N°. 10802. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Zaterdag IX 3Xei. A". 1895. LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per postb 1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIKN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Gemengd. Nieuws. In de zaak van den 15-jarigen knaap uit Ierseke, die by eene vechtpartij een jongen van zyn leeftyd ernstig met een mes verwondde, achtte het gerechtshof te 's-Gravenhage, in aanmerking nemende het geen was voorafgegaan en den jeugdigen leeftijd van beklaagde, de door de rechtbank opgelegde gevangenisstraf van 45 dagen te zwaar. Het Hof veranderde die straf gisteren in ƒ10 boete. Voor hetzelfde gerechtshof werd gisteren behandeld de zaak van den logementhouder aan bet Zieken te 's-Gravenhage, door de rechtbank tot 3 jaren gevangenisstraf veroor deeld wegens het koopen van verschillende door tuimelramen ontvreemde winkelgoederen, terwijl hij wist dat die goederen door misdrijf waren verkregen. Beklaagde, ontkennende dat by met de herkomst der goederen bekend was, verdedigde zich voorts o. a. met de bewering, dat byna dagelijks op de markt goederen worden gekocht voor veel lageren prijs dan ze in de winkels verkrijgbaar zyu en dat de kooplieden dan niet zelden als reden daarvan opgeven dat die goederen .gesmokkeld", dus door misdrijf verkregen zfin, terwijl dan toch de koopers ongestraft blijven 1 De verdediger, mr. I. Henri Hy mans, vroeg vrijspraak op grond dat bekl. niet heeft geweten dat hy gestolen goed kocht; sub sidiair vermindering van straf, omdat bekl. in elk goval geen „gewoonte" zou hebben gemaakt van het koopen van door misdrijf verkregen goed. Het O. M. vorderde bevestiging van hot vonnis. Uitspraak 16 dezer. De directie der Staatsspoorwegen heeft bepaald dat houders van abonnements- kaa:ten, ook van groep I (handelsreizigers) toegang hebben tot den harmonicatrein tegen betaling van de daarvoor vastgestelde ver booging. De Hooge Raad verwierp gisteren de voorziening in cassatie van den vorst van Hohenzollern betreffende het heerlijk jacht- recht van Beek, te 's-Heerenberg. Het aantal personen, die geduren de het jaar 1894 van de landmacht hier te lande en in "West-Indië, van het corps mari niers en van het Oost Indisch leger gedeser teerd zyn en omtrent wier lot bij de corpsen, waartoe zij behoord hebben, op 1 Jan. 1895 niets stelligs bekend was, bedraagt 150. E e r g i s t e r o c h t e n d kwamenper Lemmernachtboot twee meisjes te Amsterdam, die, op weg naar hare nieuwe betrekkingen, een politieagent vroegen naar de Ceintuurbaan. De agent moest er meer van weten en kwam tot de ontdekking, dat het adres voor de buiten meisjes niet aanbevelenswaardig was, zoodat bij haar ontraadde, er heen te gaan. Een aan lokkelijke advertentie had de meisjes doen overkomen tegen vergoeding der reiskosten. De boerenhuizen van K. Woering, A Yken en J. Wiggering, te Emmen, zijn totaal afgebrand. Het vee van Woering is in de vlammen omgekomen en Woering ten ge volge van brandwonden overleden. De huizen •waren verzekerd, van de inboedels alleen die van Wiggering. Te Bierum (Gr.) is door onbekende oorzaak de boerderij van J. Yisser afgebrand. Een koe, een kalf en twee vette varkens kwamen in de vlammen om. Evenals de afdeeling „Opsterland" van „Door arbeid tot verbetering", werd de afdeeling „Nyehaske" van „Patrimonium" door vrijwillige bijdragen in staat gesteld een stuk grond aan te koopen en daarop een proef te nemen met het ontginningswerk. Eene uitgestrektheid ter grootte van 5'/2 H.A. werd aangekocht in de drooggelegde vecnplassen diebt