MASKERADE 18 Juni 1895. P. I. ICEIJLS Co. Leidscle Stooiiertawerij M. H. VAN WAVEREN. No. 10829. Vrijdag 14 Juni. A0.1895. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Stoomververij en Cliem. Waschinrichting. E. LAAGr, Haarlem. vV.\ 4» van alle Insecten Xj. J. AELKER, Van-\lkemade-slraal 44, Rotterdam. Wijnkooperij, Burgsteeg 6. Gros si erd erijt Burgsteeg 3. Onze geachte Cliënteele wordt beleeid verzocht, ten einde spoedige en geregelde bezorging te kunnen verwachten, hunne ordeis liefst vóór Zaterdag te bezorgen aan het Kantoor F^'o. Afdeeling B Sotl elarij. Ten einde eene geregelde bezorging te verzekeren, wordt HH. afnemers beleefd verzocht hunne bestel lingen, met het oog op de aanstaande Lustrumfeesten, zooveel mogelijk in den loop dezer week te doen. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f L10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTXËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. TWEEDE KADER. Aan de orde was de voortzetting der be raadslaging over de Veiligheidswet, en wel over het amend, van do Comm. van Rappor teurs, om in ait. 8 te lezen in de plaats van .bevoegden ambtenaar" „inspecteur". Dit amendement toelichtende, betoogde de heer Bahhnann, dat dit amendement samen hangt met het stelsel ten aanzien van de organisatie van het toezicht. De Comm. van Rapp. wilde geen adjunct inspecteurs aan stellen, maar het aantal inspecteurs uitbreiden met toevoeging van opzichters, daar de inspectie zich over alle fabrieken zal uitstrekken. Dit amend, prejudiciëert overigens niet op de aanstelling van den hoofd inspecteur, hoewel spreker voor zich die functie liever niet ver vuld zag, daar anders alle verantwoordelijkheid op dien titularis zal gtladen worden. Tegen de aanstelling van adjunct inspecteurs had de Commissie twee bezwaren: ten eerste dat de dienstijver en het prestige van die personen niet groot kunnen zijn, vooral wan neer zij komen te staan tegenover mannen, die in het fabriekswezen vergrijsd zijn. Hbt voornaamste toezicht moet verbleven aan de insjpecteurs, terwijl de mindere werkzaam heden aan opzichters kunni-n worden opge dragen. Ten tweede had de commissie bezwaar tegen de samenkoppeling van de kctelinspectio en die op de stoomtoestellen. Voorts betoogde spreker de noodzakelijkheid eenor algemeene ontwikkeling van de inspecteurs boven een zuivere technische opleiding. De heer Vos de Waal wilde den maatregel van bestuur onderwerpen aan hot oordeel der Kamer van Koophandel in het belang der industrie. De heer A. Van Dedem verzocht ook eventueel de Kamers van Arbeid over den maatregel van bestuur te hooren. Do Minister van Waterstaat antwoordde, dat steeds ook buiten de bureaux van zijn departement licht wordt gezocht. Zeer waar schijnlijk zullen dus de Kamers van Koophandel geboord worden. "Wat hot amendement der C. van R. betreft, erkent de minister de noodzakelijkheid om het personeel der inspectie uit te breiden, en de vraag rijst maar alleen, of dit zal geschieden door uitbreiding van het getal inspecteurs of door toevoeging van de adjunct-inspecteurs. D3 minister gaf de voorkeur aan de aan stelling van adjunct inspecteurs, die kunnen worden opgeleid tot een zelfstandigen weik- kri En hoe zal het in het vervolg moeten gaan, wanneer aanvulling noodig is? Dan zullen telkens weer nieuwe personen zonder ervaring moeten worden aangesteld. Ook in het belang van den dienst is het dus, dat de inspecteurs door adjuncten