Burgerlijke Stand van Leiden. de „Prins Willem III", van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 9 Juni te Havre; do „Maasdam" vertrok 8 Juni van Nieuw York naar Rotterdam. De gewone audiëntie van don minister van oorlog zal op Donderdag 13 Juni a. s. niet plaats hebben. By koninklijk besluit zijn de volgende pensioenen verleendaan R. W. Boer, inspec teur der rijksbeplantingen, ƒ608; aan P. C. Biersma, commies 1ste klasse by 's ryks belastingen, ƒ464; aan W. H. F. Feltzer, deurwaarder der directe belastingen, ƒ1139; aan J. C. Scheffer, commies 1ste klasse by '8 ryks belastingen, ƒ496; aan H. Busch, commies lsto klasse by 's ryks belastingen, 447; aan J. M. Plantfeber, commies 1ste klasse by 's ryks belastingen, 570; aan P. A. Massens, commies 1ste klasse by 's ryks belastingen, 502. De duur der detacheering van den voor den tyd van drie jaren by de landmacht in West- Indiu gedetacheerde» eerston luit, der art F. Smith met drie jaren verlengd. Benoemd by het pertoneel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gezondheid dor 2de kl., de student in de geneeskunde (arts) J. Van der Meulen. Aan C. A. Bakker, gezagvoerder van hot stoomschip „Prins Hendrik", van de Stoom vaart-maatschappy „Nederland", wonende te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 1ste afdeeling van do Groot- Hertogeiyke Huisorde der Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groot-hertog van Saksen-Weimar Eisenach geschonken. 99H ollandi a". Vervolg van de roeiwedstrijden bij 's Molenaarsbrug. Achtricms gieken ouirigged. Prys 9 verguld zilveren medailles,premie: 9 zilveren medailles. „Nereua" en „De Hoop", beiden uit Amster dam, namen aan dit nummer deel. Jammer voor „De Hoop", dat hare boot kort na den start avery bekwam, waardoor men het moest opgeven. „Nereus" ging alleen door en maakte een tyd van 7 min. 18 sec. Zesriems gieken Inrigged. Ingeschreven: „Njord", van Leiden, en „Deutsche Turn- und Ruder-Veroin", van Rotterdam. Prys: 7 verguld-zilveren medailles. Premie: Een kunstvoorwerp voor den stuur man en iederen roeier. „Njord" rooide dit nommor alleen, en wel In 14 min. 38 sec. Tweeriems gieken Ouirigged. Ingeschreven „Njord", van Leiden; „Do Hoop", van Am sterdam; „Triton", van Utrecht, en „Nereus", van Amsterdam. Prys: 3 verguld zilveren medailles, „Nerous" In 9 min. 3 sec. Premie: 3 zilveren medailles, „Njord." „Triton" was van 't begin af achter en gaf het ten laatste op. Tweeriems gieken Inrigged (Juniores). Inge schreven „Spaarne", van Haarlem; „Triton", van Utrecht; „Njord", van Leiden, en „Laga", van Delft. Prys: 3 doekspelden (uitgeloofd door de Roei- en Zeilvereeniging „De Hoop" te Am sterdam), „Triton" in 15 m. 55 sec. Premie: Een kunstvoorwerp voor den stuur man on iederen roeier, „Njord." „Spaarne" kwam niet uit. Single Sculling Outriggeds. Ingeschreven „Njord", van Leiden; „Nereus", van Amster dam, en „De Hoop", van Arasterdam. Prys: Een verguld zilveren medaille, „De Hoop" in 9 min. 31 sec. Premie: Een zilveren medaille, „Njord." „Nereus" had het in de spurt opgegeven. Single Sculling Outriggeds (Juniores). Inge schreven „Njord", van Leiden, en „Do Hoop", van Amsterdam. Prys: Een verguld-zilveren modaille. Premie: Een zilveren modaille. Voor „Njord" kwam Lyclama uit, voor „De Hoop" Van Tjjen. De laatste ging met een flink spurtje af, maar spoedig kwam Lyclama too-, en bleef de eerste plaats innemen. „Njord" won dus en wol in 9 min. 50 soc. Ach trie nis gieken (Juniores). Ingeschreven „DoIIoop" en „Nereus", beiden van Amsterdam. Prys: 9 verguld-zilveren