N°. 10820. Diiïsda» 4 Juni. A. 1895, Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en Mestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Leiden, 1 Juni. a s a bo M a <D ro tS ht t-i -O a. De rekening over 1894 aan inkomsten op ƒ940 42, aan uitgaven ƒ591.19, batig saldo 349.23. b. De begrooting voor 1895, aan inkomsten op ƒ1105.801/!, aan uitgaven 1025, batig saldo ƒ80.801/!. Feuilleton. IDA DE MAIRE. Wordi vervolg<J+\ LEIDSCH DA&BLAD. Voor Leiden per Franco per post Afzonderlijke Nommors PRIJS DEZER COURANT: 3 maanden. f 1.10. PRIJS DER AD VERTENTLËN regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grooter® Van 1—6 letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend, Voor het incasseeren buiten de stad De heer G. H. Geertsema, ijker chef van dienst te Leiden, verzoekt ons aan daarbij belanghebbenden onder onze lezers te willen mededeelen dat, vóór 1 September 1895alle maten en gewichten, by ijkplichtigen in gebruik, moeten zyn voorzien vaa de letter in den gewonen schrijfvorm. Evenzoo moeten eigenaren van milligram gewichten in 't bezit zijn van een ambtelyke verklaring, waaruit blijkt dat hunne gewichtjes in 1894 of wel in 1895 zijn onderzocht en goedgekeurd. Ten slotte informeeren wy onze lezers dat het ijkkantoor te Leiden in de eerstvolgende weken voor het publiek is geopend eiken Vrijdag en Zaterdag, van 9 tot 1 uur. De hoogleeraar dr. M. J. De Goeje alhier is benoemd tot correspondeerend lid der keizerlijke Academie van Wetenschappen te Weenen. 's Rijks Ethnographisch Museum heeft van het Koloniaal Museum te Haarlem de onderstaande voorwerpen, herkomstig van Java en Bali, ten geschenke ontvangen: 1 hanglamp, 2 koperen pannen, 10 stop flesschen met opiummonsters, 1 bamboe kokertje en 9 hoornen doosjes. Aan den directeur van bovengenoemd Muse um is de dank der Regeering betuigd. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Mei ingelegd 8670.34, verdeeld over 142 inlagen, en terugbetaald ƒ912.61, verdeeld over 11 terugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 671. Tot lid van het bestuur van den polder Nieuwkoop Noorden is herkozen de heer G. Vermeij en gekozen in plaats van den heer P. Groendyk de heer A. Meijer. Op de Vrijdag te Ter-Aar gehouden ver gadering van den Uiteindschen en Middelpolder is met algemeene stemmen herbenoemd tot voorzitter de heer W. F. Visser. Een voor stel om de bemaling voortaan te doen plaats hebben door stoom, werd met groote meer derheid van stemmen verworpen. Aan den gemeenteraad van Tor-Aar is een adres gericht om zijn tusschenkomst te willen verleenen aldaar een telephoon kantoor te vestigen, en zoodoende aan te sluiten met Alfen, wat voor den handel van groot belang wordt geacht. Door den Raad der gemeente Valkenburg is aan den heer J. Vermeer, onderwijzer aan de openbare school aldaar, tegen 1 Juli a. s. eervol ontslag verleend, wegens zijne benoe ming tot onderwijzer met hoofdakte aan de Noorderschool te Westzaan. Het grasgewas op de wegen van den Veender-Polder, te Woubrugge, werd 31 Mei, in 3 perceelen, voor het seizoen 1895, publiek verpacht voor 55. In 1894 was de opbrengst ƒ53; in 1893 ƒ49.09. In de deze week gehouden vergadering van B. en Ws., benevens hoofdbrandmeesters en commandanten van de brandwacht te Woubrugge, werden verschillende veranderin gen gebracht in het corps brand- en onder- brandmeesters. a S .2 ft h J h a O w _a> G CD O w O O <- Maat ca 03 t>' M H-5 Q 2 M s •3 M m co o a Mot v_- o fft co a h o 2 2 2 u< -O a U. a Ui a .O 2 -o -o CD O P C0 T3 09 ■o cö w O O O Te Nieuwkoop is eene vergadering van stemgerechtigde ingelanden van don polder Nieuwkoop gehouden. Do rekening over 1894 werd evenals de begrooting over 1895 met algemeene stemmen goedgekeurd. De polder- lasten, die in de laatste jaren, vóór de stich ting van het nieuwe stoomgemaal, 11.50 per hectare bedroegen, werden over 1895 be paald op 10.50 per