worden bijgestaan. Het nut van het amendement kan de Regeering dan ook niet inzien. Ten slotte verdedigde de minister de samen koppeling van de ketel- en machine inspectie. Beiden behooren tot het toezicht in de fabrieken en wensuhelijk is het toezicht over bei li n aan één persoon op te dragen. De heer Goeman Borgesius had met ver wondering het antwoord van den minister gehoord. Eerst zegt deze: „De inspecteur van het stoomtoezicht is volstrekt niet op de hoogte van de arbeidsinspectie en de inspec teurs van den arbeid hebben geen verstand van het stoomtoezicht," 011 aan het slot van zijn betoog wees hy op de wenschelykheid om het stoomtoezicht in één hand te hebben. Spr. was het volkomen eens met het eerste gedeelte van 's ministers betoog en bestreed ten sterkste de combinatie. Vooral de arbeids inspectie zou door de samenkoppeling voor jaren bedorven worden. Thans de wijziging van de inspectie; zullen wy het aantal inspecteurs uitbreiden of aan elk inspecteur een adjunct toevoegen? De minister wil het laatste, maar de redenen, door don minister daarvoor aangevoerd, had den spr. nog niet overtuigd dat wy den tot hiertoe gevolgden weg moeten verlaten. "Wat is het groote bezwaar tegen de aan stelling van adjunct-inspecteurs? Dat in deze wet niets moet worden georacht, waardoor het gevaar kan ontstaan, oat de arbeids inspectie, die gelukkig een populaire instelling is ge worden, in Nederland minder populair worde door de aanstelling van adjunct-inspects .ra, eigenlijk toch maar opzichters. Daarotn gaf spreker de voorkeur aan uit breiding van het aantal inspecteurs. Het eerst komt nu in stemming het amen dement van do Comm. van Rapp., om geen aajunct inspecteurs aan te stellen, maar het aantal inspecteurs uit te breiden, dat wordt aangenomen roet 47 tegen 23 stemmen. Tegen de heeren De Lange, Bouman, Van Karnebeek, Van Bylandt (Qotida), Van Gyn, Lely, Mees, Van Bylanot (Apeldoorn), Ro- yaards, Beelaerts, Van Dedem, De Beaufort (Amst.), Van Delden, Viruly, Hesselink, Van Kerkwijk, Van Berckel, Lohman, Goekoop, Bool, Van Gennep, Van Stirum en de Voor zitter. Het amendement van de Comm. van Rapp., betreffende het verplicht verschaffen van goed drinkbaar water in fabrieken en werkplaatsen, wordt verworpen met 52 tegen 17 stemmen. Het amend.-Meesters (om by bestuurs maatregel te bepalen in wc-lke gevallen door den inspecteur voorschriften kunnen gegeven worden tot het verstrekken van goed drink baar water) wordt aangenomen met 62 tegen 7 stemmen. Art. 8 wordt goedgekeurd. Het debat werd tot heden verdaagd. Gemeenteraad van Hlllegoa». Voorzitter de heer D. Wentholt. Afwezig de heer R. A. v. d. Schoot. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De heeren Lommersen en Van Til kwamen ter vergadering. Medodeeling werd gedaan van do volgende ingekomen stukken: a. Van Ged. Staten, dato 26 Mei, tot goed keuring der kohieren van den hoofdelyken omslag en der hondenbelasting. b. Schryven van M. Bosma van Westgraf dyk, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aanneemt. c. Van Ged. Staten de goedkeuring tot het in erfpacht geven van een strook grond aan de Zanderijlaan aan de firma J. Veldh. van Zanten en Zn. d. Van hetzelfde college de goedkeuring tot het onderhands aanbesteden van de lantaarns der gemeente. c. Van de by den gemeente ontvanger plaats gehad hebbende kasopneming, by wien boeken en kas in orde waren bevonden. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van A. Voorburg, D. E. L. v. d. Arend en M. Kruyf, daarbij de gemeente om niet presenteerende de Parkstraat en een strook grood, gelegen voor de perceelen in de Meerlaan. In de vergadering van B. en Ws. was deze zaak besproken en had genoemd college een schryven gericht aan adressanten, dat de weg hard gemaakt en in goeden staat behoorde te zyn alvorens het aanbod te kunnen aanvaar den. Na eenige discussiën stelde de Voorzitter voor eerst het antwoord van de eigenaars af te wachten en alzoo deze taak te verdagen tot een volgende vergadering. h. Verzoek van de afd. Oegstgeest en om- stroktn van de Holl. Maatsehnppy van Land bouw om eene bydrage te willen verleenen voor de op 11 September a. s. te Lisse te houden tentoonstelling. Na eenige discussie werd besloten een by- drage te verleenen van f 25. i. Schryven van den heer Hendrik Van Waveren, herhalende zyn in de vergaderingen van 20 Febr. en 26 Maart gedanen eisch. De Raad oordeelde 'eenparig dat de eisch geheel ongegrond was en bealoot zijn besluit van 20 Febr. te handhaven. Aangeboden werd het gemeenteverslag, opgemaakt in de vergadering van B. en Ws. den 29sten April 11. Den leden zal hot verslag ter lezing worden gezonden. Aan de orde waren eenige af- en over- schryvingen op de rekening 1894 en 1895, waartoe overeenkomstig het voorstel werd besloten. Alsnu volgde de benoeming van een ambte naar van den burgerlijken stand. De heer J. Van Waveren Pz. stelde voor den heer D. Wentholt als zoodanig te benoemen. By acclamatie geschiedde zulks en de be noemde verklaarde zich bereid de functie te aanvaarden. De behandeling der herziening van de politieverordening werd, wegens het niet vol tallig zyn der vergadering, uitgesteld tot een volgende. De openbare zitting werd gesloten, waarna werd overgegaan tot eene met gesloten deuren. Gemengd Nieuws. Te Scheveningen verkeert men in groote ongerustheid omtrent het lot van de bomschuit SCH. 137, genaamd „Ane en Daniel," reoder A. De Niet, stuurman A. v. d. Zwan, welke vier weken geleden ter baring vangst uitgevaren en waaromtn nt tot dusver nog geen bericht is ontvangen, hoezeer het de gewoonte is by eene eerste reis eene Engelsche haven aan te doen en van daar uit aan den reeder bericht te zenden. Daarby komt dat van schuiten, die tegeiykertyd uit gevaren zjjn, reeds berichten zyn ontvangen. Als byzonderheden worden medegedeel i, dat verschillende goederen, afkomstig van bomschuiten, op de plaats waar de haring visschery wordt uitgeoefend, bet zoogenaamde Zand, op zee ronddreven en daar ter plaatse de laatste weken zware stormen hebben gewoed. Opzegging van een contract. - Voor de anonoissements-rechtbank te 's Gra- venhage werd een rechtsgeding behandeld, dat, voor zooveel de feiten betreft, de her innering opwekte aan den aanleg van den spoorweg Leiden-Woerden. De toenmalige concessionarissen hauden destyds met het bankiershuis v. S. en v. H. te Utrecht gecon tracteerd omtrent de plaatsing van bet aandeel houders kapitaal, groot f 3,000,000, tegen een provisie van 5 pet. Daar de zaak evenwol niet byzonder vlotte, werd door concessionarissen aan genoemde bankiers het contract eigenmachtig opgezegd. Dezen, met de opzegging geen genoegen nemende, dagvaardden thans de oorspronke lyke concessionarissen voor de Haagsche rechtbank tot betaling der provisie, die be dongen was, benevens eene boeto van 10,000, uit te betalen aan mr. Van H., te Utrecht, den eenig overgebleven firmant