PERSOVERZICHT. Burgerlijke Stand. Wy ontvingen het verzoek van een lezer van De Werkmansbode om daaruit over te nemen hetgeen is geschreven naar aanleiding van het schrijven van den heer Krantz aan de leden van den Leidschen Raad, toen het voorstel van B. en Ws. aldaar ter sprake kwam omtrent minimumloon en maxi mum a r b e i d 81 ij d. De onpleizierige toon, waarin dit stuk ge schreven is, noopt ons het niet in zijn geheel over te nemen. De schrijver is scherp, omdat het voorstel niet is aangenomen. Wy betreu ren dit eveneens, vooral omdat het den werkman aanleiding geeft om te zeggen, dat voor hem „niets" gedaan wordt en hij daar door meent overgeleverd te zjjn aan den patroon. Bovendien had men de bepalingen ten allen tijde weer kunnen intrekken, indien het bleek dat de „vrijheid" te veel belemmerd werd en ze nadeelig waren voor den werk man. Maar ze wilden het zelf! Intusschen mag men bij hevigen strijd den parlementairen vorm niet uit het oog verliezen en daarom nemen wij alleen dit gedeelte uit het stuk over „Er waren vóór de wet van 1874, naar ik wol eens vernomon heb, fabrikanten, die een verbod en regeling van den kinderarbeid ver dedigd en daarvoor geijverd hebben. Dat waren de goedgezinden. Waarschijnlijk ik ver onderstel dit met het oog op zijn bekende humane gevoelens behoorde tot hen ook de heer Krantz. Zulke fabrikanten wilden zelf liever anders en beter, maar de mededinging belette hun dit. Zij zagen de wet met ge noegen komen, hun deed zij dus geen kwaad, veeleer goed. Dat is dan ook, ale ik het goed begrijp, de voorname strekking van wetten en bepa lingen; zij zijn niet noodig voor de goedge zinden, maar voor de kwaadgezinden, en be schermen dus eigenlijk de goedgezinden, die, als ze aan hun gezindheid toegeven of te veel toegeven, het kind van de rekening drei gen te worden. Met de bepalingen betreffende minimum loon en maximum-arbeidsduur is het niet anders. Het behoeft volstrekt niet bewezen te worden „dat werkgevers halve beulen zijn en geen hart hebben voor den werkman." Gevraagd kan worden aan den heer Krantz om te bewijzen, dat allo werkgevers (dat beulschap nu maar weglatend) wèl hart heb ben voor den werkman, zóó, dat zij in 't algemeen geneigd zijn om des werk mans levensgenot te verhoogen en aan diens billijke wenschen, om z(jn levensvoorwaarde gunsti ger te doen worden, te gemoot te komen; en in 't bijzonder, dat z(j werktijd en loon zóó goregeld hebben als hun billijkerwijze mogelijk is. Dat bewijs zal de heer Krantz wel schul dig blijven. Mocht echter do heer Krantz antwoorden: voor allen kan ik niet instaan, maar wel bijv. voor alleu op zes, vier, twee na, dan.ja, al zou hot antwoord luiden voor allen op óón na,.... dan nog zijn er redenen om maatregelen als door B. en Ws. zijn voorgesteld toe te passen. Want zelfs deze eene zou het onmogelijk kunnen maken dat de andere patroons (om van de werklieden nu maar niet te spreken) de goede ingevingen van hun hart ten opzichte van de werklieden in toepassing brengen. En vooral hierop worde gelet. De heer Krantz moge durven instaan voor het hart van de Loidsche werkgevers (al betwijfelen wij dit nog, omdat die menschen hier niet anders zijn dan elders), hij zal zeker niet durven instaan voor allo overige werkgevers. Toch zou dit het geval mooten zijn. Want wanneer te avond of morgen