Gemeenteraad van Lelden. Zitting van hcdennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de beer Was, burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Juta, De Sturler, ekhuyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, erhey Van Wijk, Van Lidth de Jeude, ockema Andreae, Pera, Kerstens, Hasselbach, Verster Van Wulrerhorst, Kroon, Stadhouder, Cock Van Hoeken, Van Kempen, Van Dissel, De Vries, De Goeje, Kaiser en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Hamel en Siegenbeek van Heukelom. Aan de orde kwamen de volgende punten 1<>. Verzoek van Dr. P. L. Rijke, om ontslag als i Curator van liet Gymnasium. (145) 2°. Benoeming van een Curator van het Gymna- e'um- (145) go idem van oene tweede onderwijzeres aan de Mtiejesackool 2dc klaaee. (129) 40, Verzoek van de Koninkl. Ned. Grofsmederij, ier bekoming ju eigendom van grond aan den Zuideingel. (125) B». Voorstel tot wyziging van de heffing van markt- geld wat de veemarkten betreft. (126) 6°. Yerzoek van de Wed H. J. HnlshofTSiddré, om ontslag als lid van het college van Yrouwen- Kraammoeders. (128) 7°. Staat van af- 0.1 overacbrrjving op de begrooling dienti 1895, ad ƒ210. Herstellingen huis Aal markt (131) rr 8°. Verzoek van IT. W. Hoogeboom, om terugbetaling van hondenbelasting. (132) 0°. Idem van C. Hem mts, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderv\ys. (133) 10°. Idem als voren van de Wed. C. W. Zeverijn. (134) 11°. Idem van E. J. De Brnyn, ter bekomÏDg in eigendom van water en grond aan don llijn bh do Borstelbrog. (135) 12°. Voorstel tot regeling van de jaarwedde der brugwachtere. (1SG) 13°. Idem tot het verleenen van cene toelage aan den Secretaris van het College van Zetters. (187) 14°. Verzoek van het Bestuur der Zondagsschool „Jeeaia", om het gebruik van het schoollokaal in de Gorteatraat (138) j5°. Idem van C. M. Jnrgens, om een stoep te leggen voor perceel Rijnstraat N°. 7. (189) 16°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting dieDet 1894, van de Stedelijke WerkiDriebt ug. (140) 17°. Verzoek van A. Thora, om VTijBtelling van schoolgeld, H. Burgerschool voor Jongens. (141) 18°. Idem van W. Tb. L. Schmidt, om terugbetaling van schoolgeld, Kweekschool voor onderwijzers en vrijstelling van schoolgeld Hoogere Burger school voor Jongené, (142) 19°. Staat van af- en overscbryviDg op de bogrooting, dienst 1894. ad 9479. (143) 11 20°. Bekeni ig van de Bank-van-Leening, over 1894. (144) 21°. Staat Model A op de begrootiüg dienst 1894, ad ƒ422.191. Tekort op de rekening der Bank- van-Leen ie g. (130) I 22°. Concept-Verordening op het bonwen en sloopon. (127) L Punt 1 Werd aan dr. P. L. Rijke, onder applaus, op de meest eervolle wijze ontslag als curator van het gymnasium verleend, nadat de Voorzitter eenige van waardeering getuigende woorden had gewijd aan de vele en gewichtige diensten, welke adr. gedurende bijna 50 jaren had bewezen. Punt 2 werd benoemd dr. A. W. Kroon Jr., met 21 stemmen. Eén stem was uitgebracht op prof. J. C. Kluyver, terwijl 2 biljetten iu blanco waren. Punt 3 werd benoemd mej. W. Klinkert, thans 3de onderwijzeres aan dezelfde school, met 22 stemmen. Twee biljetten waren blanco. Punt 4 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 5 werd tot eene volgende vergadering aangehouden, op verzoek der Kamer van Koophandel, die omtrent dit voorstel alsnog advies wilde uitbrengen. De Voorzitter deed vocraf nog eenige mededeelingen, ook in ver band met het vroeger verslag dier Kamer en de commissiej van financiën, waarom B. en Ws. het voorstel hadden gedaan: het Dage- lyksch Bestuur was van de noodzakelijkheid eener verhooging ten volle overtuigd. I Gunstig werd beschikt op de punten 6 en 7; afwijzend op punt 8, gunstig