toogde, niet met den voorgestelden maat regel medegaan. De werkman zelf is boven dien zoo dom niet in hot stollen zijner eigen voorwaarden. Ook ziet spr. in het opwekken van het eergevoel van den werkman niet die voor hem gunstige gevolgen als waarvan anderen zoo hoog opgeven. Nog andere gronden voerde spr. voor zijne meening aan, doch hy deeling* dat zy het by Raadsbesluit van 10 April jl. aangeboden geschenk onder dankbe tuiging hobben aanvaard. De rekening, dienst 1894, van de Stedelyke Gasfabriek. Verslagen omtrent den toestand van het archief over 1S94 en der Stedelyke Gasfabriek. Een verzoek van E. J. De Bruyn, om den particuliere maatschappyen geschiedt en in de overige de dienst is verdeeld tusschen den Staat en particulieren. Nergens echter bestaat ge meentelijke exploitatie. De laatste bladzyden zyn gowyd aan ver gelykingen, voor zooveel die by de uiteen- loopende regelingen mogeiyk zyn. De schryver geeft daarin als zyn persoonleken indruk te zou daarby maar niet lang stilstaan, omdat hy geloofde toch niemand te zullen overtuigen. De heer Fockema Andre® diende den heer Cock van antwoord op zyn opmerking wat betreft het inbreuk maken op de vrybeid. Immers dan zou spr. den heer Cock wel den raad willen geven nooit een contract aan te gaan, want ook dit legt de vryheid aan banden. Ook kan spr. zich volstrekt niet vereenigen met de meening, dat de werkman zich be- leedigd zou gevoelen als hy in dienst der gemeente meer verdient dan by particulieren. Verder trachtte spr. ook de overige door den heer Cock aangevoerde bezwaren te ont zenuwen. De heer Pera ziet niet in waarom ook hier niet de hand aan den ploeg kan geslagen wor den tot verbetering van het lot van den werk man. Dit moge nu kunstmatig genoemd worden, maar èlles wat gedaan wordt tot verbetering geschiedt, op alle gebied, als onderwys, enz., kunstmatig. Spr. heeft het voorstel met warmte begroet en zal er gaarne zyne stem aan schenken. De heer Drucker betwistto geenszins de ervaring, welke de heer Hasselbach by zyn werklieden had opgedaan, doch wees daar tegenover op de waarde, welke gehecht moet worden aan de ingekomen adressen van werk liedenverenigingen, die tot bespreking dei- zaak waren opgeroepen. Den heer Cock merkte hy op, dat onder de honderden handteekenin- gen dier adressen van adhaesie er niet voor komen van zuigelingen en dergeiyken. Ton einde tot een resultaat te geraken, gaf hy den Voorzitter in overweging om niet Berst de artikelen van de voorgestelde ver ordening, maar alloreerst het beginsel in stem ming te brengen. Na repliek van de heeren Hasselbach en Cock werd besproken hoe de stemming over Ie beginsel-quaestie zou plaats hebben. De heer Zillesen byv. toch verklaarde zich wel vóór het eene (de loonregeling), maar tegen iet andere gedeelte van het voorstel. Een gevolg van een daardoor ontstaan debat tusschen de heeren Dekhuyzen, Drucker en den Voorzitter was eorst dat zou ge stemd wordon over do vraag of zou worden overgegaan tot de behandeling van art. 1 lor verordening, en in dien geest stelde de heer Drucker eene motie voor, tegon welker strokking de heer Fockoma Andre® echter eene bedenking had, zoodat eindeiyk ten einde tot oen zuiverder beslissing te geraken, werd overeengekomen te stemmen over don considorans van het voorstel, luidende: „Burg. pn Weth. worden gemachtigd de volgonde bepalingen in de bestekken en voorwaarden van aanbesteding der werken, welke daarvoor naar hun oordeel in aanmerking komen, op te nemen." Deze considerans werd verworpen met 15 tegen 12 stemmen. Vóór stemden de hoeren Verhey van Wyk, Van Lidth do Joude, Van