat het regeerings-artikol te ver gaat, en stelde als amendement voor om den toe gang te beperken tot fabrieken en werk plaatsen. De minister van waterstaat achtte die redactie al te beperkt, en zou dan willen lezen, dat de ambtenaren toegang hebben tot alle plaatsen, waar eenige tak van fabrieks- of hand werk sny verheid wordt uitgeoefend, met uitzondering van de ryks werkplaatsen, enz. Die wyziging werd door do Regeering aan gebracht, en in velband daarmede ook dit artikel aangehouden. Mode werden aangehouden tot heden de artt. 25 en 26. Artt. 2734 werden goedgekeurd. By art 35 (invoering der wet) drong de heer Ker dijk aan op spoedige invoering der wet, zoo mogelyk vóór de herziening der Hinderwet. Arbeidswet. Aan de orde is do wyziging der wet van 5 Mei 1889 (Stsbl. No. 487), houdendo bepa lingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Er werd geen algemeen debat gevoerd. By art. 1 gaf de heer De Beaufort (Amster dam) zyn leedwezen te kennen, dat niet een maximum van hot aantal inspecteurs in de wot wordt voorgesteld. De minister achtte dit onvermydeiyk. Heden zou het debat worden voortgezet. Onteigening. By het afdeelingsonierzoek van het wets ontwerp tot onteigening vo)r de afwatering van gronden ten zuiden van e'en Nieuwen Maasmond, was met genoegen vernomen dat de kosten van het gewyzipd plan aanmerkelyk minder zouden bedragen dan die van het oorspronkeiyk ontwerp. Gaarne wsnschte men het verschil in kosten te kei nen. Gevraagd werd naar den stand der onderl andelingen betreffende de schuts'uis te Waal wyk, en de wensch werd uitgesproken, dat de Regoering het tot stand komen daarvan zou b -vorderen. Ook werd in verband met het ingekomen adres van de heeren Den Dekker en 't Hooft ge vraagd of de billykheid niet meebrengt dat ook in de irrigatie der noordelyk van den nieuwen Maasmond gelegen buitengronden worde voorzien. Waterstaat. By het sectie-onderzoek van liet wetsont werp tot wyziging van hoofdstuk IX der staats begrooting voor 1S94 werd opnieuw geklaagd over het dekken van de kosten voor den ge wonen staatsdienst door te beschikken over posten, die voor buitengewone werken uitge trokken, doch daarvoor niet besteed waren, j Gisteren isnaby Scheveningen aangespoeld het lyk van Jan De Best, ook een der verongelukten van do Katwyksche bomschuit in den storm van 16 Mei. Jan De Best is nu de tweede aangespoelde van de omgekomen bemanning. Door officieren van do bereden wapens, te 's Gravenhage in garnizoen, en hunne genoodigden, onder wie eenige dames, werd gisteren eon snipperjacht gehouden in de vlakte en omgeving van Waalsdorp. De 2de luitenant der cavalerie jhr. Roëll was de vos en won den prys. De muziek der huzaren deed zich hooren en vergezelde de cavalcade stadwaarts. In de laatste dagen wordt van wege de gemeente krachtig gewerkt aan het herstel van den ryweg voor het Kurbaus en den afgeslagen duinrug te Scheveningen, welke werkzaamheden thans zoo ver gevor derd zyn, dat de ryweg bestraat is. Met het oog op de openstelling der baden op a. s. Zaterdag is het paviljoen van den badmeester reeds kunnen geplaatst worden, terwyl ook de brug aan het strand, waarvan in de laatste weken het gemis zoozeer is gevoeld, vóór Zondag zal kunnen gelegd zyn. Voorts worden geleideiyk de werkzaamheden voortgezet, om naarmate het vertrek van de vloot naar de haringvisschery, ook het andere gedeelte van don ryweg naar het dorp te herstellen, zoodat men verwachten mag dat ook dit gedeelte spoedig zal kunnen bereden worden. Door den heer De Bont, te Nieuwer- Amstel, is eene som van f 200 uitgeloofd voor dengene, die hem de onder meer gestolen voorwerpon vermiste groote camée met het portret van Paus Leo XIII terugbezorgt, of die der justitie zulke afdoende aanwyzingen omtrent dit voorwerp geeft, dat hem het terug bekomen er van zy gewaarborgd. Door den aannemer Hufen, te Naarden, is by het afbreken eener oude boerdery naby Weosp in den grond gevonden een zeer gave kruik met 152 zilveren munten uit de 17de en 18de eeuw. De soldaten van het algemeene depot van discipline te