hectare en zullen denke lijk, dank de stichting van de nieuwe stoom- bemaling, in de toekomst nog meer verlaagd kunnen worden. Het aan ingelanden voorgelegde ontwerp voor een nieuwe overeenkomst met den pol der Nieuwkoop en Noorden, ter vervanging van de bestaande contracten betreffende de bemaling van dien polder, werd mede met algemeene stemmen goedgekeurd en evenzoo werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om tot verkoop over te gaan van de door de stichting van het nieuwe stoomgemaal overtollig geworden en thans reeds sedert bijna een jaar buiten dienst ge stelde windmolens. De heer J. F. Sluiter, pred. bij de Gereformeerde Kerk te Boskoop, heeft na ruim 40 jarige evangeliebediening zjjn eervol emeritaat aangevraagd. By de te Koudekerk plaats gehad heb bende aanbesteding van het amoveeren van een huis en het bouwen van een dokters woning aldaar zyn ingeleverd de navolgende inschrijvingen: C. Boers, te Hazerswoude, voor 5980, J. Yan Ommering, te Leiderdorp, voor 5650, W. Strookman, te Woubrugge, voor 5600, G. Van der Wal, te Oudshoorn, voor 5592, H. Boer, te Koudekerk, voor 5575, Ph. Qualm, te idem, voor 5524, J. De Kort, te Hazerswoude, voor 5500, D. Yan Essen, te Woubrugge, voor 5300, P. Boot, te idem, voor 5290, J. Jongeneel Jr., te Koudekerk, voor f 5248, H. De Graaff, te i iem, voor 5150, H. Yan Driel, te idem, voor 5145 en B. M. H. Keiler, te Leiden, voor 5100. Het werk is nog niet gegund. In de vergadering van ingelanden van den Lagenwaardschen en Bruimaadschen pol der, onder Koudekerk, werd de rekening over het jaar 1894 vastgesteld in ontvang op 1444.46, in uitgaaf op 1280.051/!, batig saldo 164.40'/,. De begrooting voor 1895 bedroeg in ont vang 1189 88, in uitgaaf ƒ1189.50, batig saldo ƒ0.38. De omslag werd bepaald op 2.30 per hectare. Door ingelanden van den Hoogenwaardschen polder werd de rekening vastgesteld in ont vang op 505.22, in uitgaaf op 400.88, batig saldo op 104.34, terwijl de begrooting voor 1895 werd goedgekeurd tot een bedrag in ontvang van ƒ396.34, in uitgaaf van 396, batig saldo 0.34. De omslag werd vastgesteld op ƒ1.80 per hectare. Door ingelanden van den Hondsdykschen polder werd de rekening over 1894 vastge steld in ontvang op ƒ1589.781/!, in uitgaaf op ƒ1415 38, batig saldo ƒ174.40'/!. De begrooting voor 1895 in ontvang op ƒ969.551/!, in uitgaaf op 969.05, batig saldo 0.50'/2. De omslag werd bepaald op ƒ1.80 per hectare. Herkozen werden tot voorzitter van den Lagenwaardschen en Bruimaadschen polder de heer G. Dorrepaal Wz.tot poldermeester van denzelfden polder de heer C. Bo9r, en tot voorzitter van den Hoogenwaardschen polder de heer R. Dorrepaal, terwyl tot poldermeester van den Hondsdykschen polder werd gekozen de heer Ant. Van Egmond in de plaats van den beer G. Van der Lee, die zich niet her kiesbaar stelde. Ter vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van de Drooggemaakte Akkersloot-, Hertogs- en Biyverspolders (onder Alkemade), waarin van de 118 in den Polder geldende stemmen er door 6 ingelanden 78 waren vertegenwoordigd, werden vastgesteld: c. De omslag voor 1895, op 5 per hectare, over eene uitgestrektheid van 130 hectaren, 34 aren, 63 centiaren. Herkozen werd tot lid van het bestuur de heer J. Hoogeveen, met 71 stemmen. Het grasgewas werd publiek verpacht voor 70 het vischwater voor 4.50, beide seizoen 1895. Door het hoofdbestuur der schippersvtr eeniging „Schuttevaêr" zyn de volgende adres sen verzonden: lo. Aan B. en Ws. van 's-Gravenhage, met verzoek maatregelen te willen nemen, dat te diep gaande en te groote vaartuigen niet meer de gemeente kunnen binnenkomen, daar de scheepvaart door voortdurende stremmingen aldaar byna onmogeiyk wordt. 