Kempen, Van Dissel, De Vries, Dekhuyzen, Juta, Do Sturler, Drucker, Pera, Fockema Andre® en Le Poole. Tegen stemden de heeren Van Hoeken, Van Hamol, Zillesen, Hasselbach, Siegenbeek van Henkelom, Cock, Eerstens, Zaayer, De Goeje, Kaiser, Driessen, Du Rieu, Verster van Wulverhorst, Kroon en Stadhouder. De verdere behandeling van het voorstel verviel dus door deze stemming. Nog dient opgemerkt dat tydens de discussie door een paar sprekers werd ter sprake ge bracht een circulaire, welke den avond to voren over dit onderworp van don heor Krantz, een oud-stadgenoot, door de leden was ont vangen. Vervolgens word zonder hoofdoiyke stem ming goedgekeurd de rekening van do Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1894, nadat do heeren Lo Poole, Juta, Vorliey van Wyk, Do Sturlor en Driessen, als leden dier Kamer, zich tydeiyk uit do zaal hadden ver- wyderd, en daarna ook de rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, by de stemming waarover alleen de heer Juta als regent niet togen- woordig was. Hiermede was de agenda afgehandeld. Door den Voorzitter was o. a. medegedeeld dat waren ingokomen Eene missive van den ministor van binnen- landsche zaken, houdende mededeeling dat voor 1895 oen rykssubsidio van f 9969 ten behoeve van het gymnasium is verleend. Een adres van hot bestuur der vereeniging „de Practischo Ambachtsschool," houdende verzoek om met ingang van 1S96 het bedrag van hot subsidie van f 4000 op f 5000 te brengen en zulks naar aanleidiug van de toe zegging van den minister van binnenlandsche zaken, dat hot rykssubsidio met f 2000 zal worden verhoogd als f 1000 verhooging op and ore wyze wordt verkregen. Hjt verslag omtrent den toestand dor go- gemeente over hot jaar 1894 (wordt gedrukt en aan de leden verzonden). Eene missive van do GoJ. Staten van Zuid Ho l ind ten geleido van het Koninkl. Besluit van 2 April jl., houoendo goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 Februari 1895, rege lende de helling van eone plaatsely'ko belasting voor het gebruik van openbare gemeente werken en bezittingon te Leiden. Mi^sivo van Dykgraaf en Hoogheemraden van RynlanJ, dd. 27 April jl., houdondo mede eigendom van een g deelte gemeentegrond en water, gelegen achter het perceel Kort-Rapen- burg No. 2, ten einde te worden verheeld aan het perceel Kort Rapenburg No. 4. Verzoeken van dr. J. G. J. Evers, J. H. A. Bouman, J. W. D. Francken en de wed. Hille De Roo, om afschryving van plaats, dir. belasting. Missive van het Hoofdbestuur der Schip persvereniging „Scbuttevaer", houdende ver zoek om aan het einde van de Zyl by het Kagermeer een gekleurd licht te doen plaatsen. Een verzoek van H. W. Hoogeboom, om restitutie van betaalde hondenbelasting, dienst 1895. Een verzoek van de wed. P. W. Maandag, om vergunning tot het doon maken van twee stoeptreden voor den achteruitgang van het perceel Hoogewoerd 139, in de Bolworkstraat. Een verzoek van mej. C. J. Van 't Hooft, om restitutie van schoolgeld, Hooger Onder- wys, voor haren pupil H. C. Harmsen. Missive van mevrouw de wed. Hulshof! geb. Siddró, houdende mededeeling dat zy wegens vertrek naar elders ontslag neemt als lid van het College van Vrouwen Kraammoeders. Ingekomen was ook nog het voorstel om voor de uitbreiding van de duinwaterleiding te Katwyk wederom van het Ryk do uitgifte in erfpacht aan te vragen van een strook gronds (zie 1ste bladz. in ons nommer van gisteren). Aangezien by dit werk eenige haast is, stolde do Voorzitter voor om dit verzoek reeds dadelyk te behandelen, waartegen geen dor leden bezwaar bad. Niemand verlangde er ook het woord