JAARVERSLAG Verstrekkingen Marine. Een wetsontwerp is ingediend tot beschik baarstelling van een bedrag van 58,526.04, ontvangen wegens verstrekkingen van mate rieel en arbeidsloonen en het verleenen van hulp en bystand aan particulieren. Het bedrag is meerendeels afkomstig van verstrekkingen, ten behoeve van den Indischen dienst gedaan. Indische Su iker wet. De indertijd door den heer Bablmann in de Tweede Kamer aanhangig gemaakte motie is nader aldus gewijzigd: „De Kamer, van oordeel dat in 't belang der inlandsche bevolking verschillende be palingen van de wet van 21 Juli 1870 weder opnieuw dienen te worden vastgesteld en vooral de verhuur van grond door inlanders aan niet inlanders bij de wet dient te worden gerogeld, - gaat over tot de orde van den dag." Wetsvoorstel-Lohman. De heer Vermeulen heeft als amendement op het voorstel van den heer De Savornin Lohman tot wijziging van art. bibis der Schoolwet, voorgesteld in do 2de al. van art. 2 op do woorden: „en ons blijkt dat het ondanks het aanbieden van eene behoorlijke jaarwedde, niet bij machte is geweest," te laten volgen: „met behoud van het karakter der school." Naturalisatie. De wetsontwerpen tot naturalisatie van H. Bre3tonstein en zes anderen hebben bij het afdeelingsonderzoek niet tot bedenkingen aan leiding gegeven. Locaalspoorweg SchoonhovenGouda. Over het wetsontwerp tot bekrachtiging van de overeenkomst mot de Expl. Maat schappij en met de Krimpenerwaard-Spoor- wegmaat8chappij, betreffende don locaalspoor weg SchoonhovenGouda, is door do comm. van rapporteurs uit de Tweede Kamer eind verslag uitgebracht, zoodat die voordracht thans voor openbare behandeling gereod is. Gemeenteraad van Blazcrsweudc. Do gisteravond gehouden zitting was be langrijker dan men afgaande op de agenda zou vormoed hebben. Belmoren doorgaans benoemingen van onderwijzers tot de spoedig afgedane zaken, niet al zoo de benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school aan den liyndyk, welko gisteravond plaats had. B. en Ws. hadden, na het advies van den heer H. Sasburg, hoofd der school, gehoord te hebben, dezo voordracht opgemaakt: C. Kastelein te 's Gravenhago, H. C. Van Leeuwen to Leidon en H. Groenendijk te Alfen. De heer C. Kastelein was No. 1 op de voordracht geplaatst, wijl h(j volgens den hoer Sas burg verre de voorkeur verdi&nt boven No. 2 en No. 3, waar hij op uitstekende wijze de leerstof aan de leerlingen weet mee te doelen. Trots dit advies, verkreeg No. 2 dor voordracht 6 van de 10 stemmen (de heer J. B. Wesseling was afwezig). Deze afwijking doed den heer A. W. Straathof tot den Voor- zittor do vraag richten, of ZEd. nog andore bijzonderheden omtrent de voorgedragenen bekend waren, waarop ZEi. Achtb. antwoordde, geen andere te weten, dan dat de heer Kas telein Katholiek is en de beide andore heeren Protestant zijn. De heer Straathof, daarin de oorzaak der afwijking ziende, wees nu op de wonschelijkheid, om by volgende oproepingen te vormulden, dat Katholieken niet in aan merking komen, 't Was nu weer gebleken, dat, al bezit een Katholiek alle mogelijke bekwaamheid, hy toch niet benoemd wordt. Waarom iemand noodeloos gold uit den zak geklopt, door hem over te laten komen, om een proefles af te leggen? De hoer v. d. Akker verklaarde zich bi) het uitbrengen zijner stem te hebben laten leiden door de overweging, dat het onder- wijzond personeel gedurig verandert, terwijl de Voorzitter den heer Straathof opmerkte, dat het moeilijk aangaat, een bepaling, als de Leer S. bedoelt, in een oproeping op te nomen. Nogmaals echter wees de heer Straathof op het z. i. onbillijke, om katholieken, al