medailles. Promie: 9 zilveren medailles. Do baan had eene lengte van 2000 M. en 500 M. vóór den finish gaf „Nereus" hot op. „De Hoop" won dus en wel in 7 min. 453/- sec. De outriggednummers werden gero id over eene lengte van 200 M. zonder dra ai boei, do intriggednummors over eenö leu^ j van 3200 M. met draaiboei. De Amsterdamscbo Studentenroeivereoniging „Nerous" hoeft don prys achtriemsgieken, seniores goweigerd. „De Hoop", de oenige concurrent, inoest het door avory aan de boot opgeven, on daarom wildo „Nereus" den prys niet aanvaarden. Hiervan werd Zaterdag avond melding gemaakt aan het officieel diner, en het is te begrijpen, dat dit met do meest mogelyke blyken van instemming ontvangen werd. De presidont van „Uollandia", dr. Meur- singe, deelde do pryzen uit, en do avond was aan den dans gewyd in den tuin van „St.-Joris", door het licht van veelkleurige lampions beschenen. Wy woonden gistermiddag donja, hoe zullen wy het eigenlyk zeggen.volgens 't programma don zeilwedstrijd by, door dezelfde roei- on zeilvereeniging op het Braseraeruioer gegoven. In den waren des woords was er echter geen wedstrijd, want daartoe was er reeds in het begin to weinig, en op het laatst in het geheel geen wind meer. Toen had het zelfs wel iets van een dryfpartij. Dat was wel jammer, want hoe heeriyk het weder ook was, zoo hadden do zeilers in ieder geval heel wat meer wind kunnen gebruiken. De zeilen biDgen er meestal slap by. Er was ook thans weder een groot publiek van dames en heeren getuige van dit land- en waterfeest, hetwelk werd opgeluisterd door muziek en door de aanwezigheid eveneens van vele andere vaartuigen, ook uit Leiden en Amsterdam, zonder aan den wedstryd deel te nemen. Hier volgt het verloop van den wedstryd. No. 1. Scherpe en centerboard-vaartuigen, groot boven 10 tot en met 20 wedstrydtonnen. Uitsluitend vaartuigen met vaste roef of vast dek. (Klasse A.) Ioleggeld ƒ5 per vaartuig Prys: de groote gouden medaille der Vereeni- giDg. Premie: de groote verg.-zilv. medaille der Vereeniging. Prys: Giro/la van den heer Blauw te Am sterdam in 4 u. 6 min. 40. sec. De voorgift van dit vaartuig op De Zwerver van den heer Kol te Amsterdam was bepaald op 59 sec. De Zwerver was in de wier vastgeraakt en had door de windstilte daardoor groot op onthoud. Ongeveer l'/2 baan werd door beide vaar tuigen afgelegd. No. 2 Scherpe en centerboard-vaartuigen, groot boven 4 tot en met 6 wedstrydtonn.-n. (Klasse E.) Inleggeld 5 per vaartuig. Prys: de groote gouden medaille der Vereeniging. Promie: de groote verguld-zilveren medaille der Vereeniging. Prys: Hollandia van „Do Maas" te Rotter dam in 2 uur 25 min. 5 sec. (2 banen). De Mascotte van H. W. baron Van Pallandt v. Neerynen te 's-Gravenhage had het opge geven. Hollandia moest aan de Mascotte 16 sec. voorgeven. No. 3. Scherpe- en Centerboard-vaartuigen, groot 2'/, tot on met 4 wedstrydtonnen. (Klasse FInleggeld 5 per vaartuig. Prys Verguld-zilvtren medaille der Vereeniging. Premie: Zilveren medaille der Vereeniging. PrysBlondine van den heer v. d. Giessen te Krimpen a/d. IJsel in 1 u. 43 min. 26 sec. Premie: Vlieg van den heer H. Molönpage te Amsterdam in 1 u. 46 min. 12 sec. Verder dong mede Hero van den heer Hulsinger te IJsel monde. Hero gaf voor aan Blondine 58 sec. en aan Vlieg 74 sec. No. 4. Scherpe- en Centerboard-vaartuigen, groot tot en met 2'/2 wedstrydtonnen. (Klasse F.) Inleggeld 5 per vaartuig. PrysVerguld- zilveren medaille der Vereeniging. Premie: Zilveren medaille der Vereeniging. Prys: Ondine van den heer D. Lemmerzaal te De Koog in 1 u. 39 