Br. LANGEN'S HELMIER gemeente, die bet by de overdracht op zich nam. Nu in onzo- stad vele vreemdelingen wor on verwacht, behoort toch gezorgd te worden, dat zy niet oen ongunstigen indruk meenemen van de wijze, waarop wij voor de gedenkteekenen van onzo groote mannen zorgen." Voor zoover my bekend, is er geen banaler standbeeld dan dit van dezen grooten staatsman. Honderdmaal liover is rng zijn van gips gegoten karikatuur-beeldje, dat een van Leidens ingozetenen bezit. Want htt zeer karakteris tieke van cien kop vol uitdrukking, is, even- zoer als in Jozef Israels' voornaam portret van de Senaatskamer, in bedoeld boetseer- werkje uitmuntend uitgedrukt. Op 't Thorbocko plein staat waarjyk geen standbeeld voor en van Thorbecko.- 't Is oen in brons gegoten heer in .gekleedo jas, niets anders. Als wij voor „geJonkteekonen van onze groote manoen hebben te zorgen", laat ons dan allereerst bedacht zijn gein „wanstaltig heden" op pleinen te doon verrijzen, die, al zijn ze schoongemaakt toch noodwendig den lach lust van den vreemdeling mo.-ton opwekken. Na de tontoonsteling-Dekker zal in de Lakenhal van 4 Juni tot 1 Juli eene Wit-cn- Zw irt expositie worden geboudon van werken, door leden van do Rcdcrlayidsdie Etsclub ver vaardigd. Uitgenoodigd zullen worden: Bauer, Bistert, Breitner, Dorkinderen, rnej. Van Houten, Karseu, mej Wally Moes, Van der MaaroJ, Koster, Isaac Israels, Jac. Van Looy, mej. Thóruse Schwartze, mevr. BisschopRobert son, Taolen, Jaii Velh, Van der Valk, Voerman, Floris Verster, Witkamp, Witsen, Zilcken, l)e Zwart, Haverman, Toorop, Thorn Prikker, Llon Cachet, Kamerlingh Onnes, Deys-jelhof en Roland Holst. De heer L. W. R. Wencke bach heeft reeds toegezegd zyno oorspronke- ïyko teekeningen voor de verschenen „Mui zenwereld" te zenden. C. Versteb. Concert UubbcMinarlet-Verccniglog. Dat doze Vereeniging zich mag verheugen in eene groote belangstehing bewees gister avond do talrijke opkomst der ledon met hunne dames in do zaal van „Zomerzorg". 't Was dan ook een schoon programma dat aangeboden werd, niet het minst het eersto gedeelte, dat uit gewijde muziok was samen gesteld. Vooral het laatste nummer „Tonebrae factae sunt" van M. Haydn, maakte oen dieper indruk op het auditorium. Da goedo eigenschappen van dit kleine koor zijn reeds meermalen door ons genoemd, zoo dat w(j ditmaal kort kunnen zijn, maar dat de avond van gisteron eon zoer gelukkige voor de „Dubbel Kwartet-Vereeniging" go weost is, zal ieder ons toegeven, die deze kleine keurbende gehoord hoeft. Niet onvermeld bljjve het trio uit „Sfabat Mater" van Alexis Lvoff, dat zoer verdienstelijk door drie der leden vertolkt weri. Voor het eerst hoorden w\j mejuffrouw J. Van Duyn, sopraan zangeres uit Delft, die met baron leermeester deu heer W. Van Thienen hare medoworking op dit concert verleende. Z\) beschikt over een krachtig geluid en over oene zeer goede voordracht. Do heer Van Thienen mag trotsch zyn op zyne élèvo, maar ook de élöve op haren leermeester. Zyno com positio „Nach Jahren" oogstte voel byval in. Eene herhaling werd door het auditorium ver langd en bereidwillig voldeden, én componist èn loerlingo hieraan. Vooral in de liederen mocht mej. Van Duyn ons bekoren. Iletreci- tatif en do Aria uit „der Schöpfung" waren onzes inziens te zwaar voor deze zangeres. Wy willen echter gaarne toegeven dat een weinig beschroomdheid by het eerste optreden haren invloed liet gelden by de vertolking van Haydn's „Schüpfung". Na de pauze was haar zang vryer en toen mochten wy haar van heelorharte toojuichen. Hulde