be zitten zjj de meeste bekwaamheid, bij be noemingen voorbij te gaan. Hierin acht hjj do katholieken in Hazerswoude verongelijkt, terwijl ze, waar het op betalon aan belastin gen aankomt, hot v o o r r e c li t genieten, mot de andere inwoners op gelijke lijn ge steld te worden. Het eerste bevestigt de ondervinding. Bi) elke benoeming weet men vooraf, dat het in de bedoeling van eenigen in den Raad ligt, de katholieken uit alle ge meentelijko betrekkingen to weren. Op do vraag des Voorzitters, wie over deze zaak nog het woord verlangde, bewaarden alle raadsleden het stilzwijgen, waarom ZEd. Achtb. de discussie sloot. Nadat op zijn verzoek aan Koole, wegens ziekte, ontslag was vorleend als doodgraver, welko functie hij 40 jaren vervulde, deelde do Voorzitter mede, dat zich voor de vacanto betrekking van hoofd der school aan den Rijndijk S5 sollicitanten, waaronder 30 hoofden van scholen hebben aangemeld en dat 22 Juni hot schriftelijk vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Don heer Straathof gaf deze mededeeling gelegenheid op zfn vorig chapitro terug te komen. Uy vroeg den Voorzitter of hem uit do ingekomen stukken der sollicitanten ge bleken is, dat hieronder katholieken zyn, waarop do Voorzitter geen bevestigend ant woord kon geven. De heer Straathof was hiermede echter niet content, doch zou gaarne daarnaar een onderzook zien ingesteld, om, blykon er katholieke sollicitanten te zyn, B. en Ws. ten sterkste te ontraden die men- schen kosten, moeiten en tyd te laten op offeren voor een betrekking, waarvan men zeker weet, dat geen katholiek ze krygt. Met de opmerking des Voorzitters, dat niet mag gevraagd worden welken godsdienst sollicitanten belyden, nam ook deze discussie een einde. Ten slotte deelde de Voorzitter, kennis ge nomen bobbende van het rapport der brand meesters, nog mede, dat do spuit in het West einde onbruikbaar is om zyn gering water gevend vermogen, en sprak hy, ook namens de wethouders, de wenschelykheid uit, voor dat deel van het dorp een nieuwe spuit te koopen. Wel is waar is het dit jaar met de financiën niet zoo gunstig gesteld, maar er zyn wel leveranciers, die genegen zyn uitstel van be taling te verleenen tot het jaar 1896. De heer Koetsier vindt het beter zoowel de spuit in het Oost- als die in het Westeinde op te ruimen en daarvoor één flinke spuit te nemen. Dat bespaart personeel en uitgaven. De heer v. d. Akker gelooft, dat de heer Koetsier spreekt overeenkomstig de meening van het D. B., welke de Voorzitter bevestigt. Besloten wordt, B. en Ws. te machtigen, in den geest van het voorstel Koetsier te handelen, na in een volgende vergadering rapport te hebben uitgebracht omtrent de kosten. Hierna geen der leden meer het woord ver langende, wordt de openbare vergadering door den Voorzitter gesloten. van de Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Rccdcrijen te Katwijk aan Zee en Noord wijk aan Zee. In het afgebopen boekjaar 1894/95 zyn ontvangen Aan contribution van de reeders te Katwyk aan Zee, die zulks gedeeltelyk van de in komsten der visschers afhouden: van 75 bomschuiten en-loggers a 3. 225.— Aan bydragen van stuurlieden en bemanning van bomschuiten te Katwyk aan Zee121.73® Aan heffing van '/2 pet. over, door de visschers te Noordwyk aan Zee, gemaakte besommingen 117.— Aan jaariykscho bijdragen 716.65 Aan renten1747.54 Aan giftenvan schipper N. Van der Plas, bezorgd by den Burge meester te Katwijk .ƒ3.— van N. N., bezorgd by mr. H. Van der Hoeven ƒ1.— van de familie N. N.,te Katwflk aan Zee, bezorgd by den heer D. Van der Plas Bzn., aldaar .ƒ25.— 29.