icy Boimratsctoiii. Tafelserviezen!! CERNER C". KOOREMAN, MIE HIJS, M Latsstraal, WE1NTHAL k Co/s Triomf-Sigaren. Voor de feesten TE BUUR: f 120 per kilo. KIEUW TOUW. BLOKWERK. Openbare Verkooping N°. 10326. Din^das; XI Juni. A\ 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. INRICHTING Glazen, in alle soorten, H. F. HOOSEMANS, Allerfijnste versclie TAFELBOTER. Deze week en de volgende zijn wij in ons Kristalmagazijn rijk geëtaleerd mei onze groole keuze TAFELSERVIEZEN, in alle genres en prijzen.'' 4146 15 Goedkoope prijzen! Boedkoope prijzen! Oude Ftijn 51. IN atuurboter, 1ste qualiteit ƒ1.10. 2de 1.— 1. BE WILDE, 3819 s Nsderlandsche Hendel-Maatschappij. 3-Oents- Zomerzorg. Acht ZOMER-CONCERTEN op DINSDAG 11 JU 1895, te halflicht. Hoogere Burgerschool voor Jongens. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Lei don por 3 maanden.1.10. Franco per post-1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Wijziging «Ier grens fusschcn Boskoop en Waddings*oen. De bewoners van den noordoostelyken boek oer gemeente Waddingsveen, genaamd Blok- Snydelwyk, wendden zich in 1893 tot den Raad hunner gemeente en tot Gedeputeerde Staten van ZuiJ Holland, met het \erzoek, te bevorderen, dat de grens tusschen de ge meenten Waddingsveen en Boskoop zoo zou worden gewijzigd, dat hun wijk werd gevoegd bij laatstgenoemde gemeente. Aanleiding tot dit verzoek, dat bij gemolden gemeenteraad en het college van Gedop Staten een gun-tig onthaal vond, was de omstandigheid, dat oie wyk, kerkelijk behoorende tot de gemeente Boskoop, en met hare bebouwde kom één geheel uitmakend, op zeer grooten afstand is gelegen van de kom der gemeente Wad dingsveen. Verder is de voorziening tegen brandgevaar in die wijk onvoldoende, daar er geen afzon derlijke brandbluschmi Jdelen aanwezig zyn, en laten er het politietoezicht, het onderhoud der wogen en het sanitair toezicht veel te wenschen over. Aan dit-n ongewenscht'en toestand een einde te maken, is de strekking van een thans aan do Tweede Kamer aangeboden, behoudens de bepaling omtrent het stoomgemaal, overeen komstig het voorstel van Ged. Staten inge richt wetsontwerp. Behalve meergenoemde Bluk-Snijdelwyk zal ook een gedeelte van den Voerofschen polder en den polder „De Putte" naar de gemeente Boskoop overgaan. Op verzoek van de commissie van inge zetenen uit Waddingsveen hlljft het stoom gemaal van de polders „Achterof" en „De Putte" met aanhooiigheden, als zijnde eeno Waddings veensche stichting en hoofdzakelijk bestemd ter bemaling van landerijen, onder W.tddingsveen gelegen, op het gcbiel dier gemeente. Bjj den Raad en de commissie uit inge zetenen der gemeente Boskoop vond do voor gestel :e grenswyziging bijval. Indien het aangeboden ontwerp wet wordt, zal van do gemeente Wadoingsveen naar Bos koop overgaan een gebied, groot 179 hectaren, 30 aren, 18 centiaren, met 492 inwoners, waaronder 20 kiezers. De gemeentelijke opcenten op de grond belasting, (gebouwd en ongebouwd) en op bet personeel bedragen voor dat gedeelte res pectievelyk 13S.74, ƒ51.23 en 8S.S6Vr De onzuivere opbrengst der uitkeering 'krachtons art. 240 der Gemeentewet, die door de grenswyziging van Waddingsveen naar Boskoop zal overgaan, bedraagt 402.54'/z- Regeling betrekkelijk de gerechts kosten in strafzaken. By de herziening van het wetboek van strafvordering werd by den Raad van State in overweging gegeven het door den Staat uitgeoefend verhaal van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt, af te schaffen en die kosten, evenals allo kosten van rechtspraak en executie, ten laste van den Staat te