op de punten 9—12. Aangehouden werd punt. 13, omdat nog geen rapport was ingekomen der commissie van financiën. Punt 14 werd toegestaan, nadat de heer Pera enkele opmerkingen had in het midden gebracht, dewfil nog een andere vereenigiDg van hetzelfde lokaal gebruik maakte, wat bij vreesde dat tot moeilijkheden kon aanleiding geven als er soms iets beschadigd mocht worden, welke bezwaren* echter door den Voorzitter niet werden gedeeld. Goedgekeurd werden de punten 15 18. By punt 19 gaven de heer Juta als wet houder van financiën en de heer De Stürler als wethouder van fabricage enkele inlichtingen naar aanleiding der door do commissie van I financiën omtrent sommige punten gedane op- j merkingen, voor welko inlichtingen de heer Drucker als voorzitter van genoemde commissie 1 dank zeide. Punt 20 werd unaniem goedgekeurd, nadat do heer Drucker zich als voorzitter van heeren Bank-commissarissen tydelyk uit de zaal had verwijderd. De staat, bedoeld in punt 21, werd eveneens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna werd op voorstel van den Voorzitter tot een geheime zitting overgegaan. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. was iügekomen: Een missive van den heer J. Korevaar, houdende kennisgeving dat hy de benoeming tot lid van htt bestuur der „Practische Am bachtsschool" aanneemt. Da rekening dienst 1894 van de Leidsche Duinwatermaatschappij met balans. (Is ter inzago van de leden in de Leeskamer neder- gelegd.) Esn verzoek van de directie der brood- Shriek Ceres" om ontheffing van de bepaling van art 221 der Algemeeno Poll tie- verorde ning, voor een houten gebouwtje aan de achterzijde van de fabriek aan de Zydgracht. Vei zoeken van dr. A. C. Hartevelt (Rotter dam) en dr. J. M. "VV. Kramer, om benoemd te worden tot stadsgenees- en heelkundige ter vervulling der a. s. vacature - C. Winkler Prins, wegens vertrek naar Indië. Een verzoek van P. Van Leeuwen te Voor hout, om vergunning tot het doen maken van een stoep in de Haarlemmertrekvaart nabfi de „Boniekoe". Een verzoek van den heer M. Koese te Lisse om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor het bezoeken van de kweek school voor onderwijzers. Een verzoek van den heer R. Jesse Rz. om continuatie in zijne betrekking van gemeente-apotheker. Verder werd nog medegedeeld: dat aan den met ingang van 1 Juni jl. eervol ontslagen brugwachter W. Nuis, naar aanleiding van de overgelegde verklaringen van twee geneeskundigen, waaruit blijkt dat hjj wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken niet meer in staat is zijne betrekking waar te nemen, een pensioen is toegekend van ƒ109.79 's jaars, berekend naar eene jaarwedde van ƒ465 en 14J/12 dienstjaren; dat, ingevolge Raadsbesluit van 4 Juni 1863, volgens den rooster, de commissie voor de loting by de schutterij dit jaar zal zijn samengesteld uit de leden W. F. Verhey van "Wyk en dr. W. Van Lidt de Jeude, terwfil de leden mr. E. De Vries en mr. H. L. Drucker de commissie van onderzoek by de schutterij zullen uitmaken, en dat mede ingevolge dat raadsbesluit al de overige raadsleden als plaatsvervangers zyn aangewezen. (De lotiug heeft plaats op een dag in het laatst van Juni, des voormiddags te 9 uren. De commissie van onderzoek houdt twee zit tingende eene omstreeks half Juni, de andere omstreeks half Juli, beide des voormiddags); dat by de a. s. verkiezing van 9 leden van den gemeenteraad op 16 Juli a. s. zitting zullen hebben: in het hoofdbureel op het Raadhuis: de burgemeester, voorzitter, en de heeren N. Stadhouder en dr. A. W. Kroon, leden; in het onderbureel aan den Burg: de heeren mr. L. M. JJ. H. Kerstens, voorzitter, dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom en W. Pera, leden