over, zoodat het zonder stemming werd toegestaan. Nadat de agenda was afgehandeld, vroeg de heer Van Lidth de Jeude nog oven het woord om mede te deelen dat hy den vorigen dag eene circulairo had ontvangen van com missarissen der stedelyke gasfabriek, waarin zy vragen of hy geneigd zou zyn by oprichting van een electrisch station van deze inrichting gebruik te maken. Tot naricht laten zy er echter dadelyk op volgen dat do prys van het oloctrisch gloeilicht 3-maal duurder zal zyn dan die van het gas hier ter stede. Deze circulaire is gedrukt en zal dus zeker ook wel aan de andere gasverbruikers zyn verzonden. De manier, waarop commissarissen de meening dier gasverbruikers willen vernemen, acht spr. echter eene zeer eigenaardige, want in of aan de circulairo is geen biljet of andere plaats aangewezen waar men het antwoord moet invullen. "Wel staat aan den voet der circulaire dat zij over 8 dagen zal worden teruggehaald. Die belang stollen in deze zaak zullen wel zorgen dat ook hun antwoord ter kennisse van commissarissen komt, maar zal dit ook met de anderen aldus het geval zyn? Spr. be- twyfelt of men op die manier wel een alge meen juist antwoord op de vraag zal krygen. Èn hierdoor èn door do onmiddellyko mede- doeling aan het slot wat den hoogeren prys betreft, acht spreker deze wyze van handelen als niet ernstig gemeend. Daartegen toekende de Voorzitter terstond protest aan. Van eene commissie toch, gekozen uit en door eene ernstige vergadering ale de gemeenteraad is, kan men niet anders dan ernstige voorstellen verwachten. Toen kwam de heer Juta die by de stemming over de rekening van het Ger. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis niet was tegenwoordig geweest weer in de vergadering. Do hèer Juta is voorzitter van commis sarissen der gasfabriek en nam aldus de ver dere beantwoording over. Hy zeide dat de circulaire strekt om gegevens te verkrygen alvorens door commissarissen by den gemeen teraad een voorstel worde ingediend omtrent het leveren van electriciteit, zoowel tot ver lichting als beweegkracht, en omtrent de op richting van oen station daartoe. De inge komen antwoorden kunnen natuurlyk wordon vorgeleken mot de lysten der gasverbruikers. Niemand verder het woord verlangende, werd do vergadering gesloten, welko door een vry talryk publiek was bygewoond Teleplioontariovon. Het „Journal Tólógraphique" heeft eenige weken geleden byzonderheden modegedetli van do tarieven der telephoondiensten in de voornaamste landen. Een volledig overzicht dier tarieven is thans byeenverzameld door den heer O. Kamerlingh Onnos, redacteur- uitgever der „Internationale gegevens". Nu weldra de motie van den heer Tydeman, om de telephoon van Staatswege te doon exploiteeren, in de Tweede Kamer aan de ordo moet komen, is de volledige kennis van de toestanden in het buitenland zeer gowenscht. Da hoor Onnes heeft uit verschillende bron non die gogevens op zeer verdiensteiyke wyze gerangschikt. Hy gseft eerst een „elementair" overzicht van de voor waardon en bepalingen, geldende voor communale en intercommunale lynen in 23 Staten van Europa. Een tweede afdeeling geeft een beredeneerd overzicht met een zeer belangryke tabel, die gelegenheid geeft de regelingen in de ver schillende landen met elkander te vergelyken. Wy zien daaruit dat in 10 ryken alleen de Staat de telephoon exploiteert, dat het in 6 door kennen, dat de toekomst van het telephoon- wezen ligt in de richting, welke reeds in Zwitserland gevolgd wordt, waar, behalve een vast abonnement, voor elk gesprek moet wor den betaald. Het boekje, dat by den heer J. H. De Bussy