feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 Mei. N°. 10808. IIISCH PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maanden. i 1.10. Franco per post 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/" 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. Men schrijft ons uit Sassenheim: Met groot leedwezen vernemen wy, dat onze ge acbte geneesheer dr. A. G. Metzlar, zyn ont slag als lid van den gemeenteraad genomen heeft. Hoezeer zfln besluit billykende, betreuren wij nochtans met velen zijn heengaan ten zeerste. Op het telepboonkantoor te Sassenheim werden gedurende de maand April 1895 be handeld 87 telegrammen, waarvan verzonden 39 en ontvaDgen 48. Het aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank in 't klein bedraagt voor de gemeente Sassenheim 7, alzoo óén boven bet maximum. De leden van den gemeenteraad te Bent huizen, die dit jaar periodiek moeten aftreden, zijn de heeren W. Qualm en J. Bogaards. Ook in de gemeente Alkemade was op 14 dezer de opkomst ter stembus niet groot. Yan de 367 kiezers namen er slechts 206 aan de stemming deel. Men schrijft ons uit Hillegom: Aan staanden Zaterdag zullen Hillegoms ingezetenen een waar feest vieren. Dan toch zal de nieuw benoemde burgemeester, de heer D. "Wentholt, en zijne echtgenoote hun intrede doen, om zich voor goed te vestigen in deze gemeente. Om twee uren 's namiddags zal Z.EdelAchtb. ingehaald worden met een optocht, waaraan alle vakken zullen mede doen. Z.EielAcbtb. moet plaats nemen in een met vier paarden bespannen open rijtuig. Alles zal opgeluisterd worden door een flink muziekcorps, en natuurlijk zal er 's avonds zooveel mogelijk geïllumineerd worden. Commissarissen van het gemeentelijk muziekcorps te Haarlem, hebben zich tot den gemeenteraad gewend, met bet verzoek om in 1896 over een krediet uit de gemeentekas van ten hoogste 10,000 te mogen beschikken. B. en "Ws. stellen voor het gevraagde krediet te verleenen. Naar men verneemt, worden nog steeds tus3chen het departement van marine, het ministerie van buitenlandsche zaken en onzen consul te Gibraltar correspondentiën gevoerd in zake den zeeroof op de „Anna" door Moren gepleegd, en zyn de stukken betrekkelijk de getuigenverhooren naar aanleiding van dit voorval gehouden aan eerstgenoemd departe ment opgezonden. De commissie voor de invoering der Faillissementswet vergaderde gisteren met den minister van justitie. Op 23 dezer (Hemelvaartsdag) zal te Neerbosch de eerste vergadering plaats hebben van den Neerbosch' weezenbond," waarvan de leden uit oud-weezen van Neerbosch bestaan. Professor Pel te Amsterdam heeft giste ren, van eene langdurige en hevige ziekte hersteld, zijne colleges hervat. De college kamer was met bloemen en groen getooid. Als blijk van belangstelling waren alle cura toren, vele professoren en studenten tegen woordig, van wie de student Yan der Spek den hooggeachten leermeester als blijk van sympathie een oorkonde aanbood namens zyn mede studenten. Prof. Pel aanvaardde het ge schenk met innigen dank voor zooveel belang stelling en bracht hulde aan zijn collega Korteweg voor de uitmuntende hulp bij de gevaarlijke operatie bewezen. Namens serai- artsen bood de heer Wilkens hierop een krans den heer Korteweg aan, als hulde aan de .moderne chirurgie". De heer Korteweg zeide dit huldeblijk alleen te aanvaarden als blijk van sympathie zijner leerlingen. B(j het bezoek der Koninginnen aan de provincie Drente zal op den eersten dag door de Prov. Staten, op den tweeden dag door den gemeenteraad van Assen aan HH. MM. een diner worden