in het onderbureel in de school aan de Mare: de heeren "W. F. Verhey van "Wyk, voorzitter, dr. Th. W. Van Lidth de Jeude en mr. Egbert De Vries, leden; BUITENLAND. Frankrijk, De reis van den president Faure gaat voorspoedig. De gewone aanspraken van auto riteiten en geestelijken, bet aanbieden van ruikers, enz. en allerlei vreugdebetoon ont breken niet. Opgemerkt wordt dat de president de meisjes, die hem bloemen aanbiedeu, niet kust, zooals Carnot deed. Den Zaterdag bracht hy te Royan en Clermont door, in welke laatste plaats hy in zyn jeugd leertouwers- leerling was geweest. Hy werd zeer toege juicht, toen hy zfin rytuig wegzond en van de prefectuur naar het stadhuis wandelde, om er een bal bij te wonen. Zondag vertrok hy over Tulle naar Périgueux, het eigenlijke doel van den tocht, waar by het bondsfeest der gym nastiekverenigingen presideeren zou. De bis schop van Tulle en die van Périguoux hebben toespraken gehouden, waarin zy de toetreding der geloovigen tot de republikeinsche staats regeling overeenkomstig de vermaningen des Pausen op den voorgrond stelden. De presi dent antwoordde geheel in den geest van eendracht en samenwenking. De heer Félix Faure is gisteren te Bordeaux aangekomen. Evenals in de andere steden, welke de president reeds heeft bezocht, viel hem ook daar eene warme ontvangst ten deel. De Fransche minister-president Ribot heeft een treurig verlies geleden. Zyne zuster, mevrouw Lambert, te Calais, is onder een stoomtram geraakt; hare beenen werden ver brijzeld en zy is aan do gevolgen overleden. Dulrnch I au<L De zaak van Hammerstein, te Beiiyn, hoofd redacteur van de „Kreuz Zoitung", begint in de laatste dagen weer veel van zich te laten spreken. In de eerste plaats wordt van ver schillende kanten bevestigd dat Hammerstein, ondanks alle tegen hem gerichte besebuldi gingen, hoofdredacteur van het blad zal blyven. In een provinciaal blad werd gisteren onomwonden gezegd, wat men elkander al lang in vertrouwen verteld heeft, dat Ham merstein pocht op het bezit van brieven, die hooge aristocratische afgevaardigden, geest verwanten van hem en tevens mode-eigenaars van de „Kreuz Zeitung", in den loop van do laatste jaren aan hom hebben geschreven, brieven, die beleedigende uitdrukkingen be vatten over hooggeplaatste personen, regee ringspersonen zelfs. Hammerstein, die een wanhopigen strfid voert voor zfin politiek, maatschappelijk en stoffelijk bestaan, most gedreigd bobben, den inhoud van die brieven, die voor hun schrij vers Ihah? hoogst onaangenaam zyn, te verklappen als men hem ontslaat. Dat drei gement' schijnt voor het oogenblik succes te hebben gehad, zoodat Hammerstein voorloopig tegen den wil van de eigenaars van do „Kreuz- Zeitung", hoofdredacteur van dat blad blyft Maar aangezien de tegenstanders van Ham merstein de zaak zeker niet zullen laten rusten, is men zeer nieuwsgierig naar den afloop. Langzamerhand schfint de geheel© aange legenheid aan te groeien tot een politiek schandaal, zooals er in Duitschland nog nooit een geweest is. (N. R. C.) Italië. De aanslag op den Italiaanschen afge vaardigde Ferrari werd gepleegd, terwijl deze met een vriend door de straten van Rimin wandelde. Beide mannen liepen langs een troepje menschen, die Ferrari beleedigingen naar liet hoofd wierpen. Ferrari naderde en er ontstond een woordenwisseling, te midden waarvan een schot gelost werd. De kogel veroorzaakte een schampschot aan de kin en drong daarna in den hals. Vele personen zfin in hechtenis genomen. De Amerikaansche kardinaal Gibbons vertoeft te Rome en is door den Paus zeer hartelijk ontvangen. De kardinaal is opgetogen over de helderheid van geest en het herinne ringsvermogen van Leo XIII, dien hy sedert zes jaren niet