van ge- nonmde bankiersfirma. Mr. D. S. Van Emden, de vordering toe lichtende, bewoerde dat do bankier, met de emissie der geldleening belast, recht had op do bedongen provisie van het geheele bedrag, volkomen onafhankeiyk \an het succes der zaak zelve. Ware dit niet het geval, dan had men zich daaromtrent te voron mo.ten ver staan. Mr. J. C. De Vries, uit Amsterdam, voor do tegenparty optredende, bestreed in zyn uit voerig pleidooi den grondslag der vordering. De rechtbank zal 28 dezer uitspraak doen. In ons nummer van gisteren werd het volgende overgenomen uit het Vad." „Het „Weekblad voor Nedorlanu" van 2 Juni bevatte het portret van Graham Bell en in de „Wereldkroniek" kwam datzelfde portret voor, als zyado het welgelijkend afbeeldsel van... K. Vogt." Hieruit moet natuurlyk worden afgeleid, dat in laatstgenoemd blad als het portoet van K. Vogt dat van een ander zoude gegeven zynmen vestigt echter de aandacht van het „Utr. Dol." op de gelioJ onjuiste opvatting. Daar toch bedo.ld afbeeldsel van Vogt over eenkomt met het portret van di n onlangs overleden geleerde in de „III. Zoitung" van 18 Mei jl. No. 2707, in „Ueber Land und Me r" No. 35, en andere buitenlandsche bladen, is het aan geen rechtmatigen twyfel onderhevig dat de „Wereldkroniek" wtl degelyk het wel gelijkend afbeeldsel gaf van dr. Vogt. Te Amsterdam is een öjarig kind spelende uit het raam der 2de verdieping van een perceel aan de Valkenburgerstraat gevallen. Inwendig gekneusd, werd het naar het Israëlietisch ziekenhuis vervoerd. Uit het Haringvliet te Rotte r- dam is opgehaald het ïyk van den heer G- J. R. v. d. B., kantoorbediende, sedert verleden Woensdag uit zyne woning aan den Oostzeedijk vermist. Het lyk is naar de loods vuor eren'relingen in Crooswyk overgebracht. Een ossen dressuur wordt thans met veel yver in de manége van het 2de reg garde ulanen te Berlyn ondernomen. Een officier heefr. naar men zegt om 2000 mark gewed, dat het hem zou gelukken tegen 1 Juli een Duitschen stier tot rfistier naar West Afrikaansch model te dresseeren. Dj eerste stier, die werd aangekocht, bleek onvatbaar om iets l- leeren. Beter gaat het met het tweede e O plaar, dat nu sedert drie maanden geoeiend wordt en reeds zoo ver gevorderd is, dat het op commando en drukken in de lendenen draaft en ook behoorlijk halt en front maakt. De luite nant heeft echter, in weerwil van zyn on- uitputtelyk gedul i, grooto moeite met het aanleeren van het rechts en links wei den. Het dier heeft blykbaar allen aanleg om een goede rystier te worden, zoodat de luitenant alle kans heeft zijn weddenschap te winnen. Een geduldige echtgenoot. Voor het Policecourt te Londen stond onlangs eene armoedig gekleede vrouw met een vast beraden uiteriyk terecht. Zy werd beschuldigd haren ecbtviiend met een kleine hoevoelneid petroleum te hebben begoten, die zy daarna had aangestoken. De vrouw ontkende niet, maar beweerde dat dit slechts een maatregel van tucht was geweest om haar man, die een onverbeteriyke deugniet was, zoo Jat zachtere middelen niets uitwerkten, tot redo te brengen. De man, die toch nog niet heelemaal een deugniet scheen te zijn, Was van meening dat het geval zoo erg niet was, en verklaarde gelaten, dat hem riet metr overkomen was dan zyn verdionde loon. Dat maakte indruk en de rechter liet de beklaagde vry mot de waarschuwing hot in 't vervolg met minder gevaarlyko tuchtmiddelen te beproeven. De Duitscho kruiser „Kaiser" heeft den 25sten