Donderdag 6 «Juni. AM895. (Deze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. IDA DE MAIRE. N°. 10822. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 5 Juni. In verband met de in werking-treding Ivan de wet tot heffing eener belasting op tedryfs- en andere inkomsten en de intrek king van de patentwot zyn de aan het college van zetters toegekende bureaukosten vermin derd en is de belooning van den secretaris van dat college, tot dusverre bedragende 300 'sjaars, teruggebracht tot ƒ200 's jaars. .Vermits die secretaris tevens is belast met onderscheidene werkzaamheden in zake de j'fcedryfsbelasting, achten B. en Ws. het billijk [dat hem door het verleenen van een jaarlyk- iche toelage van 100 de tot dusverre ter zake genoten inkomsten worden verzekerd. Zij geven den Raad daarom in overweging laan meergemelden secretaris eene jaarlijksche jtoelage te verleenen van 100, gerekend te |zijn ingegaan met 1 Januari 1895. Gistermiddag werd in de Kunstzaal van het Stedelijk Museum alhier de Wit en-Zwart tentoonstelling geopend. Er zijn bijdragen van Bastert, Bauer, Blom- ers, Bremmer, Derkinderen, Roland Holst, xnej. B. Van HouteD, Van Hoytema, Jozef Israels, Kamerlingh Onnes, Jac. Van Looy, Maris, Mesdag, Moulijn, mej. Aletta Ruysch, Tholen, Van der Valk, Floris Verster, Jan Veth, Wenckebach, Witsen, Zilcken en De Zwart. B Van Haverman worden nog een paarlitho- graphieën verwacht en vermoedelijk zal ook Jan Toorop nog inzenden. Tot primo Juli blijft deze collectie ter be- jichtiging voor belangstellenden. Wij vertrou wen dat onze kunstverslaggever de heer v. D. in dit blad nader op deze interessante expo sitie zal terugkomen. Heden wordt door den dijkgraaf van Rijnland, mr. Egbert-Da-Vries, in het hotel „Du Lion d'or," van den heer J. A. Smulders, een diner aangeboden aan een dertigtal hoofdingelanden, hoogheemraden, den secre taris van Rijnland en eenige gemeentelijke autoriteiten. De kapt. G. J. Van Deinse, van het 4de reg. inf., is benoemd tot kapitein voor speciale diensten te Delft. b In het Brongebouw te Haarlem, dat op 20 dozer wordt geopend, zullen in dit seizoen niet minder dan 40 avond- en 17 middag concerten worden gegeven. jT Eiken Zondag is er matinée en soiróo. De concerten worden gegeven door de gre nadiers en jagers, het orkest uit het Concert gebouw, het Haarlemsch stedelijk muziekcorps, het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie uit Leiden, de Amsterdamsche Orkestvereeniging, de Amsterdamsche schut terij en het Paleisorkest. De hoofdingenieur der marine de heer L. C. W. Visser, in functie op 's R\jks werf te Willemsoord, zal den dienst met pensioen [verlaten. J Vermoedelijk zal de Koningin-Regentes op 11 Juli een bezoek brengen aan de wereld- tentoonstelling te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken, mr. S. Vaa Houten, begaf zich hedenochtend met den referendaris, chef der afdeeling onder wijs aan zijn Departement, den heer A. P. Huber naar Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft de he; r Stork zijn ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal voor Ovtrijsel en zullen de Staten dier provincie geroepen worden in hunne a. s. zomervergadering tot voor ziening in de ontstane vacature over te gaan. De generaal majoor Kool, chef van den generalen staf heeft zich hedenochtend 10 uren met een aantal officieren van dat dienstvak en van andere wapens van Den Haag naar Dieren begeven tot het doen van militaire verkenningen in den achterhoek van Gel derland. De luitenant-generaal Van Helden is te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft zijne functie van gouverneur der residentie hervat. De luitenant-generaal Vetter vertrekt morgen van het Staatsspoorstation te 's Gra- venhage naar Amsterdam tot het in ontvangst nemen van de hulde, den overwinnaar van Lombok by zyn aankomst in de hoofdstad bereid. Benoemd is tot eere-kamerheer van den Paus de zeereerw. heer W. A. Van Doorn, pastoor te Hedel. Het stoomschip „Teucer", van Amster dam en Liverpool naar Java, vertrok 30 Mei van