N°. 10815. Dinsdag 28 Mei. A'. 1895. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 27 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Grootore Yoor het incasseeren buiten de stad Eerste Blad. Oilïoiëelo Kennisgerinffen. De ioacbrijving der Schutterij zal voor de gemeente Warmond meer bepaaldelijk plaate hebben op 30 Mei a. b., vooriuiddags tuaeehen 10 en 12 uren. De algemeeno vergadering der Leidsche Duin watf rmaat schappij werd Zaterdag-middag onder voorzitterschap van den heer W. F. Yerhey Van Wijk gehouden. Uit het verslag van den directeur, mr. W. Van der Vliet, t-Ieek, dat in het afgeloopon jaar door de stoomwerktuigen te Katwijk aan den Rijn uit het Duinreservoir opgepompt werden 923,134 M1. duinvater, tegen 911,992 ll1. over het jaar 1S93, zoodat 11,142 M'. meer werden opgovoerd dan in het vorige jaar. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 2529 M'., tegen 2499 M1. over 1893, zoodat het waterverbruik per etmaal met 30 M'. is toegenomen. Uiervoor werkten de stoomwerktuigen ge middeld per dag 12 uur 48 min., met een totaal steenkolenverbruik van 809,160 KG gerekend met inbegrip voor dempen, opstoken en verwisselen van ketels, en komt alzoo op 0 87 KG. per M'. De machines, Wortbingtonpompen en ketels Worken steeds uitmuntend en vorderen slechts bet gewone onderhoud. Het klein reservoir bij de Beek, op 11 Nov. 1892 afgesloten, is, evenals het vorig jaar, niet gebruikt, zoodat dit duinwater nog steeds nutteloos wegvloeit ten schade aan den voor raad in de kanalen, welk verlies niet gering is volgens liet voorgaand jaarverslag. Het aantal contracten, op 1 Januari 1894 zijnde 5047, klom tot 1 Januari 1895 tot 5249, alzoo gesloten over het afgeloopon jaar 202 contracten, waarvan 183 abonnement en 19 meter-contracten. Wegens opzegging, verbouwing, amotie of wanbetaling werden 23 contracten van de leiding afgesloten, n.m.: verandering van bestemming 11 contracten, wanbetaling 3 verbouwing 3 amotie 6 Voor buitengewoon verbruik zijn in dit jaar aangesloten: vermeerderd 31 badon, totaal 270 45 closets, 480 6 paarden, 25 0 rijtuigen, 32 verminderd 4 straat- of tuinb., 209 1 fontein 9 Het water werd in het geheele jaar 1894 geregeld aangevoerd, behalve op den lOden Nov. 1.1., waarop de toevoer gedurende 5 uur afgesloten is geweest, wegens een groot lek, ontstaan door een verteerde buis in een der rioUn op de Langegracht; aangezien alle buizen door de riolen zijn voorzien van water- keoringen, zoodat by springen het duinwater niet loopt in het riool, maar de straat uit komt, ligt 't vermoeden voor de hand, dat deze waterkesring by mogelyke reparatie weder niet is aangebracht. Het wator werd op de gebruikeiyke wijze onderzocht en gekeurd door dr. De Loos. Eigenschappen van het water: reukeloos, smakeloos, kleurloos. Oordeel: zoer goed, voor zooverre dit langs den scheikundigen weg is te bepalen. In wgk 7/8 werden op de uitbreiding van het buizennet onder de gemeente-garantie gesloten 21 contracten, terwyl wegens opzeg ging, verbouwing of wanbetaling afgesloten zijn 4 contracten, zoodat het totaal op 418 contracten is gebracht opbrengende ƒ4436.7 1 zyndo ƒ2209.33 meer dan de gemeente' garantie bedraagt. De in fabrieken en andere inrichtingen ge plaatste meters hebbeD een verbruik aange- wezen van 149136 ii1., zoodat, gerekend naar het totaal verbruik van 923134 M\, door de abonnenten moet gebezigd zyn 773998 M1., waarby echter het water voor spuien, brand- blusscbing