by Heerenveen en V/l H.A. is than6 aangemaakt tot bouwakkers. De grond werd ter diepte van 7 dM. om gespit, de beste aarde naar boven gebracht, een werk, dat tegen goed daggeld in 6 weken verricht werd door 75 arbeiders, allen loden van „Patrimonium". De aankoop van bet ge- heele perceel vorderde eene uilgaaf van/"750. De ontgonnen grond is in perceelen ver huurd aan arbeiders tegen 7 ets. de roede. By matigen oogst zal het 500 HL. aardappelen leveren. De wyze van ontginning is eene goede gel ibeJegging, want na aftrek van alle kosten - polderlasten en grondlasten incluis - kan nog 7 pet. rente van het kapitaal gemaakt worden. De heer T. J. Venema, te Grand- R tprs (Mich.) U. S. N. A., beeft een reddings toestel in geval van brand uitgevonden. Dit toestel, door hem genoemd „Revolving Fire Escape", bestaat hoofdzakelijk in een Revolving Ladder. Boven aan een gebouw of meer gebouwen ter hoogte van de kroonlijst wordt het boventoestel aangebracht, en loopt op vier kleine wieltjes op twee railtjes. Aan deze vier wieltjes is een hanger bevestigd, die een holle ijzeren wals of rol bevat. Het onder- toestel, op den grond, staat op vier naar alle zijden beweegbare wielen. In dit raam zijn eenige rollen aangebracht, alsmede een wals of rol, zooals in het boventoestel. Om deze twee walsen nu loopt de Revolving Ladder, waaraan men zoo vele vlucht- en reddings bakken kan brengen als een gebouw verdie pingen telt. Deze vluchtbakken zyn in drie of meer onderdeelen, en wanneer ze naar boven gaan en tot de bovenste wals genaderd z\jn, vouwt zich deze vluchtbak uit- of van elkaar, en wanneer de wals gepasseerd is, voegen zich de onderdeelen weer vanzelf te zamen en vormen den geheelen vluchtbak. Pas seert zulk een vluchtbak de bovenste wals, dan geeft een daarvoor aangebracht klokje van zelf geluid en dient als sein voor de in nood verkeerende personen, dat de reddingsbak tot hen nadert, zoomede voor hen, die op den grond het toestel in werking brengen, om hun werk er naar te regelen en te hooreu, of alles goed werkt en voor elkaar is. Al wat in nood verkeerende personen hebben te doen, is: de glazen in te slaan, en zoo van den ven sterdorpel in den vluchtbak te stappen. De vluchtbakken zijn voorzien van dun en ligt ijzeren net draadwerk, die het afvallen belet, en het haken der kleeron voorkomt; onder in den vluchtbak is een rooster of vloertje, waarop twee of drie personen tegelykertyd kunnen plaats nemen. Verder brengt de Revolving Ladder hen veilig en behouden op den grond. Vrouwen en kinderen, ouden van dagen, zieke en zwakke personen, ameublement, koop mansgoederen, enz., kan men, volgens den uitvinder, met dit toestel op een veilige en spoedige manier redden van de hoogste ge bouwen in de wereld. Te Rothem Meersen (Lwerd Zondag zekere R. bij een vechtpartij zoodanig verwond, dat hy reeds eergisteren aan de gevolgen daarvan overleed. De vermoedelijke dader, een jongeling van Borgharen, V. S. T. genaamd, is door de marechaussee in hechte nis genomen. Uit de gevangenis te Roermond i3 voorloopig in vryheid gesteld de dienst knecht M. F., uit Venloo, die aangehouden was als verdacht van zware mishandeling, gepleegd op den commies B., te Tegelen. De van B o 8 t o n te Li verpool aan gekomen stoomboot „Angloroan" is op reis met een ysberg in botsing geweest. Op de hoogte van het Old Head of Kinsaio gekomen, seinde de stoomer om hulp; dientengevolge zyn twee sleepbooten in zee gestoomd om hem naar Liverpool te brengen. Te Liverpool i s d e d u i k e r T o m Burns van een trein van den electrischen spoorweg, die in volle