verschynt, is een zeer nuttige bydrage voor de kennis van het telephoonwezen in onze dagen. Gemengd Nieuws. Wy vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van den heer L. Spruyt, waarby hy de opening aankondigt van een nieuw melksalon in het perceel Botermarkt No. 13, tevens als filiaal van de melkinrichting „Veldzicht". Dit is do eerste onderneming op dit gebied in Leiden. Het salon is keurignet, geheel naar de eischen voor een dergelyke zaak ingericht. Onder de gemeente Zoeterwoude zyn weer kippen gestolen, nu zeventien tegeiyk uit een zeer goed gesloten hok in den tuin aan de nieuwe vaart van eene be woonster der "Witte-Rozerilaan. De politie weet wèl dat er weer kippen gestolen zyn, maar nog niet wie de schuldigen zyn. Moge zy er achter komen I Als een vermabeiy k staaltje van het politietoezicht ten plattenlande wordt ons het volgende uit eene van de aan Leiden grenzende gemeenten medegedeeld: Op een van de jongstleden Zondagen, toen velen naar buiten gingen om voor weiDig geld een bouquotjo tulpen machtig te worden, zond een veldwachter aan een der bloemisten de boodschap, dat mynheer er wel eens op mocht letten, dat jongens bezig waren de bollen te stelen. De bloemist was toen verplicht dien Zondag zyn eigen arbeiders op te dragen, toe te zien dat zyne bollen niet gestolen werden. Woensdag jl. geraakte hot 2jarig zoontje van H. Bakker, wonende te Haar lemmermeer, F. F. Ringdyk, in de Ringvaart. Toen het bemerkt werd, was het kind reeds overleden. In den avond van don 8sten dezer is te Haarlemmermeer naby de Lynden afgebrand het huis, bewoond door J. Westdyk. Ook de inboedel is grootondeels verbrand. Niets was verzekerd. De brand is ontstaan in krullen, waarmede de kinderen speelden. Een hollend paard. Ter aan vulling van een vorig bericht. Dr. Kervel, uit Noordwyk, reed eergistermorgen uit, met paarJ en tilbury, or» zyn zieken to Voorhout te bezoeken. Dicht by die gemeente schrikte het paard voor een aldaar staandon wagon, maakte een paar sprongen, wierp de tilbury achter over en holde toen geheel los van het voertuig voort tot kort by de spoorbaan, waarvan de afsluitboom was neergelaten. Aldaar schrikte het dier opnieuw van een wielryder en sprong toen over de afsluiting heen, doch werd op hetzelfde oogenblik ge grepen door den sneltrein en terstond verplet terd. De doktor en koetsier kwamen gelukkig met den schrik vry. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren L. P. K. De R., commis- sionnair in gedistilleerd, te Rotterdam, die de vorige week terechtstond, wegens lo. straf bare poging tot doodslag, 2o. bedreiging mot eenig misdryf tegen het leveD, tot drie jaar gevangenisstraf. Een treurig ongeval had gister- middag aan de Maaskade te Rotterdam plaats, by het lossen 'an yzeren flesschen met kool zuur in hot Rijnschip „Ehrenbreitstein". Ten gevolge van do zonnewarmte sprong een der flesschen, met bet gevolg, dat de knecht van den schipper byna onmiddeliyk een lyk was. Do Haarlemsche werkstaking.— Woensdag vergaderde de Part. Arbeidsraad te Ilaarlom. Op deze by eenkomst werd de werkstaking der timmergezellen besproken cn besloten den volgendon wensch ter kennisse van beide partyon - patroons en gezellen te brengen. Do Pait. Arbeidsraad voor Bouw- en aan verwante vakken te Haarlem uit den wensch, dat een einde kome aan den bestaanden ge spannen toestand tusschen patroons en werk lieden in het timmervak, en geeft daarvoor beiden partyon in overweging: a. van de zyde der patroons wordt den werklieden hun vorige plaats verzekerd; b. de werklieden nemen vooralsnog genoe gen met het loon dat vóór de werkstaking