min., 26 sec. Aan Catharine van den heer B. J. Couvée te Haarlem, die 44 sec- vcorgift had, werd eene herinneringsmedaille uitgereikt. No. 5. Jachten, boeiers, botters, enz., groot boven 8 wedstrydtonnen. (Klasse G.) Uitslui tend vaartuigen met vaste roef of vast dek, gezeild door den eigenaar of hh. liafhobbers, met twee mannon vóór don mast. Inleggeld 5 per vaartuig. Prys: De groote gouden medaille der Vereeniging. Premie: De groote verguld zilveren medaille der Vereeniging. Prijs: Elizabeth van den heer P. Altink to Amsterdam in 2 u. 44 min. 29 sec. Aan den lieer A. F. H. Hondrichs to Amsterdam van de Mariadie 9 sec. moest voorgeven, werd een horinneringsmedaille uitgereikt. No. 6. Jachten, boeiers, botters, enz., uit sluitend vaartuigen met vaste roef of vast dek, groot boven 5 tot en met 8 wedstryd tonnen. (Klasse H.) Gezeild door den eigenaar of hh. liefhebbers. Inleggeld ƒ5 per vaartuig. Prys: do groote gouden medaille der Vereeni ging. Prernio: do groote verguld zilveren medaille dor Vereeniging. PrijsTelefoon van den heer Bernhardt Jr., te Amst., die 17 sec. voorgift gaf aan Nora van den lieer Bangert te Amst., in 2 u. 3 min. 52 sec. Do heer Bangert kreeg oen herinne ringsmedaille. Tyd van Nora: 2 uur 6 min. 35 soc. No. 7. Jacbton, boeiers, botters, enz., groot boven 3 tot en mot 5 wedstrydtonnen. (Klasse I.) Inleggeld ƒ5 por vaartuig. Pr(js: de groote verguld-zilveren medaille der Vereniging. Pre mie: do grooto zilveron medaille der Ver oeniging. Prys: Hou Moed van mr. N. M. Lebret te Zevenbergen met 38 sec. voorgift aan Elisa- bfth van den heer C. Hooikaas te Rotterdam in 1 uur 56 min. 36 sec. Tyd Elisabeth1 u. bi min. 22 sec. Den heer Hooikaas werd een herinneringsmodaillo aangoboden. No. 8. Tjctters, enz., groot boven 2 toten met 3 wedstrydtonnen. (Klasse K.) Uitslui tend bemand door hh. liefhebbers. Inleggeld ƒ2.50 per vaartuig. Prys: de groote verguld- zilveren medaille der Vereeniging. Premie: de grooto zilveren medaille der Vereeniging. Fry's: Argo van B. C. en P. H. Schouten to Alfen in 1 u. 20 min. 47 sec. Alctta van den heer Parmentier to Leiderdorp (horinno- ringsmedaille) had 18 sec. moeten voorgevon en maakte een tyd van 1 u. 36 m. 20 sec. No. 9. Tjotters, enz., groot boven 1.4 tot en met 2 wedstrydtonnen. (Klasse L.) Inleg geld ƒ2.50 por vaartuig. Prysdo groote verg. zilv. med. der Vero.niging. PromieDe groote zilv. mod. der Vereeniging. Voor dit nummer waren geen inschry vingen. No. 10. Tjotters, enz., groot tot en met 1.4 wodstrydtonnen. (Klasse L.) Inleggeld 2.50 per vaartuig. Prys: Verguldzilveren medaille der Vereeniging. Promie: Zilveren medaille der Vereeniging. Prys: .4mia van den heer J. Lips te Am sterdam in 2 u. 22 min. 43 sec. Promie Johanna van den beer Sillovis te Leiderdorp in 2 u. 26 m. 41 sec. Anna gaf aan Johanna en aan Anna Maria van den heer Hopman te Leiden voor 2 m. 28 sec. No. 11. Platbodem-vaartuigen. Prys: Een Kunstvoorwerp. Premio: Een kist sigaren. Dit nummer werd door den geringen wind niet ten einde gebracht. Alle deelnemers ont vingen een souvenir. INGEZONDEN. Geachte heer Cloos! Het zou onbeleefd zyn U niet te antwoorden en dit strekke my tevens ter verontschuldiging dat ik wederom ruimte in het Dagblad vraag. Wanneer iemand, hetzy in persoon, hetzy schriftelyk, e9ne ver klaring doet van woonplaatsverandering, moet by het getuigschrift „ontvangen". Of de schriftelijke verklaring in behoorlyken vorm is, staat ter beooideeling van het Gemeente bestuur. De secretaris, die handelt als de heer Blankestyn, gaat ook zyne bevoegdheid te buiten; dit