en lekkage moet afgerekend worden. De kennisgeving van B. en Ws. van Leiden, dd. 11 Nov. 1892, vermeld in vorig verslag, werd mondeling ingetrokken. De 46 meters, in de poorten en stegen tydelyk geplaatst vanwege de gemeente Leiden, brachten een som op van 2665.82. Het waterverbruik der standpypen is weder afgenomen met 40 M1.; totaal verbruik 168 M1 VaD de straatdrinkfouteinen, waarvoor de Maatschappy het duinwater gratis levert, werd veel gebruik gemaakt. Voor industriëele en andere inrichtingen zyn 466 met.e-s in gebruik; deze meters worden finas 1891 geregeld om de drie jaren of zoo noodig vroeger verwisseld, schoongemaakt, gerepareerd en gecontroleerd; waarna zy weder geplaatst worden. Door dezen maatregel is in 't algemeen een accuraat aanwijzen verzekerd, zoodat klachten over 't aanwezen der meters al zeer weinig voorkwamen. Uit het finantiëel verslag blijkt, dat de exploitatie in dit jaar zeer vcordeelig was; de ontvangst van water verkoop was ƒ123,575.37, tegen 118,743.67 in 1893, de exploitatie-kosten waren 36,657.71 tegen ƒ35,148 461/! in 1893. Deze exploitatiekosten zijn dit jaar hoog, doordien op deze geboekt is het nieuwe ge bouw voor den fitter a 2247.30 en het deel der gerechtskosten van het geëindigde geding der Maatschappij, door de gemeente Leiden aangedaan, voor zooverre die volgens de dading door haar moesten betaald worden. Na afschrijving op uitbreiding bassin en kanalen ƒ9000 aanleg 2de hoofdbuis7000 aankoop land5000 to zamen ƒ21,000, kan voorgesteld worden de winst a 86917.66 met de winst op de recognitie a ƒ2733.37 en het batig saldo van 1893 a ƒ1980.59, geza menlijk ƒ91631.62, na boven gemelde afschrij ving te verdeelen als volgt aandeelhouders 5% -H 21/2°/o f 33,750 tantièmes11,250 gemeente Leiden22,500 ƒ67,500 en op nieuwe rekening over te schrijven ƒ3131.62. De aftredende commissaris de heer P. L. C. Driessen werd weder herkozen. De balans werd goedgekeurd en zal vastgesteld worden na goedkeuring van B. en Ws. van de ge meente Letten. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Het zal Zaterdag 1 Juni a. s. 25 jaren wezen, dat de heer G. H. Kokxhoorn ambte naar ter secretarie werd, eerst op den burger lijken stand en daarna op de Rekenkamer. Sedert 1 Juni 1892 is h|j gemeente ontvanger. Dr. C. P. Tiele, alhier, is benoemd tot officier in de Leopoldsorde. De heer W. M. Van der Schans, candi daat der Leidsche universiteit, heeft aange nomen het beroep naar de Ned.-Herv. gem. te Gaast en Ferwoude en bedankt voor alle andere, op hem uitgebrachte beroepen. Slechts enkele dagen geleden meldden wy het overlijden van den heer P. J. Dorsman, riddor van het Metalen Kruis en lid der vereeniging „Het Metalen Kruis lste en 2de Sectie." Door zijn overlijden was het ledental dezer Vereeniging verminderd tot twee en nu reeds is er van die twee weder één over leden, nl. de heer A. K. Smit, in den ouderdom van 86 jaren, zoodat thans alleen overblijft de heer H. A. Van Ingen Schenau. Nu zou men zeggen dat de Vereeniging niet meer bestaat. Een paar jaren geleden echter is door de donateurs en eereleden besloten dat, door hen gesteund, de Vereeni ging zal blijven bestaan zoolang er nog één Metalen-Kruis-ridder in leven is. De Vereeniging wordt dus nog niet ontbon den, maar gewenscht wordt dat de ruim 83 jarige heer Van Ingen Schenau nog eenigen tijd in het leven gespaard moge blijven. H\j geniet nog steeds eene beste gezondheid. De Leidsche bibliothecaris