aangeboden, beide diners te houden in de daarvoor beschikbaar gestelde vergaderzaal der Provinciale Staten. Het bestuur der Groote Sociëteit zal, waarschijnlijk op den eersten dag, eene matinée musicale in de buiten-sociëteit aan bieden. Professor A. C. Oudemans, hoogleeraar- directeur der Polytechnische School te Delft, is ernstig ongesteld. Uit Home schrijft men aan het „Hbl.", dat volgens bericht in de Italiaansche bladeD, baron Du Tour van Bellinchave, bij de opening der wereldtentoonstelling te Amsterdam, den commissaris der Italiaansche afdeeling mede gedeeld heeft, dat HH. MM. de Koninginnen plan hadden eerlang Italië te bezoeken. Burg. en Weths. der gemeente Zwolle hebben een 50 ingezetenen uitgenoodigd tot een samenkomst op Woensdag 22 dezer, tot het vormen eener commissie, die werkzaam zal zijn ter voorbereiding eener feestelijke ontvangst van de Koninginnen, bij haar be zoek in September aldaar. Voor zoover de uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten bekend is, hebben zy alleen in Zeeland een „omzetting" der Staten in anti-liberalen geest opgeleverd. Het hing daar slechts van enkele stemmen af. Reeds in September 1893, toen een vacature in de eerste Kamer te vervullen was, werd de heer Godin de Beaufort gekozen met 20 tegen 17 stemmen, omdat eonige liberale leden niet waren opgekomen. De niet herziening van de voor Middelburg aftredende liberalen heeft nu de meerderheid naar rechts doen overgaan. De uitslag in eenige andere provinciën hangt nog af van herstemmingen. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, vertrok 16 Mei van Boulogne sur-Mer; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Mei van Genua. By koninklyk besluit is: lo. aan den heer D. Cordes, koopman te Amsterdam, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examens, onder dankbetuiging voor de in die betrekking door hem bewezen diensten, en in diens plaats tot lid van voor noemde commissie benoemd de heer G. H. Hintzen, lid van de Tweede Kamer; 2o. de heer mr. W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer, herbenoemd tot lid van meer genoemde commissie. Pensioen verleend aanG. C. Van de Sande, met den titulairen rang van hoofdcommies eervol ontslagen commies by 's Ryks werf te Amsterdam, ƒ1575; J. A. F. Höpken, wed. J. Jeswiet, commies der tel. 2de kl., ƒ850; M. W. L. Yan Alphen, hoofdcommies by het departement van financiën, ƒ1958; A. S. G. Suringar, wed. F. W. N. Suringar, kanton rechter, ƒ134; R. M. J. Ten Bruggencate, wed. F. W. C. (K.) Gouwe, directeur van het postkantoor te Alkmaar, ƒ600; J. A. E Van Pellecom, wed. dr. Th. C. L. "Wynmalen, bibliothecaris derKoninklyke Bibliotheek, 720 W. Van Seters, wed. J. L. Van Nes, klerk der tel., 358; E. Den Breems, wed. H. A. Monhemius, directeur van het postkantoor te Vaardingen, 970; H. Mulder, wed. dr. H. J. Velthuis, leeraar aan de Rykshoogere burger school te Sappemeer, 630; C. B. Matthys, adjunct commies by het dep. van fin., 496. Herziening personeele belasting. Het wetsontwerp tot herziening der per soneele belasting is in druk verschenen. De herziening gaat uit van het beginsel, dat enkel verteringen worden belast, terwyi kleine ver teringen lichter getroffen worden dan groote. De grondslagen van huurwaarde, dienstboden, paarden, haardsteden en meubilair blyven; de grondslag van deuren en vensters vervalt. Haardsteden en meubilair worden ontdaan van de tegenwoordige gebreken. De gemeubelde woning met de in gebruik zynde stookplaatsen wordt het kenteeken. Winkels, plaatsen van uitstalling, werkboden, werkpaarden worden, zonder