- 295G.925 Na het sluiten dor jaarrekening nog ont vangen door den heer Mr. H. Van der Hoeven van N. N., te Amsterdam .ƒ5.— door den heer D. Van ddt Plas Bzn. van N. N., te Katwyk aan Zee f 2.50 door den heer S. J. Lo Poole van N. N. ƒ1.— By het einde van dit boekjaar genoten ondersteuning: te Katwyk aan Zee 28 wedu wen en 20 kinderen; te Noordwyk aan Zoo 6 weduwen en 2 kinderen; te Scheveningon 1 weduwe en 4 kinderen. In dit boekjaar is uitgekeerd ƒ2914.70; gedurendo do zomermaanden per week: 1.25 voor elke weduwe, ƒ0.25 voor elk kind; godurendo de wintermaanden per week: 1.50 voor olke weduwe, ƒ0.35 voor elk kind. De Vereeniging betuigt baren dank aan allen, dio hare pogingen ondersteunen, doch, daar de uitgaven meer bedragen dan de vaste inkomsten en door den laatsten storm het aantal weduwen weder met twee is vermeor- derd, biyft de Vereeniging zich in de algemeene belangstelling dringend aanbevelen. Namens de Vereeniging voornoemd, H. VAN DER HOEVEN, Voorzitter. M. J. EIQEMAN, Secret.-Penningm. Gereformeerde Ziekenverzorging. In het Militairen Tehuis te U trecht ver gaderde gisteren de Vereeniging tot bevordering der gereformeorde ziekenverzorging in Neder land. Waren de werkzaamheden der vereeni ging tot nu toe slechts voorbereidend geweest, thans kwam z'J in deze 2de algemeene ver gadering byoen om alles vasteren vorm te geven. Prof. Lindeboom, van Kampen, opende do vergadering met gebed en schetste de be- toekenis van deze vereeniging voor de gerefor meerde kerken in Nederland. Wel was do sympathie voor de vereeniging nog lang niet algemeen en vond zy zelfs by sommige kerke raden nog geen medewerking; toch zou de toekomst leeren, dat de vereeniging levens vatbaarheid heeft. Do secrotaris bracht verslag uit over het geëindigde vereenigingsjaar en deoldo mede dat er wel eenige jonge dochters en ook een jonge man zich hadden aangeboden om tot verplegers opgeleid te wordeD, maar dat de vereeniging tot nu toe daartoe nog niet had kunnen overgaan. Een volgend jaar hoopt de vereeniging met de opleiding van een drietal zustors te beginnen. Het aantal aangesloten I corporaties bedroog 37 en dat der leden 105. i Do penningmeester deed rekening en ver antwoording. De ontvangsten bedroegen 528.29, de uitgaven 129.S2, het batig saldo 398.47. Er bestaat echter goed uitzicht dat het volgend jaar de inkomsten ruim verdub beld zullen zyn. Omtrent de opleiding van vorpleegsters werd het voorstel van het bestuur aange nomen, om zich in verbinding te stellen met de plaatseiyke vereeniging te Amsterdam, die de Nederlandsche vereeDiging vooruit is, een eigen inrichting bezit, met een vasten arts. Voor zoover dit kan, zullen dan tegen vergoeding de zusters practisch en theoretisch worden ontwikkeld tot ze in dienst der vereeniging zelfstandig kunnen optreden. Wat de geestelyke zyde van den arbeid aangaat, zullen plaatselijke afdeelingen zich stellen onder toezicht van den plaatselyken kerkeraad. Een leiddraad om het verband tusschen kerkeraad en afdeeling onderling te regelen, door het bestuur voorgesteld, werd met enkele wyzigingen aangenomen. Er werd besloten, meer uitbreiding aan de vereeniging te geven, en de voorstellen, desbetreffende gedaan, werden aangenomen. Het voorloopig bestuur, dat tot nu toe de zaken had geleid, trad af en er werd een definitief bestaur gekozen, hetwelk bestaat uit de heeren: prof. Lindeboom, van Kampen; ds. G. J. Barger, van DriebergenVan Schaick, van Amsterdam; ds. R. Mulder, van Haar lem; ds. Kruyswyk, van Kollum; ds. Tewes, van Groningen ds. Hulsebos, van Vlissingon dr. Van Dalen, van Ermeloo, en dr. Bakhuis Roozeboom, van Leiden. Do voorzitter dankte de aftredenden, bracht