Leimuiden. ƒ1.30 per drie maanden 10 Cents per week. <jr euie ii g" cl IN' ie u \vas. By gelegenheid dat de heeren Levert en Schudel, wijnhandelaars, distilla teurs en likeurstokers te Haarlem, alhier op de Haarlemmerstraat No. 93 een filiaal, nl. eene grossierdery en slijterij, openen, onder den naam „De groote flesch", bieden zij hun afnemers een „Album van Leiden" aan. Dat is een aardig idéé, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Ook ons werd zulk een album toegezonden en wjj moeten verklaren dat het inderdaad zeer net is uitgevoerd- De acht voorstellingen, in lichtdruk uitgevoerd, zijn genomen naar de merkwaardigste gebou wen of de schoonste punten onzer gemeente. Daardoor is het album tevens een blijvend souvenir. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 546 zwembaden door heeren en 27 door dames. Temperatuur van het water 20° CeL i us. Aanstaanden Donderdag, 6 Juni, zal van 2 3 uren des namiddags ten Raad- huize te Koudekerk gelegenheid bestaan kos teloos te worden gevaccineerd en gerevacci- neerd. Te Kaag is tijdens het onwedervan dezo week een koe van den landbouwer J. P. Loogman door don bliksem doodel(jk getroffen. To Nieuwkoop sloeg de bliksem in een boom en Ook door de gesloten vensterluiken in de woning van de alleen wonende wed. K., zonder echter meerdere schade te veroorzaken. Ook te Zwammerdam trof de bliksem het st tionsgebouw eir beschadigde de telegraaf- leiding. Gistervoormiddag is te Sche ve ringen uit zoe aangekomen de bomschuit SCH 292, genaamd de „Volharding", met het bericht dat een der opvarenden, de matroos G., by het voorhangen van een zwaardtouw was misgestapt en verdronken. Door de rechtbank te Rotter dam is rechtsingang mot bevel tot gevangen neming verleend togen den voortvluchtigen I. J. Stad, uit den Groenendaal, aldaar. Hy wordt verdacht van heling van goederen, ont vreemd op hot Staatsspoorterrein te Feyen oord en aan het Station Maas. Vermoedeiyk houdt hy zich te Antwerpen op. De ontvangsten van den bazaar, ten behoeve der inrichting van het nieuwe Wilhelmina-Ziekenhuis te Nymegen, hebben na aftrok der onkosten zuiver opgebracht ƒ8121.88. Do soldaat der Koloniale Reserve G., in garnizoen te Nymegen, wordt sedert jl. Maandag in de kazerne vermist. Onder Ubbergon is dry vendo gevonden zyn helmhoed, terwyi aan den kant van het water de bajonet, met scheede en koppel, lagen, doch zyn lyk werd nog niet gevonden. Ter herdenking van het 10jarig bestaan van do Roei- en Zeilveroeniging „het Spaarne", te Haarlem, heeft deze Vereenigiog het plan opgevat om op Zondag den 23sten Juni oon roeiwodstryd te organiseeren op het Noorder-Spaarne, waaraan een volkswedstryd is verbonden. Men schryft uit Amsterdam, dd. 31 Mei: Hedenmorgen werd in het Paleis voor Yolksviyt de zovonde internationale lionden- tentoonstelling gehouden, georganiseerd door de vereoniging „Cynophilia". Meer dan duizend bondon van allerlei ras en soort waren in de zalen van Volksviyt tentoongesteld en oorver- doovend was soms het lawaai; het blaften en jankon schynt aanstekelijk te werken en men moet werkeiyk een verstokt hondenliefhebber zyn, om voor zyn pleizier zulk een concert te gaan bywonen. Enfin, ik ben er dan ook niet voor myn genoegen heengegaan, hoewel ik moet erkennen, dat zolfs voor niot kenners do bezichtiging der beste exemplaron van rashonden eenig genot kan opleveren. Ik voeg dit er maar dadelyk bij om de bondenlief- hobbers niot al te zeer te ontstemmen. Een groot aantal eerepryzen (111) was