Algiers; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 4 Juni van Boulogne; de „Cyclops", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 4 Juni te Singapore. Da gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog op 6 dezer zullen niet worden gehouden. Droogmaking der Zuiderzee. Men schryft aan de „N. R. Ct.:" „Door den heer G. Prins Tbz., aannemer te Kralingen, is aan don minister van water staat, handel en nü'verheid dezer dagen aan geboden een algemeen ontwerp tot droog making van een groot deel der Zuiderzee, dat ^^oral de aandacht trekt, omdat het steunt op een denkbeeld, dat in geen der tot nog toe gemaakte en beoordeelde ont werpen voorkomt. Volgens het hoofddenkbeeld van den hoer Prins wordt eon groot gedeelte van de Zuider zee binnen de lyn Enkhuizen Stavoren be- dykt, zonder daarin op te nemen het IJsel- water, terwijl de finantiëele en technische bezwaren, die geopperd zyn tegen het maken van een afsluitdyk met een buitengewoon lang sluitgat, grootendeels worden vermin derd, zoo al niet geheel weggenomen. Bovendien biyven de bestaande toestanden in de provinciën Noord-Holland, Friesland, Drente en Overysel nagenoeg geheel onver anderd en worden de meestal veel tyd vor derende onderhandelingen met besturen over afwatering, scheepvaart en andere locale be langen tot een minimum teruggebracht. Een spoedige aanvang der werkzaamheden is daardoor althans mogelijk. Hoe het ook zy, het denkbeeld van den heer Prins verdient een ernstig en nauwge zet grondig onderzoek, en het is te verwachten, dat de betrokken minister daartoe zal be sluiten." Gemengd Nieuws. Het ongeluk met den stoker W. K., die ten gevolge van het losschieten van een schroevedraaier van den ongeveer 2'/2 meter hoogen stoomketel naar beneden viel en in bewusteloozen toestand werd opgenomen en naar het academisch ziekenhuis vervoerd, bad niet plaats in de fabriek der firma P. Zn. aan de Mi Jdelstegracht, maar aan de Lammer markt-Mare. Een zper lezers verzoekt het „Hbl." de aandacht der directie vanhetHoll. Spoor er op te vestigen, dat aan een station als dat van Leiden voor heeren geen gelegen heid is zich wat op te frisschen of zelfs maar de handen te wasschen. Zou het, vooral met het oog op het drukke verkeer, dat de mas keradeweek weldra op het station zal geven, niet gewenscht zyn oen „lavatory" in het station aan te brengen? By het afbreken van een oude woning te Hillegom zyn 11 muntstukken ge vonden, welke allo dateeren van het jaar 1600. Het tulpen rooien aldaar hoeft een aanvang genomen. Door de langdurige droogte is het gewas zeer klein, ofschoon de hoeveelheid zeer groot ie. Dinsdagnamiddag is te Waddirrgs- veen het tienjarig zoontje van don bakker V. in de Gouwe gevallen en helaas verdronken. Door den Ryksveldwachter- jachtopziener v. Kooy en den gemeente veldwachter Van Meur8, bygestaan door op zieners der jacht van Zyne Hoogheid Prins Yon Wied, zijn Zaterdagnacht vier Haagsche stroopers bekeurd wegens het visschen met de zegen in aan een anuer in eigendom toebe- hoorend vischwater. Daar deze menschen zich voortdurend schuldig maken aan het ver trappen en vernielen van in den oogst staand grasgewas, is het te hopen dat daartegen door de verschillende politie-beambten in 't belang der landbouwers zeer streng gewaakt worde. Zondagochtend werden door den jachtopziener S. op jachtterrein onder de gemeente Loosduinen, van de groothertogin van Saksen, drie personen aangetroffen, bezig met het zetten van wildstrikken. Naar hun naam gevraagd, grepen de stroopers den op ziener aan, wierpen hem tegen den grond en terwyl twee hunner hem vasthielden-, mis handelde de derde hem met een stok met looden knop, zoodanig dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Twee der stroopers, opperlieden uit 's-Gra- venbage, zyn bekend Een ambtenaar van de hooge rechterlyke macht liet gisteren in de Lange Pooten in Den Haag proces verbaal opmaken tegen den bestuurder van een huurrytuig, die hem door ombesuisd ryden in de Tweede Wagenstraat naby de Yeerkade had aange reden. De koetsier had zich met het rytuig ver