aan don kunstenaar Van Thienen voor zyn uitstekende begeleiding. De hoer C. B. Duyster Jr. mag mot ge noegen op dezen avond terugzienzyne leiding heeft zooveel schoons tot stand doen brengen, en wy wensehen hem van harte geluk met het groote succes door hem behaald. Vcc-lnvocr uit Dultscliland cn Bclgii5. De ministers van binnenlandsche zaken en van ünanciün brengen ter kennis van belang hebbenden, dat afwfiking van do verbodsbe palingen, vervat in het koninklijk besluit van 8 Dec. 1870, wordt toegestaan ten aanzien van den invoer uit Duitsohland en België van rundvee en schapen, bestemd voor de slacht bank, daaronder begrepen deoxportslachteryen, op de volgende voorwaarden lo. dat aan het grensstation worde over gelegd oene ambtelijke verklaring van de overheid van do plaats van herkomst, binnen do laatsto 8 dagen afgegeven, ten bewyze: a. dat het voe, waarvan de leeftfid en hot Bignalement te vermelden zyn, gedurende de laatste 20 dagen aldaar verblyf heeft gehou den, en b. dat aldaar, benovens binnon een afstand van 10 KM., in de laatsto 120 dagen geen besmettoiyke longziekte en in de laatste 20 dagen geon veepest, geen mond- en klauwzeer en geen schaapspokken zyn voorgekomen; 2o. dat het vee, by aankomst aan het gr< nsstation, door don districtsveoarts of een zyuer plaatsvervangers zy gekeurd en gezond bevonden, ten bewyze waarvan door hem, die hot onderzoek hoeft verricht, eene aanteeke- ning op de bovenbedoelde verklaring is te stellen; 3o. dat hot vervoer van het vee van het grensstation naar de plaats van bestemming geschiede per spoor zonder overlading, in afzonaerlyke, gesloten en verzegelde wagens; 4o. dat het vee op de plaats van bestem ming onder politietoezicht zoowel ontladen als vervoerd worde naar de slachtplaats, alwaar het van ander voe afgezonderd is te houden on bianen 24 uren, mede onder politietoezicht, moet worden geslacht, alles onverminderd zoodanigo voorwerpen van by- zonderen aard, als ter wering van besmet ting wegens plaatselyko omstandigheden door Haror Majesteits Commissarissen in de onder scheidene provinciën bovendien mochten wor den voorgeschreven. Sts.-Gt Oemengd Nieuws. Omstreeks halfzeven gister- avond had naby Voorschoten een treurig ongeluk plaats. De koster der kerk te Stompwyk, die zyne vrouw en twee kinderen van Voorschoten had gehaald, kwam in het water terecht, toen hy dit op een plank als een sooit bruggetje wilde overgaan, en zonk onmiddellijk voor de oogen der zijnen naar de di-pte. .Slechts het ontzielde lichaam van Van R. kon men boven brengen. Gisternamiddag omstreeks zes uren had or aan do Mare een ernstige vecht- party plaats tusschen een vyftal personen, waardoor de politie genoodzaakt was van hare wapens gebruik te maken. Daardoor gelukte hot haar om één van de belhamels in te reke nen. Terwyi de politie bezig was hem te binden, werd er door do anderen een sabel van een der agenten ontnomen, waarmede zy er van door gingen. Zy werden echter achterhaald, waarna het wapen hun weder werd ontnomen. De jachtparty ging tot buiten de voorm. Marepoort over velden en slooten. Eene groote menigte was er getuige van. By de veehoudster wed. Knape te Aarlanderveen is een geval van miltvuur onder do runderen voorgekomen. Do heer Dekker, arts te Zwam- rnerdam, had gisteren het ongeluk in Steekt te Alfen met paard en wagen to water te geraken. De lieer Dekker en zyn koetsier kwamen met een nat pak vry en ook het paard werd gered. Aan de wagen is evenwel belangryke schade gekomen. Men meldt uit Den Haag: Ook gisteren kwamen by enkele personen