uit geloofd en den goheelen dag door hadden de keuringscomitó's werk aan do beoordeeling dezer inzendingen. Do bulldog „Flock van Leiden" van den heer J. M. Helling, te Leidon, behaalde drie pryzen, d.1. Z. E. Vermelding in de Open klasse, 3den prjjs Limito klasse en Reserve- of 2den prys Verkoopsklasse. De hond van den heer A. Schnabel, te Leidon, in de Open klasse ook een eersten prys De heor Van Roenen, te Leiden, eene Z. E. Vermelding in de Nieuwelingsklasse; in de jeugdklas8e of puppyklasse, ter keuze, een tweeden prys voor dashonden. De tentoonstelling blyft tot en met Maandag geopend. Een man, 'naar gissing 35 jaar, lang 1.70 meter, laag voorhoofd, blond haar, bruine oogen, grooton nous, gtkleed met bruine jas, een bruine en een blauwe broek, blauwen kiel en rygschoenen, is 30 Mei 1.1. des namiddags levenloos uit de Buiten-Singel gracht by de Weteringpoort to Amsterdam opgehaald en naar het politjp bureel Oude Brugsteeg overgobracht. Op het lyk is be vonden een roode zakdoek en een ledige portemonnaie. De afdeslings chef van bot bureel Ferdinand Bolstraat No. 8 verzoekt allen, dio inlichtingen omtrent dit lyk kunnen vorstrekken, zich te vervoegen aan gemeld bureel. Torwyi de mooder afwezig was, zat gistermiddag in de Kattonburgerstraat te Amsterdam een kind alleen voor het open raam der bovenverdieping. Al spelende verloor de kleine haar evenwicht en stortte uit hot raam op do straat. Moer dood dan levend werd zy opgenomen. Een meisje van 24 jaar trachtte in den afgeloopen nacht te Rotterdam zich van het leven te berooven door aan den Coolsingel in het water te springen. Eenige voorbygangers wisten baar dit te beletten en leverden haar aan de politie over. Zy bleek thuis te behooren te 's-Gravenhage en zal daarheen worden overgebracht. In 't Z.-O. van Friesland is het branden van veengronden weder in vollen gang. Een verstikkende rook hangt dikwyis over de velden en vergalt den omwonenden en by een matigen wind ook den bewoners der steden dikwyis een schoonen dag. Nog eenige warme dagen en 't branden is gedaan, hier en daar zaait men reeds de boekweit in de verkregen asch. De teelt der veenboekweit neemt in deze streken van Friesland sterk af; de tyd, dat er duizenden mudden boekweit uit de venen gehaald werden, is voorby. Als „bloem van Nederland" wordt in het „N. v. d. D." voorgesteld te kiezen de Ranunculus Auricomus, de boterbloem. Naar men verneemt, is de burge meester van Sliedrecht, de heer J. A. Van Haaften, na zyn invryheidstelling naar België vertrokken en heeft by ontslag uit zyn betrek king aangevraagd. Gisteren is de sneltrein van den Nedurl. Centraal-spoorweg, welke's voor middags te 10.14 in de richting naar Utrecht te Nunspeet aankomt, in botsing gekomen met den aan dat station stilstaanden goederen trein, waardoor aanzienlyke schade aan den sneltrein is toegebracht, gelukkig zonder eenig letsel aan de vele reizigers to doen. De arbeider P. L., 35 jaren, te Wilmarsum, bleef verleden jaar in gebreke de hondenbelasting te betalen on nadat hem eerst waarschuwing en aanmaning gezonden waren, werd hem beteekening gedaan dat er een garnisaire by hem zou worden ingelegerd doch tóen de deurwaarder een soldaat by hom aan huis had gebracht, weigerde hy dezen een nachtleger aan te wyzen, zeggende geen bed te hebben en geen geld, om in het loge ment logies te geven. De soldaat heeft toen toch in het logement geslapen en is den vol genden dag, op last van den burgemeester, weer naar zyn huis gegaan en wilde op het bed gaan, dat er was, maar ook dit weigerde P. L. toe te staan. Hiervoor terechtstaande voor de rechtbank te Leeuwarden, verklaarde hy onmachtig te zyn de belasting te betalen, omdat hy wegens regendagen zooveel verzuimd had, en hun> eigen bed niet kon afstaan, omdat zyn kind er op lag met kinkhoest en koorts. De subst.