burgerlijke Stand. pen, om te protesteèron tegon de politiek der regeering, welke op een overeenstemming met Rusland en Frankrük, twee van Engelanda meest geduchte tegenstanders, gebaseerd schijnt te zijn. Sir William Harcourt, hoewel erkennende dat de regoering met die beide rijken in som- mij aangelegenheden gemeenschappelijk han delt, zeide dat de voorsteller zijn denkbeelden aanTartikelen van dagbladen ontleende; de regeering had betere bronnen. Haar politiek is geen enkel verbond te sluiten, zoo min in Amerika als in Europa, maar met alle mogend heden op vriondschappeljjken voet te blijven verkeeren. Spanje, Te Madrid z\jn weer ongunstige berichten uit Ci-ha ontvangen. Volgens den correspondent der „Frankfurter Zaitung" aldaar heeft Maarschalk Martinez Campos weer versterking aangevraagd. Naar het heet, is de rogeering voornemens nog 20,000 man naar Cuba te zenden. Het voor uitzicht, dat de opstand spoedig zal worden bedwongen, is derhalve nog niet zeer gunstig. Turkije. Volgens een bericht te Konstanfinopel, uit Moesch ontvangen, zijn do gedelegeerden der diioi mogendheden door de Turksche politie grof beleedigd. Gendarmen drongen in de wo ning der gedelegeerden en poogden een hun- Der dienaren gevangen te nemen, waarby zij vuile beleedigingen uitstieten. Met moeite wer den de gendarmen door de kawassen der ge delegeerden verdreven. Engelsche oorlogsschepen zyn naar Djedda vertrokken naar aanleiding van deze aanran ding der vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Rusland. Dat de regeering van Turkije daarin de hand heeft gehad, is niet te veronderstellen en het zal wel toeval z\jn, dat juist de vertegenwoordigers der mogend heden z\jn aangevallen, die zich het lot der Armeniërs hebben aangetrokken. Djedda is de haven van Mekka. Duizenden fa ..-.tieke Mahomedanen uit allo oorden ver- kè'eren daar. Maar tot nog toe is nooit een vertegenwoordiger van eene christenmogend- hoid daar lastig gevallen, ook de Bedouïenen in den omtrek hebben nooit een „Frank" aangerand. Onmogelijk is het niet, dat uit Europa aangekomen Mahomedanen de tijding hebben verspreid, dat de drie genoemde mogendheden het gezag van den Sultan in Armenië trotseeran. Dat de haat tegen vreemdelingen in de meeste doelen van het Turksche rijk toeneemt, is reeds vroeger waargenomen. Het binnendringen van Turksche gendarmen in de woning van de Europeesche commissarissen te Moesch bewijst, dat zelfs officiëele p.rsonen er zich door laten verleiden tot domme gewelddaden. De Arme- •niseliQ en de reeds dreigende Macedoni scho quaestie geven dien haat nieuw voedsel en bet is te verwachten, dat by nog op an dere plaatsen tot uitbarsting komt. Den lokalen autoriteiten ontbreekt h.t gewoonlijk aan energie of aan goeden wil om devreemdelin gen te beschermen en van de centrale ro geering te Konstantinopel is geen tijdige hulp te verwachten. Oostcnrijk-Honff.-Monarchlo. Te Weenen heeft Donderdag een groote peering van werklieden plaats gehad, om te demonstreeren voor het algemeen kiesrecht. Na afloop der meeting trok een stoet van 20,000 werklieden in gesloteryyen voorbij het Parlementsgebouw; er werden lulde kreten tegen de coalitie regeering aangeheven. Voor het hotel van den minister-president werd geroepen: „Weg met Windischgratz!" Er vielen overigens geen ongeregeldheden voor. De heer Lueger, de vice-burgemeester, had doze betooging begunstigd door de „Volks- hallo" ter beschikking te stellen. De ver gadering was geëindigd met het aannemen eener motie ten gunste van de invoering van het algemeen kiesrecht. Maandag a. s. is de regeering