Vlissingen zyn onte vreden. Naar men zegt, beweren zy te streng be handeld te worden door den commandant. Woensdag avond te halfacht ontvluchtten een 16 tal, na vooraf aan de achterzyde van de kazerno de schutting te hebben verbroken. Patrouilles, die onmiddellyk werden uitgezon den, konden na veel moeite slechts 5 hunner arresteeren en naar de kazerne brengen, waarby een korporaal hot met de burgery te kwaad kreeg en genoodzaakt was zyn sabel te trekken; aan weerskanten vielen nogal klappen. Door den commandant werden des avonds alle offi- -onawrneuen vermoedelijk om te beraad slagen wat to doen, vooral omdat ook Dins dagavond ongeregeldheden in de kazerne hadden plaats gehad en men voor eene herhaling vreesdo. Een groot aantal burgers, vooral bewoners van huizon, gelegen naby de kazerne, die by den ingang van de kazerne stonden om te zien en te hooren wat er gebeuren zou, lieten zich zeer ongunstig over de houding van den com mandant uit. Toen hy naar de kazerne ging, werd hy door het publiek uitgejouwd. Mon meldt nader uit Vlissingen, dd. 13 Juni Morgen (Vrydag) wordt alhier verwacht de luitenant generaal H. P. J. Hennes, comman dant der 8de divisie, tot het houden eener inspectie in zake het algemeene depot- van discipline. De oproerige bewegingen der laatste dagen en de reeds veelvuldig voorkomende gevallen van insubordinatie, doen voor een algemeen oproer onder de manschappen vreezen. Strenge maatregelen worden algemeen genomen, om een oproer te voorkomen. De sneltrein S.-S., die om 8 uren van Arnhem naar Rheine vertrekt, is gister avond om halftien by Lochem ontspoord. Met uitzondoring van den postwagen, ligt de geheele trein naast de rails. Persoonlyke onge lukken vielen gelukkig niet te betreuren. Het ongeval is vermoedelyk te wijten aan den slechten toestand der wissels. De brand te Staphorst, welke elf boerenwoningen in de a6ch legde, heeft wel een treurigen nasleep. Dertien gezinnen zyn zonder dak en byna allen zonder eenig huisraad. Van de huizen waren 8 verzekerd en van do 13 inboedels, naar gemeld wordt, maar éón. De koeien waren in de weide; een paar varkens en eenige kippen zyn in de vlammen omgekomen. Onge lukken hobben zich overigens niet voorgedaan. Van de inboedels, die men uit de brandende perceelen heeft trachten te redden, is nog veel door het vuur vernield. Er was een onuitstaan bare rook- en vuurmassa; de aanblik, welken thans de uitgebrande perceelen geven, is aller treurigst. De schade is enorm, maar nog moeilyk juist te bepalen. De dakloozen zyn liefderijk door buren en vrienden gehuisvest. Te Appelscha is gisteren brand ontstaan in de woning, bewoond door R. Bos en zyn gezin. De man was op het land, terwyl de vrouw mede afwezig was. De twee kindereu, in huis opgesloten, werden gelukkig door de ramen nog gered. De geheele inboedel, waarvan niets verzekerd was, verbrandde. Te Uithuizermeeden traden dezer dagen twee beschonken personen de woning van den koster der Ger. Kerk, Smit, binnen, waarin zich op dat oogenblik, behalve de ziekelyko koster en een koopman, nog twee vrouwen bevonden. De bewoners, op dat bezoek niet zeer gesteld, trachtten door een zoet praatje do lieden weer buiten te krygen; dit wilde evenwel niet gelukken, en. zonder dat hiertoe door de bewoners eenige aanleiding gegeven werd, beproefde een der mannen Smit met een schop te slaan. Doordat Smit op hem toesprong, mislukt© dit echter. De ander bracht de dochter deg huizes verwondingen met een mes toe en ook de bedaagde huismoeder ontving een ge weldigen slag op de borst. Door het noodgeschrei der vrouwen kwam inmiddels hulp opdagen en gelukte het ein- deiyk om don indringers het mes en de schop afhandig te maken. Later mocht het aan de inmiddels ontboden politie met behulp der burgery gelukken de rustverstoorders gevangen te nemen, waarby de een zich als een woedend dier te weer stelde. Eén van hen slaagde er in om de deur der torencel, waarin hy bewaard werd, open te breken en te ontvluchten, doch hy werd later door de marechaussee wederom in Uit huizen gevat. Nadat de mannen hun roes hadden uitgeslapen en van een en ander proces-verbaal was opgemaakt, zyn zy weder op vrye voeten gesteld. Woensdag verbrandde to Absdala (St.