vaart wa6, van een hoogte van 100 voet in do Mersey gesprongen. Hy kwam dicht by een voor anker liggende stoomboot in 't water. De waaghals bleef ongedeerd en kwam na een korte poos weer boven water. Een noodlottige aanvaring heeft Zondag-avond in de Golf van Biscaye plaats gehad. De driemaster „Salis" van Bordeaux werd aangevaren door de Engelsche boot „Woodlands en zonk onmiddellyk; van de opvarenden verdronken vyf man. De „Wood lands" was zoo beschadigd aan den boeg, dat zy de reis niet kon voortzetten. Koningin Victoria van Enge land heeft by haar verbiyf op het vasteland veel baat gevonden; in den laatsten tyd heeft zy van hare oude kwaal, rheumatische pynen in de knieën, slechts weinig last gehad. Sedert den ernstigen aanval van rhoumatisme, dien zy verled n jaar Augustus in Osborne onderging, heeft zy echter het loopen byna geheel laten varen. Zy doet nu hoogstens twee a drie stappen en zelfs deze slechts leunende op krukken en op de armen van bedienden. Rolwagens, draagstoelen, lifts en de bekende ponywagen worden ter hulp ge nomen om haar te verplaatsen. Keizer Frans Jozefis Dinsdag- namiddag te Laibach aangekomen. Hy bleef drie uren in de verwoeste stad en bedankte de overheden voor de maatregelen, genomen tydens de aardbevingen. De bevolking heeft den vorst uitbundig toegejuicht. By zyn bezoek heeft men den keizer eene statistiek voorgelegd, bewyzende dat, op 1350 huizen, er slechts 50 ongedeerd gebleven zyü. 150 huizen moeten afgebroken worden. 10.000 inwoners verlieten de 3tad, 15,000 zyn onder tenten gelegerd en slechts 2000 verbleven in 1 hunne woningen. Italiaansche bladen maken mel ding van een ongeluk, dat met den konink lijken trein gebeurd is op reis van Venetië naar Rome. Een blad laat doorschemeren, dat het ongeluk aan opzet is toe ie schryven. De koning en de koningin kwamen er met den schrik af, maar eenige personen van het gevolg kregen kwetsuren. Een knipsel uithet^JournaldesDébats". Monsieur Prudhomme Junior. M. Pru homme Junior is treurig gestemd, als een mensch, die zyn illusies ziet verloren gaan. Sedert twintig jaar beeft M. Prudhomme Junior zich trouw laten beetnemen door alle mystificaties op 't gebied van schilderkunst en van letterkunde. Hy staat nu voor 't bankroet van zfin menigvuldige overtuigingen en wat hem nog meer pyn doet, hy begint te ver moeden, dat men h*m vcor den mal heeft gehouden. Nu is M. Prudhomme doodsbang voor 't maken van een zot figuur, en vooral is by angstig voor burgerlijk te worden aan gezien. Men heeft zoolang den draak gestoken met zyn vad^r, dat uit woord hem ae stuipen op het lyf jaagt. Do Hemel- weet hoeveel moeite hy zich gegeven heeft om al het burgerlyke, dat hem aai kleefde, afteleggen, hetgeen dan ook genoeg verklaart, waarom by blindelings meegegaan is met alle dwaze uitingen van een tydperk, dat heelwat dwaas heid heeft voortgebracht. Dat begon met de schilderkunst. Hy had zoo dikwyls hooren herhalen, dat het feit van de werken van Ingres, Vernet of Delacroix en andere oude pruiken te bewonderen een onfeil baar kenmerk van burgerlijkheid is, dat hy hals over kop is meegegaan met het impres sionisme, symbolisme, pointillisme, lumiriisme en andere uitvindsels van de onrypen in de schilderkunst. Weg met de lijnen, de compo sitie, den styl! Kwakken verf, stukken natuur, trillende tonaliteit, Mijnheer, dat is het 'm. En men zag M. Prudhomme Junior smelten bij appelgroene hemels, okergele boomen en oranjegele waterpartyen. Was hy nu maar zoo leep geweest om alleen te bewonderen; doch hy heeft er gekocht, do ongelukkige, van die brokken natuur en