wyderd, maar de ambtenaar was hem per tram gevolgd. Een meisje van 11 jaren is Maan dag by het „Hotel Promenade" op den Ouden Scheveningschen weg, willende uitwyken voor hardrijdende boerenkarren, tusschen de koppe lingen van twee paardentrams beklemd ge raakt. Het kind werd aan het linkerarmpje verwond en is naar het ziekenhuis te 's-Gra venhage vervoerd. De toestand van de kleine is bevredigend. Zekere J. S. (uit Amsterdam), die aan den Waterlandschen zeedijk by Durgerdam in niet geheel nuchteren toestand zwemmen ging, is verdronken. Er is melding gemaakt van een sterfgeval, in Haarlem op 31 Mei (niet 1 Juni) voorgevallen en waarvan als oorzaak Aziatische cholera is opgegeven. De geneesheer, die by de zieke geroepen werd, heeft naar het „A. H." vernoemt de genoemde ziekte als oorzaak van den dood geconstateerd, in overleg met een ambtgenoot, die in een andere ge meente des lands vele cholera-gevallen had waargenomen. Van dit geval werd aan den inspecteur in Noord-Holland per brief kennis gegeven, en die brief bereikte hem eerst Zondag in den namiddag. Toen hy te Haarlem aankwam, waren de maatregelen tot ontsmetting, enz. reeds genomen, zoodat geen bacteriologisch onderzoek meer kon worden ingesteld. Zoolang geen ander geval zich voordoet, blyft het twyfelachtig of hier inderdaad de Aziatische cholera is voorgekomen, omdat actiologische momenten (aanleidend© oorzaken) ontbreken. Men schryft uit Utrecht: Te Maarsen is overleden een vroegere stadgenoot, wiens ten onrechte gemelde dood voor een viertal jaren toen reeds belangstelling by familie leden wekte. De man was een toonbeeld van vrekkigheid en liet zich aan alles gebrek ïyden. Zyne nalatenschap, die geschat wordt op byna drie ton, heeft hy thans vermaakt aan een man, een bóeren-arbeider, den eenige, wien hy tydens zyn leven vertrouwde en van wien hy eenige oppassing genoot. Een be woner van een zyner panden zond hem van tyd tot tyd eenige verfrissching of verkwikking; dank ontving deze daarvoor nooit, maar deelt nu toch in de nalatenschap, want bedoeld pand is hem by orfmaking toebedeeld. Wegens gunstige ligging en goed bedryf is den nieu wen eigenaardaarvoor reeds 16000 tever geefs geboden. Meer dan anderhalf jaat geieden werd door een te Assen wonend heer en dame op een wandeling in 't Stadsbosch aldaar, het ïyk gevonden van zekeren A. Yan Opynen. Er was toen alle vermoeden, dat hier een moord had plaats gehad. Van den dader werd tot dusver echter niets ontdekt. Thans is K. W., vroeger te Assen woon achtig, doch sedert eonigen tyd in oen Drentsch dorp verbly vende, als verdacht van den moord, naar de gevangenis overgebracht. Sedert Donderdagmorgen wordt te Boxtel vermist de 17-jarige B.-W., volontair ter secretarie. Dien morgen was door hem eene som van p. m. 500 ontvangen voor wissels, welke hy incasseerde. De vermiste staat als een oppassend jongmensch bekend, en velen zyn dan ook te Boxtel van gevoe len, dat hem een ongeluk is overkomen, of dat hy vermoord is. Door de politie zyn reeds alle pogingen in het werk gesteld, doch de zaak blyft nog geheel duister. Dezer dagen zyn tal van personen in de bosschen en langs de Dommel aan het zoeken geweest. Er is eene premie van ƒ30 uitgeloofd voor het vinden van het lyk of het opsporen van den vermiste. Omtrent de elders in dit nummer medegedeelde gruwelyke gebeurtenis te Vly- men, waar de landbouwer Bongers zyn vrouw heeft doodgeschoten, meldt de „Bossche Cou rant" nog het volgende: Op 1 Juni jl., circa halfvier 'snam., kwam Martinus Bongers, oud 49 jaar, landbouwer te Vlymen, van 's-Hertogenbosch thuis; zyn vrouw, Petronella Marii Van der Water, stond in den tuin op een afstand van ongeveer 30 meter van de woning. Genoemde Bongers was dronken, hy riep toen, aan de huisdeur staande, met een vloek: „kom in huis, of ik schiet je dood"daarop ging hy in huis en kwam daarna met zyn eenloops-jachtgeweer naar buiten, richtte het geweer op zyn vrouw en loste een schot, waarna de vrouw ter aarde stortte. De onbezoldigde rijksveldwachter, Johannes Timmermans, die op het einde van Bongerd