oenig werk van gemeentewege wordt uitbesteed, kunnen even gemakkelijk werkgevers van elders inschrijven, en, om ons by het bouwvak te bepalen: de aannemers wonen door het geheele land. Hierop mag ook nog wel eens worden ge wezen, dat een algomeene regeling van het loon en den arbeidsduur met do bepalingen, door B. en Ws. voorgesteld, niet werd be doeld En nu meonon w(j het don heer Krantz, dio bokond is als een humaan werkgever, te mogen vragon, of hy, indien by by v. oen huis of een fabriek liet bouwen, het niet ver- schrikkeiyk zou vindon, wanneer de aannemer zyn worklieden oen lange dagtaak liet werken voor een geiing loon, zoodat met reden ge zegd zou kunnon worden, wat in die gevallen gezegd wordt: dat huis of die fabriek is ge bouwd met het zweet en bloed van don workman. Welnu, om dat te voorkomen, strekt dj door B. on Ws. voorgestelde maatregel; voor niets anders. Wat ieder onzer, die hart heeft voor zyn medemenschen* al zyn het worklieden, zou willen voorkomenmoeten wij gezameniyk willen dat do gemeente en do gemeenschap voorkomt. Wat nu nog do „beporking van de vryheid van arbeiders" betreft, hiermede bedoelt de hier Krantz zeker, dat de werkman, die byv. geen 20 ets. per uur kan verdienen, moot mogen kunnen werken voor 18 ets., en die geen 18 ets. kan verdienen, moet mogen wtrkon voor 16 etsenz. De heer Krantz is echter zoo woinig bokond in do bouwvakkon, dat by niet woet of voorby ziot, dat werk lieden, die by hot maken van oen proefwerk, wat dogelykhoid aangaat, het tegenover huu kameraden zouden moeten i.lljggen, in zeer veel gevallen by voorkeur door do patroons in dienst worden genomen. Als zeer gewoon of normaal workman komen ze om do hoe- veolhoid werk, welke ze gowcon zyn af to levert n, veelal het eerste en hot meeste in atnmoiking. Een timmerman byv., die do ir miste voordeur, de meest moeilijke trappen, enz. gemakkeiyk kan maken, boweegt zich govvoouiyk minder gemakkeiyk er. minder vlug met het overige, ruwere werk. Het geldt hier een zaak van werkverdeeling, die zich in byna alle ambachten voordoet en waarvan de be trokken patroons en werklieden alles weten. Met te bepalen wat aan een normaal, dat is een gewoon goed werkman, ten minste aan loon moet worden betaald, is volstrekt ook niet uitgesloten, dat andere, die hoogere verdiensten kunnen doen gelden, daarop aan spraak mogen maken. En de heer Krantz zal zeker niet durven betwisten, dat een normaal loon, van byv. 18 centen per uur, voor een ambachtsman te Leiden te veel is, vooral niet met de kansen van werkloosheid, dat is stilstand van Iood, ten gevolge van ziekte, ongunstige weersgesteldheid, slapte van werk, enz. Maar al wordt een loon van 18 centen per uur, by geregeld vast werk on by even lange werkdagen, gedurende den winter als des zomers, (stelt byv. elf uron) genoten, dan, dit kunnen wy den heer Krantz verzekeren, zal eon werkliedengezin zich nog niet kunnen overladen aan hetgeen méér dan onmisbaar mag worden geacht voor het levensonderhoud." In de jongste Haagsche Kroniek van de Nieuwe Groninger Courant lezen we het volgende: Het feit, dat dr. Yan Tienhoven, de 1 y f- a r t 8 van H.H. M.M., deze (de vorige) week naar de verblyfplaats onzer Koninginnen is vertrokken, behoeft gelukkig geen bezorgdheid hoegenaamd te verwekken. Toch was dat bezoek niet uitsluitend bestemd