eenige beperking, onbelast. Kantoren biyven belast, evenals koetsiers, paarden van geneesheeren en paar den van paardenverkoopers en verhuurders. De belasting blyft behouden voor sociëteiten, koffiehuizen, restauratiën, schouwburgen en andere inrichtingen tot gebruik van eet- of drinkwaren of tot vermaak of ontspanning. Verder worden voorgesteld: lo. bepaling van het maximum der onbelast bare huurwaarde, verschillend voor verschil lende categorieën van gemeenten of gedeelten van gemeenten, naar gelang van den hoogsten huurprys, die in den regel moet worden be steed door hen, van wie in redelykbeid nog geen bydrage in de belasting kan worden gevorderd 2o. vermindering van elke huurwaarde met zeker bedrag, voor elke categorie van ge meenten of gedeelten van gemeenten bepaald, in verband met het maximum der onbelast bare huurwaarde; 3o. behoud van een opklimmend tarief voor den grondslag van haardsteden, gepaard aan vrystelling, wanneer een perceel slechts ééne haardstede heeft; 4o. heffing by geringe waarde van het meu bilair van een lager percentage, lager ook dan het tegenwoordige. Met het getal inwonende kinderen wordt rekening gehouden. Vermindering der be lasting wordt geëvenredigd aan 't getal kin- deren. Voor bewoners van perceelen van zeer lage huurwaarde is de reductie het grootst. fiet ontwerp neemt een stelsel aan, geba seerd op het bedrag der huurwaarde, waarby de vrystelling van de belasting eindigt. De vermindering is 12,/2f 10, 7'/», 5 of 2'/a per cent, wanneer de huurwaarde der woningen niet hooger is dan respectieveiyk 2, 3, 4, 5, of 6-maal dat bedrag. De invoering der gedeeltelyke ontheffing, die zich behoort uit te strekken tot alle grond slagen der woningbelasting, maakt het moge- lyk, het maximum der huurwaarde, waarby de belasting niet wordt geheven, lager te stellen dan anders zou zyn geoorloofd. Voor eene woning, waarvan de huurwaarde niet veel hooger is dan dat bedrag en die slechts óéne haardstede heeft, is de aanslag zeer gering. By gelyk verschil tusschen huurwaarde en bedoeld maximum is die aanslag in alle ge meenten dezelfde. Is het verschil ƒ5, dan bedraagt de aanslag voer iemand zonder kin deren overal 1.60, voor een huisgezin met drie kinderen ƒ1, met 4 kinderen 0.80, met 5 kinderen 0.60. De schattings- en tellingskosten vervallen. Iedere huurder van een gedeelte woning wordt afzonderlyk aangeslagen, doch alleen by ver huring van gemeubelde gedeelten wordt de hoofdbewoner voor 't geheel aangeslagen, doch met ontheffing by niet-verhuring, wat ook ten goede zal komen aan houders van pensions. Voor gehuurde perceelen wordt de huur waarde, ter berekening der personeele belas ting, gelyk gesteld aan den huurprys, ten ware deze onder abnormale omstandigheden mocht zyn bedongen. De nieuwe wet maakt, ten aanzien van de grondslagen der dienstboden en paarden, geen verschil tusschen den stand van personen. Alle onderscheidingen in dit opzicht zyn ver vallen. Het dienstjaar zal samenvallen met het burgerlyk jaar, m. a. w. het dienstjaar zal voortaan zyn van 1 Jan. tot 31 Dec., waarby verhuizing van een belastingplichtige in den loop van het dienstjaar geen nieuwen aanslag zal ten gevolge hebben. De toestand op 15 Jan. geldt voor de eerste drie grondslagen. Be lastingplichtig is de gebruiker van een perceel, terwyl van het bedrag de huurwaarde afhangt, of hy wordt aangeslagen. De aanvang der belastingplichtigheid in den loop van 't jaar geschiedt alleen by het in ge bruik nemen, zonder tevens een ander per ceel te verlaten. Den aangeslagene, die tydeiyk in moeielyke omstandigheden