Benrs van Amsterdam. O eraeenteraad "van. Leiden. Zitting van hedennamidddg le 2 uren. Voorzitter: de heer Was, burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Juta, De Sturler, Dekhuyzen, ZiUesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Verhey Van Wijk, Van Lidth de Jeude, Van Harnel, Verster Van "Wulverhorst, Stadhouder, Cock, Van Hoeken, Hasselbach, Kaiser en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Kempen, Kroon, De Goeje, Le Poole, Van Dissel, De Vries, Eerstens en Siegenbeek van Heu- kelom. Zonder kennisgeving de heeren Pera en Fockema Andreae. Door den Voorzitter werd medegedeeld: dat sedert de vorige vergadering was inge komen eene missive van Ged. Staten van Zuid-Holland ten geleide van het goedgekeurd kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1895; dat aan W. F. Ucker, eervol ontslagen agent van politie 2de klasse (brigadier), die uithoofde van ziekelijke gesteldheid of gebreken voor den gemeentedienst ongeschikt is geworden, een pensioen is toegekend van f 234.89 's jaars, met ingang van 1 Juni 1895, berekend naar een jaarwedde van f 665 en 21 jaren 54 dagen diensttijd. Aan de orde kwam de voortzetting der behandeling van de concept-verordening op het bouwen en sloopen. Art. 16-19 werden onveranderd zonder debat goedgekeurd. Bij art. 20, bepalende dat elk gebouw of elk gedeelte van een gebouw, tot afzonder lijke woning ingericht of bestemd, voorzien moet zyn van een middel van watervoorzie ning, in staat om goed drink- en werkwater in voldoende mate te leveren, betuigde de heer Verhey van Wyk zijne ingenomenheid met dit voorschrift. Hetzelfde artikel bepaalt toch ook dat bestaande woningen zonder zulk een middel van watervoorziening, daarvan binnen een door B. en Ws. te stellen ter mijn moeten worden voorzien. Daardoor zal elke woning in het bezit van goed water komen, waardoor de gemeente ontheven wordt van het verstrekken van gratis duinwater, hetgeen de gemeentekas al heelwat uitga ven gekost heeft. Nadat de Voorzitter bad opgemerkt, dat hier niet uitsluitend duinwater bedoeld wordt, en ook de heer Drucker zijne meening daar omtrent had te kennen gegeven, werd het art., na toevoeging aan het slot van het woordje „ook", goedgekeurd. By art. 21 ontstond een kort debat over het aantal privaten, dat minstens aanwezig moet zyn, c-n over de wijze, waarop naar buiten de woning afvoer moet plaats hebben. B\j art. 22 kwamen de beerputten ter sprake, waaromtrent strengere bepalingen zijn vastgesteld. Omtrent art. 31, behandelende den hinder van rookgassen en dampen, en de daartegen voorgestelde maatregelen, gaf de heer Cock eenigo rechtskundige beschouwingen ten beste. Ook verlangde hy stemming over dit ariikel, dat werd goedgekeurd met 16 stemmen tegen 1, die van den heer Cock. By art. 45 wees de heer Cock er op dat in andere plaatsen de cyfers der nommers van de huizen veel grooter zijn dan hier. Een vreemdeling had hem eens te kennen gegeven dat wy, L°idenaars, dan toch goede oogen moeten hebben. Des avonds zyn de nommers moeilyk te zien dan alleen by het licht van een lantaarn. Do heer Hasselbach merkte daartegen op dat, al zyn do cyfers nog zoo groot, men die ioch nooit in het donker zal kunnen zien. [GelacbJ. Dit verlangde do heer Cock ook niet. H(j wist zeer goed dat, al hadden de cijfers de grootte van zyn eigen persoon, men die in bet donker niet zal kunnen lezen. Terwyi hier nu bepaald wordt dat de cijfers minstens 55 millimeter (met zwarte olieverf op licht gekleurden achtergrond) groot moeten zyn, herinnerde ook de Voorzitter dat zjj o.a. te Amsterdam veel grooter afmeting hebben Een amendement stalde de