voornemens, den inhoud openbaar te maken van het wets ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, gelyk dat in overleg met de sub commissie uit het Huis van Afgevaardigden is vast gesteld. De Hongaarsche regeering heeft eene overeenkomst gesloten met de directie der te Weenen gevestigde Union-Bank, waarbij Bank, met medewerking van de Hongaarsche wisselbank te Pesth en het bankiershuis Mendelssohn Coto Berlyn, de leening op zich neemt, die noodig is lot het reguleeren van den Donau by de IJzeren Poort. Deze goudleening zal worden uitgegeven tot een nominaal bedrag van 45,000,000 kro len, in 3-pcts.-obligaties. Met het oog op het Internationale karakter der leening zullen ook obligaties verkrijgbaar z\jn, waarvan do waarde in marken, franken en ponden sterling is bepaald. De uitgifte zal in de tweede helft van dit jaar plaats bobben. - Te Weenen spreken alle bladen over het besluit der rogeering tot ontbinding van den gemeenteraad der hoofdstad. Deze beslissing werd genomen in een minis terraad, daa'toe opzettelijk bijeengeroepen, in overleg met graaf Kielsroannsegg, den stad houder van Beneden Oostenrijk. De ministers Von Plener en Von Baquehem hielden eerst o&nige conferenties met de leden der liberale party. De ministers poogden de liberalen te bewegen, hun stemmen uit te brengen op een sliberalen candidaat, maar deze pogingen ble- [ven geheel vruchteloos. Vandaar dat de re- 1 geering, ten einde eene beslissing te verkri jgen, tot ontbinding van den Raad besloot De nieuwe verkiezingen zijn bepaald op 30 September. Tot dien tyj zal, bij ontstentenis van een dageiyksch bestuur, het beheer over de gemeente-zaken worden gevoerd door een buitenge wonen regeerings-commissaris. Als zoodanig is door keizer Frans Jozef benoemd de „Bezirks-Hauptmann," Hans Von Friebiesz. Dezen commissaris is eene commissie toege voegd van 15 raadsleden, die met hem de gemeentezaken gedurende dezen zomer zullen leiden. Opmerking verdient het, dat de anti semiet Lueger, de vice-burgemeester, niet be hoort tot de leden der commissie, waarin overigens beide partijen zijn vertegenwoordigd. Telegrammen. HARBURG, 31 Mei. Tijdens een hevig onweder, dat hier hedennamiddag woedde, sloeg omstreeks 6 uren de bliksem in een der petroleumtanks der Bremer „Trading-Com pany (Limited)." Do petroleum in vyf der tanks geraakte in brand. Aan blusschen viel niet te denken. De politie nam echter alle maatregelen, die noodig waren, om uitbreiding van denbrand te voorkomen. ALEXANDRIE, 31 Mei. Naar aanleiding vaneen aanval der Bedouïenen op de Engelsche, Fransche en Russische consuls in do nabijheid van Djeddah, zullen drie oorlogsschepen, b.e- hoorende tot hot Middellandsche-Zee eskader, terstond naar Djeddah vertrekken. LONDEN, 31 Mei. De zittingen van het Lagerhuis zijn verdaagd tot 10 Juni. LONDEN, 1 Juui. De „Times" ontvangt bericht uit Tienstin, dat de Japanners snel voortmaken met de ontruiming van het schiereiland Liao Tong. Die ontruiming zal binnen tien dagen dagen voltooid zijn. HARBURG, 1 Juni. Te middernacht brandde het vuur in de petroleumtank, waarin de bliksem is geslagen, onafgebroken door. Ook heden zal de brand wel voortduren. De vier gevulde tanks, waarin 3000 volle en 70,000 ledige petroleumvaten liggen, zijn geheel ver nield. Het vuur heeft zich reeds over een oppervlakte van 300 meter uitgebreid. Een geheel pionier-bataljon is aanwezig. De brand weer bepaalt zich tot het beschermen der naburige boerenwoning. Het petroleum-depot van de Amerikaansche maatschappij is buiten gevaar, daar de wind do vlammen naar de zijde der Elbe