verkeert, kan kwytschelding of vermindering van belasting worden gegeven. Er wordt voor verschillende categorieën van gemeenten of gedeelten van gemeenten een maximum van onbelastbare huurwaarde aan genomen van 25 tot 126 (naar acht cate gorieën), terwyl dan van hoogere huurwaarde wordt afgetrokken 10 tot ƒ110. De belas ting bedraagt 8 pet. over het dan verkregen bedrag. Weekhuur wordt tot jaarhuur herleid door vermenigvuldiging met 50. Één haardstede is onbelast; twee betalen ƒ1, drie ƒ4, vier ƒ8, vyf 13, zes 19, zeven 26, acht ƒ34, negen ƒ43, tien 53, elke meer ƒ10 meer. Elke dienstbode onder 18 jaar betaalt ƒ4, van 18 tot 21 ƒ6, twee dienstboden 17, drie 33, vier 54 en tien ƒ285; elke meer 50 meer. Voor kinderen, kleinkinderen en pupillen, inwonend, beneden 20 jaar wordt aftrek toe gestaan: 12!/2 pCt. per kind by huurwaarden van 250 tot ƒ50 (Daar de verschillende categorieën der gemeenteD), 10 pCt. by hoogere huurwaarde tot 375 75, 7l/fl pCt. by huurwaarden tot ƒ500 ƒ100, 5 pCt. by huurwaarden tot ƒ625 ƒ125, 2"/a pCt. by huurwaarden tot ƒ750 ƒ150. Belasting naar meubilair wordt niet ge- heveD, wanneer de belastbare huurwaarde niet meer bedraagt dan 40-ƒ200 (naar de 8 categorieën van gemeenten). De be lasting bedraagt by een waarde van ƒ140 tot 200 ƒ0.50, tot 300 ƒ1.25, voor elke /100 weder ƒ1.25 meer tot by 1000 ƒ8.75, dan tot ƒ1200 ƒ11.25, tot ƒ1400 ƒ13.75, tot f 1700 ƒ16.26, tot ƒ2000 20 enz., tot 4000 42.50, tot 5000 ƒ55, vervolgens voor ƒ5000 en meer ƒ61.25 en 12.60 meer voor elke 1000 meer. De minister zegt aan het slot zyner Memorie Dat de opbrengst der belasting by toepas sing der ontworpen bepalingen groote ver mindering zal ondergaan, staat vast. Trouwens het mag wel ondenkbaar worden geacht, eene biliyke regeling te maken zonder opoffering van een deel van de opbrengst. Hoe groot de vermindering zal zyn, is voorshands onmogelyk te berekenen. Dat de betere aanslag naar de huurwaarde eene niet onaanzienlyke compensatie zal op- liveren voor een en ander, dat wordt prys- gegeven, is zeker. Waren de belastbare huurwaarden thans over het algemeen niet zeer veel te laag, er zou byv. niet aan te denken zyn, by afschaf fing van den grondslag deuren en vensters niet meer dan 8 pet. van de huurwaarde te heffen in plaats van de tegenwoordige 6, (nameiyk 5 plus 20 opcenten). Doch al weet men, dat de huurwaarden, waarnaar tegenwoordig de aanslag geschiedt, over 't algemeen te laag zyn, hoeveel te laag ze zyn, kan men niet met voldoende zeker heid weten. Zoo weet men ook niet te berekenen, wölke de geldelyke gevolgen zullen zyn van de wyziging der bepaliDgen omtrent de winkels. Omtrent de gevolgen van de nieuwe regeling der grondslagen dienstboden en paarden geeft althans de statistiek nog eenig licht. Hoeveel de aftrek voor kinderen zal bedra gen, is daarentegen weder niet met eenige juistheid te berekenen. Evenmin is te bereke nen welke de gevolgen zullen zyn van de wyziging in de grondslagen haardsteden en meubilair. Doch hoe veel vooralsnog onzeker is, het is niet waarschynlyk, dat de opbrengst meer dan twee millioen zal dalen. In een tekort tot omstreeks dat bedrag Is te voorzien door twee ontworpen regelingen; nameiyk die tot verhooging van het zegelrecht van nog hier te lande uit te geven of nog in omloop te brengen effecten, en die tot wyziging van de wet op het recht van successie en van over gang by overiyden. Deze wyziging heeft ten doel om, by afschaffing van het recht van overgang op effecten, het te betalen bedrag buiten dat in de rechte lyn een weinig te verhoogen, het recht