dr. W. N. Du Rieu heeft de taak, welke hij op verzoek van een aantal ambtgenooten op zich had ge nomen, nl. om te trachten, een vereeDiging tot stand te brengen tot het reproduceeren van uiterst kostbare handschriften, moeten neerleggen. Do bedoeling was, dergelijke manuscripten, die niet mogen worden uitge leend, onder het bereik te brengen van velen, die ze voor hun studiën noodig hebben. Dr. Du Rieu's oproeping tot aansluiting heeft ten gevolge gehad, dat slechts 33 bibliothecarissen zich wilden verbinden, gedurende tien jaren lid der vereeniging te worden. Enkele anderen gaven blijken van instemming met het plan. Maar het getal van honderd, vereischt om jaar lijks een flink handschrift te kunnen reprodu ceeren, is op lange na niet bereikt. Onder die omstandigheden heeft dr. Du Rieu zich genoodzaakt gezien, verdere pogingen te stakeD. 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van den heer S. W. Tromp, te Pontianak, ten geschenke ontvangen eene aanzienlijke en uitnemend beschreven ver zameling uit de afdeeling Sambas, West-Borneo, bestaande uit 63 voorwerpen: Geïnventariseerd als serie 977 nos. 1 63. 2 rijstblokken, 1 wrijf bak, 1 rasp, 4 lepels, 2 rijstwannen, 6 zeeften, 13 manden, 5 potten, 1 rijstpelmolen, 1 rystmesj'e, 10 matten, 6 zakken, 7 hoeden, 1 kleedingstuk van boom schors, 1 stel oorsierraden en 2 stel ringen. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Men schrijft ons uit Woubrugge, dd. 26 Mei: Hedenmiddag zou de godsdienst oefening in de Ned.-Herv. kerk alhier worden geleid door ds. C. Spoelstra, van Zoeterwoude, terwfil er alsdan ook doopsbedieniog zou worden gehouden. Tot groote telourstelling echter van de vrij talrijk opgekomen schare, kwam, enkele oogen- blikkon vóór den aanvang van den dienst, oen telegram, meldende dat Zijnweleerw. door familie-omstandigheden verhinderd werd voor de gemeente op te treden. Bij de a. s. periodieke gemeenteraads verkiezing zijn te Woubrugge aan de beurt van aftreding de heeren J. Van Dam en H. Peters. De zeereerw. heer H. Th. Van Vlasselaar, pastoor te Lisse, hoopt den 17den Aug. a. s. den dag t9 herdenken, waarop hy vóór vijftig jaren tot priester werd gewijd. Zijne parochianen wenschen hem dien dag tot etn waren feestdag te maken, waartoe zich reeds eene commissie heeft gevormd. Naar uit Den Haag nader verzekerd wordt, heeft zich aldaar een commissie van hoogge plaatste en aanzienlijke mannen gevormd, om den gep. luitenant-generaal Vetter by diens aankomst daar ter stede een waardige ont vangst te bereiden. Onder voorbehoud van de wyzigingen, die daarin alsnog zouden kunnen worden gebracht, verzekert men aan het „Dagblad", dar het voor namen zou bestaan, dat de generaal by aan komst aan het station van den Hollandschen Spoorweg op 1 Juni zou worden opgewacht en verwelkomd door de ministers, de te 's-Gra- venhage aanwezige luitenant-generaals en vice-admiraals en verschillende hooge civiele autoriteiten, terwyl de minister van Staat, mr. J. Heemskerk Azn., zou zyn uitgonoodigd tot den generaal een toespraak te houden. Voorts zouden er beschikkingen overwogen worden, om den generaal met een extra trein, bestaande uit een salonwagen, uit Rotterdam in de residentie te doen aankomen, welke trein zou stilhouden aan het perron voor het KoDinkiyke wachtsalon. Uit goede bron verneemt de „Tel." dat baron E. Sweferts de Landas Wyborgb, alge meen secretaris van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande (Rotterdam), by zyn terugkeer in December a. s. benoemd zal worden tot lid van den Raad van Indië. De Haagsche correspondent van het „N. v. d. D." deelt mede dat het in Limburg- sche bladen verschenen bericht, als zou de heer Ruys van Beerenbroek zyn naam willen verfranschen en, als zou hy in den adel stand worden verhoogd, volkomen ongegrond is. Dit bericht had slechts tot doel, den heer 'Ruys bespotteiyk te maken, hetgeen hy wel allerminst heeft verdiend, omdat zyn een voudige, ongemaakte minzaamheid algemeen bekend is. B. en Ws. van Delft stellen den gemeente raad voor de tydeiyke benoeming van den leeraar aan de hoogere burgerschool W. Van Everdingen voor den cursus 18951S96 te bestendigen. „Minerva" weet uit goede bron mee te deelen, dat prof. Van 't Hof te Amsterdam thans de benoeming heeft aangenomen tot directeur van het Chemisch Laboratorium te Parys. De Haagsche correspondent van de „N. Gron. Crt." meent een en ander te kunnen meedeelen omtrent hetgeen in het kieswet- ontwerp staat. Hy scbryft daaromtrent: Men hoort daarover van allerlei en de ge ruchten bevestigen wat ik reeds vroeger mededeelde, dat van de nieuwe kiezers de leeftijd van 25 jaren zal worden gevorderd. Het ontwerp op het personeel maakt het ver band tusachen die wet en de kieswet, waarop de minister Van Houten herhaaldelyk heeft gedoeld, thans ook vry duidelyk en men be hoeft geen profeet te zyn, om te voorspellen, dat de laagste aaDslag in die belasting een der teekenen van welvaart zal zyn, door het nieuwe ontwerp-kieswet gevorderd. Één, want men verzekert, dat ook het spaar bankboekje met ƒ100 als maatstaf van wel stand gelden zal. Maar aangezien de minister schynt te voelen, dat door het vorderen van deze beide criteria het overgroot deel der arbeiders, althans m de groote centra, van het kiesrecht zou worden uitgesloten, schynt ook esn soort van capaciteitenstelsel van de wet-Van Houten deel te zullen uitmaken. Een stelsel, dat behoeft wel geen betoog, dat de me-.r vooruitstrevende liberalen al zeer weinig zal kunnen bevredigen. Door den particulieren secretaris van H. M. de Koningin-Regentes, jhr. S. M. S. De Ranitz, werd Zaterdag aan den portier van het Koninkiyk Paleis, te 's Gravenhage, F. M. Van Erp, namens H. M. de KoDingin- Regentes ter hand gesteld een gouden doek speld, bestaande uit het naamcyfer van H. M. de Koningin, omzet met briljanten en gedekt door deKoninklyke Kroon, zynde het Vorstelyk geschenk, dat Van Erp was toegezegd op den dag, dat hy zyn vijftigjarige dienstvervulling herdacht in dienst van den Lande en van het Koninklyk Paleis. Door B. en Ws. van Dordrecht zyn ter benoeming van een onder-havenmeester jaarwedde 800 a 1000 op de aanbeveling geplaatst de heeren P. Van den Bos en J. Ouwehand, beiden oud-gezagvoerder ter koop vaardy aldaar en te Katwyk aan Zee. De percentsgewyze belooning van de volgende kaDtoren heeft over 1894 be dragen: Haarlem (directe belastingen) 4500; Helder 3504.88Groningen (buitengemeenten) ƒ1883.68. Dus worden gerangschiktHaarlem (directe belastingen) in de eerste klasse, Helder in de derde klasse, Groningen (bui tengemeenten) in de zevende klasse. Het gevolg van de Koninginnen tydens haar verblijf in Tyrol bestaat uit den gepens. luit.