zult ge stellig met my eens zyn. Overigons komt het my voor dat het in eene enveloppe sluiten van een verhuisbiljet veel eenvoudiger is dan eene wandeling naar Oegstgeest of Zoeterwoude. Ook hob ik volstrekt geen aanmerking gemaakt op het woordje „ons"; maar daarop, dat iemand, die van zichzelf als „ons" spreekt, zoo weinig waardigheidsgevoel schynt te hebben. Er is nu eene dergeiyke briefkaart, waarop „ons" vervangen is door „my", maar de belanghebbende met „je" wordt aange sproken. Deze kleingeestige handelwyze, die den man teekent, kunt ook gy niet goed keuren, daar ben ik zeker van. En nu, waarde heer, de beide briefkaarten zullen weldra zyn in handen eener „bevoegde" autoriteit, aan welke het eindoordeel kan worden overgelaten en die de eigenaardige wyze van correspondeeren van den gemeente secretaris zeer zeker naar waarde zal weten te schatten. Achtend, Leiden, Uw dienstw. 10 Juni 1895. v. D. [Hiermede sluiten wy het debat over deze zaak. Red.] Geveilde pcrcoele a. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 8 Juni 1895, ten overstaan van J. A. Van Hamel, notaris te LeidenHet heerenhuis met tuin en bouwterrein, aan den Hoogen Ryndyk, onder Zoeterwoudo, gemerkt 103, ni=t gogund. Eerato huwelijksafkondiging van 9 Jnni. L. Eamet jm. 22 j. cd J. E. Van HoateD Jd. 21 j. J. Kromwijk Jm. 22 j. en M. C. Van Wtjk Jd. 23 j. G. Van den Broek Jm. 23 J. en J. B om Jd. 29 j. LIS3E. Geboren Jacobus, Z. van J. M. Leiobor on J. Van Oosten, i— Anloniue Theodorus, Z. van J. Van Graven on H. Van Itniten. Johannes, Z. van O. Van Kampen en J. W. Bouwman. 1LLEGO.M. Ondertrouwd: J. Schimmel eu W. Dt-r Linden. Bevallen: J. Mathol gob. Verhagen Z. H. Van Ruiten geb. Sprengore Z. Overleden: J. Van Bougondiën 37 j. C. Kool 20 j. H. v. d. Worff 1 m. Gemengd Nieuws. In den middag van don 21sten Mei kwam een vyftal jongens by den tapper H. R. S in de Narmstraat, te Leiden en vroegen een borrel, die hun werd geweigerd, omdat de tapper reeds een week te voren leergeld had betaald, toen diezelfdo klanten ook een borrel by hem gedronken hadden zonder betaling. Één der jongens, F. v. d. M., gapte daarop een karaf met citroenbilter, schonk in een poortje in de Kruisstraat het bitter over in een flesch en gooide toen de karaf st.uk. De knaap, die al acht maanden gevange nisstraf wegens diefstal achter den rug had, wist niets anders tot zyne verdediging aan te voeren dan dat hy een borreltje ophad. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank, waar dit zaakje heden behandeld werd, accepteerde natuurlijk dit excuus? niet en vorderde voor den knaap, die groote onrust tewcegbrongt in Leiden en bopaald gevaariyk voor de maat- schappy geacht wordt oen jaar gevangenisstraf. Mer Hyrr.ans wees op een leemte in de dagvaarding en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Naast v. d. M. namen vervolgens plaats J F. v. W., kuiper, en T. Z., schippersknecht, die mot nog twee kornuiten, W. J. C. en A. L. die heden niet verschenen waren op dienzelfden raiddag van 21 Mei op de Mare te Leiden de orde hadden verstoord door te trachten een dronken kameraad aan de handen van de politie te ontrukken, waarby den agent van politie A. M. de helm werd afgeslagen en de sa el afgenomen. Algemeene ontkentenis van de zyde der beklaagden en even pertinente bevestiging van het verzet door den verbalisant, nog ver sterkt door de verklariagen der gehoorde getuigen. Su'ost.