van overgang van onroe rende goederen, door niet ingezetenen nage laten, op te voeren en tegen ontduikingen van verschillenden aard op te treden. Mocht het tekort niet geheel gedekt worden, dan zou tot heffing van opcenten op de nieuw geregelde belasting kunnen worden overgegaan. Eene belasting als deze, in biliykheid gere geld, leent zich daartoe. Al is de mogeiykheid van opcentenheffing dus niet uitgesloten, voor alsnog is de noodzakelykheid om er toe over te gaan, of zelfs de waarschynlykheid, dat men daartoe zal moeten besluiten, niet aan te nemen. Kechtstreeksch bestuur op Lombok. Door de Regeering is aan de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting voor 1895 ten behoeve van de invoering van het recht6treeksch be stuur op het eiland Lombok. Verkeerde de minister van koloniën in September jl. nog in onzekerheid, welke be slissing te dezer zake te nemen, de sedert gevolgde gebeurtenissen, die op de geheele onderwerping van het Balische vorstenbestuur zyn uitgeloopen, en de onderzoekingen, die daar vóór en daarna naar de verhoudingen tusschen de hoofdbestanddeelen der bevolking (Baliërs en Sasaks) zyn ingesteld, hebben echter allen twyfel opgeheven en zoowel de Indische regeering als den minister tot de overtuiging geleid, dat alleen door de invoering van rqchtstreeksch bestuur orde en rust op het eiland kunnen worden verzekerd. Baliërs en Sasaks hebben zoo lang vyandig tegenover elkander gestaan, dat evenmin valt te denken aan één inlandsch bestuur over beiden, als aan de erkenning van een Balisch en een Sasaksch gezag naast elkander. Alleen een centraal gezag zal de veeten tusschen beiden langzamerhand kunnen doen verdwynen, en orde en welvaart doen heerschen, waar thans meer by zon der aan de Oostkust nog zooveel wanorde en verarming te bespeuren valt. Hoe eerder tot de afkondiging van den nieuwen staat van zaken kan worden over gegaan, hoe beter. De Gouv.-Gen. heeft dan ook 18 Maart telegraphisch verzocht gemach tigd te worden tot invoering van rechtstreeksch bestuur op den voet van de reeds door hem ingezonden voorstellen der betrokken autori teiten. Er zal een landraad te Ampenan worden ingesteld. Voor den algemeenen handel zullen opengesteld worden do havens van Ampenan, Laboean Hadji en Pidjoe, met een speciaal tarief voor in- en uitvoerrechten, door den Gouv.-Gen. vast te stellen, nl. van 4 pet. der waarde voor het invoerrecht, en van 5 pet. der waarde van het uitvoerrecht; de kosten worden geraamd op 12,000 'sjaars. Het eiland Lombok zal, met de daaromheen gelegen kleinere eilanden, eene afdeeling zyn van de residentie Bali en Lomboken voor- loopig zal deze verdeeld worden in twee onder- afdeelingen: West Lombok en Oost-Lombok welke laatste de uitsluitend Sasaksche land streken moet omvatten. Het bestuur over de afdeeling (het geheele eiland) zal worden gevoerd door een adsistent- resident, te Ampenan te vestigen. Hem zal worden toegevoegd een contr. 1ste klasse, terwyl onder zyne leiding het bestuur over de onderafdeelingen zal worden gevoerd door con troleurs 2de klasse, te vestigen te Mataram en te Sisian. Aan elk der besturende ambtenaren zal eenig ondergeschikt personeel worden toe- gevoagd. Zoowel de Balische bevolking als de Sasaksche bevolking zullen geplaatst biyven onder de leiding van hare eigen hoofden, die ondergeschikt zullen zyn aan de Europeesche ambtenaren. De hoofden zullen voorloopig bevestigd worden in het genot van de hun vroeger door hunnen vorst toegekende apanages, voor zoover dit met den nieuwen staat van zaken bestaanbaar is, terwyl aan eenige