werd gevolgd, waren 20 paarden ingeschreven. Prijswinnaars waren „Sador", zwart van den stal Trio", te Soest, berjjder B. Schippers, en „Rejected", schimmelruin, van denzelfden stal en dezelfde berijder. Prijswinnaars van den gehandicapten „Kry- laty", schimmelhengst van Johan De Mol te 's Gravenhage, berijder J. Do Boer Sr., en „Graaf Adolf II", zwarte hengst, eigenaar en berijder G. Kruyt te Stadskanaal. In de Casuaristraat te 's-Hage werd in den afgeloopen nacht oen heer aan getroffen in zwaar verwonden toestand. Hij bleek to zijn overreden. Het schijnt dat hy in gezelschap verkeerd had van eonige andere heeren, die in vrij vroolijke stemming een nachtelijk rijtoertje maakten, waarbij hij, onopgemerkt door de anderen, uit hetrytuig moet zijn gevallen en door zyn eigen vrienden over het lichaam werd gereden. Hy werd in bedenkelyken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Heden was zyn toestand uiterst slecht. De A m s t e r d a m s c h e Omnibus- maatschappy vervoerde jl. Zondag 90,000 en Maandag 118,000 personen. Te Oosterbeek is een jongeling uit Arnhem by het zwemmen in den Ryn verdronken. Zyn lyk werd eenigen tyd daarna opgehaald. Naar gemeld wordt, zal ophet „Salmorth" (by Spijk) een gedenkteeken worden opgericht met vermelding van de namen van allen, die bij de dynamiet ontploffing op 19 Maart jl. het leven varloron. In de onmiddel- lyke nabyheid van do plaats, waar het schip in de lucht vloog, zal een kruis worden ge plaatst. In de maand Mei zyn aan het grensstation Rozendaal ontsmet 587 veewagens, tegen 565 in Mei 1894. Berekend a 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een uitvoer van 5S70 stuks vee, ter waarde van ruim 800,000. Een schip, geladen met 250 kis- ten nitroglycerine, gleed langzaam voort op de rivier in de nabyheid van Parkesburg (Virginia). Aan den oever waren enkele vrouwen bezig haar waschgoed uit te spoelen. De matrozen maakten gekheid; een hunner, die een roeispaan in de hand hal en daarmede uit de verte een saluut toewuifde aan die vrouwen, sloeg hard op een der kisten. Een verschrikkelyke 'knal volgde. De schok deed de stof ontspringenalle kisten sloegen met donderond gewold uiteen. De geheele beman ning, twintig man sterk, werd godood, en van de vrouwen aan den oever werdon velen gewond, enkelen met doodeiyk gevolg. In den omtrek werden bovendien tal van per sonen gekwetst. Een molen werd door den schok als weggeveegd; de menschen, die er in aan 't werk waren, werden allen godood. Tien huizen stortten in. Een sleepboot, die op grooten afstand in de rivier stoomde, werd veroryzeld. Meer dan 200 personen werden gedood of gowond; de schade bodraagt ruim honderd duizend dollars. De politie te Sofia hoeft t woe verdachte Macedoniürs aangehouden, die 1400 Turksche pond in contanten by zich hadden. Toen een onderzoek werd ingesteld naar de herkomst van dit geld, bleek dat beiden in voreoniging met een bekenden Servischen roover den ingenieur Prewo, die bezig was mot het aanleggen van een .vr v -T* in jLJt liflu, ^iaüuAi 1 voerd en slechts tegen eon losgeld van 3000 Turkscho pond hadden vrijgelaten. By Hobne, in het district Cell e, zyn in een schuur 300 schapen door één bliksomstraal gedood. De brand t e H a r b u r g h e e f t h e t machinehuis en do petroleumbewaarplaats geheel in de asch gelegd. De schade wordt op ongeveer 2,000,000 Mk. geschat. Alle naburige fabrieken en huizen bleven gespaard, dank zty den aarden wal om de tanks en de gunstige richting van den wind. In het Kanaal d'O rléans, dat de Seino met de Loire verbindt, is plotseling een groote maalstroom ontstaan. De schoep vaart is gestremd. Er wordt door deskundigen een ondorzoek ingesteld. TeLaibach