kwakken verf. Zoolang hy nog kon hopen vroeg of laat die meester stukken met een eerzaam profytje van de hand te doen, is onze Maecenas zyn nieuw kunstgeloof trouw gebleven. Maar daar is de krach gekomen, en met stomme verbazing bemerkt hy nu, dat het geen mode mee to, hy ziet dat de klucht uit is, dat de slimmerds er zonder kleerscheuren wisten af te komen, dat by zit opgescheept met een voorraad vage schilderyen, waarvan de onbepaalde kleuren voor 't oog niets meer vertoonen dan een amalgama, dat in geen taal ter wereld een naam heeft. Arme M. Prudhomme Junior! Maar er wachtte hem nog een andere teleur stelling. M. Prudhomme Junior was vol ver trouwen opgegaan in de letterkunde der decadenten. Ziet ge, dat was ten minste niet burgerlyk. Hoe zou men iemand voor zoo iits durven uitmaken, die de volledige werken vari X.op zyn tafel had liggen, die zyn loge had in het „Théfitro Libre" en die trouw de Chat-Noir en het hol van Bruant bozocht! 't Is waar dat M. Prudhomme Junior niets begreep van de gedichten van die heeren mot ongezonde gezichten of dat de platheden van de stukken van Antoine hem hinderden, vooral als by met zyn vrouw uit was, maar de kunst maakt alles goed, is hot niet, en je moet met je tyd meegaan. Eigeniyk had M. Prudhomme Junior nog een zeker zwak voor de „romances" van Lamartine en de gedichten van Casimir Delavigne; al die aanvechtingen van zyn burgerlyken aard werden op den bodem van zyn ziel begraven. Nu echter ligt de decadente letterkunde te zieltogen; het „Théatre Libre" is stom en do kroeg „Roche- chouart" spreekt niet meer in orakeltaal. Bruant is er in geslaagd een aardig duitje by elkaar te scharrelen en heeft als rentenier buiten allen tyd om zich vrooiyk te maken over de gekken, die zich aan zyn socialo- artistique schetsen kwamen vergapen. De wind waait uit een anderen hoek. M. Prudhomme Junior zit, zoo niet met zyn gebakken peren, dan toch met een bibliotheek van mooie ban den, die hem handen vol geld hebben gekost, en 't naarst van het geval is nog, dat het nu weer erg burgerlyk staat, als men de werken in zyn kast hoeft staan van die grappen makers, die al uit de mode zyn, en wier naam zelfs geen zwakke echo meer vindt in de litterairo kringetjes van Montmartre of elders. Tu l'as voulu, Georges Dandin! George Clément. INGEZONDEN. Men weet dat Moneiour Joseph Prndhomme bc-t type ie van den eerz&m- n burger, schepping van HeDry Monnier. Knoeierij in de boter. Ik twyfel er niet aan, of velen der lezeres sen van myn vorig artikeltje zullen mijne vrees voor botervervalsching overdreven ge noemd hebben. Zyzelven hebben er immers zelden of nooit iets van bemerkt 1 En daai schuilt juist de groote fout. Jaren achtereen heeft men u eer. mengsel voorgediend, dat den hoogen titel van boter voerde, doch daar mee even weinig overeenkomst had als een stuk taai paardenvleesch met malsche osse- lappen. U proeft het niet, want óf uw smaak is geheel ontaard óf gy wist niet, dat er iets beters bestond. En de z. g. „potjesboeren", vertrouwt ze niet te veel, zy vooral maken zich 't meest aan knoeiery schuldig; de mazen der wet zyn voor hen veel te ruim; zonder 't minste gevaar met straf bedreigd te worden, sluipen zy er doorheen. Beschuldig my niet van. overdryving, want het zou onverdiend zyn. Door hot bestuur van de „Vereeniging tot bestryaing van knoeioryen in den boterhandel" is een adres verzonden aan de Regeering, 1. waarin geklaagd wordt over de toene mende knoeieryen in den boterhandel; 2. waarin gewezen wordt op het feit, dat de eerlijke boterbandelaar vrijwel machteloos daar tegenover staat; 3. waarin in overweging wordt gegeven om toe te staan, dat producenten van en hando- laars in boter hunne waar kosteloos mogen stellen onder controle der Ryksproofstations. Door den Z.