heer Cock echter niet voor. Enkele overige artikelen ondergingen, ter wille van de duidelijkheid, redactiewyzigingen. Ten slotte werd de geheele Verordening in stemming gebracht en goedgekeurd met algemeene stemmen. Daarna werd de vergadering gesloten. buitenland. Franltrylt. De Kamer is nog steeds bezig met de algemeene beraadslagingen over het wets ontwerp betreffende de wyziging der alcohol- belasting. In de Zaterdag gehouaen zitting traden de heeren Moujeot en Villejean in hetstrydperk ten behoeve van de „bouilleurs de cru." De intrekking van de voordeelen, welke deze eigen-alcohol-bereiders tot dusver genoten, werd door hen zeer nadeelig geacht, vooral voor de industrieelen in de noordelyke depar tementen. Daarentegen werd het voorstel der regeering verdedigd door den heer De Gavrian. In den loop dezer week komt de behande ling der artikelen aan de orde. Dan zal waar- Bcbynlyk het lot van het kabinet-Ribot, naar aanleiding van de aanhangige fmantiëele quaestie, beslist worden. - De verkiezingen voor de Provinciale Staten in Frankryk zyn nu vastgesteld op 28 Juli. - Bij do verkiezing te Rysel voor de Kamer is gekozen de conservatieve candidaat Dansette, met 8606 stemmen. Do candidaat der republikeinen, Bonduel, verkreeg 8361 stemmen. Deze verkiezing was noodig wegens het overlijden van den oud minister van handel, Pierre Legrand, een der republikeinsche afge vaardigden. De republikeinen verliezen derhalve in ce Kamer één zetel. Uit Parjjs wordt gemeld dat de voor uitzichten gunstig zyn voor het slagen der nieuwe leening, welke de Chineesche regeering wil uitscbryven. De „Banque de Paris et des Pays-Bas" en het „Crédit Lyonnais" hebben reeds hun steun toegezegd. Het bedrag zal waarschyniyk worden vastgesteld op 400,000,000 franks, t9gen 4 pCt. Naar het heet, zal de Russische regeering de rente-betaling en de aflossing dezer leening waarborgen. De minister van oorlog heeft van den bevelhebber der Fransche troepen op Mada gaskar, generaal Duchesne, een telegram ontvangen, meldende dat de eerste brigade genaderd is tot op 4 K.M. afstand van de samenvloeiing der rivieren de Ikopa en de Betsikoba. De Hova's schynen volgens den generaal hun hoofdmacht byeengetrokken te hebben voor Mevatanana. Het was Zondag j.l. een eeuw geleder, dat volgens de historie Lodewyk XVII over leed. In het „Journal" geeft mevr. Séverine als hare me. ning té kennen, dat de dauphin niet in den Temple overleden is, maar dat Naundorf wel degelijk Lodewyk XVII was. De „Gaulois" :tfèVat eeinge interviews over dit onderwerp, door een redacteur van dat blad gehouden met Victorien Sardou, Pierre Decour- celle, Henry Céard en graaf d'Hérisson. België. Te Brussel is bericht gekomen, dat kapitein Delanghe, een der Belgische officieren, die zich by de jongste krygsverrichtiDgen in den Congo- Staat byzonder onderscheidde, op. zjjn terug keer naar Belgiö aan boord van de „Coo- massie" is overleden. De heer Delanghe was in 1892 naar den Congo-Staat vertrokken. Noorwegen. Koning Oscar van Zweden wordt "Woens dag met de koniDgin en den kroonprins te Christiania verwacht. Waarschyniyk zal de koning dan in de eerste plaats een ander ministerie benoemen, overeenkomstig den wonsch der radicale meerderheid ia het Storthing, in plaats van het conservatieve kabinet-Stang. Trouwens, de minister president Stang, die .geen regee- rings meerderheid in het Shorthing bezit, heeft reeds herhaaldelijk zyn verzoek om ontslag iDgediend, dat echter telkens door den koning werd geweigerd. Nu oven wel zal de koning wel aan den uitdrukkelyken wensch, onlangs wederom door de meerderheid uitgesproken, moeten gehoor geven, wil