-offic. van justitie, mr. II. Th. Wes tenberg, oordeelde dat dit hem niet van zyno verplichting tot inlegering van den garnisaire ontsloeg, en requireerdo zyne voroordeeling tot 2 booten van f 10, subsidiair 5 dagen hechtenis voor elke boete. Uitspraak over 14 dagen. By sententie van hot Hoog Mili tair Gerechtshof, gisteren door den krygsraad te 's-Hertogenbosch uitgesproken, is Sjoerd Jorna, wachtmeester by het 5Je eskadron, 2do regiment huzaren, schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot twintig jaren ge vangenisstraf met vervallen-verklaring van den militairen stand. In de zitting van de rechtbank te Heerenveen werden veroordeeldDj. Hofstra, wegens diefstal van een schaap en twee lammeren uit de weide van R. Heida te Ivatiyk, tot 3 jaren gevangenisstraf. Verder werden veroordeeld G. Veneboer, wegens diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf, en D. De Wit, wegens heling van de door Veneboer gestolen baaltjes rystmeel uit het pakhuis van Beerta te Steen- wyk, eveneens tot 2 jaar gevangenisstraf. De kantonrechter teNymogen heeft gisteren by vonnis beslist, dat in den zin van het wetboek van strafrecht de nacht te Nymegen aanvangt des avonds te elf uren, en zulks naar aanleiding eener vervolging in zake nachteiyk burengerucht. De eerste markt te Monnikendam van zuivelproducten, pluiingedierto, wolveo en voorwerpen van dageiyksch gebruik, zal 12 Juni a. s. plaats hebben. Het laat zich aanzien, dat de markt good bezocht zal worden. Volgens opgave van Bureau Veritas zyn in de maand April verongelukt 62 zeilschepen, als9 Duitsche, S Amerikaan- scho, 14 Engelsche, 3 Deensche, 4 Fransche, 3 Hollandsche, 1 Italiaanscb, 15 Noorsche, 2 Russische, 2 Zweedsche en 1 Turksch; hier onder zyn begrepen 11 schepen, die als ver loren worden beschouwd wegons gemis van tyding. In dezelfde maand vergingen 12 stoom schepen, als: 1 Duitscb, 1 Amerik., 4 Engel sche, 1 Daonscb, 1 Fransch, 2 Noorsche, 1 Zweedsch en 1 van Hawaï. By een brand te Hamburg ver woestte een neervallende schoorsteen de trap tot do eerste verdieping. Alle brandweermannen, die op do trap stonden, stortten met het puin naar beneden. Vyftien hunner werden zwaar gekwetst. Gistermorgen is de bode van het postrytuig tusschen Chaumont, Biesles en Nogent (dep. Haute-Mame) op ongeveer twee KM. afstand van Chaumont vermoord gevon den. De brievenzakken lagen geopend in do greppel langs den weg. De belangrykste stuk ken werden ongeschonden teruggevonden; slechts eenige wissels en mandaten werden vermist. De kapitein van de „Dom Pedro'' hoeft nog de volgonde byzonderheden niedo- gedeeld omtrent do ramp aan zyn scl.ip overkomen. Do „Dom Podro" stootte op vier mylen van de Spaansche kust op bet Fraguina-rif, dat alleen bij onstuimige zee zichtbaar is. Op den dag der ramp was de zee geheel kalm. De ontploffing van den stoomketel vermeerderde de verwarring onder de passagiers nog en toen byna onmiddellyk daarop liet schip zonk, was er nog geen enkele reddingsboot losge maakt. De meeste reizigers verdronken vóór zy nog het dek hadden bereikt. De 38 ge redden, die in de zee rondzwommen, zyn door Spaanscho visschersbooten opgenomen. Spaansche