voor onze Koningin Regentes, maar ook voor onze jonge Koningin, die, volkomen gezond, niettemin sedert de jongste reis in 't Zuiden des lands, naast enkele moederiyke, misschien ook eenige medische wenken kon noodig hebben. Overigens zyn de berichten omtrent H.H. M.M. recht verblydend. Do Vorstinnen profiteoren veel van de heeriyke lucht en schoone streek, waarin zy na oen zoo vermoeiende reis rust hebben gezocht. Onze jonge Koningin, die haar poney's by zich heeft, moet zich kosteiyk amuseeren, nu zy, vry van alle lessen, van alle hoffeesten en van alle ovatiün, genieten kan van de schoone natuur. Het is waar schynlyk, dat HH. MM. niet voor de tweede week van Juli hier te lande zullen terug koeren. '8 Lands zaken zullen daaronder zeker niet ïyden, want wekelyks gaat een koerier naar Tyrol, om de belangryke stukken, die H. M. de Regentes in handen moeten komen, over te brongen Daaronder behoorde deze week nog niet het rapport van don Raad van State over de kieswet, want uit vertrouwbare bron is my medegedeeld, dat de Regoering bet voornomen koestert tegeiyk met dat rapport haar „memorie van beantwoording" daarop aan H. M. toe te zenden. Nog steeds zyn de bladen vol met be schouwingen over hot wetsontwerp op de personeele belasting. Veel hebben wo daaromtrent reeds vermeld, hetgeen echter niet wegneemt dat er nog omtrent dit belang ryke onderwerp te vermelden overblyft. Voor heden daarvan, in aansluiting met het voorgaande, nog het volgende: De indruk, dien De Standaard van het wetsontwerp van minister Sprengor van Eyk hoeft gekregen, is niet zeer gunstig. Reeds dat het Personeel als Ryksbelasting gehand haafd biyven, acht zy zeer bedonkelyk, voor eerst, omdat aldus de gemeente financiën haar meest natuurlyken factor biyven derven, en alzoo niet in goede orde zyn te brengen; ten tweede, omdat men nu de toevlucht moet nemon tot zeer gowaagde classification en groepeeringen; en ten derde omdat het de toeleg schynt te zyn, het Personeel zelfs tot d e Ryksbelasting by uitnemendheid te ver heffen. „Dus toch weer de verkapte census; die census, aan een verkeerdo belasting gehechten die verkeerde belasting door een bedenkeiyke classificatie in een electo raal wapon omgesmeed." Do o n Hasting van enkele aanslagbiljetten en de thans voorgestelde progressie heeft niet veel te boteokenen voor hen, die van een matig traktement leven, als ondorwyzers, ambtenaren, predikanten, pastoors, klerken, enzmeent De Standaardon de progrossie „springt met een polsstok by den kleinen burger, om by de hoogere standen don slakkengang te hernemen." Hoofdzaak is en biyft alzoo, dat wo thans eon periode van belastingherziening doormaken, en dat wo aan het einde van die periode een slechtwerkonde, tegengevallen vermogens belasting, eon zeer ongelyk drukkende be- d r y f s belasting en een verkeerd geplaatste personeele belasting zullen hebben, terwyi de inkomste n-b o 1 a s t i n g, die voor de gemeenten juist ongeschikt is, wyl men uit de éóne gemeente naar do andere ge- meento verhuizen kan, van het Eyk afhoudt en aan de gemeente overlaat. Naar De Tijd opmerkt, zal hot voordeel, verkregon door een eenigszins belangryke vermindering van het personeel, ruimschoots opwegen tegen eene kleine verhooging op het zegelrecht van nieuwe, tot dusver hier te lande nog niet in omloop gebrachte effecten