heer Zilcken, met zjjn bekende welwillendheid, later en dan voor langer tyd, deze verzameling nogmaals beschikbaar willen stellen, dan zal hy daardoor een aantal belangstellenden zeer aan zich verplichten. Van de thans in de Lakenhal geëxposeerde krutteekeningen, aquarellen en schilderden valt niet veel te zeggen. Wanneer iemand die liefhebbert in de kunst een levendigen indruk heeft gekregen van 't werk van knappe lui, dan kan hy ook wel eens dingen maken die er niet onaardig uitzien. Wat er 't bést in is behoort echter aan anderen. Aan zulke dingen nu doet het werk van den heer Dekker en van mevr. Dekker Sartorius denken. Iets persoonlijks is er niet in te vinden. Het miust oneigene „Ondergaande zon, Hummeloo" is veel te oppervlakkig, te heel van kleur om ernstig werk te zijn, en „Tulpen" geeft een duidelijk staalije ervan tot welk een onjuist kleurengesmeer het impressionisme minder begaafden verleidt. Deze beide schilderijen zijn van den heer Dekker. Met „B(j de zieke" speculeert mevr. Dekker min of meer op hot gevoel. De voorstelling had haar zelf echter niet diep genoeg aange daan. Het gevolg hiervan is dat op deze schilderij twee witte vrouwenmutsen alle aan dacht in beslag nemen en em kluchtigen indruk maken, zeer zeker niet strookende met het onderwerp. Van hare aquarellen zijn de meeste op zijn zachtst beoordeeld niet voor expositie geschikt. De heer Dekker heeft er een paar die heel goed zjjn, doordat zy herinneren aan het werk van knappe artisten. Maar hoe ter wereld kan iemand die „Rêverie" en „In half Hebt" maakte, daarbij hangen de teekeningen II, 12 en 13 bijv. Ik vrees helaas dat deze het antwoord zijn van den pazzle: waar is de heer Dekker? A. v. D. Dc ftonliiginncn ia Engeland. Men seint uit Londen, dd. 8 Mei: De Koninginnen brachten, hedennamiddag een half uur in het Lagerhuis door. Koningin Wilhelmina had den wensch te kennen ge geven, een vergadering van het EDgelsche Parlement te zien. De Koninginnen werden ontvangen door mrs. Gully, de echtgenoote van den voorzitter, en geleid naar de galerij, die voor de vrienden van den voorzitter wordt gereserveerd. Een later telegram meld. nog:. De Koninginnen deden hedenmorgen in- koopen. De hertogin van Albany en hare kinderen dejeuneerden met HH. MM. in het hotel. Koningin Wilhelmina reed in een hof- rijtuig naar het Buckingham-paleis, om vóór het begin van de drawing-room (dames-receptie) koningin Victoria in haar staatsiekleed te zien. In den namiddag bezochten de Koninginnen het kasteel Hamptoncourt en het Imperial Institute. De jonge Koningin dineerde in het hotel, de Regentes dineerde by koningin Victoria. Morgen zal het incognito worden opgeheven. Het vertrek is bepaald op 12 uren; in een hofrytuig met vier paarden bespannen en onder militair escorte zullen de Koninginnen naar het station rijden. Na een verblijf van vjjf dagen in Den Haag, zullen de Koninginnen do zuideiyko provin ciën bozoeken en vervolgens naar Zwitserland vertrekken. Ik hield my stil, want de deur verroerde zich niet, ik bad immers don grendol dicht geschoven, en deze bleek betrouwbaarder dan elke sleutel. Eensklaps doorkliefde oen felle bliksemstraal met vernietigend geweld de lucht, een ver schrikkelijk dreunende donderslag volgde, zoodat het huisje op zyn grondvesten schudde. De bliksem moest in een naburigen boom ingeslagen zyn, buiten echter verwijderde zich het gedruisch van mijn deur, ik hoordo de sloffende voetstappen, de tastende