zeelieden maken de opmerking, dat het hun een raadsel is, dat de kapitein van de „Pedro", die toch de zee op do hoogte, waar het ongeluk plaats had, uitstekend könde, zoo dicht langs de kust voer, terwyl by wist dat talryke gevaarjyke riffen slechts by een woelige zee zichtbaar zyn. Omtrent het vergaan der „Colima" is nog niet veel meer bekend. Het ongeluk is volgens een bericht aan de „Kóln Ztg." te wyten aan het springen van een der ketels. Er ontstond een grooto paniek, doch men slaagde er in de zes booten uit te zetten, voordat het schip in de diepte verdween. Slechts een boot met 21 koppen bemand, is, voor zoover men tot dusver weet, behouden aan land ge komen. Ongeveer 160 personen zyn omge komen. Voorts wordt nog een nieuw ongeluk ver meld, dat evenwel slechts aan één persoon het leven kostte. Da Spaansche kustkanon- neerboot „Tajo" is by spiegelgladde zoe in de haven van Pasages, by San-Sebastiaan, op een ondiepte gevaren en onmiddellyk gezon ken. De bemanning werd op één man na gered. De „Tajo" is een kanonneerboot 3de klasse, die in 1875 te water was gelaten. Zy mat 86 tons en had machines van 80 paardekraehten. En ten slotte is de Duitsche stoomboot „Ida" van Peking op de Theems in aanva ring gekomen met de Engelsche stoomboot „Seaton". Do „Ida" is gezonken. Een staaltje van fabelachtige domheid kwam onlangs in Elberfold voor het gerecht. Een kruidenier te Remscheid had zich een buks aangeschaft om musschen to schieten. Een buurman verklaarde de buks voor een onbruikbaar schietwapen en was zoo zeker van zyn zaak, dat hy aanbood een deel van zyn kostbaar lichaam als doelwit te laten dienen. De buurman stak zijn voet, door een houten klomp beschermd, buiten de deur; de schutter stelde zich op eenigen afstand van het huis op, laadde do buks met een hagel-patroon en richtte den loop op den klomp zyns buurmans Toen deze niet dadelijk losdrukte, werd de buurman nieuwsgierig en stak het hoofd buiten de deur. Op dit moment ging het schot af en den buurman werd een oog uit het hoofd geschoten. Nu werd het droevige ernst; de buurman diende een klacht in tegen den ongelukkigen schutter en de rechtbank veroordeelde dezen tot een maand gevangenisstraf, maar deed in het vonnis uitkomen dat de klager door zyne strafbare lichtvaardigheid mode schuldig geweest was aan den treurigen afloop. Volgens den „General Anzeiger" zyn te Mogiluo, in Silezië, twee Russische officieren in politiek aangehouden. Men meent dat ze spionnen zyn. Van 5 tot 16 Mei zyn in het Rus sische gouvernement Volhynië 36 personen door de cholera aangetast. Zestien lyders zyn aan de ziekte bezweken. Met 1 Juni wordt het LEIDSCH DAGBLAD in bovenstaande gemeente des avonds te 8 uren bezorgd en het abonnement gebracht op of Alléén des Zaterdag-avonds ad 21/, Cents. Agent: C. VAM GRAAI, bij wien abonne menten cn advertentièn kunnen worden opge geven. 348ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Zaterdag 1 Juni. vijfde klasse. zeventiende lijst. No. 12441 lOOO en Premie ƒ30,000. No. 10415 Premie ƒ3000. No. 3690 ƒ200. Nos. 4704, 17047 ƒ100. Pry zen van ƒ70. 994 2597 7396 11320 13996 14997 16856 17080 18884 1926 6609 10062 130 4 14207 16284 16141 17119 20776 60 7392 10491 13118 14904 16632 nieten. 94 2160 6649 8857 10475 11872 14497 17222 19477 s6 2575 6 30 8951 105? 