-officier van justitie mr. Van Buttingha "VNTchers, achtte dan ook de schuld van alle beklaagden bewezen, en vorderde hunne ver- oordeoling, ieder, tot drie maanden. Mr. Hijmans, die ook in deze zaak voor v. d. M. optrad, opperde weder eeDige be zwaren tegen de dagvaarding en concludeerde tot het opleggen van een lichtere straf. Uitspraak over acht dagen. Gisteren had vanwege de Rot- terdamsche wielrydersvere<niging „T.H. O. R." de derde internationale wegwedstryd plaats van Rotterdam naar Utrecht en terug, in twee afdeelingen: seniores en juniores. Van eerst genoemde» waren 20, van laatstgenoemden 57 personen ingeschreven. Afstand 113 KM. De heer W. Z. Van der Mey, uit Leiden, had namens de L. W.-V. „All Right" inge schreven in de afdeeling der juniores en bereed een Humber-machine. Onder de seniores waren Cordang, Witteveen, in één woord de keur der Nederlandsche weg rijd ers. By de juniores waren een Deen, eenige Engelschen, een Duitscher en 7 Belgen. Veel personen waren aan den start aan wezig en geregeld ging alles af. Alle leden van „All Right" hadden zich, getrouw aan de roepstem van het bestuur, over den ge- heelen weg verspreid. By Bodegrave wachtte onzen kranigen ryder de Humber-safety- tandem op. Alle deelnemers zaten daar nog by elkaar. Met een prachtigen spurt volgde by daar de tandem en liet allen achtermen wil zelfs dat er daar een gangetje gezet werd van 45 KM. per uur. In Rotterdam waren allen ln spanning. Ongeduldig liepen de leden daar rond. Plotseling wordt er geseind, man maakt ruim baan en Van der Mey vliegt met een prachtigen gang over den eindstreep, allen, zelfs de buitenlanders, achter zich latende. Hoezees en hoera's vlogen toen in machtige menigte door het luchtruim. Eerewijn schuimde om den kranigen ryder een welkomstdronk toe te wyaen. Zyn rit W3S prachtig. Men vergelyke slechts, want Cordang won ver leden jaar deze race in 3 uren £3 min., terwyi Van dor Mey nu maakte 3 uren 54 min. Na het aanbieden van een diner, wachtte hem, te Leiden aange.komeqr,^et trein 9 u. 5 m., hier een schitterende ontvangst. Rytuigen, muziek, bengaalsch vuur en een 30 tal wiel- ryders, zetten den stoet luister by, die na een kleinen omgang door de stad op het Club lokaal (Plaats Royal) ontbonden werd. Hier werd de eerewijn nogmaals officiéél geschonken en den jeugdigen Van der Mey een prachtige krans overhandigd. Gezelligheid en vroolijkheid voerden den hoofdtoon en laat nog werden felicitaties en gelukwenschen van vele zyden ontvangen. De bond was op het feest ver tegenwoordigd door een zfiner consuls. Der vermelding is nog waard dat Van der Mey 't eerst aangekomen was bij de juniores, doch dat zyn tyd beter is dan van den 2den aangokomene bij de seniores. Daar by de 100 KM. (de geheele weg was 113.6 KM.) gereden heeft in 3 u. 30 m zal hem hiervoor namens de Vereeniging „All Right" nog een prachtige medaille worden aangeboden. De volledige uitslag is als volgt: Afdeeling „Juniores." 1ste prijs A. Eere prys: Zilveren beker, uitgeloofd door den heer F. B. s' Jacob, burgemeester van Rotterdam. Deze beker moet tweemaal door denzelfden ryder gewonnen worden. B. Verguld zilveren medaille: "W. Z. Van der Mey van „All Right" te Leiden, in 3 u. 54 min. en 42 sec.2de pr. A. G. Immink van „De Zwaluw" te Utrecht, in 4 u. 6 min. 50 sec.; 3de pr. A. Winge- laar van idem, in 4 u. 7 min. Sft sec.; 4do pr. G. L. Kluiver, Hilversumsche „Veld Club"; 5de pr. T. A. De Vletter van „Utile Dulci" te 's-Gravenhage; 6de pr. J. C. M. Brugma van de „Zwaluw" te Rhenen; 7de pr. J. M. H. Boele, van „Achilles", te Amsterdam; 8ste pr. Aert8, van „Union Cyclist", te Saint Gilloise (België); 9de pr. J. W. v. d. Velden Jr., van de „Wielr.