brengen. Dj regoering acht het rationeel en billijk, dat advies te volgen cn daaraan uitvo rir g te geven. Daartoe strekt eene door haar inge diende wetsvoordracht, volgens welke voor rekening van den Staat ook zullen zyn de gerechtskosten in strafzaken, waarvan de ge wone rechter kennis neemt. Derhalve worJt thans nog niet voorgesteld om voor rekening v..n den Staat te nemen do gerechtskosten in strafzaken, waarvan do militaire rechter, ingevolge het wetboek op de rechtspleging by de land- en zeemacht, kennis neemt (Mili tair Strafrecht). Uit den aard der zaak komt het verhaal van gerechtskosten in militaire strafzaken zeer weinig voor. Do veroordeelden zyn meestal personen, op wie niets te verhalen valt. Hot is echter niet raadzaam op de nieuwe regeling van de militaire rechtspleging vooruit teloopen, althans nu nog wijzigingen in de bestaande betrekkelijke weiten te brengen. In afwachting van do herziening van het materiëel militair strafrecht, waartoe een ont werp, naar de Regeering hoopt, binnen korten tyd by de Tweede Kamer aanhangig zal worden gemaakt, moet die van het formeel recht worden voorbereid. Ten aanzien van de gerechtskosten zal daarbjj dan vanzelf eene regeling moeten gemaakt worden. Wordt deze voordracht tot wet verheven, dan zai dc Staat daardoor vermoedelijk eenig gtl jtlvk verlies Ijjden. bedrag der gerechts kosten, hetwelk op de veroordeelden is ver haald, is van 1880 tot 1893 over het geheel verminderd. Daarby komt, dat door de aan neming van dat wetsontwerp vele omvang- ryke werkzaamheden van registratie voor bet vervolg achterwege kunnen blyven. Ofschoon ae gezamenlyko grilfiers gemiddeld per jaar een bedrag van 22,550.90 hebben geïnd voor hun werkzaamheden in deze, is het niet het voornemen om hen voor het te lyden finan- ticole nadeel schadeloos te stellen, daar zy ook van de betrekkelyke werkzaamheden worden ontlast. Enkele artikelen van hot wetboek van straf vordering en van strafrecht en van do wet van 18 April 1874 zullen moeten worden ge handhaafd in verband met de uitzonderingen, die op den algemeenen regel, dat de kosten worden gedragen door den Staat, ook met be trekking tot het gewone strafrecht bestaan. Gemengd Nieuws. Goed beloond! LI. Zaterdag namiddag vond J. D. een bankbiljet van 25 gulden by een winkelier op de Botermarkt. De eerlijke jongen deponeerde het dadeiyk by den winkelier, en ontving tot belooning: de ronde kapitale som van.... vyf centen, in brons geld. Gisteren waren de kerkgangers te Noordwykerhout getuigen van een yselyk ongeluk. Op de Kerklaan klom het 8 jarig zoontje van de weduwe Kortekaas achter op het rijtuig van C. Koster, maar geraakte tusschen het wiel. Erg gekneusd en sterk bloedend, vooral aan het hoofd, werd liet jongetje by den koster der kerk binnengebracht, waar dr. Yan Es, die juist in de nabijheid was, gelukkig spoedig de eerste geneeskundige hulp kon verleonen. Dat dit weor een waar schuwing zy voor andere kinderen tegen het klimmen op ryuituigen! Falb's weervoorspellingen. Yan 10 tot 13 Juni. In het algemeen wordt de regen minder, maar by de stygende tempe ratuur zullen hier en daar veel onweders plaats hebben, vergezeld van wolkbreuken, waardoor het water in de rivieren zal stygen en er overstroomingen zullen plaats hebben. Van 14 tot 16 Juni. Een groote weersver andering bereidt zich voor. Weer regen en op vele plaatsen niet weinig ook. De onweders nemen af, doch verdwijnen niet heelemaal. Zelfs spreekt Falb van sneeuw, maar dat zal zeker op de bergen zyn. Falb's nieuwe serie „Wetter-Prognosen" is verschenen. Zy beloven voor den zomer niet