Cacao Karstel LEST, BEST. 5de KLASSE. A. BLUlJSSEsJ, Asten, Zweminrichting „HBYSZIGT". WEIFM1L C" Parijs, Keulen, Brussel, enz. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Bluijssen's Margarine- en Natuurboter. 3-Cts.-Sigaar. Rijtuigen, enz. f 1.10 per kilo. Koopjes! Koopjes! naarlemmerstraat 29. Hoogewoerd 94. Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente, OPENING VAN HET SEIZOEN Losse baden alléén voor Vreemdelingen. PHOTOGRAPHIE. C. e. DE JONG. Vrijwillige Verkooping, IVti worden de groote reizen met 3397 40 getrokken naar Koopt spoedig bij uwe leveranciers de laatste busjes op, anders hebt gij geen kans. Montagne Snpérienre (Roode Algiersche Wijn) a 26 Montagne Snpérienre (Witte Algiersche Wijn) a ƒ26.— Olédoc 32.— Léognan 34.— Clos de la Monline 34.— Margaux 36 Clos de la M online MARGARINE- en BOTERFABRIEKEN, Eigen Verkoophuizen „Het Wapen van Asten", te Leiden: Neemt proef en oordeelt zelf! Onze manier van verknopen is eerlijk en verdient daarom steun. Let op den naam „A. BLUIJSSEN" en op „Het Wapen van Asten." Zaterdag: 11 Mei, te 13 uren, Abonnementen worden ingeschreven bij den Direc teur, bij wien tarieven verkrijgbaar zijn. AANBESTEDING. TRIOMFJ Magazijn LEIDENMaarsmanssteeg. W. ALT, Allerfijnste versche TAFELBOTER. J. jHERSIE BRUIJN Co., Hieuws Eijn 80, LEIDEKT, WILLEM BONGENAAR, Feuilleton. Een ieder, die voor billijken prijs g-oetlen wijn wil drinken, make kennis met eenige onzer meest gerenommeerde merken, als bijv.: Alles per anker van 48 flesschen. Vooral op ons nieuw merk wenschen wij de aandacht te vestigen, overtuigd als wij zijn dat bij ken nismaking déze Wijn den delicaatsten smaak zal voldoen. Bij contante betaling wordt ÏO percent korting op de gewone prijzen toegestaan. 3308 50 Depot: Yischmarkt 19. Kantoor: Brugsteeg 2a, 2b. Leest het onderstaande met aandacht s. v.p.ll! Bluijssen's fat>rilcaa,t if-s 't beste. 1. Omdat de bereiding, verpakking en verkoop geheel geschiedt onder eigen controle, waardoor koopers zeker zyn Kluyssen's fabrikaat onver*alscht te ontvangen. 2. Omdat het zeker is, dat BluiJsscn's manier van bereiding de boste is. 3. Door buitengowono zindelijkheid bij do bereiding, verpakking en verkoop. 4. Door dagelyks versche aanvoeren. BLUIJSSEiVs fabrikaat Is het goedkoopste, omdat het wordt verkocht rechtstreeks aan de verbruikers In onze eigen Verkoophuizen tegen fabrieksprijzen. Hy verkoopen de Hargarlne-lBotcr onder den warennaam; daaren tegen verkoopt het grootste gedeelte der gewone winkeliers en zoogenaamde potjes boeren brutaal weg enkel Margarine of een mengsel (meestal heeft dat mengen op een zeer onzindelijke manier by die menschen plaats) van Margarine met Natuurboter als zuivere Natuurboter, on dikwijls nog met gratis onderzoek er bij. En dat ailts niettegenstaande de bestaande Boterwet, die zulks strafbaar stelt, maar waaraan die menschen zich in 't geheel niet storen; ook al, omdat de hand niet aan die wet gehouden wordt. 3395 90 Wilt ge dus niet bedrogen zijn en groot voordeel behalen, koopt dan uitsluitend: Specialiteit in Hollandsche Kaas en Deventer Kieren. gevestigd te AMSTERDAM. Damrak 74. Goedgekeurd bij Koninklijk Bestuit van 1 November 1880No. 28. DIRECTEUREN: Pr. S. R. J. van 8CHEY1CBAYBN, E. W. SCOTT en J. F. L. BLANKENBERG. Yolteokend Maatschappelijk Kapitaalf l.OOO.OOO. Verzekord bedrag ruim 45.000.000. Jaarlijksche Ontvangsten ruim 1.900.000. Reserve op 31 December 1893 4.726.034.57 25 30 35 40 45 50 JAAKLIJKSCIIF premie voor f 1000. nn 20 jaren na 16 Jaren oft tc'keer.n I of dade.w' S'J »"rllJdcn uit te kee. en. 18 20 23 23 34 42 f 41 10 J 57 30 41 t>0 80 42 40 20 43 90 59 40 46 70 61 60 51 64 45 50 