-Jansteen) het drie-en half-jarig dochtertje van den spoorwegbeambte Slabbaert. Het kind speelde zonder toezicht by een open vuur. Het jurkje vatte vlam en weldra stond't kind in lichterlaaie. Toen de moeder op 't gegil kwam toesnellen, was bet reeds te laat. Zy- zelve bekwam nog ernstige brandwonden. Een vaarwel. Gisternamiddag, toen een corps muzikanten uit Meppel voor het politiebureau te Zwolle een paar muziek stukken uitvoerde, werd een van hen, J. N., die in het „Alg. Politieblad" gesignaleerd was, dat hy ter zake van dronkenschap nog drie dagen gevangenisstraf moest ondergaan, verzocht binnen te komen, ten einde die straf uit te zitten. Hy voldeed aan het verzoek en zyn kameraden hieven daarop een treurmarsch aan, als vaarwel aan hun kameraad. (Zw. C.) Te Rome heeft inden nacht van Dinsdag op Woensdag een byzonder hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg in den toren van de kerk van Santa-Maria del Pianto. De kerk geraakte in brand, maar het gelukte den brandweermannen het vuur spo9dig meester te worden. Het Schwartzwald is weer geteis terd door wolkbreuken, die vooral te Lipurg groote schade hebben veroorzaakt. Het na deel, daardoor teweeggebracht, wordt op 600,000 mark geraamd. De journalistenkring van Kopen- hagen is voornemens een groot aantal jour nalisten, die de feesten te Kiel bywonen, uit te noodigen een paar dagen in de hoofdstad van Denemarken te komen doorbrengen. De genoodigden zullen te Kiel met een boot worden afgehaald, en gedurende het verbiyf te KoDenhagèn de gasten zyn van den jour nalistenkring aldaar. BUITENLAN 13. Dulmohiaud, De „Köln. Volksztg." heeft in een artikel over het Alexianerklooster beweerd, dat in andere openbare krankzinnigengestichten en vooral te Berlyn, de toestand niet beter is. Wegens dit artikel heeft de Beriynsche magis traat tegen het genoemde blad een aanklacht ingediend. De minister van binnenlandsche zaken heeft de sluiting van het Alexianerklooster gelast. Baron Von Driegardt, lid van het Pruisische Huis van Afgevaardigden, is, toen hy zich naar Berlyn begaf, in de nabyheid der hoofdstad uit de coupé gevallen van den sneltrein. Ernstig gekwetst werd de afgevaar digde naar Berlyn vervoerd. BelgtS. In de Kamer van Afgevaardigden had eer gisteren, geiyk men woet, een incident plaats. Onmiddellyk nadat door den minister van justitie, den hoer Begerem, drie nieuwe wets ontwerpen waren ingediend, riep een der be zoekers van de tribune: „Gy en de kartonnen koning zyt twee grappenmakersI" Temidden van de kreten van verontwaardiging, welke volgden, beval de voorzitter de verwydering en govangonneming van den schuldige, die onmiddellyk naar de quaestuur werd geleid. Intusschen had de minister van justitie om het parket getelephoneerd; een half uur later bevonden d© procureur-generaal, de procureur des Konings, de rechter van instructie en de griffier zich in het Kamergebouw. De onrust stoker is zekere Jacobs, een wisselagent, die reeds dertig veroordeelingen ten zfinon laste heeft. Reeds herhaalde malen had by beleo- digende brieven geschreven aan den koning en den procureur-generaal. Hy schynt te lydon aan vervolgingswaanzin. Gisteren heeft de Kamer de behandeling voortgezet van het wetsontwerp tot verhoo ging der invoerrechten. Met 77 tegen 67 stemmen, terwyl 4 afge vaardigden zich van deelneming aan de stemming onthielden, werd het invosrrocLt op meel vastgesteld op 2 franken en dat vour havermeel op 4 franken, overeenkomstig het geen de regeering in haar ontwerp heeft voorgesteld. ItallBb De minister van financiën, Sonnino, diende gisteren in de Kamer de begrooting in en decide verder de finantiëele plannen der regee ring mede. De finantiêele hervormingen, welke het ministerie voorstelt, bepalen zich tot het geen reeds door den heer Sonnino is mede gedeeld in de bekende r-?devoerintr, door hem tydens den verki z;ng~ty gohou i-i

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2