veel: regen, regen, regen. Juli zeer regenachtig, nog meer zelfs dan diezelfde maand in 1894, Augustus regenachtig en koel, tot in de laatste dageneerst in September kunnen we een tameiyk droge periode verwachten en dan wordt het ook weer warmer; al zal October van dit jaar niet zoo regenachtig wezen als die van het vorige, men kan- toch weer op hemelwater rekenen en in de laatste dagen der maand op wat vorst; November is wat droger, met sneeuw in de eerste en laatste week; Docember is in het begin nogal warm en vochtig, later koud en droog. Dat voorspelt Falb. Ruim te 10 uren werden Zateid'.g- avond te Rotterdam duizenden naar 't Centraal station gelokt door eene vuurroode lucht. Het bleek dat brand was uitgebroken in oen der houten loodsen op het stations emplacement, welke aan de firma Hoedemaker en Roebeling was verhuurd tot bergplaats van aardappelen en groenten. Vele spuiten, ook stoomspuiten, rukten uit, doch van de loods, die een vuurzee vertoonde, bleek spoedig niets te redden. Of schoon sommige spuiten werkten, was in een half uur de loods geheel uitgebrand. Persoonlyke ongevallen hadden gelukkig niet plaats en daar de loods afgezonderd stond, was er geen gevaar dat de brand zich zou uit strekken tot nog andere gebouwen. Te Holt Blerik, byVenloo, zyn Zaterdagmiddag zeven huizen afgebrand. Vrijdagmorgen was te Bokstel zekere M. S. met zyn achttienjarigen zoon langs het Smalle Water aan het hooien. De zoon was bezig met maaien, terwyl de vader het hooi aan den waterkant byeenbracht. Op eens hoort de zoon een hulpgeroep en ziet zyn vader door den snellen stroom mede gevoerd worden. Aan redden viel niet meer te denken, zoodat de zoon zyn ruim 60-jarigen vader voor zyn oogen moest zien verdiinken. Omtrent het vroeger bericht betreffende een nieuw proces, waarin de be kende mevrouw Bulkloy zioh zou gewikkeld hebben, kan do „N. R. C." nog het volgende mededeelen In het jaar 1893 moot mevrouw Bulkley 2 personen naar Freiburg in Baden hebben gezonden, om haar voortdurend op de hoogte te houden van het doen en laten van haren daar gevestigden schoonzoon mr. Hoek. Zy brak echter later de betrekking met deze beide personen weder af, naar het schynt omdat dezen niet ten uitvoer hadden gelegd wat zy eigenlyk wel wenschte. Althans zy weigerde het bedongen honorarium te betalen. Een der beide personen nam een Amsterdam- schen praktizyn in den arm, en deze wist te Scheveningen een som van 1500 van mevr. Bulkley te verkiygen, tegen teruggave van een drietal brieven. Mevrouw Bulkley, het optreden van den praktizyn in het belang van diens client bewonderende, zocht hem aan zich te verbinden. Men kwam overeen, dat de praktizyn zich te Freiburg zou vestigen om eene verzoening tusschen schoonmoeder en schoonzoon tot stand te brengen. Voor de verandering van woonplaats werd eene schadevergoeding van ƒ5000 bedongen en mevrouw B. beloofde het tienvoud van dat bedrag, zoo de poging ten volle gelukte. Nadat reeds de verhuizing eenigermate was voorbe reid, meldde de praktizyn zich op een daarvoor bepaalden dag by mevrouw B. aan, om do 5000 te ontvangen. De toegang tot de woning werd hem echter beslist geweigerd. Hierin nu heeft de praktizyn aanleiding gevonden om mevrouw Bulkley te dagvaarden wegens hot niet nakomen der overeenkomst. Gisteren zyn te Longchamps de wedrennen gehouden ora den grand prix de Paris (200,000 franken). De prys werd ge wonnen door „Andróe", het paard van den neer Edmond Blunc. Cp „Andróe" volgden „Cherbourg" van lord Harcourt en Cagit- taire" van baron Von Scbickler. De over winning is derhalve weer door