hulde aan de oprichters, heette het nieuwe bestuur hartelijk welkom en eindigde met een wensch voor de uitbreiding der vereeniging. De vergadering werd met dankgebed gesloten Burgerlijke Stand van Leiden, van 30 Mei tot on met 5 Juni. BEVALLEN: J. Ju geb. Hakker D. J. C. Louwiior geb. v. d. Tuin Z. A. v. Loef geb. Guldemond D. M. Florijn geb. Rijkon Z. J. Kukler geb. Selier Z. J. H. Scheels geb. Mon- tanus D. A. II. Dirkse geb. v. V urnen D. T. II. v. Ewijk geb. Huber Z. C. v. Poelgeest geb. Do Vos Z. C. G. Pijl geb. Koodenburg Z. M. T. v. Wecren geb. v. Leeuwen JÜ. E. v. Leeuwen geb. Mounier D. D. J. Speel geb. Plevier JL>. G. C. De Bolster geb. Ouwerkerk Z. M. C. Karstens geb. De LaDgo Z. A. C. Do Geus geb. Blansjaar D. C. Bon geb. v. d. Broek D. E. G. Doove geb. Franken D. J. P. Blmisjee geb. Marlijn D. F. W. H. v. d. Voort geb. v. d. Voorden Z. B. A. v. Velzeu ëeb. v. Tol Z. C. E. v. d. Linden geb. Larrewijn M. W. Groenendijk geb. Kret D. J. J. v. d. Wijngaard geb. Mol Z. IJ. C. A. Spiker- munn geb. Meijers Z. J. T. De Haan geb. kramp Z. U. v. d. Steen geb. Zwart Z. H. Tegelaar geb Arnoldtis D. J. Sira geb. Dissevelt D. E. M. C. v. Zonneveld geb. De Vet Z. L. C. v. Sou geb. Dagcujans D. J. Hartmans geb. v. IJzcndoorn D. GEHUWD: B. Van Daalen jm. en S. M. Van "VVeeren jd. G. S. Montanus jm. en M. J. J. Jordan jd. 11. Veijlbrief jm. cu M. G. Van Bijlevelt jd. F. II. Franken jin. en L.A. Vogelen zang jd. W. Le Mair jm. en J. D. Boon jd. D. B. A. De Koo jm. en S. M. Plaukc-n w. B. W. Ziegelnar jm en "NV. Kost jd. W. F. Van der 'Burgh w. en M. Karstnuje jd. C. J. Cor- nelisscn jm. on M. J. Staats jd. ONDERTROUWD; J. Teske jm. 26 j. on J. S. C. Van Es jd 27 j. J. J. Sïntour jm. 33 j. en J. 11. Kam jd. 27 j. OV EULEl'EN: H. S. C. Morel D. 49 j. E. Oudshoorn D. 6 w. W. M. E. Loweij D. 2j. M. Hoogkamer geb. v. d. Waal W 78 j. Ai. C. Schouten D. 24 j. J. S. EswiJder Z. 6 w. J. H. Brouwer Z. 2 j. J. A. Reirjk Z. 10 m. S. S. Rietbergen D. 4 j. H. Holstra D. 10m. A. Hofkes M. 46 j. I, J. Ippius Fockens Z.'28 j. li. Vinkeeteijn M. 33 j. M. Linschoten geb. Janssen Z. lcvenl. J. A. Do Groot M. 65 j. J. H. Langezanl Z. 5 m. J. Seijn gob. Marks W. 82 j. ALFEN. Bevallen: A. De Jong gob. Schel lingerhout Z. J. De Ridder geb. Van 't Wout Z. G. Van Hevelingen geb. Kompeer Z. C. Van Capcl geb. Van Rossom D. M. C. Van Woeien gob. Do Kort levenL Z. A. Do Goede geb Van Ruiten Z. G. Van Wilgen geb. Ver schoor D. M. Verlooij geb. Kwik I). M. Rijnsburger geb. Kranenburg D. C. v. d. Meer geb. Bontekoe Z G. J. Kwakernaak geb. Van Leeuwen 1). 0. S. Van Egmond geb. Cornyn Z. A. Lit geb. Voorwinden I). Overleden: J Anuaars Z. 22 j. (te Boskoop). G. J. De Jong Z. 6 m P. Koorn Z. 6 j. Gehuwd: J. Kersbergen en C. Esveld. G. Verkerk en J. Van Klaveren. J. De Groot en D. ledenburg. Schuurman en A. Van Leeu wen. J. Van Velde en J. Van Keekcn. J. J. Gssevoort en P. De Knegt. A A RL AN DEK VEEN. Bevallen: A. M. Wille- brands geb. Van Dörnberg Heiden D. A. Bardel- mcijer gel». Do Jong D. Overleden. C. J. Niekerk Z. 4 ni. BODKG KA V E. Be va 11 on: M. Hooft man geb. Uitbcijerse Z. Overleden: J. M. Moons, echtg. van A. Veelcnturf, '29 j C, De Jong, wednr. van B. De Bruin, 89 j. T. S. Hazenbroek, echtg. vnn W. v. d. Neut, 68 j. Gebnwd A. A. Wildschut jm. 30 j. en G. Van Dorp jd. 32 j. BOSKOOP. Bevallen: M. Stolker geb. Sloot weg Z. G. Straver geb. Vorwer D. AI. Boer geb. Loef D. N A. Van Nes geb. Kostor D. G. Van Tol gob. Van den Tooren Z. J. v. d. Vis geb. Kool Z. N Kavensberg geb. Radder Z. AI. Van Dam geb. Voordouw D. C. J. Van Tol geb. l)en Hertog Z. Overleden: C. Verkade Az. 43 