hy ton minste niet alle kans op eene minnelyke schikking van het geschil tusschen de beide Scandinavische staten voorgoed doen verdwynen. Spanje» De Spaansche commandant der marine te Havana heeft uit Madrid bevel ontvangen koopvaardijschepen aan te koopen en deze als kruisers te doen inrichten, ten einde in de wateren van Cut~a toezicht te houden op het invoeren van contrabande. De toestand op Cuba blyft hachelijk. Maar schalk Martinez Campos, Spanjes beroemde veldheer, heeft den mooi der Sp ïansehgezh - den doen herleven en de tucht in bet leger hersteld, maar do opstand neemt toe in kracht. De maarschalk gunt zich geen rust en aan energie ontbreekt het hem niet, maar zyn vorig geluk sehynt hem te hebben verlaten. Wel is do „president der Cubaansche republiek", Marti, gesneuveld, maar de gevaarlyker Maximo Gomez is ontkomen en bedreigt de provincie Puerto Principe. De opstand, zoo meldde Martinez Campos, die te vroeg in het Oosten van het eiland was uitgebarsten, neemt een omvang aan, die het zendon van minst ns nog tien bataljons noodzakelijk maakt Uuub 2 ,'jorn "- De Spaansche regecring heeft daarop be sloten de eerste reserve onder de wapenen te roepen en neemt maatregelen om de grooto, onverwachte uitgaven te bestryden. Het Spaansche eskader, dat by de ope ning van het Noord Oostzeekanaal zal tegen woordig zyn, zal op de terugreis een Fransche haven en wel Cherbourg aandoen. Het eskader zal aldaar 4 dagen vertoeven. Servië» Uit Belgrado wordt gemeld dat, boewei er eerst sprake van was dat koningia Nathalie slechts 6 weken aldaar zou bly ven, het thans heet, dat zy niet voor half Augustus zal vertrekken. Van een terugkeer van ex koning Milan zal vooreerst nog wel niets komen. Telegrammeu. NIEUW-YORK, 9 Juni. De uitvoer van specie in de afgeloopen week bedroeg: aan goud 13,679 dollars, aan zilver 938,672 dollars. De invoer van koopmansgoederen in de afgeloopen week vertegenwoordigt een waardo van 11,018,423 dollars. LONDEN, 10 Juni. De speciale correspondent van de „Daily News" seint uit Armenië via Kars van 3 dezer, dat de commissie van onderzoek te Moesh Vrydag den arbeid heeft nedergelegd. De Europeesche gevolmachtigden zagen zich genoodzaakt aan de Turksche commissieleden te verklaren dat zy niets meer met hen te doen konden hebben. Volgens den correspondent zal het rapport, dat de Turksche commissie zal indienen, eenvoudig uit een reeks van leugens bestaan. Zy hebben openlyk getoond onder den invloed te slaan van omkoopery en bangmakerij en hun gedrag werd goedgekeurd door de hoogste autoriteit te Konstantinopel. LONDEN, 10 Juni. (A. H.) De „Daily News" beschouwt de benoeming van Said Pacha tot grootvizier als een teeken, dat Tnrkye ge neigd is toe te geven. „Turkye is te ver gegaan, zoowel in diplomatieke onbeschaamd heid als in beleedigend optreden, en is dien tengevolge verontrust door de houding der mogendheden." Het sehynt zeker dat niets minder dan de geheele administratieve onaf hankelijkheid der provincie als afdoende op lossing kan worden beschouwd. Het blad is overtuigd, dat het krachtige optreden der drie mogendheden weldra met succes zal worden bekroond. De „Standard" zegt dat de benoeming van Said Pacha van de zyde der Porte op een gunstiger houding tegenover de Armenische quaestie wyst. Een permanente Europeesche commissie in Armenië zal het door de mogend heden gewenschte gevolg hebben. EeD terug roeping der gezanten van Engeland, Rusland en Frankryk zal eveneens de verandering van politieke meening te Konstantinopel verhaas ten. Engeland wenscht evenals vroeger do ondeelbaarheid van het Turksche ryk te hand haven schending hiervan zou de ernstigste gevolgen kunnen hebben voor den Europoe- schen vrede. Maar ten slotte zou zelfs Enge land niet terugdeinzen voor de mogelykheid dat de Turksche heerschappy ineenzakt. In dien het behoud van het Turksche ryk on- mogelyk werd, zou een vreedzame verdeeling van dit ryk door de mogendheden, die te verstandig zouden zyn om over de verdeeling er van te twisten, "veel meer kans hebben dan een algemeenen oorlog. 