-Club", te Dordrecht, en „T. H. O. R 10de pr. EL Myin van de Antwerpsche „Bicycle Club"; lldo prys Jackson van de „Leidsohe Wielrijdersvereeniging" 12de pr. Hippolyte Pratte, van de Antwerpsche „Bicycle Club". Bovendien ontving Myin een verguld zil veren medaille voor het eerst aanwezend lid der Antwerpsche Bicycle-Club, en Van der Velden een bronzen medaille voor het eerst aankomend Clublid in de afdeeling Juniores. Afdeeling Seniores. 1ste prys. A Eere- prys: Medaille van H. M. de Koningin. (Ver dedigers Jaap Eden en M. Cordang). Daze prys moet 2 maal achtereenvolgend of3-maal in 't geheel door denzelfden ryder gewonnen worden. B. „T. H. O. R."'s Java Beker, uit geloofd door het Clublid den heer Joh. Van Wachem. Deze prys moet 2 maal door den- zelfden ryder gewonnen worden. C. Massief gouden medaille: M. Cordang, van de ver eeniging „Meteor" te Maastricht en „T.H. O. R." in 3 u. 36 min. 34 sec., dat is 17 minu ten vlugger dan in 1894; 2de pr. P. Hart Nibbrig Jr., van „E. D. O." Hilversum, in 3 u. 58 min. 22 sec.; 3de pr. Joh. Doornekamp, van „A. A. C." Arasterdam, in 4 u. 0 min. 11 sec.; 4de pr. Lura, van „A. B. Club" Antwerpen; 5de pr. B. J. G. Faasen, van „De Zwaluw" Utrecht; 6de prys Joh. Spaans, van „Do Zwaluw", Ouden Ryn; 7de pr. Wil- ladsen, „Danish C. Union", kampioen Dene marken; 8ste pr. Hk. Beisenherz Jr., „A. A. C." Amsterdam; 9de pr. Henri Sannes, „A. B. C.'\ Antwerpen; 10de pr. Th. H. Saakes Jr., „Snelvoeters", Don Haag. Bovendien behaalde Cordang een bronzon medaille als eerstaanwezend Clublid van „T. H. O. R." in de afdeeling Seniores. Witteveen had weder pech. Op den heen weg kreeg hy even voorby Bodegrave hevige krampen, waardoor hy het moest opgeven. Doornekamp's achterband sprong op den terug weg naby Gouda, toch behaalde hy nog den 3den prys in de afdeeling Seniores. Behalve dat enkele deelnemers lichte kwet suren kregen, liep de wedstryd zonder onge lukken af. Duizenden en duizenden bewogen zich langs den weg in alle gemeenten, die gepasseerd werden. In de eerste plaats was natuuriyk het eindpunt de groote attractie. Gisteravond werd te Bodegrave een feest- maaltyd iu „Tivoli" gegeven, waaraan meer dan 70 personen aanzaten. Een aangename geest heerschto onder Nederlanders, Belgen en Engelschen. Menig harteiyke dronk werd' aan de gasten gewyd door de heeren Kool hoven en Frans Netscher en den preside; t van „T. H. O. R.", den heer Hoek. Voor drie jonge mannen uit Alfen en Oudshoorn, die te Oudshoorn moedwillig een kippenloop vernielden, en, volgens geruch ten, nog voor honderden guldens schade in genoemd dorp aanrichtten, werd heden voor de Haagsche rechtbank twee maanden ge- eischt en voor een arbeider uit Oegstgeest en twee uit Rynsburg, die den nachtwaker uit Voorburg dreigden overhoop te steken en te slaan, toen hy hun aanhield wegens overtre ding der verordening op de hondenkarren, eveneens twee maanden hechtenis. Door den Hoogen Raad werd heden verworpen het beroep van den timmer man, wegens diefstal van kleedingstukken uit de magazynen van de firma Peek en Cloppon- burg in Den Haag tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De stoomtram der H. IJ. - S. - M. van Den Haag naar Scheveningen vervoerde gisteren 10,200 passagiers, die met het warme weder aan zee vertoefden. Het aantal abonnementen voor het Kurhaus te Scheveningen is thans ge klommen tot 917 hoofdkaarten, 1406 by kaarten, 216 kinderkaartentotaal 2539. Gisteren, Zondag, werden 895 dagbiljetten verkocht. Gisteren (Zondag) werd de wareld- tentoonstelling te Amsterdam bezocht door ongeveer 15,000 betalende bezoekers. De