6 12253 153 0 18102 19696 329 2941 6277 9561 107s9 1 017 15665 18324 19753 1296 3341 6768 9799 91 13284 16326 lc 427 19806 1308 4112 7163 9899 10970 13746 16626 18653 2c0c3 1465 66 7334 10054 hom 13860 83 1*898 20601 1913 61 8 39 10190 11509 13957 16773 18963 208(4 2212 5450 8674 10329 11697 14270 17134 79 Sliedreclitsclic Gemeente-administratie. Naar men aan de „Tel." mededeelt, zyn de gronden, waarop de vroegere lsto ambtenaar ter secretarie te Sliedrecht zich verzet tegen de verwijzing zyner zaak naar de openbare terechtzitting, de volgende: lo. dat hy niet op de daarop betrekking hebbende bevelschriften van betaling gelden by den gemeente ontvanger heeft ontvangen, maar deze met een jaarstaat met den ont vanger heeft verrekend, en 2o. dat de verrekening moest plaats hebben om den ontvanger, ter vervanging van dien jaarstaat, quitanties tot het bedrag van ge- melden staat te kunnen geven en er alzoo van geleden nadeel ten laste der gemeente niet in het minst sprake is. Wenken by het redden van Drenkelingen. Spring nooit onbedachtzaam tot iemands hulp te water. Neem den tyd om u van jas on schoenen te ontdoen. Maak in dien tyd, al starende op den dren keling, uw plan op. Wees niet zenuwachtig, maar gebruik al uw tegenwoordigheid van geest. Nader den drenkeling van achter, roep hem geruststellende woorden toe en wacht totdat zyn spartelen verflauwt. Gryp hem dan by haren of halskraag, laat hem op den rug liggen, met het hoofd een weinig boven water, en zwem zelf op den rug naar het eerste het beste vaste punt. Is het om een paar slagen te doen, dan kan men den drenkeling ook voor zich uit duwen. Wie, ondanks alle voorzorg, toch door den drenkeling gegrepen wordt, en zich niet ter stond kan losrukken, late zich zakken, opdat de drenkeling aoor benauwdheid gedreven wordt los te laten. Wie naar een gezonkene duikt, heeft do meeste kans hem te vinden, door zich plat op den bodem, met de armen uitgestrekt, voort te bewegen. Een touw zich om het lichaam te laten binden, voordat men gaat redden, is niet laf, maar voorzichtig. De Nederlandsche Zwembond. (Afzondorlyke afdrukken van deze Wenken verschaft gaarne de secretaris van den Bond, de heer W. E. Brodius W. Ezn., Prinsengracht 928, Amsterdam). INGEZONDEN. Geachte Redacteur l Eene dienstbode hier ter stede gaf per brief kaart kennis aan den Burgemeester van Oegst- geest dat zy uit die gemeente naar Leiden was verhuisd. Zy ontving daarha eene ongefrankeerde enveloppe, waarin niet haar verhuisbiljet, maar hare briefkaart was gesloten met het volgende eigenhandig onderschrift van den secretaris „Dit doet ons pleizier; dan kunt ge Uw „verhuisbiljet komen halen. „De Secretaris van Oegstgeest, Blankostyn." Het is overbodig deze handel wy ze by haar naam te noemen. Opmerkelijk is het, dat iemand, die van zLbzelf spreekt als „o n s", de allereerste begrippen van do waardigheid zyner betrekking schynt te missen. Onder dankbetuiging voor de opname, Uw Dienstw. A. W. J. v. D. Kerkelfike Boriokten. Woubrugge: Voor de Ned. Hervormde gemeente van Woubrugge zal Maandag 3 Juni (2de Pinksterdag), des voormiddags te halfiien. optreden ds. C. Spoelstra, pred. te Zooterwoude. Gereformeerde Kerk. Godsdienstoefening: lste Pinksterdag 's namiddags te halfdrie, ds. Schuurman, predikant te Alfen. 2de Pinksterdag: 's avonds te halfzoven, ds. Knoll, predikant van Zwyndrecht. A 1 f e nlste Pinksterdag. Zondag-voor middag halftien ds. J. W. H. Kalkman. 's Avonds halfzeven de heer N. Wiersma. 