10 Juni 1895. Stantsleenlngen. Vor. Koers pCt koers. heden Ned., Cert Nat. W. Schuld 2% 9i 93% dito dito dito3 100}* lOO^Jy dito dito dito3% 1 OUrf 10t dito Obl. dito 1886 *>23% ïoi».; 101% Hongarije, Goudl. 1 SSL,'SS 4 10234 102% Italië, Inschrijving I8fi2/8l 5 bi 83% O^tenr., Obl. Pnp. Mei'Nov. 5 84K 81 dito Zilv Jan.lJuii 5 833^ 83% Polen, Obl. Schalk. 1814 4 3V/2 Portugal, Obl. LS-W1884 mot ticket 100 .3 24 yA 24% id. Tnbakslconing. 87% Rusland, Binncnl. 1891. 4 64% dito 1889hij Itolhiu-hihl Rb 625 4 97 dito Hope Co. lS8990(rlt_ 625 1 Wh* 93% Obl. Leuning 1867/69 y 2<) 4 301 in Goud Leen. 1SSI 5 105% Spanje, Perp, Schuld Huitenl. 4 65% 66 Turkije, Douauo Obl. -ISSiJ. 5 90% 96% ilito Geconv. Lcening Serio C 27% Egypte, Obl. Ixrcning 1376 4 101% 101% Mexico, Subsidie Uonde. .6 42% Brazilië., Obl. 13S9. 4 74% Ind. cn Fin. Ondernomingen. Koloniale Unnk Aand. 65% N.-I. Ilandbk. Aan«L 82 82 Ned. Handolm. Annd.oprcao. 5 13,% 131% Spoorwcgleeningen. 109% 101% Holl, IJzoron-Spw.-Mlj. Aand. 100% Obl, dito3}4 M. t. Expl- v. St. Sjnv. Aand. 93 Ned. Ccntr.-Spoorw. Ubl. /"250 3 90% 90% Italië, Z.-Ital Spur. Obl A-II 3 54% 04% l'olon. Ware.-Weenen Aand.. JOG lÜü r dito Prior. Oblig. 4 98% Rusl., Balt. Spw.-Aand.. 3 64% Fft6t. Spw.-Mfj Aand. 5 89 Iwang. Dombr. Obl. ZR. 625 4}4 98% 99 Weichacl ZR. Annd5 77^ 77 Wladiknwkas Obl. Rb. 125 4 98 97% Amerika, At eb ,G en ,M org.Bonds 4 71% 71% dito Obl. ïo Hyp. lett. A 3 24% 24% Central Pacific Aand. 18% 18% Chic. Eric lo llyp. Obl. 5 91 91 Denver Rio Grande C. v. A. ilhs 14% Louisv. Nauhv. Curt, v. Aand. 56 Klias. Kans. Tuxut C. v. A. 16% Union l'ae. C. v. A. 12% 13% Canadian Pacific C. V. A. 52% 03% Oregon Short Line6 28% 26% Premielcenlngen. Nedfii 1., Stad Aiusterd. /TOO 3 113% Stad Rotterdam3 107% Genieento-Cmaiet .3 100% België, Ant. 1837 2% 103 Horns, Hypotheekbank 4 Hong., Theifls 4 122% Oostenr., StoaUlccn. 1851 4 127% dito dito 1860 6 131 132?,; Rusland. Staatslecning 1364 5 153 dito <iito 1SG65 146 Tnrk'ii». Looning 1870 37 37% Madrid 1863 3 43% Tranevalia ExpL Aand. Soullulaudaid Cort, Prolongatie 2. - Peru 16J/8. KOLONIËN. BATAVIA, 8 en 9 Mei. Tolrechten op Lombok. Ben ik wèl in gelicht, zegt de „Soer. Crt.," dan zal er op de Oostkust, in het Sasak gebied, behalve te Laboean Hadjie, ook nog in de Pidjoe-baai een douane post worden ingericht, en op de Westkust te Ampenan evenoens. De bedoeling moet zyn, daar voorloopig een invoerrecht van 4 pet. en een uitvoer dito van 5 pet. te heffen, van alles ongeveer; misschien voor loopig ryst uitgezonderd, wat het invoerrecht betreft. De onlusten in Toba. Een van het gewestolyk bestuur van Sumatra's Westkust ontvangen telegraphisch bericht, gedagteekend 4 dezer, meldt, dat de tegen het bendehoofd Ongkoe in het gebied der onafhankelyke Bataks ondernomen militaire excursie is af geloopen en dat genoemd bendehoofd naar het gebergte gevlucht is. Men deelt aan het „Soer. Hand." mede, dat de heer Verver, leeraar aan de Hoogere Burgerschool aldaar, vermoedelyk wegens ziekte met verlof naar Europa zal gaan. De houtvester der 2de klasse J. C. Van Schravenöyk heeft wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aangevraagd. De onderwerping van het beruchte bendehoofd