2o. Aan Ged. Staten van Zuid-Holland, om'' seinlichten op de bruggen over den Leidschen Ryn. 3o. Aan den minister van marine, om wij ziging van de bepaling in het reglement van politie voor de scheepvaart op den Ryn, met inbegrip van de Waal en de Lek, wat betreft het ontsteken van twee roode lantaarns boven elkaar, wanneer een vaartuig achter kribben of op eenige andere wijze verborgen ligt. 4o. Aan Ged. Staten van Zuid-Holland, met verzoek de verordening op hot haven- en lig geld der gemeente Delft niet goed te keuren, daar de doorvarende schepen voor een groot deel in zeer ongunstige conditie zouden komen. Yan den minister van marine is by het hoofdbestuur bericht ingekomen, dat ten aan zien van de bebakening van de buitenhaven te Dintel maatregelen genomen zyn, om aan het verzoek te dien aanzien tegemoet te komen. Als advocaat en procureur by den Hoogen Raad is beëedigd mr. J. J. Von Riemsdyk Kreenen, te 's-Gravenhage. Te Scheveningen is overleden do heer Jac. Pleysier, een man van ondernemenden geest, die, nadat van gemeentewege het badhuis is gesticht, een ry van villa's deed verrijzen in de omgeving van dit middelpunt van Scheveningen. Het p Tirol er Tageblatt" schryft over de aankomst van HH, MM. de Koninginnen in Igls, dat aan het station eene groote menigte stond om de Yorstinnen te groeten en dat Koningin Wilhelmina door haar lief uiteriyk de algemeene aandacht trok. In 6 rytuigen werd naar Igls gereden, van welks huizen gevlagd werd en dit wel met Oostenryksche en Belgische kleuren. Op het hotel Iglerhof prykt echter de Nederlandsche driekleur, even als op de school van het dorp. De voor de hooge gasten bestemde kamers z(jn zeer net ingericht, en de Koninginnen zyn gelukkig, dat zy zulk goed weer getrof fen hebben. De Daitsche „Reichs-Anzeiger" meldt dat do keizer prof. Van 't Hoff, to Amsterdam, heeft benoemd tot buitenlandsch ridder der orde pour le mérite in de klasse van weten schap en kunst. Volgens eene mededeeling van den Pa- ryschen correspondent van het „Hbl." acht de hoogleeraar Berthelot, oud-minister, senator, scheikundige en perpetueel secretaris der „Académie des Sciences," het niet waarschijn lijk, dat den Amsterdamschen hoogleeraar Van 't Hoff eene plaats te Parys zyner waardig zou zyn, ja zou kunnen worden aangeboden, en heeft hy ook nog niet vernomen dat die geleerde derwaarts komen zou. Te 's Hértogenbosch is in den ouderdom van 72 jaren overleden mr. J. N. G. Sassen, oud-gemeente secretaris aldaar. Ter voldoening aan art. 59 der Grondwet, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer doen toekomen een afdruk van de op 15 Mei 1886 te Bern ge sloten overeenkomst betreffende de sluiting van spoorwegwaggons in douane verkeer, waartoe Nederland is toegetreden. Gisteren was te 's-Gravenhage in het „Hotel Rauch" vergaderd het college voorde Nederlandsche Zeevisscheryen, hetwelk heden zyne werkzaamheden voortzette. Het stoomschip „Anchises", van Java naar Amsterdam, is 31 Mei Dungeness gepas seerd; de „Deucalion", van Batavia naar Am sterdam, is 31 Mei Suez gepasseerdde Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 30 Mei te Dar-es-Salaamde „Con rad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Mei Gibraltar; de „Gelderland" (extraboot), van Rotterdam naar Java, passeerde 31 Mei Ponta de Guia; de „Reichstag", van Oost- Afrika naar Ylissingen en Hamburg, arriveerde 30 Mei te Marseille. Fabrleknatlge boterberetdlng. De heer mr. J. W. J. De Vos van Steen- wyk, te 's-Gravenhage, vermeenende dat onder de bezwaren tegen de fabriekmatige boterbe- reiding niet ten onrechte genoemd wordt ach teruitgang van den aanfonk van vee, wegens de onvoldoende qualiteit van de wei, die de fabrieken teruggeven, heeft aan de lsto afd, der Friesche maatschappy van Landbouw de volgende vragen ter behandeling in overwe ging gegeven: lo. zoude het geen aanbeveling verdienen, om aan de boterfabriek alléén den room ter verwerking te geven en de ontroomde melk aan de boerdery te houden? 