ver- schynselen van vergiftiging, hoewel niet gevaarlijk, \oor, na het gebruiken van eet waren, bereid met bakolie. By do politie zyn fle6schen met schadelyke olie gedeponeerd. Voor de vacante betrekking van plantsoen opzichter te Delft, waaraan eene jaarwedde van f 700 is verbonden, benevens vryo woning, hebben zich aangemeld ruim 140 sollicitanten. Door de politie te Delft is in beslag genomen een valsch kwartje met het borstbeeld van Koning Willem III en het jaartal 1849. Leenhart Geel, die te Haarlem gevangen zat, verdacht van den dubbelen moord op den Raamsingol, is weder in vryheid gesteld. B'O het helpen aan het verplaatsen van oen waggon aan het station te Hulst over kwam Maandagmiddag den voerman W. S., van Hontenisso, het ongeluk tusschen de buffers van twoe waggons bekneld te raken, waardoor do borstkas van den man byna in- gedoukt word. Er bestaat weinig hoop den ongelukkige, vader van 7 kinderen, in het leven te behouden. Naar de „D. C." verneemt, heoft de heer J. A. Van Haaften, burgemeester van Sliedrecht, oio zich in het huis van bewaring te Dordrecht in voorloopige hechtenis bevindt, by het gorechtshof te 's Gravenhago verzet aangetoekend tegen de verwyzing zyner zaak naar de openbare terechtzitting van do arrond.- rechtbank te Dordrecht. Hr. Ms. oorlogsstoomschepen „Atjoh" en „Zeehond" vertrokken gisteren van Nieuwediep naar Bornrif (Noordzae), om zoo mogeiyk assistentie te verleenen by de pogingen tot redding der equipage van een aldaar vermoedelyk gezonken Duitsch oorlogs schip. Volgens de kustwacht van Ooaterend, steekt een groote mast op oen Duitsche myi afstanis van het strand by paal 18 boven water. Indirdaad z(jn aan het strand der Noordzee gevonden verbryzeldo stukken van canapó's, spiegels, enz., bonevens een pakje portretten, allen van Duitsche mariniers, met de namen op de petten en oen photograpbie van den Duitschen monitor S. M. S. Fried- rich Carl. De beruchte prins van LoozCors- warem, die de vorige maand te Gent in hechtenis werd genomen wegens oplichteryen, had een Engelschen secretaris, Dalrymplo ge naamd, die te geiyk met hem werd gearres teerd. Deze had zyn moeders naam, Ponsonby, aangonomen en is deswege door de correc tioneel rechtbank te Gent veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en in de kosten. De rechtbank te Brugge heeft een beslissing genomen ten opzichte van hare bevoegdheid in zake het proces der Duitsche regeering tegen een reedor te Ostende wegens het achterhouden van een postzak afkomstig van de „Elbe". De rechtbank heeft zich be voegd verklaard en daarop de zaak verdaagd. Te Seoul, de hoofdstad van Koroa, scbynt het niet zeer rustig te zyn. Ten minste de minister-president heeft zyn ontslag ge nomen en het terrein overgelaten aan de party, die zich tegen de Japanners wil ver zetten. Tot nu schijnen evenwel nog geen ernstigo on gereld heden te zyn voorgekomen. Een schipbreuk. Het stoom schip „Newcastle" bracht Maandag te Dover vier scbjpbr^ukcliogen aan, de eenig overge blevenen van do uit tien koppen bestaande bemanning van de Noorsche bark Ceylon". Onderd de geredden is ook de kapitein van de bark. Deze verhaalde dat hij 8 M-i uit Drammen vertrokken was met een lading hout. naar Liverpool. By Haisborough was hot schip op een zandbank geraakt, waar slechts twoe vademen water stond. Toen de wind spoedig daarna overging in een storm, werd do positie van de ;beuianning verschrikkelijk. Zy bonden zich vast aan den bezaansmast, maar bet werd noodig dezen mast te kappen, ten einde het schip voor omslaan te