is Vrydag een korte, maar heftige schok van aardbeving gevoeld, gevolgd door een zwakkeren. In Griekonland zyn op donzelfden en den volgenden dag krachtige schokken waarge nomen, die ochter, voor zoover men weet, geen schade aanrichtten. In het noorden van Ponnsyl vaniü is een hevige bosshbrand uitgebroken, waardoor velo steden in do petroleum streek zyn vernield. Do brand is ontstaan ton gevolge van vonken eener locomo-iof. De schade wordt geraamd op 2,000,000 dollars. Byzondeiheden worden niet gemeld, c'aar de telographische gemeenschap is verbroken. To Curtis in Nebraska is do dyk, welko het Curtis-meer afsluit, doorgebrokon, zoodat een groot gedeelte van het Medicine dal onder water is gezet. Ook daar is groote schade veroorzaakt. Of by deze rampen ook menschen zyn omgekomen, is nog niet bekond. In do oostelyko staten van de Vereenigdo Staten heerscht een geweldige hitte; daarentegen regent en stormt het be westen do Mississippi, en groote schado wordt daardoor aangericht, vooral aan het Curtis- meer ia Nebraska, waar de ringdyk doorge broken is. Elders in Nebraska heeft een waterhoos een trein vernieU en vier passa giers gedood. Verleden jaar werd voor oon waarde van 784 pd. st. vee gedood langs de spoorweglyn in den Vrystaat. In do „Temps" komt de Pransche hoogleeraar Alglave terug op het voorstel, door hem als Kamerlid in 1886 gedaan om den alcoholverkoop aan den Staat te trekken, een regie dus als de tabak en de lucifers. Hy ziet daarin het eenig middel om tot belasting verlaging te komen. De Staat zou aan de brandors niet minder betalen dan zy nu voor hun brandowyn ontvangen, en ook de ver koop in het klein zou niet duurder worden, wèl de fijne likeuren, en tevens zou men altyd onvervalschte jenever afleveren, die wel dronken kan maken, maar niet vergiftigen. De Staat zou echter 800 millioen meer aan accyns kunnen ontvangen dan thans en alleen de plaatselyke accynzen en do belasting op de „gezonde dranken" en bovendien de hoofd som der grondbelasting op ongebouwde eigen dommen kunnen afschaffen, en do heffing op de spoorkaartjes by sneltreinen. Het stelsel van jenever regie bestaat reeds in Zwitserland en sedert kort in Rusland; hot zal ook in Oostenryk en Hongarye worden ingevoerd en Duitschland heeft een stelsel, dat in enkele weken in regie kan worden veranderd. Die regie is.het eenig middel, zegt de heer Alglave, om het misbruik van sterken drank allengs te temperen, minder schadelyk te maken en tevens voor do schatkist een bate te ver schaften, die opheffing van andere belastingen mogeiyk maakt. INGEZONDEN. Geachte Redacteur! H. K. besluit zyn schryven met dit eigen aardig zinnetje: „Maar het komt my voor, „dat de heer Blaokostyn zelf de noodige „inlichtingen wel zal verschaften." Zeker, zoo hoort 't ook. Het is hier als by sommige aanbiedingentusschenpersonen komen niet in aanmerking. Acb, waarom nu den heer Blankestyn het gras voor de voeten gemaaid Hoe zal deze iets geestigers, zakelykers zeggen dan de blykbaar meer dan buitengewoon administratief-ontwikkelde H. K. Welk een lastig geval voor iemand, „die niet met zich laat spelen." Trouwens, wie zou er aan denken to spelen met een persoon, die zich „karakteristiek administratief „op den voor grond stelt door ons of w y." Waarlyk, het is een lastig geval, zelfs voor den degelyken heer Blankestyn. In afwachting van de dingen, die komen zullen, biyf ik, onder dankzegging voor de opname, Uw dienstw. V. D. Mynheer de Redacteur! Aangezien de heer H. K. den handschoen opneemt voor den secretaris der gemeente Oegstgoest, zoo wil ik dit met oen paar woorden doon voor den heer A W. J. v. D., omdat hot met myne meening in stryd is, iemand, al