j. AI. Gcrsie 4 j. E. Gersio geb. Van Gcmeren 34 j. Goliuwd: J. Vermeulen eu J. Boetekees. N. Hoogendoorn en J. v. d. Blink. KOUDEKERK. Bevallen: C. Geerlof geb. Guldemond Z. Gehuwd: H. Everaars jm. en M. Mnnnikjd. Cr g m en« cl TV i e it w s. Gisteravond omstreeks halfzeven had op de Boisotkado by het Archiefgebouw het volgende ongeval plaats. Een jongen had de onvoorzichtigheid een kind mot sportkar en al te water te ryden. Zekero J. Ankerna sprong dadolyk te W3ter, maar daar de man niet zwemmen kon, bevond by zich weldra in een zinkenden toestand. De concierge van het Archiefgobouw, dit ziende, begaf zich toen ook te water en hem mocht..het gelukken beiden naar den wal te helpen. Aan den heer J. Van der Stok, handelaar in glas, porselein en aardewerk albier, is de levering opgedragen van het benoodigde glas- en aardewerk voor de buffetten op het feestterrein in hot Van-der Werf park, bedragende ongeveer 40,000 stuks. De stoomtram van Den Haag naar Leiden vervoerde op den tweeden Pinksterdag 4616 personen. Gisteren reed P. Henneken, arbei der by den landbouwer J. S., te Zoetermeer, met paard op den Voorweg, toen liet schrikte en de beryder er onder geraakte. Met gekneusd been werd hy thuisgebracht. De afdeeling 'sGravenhage der Vereeniging tot bescherming van dieren had het voornemen opgevat om de paarden en ezels, die aan het strand te Scheveningen verhuurd worden, op de beide Pinksterdagen, wanneer van deze dieren buitengewone diensten worden gevergd, te voeden met brood voor rekening van de vereeniging. De eigenaars der paarden en ezels toonden zich voor de attentie, aan hunne dieren bewezen, zóó dankbaar, dat zy voor den tyd, gedurende welken de beesten gevoederd werden, schadevergoeding eischten, nl. een kwartje voor een paard en een dub beltje voor een ezel, alles per kwartier. Een jongmensch uit Loosduinen, dat gisternacht gevallen is by het stappen op een in boweging zynd rytuig, is aan de ge volgen in het Ziekenhuis in Den Haag over leden. Een paartje te Haarlem, to zamen 137 jaar oud en waarvan de vrouw reeds overgrootmoeder is van het vierde achterklein kind, werd gisteren in den echt verbonden. Het kostte de vrouw moeite de trappen van het Raadhuis op te komen. De rechtbank t e H aa r 1 e m d e e d uitspraak in de zaak van den Staat tegen den heer v. W., gedagvaard tot betaling der leges, naar beweren door hem verschuldigd, op grond dat de heer v. W. gelden van den Staat ont vangen had als schadeloosstelling voor by vonnis onteigende gronden. De kantonrechter te Haarlemmermeer had den eisch afgewezen. De rechtbank, over wegende dat wel leges kunnen geheven wor den waar schuldvorderingen ten laste van den Staat betaald worden, was van oordeel dat in deze van voldoening eener pretensie geene sprake kon zyn. Derhalve werd het vonnis van den kantonrechter bevestigd en de Staat veroordeeld in de kosten. De vorige week werd melding gemaakt van 't verliezen eener, in een enve loppe gewikkelde, niet onbelangryke som door een dame-soliste, die op het muziekfeest der Toonkunstenaars Vereeniging te Arnhem hare medewerking verleende. Die som nu vond men, naar do „Arnh. Ct." mededeelt, Maandag morgen terug in de brievenbus van den heer C. H. Coster, met bijvoeging van het uit knipsel der „Arnh. Ct.", waarin van 't boven vermeld verlies werd gewaagd. De heer C. heeft de betrokken zangeres onmiddellijk p9r telegraaf met deze onverwachte vondst in kennis gesteld. Niet onwaar6chyniyk is het, dat de eerlijke vinder, na een week van beraad de enve loppe was zeer beduimeld, door 6en list tot teruggave is genoopt. Toen aan het einde der vorige week het