-generaal C. H. F. graaf Dumonceau, adjudant generaal, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, jhr. A. S. E. Van Tets, adjudant, E. L. graaf Van Limburg Styrum, kamerheer, E. G. baronesse Van Ittersum, Hofdame, jonkvrouwe F. L. H. Van do Poll, sur intendante der opvoeding van H. M. do Koningin, en miss Saxton Winter, Engelsche gouvernante van H. M. Voorts wordt de reis medegemaakt door jbr. P. J. Vegelin van Claerbergen, referendaris van het Kabinet der Koningin. Het stoomschip „Bundesrath" vertrok 22 Mei van Durban naar Rotterdam en Ham burg; de „Reichstag," van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 24 Mei van Port-Saïd; do „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Mei Gibialtar; de „Admiral" \ertrok 25 Mei van Amsterdam naar de Oostkust van Afrika; de „Edam" vertrok 25 Mei van Amsterdam naar Nieuw- York; de „Koningin Regentes," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 25 Mei te Genua (24 dagen reis van Batavia via Padang); de „Prins Maurits" arriveerde 25 Mei van W.-Indië te Nieuw-York; do „Salak" vertrok 25 Mei van Rotterdam naar Batavia; de „Gelderland" vertrok 26 Mei van Rotterdam naar Java; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, is 25 Mei Gibraltar gepasseerd. By koninklyk besluit is, met ingang van 1 Juni 1895, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Alblasserdara, mr. J. P. Van den Briok, candidaat-notaris aldaar; tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter stand plaats Ommen, A. G. Bloem, candidaat-notaris to Uithoorn, en tot notaris binnen het arron öissement Arnhem, ter standplaats Lunteren, gemeente Ede, R. Dinger, candidaat-notaris aldaar. Gemeenteraad van Oegstgeest. Voorzitter de heer E. Groen, wethouder, die door den oudsten wethouder, waarnemend burgemeester, gemachtigd wordt het voor zitterschap te aanvaarden. Afwezig de heeren H. D. Terwee en A. Den Haan. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor tot geheime zitting over te gaan, waartoe wordt besloten. Na oen half uur wordt de geheime zitting opgeheven en de openbare vergadering ge opend. Ingekomen stukken: 1. Missive van den heer Commissaris der Koningin, ter begeleiding van een uittreksel van het koninklyk besluit, waarby aan den heer H. D. Terwee eervol ontslag is verleend als burgemeester. De Voorzitter zegt dat de afgetreden burge meester niet meer in de gelegenheid is de vergaderingen te presideeren en hoewel van den kant van burgemeester Terwee aldus vervolgt spr. - geeno enkele poging in het werk is gesteld om op behoorlyke wyze als Voorzitter van den Raad afscheid te nemen, spreek ik toch een woord van dankbaarheid uit voor al hetgeen door hem, als zoodanig, in het belang der gemeente is verricht, al is het ook, dat de verstandhouding de laatste jaren tusschen den burgemeester en de wet houders zeer veel te wenschen beeft over gelaten. Na langdurige discussie wordt door den Raad de volgende motie aangenomen: De Raad der gemeente Oegstgecst, g zi a een extract uit het Koninklyk Besluit van den 3dori Mei jl., waarby aan den heer H. D. Terwee met ingang van 19 Mei jl. eervol ontslag is verleend als burgemeester van Oegstgeest, betreurt het, dat hy vóór 19 Mei jl. niet door den burgemeester is opgeroepen, terwyl hy had verwacht, dat deze thans de vergadering nog zou bywonen, drukt hierby zyn gevoel van dank uit voor het goede, door den burgemeester aan de gemeente bewezen. 2. Het proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat die in volkomen orde zyn bevonden. 