55 60 65 70 Dadelijk ingaande Jaarlijksche lijfrente voor f 100 gestort kapitaal. voor mannen. vonr vrouwen. J G 7 11 13 83 f 6 54 7 39 7 57 9 18 10 51 13 IVederlandsclie Huurwaarborg-Maatschappij. Directeur: C. WERTZ VAN DOORNEN. De Agent van bovengenoemde Inrichting, waarvan het hoofdkantoor sedert 1847 gevestigd is te Arasterdam, maakt HH. Eigenaars van maand- en week woningen in hun belang opmerkzaam op de voordeelen, voor hen aan het lidmaatschap dier Inrichting verbonden. Prospectussen en verdere inlichtingen gratis verkrijgbaar by 2849 14 W. >1. EL8HOF, Haarlemmerstraat No. 139 ^1, Leiden. 3377 32 Temperatuur van het water 17° Celsius. Op Maandag den 13dcn Mei 1§9Ö, des n. m. te één uur, zal in het Lokaal van den Heer T. VAN BATENBURG, aan de Pieters- kerkgraebt No. 18, worden AAXBESTKEO: Het afbreken der Perceelen Nos. 45 en 45«, en gedeeltelijk No. 43 aan de Hooglandsche Kerkgracht, en daar ter plaatse bouwen van een Kantoor en Wijnbergplaats. Het Plan en de Omschrijving liggen er inzage en ovtrneming ter plaatse der besteding. Aanwijzing op Zaterdag den llden Mei, des v. ra. te elf uren. Inlichtingen geeft de Architect JACOBUS VAN DER HEYDEN, 3266 21 Hooigracht 4a. 3304 17 nieuwste Waarom zult gij slechte beschuit gebruiken als gij voor den/.elfden prijs VKKK VDE's Prima Zaansclie Bosclinit in bussen, bij uw levorancier van kruidenierswaren onz. kan krijgen? 3369 9 Nieuw of gebruikt voorhandenBarou- cbette, Coupé, Panier, 5 Jachtwagens met en zonder glas, Tentwagen, 8 Til bury's, Dogcart, Karretje, Kaasbrik ken, Hoolschuddcr. Hark machine, bij J. II. X AS DEN BKKt-, 3375 10 te Oudshoorn. Neemt proef met het Bier uit de beroemde Brouwerij „l)e, 3 Hoefijzers'-, F. SMITS V VV W4ES8ERGIIE, Breda. Deze Bieren munten uit door lijnen smaak en hoog moutgehalte. Verkrijgbaar per fust en gebotteld by Eenig Vertegenwoordiger voor Leiden en Omstreken, 3374 20 Hoogewoerd 173, hoek Bolwerkstraat. TELEPHOONNUMMER 205. 3032 6 Adres Wed. J. STEE.VHAIIËR 4 ZOON, Mandenmaker6steeg 4, b(j de Waag. 3112 7 bieden hunne zuivere, direct geïmporteerde Portugcesche Portwijnen aan, in kistjes van 12 flesschen. 1417 12 ltoode Portwijn Witte i a(1 Per k,st" BIST" -Inclusief kist en flesschen franco huis. 16. -A-potheliersdijli 16. 12 Album-Portretten ƒ3.— 6 2. BW* let Proefportret vooraf. 2021 11 Aanbevelend, 16. Apothekersdijk 16. van af Bottines f 2.50 g Rijgschoenen2.10 r Gekleurde Pantoffels1.25 f 2 Vetleeren ,1.25 g Laarzen4.50 Pluchen Pantoffels 1.75 Kamgaren EJast.-Laarzen 2.60 H Stoffen Elast. Laarzen,1.75 S Leeren Elast.-Laarzen 1.50 Geregen Schoentjes1.90 Stoffen Pantoffels0.60 Pluchen „1.- Kinderlaarsjes 0.45 KinderpantoffelsO 45 N. B. Verschillende Artikelen, die opgeruimd worden, tot ongekende prijzen. 3385 23 1^" Maatwerk en reparatie spoedig. Donkersteeg 9. Hoogewoerd 23. Een ware schat voor de ongelukkige slachtoffers der Zelfbevlekking (Onanie) en geheime uit spattingen is het beroemde werk Dr. Retau's elfbewaring. Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de ver schrikkelijke gevolgen van deze ondeugd lijdt, moet het lezen; de oprechte leering, die het geeft, redt jaariyks duizenden van een zekeren dood. Te verkrijgen by hot Verlags-Magazin te Leipzig, Neu markt 34, franco tegen inzending van het bedrag (ook in postzegels), en in* eiken boekhandel in Holland. 