en van de successiebelasting in de zylynen. En oen vormindering van het personeel, waar van do opbrengst in hoofdsom op ongeveer elf millioen kan geraamd worden, met twee millioen mag zeker niet onbeduidend worden geheeton. Op óón omstandigheid vestigt De Tijd echter de aandacht. De band, die er bestaat tusschen deze belasting en het kiesrecht, heeft den minister waarschynlyk genoodzaakt de grens van belastbaarheid lager te stellen dan anders zou zyn geschied. En eindeiyk merkt het blad op, dat er zeker niets tegen is, dat de minister de deuren en vensters als grondslag laat vervallen, doch dat de huurwaarde hierby een overheerschende beteekenis verkrygt. De ongeiykheid zal daar door toenemen tusschen groote steden, waar de huurpryzen zeer hoog zyn, en het platte land met lage huren. Een poging tot correctief had de minister daartegen kunnen vinden in de haardsteden, meent De Tijd. De Volksstem noemt het belastingontwerp van den heer SpreDger van Eyk het belang- rykste wetsontwerp, dat Nederland ooit is aangeboden. Het bedoelt immers, de belasting te heffen naar het rechtvaardigste beginsel, dat der draagkracht, en tevens een der grond slagen aan te bieden voor kiesrechtuitbreiding. Het Personeel is een zuivere verteringsbelas ting. Jammer maar, dat er geen slechter maatstaf van draagkracht bestaat dan juist verteringsbelasting. Hoe het in iemands hoofd is kunnen op komen, een verteringsbelasting aan te wyzen als een correctief voor de vermogens- en bedryfs-, anders gezegd voor de gesplitste inkomstenbelasting, dit begrypt De Volksstem niet. Hoe zou het mogelyk kunnen zyn, dat de nieuwe belasting, gesteld dat zy aan haar ideaal beantwoordde en een belasting was, volkomen naar de draagkracht treffend, boven dien nog de fouten goedmaakte van de ver mogens- en bedryf8bela8ting, die op draag kracht haast niet letten? „Had de heer Sprenger van Eyk den moed gehad, in plaats van het personeel te her vormen, de bedrijfs- en vermogensbelasting te herzien, daarvan óón ongedeelde inkomsten belasting te maken, haar naar het beginsel van draagkracht te ontwerpen, en door het opnemen van strafbepalingen tegen valsche aangifte, enz hare opbrengst eenige millioenen te doen verhoogen, by zou tot opheffing van het personeel hebben kunnen komen en daar mede zyn land een weldaad hebben bewezen. Em inkomstenbelasting naar draagkracht een maal ingevoerd, maakt het behoud van een algemeeno verteringsbelasting op den duur cnmogeiyk; eenvoudig omdat vertering en draagkracht wel dikwyls verband met elkaar houden, maar juist by die klassen van per sonen, wier draagkracht betrekkeiyk het grootst is, de vertering betrokkeiyk het geringst is. E9n verteringsbelasting kan moeilyk iets anders zijn dan een bespotting van het beginsel van draagkiacht, en hoe meer dat beginsel alge meen als het eenig ware by belastingheffing erkend wordt, dos te zekerder zal ook do alge meene veitenngsbelasting worden veroordeeld, om ten slotte te worden afgeschaft." Maar nu wil de heer Sprenger van Eyk een slechte belasting tot een wat minder slechte toepassing trachten te brengen, hierby tevens oen basis Vormen voor kiesrecht-uit breiding en dus ook de onderste lagen der maat8chappy treffen. „En zoo zullen wy weldra het schouwspel beleven, dat de voorstanders van oen onthef fing der minvermogenden van