tuin alles gehoord en gezien jaad, liep naar de vrouw toe, die daarna nog een korten tyd heeft geleefd, en zond iemand om burgemeester en dokter. Toen die ter plaatse waren, is ge noemde Timmermans met den burgemeester de woning van Bongers binnengegaan, waar zy zagen dat B. bezig was opnieuw zyn ge weer te laden, met welk doel weet men niet. Intusschen was getelegrapheerd naar de mare chaussee alhier, .die .onmiddellijk ter plaatse was; genoemde B. is voorloopigaangehouden en ondervraagd. Hy bekent geschoten te hebben, doch niet met het doel zyn vrouw te treffen. Den eersten 's avonds en don tweoden 's mor gens is genoemdo B. by het lyk gebracht, doch toonde niet het minste berouw. Maandag-avond had by Arnhem ter hoogte van het buiten Mariëndaal een droevig ongeluk plaats. Een dochtertje van den heer Bosman, een 12- a 13-jarig kind, werd, terwyi het over de rails liep, door de stoomtram overreden en gedood zonder dat de machinist het verhinderen kon. De ouders der ongelukkige en een zusje stonden er by, terwyi dit troufio Y°_orval plaats greep. Vanwege de h a i"adr a ve f Jj - 7 3r" eeniging „Groningen" had gisteren onder begunstiging van prachtig weder, een grooto harddraverij plaats van paarden van alle landen en rassen (aangespannen), om nryzen van 400 en 200. De in den eersten omloop verliezende paarden konden bovendien in een handicap onderling dingen naar de prijzen van ƒ100 en 50, welke sommen hiervoor waren uitgeloofd. Het grootste afstandsverschil bedroeg 100 meter. Voor deze belangryke dravery, die metgroote belangstelling door het talryk aanwezigepublek 13, Wy treden de huiskamer binnen, waar de (heor Poole met zijn echtgenoot© en zoon om i 'do tafel gezeten waren. Di heer de3 huizes was een man van middelbaren leeftyd met een knap uiterlyk. R Zijne oogen haddon echter een zeer onbe stemde uitdrukking; zy dwaalden steeds in het rond, zonder ooit het punt, dat zy schyn- Bl>aar zochten, te vinden. Hoewel de omgeving van weelde en over daad getuigde, was het blykbaar dat de heer des huizes zich niet behaagiyk te moede gevoelde. Herhaalde malen had mevrouw Poole be- zorgdo blikken op haren echtvriend geslagen, doch daar zy bespeurde dat dit hem hinderde, deed zy het nu voorkomen alsof al haar aan dacht by het handwerkje, waarmede zy zich onledig hield, vereischt werd. I „Nu, papa," zeide Ernst Poole opstaande, „ik ga naar Johanna; zy zal niet weten waar ik blijf. Maar ik geloof dat ge niet goed in orde zyt, pa; vindt u het goed, dat ik even naai onzen esculaap ga en hem verzoek u te komen b9zoek6n? Mama vertelde my daareven dat u des nachts zoo slecht slaapt. Met eene kleine raadgeving is u misschien geholpen." „Ik heb jo al moer gezegd dat ik daar I niets over hooren wil. Ik ben perfect in orde g en begeer geen dokter," zeide de heer Poole J knorrig. „Maar, man, ik wilde er eerst niet over spreken, omdat ik weet dat gy het niet gaarne hebt," zeide mevrouw Poole op zackten toon, „maar nu Ernst het tocli zegt, kan ik het niet verzwygen dat ik mij ongerust over je maak. Ge zyt den laatsten tyd gedrukt en zenuwachtig." De heer Poole sprong driftig op en sloeg met de vuist op de tafel. „Maar voor den drommel!" riep hij: „ik wil niet als een kind behandeld worden; als ik een dokter hebben wil, dan zal ik er een laten komen. Als ge niets anders te vertellen hebt, dan kunt ge heengaan," vervolgde hy tot Ernst. Deze sloeg een medeiydenden blik op zyne moeder, die bleek en bevend met neergeslagen oogen zenuwachtig aan haar werk arbeidde. „Dag, moesje," zeide Ernst, haar een kus gevend, „ik zal zeggen dat Johanna morgen eens by u komt." „Best, jongen, doe myne hartelyke groeten aan je vrouwtje." Ernst reikte zyn vader de hand, doch deze deed alsof hy het niet bemerkte. Hy keerde zich ontevreden om en verdiepte zich schijn baar in de lectuur van de „Nieuwe Rotter dammer." Toen zyn zoon de kamer verlaten had, mompeldo de heer Poole: „Die jongen zou met zyn gezeur iemand boos maken." „Maar, man," antwoordde zijn vrouw op zacbten toon, „by heeft au fond geiyk; ik heb in den