was betaald; c. deze overeenkomst zal van kracht zyn, totdat door den gemeenteraad van Haarlem eene beslissing zal zyn genomen in zake het door den Arbeidsraad by hem ingediende adres, betreffende minimum-loon en maximum- arbeidstyd. Op dezen grond biodt de Arbeidsraad u zyne tusschenkomst aan tot beëindiging van den bestaanden ongewenschten toestand. Inmiddels schynt do werkstaking deerlyk to mislukken. Verscheidene bazen hebben vreemde timmerlieden in het werk genomen, waar order uit Friesland en Groningen. Zy, die tot de werkstaking hebben aangezet, hebben veel kans to Haarlem niet weer in 't werk te worden genomen. Sommigen, wier plaatsen reeds door anderen zyn ingenomen, zyn, naar gemeld wordt, elders voor lager loon dan zy te Haarlem konden verdienen, aan den arbeid gegaan. De directie der gasfabriek te Amsterdam is voornemens een proef te nemen met muntmeters voor gas ten behoeve van haar eigen werklieden. Het zou een soort van gasau'.omaat zyn, een meter, die tegen inwer ping van een 2,/1-cents stuk de vaste hoeveel heid gas daarvoor levert. Voor aanleg en gebruik van den meter zou de directie den werklieden niets in rekening willen brengen, daar de proef juist zou worden genomen met het oog op den vooral voor arbeiders zeer hoogen petroleumprys. Alleen zou de prys van het gas met 1 cent per kub. meter worden verhoogd. Aangaande het uitbreken der cholera op het einde der vorige maand in den Hedjaz deelt het bulletin van het „Kais. Gesundheitsamt" te Boriyn mede dat de eerste gevallen te Mekka waargenomen werden by eene vrouw, van de Kaap de Goede Hoop gekomen, by oen Marokkaner, een Soedanees en 6 soldaten. Op 22 April, den dag nadat de eerste gevallen geconstateerd werden, waren te Mekka reeds 10 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. Sinds breidde zich de ziekte in den Hedjaz uit. In Djeddah waren in hot begin van Mei reeds 28 sterfgevallen aan cholera voorge komen. Op Camaran stierven van de aangetaste opvarenden van het stoomschip Mohammedió 25, van de Jubeida 47 personen, benevens eenige hospitaalsoldaten en wachten. De toestand wordt met het oog op de pel grimstochten uit alle deelen der wereld als zeer ernstig beschouwd. Gistermiddag kwartier vóórdrieën brak een felle brand uit in de fabriek van wollen stoffen der firma J. A. A. Korsten, te Tilburg. De fabrikant zat juist met iemand op zyn kantoor te praten, toen men hem kwam waarschuwen, zoodat de boeken nog konden gered worden. Het kolossale fabrieks gebouw met aangrenzend magazyn met goe deren stond spoedig iu lichterlaaie. De spui ten, staande in de Nieuwlandstraat, konden slechts de aangrenzende gebouwen bescher men. Alles was verzekerd. Honderd man zyn door den brand buiten werk. Nader wordt aan het „A. H." geseind, dat door den brand der fabriek slechts een hoek van het magazyn is aangetast, zoodat dit go- bouw, hoewel het waterschade kreeg, behou den bleef. De brand ontstond op den derden zolder der fabriek in de carboniseerinrichting, die op slot was en waar de laatste vyf uren niemand was geweest. De fabriek, waarvan het grootste deel voor 50 jaar was gobouwd, was 70 M. lang en had drie verdiepingen, elke met 16 ramen. Gelukkig woei de wind van de Mariastraat af, anders waren de lage huizen in die straat zeker ook in brand geraakt. Tegen halfvier stortte de stoompers naar beneden, doch de muren, hoewel gescheurd, bleven staan. Te vier uren was de brand bedwongen. Voor de landkolonie van hot Leger des Heils is nu ingekomen f 9812.15 Zekere H., te Zieriksoe, tegen wien by bevel van het gerechtshof in Den Haag bevel tot gevangenhouding