belastingdruk, ter wille van de kiesrechtuitbreiding juist vermeerdering van den belastingdruk voor on vermogonden zullen moeten vragen, althans vermeerdering van het aantal onvermogenden, die door deze verteringsbelasting getroffen zullen worden." De algemeene indruk, dien de Haagsche briefschryver van do Zaanlandsche Ct. van het ontwerp heeft vorkregen, is, dat de be lasting een regelmatig progressief karakter krygt, in dien zin, dat do lagere aanslagen belangryk minder zullen worden, maar de hoogere zullen toenemendat, wat de midden standen betreft, de neringdoenden belangryk zullen worden gebaat door het vrystellon van alle lokalen, die tot fabriek, werkplaats of winkel, of tot stalling of bergplaats ten dienste van de uitoefening van een beroep of bedryf zyn ingericht. Voor hon, die door de Bedryfs- belasting hot zwaarst worden getroffen, d. i. die vroeger niet in de Patentbelasting waren aangoslagen, zal de nieuwe wet alleen een btlangryke bate geven, indien zy een groot gezin hebben en dus van den voorgostelden aftrek voor kinderen party kunnen trekken. En, wat de laagste klassen betreft, zullen wel is waar do aanslagen verminderd, maar het aantal aangeslagenen aan merkolyk vermoerderd worden, wat waar schynlyk een gevolg i3 van het streven, om de belastingwet voor de kieswet dienstbaar te maken. Immers, merkt de briefschryver op, uit een fiscaal oogpunt ia het aan vele bezwaren onderhevig een zeer groot aantal personen voor zeer kleine bedragen te moeten aanspreken. De conclusie van don schryvor is, dat het ontwerp, zooals het daar ligt, eene bolangryke verbetering geeft van de bestaande wet; ook, op zichzelf beschouwd, een rechtvaardiger ver deeling van de belasting. In hoeverre het be antwoordt aan den uit het samenstel onzer belastingon voortvloeienden eisch, om ver lichting van druk te brengen voor diogenen in den middenstand, die daaraan het meeste behoefte hebben, acht de schryver voorloopig nog niet met juistheid te beantwoorden. Niet onwaarschyniyk komt het den schryver voor, dat sommigen gebaat, anderen daarentegen zwaarder gedrukt zullen worden. Om dit punt uit te maken, zou het aan beveling verdienen, als eens eene vergelykende tabel werd opgemaakt van hetgeen een willekeurig gekozen, vry talryke groep ambte naren, ieder naar do bestaande en naar de nieuwe wet, zou moeten betalen. Van hooggeachte zyde wordt ons het volgende ter opneming aangeboden, zegt De Eesidentiebodet waaraan wy, om het belang ryke van het onderwerp, eene plaats inruimen „In het wetsontwerp voor de belasting op het personeel worden deuren en vensters onbelast gelaten. Ongetwyfeld zullen de hygiënisten daarvoor dankbaar zyn, maar niet voldaan; trouwens, het is overbekend, dat de gezondheidsleer meer hecht aan goede lucht dan aan licht. Voor de luchtverversching is denatuurlyke en toevallige ventilatie (door het openen van deuren en vensters) onvoldoende. Er moet kunstmatig geventileerd worden, d. i. de verbruikte lucht moet bestendig worden afgevoerd, dan komt er zuivere lucht voor in de plaats, die van alle zy'den door de reten van deuren en venstors naar binnen stroomt. Welnu, de eenvoudigste ventilator, die in geen woon- en slaapvertrek mag ont breken, is de schoorsteen; deze toch voert niet alleen de schadelijke gassen weg, die by het stoken ontstaan, maar ook de veront