drijft. Gemeenteraad van Noordwijk. Vergadering van Vrijdag 31 Mei. Voorzitter: Jhr. Mr. Quarles Van Ufford. Afwez'g: de heer Homan. Nadat do vergadering geopend en de notu len vastgesteld waren, werden eenige inge komen stukken voor kennisgeving aang.:no men, waaronder een verzoek van den heer W. Van Schaik, ontslag verzoekende als lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (Daar de Verordening voor die Commissie zegt oat hare leden hun ontslag ten allen tijde kunnen nemen, wordt dit schrijven in dien zin op gevat). Een adres van den heer T. Tul l ik en en vele andere bewoners van de Voorstraat en de Dousastraat om eene rioleering te willen aanleggen in die straten, voor het afvoeren van hemel- en menagewater, wordt om bericht en raad gestold in handen van B. en Ws. Een schryven van dr. Tideman, inspecteur der Zwitsersche maatschappy ter verzekering tegen ongelukken te Winterthür, daarbij wy zende op de gelegenheid, welke deze maat schappij aanbiedt tot het verzekeren van politiebeambten tegen ongelukken, wordt voor kennisgeving aangenomen, nadat B. en Ws. hadden medegedeeld dat zy niet voornomens waren een voorstel tot verzekering van de politiebeambten te doen, wyl zij meenon dat in deze gemeente weinig gevaar bestaat. Op voorstel van Gasthuismeesters van Noordwyk Binnen, wordt Thomas Vink opge nomen ter verpleging in het gasthuis te Noordwijk aan Zee. Op een adres van J. Alkemade Hz., om voor 7 jaren tegen den prijs, door hem krachtens publieke verhuring betaald, onder hands te huren het stuk teel land aan den Menakkerweg, wordt, na gunstig advies van B. en Ws., met 6 tegen 4 stemmen (de laatste die der he9ren v. d. W yien, De Groot, Van Eeden en Parlevliet) gunstig be schikt. Als commissaris der Spaarbank wordt met 8 stemmen herkozen de heer G. Van Eeden Sr., die verklaart de benoeming aan te nemen. In de verordening voor de schoolcommissie wordt, op voorstel van B. en Ws., eenige wyziging gebracht, zoodat voor 't vervolg by vacatures in die commissie door haar eene aanbeveling van twee personen zal ingediend worden by den Raad. Vervolgens worden aangenomen voorstellen van B. en Ws. om: gratificatiën toe to kennen ieder van f 25.— aan den wegwerker Vink, die 25 jaar in die functie werkzaam was, en aan den kweeke- ling aan de school te Noordwijk aan Zee, als blyk van erkenning van bewezen diensten, in de maand Mei; aan P. T. Rietmeyer een 6tukje gemeente grond te Noordwyk aan Zee af te staan; vast te stellen een paar besluiten tot regeling van uitgaven op de begrooting voor 1894. Hierna komen ter tafel ontwerpen tot wijziging van de verordeningen op het heffen van haven- en losgeld en het daarmede in verband staande adres v^n E. Plas, die, by herhaling, een vaste ligplaats vraagt voor zyne stoomboot. Op voorstel van den heer De Groot worden deze stukken om advies gestold in handen een-r commissie van 3 leden, waartoe door den Raad worden benoemd de heeren C. Alkemade, A. W. Alkemade en G. v. d. Weyden. (De heer De Groot had voor eene op hem uitgebrachte benoeming bedankt.) Op voorstel van B. en Ws. wordt, na eenige discussie, besloten: in te trekken het besluit van 18 Mei 1894, tot bestrating van den Hei- ligengeestweg en wel omdat door het aanleg gen der rioleering in dien weg er minder water op uitgestort wordt, zoodat de toestand daar zeer veel is verbeterd en B. en Ws. nu meenen dat bestrating niet dadelijk noodig is. Eenzelfde lot onderging het raadsbesluit, waarby aan Burgemeester en Wethouders was opgedragen plannen te ontwerpen tot het in voeren eener verdeeling van de gemeente in schoolwyken, in dien zin, dat de school te Noordwyk aan Zee door niet meer dan 199 leerlingen zou worden bezocht. Nadat bedoeld besluit was ingetrokken, werd met eenparige stemmen besloten: het onder wijzend personeel aan do school te Noordwyk aan Zee met een onderwijzer met hoofdakte te vermeerderen, op eene jaarwedde van ƒ650 en zoo noodig op f 700. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. Officiëele Keunisgevintfen, D11ANKWET. Burgemeester on Wethouders van L°idon brengen bg deze ter algemeene kennis, dat door J0 3ANNES VAN DEK SPEK, wonende to Amsterdam, ten ver zoekschrift is ingediend om vtrguoBin-c voor den kleiu- baadel ia sterken drank, ia het perceel Beesten markt No. 34. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS. Burgemeester. 1 Juni 1895. E. KIST, Secretaris. Burgemeester on Wethouders der gemeente Leiden breng. R ter algem» ene l«m is dat op Maandag, den 3 den J u i a. e., (Tweeden Pinksterdag), het Bureau van den Burgerlijken Stand geopend zal zijo van des middags twaalf tot des namiddags twee uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 1 Juni 1895. E. KIST, Secretarie. KATWIJK. Geboren: Cornelia Maria, d. van A. Barnhoorn en A. Spaanderman. Gerrit Alber- tus, z. van J. Minnee en A. M. Den liaan. Gehuwd: Cornelis Caspers jm. en Johanna Van Paridon jd. Dirk Schaap jm. en Maartje Aandewiel. Jacob Van Duyvenvoorde jm. en AiiIje Knik. Overleden: Judith Vooijs, 54 j., echtg. van P. Glasbergen. Antje B olmen daal, 35 j., eclitg. van Cornelis Zuydoiduijn. RIJMSöUKG. Geboren: Cornelis, z. van Klaas Van Delft en Catharma Hogewoning. Marretje, d. van Pieter Van Klaveren en Geertje Van Wieringen. Cornelia, d. van Cornells Sekone- veld en Jannetje Van Egtnoad. Ondertrou w d Jan Hogewoning 23 j. en Jacoba Van Egmond 21 j. ZOETERWuUDE. Ge boron: Gerrit, z. van II. G. Van Leeuwen en A. Kroes. Cornelis Abraham, z. Van K. Spoelstraen A. Hunningher. J. Apolonia, d. van C. Renner on J. A. Sclneuder. Leonardus, z. van L, Zonderop en A. Van Brugge. Ge h u w d J. Van Leeuwen jm 28 j. met A. Van Klswijk jd. 21 j. H. J. De Heiden jm. 23 j. met C. E. Van Kempen jd. 25 j. Overloden: Anna Keiler d. 20 j. C. Berk d. 8 j. De ontvangst van generaal Yelter te 's-Uravenhage. De aankomst in de residentie van den overwinnaar van Lombok droeg geen grootsch karakter. Dergelyk praalbetoon zou ingedruischt hebben tegen de gevoelens van den opper bevelhebber, die niets liever wenschte dan in stilte en eenvoud terug te keeren in zyno geboortestad, te midden van zyne familie en vrienden. Dit verlangen koesterende, had de generaal echter niet gerekend met een talrijken kring van vereerders, die hem by zyn terugkeer uit het veroverde land openiyk hulde wilden brengen voor de onder zyne opperste leiding op Lombok behaalde zege. Zy allen vereenig- den zich hedenmiddag aan het Hollandsche Spoorwegstation om den held van Lombok in de met bloemen getooide wachtkamer te ont vangen en te complimenteeren met zyn be houden terugkomst na roemvollen stryd. De mannen en staatsdienaren en wapen broeders van naam, die zich tot die in zich zelf eenvoudige hulde hadden vereenigd en die, behoudens verhindering van enkelen hunner door buitenlandsch verbiyf, ambts bezigheden of andere redenen, tot de feestelyke ontvangst van generaal Vetter medewerkten, waren de heeren: Van Naamen van Eemnes, voorzitter der Eerste Kamer; jhr. Van Pan- buys, vice-president van den Raad van State baron Van Hardtnbro^k, opperkamerheer; de luitenant-generaals jhr. Verspyck, Haga, Van Zyll do Jongde vice admiraals Van Rees, jhr. Röell, generaal majoor Hennus; voorts de heeren Gltichman, president der Tweede Kamer; Fock, Commissaris der Koningin in Z.