Mei in de Roode Zee hulp verleend aan het Fransche transportschip „Comoran," dat troepen naar Madagaskar overbrengt, en geseind had buiten staat te zyn tot inanoeuvreeren. Een machinist van de „Kaiser" ging aan boord vqd de „Comoran" en werkte mede by het horstellen van het gebrek aan de machine. Vervolgens werd het Fransche schip door het Duitsche op sleep touw genomen en over een korten afstand gesleept, daar de „Comoran" waterdruk op haar schroef noodig had, ten einde de slechts voorloopig herstelde machine weder aan don gang to brengen. Do „Comorati" seinde daarna har n dank en stoomde naar Madagaskar door. Onaangenaam ambt. „Vrie.nd (tot een deurwaarder, dien by met gezwollen en verbonden gezicht op straat tegenkomt): „Drommels, wie heeft je zoo to getakeld?" Deurwaarder: „Ik heb gister-n op een by on- korf pandbeslag moeten leggen." Uitstoomen van alle vooikomende Heeren- en llanics-üo^tusEies, Vlaggen, enz., enzenz. Met 't oog op de aanstaande feesten wordt men beleefd attent gemaakt dat de goaderen desverlangd binnen 2 3 dagen uitgestoomd worden Nette bewerking. 4221 16 Agontosse: fflej. A. UI. SEGAARWEIJERS, Hoogewoerd, Leiden. '«a// f verdelgt met ongelooflijke snelheid en bovennatuurlijke zekerheid alle Inse t*-n nooit overtroffen, Iiomïerd maal krachtiger dan nlle tot dusver bekende middelen, ab'Otuut onsc-hrtiirl ij!< voor mensclicn en die ren. De Vernioor<iT vernietigt oogenblikkt !yk Vliegen, Uluggen, Ulot ten- Muskieten, Wand gedierte,Torren, mieren, «8^* KnltherlaliLcn, Rupsen, Bladluizen en alle schadtljjke Insecten. Prils per flacon: 35 Cts., 50 Ctr., ƒ1.-, 3.-Spu tj;s Cis. 1RIË-UER MAATSCHAPPIJ tot verdelging van alle schadelijke Insecten. Grossiers en Winkeliers wenden zich tot onzen Generalen Vertegenwoordiger, den Heer Verkrijgbaar te Leiden b(j REIJST k KRAK, Beestenmarkt; J. H. DIJKHUIS, Hoog st.. t, C. WAGENAAR Jr., N. Rijn; D. H. TERBURGH, Qaarl.str.G. BIK, Doezastraat; G. J. v. RANGELROOIJ Jzn., Haarl.str.; J. WAGTENDONK, P. K.-Koorsteeg 13. - Te Lisse oy 1'. E. SCHEEPMAKER. - Te Rijnsburg by A. A. DE MONIJE. - Te Noord- wijk by P. v. HENSBERGEN. - Te Woubrugge by G. BOUTHOORN. - Te Ouds hoorn by J. W. TUIJN. Te Hillegom by J. BRUIN. 4184 52 in het Notarishuis aan den Burg te Lei-Jen, by oplod op Zaterdag 15 Juni, by afslag op Zatercag 22 Juni 1895, telkens des namid. dags te lialfacht, ten overstaan van Mr. L, M. J. H. KERSTENS, Notaris te Leiden, van 1. Het WINKELHUIS en ERF, gelegen te Leiden, aan de Groenesteeg No 74, groot 68 centiaren, bevattende bon eden: Winkel Zykamer, Alkoof, Binnenkamer, Keuken en Plaats; bo en: Voor- en Achterkamer en Zolder. Verhuurd bmeden voor f 2.25, boven voor f 1.20 per week. 2. Het HUIS en TUINGROND, gelegen te Leik-ivorp in de Heerenlaan nabij Leiden, No 4, groot 1 are, 77 centiaren. Verhuurd voor f 1.70 per week. 3. Het IIUIS en TUINGROND, gelegen als het laatst voorgaande, No. 24, groot 1 are, 91 centiaren. Verhuurd voor ƒ1.70 per week tot en met 2 Nov. a. 8. Duinwater is in de perceelen aanwezig. De perceelen zyn te aanvaarden na de be taling der kooppenningen den lOden Juli 1895, voor zooverre perceel 3 betreft onder geetanddoening der huur. Te bezichtigen daags vóór en op de dagen van veiling on afslag van 10 tot 2 uren. Meerdere inii- htingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris KETiSTENS (Hooigracht 77-j 4088 36 4232 36 4201 32

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5