reinigde kamerlucht. Hoe verkeerd handelt men dus, met in vertrekken, waar niet ge stookt wordt, de schoorsteenen dicht te maken. Liefst late men deze boven manshoogte open. Naar aanleiding van deze ervaring vraag ik waarom heeft de Minister niet het aantal kamers eener woning belast, onverschillig of zich daarin een schoorsteen bevindt dan wel niet? Wordt dit wetsontwerp aangenomen, dan blyven die woningen het zwaarst belast, die hygiënsch gebouwd zyn. Dit is eene abnormaliteit, welke niet de be doeling van den wetgever kan zyn en derhalve by eene nieuwe wet niet behoorde bestendigd te worden. Medicus." HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd J. Den Rooijen en J. Jonker. W. Mark wat en A. Kok. U. Kamer en T Boontjes. C. Broertjes wedr. en 'J'. Vreken wed. C. Zuidervaart, wedr. en 11. Hoogendoorn wed. Getrouwd: C'. Plaat en M. Servaas. J. Roodzant en M Van der Pol. C. Maliepaard en C. Koodzant. M. Vastenhout en T. Zoet. P. J. Verheul en J. T. KnuHinan. K. Van Diggele en G. Struik. A. A. Van Geldoren en D Gelcin wed. Bevallen: M. J Eykcn geb Mantel Z. A. E. Scheurwater geb. SandifortZ. S. De Rijke gob. Broekbuizen Z. M. Van Leeuwen geb Wezelenburg Z. P. J. W. Van Rijn geb. Smit D. R. U. T. Roos geb. VerateegtD. M. Huur man geb. Van Diemen Z. W. J. J. Clemcnd geb Van der Laan Z. J. Verinoy geb. Persoon D. M. Van dor Hoofd geb. Pic.nct D. Overleden: J. Huntink 70 j. J. Groenland 67 j. P. Van den Berg j. A. Touw 7 m. M De Gies 5 j A. Stokhof 3 m. L1SSE. Ondertrouwd: Petrus Vrijburg, jra. oud '23 j en Apollonia Koster, jd. oud 26 i. Gehuwd: Petrus Adrianus Damen en Williei- niina Zandbergen. Ni co laas Van der Eist en Maria Groenendijk. Pieter Van der Lans en Margaretha Smit. Ge buren: M aartje, D. van H. Gnrritsen en J. Van Rossen. Overleden: Adriana Helena Ruigrok, echtg. van P. Van Dijk. oud 6-1 j. H1LLEGOM. Ondertrouwd: L. Van Maris en M. v. Roorlen li. Broxterman en M Stroo- bergen. Getrouwd: L. Stassen en J. Philippo. Bevallen: S. M. Corbes geb. Barendse Z. A. Rovers geb. Jaus D. J. Sclirama geb. Raap horst D. NOORDWIJK. Geboren: Petronella Maria, D. van S. Vink en M. Plas. Gijsbertus Wilhelmus l.eonardus, Z. van G. W. Ëeu.clmnu en M. Van den Borg. Levenloos kind van J. Smit en G. v. d. Niet. G eliuwd: Johannes De Haas 30 j en Johanna Jacobs Van Houten 28 j. Gijsbertus Vergunst 26 j. en Leentje Van dor Voet 20 j. UITLOTINGEN. Loten l'&lc-ia voor YoLevlijt a 2.60 vaa 1669. TrekkiDg van 1 Juni. 20 scrlcóu. 1168 2003 2011 2312 5096 5466 5773 6383 6889 7379 1742 2011 2081 4047 5175 5504 5867 6u48 7189 7465 Dj Noa. van 1—50 in bovengenoemde sereiên zjjn betaalbaar mot 3. Rottsrd. Schouwburg. Serie 1039 no. 70 25.000, e. 567 no. 55 f 1500, e. 823 no. 96 ƒ500, e. 712 no. 62 250, 8. 1181 io. IC en a. 1632 no. 72 elk 125 en voorts cou groot aantal kleinere prijzeD. Oostenrijk 1864. Wconc-n, 1 Juni. Borie 960 no. 13 11. 150,000, 1085 no. 8 tweedo piije 8.1136 no. 52 derde prjj«, e. 1953 no. 33 on e. 3380 no. 52 elk 11.5090, e 1715 do. 61 en e. 2220 no. 56 elk 0. 2000, e. 1227 no. 51, 8. 1260 no. 58 en 8. 