meent hy al boven anderen te zyn geplaatst, hulde te brengen, als hy terecht wordt gewezen op eene „onhebbelijkheid." De heer H. K. schynt dan ook dienaangaande alhier geheel een vreemdeling te zyn in Jeru zalem, daar zich nog voor een paar maanden een alleszins achtenswaardig persoon heeff beklaagd over de meer dan onbehoorj-ffféwyjze waarop h(j door den secretafi^--,, 0egstgcest ter secretarie B^i-Of^ngen 6n behandeld; en mocht daarom de heer H. K. zich in dezen interesseeren dan ook zal hem Tiiorvoor do gelegenheid worden geboden. Bovendien wil ik nog zeggen dat hetgeen do secretaris onder de brief kaart der bewuste dienstbode plaatste: Dit doet ons pleizier dan kunt ge uw verhuisbiljet komen halen", ik, alsook ieder weldenkend mensch, een voudig moet beschouwen als ,groot kinderwerk", waaruit geenszins zyne administratieve kennis, waarop de heer H. K. doelt, blykt, maar in tegendeel ccn bekrompen idee, daar toch voor antwoord dezer brief kaart een veel technischer term had kunnen zyn gekozen, wat heelwat verkieselyktr ware geweest. Voorts schynt de heer H. K. niet goed de redactie van vele stukken der gemeente Oegst geest te lezen, en nog veel minder te hooren, omdat by anders wel zoude geweten hebben dat- do secretaris der gemeente, met nl zyne administratieve kennis, in liet gebruiken van het woordje mij of ik en ons of wij niet heel consequent te werk gaat, waarvan de Burger- lyko Stand mot het administratief belicht op de bewuste briefkaart zoo noodig wel zal ge tuigen. Misschien staat ook gelykheid in het bezigen van persooniyko voornaamwoorden eene gezonde administratie in den weg? Zullende ik nu, na de gegeven inlichtingen, aan uwe en aller beoordeeling overlaten, of de secretaris van .Oegstgeest do allereerste begrippen zyner waardigheid kent. U dankzeggende voor de opname Uw Dw. Dnr. Oegstgeest, 5 Juni 1895. X. KOLONIËN. BATAVIA, 4 tot 7 Mei. (Nederlandsche mail.) Over de Bonische troonopvolging schryft de „Mak. CL": Naar wy uit goede bron ver nemen, heeft de installatie van den Bonischen Leenvorst met allen luister plaats gehad. Ook is er geen oogenblik zelfs sprake geweest van eenige rustverstoring; het gerucht, als zou de gouverneur cenige dagen hebben moeten wachten op het vertrek van den Gowaschen prins Kraeng Popo, is uit de lucht gegrepen; wel is waar is do gouverneur eenige dagen langer weggebleven dan men gedacht had, doch het spreekt vanzelf, dat de duur der feestelykheden, aan de installatie verbondeü, zich niet precies op don dag af laat berekenen. Redenen om zich ook maar eenigszins on gerust te maken over den staatkundigen toe stand in Boni, zyn er niet. De goede op lossing van deze opvolgingsquaestie is te danken aan het beleid van den gouverneur en den assistent-resident Brugman. Met het gebruikeiyk eerbetoon is op 4 Mei aan den afgetreden legercommandant, den gep. luit.-gen. A. R. "VV. Gey van Pittius, uitgeleide gedaan by zyn vertrek naar Europa; er waren zoo op het station Weltevreden als te Tandjong-Priok zeer velen aanwezig om hem hulde te brengen. Daar generaal Deykerhoff liever met den rang van luitenant-generaal in Atjeh blyft en de generaal Segov het legerbevel niet be geert, zou dan de benoeming van generaal De Moulin tot legercommandant vry zeker zyn. Volgens het „Bat. Nieuwsblad" kan de be noeming van een legercommandant op zyn vroegst eerst in Juni worden te gemoet ge zien, wyl de voordracht van Batavia niet telegraphisch, doch scbrifteiyk is behandeld. Uit Makassar wordt van 7 Mei aan het „Bat. N." geseind: „Hedenmorgen omstreeks halfzeven zyn, ten gevolge van felle noord westenwinden, ongeveer twintig prauwen, die bij de zoekade geankerd lagen, van haar