-Ned. Zuivelbond is te Maastricht een bondsmarkt ingesteld, waarop alleen boter van de tot den Zuivelbond behoorende coöpe ratieve molkeryen wordt toegelaten en dus alle bedrog geweerd wordt. Nog onlangs Woensdag 1 Mei trad de beer A. Bos, zuhelconsulent voor Z.-Holland, op voor de leden van de afd. 's Gravenhage der Holl. MU. van Landbouw en wees er op, hoe aan de Londendsche markt Hollandsche boter werd aangevoerd met heele lageD aard appelmeel en zout vermengd en zelfs 30 °/0 water bevattende, boe by de bereiding van margarine 't ossenvet meermalen door darmen- vet wordt vervangen, gezwegen nog van de slechtste soorten. Iedereen ziet het duideiyk: het bedrog is groot, het neemt met den dag toe, zoodat van alle kanten stemmen opgaan om daaraan een einde te maken. Den vorigen keer meldde ik u, hoe ik een monster botor van iemand te Leiden ter onderzoek had opgezonden. Ziehier de uitkomst: „Gehalte aan vluchtig zuur in 5 Gr. Botervat 26.2 cM\ Dus moet gecenseerd worden, vry te zyn van margarine of andere vreemde soorten van vet." w. g.De Directeur v/h. Ryksproefstation, Prof. Dr. Adolf Mayer. Deze uitkomst overtrof mtyne stoutste ver wachtingen, deze waar bleek onvervalscbt te zyn. 'k Heb het attest aan het adres van den leverancier Hoogowoerd 74 verzonden. Hiermee is deze taak volbracht; 'k laat thans rusten myne pen en hoop dat myn voorbeeld navolging zal vinden. H. K. S. Uit de Rechtzaal. Het „koopen op afbetaling," voor velen ontegenzegiyk een groot gemak, bezorgt den winkeliers nu en dan een koopje in den slechten zin. Vooral handelaren in uurwerken on naaimachines loopen er nogal eens tegun aan. Zoo had zich deze week weder voor do Haagscho rechtbank een schoenmaker te ver antwoorden, die in» een tweetal magazynen te '6 Gravenhage een naaimachine had gekocht op afbetaling, een kleinigheid had afbetaald, en toen die machine ten eigen bate had verkocht. Nog meer had de man op zyn kerfstok. Zooals men zich herinneren zal, barstte aldaar in den avond van den 20sten Februari van dit jaar een vry hevige brand uit in eene woning in het Surlname-Hofje. Aanvankelyk liep hot gerucht, dat oen hond den brand zou hebben doen ontstaan, door de petroleumlamp om te springen, doch later rees zwaar ver moeden tegen den bewoner, bovenbedoelden schoenmaker, die zich ook deswege had te verantwoorden. Zoo grif als beklaagde zyn schuld bekende ten aanzien van de verduistering der naai machines, zoo pertinent ontkende hy zijn schuld aan de brandstichting. De buurvrouw, die beweerde bekl. een brandenden lucifer in de kamer te hebben zien werpen by zyn ver trek, moest zich vergist hebben, want hy had geen lucifers in zyn handen gebad by zyn vertrek en zelfs zyn pyp aangestoken boven de lamp, die hy midden in de kamer op een stoel had gezet, omdat de tafel met huisraad bezet was. Beklaagde gaf wel toe dat zyn meubilair de volle verzekeringssom van 1000 niet meer vertegenwoordigde, omdat reeds een en ander naar zyno vrouw te Amsterdam, elders gereed stond verzonden te worden, maar veel minder dan 1000 was het restant toch niet waard, een opinie intusschen door deskun digen niet gedoeld. De quaestie van den hond kwam natuurlyk ook ter sprake. Aan den districts-veearts L. en zyn plaats vervanger v. S. was een onderzoek opgedragen om uit te maken of een in den kelder der uitgebrande woning gevonden doode hond door rookverstikking of brandwonden het