2de Pinksterdag. Voormiddag halftien ds. J. W. H. Kalkman. BUITENLAND. Frankrjjk. In den Franschen Senaat werd gisteren de interpellatie behandeld van markies De Beau- manoir betreffende hot gemeenscbappelyk op treden der Fransche regeering met de Russi sche en Duitsche regeeringen in Oost-Azió, na het sluiten van den vrede tusschen China en Japan. De heer De Beaumanoir deed uitkomen, dat de minister president Ribot verantvroordelyk moet worden gesteld voor hetgeen in Oost- Azië is voorgevallen en voor de gevolgen, wtlke Frankryks optreden kan hebben. De Berlynsche bladen wydden aan de gebeurte nissen in Oost-Azië artikelen, waarvan de slotsom was, dat het gemeenschappeiyk op treden van Frankryk en Duitschland aldaar moet beschouwd worden als het bewys eeDer ophanden zynde verzoening tusschen de beide landen. Op grond van deze beschouwingen achtte de heer De Beaumanoir zich gerechtigd tot de regeering de vraag te richten, of deze ver wachtingen werkeiyk verwezenlykt zullen worden; vooral, nu ook de Fransche regeering -zich by de feestelyke opening van het Noord- Oostzee-kanaal door een eskader zal laten vertegenwoordigen. De heer De Beaumanoir, een royalist, sprak verder de hoop uit, dat Frankryk, zoodra het weer een koninkryk zal zyn geworden, meer als gelijke tegenover den Duitschen Keizer zal kunnen optreden. Voorts wees spreker op de inwoners van Elzas en Lotha ringen, die nu moeten gelooven, dat zy door Frankryk in den steek worden gelaten. Op grond daarvan protesteerde de heer De Beau manoir tegen de zwakke buitenlandsche staat kunde der regeering ten opzichte van Japan. Zyns inziens is de regeering verplicht, haar onthoudings-politiek te laten varen, want daardoor beeft Frankryk zich niet alleen de vyandschap der Japanners op den hals ge haald, maar teveDS wordt Frankryk nu ge dwongen, samen te worken met andere Euro- peesche Staten, waarmede geen samenwerking kan worden gedoogd. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Hanotaux, beantwoordde deze interpellatie. De minister betoogde dat Frankryks buiten landsche staatkunde, ten gevolge van het optreden in Oost-Azië, geen wyziging heeft ondergaan. „De regeering," zeide de heer Hanotaux, heeft volstrekt niet die bedoelingen, welke haar worden toegeschreven. Derhalve mogen wy niet berusten by de verwyten, welke ons worden gedaan en die ook reeds dik wyis tot onze voorgangers zyn gericht. Ik kan verzekeren dat onze staatkunde be treffende Oost-Azië, waarvan de heer De Beau manoir gewaagt, in geen enkel opzicht af- wykt van de politiek, welke Frankryk tot dusver heeft gevolgd. De regeering weet zeer goed. w£t zy doet en is er van overtuigd, dat zoowel do Kamer al6 het land haar poiitiek zullen goedkeuren. Derhalve moet de regeering ten krachtigste protesteeren tegen de ver wyten, welke haar te dezen opzichte worden gedaan. „Wat Frankryks optreden tegenover Japan betreft," ging de heer Hanotaux voort, „heeft do regeering uitsluitend Frankryks belangen behartigd, door China's onaf hanktlykbeid te verzekeren. Te dezen opzichte, zoowol als wat vele andere zaken betreft, heeft Frankryk dezelfde belangen als Rusland. Vandaar dat beide staten niet alleen door den wensch der regeeringen, maar tevens door de gemeen- schappelyke belangen, welke zy hebben, by deze quaestie moesten samengaan. Insgelijks zullen Frankryk en Rusland gemeenschappe iyk optreden, nu de regeling van den toestand in Armenië aan de orde komt. Mochten er andere quaesties voorkomen, dan zal de Fran sche regeering, zonder Frankryks belangen te benadéelen, met de andere mogendheden pogen samen te werken tot behoud van den vrede." „Dat Frankryk by do feesten te Kiel wordt vertegenwoordigd door een eskader