bewaren daarna klampten zy zich vast aan denfokke- raast. Zoo brachten zy den nacht van Zaterdag op Zondag door, terwyi de golven voort durend over het schip braken. In den och tend werden de groote mast en een ra van den fokkemast weggeslagen, in hun val de drie booten ver'oryzelende, zoodat de eenige kans op redding was, door een voorbijkomend schip to worden opgenomen. Den geheelen nacht door werden fakkels gebrand en kanonschoten gelost; deze noodsignalen werden beantwoord door het lichtschip van Haisborough, maar er kwam geen hulp opdagen. Later op den dag zagen de uitgeputte mannen vier stoorn- booton en twee zeilschepen, maar deze sche nen liet wrak niet op to merken of door den storm niet te kunnen naderen. Tegen den middag brak het scbip in tweeën do kapitein 6n de drie anderen, die zich op het achtergedeelte bevonden, dreven den geheelen dag rond, tot zy eindelyk Zondag avond, geheel uitgeput, door de „Newcastle" werden opgonomeo. Van hun zes kameraden, die zich op het voorste godeelte van het wrak hadden vastgebonden, hadden zy niets meer bespeurd; vermoedelyk zyn dezen omgekomen. Van het inaanvaring geweest zynde stoomschip „Conrad" is de boeg aan beiden zyden ernstig beschadigd, doch aan bakboordszyde het ergst ingedrukt; de stoven is verbogen. 52 balen tabak en 33 balen kapok in de voorste afdoeling liggen onder wator en zullen aan dek gebracht worden. Het overige van de lading is in goeden staat. Bruid en bruigom verbrand. - Te Midland (Michigan) had de vorige week een treurig geval plaats. Een jonge man van 21 jaar was In htt huwelyk getreden met oen meisje van 18 jaar en had na de bruiloft in een nieuw huis, een geschenk van den vader der bruid, zyn intrek genoraon. In den morgen van den bruidsnacht zag men plotseling vlam men uit het huis slaan, die zich zóó snel verbreidden, dat aan redding van het jonge paar niet meer te denken viel. Boiden werden als verkoolde lyken teruggevonden. Later ont dekte men, dat de trappen en vlo9ron met petroleum godrenkt en vette lompen onder do karpetten' gestopt, waren. Twee dagen later heefc men een jonkman in hechtenis genomen, onder verdenking van den brand gesticht to hebben. Do bruid was met hem geëngageerd geweest vóór zy haren tweeden verloofde ontmoette, om wiens wille zy hem verzaakt had. Uit Agram (Croatië) wordt ge meld dat in den nacht van 17 op 18 Moi te Bolesevec, ton zuid-oosten dier stad, een af- sluitdyk van de Save is doorgebroken. Dien tengevolge werd meer dan 50,000 Joch akkerland onder water gezet, zoodat al het gewas, hetwelk daarop stond, geheel verloren is gegaan. De paniek, welke de aardbeving te Florence heeft teweeggebracht, is nu geheel geweken. Alle inwoners, die de stad hadden verlaten, bobben hun woningen weer betrok ken. Trouwens, na de oerste aardbeving zyn daar geono verdere schokken meer gevoeld. De stoomboot „Gascogne," die onlangs zulk een aanzienlijke vertraging had, welke het ergste deed vreezen, is al weer over haar tyd. De boot had Zaterdag-avond reeds te Nieuw-York moeten zyn. Te Londen heeft de commissie, door den Engelschen minister van handel belast met het onderzoek naar de oorzaken van het vergaan der „Elbe", een aanvang gemaakt met haar bytenkomsten. De werk zaamheden der commissie worden geleid door den rechter Marsham. De commissie moet in hoofdzaak twee vragen beantwoorden, nl. of de commandant der „Cratble", die de „Elbe" in den grond boorde, voldoende voorzorgs maatregelen had genomer, en verder, of de noodsignalen, die na de aanvaring door den gezagvoerder der „Elbe" werden