was verleend wegons bedrieglyke bankbreuk, is te Zierikseo gearrosteord en naar de gevangenis aldaar overgebracht. P. K., veenarbeider te Holden, die Zondagnacht ernstig verwond werd, is overleden. De dader is gevankeiyk naar Roermond gebracht. Gisteren zyn ter hoogte van wachtpost 12 naby het station "Woerden van een hnlparbeider der Staatsspoorwegen door een goederentrein beide beenen afgereden. Do man is naar het ziekenhuis to Utrecht overgebracht. Door het spelen met lucifers door een zesjarig kind, zyn op den Elster- schen berg by Venendaal 6 hectaren acht jarige dennen van graaf Bentinck een prooi der vlammen geworden. By de te Nu mansdorp gehouden verkiezing van heemraden van den Nuraans- polder luiddo een der stembriefjes: „Arie Quispel te Nuraansdorp, neef van den commandant der zeemacht by Lombok." W o e n s d a g-m iddag is het visschers vaartuig „UK 123", schipper E. Akvoort, op de Maas, by Rotterdam, aan stuurboordzyde aangevaren door hot stoomschip „Elve." Door den hevigon schok brak van den schokker het berghout middendoor en werden twee vischbunnen vernield. Hierdoor heeft de schipper, behalve de veroorzaakte avery, het verlies te betreuren van 10 wigjes schol (500 kilogram), welke uit de bunnen, in het binnenste van het vaartuig aangebracht, de rivier inzwommen. De matroos Klaas Massereeuw sloeg door den schok overboord, doch werd eenigen tyd later, na zich geruimen tyd al zwemmende boven gohoudon te hebben, door do bemanning van een stoombootje, die hom een reddingboei toewierp, gered. De schipper is voor lading en vaartuig niet verzekerd. Zyn vaartuig is niet meer zeewaardig. Op de roede van Antwerpen is Woensdag een ongeluk gebeurd, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De Duitscho postboot „H. H. Meier" lag voor vertrek naar La Plata gereed. Plotseling brak de kabel, waarmede hot schip lag vastgemeerd, en de „Meier" liep achterwaarts, op den zandigen oever by het Ylaamsche Hoofd. Zij verkeerde daar in een zeer hachelyke positie en hoe wel negen der sterkste slecpbooten alle krachten inspanden om haar vry te maken, duurde het twee volle uren voordat dit ge lukte. Maar hiermede waren de lotgevallen van het schip niet ten einde. Door den ongun- stigen stroom kon het niet manoeuvreeren en vier steepbooten, twee van voren en twee van achteren, trachtten het te doen draaien, opdat het naar zee zou kunnen stoomen. De „Meier" werd door den stroom medegesleurd en dreigde reeds de veerpont tegen den oever te ver pletteren, toen de sleepbooten het onwillige schip meester werden. Na een vertraging van drie uren werd de „Meier" zonder schade vlot gesleept en kon ze naar de bestemming ver trekken. Te Antwerpen is een handels- agent, een zekere Berckman, in hechtenis ge nomen. Hy staat onder beschuldiging woe1 i gepleegd te hebben. De gevangenneming'^ in de Scheldestad groot opzien geb""' De Duitsche stoombo^^ar<bt is op den Donau door de Russi^ „Frie- o „Bulgaria" aangevaren. De 'cbe 6l00,, t°roV het Duitsche schip juist vo?u^aiaa aan stuurboordzyde. Tien minui4exrader de „Friese" in de diepte. De opvarlter z gered. Een dynamiet-aanslag te Bei,.. Gisteren werden te Beriyn door de poiï«. .Q hechtenis genomen twee personen, die 3bw* een vrouw werden beschuldigd, dat zy een dynamiet aanslag tegen den keizer wilden plegen. Naar beweerd werd, zou de aanslag wor den uitgevoerd op den 30sten Mei, op den dag, waarop de keizer na de groote voorjaars parade van het Tempelhofer feld naar het paleis zou rydon. Het dynamiet, dat voor dezen aanslag zou moeten dienen, is volgens de mededeeling der vrouw in Friedrichshain