een Fransch paard behaald. Sedert do instelling van den wedstryd om den grand prix is deze prys 20-maal gewonnen door Fransohe paarden, 9-maal door Engelsche, 2 maal door Oostenrykscho en éénmaal door een Amerikaansch paard. Het weer was prachtig, maar zeer warm. President Faure was met zyne echtgenoot© tegenwoordig by de rennen, die, gelyk altyd, door eene byzonder talryke menigte belang stellenden, zoo uit Parys als van elders, werden bygewoond. De heer Edmond Blanc won den prys reeds driemalen, in 1879 met „Nubienne", in 1891 met „Clamart" en in 1892 met „Rueil". De brievenbestellers te Buda- Pesth hebben den arbeid gestaakt, daar de regeering hun eisch om loonsverhooging niet alleen hoeft geweigerd, maar de leiders der beweging onmiddellyk naar kleine kantoren in de provincie heeft verplaatst. Gisteren zyn derhalve geen brieven bezorgd. Het hoofdpostkantoor wordt door politie agenten bewaakt. De werkstakers, die buiten de stad en derhalve buiten het bereik der gemeente politie een kamp hebben opgeslagen, zyn, toen zy do stad introkken, reeds slaags geweest met de agenten. Het aantal der werkstakers bedraagt tot dusver 1200. Koning Wilhelm van Wurto rn- berg zal een bezoek brengen te Baliugen en in de andore dorpen, die door de jongste wolkbreuk zoo hevig zyn geteisterd. De genie soldaten zyn yvtrig in de weer om ds schade zoó spoedig mogeiyk te herstellen, maar toch zal het nog wel geruime tyd duren, voordat de bruggen on wegen weer in don gewonen toestand zyn gobracht. Het juiste bedrag der schade is nog niet vastgesteld. De raming der schade is 1,500,000 Mark. Dezer dagen ©verleed te Storo- ditch een persoon onder zoo verdachte ziekte- verschynselen, dat de geneesheeren meenden met een cholera-geval te doen te hebben. In het Engelscho „Medical Journal" wordt nu medegedeeld, dat het onderzoek geen aanlei ding heeft gegeven om aan te nemen dat de patiënt aan deze ziekte is overleden. Te Aberdeen is een persoon in hechtenis genomen, die een pistool by zich droeg en verklaarde een aanslag op koningin Victoria te willen plegen. Als tweeden voor genomen slachtoffer no2mde hy den millionnair Vanderbilt. Er zal uitgemaakt moeten worden of de man toerekenbaar is. De Zigeuners trachten nog maar steeds op verschillende punten ons land bin nen t9 dringen. Vrydag avond kwam iemand por vélociföde den brigade commandant der Koninklyke marechaussees te Enschedee ver wittigen, dat er aan onze grenzen te Glaner- brug, gemeente Lonneker, een bende Zigeuners waren, die trachtten onze grenzen te over schrijden. Onmiddellyk toog de wachtmeester m6t eenigen zyner manschappen te paard er heen en werkeiyk waren reeds 3 vrouwen en 2 mannen met hunne kinderen by de be woners van de Glanerbrug bezig mot bedelen. Direct werden zy over de grenzen gebracht. Hot bleek dat de geheele bende sterk was ruim 70 personen. Onmiddellyk werd de ge heele grens afgezet om hen te beletten binnen te dringen, terwyl de marechaussees uit Neede en Oldenzaal tevens gewaarschuwd zyn om assistentie te verleenen. Dag en nacht worden nu de grenzen bewaakt. Men denkt dat &b de bende Zigeuners is, welke zich onlangs in Limburg vertoonde. Verleden week rolde onder ver schrikkeiyk gedonder een massa rotsblokken en steenen over de hellingen van een uit» looper van de Jungfrau en verdween op min der dan honderd meters van het gehucht Matte in de diepte. Een groot dennenbosch werd vernield; de ontwortelde boomen vormen in de vallei met de rotsblokken endenrtede- gevoerden grond één chaos. Groote rotsblokken zyn gevallen aan den voet van de berghelling aan de overzyde der vallei. In het dorp Ste- chelberg was de luchtdruk zoo sterk, dat de ruiten braken en deuren werden ingeduwd. De bevolking vreesde niet zonder grond voor verdere ongelukken, doch van eene nieuwe ramp hebben wy niet gehoord. Men vermoedt dat de gedurende den afgeloopon langdurigen, strengen winter opgehoopte sneeuwmassa's niet vreemd zyn aan het gebeurde. GEWONE ALGEMEENE VERGADERING VAN A AN DEEL HOEDERS op Vrijdag 14 •3 u al Ifetlö, des namiddags te twee uren, ii bet Schouwburggobouw aan de Oude Vest alhier. 