gezien had. Groot-Brltuunlë. Gladstone moet nog zyn kamer houden, maar gaat goed .vooruit. Men hoopt dat hy den 12den dezer'reeds te Gravesend scheep kan gaan, om een zeetochtje in de Oostzee te doen en by de opening van het Noord- Oostzee-kanaal tegenwoordig te zyn. De Sultan van Johore (een klein r(jk in Achter Indië), die sedert eenigen tijd te Lon den vertoefde, is daar gisteren overleden. Johore behoort tot de Engelsche bezittingen op het schiereiland Malakka. Spanje» Kapitein Clavyo is gistermorgen gefusilleerd wegens den moordaanslag op d3n kapitein- generaal van Madrid. Des nachts om twee uren werd hem medegedeeld, dat de regeering het vonnis van den krygsraad had bekrachtigd. Hy bleef zeer kalm, schreef een afscheilsbrief aan zyne verloofde en ontving nog bezoek van twee zyner noveo, tegenover wie hy de hoop uitdrukte, dat de kapitein generaal van zijne wonden zou herstellen. De terechtstelling had buiten de stad plaats. By het eerste salvo van het executie-peloton viel de kapitein, door drie kogels in het hoofd getroffen; daar hy nog leefde, werd hem door een soldaat bet genadeschot gegeven. Ver volgens defileerden de troepen voorbij lijk van den ongelukkigen officier. Tot dusver bestaat er weinig hoop op generaal Rivero's herstel. In zfioe plaats is nu voorloopig generaal Sabos Marin tot militair commandant der hoofdstad benoemd. Vereeuigde Staten, De „Daily News" verneemt dat de zilver beweging in het Zuiden en "Westen der Ver eenigde Staten afneemt. De bladen in het Zuiden, die het zilver voorstonden, beginnen zich voor h?t goud te verklaren en ofschoon de 'oimetaliaten veel ophef maken van hunne macht, is hun zaak ongetwijfeld veel zwakker dan eenige jaren geleden. Het is een feit, dat byna niemand er thans met eenig vuur voor optreedt, behalve candidaten voor het presi dentschap, die meenen dat zij de voorstanders van vrye zilvermunting zullen winnen, als zy zich voor een internationaal bimetalisme ver klaren, wel wetende dat hiervan niets kan komen. China 011 Japan, De Chineesche commisssaris, Li-Ching-Fang, de zoon van den onder koning Li-Hung Chang, is met den Amerikaanschen gemachtigde, Foster, te Shangaï teruggekeerd, na officieel het bestuur over het eiland Formosa aan den Japanschen gouverneur, admiraal Kaba yama, overgedragen te hebben. De Chineesche regeering heeft nu haar plicht vervuld en laat het verder aan de Japanners over, om de Formosanen tot gehoorzaamheid te dwin gen, eene taak, welke hun zeer goed is toe vertrouwd. Foster is van plan met de eerste stoom- gelegenheid naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Tot dusver zyn de Japansche troepen zeer voorspoedig geweest. De haven Kelung be vindt zich reeds in hun macht en waar- schjjnlfik zullen weldra ook de andere voor naamste plaatsen van Noord-Formosa worden bezet. Tot dusver hebben de Japanners nog geen ernstigen tegenstand ondervonden van de Formosaansche republikeinen, die, waar de Japansche soldaten zich vertoonen, on middellijk het hazenpad kiezen. Ook de Chineesche strijdmacht in het noor den van Formosa is by het naderen dj Ja panners uiteengeloopen. Do scldaten en het gepeupel plunderden. De regeeringsgebouwen- te Taipebfoo en Hobe werden verbrand. De republiek heeft schipbreuk geleden. President Tang is ontvlucht. De vreemdelingen zyn veilig. TurEtlJe ca de mogendheden. Nadat de Porte de mogendheden drie weken had laten svachten, is het lang verbuide ant woord op de nota Dinsdagmiddag ontvangen. Het uitvoerige document is in het Turksch opgesteld De inhoud wordt vooralsnog ge heim gehouden, maar van wélingelichte zyde wordt verzekerd dat het antwoord niet bevre digend is, en gelijkstaat met een weigering van de voornaamste punten, namelijk