ankers geloopen en stukgeslagen. De lading is verloren gegaan. De schade aan koffie, petroleum en coprah wordt op/"15,000 begroot." Het blad zegt naar aanleiding van deze depeche: Makassar verkeert, ten opzichte van de weersgesteldheid, in denzelfden toestand als Batavia. Afgaande op bet weer, dat wy hier in de laatste dagen hebben, kan men aan nemen, dat do kentering er zich geducht heeft doen gelden, te meer, waar de reedc steeds als een der veiligste in den Archipel genoemd wordt. Buiten de schade, aan de lading toe gebracht, zal er wel niet veel van de land- prauwen te redden zyn. Van den directeur van binnenlandsch bestuur is de mededeeliDg ontvangen, dat volgens bericht van den resident van Soerabaia in het onderdistrict Pagendingan, district Modjodadi, afdeeling Djombang, een ziekte onder het padigewas is uitgebroken, by den inlander bekend onder den naam van „sakit soendep", waardoor tot dusver van den padiaanplant van 20 dessa's, te zamen een uitgestrektheid van 1123 bouw beslaande, 267 bouw zyn aangetast, terwyi voor uitbreiding der ziekte gevreesd wordt, indien overdag de regens nog uitblyven. (B. N.) Promotie by het departement van binnenl. bestuur. Voorgedragen zyn: tot referendaris de hoofdcommies J. A. M. Bake, tot hoofd- cominios de 1ste commies J. A. Van Arcken tot lsten commies do 2de commiezen F. Pruys van der Hoeven en G. A. N. Scbeltema; tot 2den comm. de ambtenaar ter beschikking J. E. Barkmeyer en de 3de comm. P. A. Woesthoff; tot 3den comm. de klerken Fried- lander en Du Moscb. Aan boord van Jmtjstoomsrh£p „"Ceil garan", dat de aanbracht, halden zich btf "passagiers, een jongmenscb, de pekken voorgedaan. Hiervan was per telegraaf uit Anjer kennis gegeven, en de geneesheer van hot wachtschip begaf zich vóór dat de „Oengaran" de haven binnenstoomde, aan boord. De zieke werd met de noodige voor zorgen naar het hospitaal vervoerd, torwyi het schip eenigen tyd quarantaine moest houdon, gedurende welken het werd gedesin fectoerd. Do controleur der lste klasse in de resi dentie Palembang Th. A. L. Heyting heeft een jaar verlof naar Europa aangevraagd. De „Loc." van 1 Moi meldtOp 3 dezer zullen p-r stoomschip „Ardjoeno" naar Neder land worden verzonden zeven der indertyd by de expeditie naar Lombok op den vyand veroverde bronzen kanonnen. Deze zending gtschiodt ingevolge een opdracht van den minister van koloniön. Uit deze kanonnen, die te zamen 350 KG. wegen, zal het eereteeken worden vervaardigd, bestemd om te worden uitgereikt aan hen die aan de Lombok expeditie hebben deelgenomen. Nog dertig op den vyand veroverde kanonnen en kanonne tjes blyven in het arsenaal liggen. Reeds is beslist dat deze verdeeld zullen worden tus schen het museum te Batavia en de musea in Nederland, doch in welke verhouding en wanneer zy zullen worden opgezonden, is nog niet bekond. „Gevallen als slachtoffer van zyn onver moeiden dienstyver," waren de woorden, waar mede de heer Berman, inspecteur van den post- en telegraafdienst op 4 Mei zyn har telyke rede aan do groeve van den heer J. W. Palmer van den Broek, in leven commies 2de kl. by genoemde dior.st, eindigde. Nog maar enkele dagen van Lombok teruggekeerd, sleepten de moorddadige koortsen, die hem reeds lang hadden ondormynd, hem te Batavia ten grave. Ook in hem hoeft dus Lombok een offer geüischt. Hoe de overledene als chef van het postkantoor te Ampenan zyn taak heeft opgevathet expeditionnairo leger kan het go tuigen en de regeering heeft het getoond .door het toekennen eener tevredenheidsbe tuigiog. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiil Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aau deu assis- tont-resident van Ngawi (Mathoen) J. P. Swaab; een jaaj* verlof naar Europa, wegens langduri- gen dienst, aan den controleur der lste klasse bij liet biuuenlandsch bestuur op de bezittingen bui ten Java en Madoera E. F. J. Loriaux en aan den controleur der 2de klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madoera C. M. N. Hummelgens. Benoemd; Tot assistent-resideut van Ngawi, de assistent-resident van Bangil (Pasoeroenn) M. Th. J. A. Keus; van Bangil, do assistent-resident van Limbangan (Preanger Regentschappen) J. H. F. Ter Meulon; van Limbangan, de assistent-resi dent van Galoeli (Cheribon) A J. R. Koopmans Stadnitski; van Galoeh, de ambtenaar op non acti viteit Ch. Mac Gillavry, laatstelijk controleur der lste klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madoera; van Koeningan (Cheribon) de con troleur der lste klasse bij bet binnenlandsch bestuur op Java en Madoera IJ. K. Pereira; van Bawean (Soerabaia), tevens vendumeester aldaar, de con troleur lste klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madoera H. F. W. Hekmeijer. Bij den dienst van het mijnwezen. Overgeplaatst: Van Buitenzorg naai Batavia, ten einde aldaar werkzaam te zijn op het hoofd bureau, de opziener lste kl. J. F. De C'orte. Bij het Centraal-Comité in Ncderlandsch Indië van het Roode Kruis: Ontslagen: Eervol als lid, ondor dankbetui ging voor de door hem als zoodanig bewezen dien sten, de met den titulairen rang van luitenant- generaal gepensionneerde generaal-majoor der int. J. A. Vetter. Benoemd: Tot lid M. Segov, generaal-majoor der infanterie. Ontslagen: Op verzoek eorvol uit 'slands dienst, de inspecteur van financiën in de Vilde afdeeling J. A. E. Schenck en de hulponderwijze res bij het openbaar lager onderwijs voor Europea nen, C. E. M Hamers. Benoemd: Tot commies op het residentie kantoor te Pamekasan (Madoera', do ambtenaar op non-activiteit J. J. Hcmler, laatstelijk commies op hot bureau van den assistent-resident van Montrado (Westerafdeeling van Borneo); te Koe pang (Timor en Onderhoorigheden) de 2de com mies bij liet Departement van Binnonlandsch- Bestuur Th. K. J. 11. Overboek Bloem; tot 2den commies bij het departement van binnenlandsch bostuur, de ambtenaar op wachtgeld L. Samson, thans tijdelijk ter beschikking van den resident van Bali en Lombok. Tijdelijk gestold: Ter beschikking van den resident van Bali en Lombok, ten einde op het gewestelijk bureau te Boeleleng werkzaam te zijn, de ambtenaar op non-activiteit J. C. Luttel*, laat stelijk 3de commies bij het Departement van Fi nanciën Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Overgeplaatst: Van de residentie Probo- linggo naar de residentie Cheribon, ten einde als eerstaanwezend waterstaatsambtenaar op te treden, de architect dor lste klasse F. J. F. Martij; van do residentie Lampongsche districten naar do residentie Probolinggo, ten einde als eerstaan wezend watorstaatsambtenaar op te treden, de architect dei 2de klasse G. C. J. Bruins. BUITENLAND. Frankrijk. De „Société protectrice des animaux" heeft Maandag te Parys hare jaarvergadering gehou den onder leiding van haren voorzitter, den heer Uhrich. Deze herinnerde aan de pogingen, door de vereeniging in het werk gesteld om de afschaffing te verkrygen van de stieren gevechten, en drukte de hoop uit dat deze in Frankrijk althans spoedig tot het verleden zouden behooren. Na eenige redevoeringen werd tot de gebruikelyke uitdeeling van belooningen aan personen, die zich door hunne liefde voor de dieren hebben onderscheiden, overgegaan. Eerediploma's ontvingen de schil deres Rosa Bonbeur, de sohryfster Mme. Severine, do letterkundigen André Theuriet en Armand Dubarry, terwyl een aantal jour nalisten en Kamerleden