gegeven, de meening rechtvaardigden van den commandant der „Crathie", dat de „Elbe" niet in nood verkeerde. De commandant van de „Crathie", Gordon, verklaarde dat hy na de botsing naar de „Elbe" was gestoomd, maar, toen de lichten verdwenen, in den waan werd gebracht, dat do Duitsche stoomboot haar tocht had voort gezet. Geroep om hulp of noodsignalen had iiy niet gehoord. Tot het aanbreken van den dag was hy in de nabyheid gebleven, zonder iets van de „Elbe" te bospeuren. Na kapitein Gordon werden de eerste officier Craig en de stuurman White verhoord. Beidon verklaarden dat zy in den nacht, toen de aan varing plaats had, op hun posten waren ge weest, en hielden de bekende bewering vol, dat do „Elbe", kort vóór do botsing, liaar koers had gewyzigd. Op last van den Board of Trade werd de enquête betreffende deze ramp tot 10 Juni verdaagd, ten einde de getuigen van de „Nord- deutscbe Lloyd" ia staat te stellen, getuigenis I te komen alleggen. Namens do N. D. Lloyd j werd verklaard dat hare getuigen zullen over- j komen, byaldion de getuigen der „Crathie" toezeggen, naar Duitsohland te gaan tot het 1 bywom n der aldaar ambtsbalve gelaste en quête, waartegen geen bezwaar scbynt te bestaan. Oprecht gomeend. Baas (rijn leerjongen slaag gevende). „Lummel: Meen je, dat ik je voor myn pleizier eiken dag een pak slaag geef?" Leerjongen (met tranen in zyn stem): „Denkt ge dan, dat ge 't voor myn pleizier doet?" Ontduiking. Wy deelden in 't 2de blad mede hetgeen „De Amst." schreef naar aanleiding der weinige zorg op de controle van de aangegeven waarde der onroerende goederen en hoe belangryk de ontduikingen van rechten van successie en overgang, vooral in Zuid Holland, zouden zyn. „Het Vad." gelooft dat bier een-overhaast oordeel is uitgesproken. Het gthrcirmeerde feit, dat onroerende goederen, geschat op eon halve ton, by onderzoek zoudeu gebleken z(Jn een waarde van 2 ton te hebben, noemt het blad erg overdreven. Is „Het Vad." goed in gelicht, dan zou de aangifte ongeveer 2 ton, de schatting 3 ton hebben bodragen, tcrwyi het terreinen gold van dien aard, dat een juisto waardebepaling uiterst moeilyk was. De voorstelling van de wfize, waarop de directeur der registratie en domeinon to 's-Gravenhage zyn taak opvat, noemt „Het Vad." beleedigend voor den betrokken directeur. „Men moet voor een billyke beoordeeling in aanmerking nemen, dat, wanneer by waar deering blijkt, dat het verschil minder dan een achtste bedraagt, do alt yd belangryke kosten der waardeering komen ten laste van het Ryk. Is het dan te verwonderen, dat een behoedzaam, eenigermate zwaartillend ambte naar niet zoo spoedig tot een waardeering besluit? „Do Amst." zegt wel, dat het moet geschieien, als blijkt, dat het verschil b 1 y k b a a r meer dan een achtste is, maar hoe kan dit a priori biyken, waar niets zoo onzeker en wisselvallig is, als de waarde van onroerend goed? Bovendien, aangevers, die slim en niet al te nauwgezet zyn, zorgen juist ongeveer een achtste onder de vermoe- delyke waarde te blijven. „Dit neemt natuurlijk niet weg, dat het door den Minister bevolen onderzoek toe juiching verdient, als geneesmiddel tegen mogelijk wat verslapte controle. Maar men wachte zich voor overhaaste en partyöige oordeelvellingen, waar 't materiaal voor een biliyk oordeel alsnog ontbreekt 1" RECLAMES, a 25 Cents per rogel. By de Kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen van l/-i Kilo inhoud a 90 Cts. en '/8 Kilo a 25 Cis. 7215 10 Chemisch /.alver ea klemvrlj, uit de Ncderlandsche