2493 no. 9 oik 11 1000. Ser.: 42 192 207 262 847 371 195 702 793 944 9C0 993 1085 113G 1177 1218 1227 1260 12G5 1127 168G 1709 1715 1783 1929 1958 2220 2424 2429 2161 2159 2493 2543 2724 2880 2920 3035 3056 3074 3136 3380 3459 3481 8482. TWEEDE KATlEIt. Binnenlandsche zaken. Suppletocre begrooting. Eene wetsvoordracht tot aanvulling dezer begrooting strekt om tekorten, op sommige artikelen ontstaan, aan te vulleD, waartegen over verminderingen op andero posten. O. a. vereischen de posten betrekkeiyk het mond en klauwzeer onder het vee aanvullingen tot bedragen resp. van f 50,000 en 25,000. Indische comptabiliteitsicet. In zyn antwoord op het afdeelingsverslag der Tweedo Kamer, betrekkelijk het wetsont werp tot wyziging der Ind. Comptabiliteitswet, geeft do minister van koloniën als zyne meo- ning te kennen dat, nu de Ind. financiën in een phase van onzekerheid verkeeren, het een daad van weinig voorzichtige politiek zou zyn, eeno nadero regeling van de finantUele verhouding tusschen Nederland en Indiö in het leven te roepen, waardoor waarschynlyk nieuwo lasten op de koloniale schatkist zouden gelegd worden. Terwyl de minister een bin dende bepaling omtrent het tyistip der indio ning van de Ind. begrooting onraadzaam acht, geeft hy de verzekering, dat alles zal worden gedaan om de aanbieding zoowel van 1e be grooting als van het koloniaal verslag zoo tydig mogelyk te doen plaats hebben De minister heeft overigens in hot wets ontwerp eenige nadere wyzigingen gebracht, waarbij o. a. de bevoegdheid tot het nemen eer er beslissing ten opzichte van verkoop van roerende goederen van den Staat, wordt uit gebreid tot de hoofden der departementen van algemeen bestuur, en voorts om aan de wet gevende macht de zekerheid te geven dat zonder hare medewerking niet aan het belastingstelsel zal worden geraakt, en dat geen bronnen van inkomst zonder hare medewerking zullen worden prys gegeven. Voorts is de termyn van 1 Januari 1S96 opgenomen als het tydstip waarop degewyzigde voorschriften in werking zullen treden. Amcndeynenten. De commissie van rapporteurs heeft een achttal amendementen voorgedragen op de aan de Tweede Kamer voorgestelde bepalingen tot beveiliging by het verblyven in fabrieken en werkplaatsen. De meeste van deze wyzigingen zyn reeds omschreven en toegelicht in hot onlangs ver schenen verslag der conferentie tusschen den minister van waterstaat en de commissie. O a. stelt de commissie een andere defi nitie voor van fabrieken en werkplaatsen, onder welke zy ook wenscht te verstaan vlas- braakhokken en zwingelketen. Ondanks 's ministers bezwaren stelt zy ook voor het stelsel van voorafgaande vergunning tot op richting en ingebruikneming van eene fabriek of werkplaats, wordende eene onderscheiding gemaakt tusschen oprichten en in gebruik nemen. Een ander amendement hangt samen met het stelsel, dat beoogt by de arbeidswet geen adjunct-inspecteurs aan te stellen; bet aantal inspecteurs uit te breiden en dezen opzichters toe te voegen. GJ-emengd Nieuws. Paling. De heerD. G. Van den Hoorn, te Oudshoorn aan den Ryn, meldt aan de „Standaard", dat het hem gelukt is te ontdekken, dat de paling door een speling der natuur ontstaat. Hy vertrouwt die speling zóó in de hand te hebben, dat het mogelyk zal wezen om in do toekomst deze vischsoort zeer sterk te doen vermenigvuldigen. Natuurlyk kan eeist later bJyken wat er van deze zaak aan is. De kantonrechter van Woerden heeft zekeren D. Vis, vervplgd ter zake van overtreding van art. 1 en 7 der verordening op het venten in de gemeente Montfoort, ont slagen van