met zilveren medailles werden vereerd. In Frankryk is een nationale inschrijving peop VoC .SC A^uun:ent, gewyd aa** de nagedachtenis van maarschalk Canrob6rt, die eenige maanden geleden is gestorven. Do heer Féiix Faure bevindt zich nu to Clermont-Ferrand. Ook daar werd de president door de inwoners met groote geestdrift ont vangen. In de prefectuur werd een feestmaal gegeven, dat gevolgd werd door een bal in het stadhuis. Van Clermont-Ferrand gaat de president naar Perigueux. De heer Ribot heeft ter kennis gebracht van do begrootings commissie, dat het bedrag der bezuinigingen, welke de ministers op de verschillende departementen nog kuDnen invoeren, niet meer is dan 12,344,50 franken. Het tokort, hetwelk de begrooting aanwyst, is £5,000,000 franken. ItaUA Het Parlement van Italië zal den lOden dezer worden geopend door koning Humbert. Hy zal omringd zyn door alle koninklijke prinsen, behalve den hertog van Genua, die op weg ia naar Kiel, en den hertog der Abbruzzen, die op het punt staat eene reis om do wereld to ondernemen. Met groote spanning wordt de troonrede verwacht. Het gouvernement zal aan de Kamer verzoeken, in de eerste plaats zich bezig te houden met de finantiéele en economische quaesties en met de begrooting. Op verschillende plaatsen in Italië had den manifestaties plaats na het bekend worden van den uitslag der herstemmingen, o. m. te Palermo, te Milaan en te Turyn. Te Palermo was de toestand van dien aard, dat de troepen tusschenbeido moesten komen. De „Secoio" zet den stryd tegen Crispi on verdroten voort. Cavallotti heeft opnieuw een aanval tegen den premier in dat blad onder nomen. Op grond daarvan noemt do „Riforma" Cavallotti een leugenaar en publiceert het blad de briefwisseling tusschen Crispi en baron De Reinacb, om daardoor te bewyzen dat alles wat op het verleenen van een ridder orde aan Herz betrekking heeft, laster is. Te Rimini is gisteren ean moordaanslag gepleegd tegen den afgevaardigde Ferrari. Men gelooft dat de sociaal democraten daaraan schuldig zyn en den aanslag pleegden ten gevolge van do opwinding, welko tydens den verkieziogsstryd aldaar tusschen de partyge- nooten van Ferrari en de socialisten heerschte. De toestand van den gewonden afgevaardigde is hopeloos. De hoer Luigi Ferrari, voorheen onder secretaris by het ministerie van buitenlandsche zaken, wandelde, toen de aanslag werd ge pleegd, op straat in gezelschap van een zyner vrienden. Zy ontmoetten eenige mannen, die hen uitscholden. Plotseling loste een d -/, r personen een pistoolschot. De kogel trof Ferrari in den hals. De politie heeft reels eenige personen in hechtenis genomen, die van deelneming aan den aanslag worden ver dacht. België. De koning van België heeft eene commissie benoemd uit senateurs, kamerleden, gen es kundigen, juristen en inspecteurs van tiet onderwys en der belastingen, om na te gaan welke maatregelen in België genomen moeten worden tot bestryding der dronkenschap en van het drankmisbruik. Tot voorzitter is be noemd de minister van staat Le Jeune. De eerste vergadering dezer commissie heeft reeds plaats gehad. Van 2 tot 14 September hebben oefe ningen van vestingbelegering plaats in het verschanste kamp van Antwerpen. Ds grpote manoeuvres zullen dit jaar geheel en al om Antwerpen plaats hebben. Voor de eerste maal zullen zij vereenigd worden met den aanval en de verdediging eener versterkte plaats. De troepen zullen twee legerdivisies vormen- De eerste divisie verbeeldt den uitersten rechter vleugel van een leger, dat Antwerpen aanvalt. Zy heeft tot taakden sector te overweldigen, bevat tusschen de vaart, St.