do benoe ming van een oppercommissaris voor Armenië en de aanstelling van een gemengde com missie. De Porte wil dus het beginsel van de controle door de mogendheden niet goed keuren; zy biedt enkel aan, de hervormingen in te voeren, die verordend worden in den ouden codex Aristarchi, welke gedurende de laatste halve eeuw slechts in naam gegolden heeft. Voorts zegt men, dat de Porte bereid is een amnestie af te kondigen voor allo Armeniërs, die by de jongste gebeurtenissen betrokkken zijn. Indien dit werkelijk de inhoud is van de nota, lijdt het geen twijfel of de mogend heden zullen haar terugzonden en een datum bepalen voor het onvoorwaardelijk aannemen van het oorspronkelijk plan van horvormingoc. Mocht de Porto blyven weigeren, dan ver wacht men dat de mogendheden, Engeland voorop, tot maatregelen van geweld zullen overgaan. Immers, de gezanten hebben [den sultan uitdrukkelijk verklaard, dat geen wij ziging in het beginsel van de voorgestelde hervormingen zou geduld worden en aan de geëischte waarborgen niets zou verminderd worden. Zelfs in Turksche kringen wordt de kop pige houding van den sultan in deze aange legenheid scherp veroordeeld. Zoowel in de oud-Turksche als in de jong-Turksche partij vindt meer en meer de overtuiging ingang, dat het voor de Porte het beste is, naar den raad der mogendheden te luisteren. Na ontvangst van het antwoord der Porte hadden sir Philip Currie en de Russische gezant Nelidoff een bijeenkomst in de woning van den Franschen gezant Cambon, om te overleggen wat hun te doen stond. De zaak zal nu spoedig een beslissende wending nemen. Volgens een telegram uit Konstantinopel is men in politieke kringen aldaar eenigszins verrast dat de Porte een dergelyk antwoord heeft durven zenden na de besliste houding van de drie mogendheden. Men vermoedt daarom dat de sultan indirect in zyn verzet is gestijfd door een Europeesche mogend heid, maar welke dat zoa zijn, wordt er niet bijgevoegd. Telegrammen. DJEDDAH, 5 Juni. De Britsche kruiser „Piqué" is hier aangekomen. BORDEAUX, 6 Juni. De president der kamer van koophandel sprak in een toost den wensch uit, dat Frankryk zou terugkeeren tot de politiek der handelstractaten. LONDEN, 6 Juni. De „Daily News" deelt in een finantiöel artikel mede, dat te Parijs gesloten is een overeenkomst tot het uitgeven eener Chineesche leening van 15,000,000 a 16,000,000 pd. st., door een consortium, aan welks hoofd de „Banque de Paris" staat, met garantie van Rusland. MADRID, 6 Juni Maarschalk Martinez Campos ontving bericht van de aanstaande landing van eenige hoofden van den opstand op het eiland Cuba. In verschillende provinciën zijn teekenen van agitatie waargenomen. Men vreest dat de opstand zich uitbreidt. De maar schalk heeft opnieuw zes bataljons gevraagd. De regeering besloot onmiddellijk tien bataljons te zenden. Ten gevolge der berichten, van maarschalk Campo3 ontvangen, heeft de minister van koloniën een langdurige conferen tie gehad met Sagasta en met den president der begrootings-commissie over Cuba. De regeering is voornemens aan de Kamer een ont werp voor te leggen, waarin nieuwe credieten voor Cuba worden aangevraagd. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Per telegraaf.) Ingekomen zyn wetsontwerpen, houdende regeling betrekkelijk de gerechtskosten in strafzaken en tot bekrachtiging van verkoop van een strookje spoorweggrond aan het stationsplein van den Staatsspoorweg aldaar aan A. J. M. Mulder, te 's-Gravenhage. Bfi de voortgezette behandeling van de gunstige conclusie der commissie in zake de vergemakkelijking der afbetaling van de huwelijkspremie van gepensionneerde Indische officieren, kwam de heer Van Gennep op tegen het berokkenen van schade aan be