geld, dat toch gevonden moest zyn, niet was terechtgekomen, werd in een advertentie in het „Advertentie blad" dengene, die Zondag jl. by de kio6k Velperplein een enveloppe had opgeraapt, in zyn eigen belang aangeraden die te be zorgen aan bovengenoemd adres. Dat heeft by den onbekenden vinder geholpen. In een weide, onder Scherpenisse, is by het vee van den landbouwer J. Van Nieuwenhuize, te Poortvliet, mond- en klauw zeer geconstateerd. Het vee is uit de weide verweerd en naar den stil gevoerd. Ook te Zevenbergen heeft zich dezer dagen opnieuw mond- en klauwzeer voorgedaan en wel onder den veestapel van den landbouwer G. Van "Wensen. Uit Boxtel wordt thans gemeld, dat de ouders van den sedert Donderdag vermisten B. W., van wien wy in ons vorig Dommer spraken, Dinsdag-morgen een brief uit Parys ontvingen, meldende dat hun zoon het daar goed maakt Het 17 jarige jongemensch heeft daardoor zyne ouders gerust willen stellen. Tegen alle vermoeden in heeft by zich de weeldo veroorloofd, eens een buitenlandsch uitstapje te maken. Dinsdagmiddag kregen te Eedo twee broeders twist, die zóó hoog liep, dat zy aan het vechten geraakten en de jongste met een houweel den oudsten eon been af sloeg. De dader spoedde zich daarna naar St.- Laureyns, om een dokter te halen. Te Heidon zyn twee huizen met aanhoorigbeden, bewoond door de landbouwers W. v. H. en C. J geheel door brand ver woest. Het verbrande was verzekerd. Na by Weert, to Dilsen, is oen zestienjarig meisje door don bliksem gedood. Twee buizen, door den bliksem getroffen, brandden er geheel af. Het vermoede d, dat de onbe kende heer, dio op Pinksterdag to Ginneken met eene revolver zich van het leven bo- roofde, uit Rotterdam kwam, is bevestigd. Zyn ouders hebben in het lyk hun zoon her kend. Wat hem tot die wanhopige daad mag geleid hebben, blyft in hot duister. Zyn zaken waren in orde en van geldgebrek was geen sprake. Den conducteur van de tram had by ver- klaard naar Ginneken te moeten, doch geeD plan te hebben om te betalen. Toen de con ducteur, ziende dat dit hem ernst scheen, hem verzocht uit te stappen, betaalde hy, zeggende„Nu, 't is toch vandaag voor 't laatst Te Bern zyn thans scheidsrechters vergaderd, dio uitspraak moeten doen in de sedert jaren hangende quaestio van do Dela- goa-baai. Het geldt de vaststelling der schadevergoeding, die Portugal aan Engelsclio en Ameiikaansche concessionarissen van den spoorweg zou moeten betalen. Do scheidsrech ters zyndo bondsrechter Blaesi, president; de bondsrechter Soldan en professor Hansier, vai Bazel. Het scheidsgerecht besloot, dat aan iedere party een termjjn van een maand wordt gesteld om een résumé over te leggen van haar verlangen en vervolgens zes weken zullen worden gelaten voor de inlevering harer con- clusiën en opgaven der feiten, van welke zy bewyzen vorderen of aanbieden. Partyen zullen ook een ontwerp aanbieden voor de vragen, die zy wcnschen dat aan de getuigen zullen worden gesteld. Daarna zullen de ant woorden op de beweringen der tegenparty worden ingewacht. De aanvoering van nieuwe, in de gedrukte memorio der partyen niet op genomen feiten is verboden. De jongste zoon van den befaain den markies van Queensberry, lord- Sholto Douglas, is te Oakland, by San-Francisco, getrouwd met eene dienstbode in een café- chantant, Carretta Addis. Hy had do toe stemming zyns vaders gevraagd, doch deze had zich niet verwaardigd te antwoorden. Het jonge paar wordt eerlang m Europa ver wacht. Eenige vrienden van den jongen lord hadden getracht het huwelyk te beletten door hem krankzinnig te doen verklaren, maar de geneesheeren oordeelden dat hy volmaakt