onder den grond geborgen. De politie hecht voorloopig nog geen groote waarde aan deze mededeeling en vermoedt, dat de vrouw, die het bericht bracht, door deze beschuldiging wraak heeft willen nemen op de beide in hechtenis genomen personen, die als bekende leiders der anarchisten te boek staan. De Armenische gruwelen. De beweging ten gunste van Armenië is uitgegaan van Engeland en wordt daar krachtig onderhouden. Eergisteren had in de St. James-Hall te Londen, naar aanleiding der in Armenië ge pleegde gruwelen, de groote verontwaardigings meeting plaats, aan welke vele aanzieniyk' personen deelnamen en waar een brief van Gladstone, die zich zeer scherp uitliet over Turkye, („De woorden des Sultans zyn ydele wind", schreef hy o. a.) werd voorgelezen. Zy eindigde mot het benoemen oener com missie, die de wenschen dor vergadering ter kennis van lord Rosebery zal brengen. De slotsom der genomen besluiten was, dat een krachtig protest der Engels he regeering tegen het optreden der Turksche ioldaten in ArmeDiS werd verwacht. Alle bladen bespreken die meeting en al gemeen wordt de hoop te kennen gegever dat de regeering de invoering van hervoi mingen in Armenië van de Porte zal afdwin gen, Er is genoeg gppraat en onderzocht zegt de „Daily News"; de tyd van handelen is gekomen. Hetzelfde blad ontvangt ver Ier weer een lang telegram uit Krs, waarin decorres pondent betoogt, dat do commissie van onder zoek te Moesh, dio reeds s^de't October ver gadert, geen ernstige resultaten verkrygt "Wat de Europeesche leden betreft, zy hebbel meer dan bewyzen genoeg voor de vreeseiyki beschuldigingen tegen des sultans militaire en burgtriyke ambtenaren in Armenië. Ho: langer do commissie nog blyft zetelen, hoi langer de verdrukking van het Armenische volk zal voortduren, en hoe meei nieuwe wreedheden zullen gepleegd worden. De Turken leggen het er op toe de zaak op de lange baan te schuiven, de Europeesche commis sarissen zoo lang te Moesh te houden, totdat al de sporen der moorddaden in het district zyn verdwenen. Er leven, in ellendige hutten van het Sas- soon district, 800 overlevenden van den moord van 1894. Hoe zy den winter doorgeworsteld zyn, is voor velen een raadsel, want zy moesten leven van de aalmoezen, hun ge zonden door geloofsgenooten te Moesh. Zy waren overgehaald naar het district terug te keeren, op de belofte der Turksche overheden, dat hun voedsel, kolen en onderkomen zou worden bedeeld. Die beloften werden niet gehouden verre van daar: deze ongeluk- kigen, die in ellende loven nevons de graven hunner vermoorde broeders, staan nog bloot aan de verdrukking en de mishandeling der ambtenaars van het Turksche gouvernement, in het beulenwerk gesteund door des sultans gewapende macht 1 Twee maanden geleden hebben Turksche ambtenaren, nameiyk Yaissee Effendi en Thalib Effendi, vergezeld door kapitein I*ken- der, met eene gewapende macht van 40 man, dit ongelukkig overblyfsel der bevolking van Sassoen opnieuw geplaagd. Hun doel was deze lieden te dwingen een masbata of adres van dank aan den sultan te teekenen, voor zyne liefde jegens zyne Armenische onderda nen in dit document wordt verder nog gezegd, dat de Sassoen-bewonors niets dan vriendschap hebben genoten van de Turksche troepen, dat dezen geen schuld hadden aan de slachtingen of plunderingen en dat alleen de Kurden de schuld van alles zyn! Een mijner agenten, zegt de correspondent, is juist uit Sassoen teruggekeerd. Hy zegt dat de menschen, die weigerden te teekenen, met ketens werden beladen, urenlang met de voeten omho

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2