4076 9 HET BESTUUR. tot OPLEIDING voor Examen en Practyk in de Kiittige Handwerken; in de Fraaie Handwerken; in het Kunstnaaldwerk; in het Toekenen. 2350 10 Apothekersdij k 31, bij SXeJ. SPAUWAA.Y, Leerares aan Kweek school en Normaalschool. 843 6 BIJ 4072 8 BREESTRAAT 103. Adres Wed. J. STEK VKAI EK ZOON, Mandenmakerssteeg 4, by de Waag. 4152 7 en 4029 12 Hoogste prijs voor Lompen, Metalen. Hoogewoerd IVo. 7 4. Ingevolge de bepalingen van het 18de en 64ste der artikelen van overeenkomst worden stemgerechtigde deelhebbers der Nederlandsche Handel-Maatschappy uitgenoodigd tot by woning der op Maandag 24 Juni, des namiddags te 3 uren, te haren kantore, Heerengracht hoek Spiegelstraat alhier, te houden Alge- meenc Vergadering, in welke door de Directie verslag zal worden uitgebracht om trent den toestand der Maatschappy en hare handelingen in het afgeloopen jaar. Voor die Vergadering zullen aan stemge rechtigde deelhebbers afdrukken der Balans en Winst- en Verliesrekening over 1894 worden toegezonden. Van de volmachten tot by woning der voor melde Vergadering, die minstens vyf dagen te voren moeten worden ingezonden, zyn op aanvrage formulieren ter Secretarie der Maat schappy verkrygbaar. Amsterdam, 8 Juni 1895. 4158 26 De Directie: F. ALTING MEES, President. FRAISSINET, Secretaris. 4159 10 aan do Pastorie van de R.-K. gemeente te Wassenaar, op Woensdag den 19den Juni 1895, 's voormiddags te 10 uren, van een goed onderhouden I\BOEDEL, bestaande in: LinDen Boeken- en andere Kasten, Ledikan ten, Canapé, Fauteuils, Stoelen, Penant-, Nacht-, Wasch-, Speel- en andere Tafels, Console, Buffet, Bureau-Lessenaar, Kroon en andore Lampen, Spiegels, Pendules, staande Klok, Keukenfornuis, Kachels, Keuken gereed schappen, Brandkast, Mangel, Pers, Porte- manteau; voorts: Beiden en Beddegoed, Matrassen, Gordijnen, Vloerkleeden, Karpet ten, Bed- en Tafellinnen; verder: Tuinban ken, Stoelen en Tafels en hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. Te zien daags vóór de verkooping van 11 tot 2 uren. Nadere informatiên ten kan tore van den Notaris B. BROEKSMIT, te Wassenaar. 4014 22 HET EERSTE DER te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de Regiment Infanterie, Directeur de Heer W. VAM BHP, Voor ingezetenen is de inteekening voor een Heer (met drie Dames of kinderen) a ƒ3.— verplichtend. Buiten inteekening betalen IIII. Officieren, Studenten en Vreemdelingen 5© Cents en hunne Dames 25 Cents entrée per Concert. Door de Contra Party op Dinsdag 25 Juni zal het tweede Concert gegeven worden op Vrijdag 28 Juni a. s. 4154 21 De DIRECTEUR geeft kennis, dat de toe latingsexamens zullen worden afgenomen op Dinsdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag, 9, 11, 12 en 13 Juli. Tot het inschryven van niouwe leerlingen en het geven van inlichtingen aal hy zitting houden in het gebouw der school op de Pieterskerkgracht, op Dinsdag 11 Juni, Woensdag 12 Juni en Dinsdag 25 Juni, des morgens van tien tot twaalf uren. De Directeur, 4156 15 D. DE LOOS.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5