-H.; Roest, burgemeester der residentie; do luit. gens. V.tn Helden en Kromhout; gen. majs. Bergansius, Kool, v. d. Burcht van Lichtenberghlui tenant-generaal Karei Van der Heyden; de oud gouverneur generaal Pynacker Hordyk en jhr. Loudon, de vice-admir. Ten Bosch; rnr. Kist, pres. van en mr. Polis, proc. gen. by den Hoogen Raadbaron Six Van Oterleek, president van de Rekenkamer, de schouten by nacht dr. Van Leent en Spanjaard; vice-ad mi raai Gericke; de Ministers van Staat baron Mackay, Cremer en mr. J. Heemskerk Azn.de opperceremoniemeester baron Du Tour van Bellinchave on jhr. Laman Trip, kolonel-commandant der grena diers en j<gers. Dat buiten den kring dezer hooge autori teiten nog vele anderen, vooral Indische amb tenaren en offv ieren van het leger, die Vetter in zijne gelederen mocht tillen, er prys op stelden den opperofficier by deze gelegenheid te begroeten en de hand te drukken, hiervan getuigde de schare, die zich op het perron be vond, het oogenblik verbeidende, waarop de generaal den grond van zyn geboortestad weer zou betreden. De vlaggen, aan tal van woningen als zoo vele sympathie-uitingen ontplooid, bewezen overigens dat ook de harten der burgery warm klopten voor den stadgenoot, die in de over- zeesche gewesten de eer van Neerlands vlag heeft hoog gehouden. Ter eere van zyne plechtige ontvangst pryken de daarvoor bestemde lokalen met eene eenvoudige groenversiering. In eene equipage, aangeboden door barones Sirtema van Grovestins, werd de generaal, te midden eener juichende menigte, naar het hotel „den Ouden Doelen" overgebracht. Daar werd hy by het binnentreden met muziek begroet. Zyn logeervertrek is aan den wand versierd met het portret van H.M. de Koningin, geplaatst boven de beeltenis van den ge neraal zelf. LEIDEN, 1 Juni. Naar wij deze week meldden, zou de heer G. H. Kokxhoorn heden den dag her denken, waarop hy 25 jaren geleden ambte naar ter gemeente secretarie alhier werd. Eerst was hy werkzaam op de afdeeling Burger lijke Stand en daarna op de Rekenkamer, tot hy den lsten Juni 1892, dus nu juist drie jaren geleden, gemeente-ontvanger werd. Die 25jarige ambtsvervulling ging voor den jubilaris niet onopgemerkt voorby. Bij zyne komst ten bureele hedenmorgen werd iijj opgewacht door het personeel van zyn kantoor, benevens de ambtenaren der verschillende afdeelingen van de gemeentesecretarie, die liem, by monde van den heer P. De Haas, als oudste ambtenaar ter secretarie, compli menteerden en als herinnering aan dezen dag een stel geëncadreerde photogravuren aanboden. Ook van de boden en de bedienden ten Raaóhuize ontving hy geschenken en bloemen ten bewyze hoe hy zich aller achting heeft weten te verwerven. Uit den aard der zaak ging deze aanbieding insgelijks gepaard met eenige toepasselyke woorden, welke eveneens van die waardeering getuigenis aflegden, en was de heer Kokxhoorn door al dio bewyzen van sympathie niet alleen diep getroffen, maar ook ten zeerste dankbaar. Hedennamiddag kwamen de leden van het Dagtiyksch Bestuur, met den burgemeester, mr. F. Was, aan het hoofd, hem in zflne wooing complimenteeren. Ook van tal van andere zyden ontving hy vele ook stoffelijke blyken van algemeene achti g. By herhaling werd de ook onze wensch geuit, dat hy nog een reeks van jaren in ge zondheid in het belang der gemeente en voor zyn gezin moge wérkzaam zyn. Hedenmiddag had in het gebouw der hoogere burgerschool voor joDgens eene eigen aardige feestelijkheid plaats. Het is nl. 25 jaar