1022 19 in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, bij opbod Zater dag 11 Mei 1895, bij afslag Zaterdag 18 Mei 1895, des avonds te halfacht uren, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, van: Het nieuwgebouwde HUIS en ERF, even buiten de Zijlpoort van Leiden, aan den Zyi* singel onder Leiderdorp No. la, groot 85 cen tiaren, bevattendeGang, twee Zijkamers waar van óén met twee Bedsteden, Keuken met pomp voor putwater, en beschoten Zolder. Do Kamers zijn behangen, gestukadoord en voorzien van Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. In eigen gebruik. Te zien: Daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 10 2 uren. Aanvaarding en betaling 15 Juni 1895. Meerdere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusschen de veiling en den afslag op alle werkdagen verhoogingen kunnen worden ge daan tegen genot van één vyfde der ver- hoogsom. 3267 28 Amstrrdiiiiisrlie beleefdheid. Wie telkens in den spiegel ziet En zich met schoonheid vleit, Beseft de ware schoonheid niet, Maar streeft naar ijdelheid. Dat hebben we in onze jeugd opgedreund en we leerden daarmede eene waarheid kenüen zoo groot als een locomotief, eene waarheid, die we, als tal van andere waarheden, wolke ons op dergelijke manier werden ingeprent, eenvoudig voor kennisgeving aannamen, om daarna over te gaan tot de orde van den dag. Huismoeders hebben in 't algemeen veel practischer middelen dan dichters om kinderen terug te houden van handelingen, die op hun later leven een nadeeligen invloed kunnen hebben. Dat zijn dan wel middelen, die in onzen tyd van Sint-Nicolaas-ontkenning eigen lijk niet te pas komen, maar helpen doen ze ontwijfelbaar, veol beter dan een versje, even seker als een pak slaag, op gepaste wijzo aangelegd op oen straatschenderigen jongen, oneindig veel gunstiger invloed op des knapen teer gemoed heeft dan een dag tuchthuis. Zoo'n huismoeder weet bijvoorbeeld zeer good, dat liefde voor de waarheid nu niet precies ieder kind is aangeboren, en neemt daarom hare toevlucht in den daaraan gren* zenden angst voor de leugen. Zy hypnotiseert haar kind en overtuigt het, dat „leugen" in duidelyke letters op zyn voorhoofd te lezen staat. Hoeft het kind de hebbelykbeid van leeiyke gezichten te trekken, de vrees voor den klokslag, die onvermydeiyk het gelaat in dezelfde plooi zou doen blyven staan, moet het genezen. En zit het angeltje derydelheid al in het jeugdig hartje, zoodat zy „telkens in den spiegel ziet," dan verhaalt mojder haar dochtertje, dat die vrouw achter het appelkraampjo op den hodk van het stoepje in de Damstraat in haar jeugd ook zoo dik- wyis in den spiegel heeft gekeken en daarvan die ontzettend dikke ondorlip heeft gehouden. Zóó zyn de huismoeders en zy volgen daarin slechts het voorbeeld van hoelwat heeren, die ook meer heil verwachten van de vrees voor de gevolgen van het kwade, dan van de liefde voor het goede. Maar één ding doen de huismoeders niet: als zy oen kind met een leelyken neus hebben, dan houden zy het niet den spiegel voor om haar to zeggen: „Kyk eens, Marie, wat een leelyken neus je hebt!" En 't is wel jammer, dat de huismoeders dat niet van tyd tot tyd eens doen. De Amsterdammers hebben by voorbeeld al een heel leelyken neus, waar iedere vreemde ling, die by hen komt, wel dadeiyk „zyn neus aan moet stooten." En zo scliynen niet te weten, niet te beseffen, dat by leelyk is, wat ontegenzegiyk de schuld huuner moeders is, die verzuimden er hun op te wyzen. Klein en groot, allen van het mannelyk ge slacht, zyn misdeeld in den neus, dat lichaams deel, dat het meest in 't oog springt en dat ik nu in minder overdrachtelyke taal zal noemenbeleefdhei i. Do bewoners dor hoofd stad hebben een leelyken neus: zy zyn onbe leefd onbeleefd tot aan de grens van het ordinaire. Als ge oen hoer op de straat voor eene dame ziet uitwijken, opdat zy niet door het slyk behoeft te waden, dan is het tien tegen één, dat die man van „buiten" komt, van dat door de Amsterdammers met