by zyn verstand was. Een kruitfabriek naby Felix- dorf (Neder-Oostenrijk) is den lsten dezer in de lucht gevlogen. Het geheele gebouw is vernield en de op het oogenblik der ont ploffing aldaar werkzame personen, twee mannen en vier vrouwen, kwamen allen om het leven. De oorzaak van dit ongeluk zal dus wel niet geheel en al aan het licht komen; de omgekomen werklieden waren bezig met het klein maken van compact buskruit. Eene andere kruitontploffing bracht den dag te voren groote ontsteltenis in Elberfeld teweeg. Zy kwam voor op den vrachtwagen van een voerman, die een vat met 100 KG. buskruit overbracht naar Brecherfeld naar een vuur- werkmakcr midden in de stad. Even voordat hy de plaats van bestemming bereikte, hoorde men in de Berlinerstrasze een donderenden knal; de wagen vloog in splinters, de voerman lag op grooten afstand weggeslingerd dood op de straatkeien, het paard vreeselyk verminkt. Yan de voorbygangers werden tien personen meest zwaar gekwetst. In de omliggende huizen bleef geen vensterruit heel en hier en daar vielen plafonds in, werden deuren uit hare voegen gerukt, enz. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 In Uw blad van Woensdag zie ik onder de iDgekomen stukken dat de Haven-recher cheurs ook belast zyn met het houden van toezicht of ergens binnen de gemeente vaar- tuigon aanleggen, in welk geval havengeld verschuldigd is. Ik heriDner my dat vroeger hoog opge geven werd van de voordeelen, die Leidenaars zouden genieten door de inkoopen van door varende schepen, maar nu de Nieuwe Vaart gereed is, mogen ze geen touw aan den wal brengen of het is: „betalen 1" Nu de vraag: kan aan doorvarende scheper geen ligplaats worden aangewezen, waar zy niet mogen lossen of laden en niet langer dan 24 uren verbiyven, opdat zy ten minst© "voet aan wal kunnen zetten of des nachts verbiyven? Het is de bedoeling dat deze plaats worde aangewezen naby een wachthuisje, van waar het toezicht zeer gemakkelijk is. Leiden, G Juni '95. Een Leidenaar. Noord-Zuid-Hollundsclie Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden» Opbrenget in Mei. 1894 1895. Verachil. Reizigers. 7999.03 7585.84 f 463.19 Goederen719.39 954.62s -+- 234.78- To zamen verv. 8718.92 8490.40s Vorige maanden 31551.26s B 30181.29 1872.117s Verv.eed. 1 Jan. ƒ40273.18* ƒ38071 70' f— i6ol. 13 Diversen 3072.3037.45 -f- 15.15 Totale opbr. 43315.18s ƒ4175^.2Ös f— le.85.98 Per dag-kilom. 10.251 f 9.876 0L376 Rapport over Nederland. Yan de hand van den heer N. Yeloz Goitnoa, secretaiis der legatie van de Ver.enigce Staten van Venezuela, tydelyk zaakgelastigde to 's-Gravenhage, is in het verslag, door de regeering van dat ryk onder den naam van het „Gele Boek" aan het Nationaal Congres overgelegd, aan het hoofd der uiededeelingen van do diplomatieke vertegenwoordigers der staten ia het buitenland verschenen een omvangryk rapport over Nederland en zijne instellingen. Onder 39 rubrieken heeft de steller van dit rapport saamgevat zyne beschrijving van de geschiedkundige, stoffelijke, intellectueele, militaire, waterstaatkundige en maatschappe lijke toestanden hier te lande. De voornaamste der behandelde onder werpen betreffen: onderwijs, godsdienst, financiën, kredietwezen, handelsvloot, land bouw, veeteelt, nyverheid, visscherij, spoor wegen, dyken, landsverdediging, de koloniën, meer bepaaldelyk Curasao. Onder tal van feiten en bijzonderheden worut met bewondering gewag gemaakt van de reinheid en zinaeiijkheid, welke do straten en huizen van ons land kenmerken en waarvan eenige merkwaardige staaltjes in het stuk worden medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2