afgeloopen nacht duideiyk opge merkt, dat ge geen uur achter elkaar ge slapen hebt. Ge deedt niets dan woelen en zuchteniemand, die gezond is, zooals gijzelf zegt te zyn, slaapt des nachts, is bet niet zoo?" „Ik wist niet, dat ik zelfs des nachts be spied werd," bromde de heer Poole. „Maar noemt ge dat bespieden?" zeide mevrouw droevig. „Ik verlang nu niet meer over deze zaak te hooren. Ik ben zoo gezond als een visch, en daarmee basta I" Mevrouw Poole schudde het hoofd; zy be greep niet hoe haar man opeens zoo ver anderd was. „Waar is Mary?" vroeg haar echtgenoot even daarna. „Wel, man, weet je dat niet? Zy is op een partytje by Constance Van Lee." „Laat zy nog maar van hare jeugd ge nieten," zuchtte Mary's vader; „wie weet hoe spoedig alles anders wordt." Mevrouw Poole stond op, ging naar haar echtgenoot, nam zyn hoofd tusschen hare handen en zeide op zachten toon: „Poole, zeg my, wat er is I Het oog der liefde ziet scherp, en ook zonder je laatste woorden, wist ik reeds, dat er iets is dat je hindert. Deel my de oorzaak van je zorg mede. Al kan ik je die niet verlichten, ik kan je die toch helpen dragen." De trotsche man wilde zich eerst toornig afwenden, doch toen hy de oogen opsloeg en den blik van haar, die zyne luimen zoo menig jaar met liefde verdragen had, ontmoette, o, toen werd hy innerlyk geroerd. De tranen kwamen hem in de oogen en hy opende den mond, om zyn leed aan de geliefde gade mede te deelen. Juist werd de deur geopend en trad de meid met een telegram in do hand binnen. „Mynheer," zeide zy, toen de heer Poole het ontvangbewys geteekend had, „de bode zegt dat het antwoord op het telegram be taald is; zal hy even wachten?" Mevrouw Poole zag met angst hoe haar man haastig het couvert van het telegram scheurde en als verbysterd zitten bleef nadat hy de depeche ingezien had. Zy wenkte de meid zich te verwyderen en trad op haar man toe. „Man, wat scheelt je?" zeide zy op ang- stigen toon, doch zy ontving geen antwoord. Zy kon het telegram, dat zulk eene ontstel tenis teweeggebracht had, niet inzien, daar de heer Poole het krampachtig in de hand hield. „O, myn Hemel, nu is alles verloren!" kreet de ongelukkige man. Opeens bedacht zy zich dat de bode nog steeds op antwoord wachtte. Zy vroeg op zachten toon: „Wat zal ik voor antwoord geven, lieve?" „Verloren, reddeloos verloren!" was het eenige, dat verstaanbaar geuit werd. By de beweging, die by by bet uitsproken dezer woorden maakte, ontviel hem het telegram. Mevrouw Poole haastte zich het verkreu kelde papier op te rapen en glad te vouwen, en las: „Fetscher Co. failliet, Geef orders wat te doen." Zy bégreep dat haar man niet ic staat was een antwoord op te stellen en begaf zich naar de voordeur om den bode weg te zenden. Toen zy de kamer weder binnentrad, wa3 de heer Poole opgestaan. Hy dood de uiterste poging om zich kalm voor te doen. „Ik moet dadelyk naar het kantoor," zeide by, terwyi zyn stem een hollen klank had. „Maar, lieve," zeide mevrouw Poole op zachten toon, „het is er zoo koud, de kachel is zeker reeds uitgegaan." „Ik zou stikken als ik hier bleef," was het antwoord. „Poole, blyf liever hier! Kan ik niet voor je halen wat ge noodig hebt?" „Neen, vrouw, ik ga zelf, en," zeide by op dreigenden toon, „niemand mag my storen, hoort ge? Waar is het telegram?" vervolgde hy met onnatuuriyk kalme stem. Hy nam de depeche mede, verliet wanke lend de kamer en een oogenblik daarna hoorde mevrouw Poole dat hy de deur van het kantoor op slot deed. Bevend aan al hare leden, bleef de arme vrouw in de huiskamer achter. Wat zou er nu gebeuren? Zy durfde haar echtgenoot niet volgenin radeloozen angst luisterde zy of zij ook eenig gerucht hoorde. Daar werd de deur van het kantoor ge opend; de heer Poole verscheen meteendoor schrik verstyfd gelaat in de gang, terwyi hy luide riep„Brand, brand I" Toen meviouw Poole hem te gemoet trad, zeide hy hevig ontsteld „Ik lakte een brief dicht; de kaars viel om en daardoor gingen de gordynen in brand O, wat zal ons'üu overkomen?" {Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5