langhebbenden ter wille van een voordeel aan de schatkist, die toch in geen geval be nadeeld wordt door niet-betaling van do huwelijkspremie, die later van do uitkeering wordt afgetrokken. Spr. zag in do toezegging tot wegneming der bezwaren eene erkenning van het goede recht der adressanten. De ge dane uitspraak was niet billyk en dat moest de Kamer uitspreken zonder to bepalen hoe de Reg. vorder hoeft te handelen. Daarentegen bestreed de heer Lokman de conclusie, op grond dat de gep. officieren niet voldaan hebben aan de hun opgelegde ver plichtingen, zoodat hun z. i. door de Rog., die de nakoming wenscht, geen onrecht is aan gedaan. De heer Rutgers hield een nader betoog van de ongegrondheid der grieven van adres santen. De Minister van Koloniën vroeg verwerping der conclusie, indien zij meer verlangde dan een onderzoek naar de mogelijkheid om aan de bezwaren van reclamanten tegemoet te komen, waartoe hy zich reeds bereid verklaarde. De jongste regeling kan hy onmogelijk intrekken. Nadat de heer Van Gennep by zfin gevoe len had volhard, werd de conclusie der com missie tot erkenning der bil'ykheid van de reclames verworpen met 47 tegen 24 stemmen en bepaalde de Kamer zich tot eene eenvou dige dankbetuiging aan den Minister. Besloten werd op Dinsdag 18 Juni tot het afüeelïngsonderzoek van tal van ontwerpen. Over het voorstel om dan ook het ontwerp op personeele belasting en Z9gel te onder zoeken, werd langdurig debat gevoerd. Do heeren Veegetis, Heemskerk, Sanders, Beelaerls en Borgesius bestreden het onder zoek thans wegens het verband met do Kies wet en het gemis van andere belastingwetten. De heeren Van Delden, Mutsaers, Pijnappel Schaepman en Baldmann waren voordadelyk onderzoek van het personeel enkel als finan- tiëele wet. Het voorstel Vecgens, om het onderzoek niet te doen geschieden, werd verworpen met 47 tegen 34 stemmen, zoodat het ont werp personeel wel wordt onderzocht. Voor openbare behandeling zyn aan de orde gesteld de arbeidswet, de veiligheidswet, de marinegeweren en de marinereserve. LEIDEN, 6 Juni. In plaats van den heer Th. Straathof, dio de gemeente Zoeterwoude verlaten heeft, is tot brandmeester aan spuit N°. 5 in de buurt Gelderswoude benoemd de heer P. v. d. Sterre, adjunct-brandmeester, en in plaats van laatstgenoemde do heer J. Dolle. Er is ingebroken by den heer W. R., aan den Zoeterwoudschen Singel, en wel in een schuur. Er werd alleen een rem van een rijwiel ontvreemd. De heer mr. ridder De Van der Schueren, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Graven hage, was heden voor het eerst na zjjn herstel weder ter terechtzitting van het Hof tegen woordig, waarheen hy zich per rytuig had begeven. Vergezeld van zyne echtgenoote, vertrok generaal Vetter hedenvoormiddag omstreeks twaalf uren uit Den Haag per Staatsspoor naar Amsterdam. De generaal droeg, evenals by zyn aan komst te 's Gravenhage, de kleine tenue. Daar hy lang voor het vertrek van den trein'aanwezig was, hadden velen gelegenheid den overwinnaar op Lombok nog eens te zien. Naar wy vernemen, zal generaal Vetter, die drie dagen te Amsterdam zal blyven, zich na zyn terugkeer voor de drie eerstvolgende maanden in Den Haag vestigen en in dat tydvak intrek tlyven nemen in het „Hotel den Ouden Doelen". De Arnheinsche gemeenteraad heeft een voorstel van een der leden, den heer A. Moll, tot opheffing der gemeentelijke bank-van- leening, gosteld in handen van eene Raads commissie van vijf leden, om advies. Het voorstel beoogt de sluiting van de bank op 1 November a. 8. en wel op de volgende gronden: De bank oefent een nadeeligen invloed uit op de volkswelvaart en het volks karakter; het gebied harer werkzaamheid valt buiten de zelfs ruim getrokken grenzen