der oostkust van Atjeb, Nja Ma- kam, is officieel bevestigd. Biykens het jongste verslag van den gouverneur van Atjeh, loo- pendo tot 22 April, heeft hy den 18den April zijne opwachting gemaakt by het bestuur te Kotta-Radja. Er ziju er, en wy meenen ten rechte, die Nja Makam's onderwerping van dezelfde po litieke beteekenis achten voor de Oostkust, als die van Tongtoe Oemar voor de Westkust geweest is. Dit is intusschen zeker, dat, al heeft de laatste door zyn brutaal optreden meer van zich doen spreken, Nja Makam jaren lang de ziel geweest is van het verzet ter oostkust en speciaal in de Tamiangsche land schappen. Opmerkelyk is het, dat van ernstige aan vallen op onze etablissementen in die streken sedert maanden niets vernomen is. Aanran dingen en moordaanslagen als die, waarvcn nu de boomkLrk Meyer te Edi bijna het slacht offer geworden was, zullen z'ch nog wel eens herhalen, zoolaüg onze invloed in de kust streken nog niet zoo ver gaat, dat de daar rondzwervende kwaadwilligen zich er ni t langer veilig achten. Maar een goed teeken is, dat by zulke uitingen van kwaadwilligen de bevolking geen party trekt voor de daders. Nog valt te vermelden, dat blykens boven bedoeld verslag, 's vijands vuur op onze posten in Groot-Atjeh minder hevig was dan de maand te voren. BEbl.) Het „B. Hbl." schrijft in zyn mail-over zicht De afgetreden legercommandant is van hier met zyne familie gerepatrieerd met de Fran scbe mailboot van den 4den dezer. Zeer velen zyn hem de hand tot afscheid komen drukken Algemeen viel zyn slecht en zwak uitzicht op. Moge de Noordsche kou zyn verzwakt gestel ten goede komen. De Indische pers was eenstemmig in do waardeering van dezen even rechtvaardigen als kundigen legerbevelhebber en beschouwt zyn vertrek als een groot verlies voor hot Indisch leger. Het legercommando is tydelijk overgedragen op generaal-majoor Segov, tot de benoeming van generaal Gey's opvolger. Deze benoeming laat zich lang wachten, hetgeen wordt toego schreven aan de omstandigheid, dat de In dische regeering en het opperbestuur het nog niet eens zyn over de keuze. Door don gouverneur-generaal van Ncd.-lndiü zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Ocpartemen' Belast: Gedurende de af wezigheid wegens ziekte of binnen], verlof wegens ziekte van den titularis met de function var. voorzitter van den landraad te Malang (Pasoeroean), de ambtenaar op non-activiteit Mi A. Dull, laat stelijk advocaat generaal bij het Hooggerechtshof van Nederl.-Indiö. Bij het Binnen!. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera. V erplaatst: Van de res. Oostkust van Sumatra naar de ros. Zuider- en Oostcrafd. van Borneo de contr. 2de kl, A. L. Kamerling; van de res. Proholinggo naar de res. Oostkust van Sumatra de benoemde «dspirant-controleur W Doornik. Bepaald: Dat geplaatst blijft: in de res. Oostkust van Sumatra de benoemde contr. 2do kl. G. M. G. M. 1 ngenluijff. Door den directeur van justitie: Goedgekeurd: Dat door do Jandraden le Tjilegon, Sernng, Kangkasbetoeng en Pandeglan is ontslagen: Wegens vertrek, eervol, als buiten gewoon substituut griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, W. A. J. Van der Menlen. Door den wden directeur van onderwijs, eerediorist en nijverheid: bij het openb. lager onderwijs voor Europeanen in Nederlandseb-Indiö: Ontheven: Eervol op verzoek, van haar tijdelijke werkzaamstclling als hulponderwijzorcs, mevrouw JJ. L. Van Leeuwen, geboren Rosskopf en mejuffrouw E. L. J. Benz; eervol van zijn tijdelijke werkzaamstelling als onderwijzer 3de kl. li A Ezerman.tot hulponderwijzeres mejuffrouw A. Smeding, thans met de waarneming dier be trekking belast, mejuffrouw M. H. Sonemeijor en mejuffrouw J. B. W. d'Ancona, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam; tot onderwijzer 3do kl J. Tcppema, 1hans met de waarneming dier betrek king belast. tot onderwijzer 3de kl. W. Meijer en M. L. Kleijnen, daartoo gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal. Uepirtcmcnt van Oorlog Van Atjeh: Worden afgelost de 1ste luitenant der inf. L. K, J. Baron Van Uttenliove en do officier van gez. 2de kl. J. H. Loreïj. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen die hun door hun dienstchefs zal worden aango- wezen. Ingetrokken: De overplaatsing bij het-lde bat. te Port de ICock, niet overplaatsing naar het 17de bat. van den majoor te Malang G. E. Soetcrs de overplaatsing naar Ngawi, met overplaatsing naar Oengaian, van den ofli. van gez. 1ste kl. to Batavia, D. L Stibbe. Overgeplaatst: Naar Fort de Koek, de maj. bij het 17do bat. J. F. T. Voeren; bij het 10de bat., de majoor te Fort de Koek A. Douglas; bij het 9de bat. de maj. bij het 10de bat. E. W. Bischofl' van Heemskerk; bij den geneeskundigen dienst in Atjeh en Ondcrhom iglie-den, de officier van ge zondheid 2do kl. te Padung A. J. Salmbij den geneesk. dienst te Ngawi do offi van gez. 1ste kl. L. P. C. Sörensen. Hersteld: Ju activiteit, met plaatsing to Sala- tiga, de ritmeester der cavalerie op non-activiteit F. H. Montagne, Geplaatst: Bij aankomst bij bet. 10de bat., de kapt. T. 11, Van Haeften; bij het 13de bat. de kapt. K. R. L. Koene, beiden van verlof uit Nederland terug ver wacht. Verlengd: Met een maand, het wegens ziekte aan den Isten luit. der genie P. J. J. A. Geesink verleend verlof. Academie-Dien rr& Leiden: Geslaagd zynvoor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer J. F. De Jong Posthumus; voor het voorbereidend examen in de godgeleerdheid de heer A. J. Bosman; voor het voorbereidend examen in de geneeskunde de heeren J. Donkersloot en C. Goedhart; voor het candidaats-examen in de rechten de heer N. J. L. Brantjes; voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer L. J. Lans; voor het doctoraal-examen in de rechtswetenschap de heer E. L. Th. Hoogenstratenvoor het voorbereidend examen in de geneeskunde de heer H. K. De Haas. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 19° C. 66.2" Fahrenheithedenmorgen 8 uren 18.5° C. 65.3 F.; 's middags om 12 uren 23° C. 73.4° F.; 's namiddag# 4 uren 20.5° C. 68.9° F. LEIDEW, ÏO Jnot By de heden alhier gehouden vet kooping van cokes van partyen van 10 en 5 heet. waren de pryzen f 4.50 en f 2.25. Voor het eerste gedeelte van het sur numerairsexamen voor de belastingen hebben zich voor 50 plaatsen 30 adspiranten aange meld. De secretaris van het Oostenryksche ge zantschap by ons Hof, baron Yon Braun, heeft zich voor korten tyd naar het buitenland bo- geven. Generaal Vetter keerde Zondagavond met mevr. Vetter uit Amsterdam i.i de residentie terug. Aan het station der H. IJ.- S. M. aldaar stond een aantal personen den generaal op te wachten. Beroepen is ty de Nod.-Herv. gemeente to IJlst dr. F. J. Los, predikant teBruchem. Luitenant-generaal Gey Van Pittius, adjudant van H. M. de Koningin in b. daf getreden legercommandant in Ned.