Albumlncfabrlek, Lelden. BUITENLAND. Frankrijk. Gisteren ging de Kamer over tot het ver kiezen van de leden der begrootings commissie. De meerderheid der commissie wordt be schouwd als niet gunstig gestemd voor de bogrooting, geiyk deze door den minister Ribot is ingediend. Men verwacht dat de commissie, welke 33 leden telt, zich me^ 17 tegen 16 stemmen zal verklaren voor de invoering eener algemeene inkomsten belasting. De Parysche gemeenteraad hoeft 10,000 franken ter beschikking gesteld van de ge zinnen der omnibus-beambten, die deelnamen aan de jongste werkstakingen en derhalve door de Maatschappy niet meer in dienst zyn genomen. To Clermont-Ferrand zyn de feesten be gonnen ter viering van het achthonderdjarig jubilé van de Kruistochten, waartoe Peter de Kluizenaar door zyno prediking het sein gaf. De voornaamste geestelyken van Frank ryk zyn daar vercenigd, onder leiding van kardinaal Langenieux. In de kathedraal werd eene cantate ten uitvoer gebracht ter cere van Peter den Kluizenaar. Do Fransche regeering heeft besloten, te Parijs een gedenkteeken op te richten ter eere van de soldaten, die in den oorlog van 1870 voor het vaderland zyn gevallen. Gisteren is te Parys eene buitenge wone vergadering gehouden door de direc teuren der Suez-kanaal maatschappy. Er werd besloten, het netto dividend over 1894, na aftrok vast te stellen op 90 franken, evenals in het vorige jaar. Het dividend zou nu hooger geweest zyn, indien de directeuren er niet de voorkeur aan hadden gegeven, een gedeelte der winst by het reservefonds te voegen. Dultschlaud. By de gisteren in het Pruisische Huis van Afgevaardigden voortgezette beraadslaging over het voorstel van dr. Arendt, waarby de regee ring wordt uitgenoodigd ten spoedigste stappen te doen tot eene internationale regeling van het muntvraagstuk, met den internationalen dubbelen standaard tot einddoel, werd een voorstel van den heer Rintelen (van de Centrum party), om de laatste woorden te schrappen, met 187 tegen 92 stemmen verworpen. Het voorstel-Arendt, op voorstel van den heer Yon Zedlitz (van de vry-conservatieve party) gewyzigd in dien zin, dat alleen in gemeen over leg met Engeland zal worden gehandeld, werd met gelyk aantal stemmen aangenomen. Hor „Seniorenkon u t" van uoti Duit- s:hen Ryksdag heeft bepaald, dat de zittir'g uitcriyk a. s. Vrijdag zal gesloten worden. Alleen ce suiker en spiritusw-1. de a.v - vullingsbegrooting en de w-1 t »t b ^trljding van den slavenhandel zullen nog afgel.ian worden. Te Dar es-Salam, in Duitsch Oost Afrika, hebben de opperrechter Eschko en de land raad Von Bennigsen gadueJIeerd. Aanleiding tot het geschil gaf de inspectie, welke do landraad op bovel van den gouverneur in stelde naar de districts rechtbanken, die onder toezicht van den opperrechter ston den. Von Bennigsen werd gewond en Esdike werd veroordeeld tot eenige maanden vesting straf, welke hij in Duitschland most onder gaan; België, De Brusselsche socialisten willen zich een nieuw Volkshuis bouwen voor een half mtllioen franken. Alloen de bouwgrond kost 230,000 fr. Het halve millioen is verkregen door een leening by de ryksspaarkastwaalf personen uit do bezittende klasse hebben zich daarby borg gesteld. Dit zyn koop- iieden, grondeigenaars, advocaten en studenten; eonigen hunner maken deel uit van de Kamer van Vertegenwoordigers, zooals de advocaten Va ndei Velde, Lafontaine en Turnemont. Het merkwaardigste is echter, dat op do lyst der borgen ook voorkomt de heer Lelièvre, lil van het hof van cassatie, het hoogste gerechtshof van het koninkryk. ItaUlb De „Pol. Corr." verzekert opnieuw, en van andere zyde wordt het bevestigd, dat de alge meene verkiezingen in Italië xeer gunstig voor het ministerie Crispi zullen uitvallon. Het scbynt volkomen zeker, dat niet alleen de minister, maar alle voornaamste leden der regeeringsparty zullen worden herkozsn. De meerderheid dei'* regeering wordt op honderd stemmen berekend, eene meerderheid, zoo groot, dat het veel moeite zal kosten, haarbyeen te houden, ofschoon waarschynlyk ook vele antiliberalen aan de verkiezingen zullen deel nemen. Verder is te verwachten, dat van de 508 plaatsen in do Kamer ongeveer 400 by de eerste stemming zullen worden vervuld. De minister-president Crispi is in zeven districten candidaat gesteld, in twee districten der hoofdstad, te Napels, te Palermo, enz. Met groote spanning wordt de verkiazingsrede verwacht, die hy morgen to Rome zal uit spreken. Gr o o t-Br 1 tanntë. De liberale party in het Engelsche Lager huis, toch reeds niet sterk, heeft weer een lid verloren. De liberale Schotscbe afgevaardigde Mac Grogor heeft nameiyk zyn mandaat neer gelegd, op grond dat hy hot kabinet-Rosebery niet langer kan steunen. De heer Mac Gregor nam dit besluit na de verklaring, onlangs door Sir William Harcourt afgelegd, dat do regeering voorloopig nog niet kan denken aan de invoering der hervormingen, welke voor Schotland gevraagd worden. De Londensche correspondent van de „Köl- nische Zeitung" gelooft niet, dat het kabinet zal aftreden, maar acht het wel waarschynlyk, dat Lord Rosebery, tot zuivering van den politieken toestand, weldra tot een Parle- ments ontbinding zal moeten overgaan. Zuid*Afriko* Een aantal kolonisten in Britsch Bechuana- land hebben aan de Kaapsche regeering een verzoekschrift gezonden om ingelyfd te worden by de Kaapkolonie. De Kaapsche pers is over het algemeen ingenomen met doze plannen. Het gezantschap uit den Oranje-Vrystaab naar Transvaal is weer naar Bloemfontein teruggekeerd. De uitslag van zyne zending Is niet bekend. Volgens gegevens, door den auditeur- generaal verstrekt, verkeert de Z.-A. Republiek op finantiëel gebied nog steeds in het tydperk van den vloed. Het totaal der inkomsten ge durende de maand Maart bedroeg 340,865 pd. st. en het totaal der uitgaven bedroeg 332,287 pd. st. De balans der schatkist bedroeg pp 31 Maart 11. 1,181,332 pd.st, tegen 741,979 pd. st. tydens hetzelfde tydperk in 1894. De inkomsten gedurende Maart 1894 bedroegen 247,021 pd. St., terwyi de uitgaven 144,131 pd. st. waren. De heer Rhodes heeft last gegeven aan John S. Tweed te Londen om een kolossaal standbeeld van Johan Van Rieb9ek, den stich ter van Kaapstad, te vervaardigen. Het stand beeld zal aan de Kaapstad worden geplaa st. Armeuie. De inhoud van het memorandum, over her vormingen in Armenië, dat de ambassadeurs van Engeland, Rusland en Frankryk te Kon- stantinopel hebben overreikt, is nog niet be kend gemaakt, en wat sommige bladen er van mededeelen, berust waarschynlyk alleen op gissingen. De „Standard" meent te weten, dat de Porto niet voor oen groote week zal ant woorden. De Russische bladen komen op tegen den door de „Daily News" aangeheven kreet: „Armenië voor de Armeniërs." Zy hebben in zoover gelyk, als nergens een uitsluitend Armenisch grondgebied bestaat en de christe- lyke bevolking over het geheele land ver strooid tusschen Mahoraedanen woont. Den 18den is het te Tyr (Armenië) weer tot vechten gekomen tusschen Christenen en Mahomedanen. Één christen is ernstig, ver scheidene zyn licht gewond.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2