Sasaksche districtshoofden in Oost Lombok daarenboven in den vorm van voorloopig traktement eene vergoeding moet gegeven worden voor het gemis der inkomsten die zy gewoon waren uit de opbrengst der in- en uitvoerrechten te trekken. Voor het binnenlandsch bestuur wordt jaariyks 54,480 geraamd. Ter verbetering v^n den algemeenen gezond heidstoestand zullen maatregelen ter bestryding der pokziekte noodzakeiyk zyn en moeten Madureesche hulpvacclnateurs voorloopig wor den aangehouden. De totaalkosten van de invoering van het rechtstreeksch bestuur worden geraamd op 71,748. De nieuwe regeling zal echter niet vóór Juli in werking kunnen tredendaarom is slechts de helft aangevraagd. De belastingen zullen bestaan in landrente, in- en uitvoerrechten, het overschryvingsrecht, het successierecht, do personeele belasting, het patentrecht en het zegelrecht. Zoodra de toestand eenigszins geconsolideerd is, kan ge dacht worden aan de bedrijfsbelasting voor de vreemde Oosterlingen. Zegelrecht van effecten. Ter versterking van rs Ryks inkomsten, ook in verband met de herziening van de perso neele belasting, heeft de minister van finan ciën voorgesteld een hooger zegelrecht dan naar de bestaande wet te heffen van nog te zegelen effecten. De effecten worden voor de belasting in vier soorten onderscheiden en de heffing wordt voorgesteld op: 1 percent van de premielotenpCt. van de actiën in niet hier te lande gevestigde ondernemingen; Vio pCt. van de pandbrieven der hier te lande gevestigde hypotheekbanken, die haar bedryf beperken tot het geven van geld op hier te lande gelegen onroerende goederen; pCt. van de overige effecten, alles van de nominale waarde. Tegenwoordig bedraagt het recht '/to P^t. voor alle effecten. De opbrengst was gemiddeld per jaar ongeveer ƒ650,000. De minister rekent op een gemiddelde hoogere opbrengst van een half millioen. By deze ge legenheid worden eenige leemten in de be staande zegelwetgeving aangevuld en eenige bezwaren weggenomen, die aan de tegen woordige regeling verbonden zyn. Pensioenregeling. In verschillende bladen leest men het vol gende, overgenomen uit een pas verschenen gedeelte van het Koloniaal Verslag: „By de Regeering is de vraag aanhangig of en in hoever het aanbeveling verdient terug te komen van het by het Indisch pensioen reglement voor Europeesche burgerlyke ambte naren vanouds gehuldigde stelsel om hun pensioenen steeds te berekenen naar de hoogste bezoldiging gedurende 24 maanden genoten en dus in den regel naar het traktement van de laatste twee dienstj .ren." Het resultaat dezer overwegingen is reeds belichaamd in een kon. besluit. De verandering komt hoofdzakelyk daarop neer, dat het pen sioen voor hen, die een betrekking bekleed den van meer dan 1000 per maand, eerst naar dien hoogsten grondslag wordt berekend, als die betrekking gedurende 5 jaren is be kleed. Vad Invoerrecht naar de waarde der goederen. Bu koninklyk besluit van 11 dezer (Stbl. 83), opgenomen in do Staatscourant van 17 dezer, is op voordracht van den minister van financiën bepaald, dat in elke der provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holl., Noord- Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overysel en Limburg eene commissie van beoordeeling zal zyn, als bedoeld by art. 17 der wet van 20 April 1895. Voorts zal er één zoodanige commissie zyn voor de provinciën Groningen en Drente te zamen. De commi8siën van beoordeeling in Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Noord- Zaterdag 18 IWfei. A°. 1895, DA&BLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1