-Inoië, wordt met zijne familie heden, Maandag, met den sneltrein uit Parys te 5.54 nm. te's Ilage verwacht. Gemengd Nieuws. Door don Hoogen Raad werden heden verworpen de cassatieberoepen van: den sociëteithouder te Amsterdam, wegens het geven van verschillende openbare ver- makelykheden zonder vergunning, tot f 280 boete veroordeeld; en een bierhuishouder aldaar, tot f 20 boete veroordeeld wegens het op richten van een bierbuis zonder daarvan binnen S dagen kennis te geven aan den commissaris van politie. Op den gymnastiokcursusvan de Scheveningsche Gymnastiek-vereeniging had Vrydagavond een der deelnemers het ongeluk van den rekstok op den grond te vallen, met het gevolg dat hy ernstig in 't aangezicht bezeerd werd. Hy werd verbon den door den geneesheer den heer M. Oosthoek. Een soldaat-vrywilliger by het 6 ie reg. inf. te Breda, baron v. U., maakte zich in de kazerne aldaar aan diefstal van verschillende paren schoenen schuldig, teneinde zoodoende aan kermisgeld te komen. By het verlaten van een cafó- chantant te Breda werd een oppassend onder wijzer, die zich in gezelschap van kameraden bevond, op het Kerkplein onverhoeds door eemge onverlaten aangevallen, die hem met een mes een zeer ernstige verwonding in den rug toebrachten. Twee personen zyn onder verdenking in arrest; de toestand van den aangerande is zeer bedenkelyk; de reden tot de wandaad is onbekend. Te Hoogwoud is een jong kind overleden, doordien het aan gekleurd speel goed gelikt had. Uit Calais wordt gemeld, dat aldaar by een huiszoeking by een zekeren Bigniet, die van moord op een oude vrouw verdacht werd, een bom is gevon len. Bigniet heeft verklaard dat hij plan had gehad die bom in den schouwburg aldaar te werpen. Een verschrikkeiyk ongeluk is te Puzzuoli bij Napels gebeurd. De Rumeensche prinses Teodoraki, die de zwavelbaden ge bruikte, waagde zich te dicht by het bassin, waar de zwaveldampen gecondenseerd worden, werd bedwelmd en stortte in het ziedende water. Een heer, die op haar hulpgeschrei toesnelde, trof hetzelfde lot. In het kolenhok van hetDuit- sche pantserschip „Wurtemberg", dat op weg was naar Helgoland, had een ontploffing van steenkolengas plaats. Twee opvarenden werden zwaar, een derde word licht gekwetst. Te. Weenen is een stoomtram wagen, waarmede een proef werd genomen, in de Bellaria straat in botsing gekomen met een wagen der paardentram. Veertien per sonen werden daardoor gewond, waarvan eenige vry ernstig. De paarden werden gedood en beide wagens bijna geheel vernield. Uit Konstantinopel wordt ge meld, dat te Tarsus (Klein Azié) van 1 tot 6 Juni 26 per6onon door de cholera z"\jn aan getast. In het geheel overleden daar tot dusver 35 patiënten aan deze ziekte. S. S. S. S. Dit zyn de beginletters van de Society for the Suppression of Specu- lati /e Stamps (vereeniging tot het tegengaan van speculatie-postzegels), die oulangs in Enge land is opgericht. De vereeniging wil een kwaad uitroeien, dat sedert laDg reeds een ergernis is voor alle postzegelverzamelaars, do uitgifte van telkens weer nieuwe postzegela- erikel met hot doel om ten behoeve der scha'- kist van kleine Staten, als Portugal, Nicaragua en Liberia, de beurzen van de postzegelver zamelaars te plunderen. Hoe S. S. S. S. dit kwaad wil uitroeien, is nog onbekend. Maar de vereeniging bestaat, en dat is alvast iets. De werkman E., te Utrecht, in den nacht van Zaterdag op Zondag in gezel schap van eenige kameraden, begaf zich in de singelgracht naby de Smeostraat te water, zonder voldoende te kunnen zwemmen; hy werd het slachtoffer van zjjn roekeloosheid. De pogingen van zyne vrienden, die zich ook te water begaven om hem te redden, waren vruchteloos. Zyne vrouw blyft met zes jonge kinderen in droevige omstandigheden achter. Marktberichten» Alfeu, 10 JudU Aangevoerd 69 wagena kaas partijen, te zaaien 8659 stuks. Prijs: Goalscho kaas leto qual. f21.— a/23.—2do~qual. 17.— a f 20.—. Edammerkaas 22.50. Derby-kaas ƒ21.— a f 22.Leidsche kaas ƒ39.de 150 kilo (schip pond.) Handel redelijk,

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3