rechtsvervolging, omdat laatstge noemd artikel, luidende: „Deze verordening is alleen van toepassing op personen, die oen handel dry ven van zoo geringen omvang, dat dozelve ter beoordeeling van den burgemeester, vermomde bedelary ten doel heeft," een verboden delegatie van macht op den burge meester bevat. In de Doelenstraat te Amsterdam wierp een opgeschoten lummel een vat mat verf over do kleederen van de vrouw van e?n der meest-geachte Amster jamsche ingezetenen, waardoor haar japon, nog pas nieuw, geheel onbruik bant-! werd. Do laffe bengel kon onge- hin lord wegkomen. Door den ryksveldwachter G. Easing, te Noordwol.e, is aangehouden d6 postbode te Zorgvliet J. D., die dezer dagen spoorloos verdwenen was. Verduistering van een postwissel van f 30 moet tot zyne vlucht aaoleiiing hobben gegeven. D. is naar het huis van bewaring te Assen overgebracht. To Veneburen, onder Makkinga, heeft een knaapje door met een arm in het vuur to vallen, zich zoo doerlyk gebrand, dat bet aan do gevolgen is overleden. De landbouwer Bongers te V1 y- men (Noord-Brabant) is gevangengenomen, op vermoeden, dat hy zyne eebtgenooto op 25 passen met een geweer heeft doodgeschoten. De misdaad schynt in dronkenschap to hebben plaats gehad. De misdadiger ontkent zyne vrouw te hebben willen dooien. Men sc-hryft uit Ginneken: In den namiddag van den lsten Pinksterdag heeft zich een onbekend heer met een revolver schot van het loven beroofd. Eene dienstmaagd vond hem aan den Teteringschen zandberg aan den slootkant, met de revolver in de hand. Op het lijk zyn gevonden een notitieboekje en een portemonnaie met f 120. Het linnen goed was geteekend D. P. Men vermoedt dat de onbekende uit Rotter dam kwam. Hy reisde met de tram, die op den Rotterdamscben trein rydt, en liet zich aan den Teteringschen zandberg uitzetten, waar by kort daarop den zelfmoord moet hebben gepleegd. Exacte wetenschap. Huison- derwyzer (tot zyn leerling): Om u een denk beeld te geven van do afstanden tusschen de hemellichamen, zeg ik u, dat een sneltrein meer dan 300 .jaren zou noodig hebben om van de aarde naar do zon te komen Leer ling: Is het oponthoud aan de stations daarby gereken i? Marktberichten. Botlcgrave, 4 Juui. Aangevoerd 247 wagens Kaa?, 14,795 stuks, wegende 62,995 KG. Prijs l^te lOOTt Goudscbc f 22.50 a ƒ24.—zwaardere 25. ,21e eoort ƒ20.a 21.50; hieronder 17 wagens Dorbvkv -tjs late soort ƒ23.— hf—2de soort19.— 21 34 wagons Edammer Kaa?, prijs l9to saon -c. a 2de eoor: ƒ21.— a 22.50, commissie wagon Leidscho Kaas het schip pond. Haudel mdig. Vee. Aangevoerd 1 stier, 3 paarden, 493 lammeren ƒ9 a 12. Rotterdam, 4 Joui. Op do veemarkt waren heden aangevoerd: 82 paarden, veulens, 1319 runderen 334 votte kalveren, l2i nuchter balveren, 235 schapen, 677 varkons, 184 biggen, lokken, 1 ezel. De prgzen van liet voe waren als volgt: rnuderen lste qual. 33 a 34 c., 2de qua!. 30 a 31 c., 3de qnal. 28 29 c., kalveren lste qnaliteit 42 a 46 c., 2de qnal. 35 a 40 c.; schapen lste qnal. 29 a 30 c.f 2de qual. a e.zaigltrnmeen a c.; varkens lcte qnal. 14'/o a 15 c., 2de qua'. 13Vs 14 c Sde qual. 121 a 13 e., alles per KG. Nucbtero kalveren 8.— tot ƒ10.— (slacht), dito (fok) 15.— tot ƒ20. biggen ƒ2.50 tot ƒ10.-., paaid .n van f 60 tot 110, alles f er stuk. Handel traag

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2