2o. zyn er niet centrifuges of separators te verkrygen voor een bekwamen pry's, dia in niet te veel tyd, met handkracht, de melk van een beslag van 16 tot 24 koeien kunnen ontroomen Dit schryven is gerenvoleerd aan het be stuur, opdat dit in de volgende vergadering van advies diene. HoermoDds archieven. In den Raad van Roermond is weer de archievenquaestio ter sprake gekomen. Besloten werd openbaarheid te geven aan de met de Regeering gewisselde stukken, welke in eou geheime zitting van 25 Maart ter tafel zyn gebracht. Daarna nam de Raad met alge meene stemmen het praeadvies van B. en \Ye. aan, «trekkende om den minister van binnen- landsche zaken mede te deelen: „Dat het niet de bedoeling van den Raad was den minister de vrye beschikking over al de stukken te geven, die op den inventaris voorkomen, doch alleen over de documenten, behoorende tot een der genoemde verzame lingen, en verder over andere ryksarchieven, die mochten worden aangetroffen, wanneer het recht van het ryk door de wyze van vorkryging kan worden aangetoond. „Dat de Raad handhaaft de goedgunstige, beslissingen, aan den minister ter kennis gebracht by missive van 28 Maart jl., doch dat het in de gegeven omstandigheden, ook met het oog op de eer en de waardigheid der gemeente, niet mogeiyk is in deze verderr concessiën te doen." 9) Het was biykbaar dat Hugo Blunt zich verveelde. Hem was tot dame aangewezen eene Geldersch9 schoone, die meer op eene boerin dan op eene lady geleek. Zy deed niets dan lachen, en als by zich niet voor de andere gasten gegeneerd had, zou hy wel de eene of andere uitvlucht gevonden hebben, om zich van dit ongracieuze meisje te ver- wyderen; nu moest hy zich in het onver- mydelyke schikken. De dag duurde hem lang, en hy had den tyd, die voor de lunch en het diner besteed werd, tot in het oneindige willen verlengen. Na afloop der vertooningen, die zeer tot genoegen van toeschouwers en medespelenden ten uitvoer gebracht waren, werd er vuur werk afgestoken. Ida wandelde met haar cavalier in druk gesprek voort en bemerkte daardoor niet dat zy van de andere wandelaars afraakten. Zy spraken over literatuur, en toen de heer Maró aan Ida vroeg, aan welke van de drie meest in gebruik zynde talen zy de voorkeur gaf, antwoordde zy: „Ik verkies de Ergelsche taal boven de Duitsche en de Fransche." „U hebt eene goede keus gedaan," zeide de heer Maró, „ik kan u met een paar woor den bewyzen, dat de Engelsche taal inderdaad de voorkeur boven de Duitsche verdient. Een Engelschman en een Duitscher kwamen op zekeren tyd in eene dorpsherberg. Beiden hadden honger. Een stuk brood en een kal koenebout werden hun voorgezet. De waard had niets meer in huis. Een kalkoenebout voor twee hongerige magen is niet veel. Zy besloten nu ieder een stuk van den bout tu8schen de tanden te nemen en te zien wie hom aan den ander zou kunnen ontrukken. Zoo gezegd, zoo gedaande beide kampioenen plaatsten zich in positie. „Are you ready?" zeide de Engelschman zonder den bout los te laten. „Ja," antwoordde de Duitscher, terwyi hy uit den geopendon mond den kalkoenebout liet glippen, dien de overwinnaar haastig opat. U ziet dus, juffrouw, dat de Engelsche taal veel handiger is dan de Duitsche." Ida lachte hartelyk en bemerkte niet, dat haar handschoen op den grond viel. De heer Maré bukte zich om het gevallen voorwerp op te rapen. Met eene sierlyke buiging gaf hy het haar terug, terwyl zy zeide: „Ik wilde gaarne dien Engelschman navolgen, die den handschoen zyner dame met deze woorden aanbood: „If from they glove I take the letter G. They glove is love, and that I feel for thee. Als ik u dat eens zeide, juffrouw De Maire, zoudt u my dan hetzelfde antwoord geven, dat de jonge dame aan den Engelschman gaf?" „U zult my eerst het antwoord dienen mede te deelen," zeide Ida lachend. Zy be schouwde de zaak geheel als scherts. „Nu dan," antwoordde de heer Maró. „De man heette Page en hy kreeg tot antwoord: „If from they Page, I take the letter P, They Pago ie age, and that won 