-Leenaerts, Schoo- ten en den spoorweg op Holland. De eerste oefeningen hebben plaats in het open veld; do laatste bestaan in de belegering van Ant werpen, welke duurt tot 12 September. Den 13den gaan de troepen uiteen. De wielrydors zullen in de oefeningen eene belangryke rol spelen. De Kamer heeft gisteren het debat hervat over het wetsontwerp tot verhooging der invoerrechten. De Brusselsche afgevaardigde De Borchgrave bestreed het ontwerp, evenals de heeren De Guchtenaoro uit Gent en Koch uit Antwerpen. „Eene slechte zitting voor het regeeriqgs- voorstel" aldus luidt de conclusie der „Indépendance Beige." Donderdag zullen de discussies worden gesloten. Er bestaat alle kans, dat het ont werp zal worden verworpen. Groot-Brl tiiuulo. Gladstone heeft Zaterdag koude gevat, zoodat hij de beide Pinksterdagen zyne kamer moest houden en niet in staat was een deputatie van de Nottingham Liberal Asso ciation to ontvangen. De familie waakt er voor dat do grysaard zich by zonder in acht neemt, opdat by geheel hersteld zal zyn als hy over oen paar weken het voorgenomen zeereisje gaat maken. De „Society of Artis" heeft de „Albert"- medaille toegekend aan prof. Lèster. Zy is door den prins van Wales persoon- lyk den grooten chirurg aangeboden. Zweden, De gouverneur van Upsala, Luedvik Douglas, is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken in plaats van graaf Löwenhaupt, die zyn ontslag heeft genomen. Politieke beteekenis heeft deze wyziging van het Zweedsche ministerie niet. Graaf Löwenhaupt, die sedert eene reeks van jaren Zwedens buitenlandsche politiek leidde, was reeds lang voornemens, met het oog op zyn gevorderden leeftyd, ontslag te nemen. Reeds voor eenigo dagen werd gemeld dat de af treding van dezen minister op banden was. Met het aanhangige geschil tusschen Zwedon en Noorwegen staat graaf Löwenhaupts af treding in geen verband. Spanje» De kapitein-generaal van Madrii is wol gevaarlyk gewond, maar niet doodelyk, zoo dat men hoopt hem in het le;en te bobouden. De koningin-regentes gaf, zoodra zy den moord aanslag vernam, order een „garden party," die den volgenden dag in het koninklyk park zou gehouden worden, af te com man deer en. Do dader is een 37 jarig kapitein der in fanterie, Clavyo genaamd, die zich lOemryfe onderscheiden had by den vorigen opstand op Cuba. Do krygsraad is onmiddellijk bijeen gekomen en heeft Clavyo ter dooi veroor deeld. Hedenmorgen zou hy worden gefusil leerd. De Spaansche Kamer heeft met een meerderheid van 78 stemmen ean votum van af keuring tegen de regoenng aangenomen. On danks dit echec, zal de regeermg ni-t afrreden, daar zy, zonder over eene meerderheid te be schikken, bet bewind heeft aanvaard op do belotte van Sagasta, dat de oppositie haar zou helpen om de btgrooting tc doen aannemen. Niettemin kan het nog op een crisis uitloopen, daar de republikeinen besloten zyn alle pogin gen in het werk te stellen om het kabinet omver te werpen. f Rusland. Van tyd tot tyd wordt het in Rusland noodig geacht, de Franschen eens op hunne vingers te tikken. Onlangs schroefde „Figaro" „Het is bekend, met welke bereidwilligheid de spaarpenningen van het Fransche volk aan Rusland werden overgegeven." Daarop antwoordt nu de „Novoje Vremja"; Deze en dergelyko frasen vindt men telkens in Fransche dagblad artikelen, die over het Fransch Russisch bondgenootschap handeion Die frase is gewoonlyk zoo aan de vooraf gaande of volger.de beschouwingen vastge knoopt dat zy als een verwyt aan het adres van Rusland klinkt, als een verwyt van da vertegenwoordigers der Fransche beurs en geldworc-ld, die meenen dat door hunne deel neming aan het plaatsen van Russische lee ningen in Frankryk, Rusland hun niet alleen

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6