3. Een request van den hoer L. E. Nieuwen- huizen, waarby hy verzoekt om den bestaan- den ouden muur voor zyn erf te doen ver vangen door een yzeren hekwerk, en dat hekwerk zóó te plaatsen, dat het in rechte lyn langs den weg komt, waardoor èn de weg èn het erf in beteren toestand komen; alles voor rekening van adressant. Waarop besloten wordt dit verzoek toe tc. staan, onder voorwaarde dat voor elke cA. grond 1 betaald wordt. 4. Eeno missive van den minister van waterstaat, handel en nyverheid, waarby wordt medegedeeld dat een Rykstelephoon- kantoor to Oegstgeest diont to wordon aan gesloten aan het Rykstelegraafkantoor te Katwyk aan Zee, waartoe eene verbindingslijn tusschen Oegstgeest en het Rykslel6phoon- kantoor te Katwyk aan den Ryn zal moeten worden aangelegd. Vermits de afstand tusschen Oegstgeest en Katwyk aan den Ryn meer dan vyf kilometers bedraagt, zal de gomoente in de kosten voor den aanleg van die ver- bindingsiyn dienen by te dragen; deze by- drage wordt op 50 begroot. Burgemeester en Wethouders stellen voor, nu het Ryk eene bijdrage eischt wegens den slechten finantiëelen toestand der gemeente, geheel van dien aanleg af te zien, welk voor stel door den Raad wordt aangenomen. 5. Request van het bestuur der afdeeling „Oegstgeest en Omstreken" van do Hollandsche Maatschappij van Landbouw, houdende verzoek om eene subsidie uit de gemeentekas voor de te Lisse te houden tentoonstelling. Burgemeester en Wethouders stellen voor afwyzend op dit request, wegens den slechten finantieelen toestand der gemeente, te be schikken. De heer Juffermans zou gaarne eene kleine subsidie geven. Do heer Van den Berg wyst er op, dat Oegslgeest de hoofdgemeente van die afdeeling is, en dat een paar jaar geledon eene subsidie van 200 is verleend voor eene dergelyke tentoonstelling. In stemming ge bracht zynde, wordt het voorstel van B. en Ws. aangenomen met 6 tegen 2 stemmen en alzoo afwyzend op het verzoek beschikt. 6. Vaststelling Algemeene Politieverorde ning met brandweerverordening. De Voorzitter stelt voor tot de vaststelling van die politieverordening en brandweerver ordening over te gaan, waarop na gehouden onderzoek en discussie in verband met h9. advies der commissie, belast met het ontwerj daarvan, wordt besloten zo beiden vast te stellen. 7. Een reclame van H. Marks tegen zyn aanslag in den hoofdelyken omslag dienst '1864. suppletoir kohier, houdende aanvraag om ont heffing van zyn aanslag in die belasting. Waarop wordt besloten adressants verzoek in zoover in te willigen, dat hy in plaats van in de klasse van 2 in die van 1 wordt geplaatst. 8. Eene missive van Gedeputeerde Staten, dd. 30 April/3 Mei 1895 B. N°. 1400 31e Afd. G. S. N. Vu houdende terugzending van het goedgekeurd Raadsbesluit tot afschrijving van 1000 Grootboek N. W. S., welke missive voor kennisgeving wordt aangenomen. Hierna wordt door den Voorzitter namens B. en Ws. het verslag van den toestand der gemeente aan den Raad aangeboden, welk verslag ter visie zal worden gelegd. Nadat nog door den heer Nieuwenhuizen de wenschelykheid is besproken om de Staats- spoorwegmaatschappy te verzoeken de slag- boomen by den overweg op den Morschweg in te richten evenals die bij den overweg naby het Terweepark, en door den heer Van der Spek over het laden en lossen der Haar lemmer stoomtram vóór het Terweepark, sluit de Voorzitter de vergadering met den wensch, dat, als de Raad weder byeenkomt, de benoe ming van den nieuwen burgemeester bekend zal zyn en dat deze naar het genoegen van den Raad en de ingezetenen zijn mag.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1