't do for mo." Juffrouw De Maire," vervolgde de heer Maré hartstochteiyk, „zoudt u my ook zulk een antwoord geven, als ik u vroeg de myne te worden? Zou myn leeftyd voor u ook een bezwaar z(in?" En hy boog zich tot haar over, nam haar hoofd tusschen zyn forsche handen en drukte haar een kus op den mond. Juist brak het schynsel van de maan door de wolken heen; in de verte hoorde men het geknetter van het vuurwerk, afgewisseld door het gejuich der gasten. Ida was hevig ontsteld. Zy had al wat hy gezegd had als scherts beschouwd, en nu was zy, na zoo diep beleedigd te zyn, met dien onbeschaamden man alleen in het donkere bo8ch! Zy wist niet in welke richting zy moest gaan; daarenboven meende zy geritsel in de struiken te vernemen. Als iemand haar eens gezien had, toen zy door dien onverlaat gekust werd? „Mynheer Maré," zeide zy met bevende stem, „u zult wel inzien, dat u zich zeer ongepast gedragen hebt." „Ik deed verkeerd, juffrouw De Maire," antwoordde Ida's beleediger op zachten toon, „maar ik was geen meester over myzelven. Ik kan nu niets anders doen, dan u myn spyt over het voorgevallene te betuigen en de hoop te koesteren, dat u my myne onge paste handelwyze vergeven zult. Wilt u my vergunnen een bezoek ten uwent te brengen? Ik wil hopen dat eene andere kennismaking de ongunstige opinie, die u ongetwyfeld van my hebt, zal doen verdwynen?" kunt zich de moeite besparen my te komen bezoeken. Ik zou u toch niet ont vangen," zeide Ida. De maan had zich intusschen achter wolken verscholen; het werd Ida bang om het hart. Zy waren al pratend verdwaald en liepen eerst rechts, toen links en raakten al meer en meer het spoor byster. Opeens vernamen zy in de verte het gelui aan hot station. Nu wisten zy in welke richting zy gaan moesten, daar men afge sproken had met elkander van Soestdyk naar het station te wandelen. In de verte hoorde Ida haar naam roepen; zy begreep dat men haar zocht en riep luide: „Hier zyn wyi" De gastheer kwam met een van de cere moniemeesters de verloren schapen te gemoet. Men had geen tyd naar de reden van hun wegblyven te vragen. De trein stond gereed, om weder naar Amsterdam terug te gaan. Ida had de spotachtige blikken van velen der gasten op zich gevestigd gezien. Zy ergerde zich over zichzelvewaarom had zy ook niet op den weg gelet en waarom was zy niet by de anderen gebleven? Men had spoedig het doel der reis bereikt; de rytuigen stonden aan het station en kort daarna waren al de gasten veilig en wèl in huis teruggekeerd. Ida had den heer Maró uit het oog ver loren. Zy had in eene andere coupé gezeten als hy, en toen zij den wagen uitstapte, was Hugo Blunt hem vóór geweest om haar be hulpzaam te zyn. „Ik behoef niet te vragen, of ge u ge amuseerd hebt, juffrouw De Maire," zeide hy op sarca8ti8chen toon. „Wy wisten niet waar ge bleeft." Ida bloosde, doch antwoordde niets; zij ging met een bezwaard hart naar huis. Die dag zou haar lang in het geheugen blyven. Het was alsof het noodlot altyd iemand op haar pad voerde, om haar genoegen te bedervea en haar vrees voor de toekomst in te boezemon. V. Good namo io man and woman Ia the immediate jewel of their soul», Who ateale my puree, steals traalj; 't ia eomcthing, nothing; 't Was mine, 't ie hia, and haa been slave to thousands; But he that filchoa from me my good nam# Robs mo of that which not enriohee him And makoa me poor indeed. BHAKESPJÏ.ir.t „Neen, Constance, als ge een partytje gev. wilt, dan ben ik er zeer op gesteld dat ga Ida De Maire en Aline Spil ook vraagt." Deze woorden werden door mevrouw Van Lee gesprokeD, ongeveer drie maanden nadat de buitenparty van do familie Pato had plaaU gehad. Beide dames waren in de huiskamp* gezeten en Constance had een papier voor zich, waarop zy eenige namen schreef. „Als het niet anders kan, dan moot hc maar," antwoordde hot meisje ontevreden.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9