zeide de minister verder „daardoor zal geen nieuw tydperk in Frankryks buitenlandsche politiek aanbreken. Het zenden van een eska der naar Kiel is niets anders dan een ant woord op een internationale beleefdheid, welke ons is bewezen. Daardoor wordt niet de minste wyziging gebracht in de gevoelens van Fran kryk, dat onwrikbaar getrouw blyft aan zyn verleden en blyft vertrouwen op de toekomst." De redevoering van den minister Hanotaux werd met luide toejuichingen begroet. Andermaal kondigt de „Figaro" een nieuw schandaal aan, dat wellicht heden nog in de Kamer ter sprake zou komen. Het betreft onregelmatigheden, welke zyn gepleegd b(j liet beheer der ZuiJ-Spoorweg-Maatschappy en waardoor vooral de gewezen ministers Yves Guyot, Rouvier, Jules Roche en Thó- venet, benevens do senator Magnier en het Kamerlid Deioncle, zullen gecompromitteerd worden. Wat er van aan is, zal zeker reeds spoedig blyken, want in elk geval zal, zoo niet heden, dan toch na Pinksteren deze zaak in do Kamer worden behandeld. De Fransche bewaker van hot lazaret op het eiland Lembretta by Kaap Bon (Tunis) is vermoord. Men kont noch den moordenaar, noch do beweegreden tot de misdaad. President Faure is by zyne reis door de zuid westelijke provinciën te Nevers aangekomen en daar met byzondere onderscheiding ont vangen. Groot-Brltftnulë. Waar tegenwoordig leden der regeering van Engeland buiten het Parlement het woord voeren, verzekeren allen, dat zy noch aan aftreden, noch aan ontbinding van het Parle ment denken, zoolang zy in het Lager nuis een meerderheid, al is deze nog zoo klein, behoudt. Desniettemin wordt voortdurend de Parle- mentsontbinding veel besproken en de radicale „Daily Chronicle" schrijft: „De vraag doet zich voor, of hot verschil van meening in den schoot 'der regeering kan worden by gelegd, of dat de beide betrokken personen zullen aftreden en het ministerie zal worden gewyzigd." Met de beide betrokken personen worden bedoeld Lord Rosebery, de eerste minister, en de lord-kanselier der schatkist en leider van het Lagerhuis, Sir William Harcourt, van wien de „Daily Chronicle" ronduit zegt, dat een vruchtbaar samenwerken onmogelijk is. Alle fraction der regeeringsparty verlangen, dat hetgeen haar byzonder aan het hart ligt, nog in deze zitting wordt afgedaan. Een Schotsch lid nam zyn ontslag, omdat do regeering niet kon beloven, een ontwerp tot verbetering van het lot der Schotsche dag- looners in behandeling te nemen, en de radi calen verlangen de onmiddellyke behandeling van de herziening der kiezerslysten, waarop ook weinig kans is. Deze week hielden zy eene vergadering, waar sommigen voorstelden, de regeering niet langer te ondersteunen. De werklieden in de mynen van Northum berland hebben besloten geen deel te nemen aan het internationaal myn werkerscongres. Daarmede is niets to verkrygeD, schryft do „Newcastle Leader", het orgaan der arbeiders van dit district; de vreemde mynwerkers zyn allen socialisten. Veel hebben de Engelsche werklieden nooit met deze congressen opgehad. De sterke en haar doel zich bewuste organisatie der trade unions, die nooit een stap doen zonder to weten, waarheen zy gaan, kunnen niet samenwerken met onbezonnenen, die zich door groote woorden laten in beweging brongen en werkstakingen beginnen zonder do noodige hulpmiddelen. In het Engelsche Lagerhuis stelde sir E. Ashmead-Bartlett voor 500 pd. st. op de be grooting van buitenlandsche zaken te schrap-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 10