leven had verloren. De conclusie van het rapport der deskun digen was, dat het door slechte voeding uit geputte dier gestikt is door inademing van kool-oxyde, ontstaan door den brand, en dat het door zwakte uitgeputte dier niet in staat was een stoel met een petroleumsieZ (in het proces-verbaal werd gesproken van een lamp) omver te springen. De deskundigen waren ook van meening dat het dier tydens den brand in den kelder is gebleven omdat er geen spoor van brand wonden of verschroeiing werd waargenomen. Nadat het langdurig verhoor was afgeloopen, begon de subst. officier van justitie, mr. Pleyte, zfin bewys voor de schuld van bekl. te construeeren. ZEd.Achtb. deed vooral uitkomen dat de bond onmogelyk den brand kan hebben ge sticht, daar het dier opgesloten in den kelder werd gevonden, waar het is gestikt. Verder stelde hy in het licht hoe bekl. finantiëel aan den grond zat, een gedeelte van zyn inboedel in veiligheid had gebracht en dat een brand voor hem een ware uitkomst was, daar het overschotje zeker geen ƒ1000 waarde had. Gehoord de getuigen en alles samen genomen, meende het O. M. dat geen twijfel bestond voor de schuld van bekl. en vorderde diens veroordoeling tot 4 jaren gevangenisstraf. Mr. H. J. M. De Vries, die voor den bekl. optrad, bestreed ton sterkste dat hot bewys is geleverd, dat zyn cliënt den brand g» sticht heeft, concludeerde te dien aanzien tot vry- spraak en refereerde zich wat de verduistering der naaimachines betreft aan het oordeel der rechtbank. Katten als overbrengster» van diphtheritis. Van alle dieren zyn de katten het meest vatbaar voor menscheiyke diphtheritis. Als de toegang tot slaap- of huiskamer haar niet ontzegd is, kunnen zy derhalve zeer ge- vaarlyke verbreidsters dezer zoozeer en terecht gevreesde ziekte worden. In eene vergadering van het Londensch hygiënisch genootschap werd onlangs mededeeling gedaan van twee gevallöD, waarin katten op kinderen diphtheritis hadden overgebracht. Een kind, dat door diphtheritis werd aangetast en daaraan be zweek, had een kat, waar het steeds mee placht te spelen en te sollen. Het dier werd eveneens ziek en tydens zyn ziekte verpleegd door vier kinderen uit een ander gezin. Een dezer kinderen kreeg insgeljjks diphthe ritis. Een met de grootst mogelyke zorg vuldigheid ingesteld onderzoek leidde tot de ontdekking, dat do overbrenging der ziekte kiem enkel en alleen door de kat had plaats gegrepen. In het tweede aangehaalde geval hadden vyf kinderen diphtheritis. Zy speelden met drie katten, die achtereenvolgens stierven en aan diphtheritis lydende geweest bleken te zyn. Katten, afkomstig uit woningen, waar genoemde kwaadaardige keelziekte heerscht, zyn dus hoogst gevaariyk te achten voor allo kinderen uit de buurt. Ten slotte wenschen wy nog met een enkel woord te wijzen op een andere verbreidings* wyze van diphtheritis, die kort geleden werd geconstateerd in Detroit (Michigan). Onder de schoolkinderen was diphtheritis in hevige mate beerschende. Als oorzaak van het feit, dat de ziekte zich zoo snel en algemeen verbreidde, werd aangevoerd dat de kinderen, wier pot- looden na afloop van den schooltyd alle te zamen in éón en hetzelfde kistje werden bewaard, om den daaropvolgenden morgen opnieuw onder de leerlingen te worden uit gedeeld, de potlooden in den mond namen, een gewoonte, die met kracht en geweld moet worden uitgeroeid met het oog op bovenvermelde raogelykheid en het gevaar, dat zy ook ten opzichte van andere ziekten kan opleveren. (Maandblad v. Ziekenverpleging). PAUKT. AT)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5