der overheidszorg, althans der plaatselyke; de bank werkt met verlies, en er is op betere wyze te voorzien in den geldelyken nood van hen, die van de bank gebruik maken. In verband met dezen laatsten grond, wil de voorsteller jaariyks van het aandeel der gemeente in de winst van de gemeentelijke spaarbank een som van f 2000 bestemmen tot subsidiën van de vereenigingen „Armen zorg" en „Arnhemsche Volksbank," ter vor ming van reservefondsen, bepaaldeiyk bestemd om daaruit te dekken de verliezen, welke geleden worden ten gevolge van het ver strekken van voorschotten van geringe be dragen aan fatsoeniyke en oppassende min vermogenden. CORRESPONDENTIE. - Ch. R. B., te S.l Het hoor en wederhoor over die verhuiszaak is reeds in voldoende mato toegepast, zoodat het debat als gesloten moot worden geacht. Aeadeniie-n ien tri. Leiden. Geslaagd is voor hot tweede natuurkundig examen de heer J. P. L. Hulst. Voor het candidaats-exarnen in de genees kunde de heeren N. Rutgers yan der Loeff en G. J. M. Couvée. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 15.5° C. 59-9' Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 15"1 C. 59 F.; 'smiidags om 12 uren 20° C. 68F.; 's namiddags 4 uren 20° C. 68° F. UITLOTINGEN. Naamloozo VoDnootsobap voor malig waarborgfonds van de 1 reniisleeniug der Vereenigi&g Ilotterdameche Schouwburg. Trekking op 1 Juni 1895 (oorspronkelijk voorg-nomon to honden op 1 December 1894), betaalbaar li Juli 1895 (vervolg)0. 915 n. 29, e. 1236 1 35, s. 1053 n. 30, s. 2853 r. 85, a. 3149 d. 62, e. 3659 n. 79 elk ƒ60, e. 435 n 18, e. 656 n. 67, e. 1127 D. 23, e. 1218 d. 27, s. 1792 n. 39, s. 1818 n. 10, s. 2210 u. 21, e. 2316 n. 67, a. 25G2 n. 11, a. 3003 n. 28, s. 8258 d. 81, s. 3480 d. 57, b, 3520 n. 12, e. 356G n. 86, e. 3677 n. 44, e. 3696 d. 5, e. 3716 n. 21, e. 375 4 n. 15 elk 25. Voor aflossing zijn uitgeloot 29 sorieën noe. 148 222 2G8 298 817 920 1034 1148 1163 1377 1681 1925 9199 2325 2310 2606 2683 2333 2842 2851 3264 3406 3552 3589 3600 3C67 3814 3841 3903. Trekking van 1 Juni 1895. Hoofdprijzon a. 22G4 d. 21 ƒ750, h. 1136 n. 10 ƒ125, s. 3763 n. 31 60, s. 3488 ij. 48 25. Voor aflossing is uitgeloo* l soiia n. 3225. Marktberichten. Delft, 6 Juctl. Granen met weinig handelprijzen bloven nagenoeg onveranderd. Witte Tarwe 4.75 a f 6.25 Roode ƒ5.50 a 6. Rogge ƒ3.75 a 4.29. Zoinergarst ƒ3,a ƒ3.40, Ohevalior- j 4.25 f 4.85. Flavor 1.90 a f 3.20. Blauwe Erwten ƒ6.— a 8.50. Bruincboonen 12,50 a 17. Paardenboonen 4.'0 a ƒ5.35. Duiyonhoonen ƒ5.93 a ƒ0.59. Koolzaad 6.90 a 7.75. Zomer- tCoot zaad a Kauariozaad ƒ8.a 9 60, Bennepzaad 6.75 a 8.50, alles por HL. Delft, 5 Juni. Heden waren ter voorjaarspaarden markt aangevoerd 350 paarden en 3 voolens, Mea besteedde voor werkpaarden 250 a ƒ375, voor do slachtbank 50 a 12>'. H&ndtl traag. .Schiedam, 5 Juni. Not-coring van de Mako- i.ars. Mootwïjn ƒ6. Jenever ƒ10.—, idem Ainst. proef ƒ11.50 per Ned. vat en zonder iaat, zonder do beiastiog. Spoeling commissie 0,70 per ketel. Notoering van den Brandoreüond. Moutwijn 51/3 a por heet. ct„ zonder fust en zonder belasting. Woerden, 5 Juni. Kaas. Do aanvoer ter markt op heden bedroeg 253 pariyen: prijs van Goudec-no lste soort f 20 a 21. 2do soort 10 a ƒ19, zwaardere a Derby a Edammer 2de qual. 19.59 a 21; partij zwarö be- !e;en kias per 50 kilo. Handel traag. Tessel, 4 Juni. Heden waren 2280 lammeren aanx'Jvoord. De prijj* liep van 8.25 tot 11.50. Over bet geheel was de handel iets minder levendig dan vorige weken. In gemeenten, waar geen Agentschap van hetLeidsch Dagblad is gevestigd, wordt het Dagblad gedurende 13 weken alléén des Zaterdag-avonds toegezonden, tegen toezending van 40 Cenis.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3