zoo'n air van minachting behandelde „buiten". En gaat die heer ter zyde, of van het trottoir af voor eene oude vrouw uit don minderen stand, dan is het een Franschman, zóó zeker, als het geen Amsterdammer is. Een volle tram met zes, zeven heeren binnenin en een dame achterop in wind en regen, is zoo'n gewoon verschijnsel, dat eon Amsterdammer het evenmin meer ziet als het monument op den Dam, lerwyl by naar de Beurs rent. De gewone verontschuldiging, wanneer men over deze zaken spreekt, is dan ook altyd: „Ja, maar, dan kon je hier in Amsterdam ook wel aan den gang blyven. Dat is goed in kleine plaatsen, waar men geen levend wezen tegenkomt. Maar hier?" En dan volgt er dikwijls nog zoo'n byvoe ging, die, half binnensmonds uitgosproken, neer komt op: „Dikwijls zulke rare dames 1 Je kunt er hier in Amsterdam zoo weinig op aan l" Komt aan myn hart, langzame, eerzame, minzame, deugdzame, maar onbeleefde Amster dammers! Komt aan myn hart, dat ik er u tegen verplettere! Weet ge dan niet, dat er minder vreugde wezen zal over éénen zystap, dien gy doet, of over éóne verkoudheid, die ge oploopt voor eene vrouw, die het wel verdient, dan over vyftig struikelingen en honderd keelontstekingen, die het gevolg zyn van uwe beleefdheid voor vrouwen, die het m i 8 s c h i e n niet verdienen. Neen, ge zyt verschnkkeiyke wezens 1 Hoe ge in huis zyt tegenover uwe bekendeD, weet ik niet. Ik heb, wat my betreft, daarover geen klagen. Maar op straat, in openbare lokalen of vervoermiddelen, tegenover onbe kenden, veroorlooft: ge u onhebbelykheden, die ge op uwe buitenlandscbe reizen wel zóó ganschelyk moogt afleggen, dat ge niet meer te herkennen zyt, of men zal u waariyk voor een geblanketten Kaffer houden. Dezer dagen stond ik nog achter op een tram. Binnen waren alle plaatsen bezet. Het regende en woei, dat het kraakte. Onderweg stapten een heer en dame op en door goed gunstige beschikking van den conducteur mocht deze laatste in het rytuig gaan staan. En daar binnen zaten vier blozende jonge lingen met hooge boorden, wyde broeken en schoenen met punten en niet éêa van hen was zoo beleefd om voor de weinige minuten, die de tocht nog duren moest, zyne plaats voor de dame ïn te ruimen en in hare plaats to gaan staan. Deze hield zich vast aan een riöm en bleef zoo in balans. Alleen by bochten en wissels dreigde zy nog wel eens op den schoot van oon der heeren te valien en di9 lachte dan zoo vroolyk, alsof hy dat lang niet onaardig zou gevonden hebben. Want al kende hy haar niet, de dame zag er zeer goed uit en fatsoeniyk ook. En toen haar echtgenoot do deur openschoof, om haar uit te doen stappen, sprak zy: „Dank u wel, heeren, voor de beleefdheid!" En de heeren begonnen te lachen, alsof hun het beste compliment gemaakt was. Met die beleefdheid prijken do Amsterdammers op zoo velerlei wyzen en in zoo velerlei vormen, dat het niet te verwonderen is, dat de kinderen des volks er iets van overnemen en dit iets op hunne eigen manier uitbreiden en nog wat onbeschaafder maken. Maar we hebben geen recht ons over dezen te beklagen, zoolang zy, die door stand en opvoeding een voorbeeld moesten geven, zich aan de grofste onbe leefdheden tegenover vrouwen en ouderen van dagen blyven schuldig maken. Als de huismoeders in dezen onbeleefden staat van zaken geen verandering weten te brengen, dan ligt het misschien wel in den geest van onzen tyd om door vereeniging te j pogen verbetering te erlangen. Een „Ver eeniging tot aankweeking en verduurzaming van beleefdheid" zou don Amsterdammers voorloopig wel niet tot eer verstrekken, maai zy zou toch nuttige gevolgen kunnen hebben.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6