geleden, dat de heer Ingeneeger als amanuensis aan die inrichting verbonden is, welke betrekking hy steeds met do meeste toewijding vervuld heeft. Zyne diensten bleken dan ook zeer op prys gestold te worden, daar velen zich beyverd hadden dien dag niet onop gemerkt te laten voorbygaan. Te twaalf uren werd de jubilaris door den dirocteur, dr. D. De Loos, namens de leerlaren gelukgewenscht en hem een geschenk aange boden als herinnering aan dezen dag. Daarna sprak prof. Zaayer eenige woorden van geluk wensch uit naam der commissie van toezicht. Te twee uren wachtte den heer Ingeneeger eene verrassing in het chemisch laboratorium der hoogere burgerschool; hier waren vele oud leerlingen en leerlingen samengekomen om hem op de plaats, waar hy steeds werk zaam is, een hulJebiyk aan te binden. Dr. Rümke voerde bier het woord en sprak o. a. den wensch uit, dat de jubilaris nog vele jaren werkzaam mocht bly ven aan de school, dio hem lief is geworden. Als bewys van sympathie werd hem o. a. een gouden horloge met inscriptie aangeboden. De heer Ingeneeger was zeer verrast door dit bewys van belangstelling, te meer, daar het hem bleek, dat vele oud-leerlingen hem nog niet vergeten hebben, Hy bedankte voor de eer hem aangedaan en hoopte nog lang werkzaam te zyn in het belang der school. Omtrent de eldors in dit blad vermelde bekroningen ter Amsterdamscho hondent.n- toonstelling, ontvingen wy, behalve die van den heer J. M. Helling, de volgende nadere opgaaf: Schnabel's „Waldi", t. s. B. No. 832. Eerste prys topen klassen. verkoopsklassen. van den heer A. Schnabel te Leiden. Schnabel's „Ilse." Tweede prysopen klassen. van den heer Ter Kuile, te Leiden. Schnabel's „Waldina." Zeer eervolle vermelding nieuwelmgsklasse. jeugdklasse. Puppieklasse. van mevrouw Van Masyk Huyser Van Reen en te Leiden. Do Fransche mail met berichten uit Batavia tot 3 Mei, kan morgen alhier worden verwacht. Generaal Kromhout, inspecteur van het wapen der genie, beg-ff zich heden met zijn adjudant van Den Haag naar Amsterdam. Da voorzitter van de Eerste Kamer is dezer dagen uit het buitenland op zyn zomer verblijf in Overysel teruggekeerd. I - Do commissie van rapporteurs uit de j Eerste Kamer, tot vaststelling van een leid draad voor het afdeelingsonderzook van het wetsvoorstol-Hartogh betreffende de Burger- lyke Rechtsvordering, zal na Pinksteren by- eenkomen. Het laat zich aanzien dat het sectie-onder- zoek eerst zal aanvangen in Juli, wanneer de Kamer hare werkzaamheden zal hervatten. Den 29sten Juni vertrekt per „Koningin Regentes" naar Oost-Indië eene afdeeling aanvullingstroepen, sterk 64 militairen, onder bevel van den lsten luit. der cavalerie A. B. J. W. Posna, en onder het medegeleide van den 2den luit. der inf. J. Ketting. By zyne komst in het vaderland brach ten hedenvoormiddag de beide te Rozendaal bestaande koninklijke harmonieën generaal Vetter aan hot station een ovatie. Ook de burgemeester van die gemeente bevond zich daar met gelyk doel. Te Rotterdam, tot waar hy met den gewo nen trein ging, werd de generaal verwelkomd door den burgemeester, als voorzitter van het Lombok-comité en door de autoriteiten van leger, schutterij en weerbaarheid. Van Rotterdam ging de generaal met familie in een extra-trein naar Den Haag. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 4 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Admiral", van Ham burg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arri voerde 30 Mei te Lissabon; de „Anchises" arriveerde 1 Juni van Batavia te Amsterdam; de „Bundosrath" arriveerde 31 Mei van Durban te Mozambique; de „Oodam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 31 Mei Lizard; de „Prins Hendrik" vertrok 1 Juni van Am sterdam naar Batavia. TWEEDE KAJIEIl. Voortzetting der beraadslaging over de motie van den heer Tydeman betreffende de exploi tatie van het telephoonverkeer, als tak van staatsdienst. De heer Famcombe Sanders betoogt do noodzakeiykheid van staatsexploitatie, mits de telephonie zichzelve bedruipe, daar bij toe neming der abonné's de kosten ontzettend veel toenemen. H(j is dus voor de motie, mits de Staat er niet bylegge. Spreker herneemt dus dat men de zaak minder kostbaar zou maken, als men liet varen het slechtste stelsel per abonnement, om over te gaan tot betaling per gesprek zooals in Zwitserland. De heer Plate is tegen de motie, omdat hy geen uitsluitende staatsexploitatie wenscht, maar gomeenteiyke exploitatie voor commu nale en staatsbeheer van intercommunale lynen. De heer Bastert meent dat de motie moet vragen wettelyke regeling van den telephoon dienst, maar niet staatsexploitatie. Woensdag a. s. te 11 uren voortzetting, na afloop der interpellatie-Smidt betreffende den zeeroof by Marokko. Aeademie-nieairs. Leiden: De heer W. Van Evercingen, geboren te Delft, is heden alhier bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letterkunde, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „Het leven van Mr. Paulus Buys, Advocaat van den Lande van Holland." Tot doctor in de taal- en letterkunde van den Oost-Indischen archipel de heer Ph. S. Van Ronkel, geboren te Zutfen, met academisch proefschrift, getiteld: „De Roman van Arnir Hamza". Geslaagd is voor het examen voor dei Indischen Dienst de heer mr. J. H. Schenec Voor het voorbereidend examen in de godgeleerdheid de heer R. Oort. Utrecht. Tot aemi-arts is bevorderd de heer A G. Olland. Tot arts de heeren G. F. Guffroy en W. v. d. Heuvell. Tot tandmeester de heeren M. Riedweg en J. Graftdyk. Sn de flted. Wcrklnr. z\Jn opgenoaae» DATUM DAGER. Volw pers. Kinde ren. To tail 26 Mei Zondag 52 15 67 27 Maandag. 71 15 86 28 Dinsdag 72 15 87 29 WoonBdag. 79 19 98 80 Donderdag 73 IC 89 81 Vrijdag 69 14 83 1 Juni Zaterdag. 70 11 81 Marktberichten. Leiden, 1 Juni. Granon voortdurend io viste stemming. Wilts Tarwe in do bes et oor en gevraagd, maar weinig aangeboden; mindere b jort» n zonder af.r. k. Rogge door eebaarecbto booger genou en. Vo r artikelen oo Zaden prijshoudend. Witte Tarwe 5.5U a f 6.40. Itoode ƒ5.63 a C. \Y 'alla ƒ6.20 a 6.4,0. Pooluche 6.25 6.70 1 3.75 a ƒ4.10 per 74 KG. Lo rgerat ƒ2.85 a ƒ3.—. Winter- ƒ3.10 a ƒ.3.50, Clievaüer- 4.25 a ƒ4.85 per HL. Haver 2.50 a ƒ3.20 per 50 KG. Blauwe Erwten ƒ6.a ƒ6.25 per HL. P;iardenboocen 5.a 5.50 por HL. Duivonboonou 5.9-J a 6.5U por HL. Bruiueboonen 11.50 a ƒ16.50 per HL. Koolzaad ƒ0.40 a 7.CO per HL. Kanariezaad ƒ7.50 a ƒ9.per HL, Hennepzaad ƒ0.75 a ƒ8.50 por HL. Boter: Aanvoer 12,71 kilogr.; 1ste qualit. per l/4 vat 38.a 48.21o qualit. per f30.a 36. late qualit, per kilogr. ƒ0.95 u 1.2 1; 2de qualit. per kilogr. ƒ1.75 a 0.90. Lange Zwarte Turf, 5000 dubb. H L. 0.19 a ƒ0.21. Sollied.uil, 31 Mei. Noteer ng van de Mako- nars. Moutwijn ƒ6. Jenever f 10. idem Amst. proef ƒ11.50 per Ned. vat en zonder lust, zonder do belasting. Spoeling commissi) ƒ0.80 por ketel. Noteering van den Brandertbond. Moutwijn ƒ5 a 5 /n per heet. ct., zonder fuet en zonder belaetiu.'. Thermometcrstand: gisteravond om 8 uren 17.5° 0. 03.5^ Fahrenheitheaenmorg m 8 uren 19 C. 66.2 F.; 's .ui idags om 12 uren 25 C. 77° F.; 's mimi iu^s 4 ureu 18° C. 64.4° F.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 11