straatroovers te Amsterdam treden met den dag brutaler op; het blykt uit het volgendo: Zaterdag-morgen is een 19-jarig jongeling, dio voor zyn patroon aan een der finantiëele instellingen aldaar geld gehaald had, het vol gende overkomen do jonkman droeg het geld in een zakje in de hand en moest er mede zyn op do Bloemgracht. Op weg daarheen begaf bij zich in het urinoir op de Keizers gracht bij de Westermarkt, waar een oogenblik later een kerel binnentrad, die hem blykbaar reeds eenigen tyd gevolgd had, belust op het zakje met geld. Brutaalweg greep het sujet naar het zakje en gaf tegeiykertyd den jon geling met een mes eenige diepe sneden over de hand, zoodat het bloed er uit gutste en hy, door de pyn overmand, het zakje wel loslaten moest. De roover ging er toen ylings van door, na eerst nog zyn slachtoffer, die om hulp begon te roepen, eenige vuistslagen in het gelaat gegeven te hebben. Een ander, die in de nabyheid stond, blykbaar om, als 't noodig was, by het brutale werk behulpzaam te zyn, verwijderde zich met hem. Do beroofde jonge man had ook nog een aanzienlijk bedrag aan bankpapier in den bin nenzak van zyn jas geborgen. Gelukkig, dat de roovers daarvan onkundig waren. Do terrein-exploitanten op de tentoonstelling te Amsterdam hebben in hun stryd over den toegangsprijs hun zin gekregen. Nadat Zaterdag twoemaal was vergaderd en tweemaal met het uitvoerend comité was ge confereerd, heeft het laatstgenoemde, naar wy vernemen, besloten om in 't vervolg den toegangsprijs op 1 ticket of 50 cents te stellen. De exploitanten wareD dan ook tamelyk sterk; niet alleen was het eerste adres van Oud- Hollanders door 34 personen onderteekend, maar dat van de gezamenlyke exploitanten van Oud Holland en op het terrein werd door meer dan 120 personen gesteund, waaronder ook de exploitant van de mailboot. AH.) Zeer treurig luiden de berichten uit Obersdorff, de badplaats in het Hongaar- sche comitaat Oedenburg, die dezer dagen door een hevige overstrooming werd geteisterd. Ten gevolge van hevige regens, die eenige dagen aanhielden, waren de beken op de naburige bergen zoo gezwollen, dat zy buiten de oevers traden. Een ontzaglyke water massa stortte toen plotseling van do hoogte in het dal neder en overstroomde het geheele dorp, zonder dat de inwoners en de badgas ten zich konden rodden. Het aantal der per sonen, die by deze ramp het leven verloren, is nog niet bekend. In Chitral hebben de Engelschen weer een échec geleden. Te Londen is bericht ontvangen, dat een der Engelsche forten in dat land door de inboorlingen is overvallen. E9n officier, luitenant Horne, en 11 soldaten sneuvelden. De Fransche minister van kolo- niën heeft weer een telegram medegedeeld van generaal Duchesne. Tot dusver is nog geen beslissende slag op Madagascar geleverd. Volgens het bericht van den generaal hebben de Hova's hun troepen samengetrokken by Mevatama, waar zy de Franschen afwachten. De slag zal derhalve waarschynlyk daar wor den geleverd. Tot de grootste bezienswaar digheden van Londen zal dezen zomer do „Empire of India Exhibition" behooren, die op de Earl's court, een oppervlakte van 25 acres, is georganiseerd. De tentoonstelling is reeds de vorige week door den hertog van Cambridge geopend, maar verkeert nog steeds in wording. Zooveel blykt intusschen reeds, dat zy zelfs voor het aan reusachtige af metingen gewende Londen een onderneming van grooten omgang is en zooveel beziens waardigheden bevatten zal, dat zelfs de meest kyklustige bevredigd zal zyn.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2