hand steeds zachter en zachter. Eindelijk hoordo ik het in rt geheel niet meer. Van dat oogenblik af bleef het stil in hot huis, ik echter vond den slaap nog lang niet. Tegen den morgen sliop ik eindelijk in, maar werd spoedig door luid weoklagen en hulpkroten gewekt. Men klopte aan mijn dour. Ik kleedde mi) haastig en toen ik opende, zag ik de bleeke gezichten van den hotel houder en zijn bedienden. De r(jke Engelsch- raan boven my was des nachts vermoord en geplunderd; toen men hem des morgens het ontbijt wilde brongen, vond men hom dood in ean bloedplas voor zyn bed liggen. Nu wist ik wat de zware val, wat het tastende gedruisch en do pogingen, om mijn deur te openen, te beteekenen hadden. Do misdadiger had zich de sleutels van heide deuren verschaft, de Engelschman had zijn deur niet gegrendeld en werd het slacht offer van den moordenaar, m\j reddo m\Jn voorzichtigheid. Of de bediende in het komplot betrokken was, dan wel of de roovor do sleutels gestolen bad, is nimmer opgehelderd, do dader zelf nimmer ontdekt. Maar m\jn onheilvoorspellend hart had ook ditmaai gelijk gehad. Dat zijn myn spookgeschiedenissen en het zullen niet de laatste zyn. Terwijl ik ze neerschrijf, ontwaakt in mij de herinnering aan vele vrienden en bloedverwanten, die er bi) geweest zijn, toen deze voorgevoelens en verschijningen my bezochten. Zy allon zuilen gaarne getuigen, dat zy niet verjonnen, main: beleefd zijn. Opgehelderd of niot, het spook was er, en de voorgevoelens van myn hart giogon altyd in vervulling. H. P. Gemeenteraad van Hillegom. Installatie van den nieuwbenoerndenburgetneester. De Raadsvergadering, gisteravond voor deze plechtigheid gehouden, werd gepresideerd door den waarnemenden voorzitter, den heer H. H. Van Waveren. Afwezig de heer J. v. Til Rz. Na opening der vergadering werden de notulen door den secretaris gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Hierna werd, op verzoek van den Voorzitter, door den secretaris voorleziDg gedaan van het koninkiyk besluit, waarby tot burgemeester van Hillegom is benoemd de heer D. Went- holt Deze, daarop door den secretaris binnen geleid zijnde, werd welkom geheeten door den wethouder H. H. Van Waveren, die den wensch uitsprak, dat de belangen der ge meente door ZEd. Achtb. zooveel als in zyn vermogen was, zouden behartigd worden, en hem het insigne zyner waardigheid over handigde. De burgemeester betuigde vervolgens den wethouder z(jn dank voor het gesprokene en zeide, dat het voor de gemeente een ge wichtig oogenblik was, maar niet minder voor hem, daar de leiding dezer gemeente aan hem was toevertrouwd geworden. Hy verklaarde de belangen der gemeente zooveol ty kon, met alle kracht, te zullen behartigen, doch daaraan waren vele moeilijkheden ver bonden, en om die te overwinnen, rekende hy op de modewerking der leden. Helpt my daarin, aldus besloot de burgemeester, en laat er onder ons een goede geest heerschen en laten wy daardoor toonen, dat het ons aller wensch is, het waarachtig belang van het algemeen te bevorderen. Myne heeren, wethouders en secretaris, schenkt my uw vertrouwen, ik schenk u het myne, ea ik eindig met den wensch, dat het Hillegom wèl moge gaan en de gemeente onder rnyne leiding moge bloeien. Hierop reikten alle leden den burgemeester de hand en werd ZEd. Acbtb. door den hoer G. Velth. v. Zanten toegewenscht: „Zyt ten zegen, wees gezegend." Door den wethouder H. H. v. Waveren werden daarop de leden aan den nieuwen burgemeester voorgesteld, waarna do Voor zitter zitting nam en vroeg of een der heeren ook het woord verlangde. Met geen der leden dit het geval zyndo, werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Allicmadc. Vergadering van. Woensdag 5 Mei. Voorzitter: ao burgemeester-. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer A. J. Van der Zon. De notulen dor vorige vergadering worden gelezen en met algemeene bteinmen goedge keurd en vastgesteld. Wordt door den Voorzitter medegedeeld i lo. het proces vtibaal van kasopnemiug, dd. 25 April 1895, aanwyzende een som in kas van 3896.99 '/i; 2. dat Gedeputeerde Staten het kohier van den hoofdelijkeu omslag, dienst 1S95, hebben goedgekeurd, aanwyzende een totaal van ƒ2574.50, hetwelk 5 maanden ter visio zrl liggen en ter invordering in éen termijn vóór 1 October a. s. aan den gemeente ontvanger zal worden uitgereikt; 3. dat Gedeputeerde Staten op de door Burgemeester en Wethouders hieromtrent ge vraagde inlichtingen hebben geantwoord, dat de aan wyieu R. Lus, te Oude-Wetering, ver leende concessie tot heffing van veergelden op het pont- en schuitenveer tusschen deze gemeente en Haarlemmermeer op zyn recht- vorkrygenden overgaat; 4o. dat by Piovinciaal Blad No. 22 dezes jaars zyn toegezonden eenige publicaties van de in Februari dezes jaars gehouden keuring van dekhengsten; 5. dat by Provinciaal Blad No. 26 dezes jaars is bepaald dat de gemeente-rekeningen voor 31 Augustus a. s. aan Gedeputeerde Staten moet worden ingezonden. Alle deze medodeelingen worden voor konuis- geving aangenomen. 6. Daar zich ondanks de herhaalde oproepin gen nog slechts éón sollicitant voor de betrek king van onderwyzer aan de O. L. school to Roelofarendsveon heeft aangemeld, wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders goedgevonden de jaarwedde te stellen op 000 en op dit salaris nogmaals oproeping te doen. 7. De Voorzitter deelt mede dat op de op roeping van sollicitanten naar de betrekking van gemeente geneesheer te Roelofarendsveon eenige geneoshcoren om inlichtingen hebben gevraagd, welke hun zyn verstrekt, en zich ook eenige als sollicitanten hebben aange meld. Wordt goedgevonden dat Burgemeester en Wethouders verder onderhandelen en nader eeno voordracht doen. 8. Door Burgemeester en Wethouders wor- deu aangeboden een ontwerp besluit tot het doen van af- en overschry ving op verschillende posten der begrooting voor 1894 ton bedrage van 697.33 on een ontwerp besluit tot vor- hoogii g met ƒ15.34 van posten op de begroo ting voor 1894. Beide besluiten worden eenparig vastgesteld en zullen aan Ged. Staten ter goedkeuring worden ingezonden. Daarna deelt de Voorzitter mede dat by do dezen morgen gehouden aanbesteding van het amoveeren van 4 oude en het maken van 4 niouwo bruggen in den weg te Roelofarends veon, was ingeschreven door: Jansen, teRyp Wetering, voor 2730, A. Verhagen, te Oude- weteriug, voor 2729, M. Schoenmaker, te idoin, voor ƒ2686, L. L. Kreling, te idom, ▼oor ƒ2680, P. Vi^burg, te Oud-Ade, voor ƒ2600, en J. Van der Hoorn, te Roelofarends* v«.en, voor 2656. Daar Burgemeester en Wethouders alle deze inschryvingssommen veel te hoog achten en de laagste de begrooting verre te boven gaat (per brug nog meer dan ƒ170 en in massa nog meer dan ƒ680), stellen zy voor delevt ring van het werk niet te gunnen en nader eene publieke aanbesteding te houden op 29 dezer, hetwelk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd en waarvan bekendmaking zal geschieden in eenige locale bladen. Daar voor een perceel te Nieuwe-Wetering vergunning is gevraagd tot verkoop van ster ken drank in het klein, waartegen echter bezwaren bestaan, stellen Burg. en Weths. voor het maximum der te verleenen vergun ningen, hetwelk thans 17 is, te stellen op 16, tot ultimo December 1895. liet algemeene stemmen wordt besloten een dusdanig voor stel aan H. M. de Koningin te doen. Daarna, niets meer te behandelen zyadeen geon der leden het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. Een smid te Leiden had voor een rywielhandeiaar alhier een fiets gerepa reerd on vroeg daarvoor ƒ1.40. Na een drie weken wachtens ging de man om zyn geld, maar ontving in plaats daarvan van zyn debiteur een onaangename bejegening. Volgens den rijwielhandelaar, die zich heden voor de Haagsche rechtbank had te verantwoorden, zou de smid de reparatie onvoldoende hebben verricht, zoodat hy die by een ander moest doen verbeteren. Toen nu de smid om zyn geld kwam, had hy hem dat gezegd en verzocht zijn winkel te verlaten, doch de man had daaraan geen gevolg gegeven en gedreigd hem te lyf te zullen gaan. Toen had beklaagde zich verdedigd met een stok en zyn linkerhand en vingers getroffen, zoodat de man in veertien dagen zyn werk niet kon doen. Uit de verklaringen van de getuigen a charge bleek volstrekt niet dat de smid de aanvaller was geweest. Wel verklaarde een getuige a décharge dat de smid ongeveer gezegd had„de vent zal me betalen, anders, ook al staan er 25 heeren in den winkel, sla ik er op." Het O. M achtte de „mishandeling" be wezen en vorderde de veroordeeling van den rywielhandeiaar tot drie weken. Die ongelukkige halfjes! Op 14 April waren drie jonge mannen uit Leiden naar oen kroeg geweest cn hadden daar een paar halfjes gepakt. Daardoor gera kten twee van do jongelui ineen „opge wekte" stemming en nummer drie werd „wanhopig van de zenuwen". In die nerveuze stemming onto o tten zy oen jonggetrouwd man, nog wel een famil.eü 1 van een dc-r drie, en goh cel ongemotiveerd kroeg de man een pak slaag. Na deze „heldendaad" sloeg een der drie b.lddadïge j /ngens, onder den uitroep „alles kost een dubbeltjo", by een melkboer een ruit in en toen de melkboer zich daar over beklaagde, kreeg hy ock een pak slaag. Het slot van de geschiedenis was, dat een agent van p/litio er aan to pas kwam, die trachtte den belhamel te arrestoeren, hetgoen hem in de volkryke buurt, waar hot publiek do party koos van de kwaaddoeners, niet gelukte. Subst.-offic. van justitie, nrr. Van Buttingha Wichers, vorderde do verooraeeling van een dor jonge mannen tot veertien dag-ij, voor don anderen édn maand en vroeg voor den derden vryspraak wegens gebrek aan bswtfs. Uitspraak over acht dagon. Do bode van Leiderdorp naar Höogmade, J. Vurboeff, is aangesteld te Leiden tot brievenbesteller. Het Raadhuis te Oegstgeest zal spoedig telepkuniseh verbonden worden met het Centraal bureau te Leiden. Dat ganzen, wanneer ze jongen hebben, lastige hoenders kunnen zijn, bleek dezor dagen to Woubrugge. Zekere T., die oen gar.zenkuiken te dicht naderde, werd door moeder de gans tot 2 malen toe zoodanig in het been gebeten, dat geneeskundige behan deling van den man noouig werd. De Haagsche rechtbank veroor deelde beden de twoo jonge mannen, zonder vaste woonplaats, die te Hazerswoude en Alfen uit een schuur eenige kfeedingstukken ont vreemdden en die ten eigen bate verkochten, tot een jaar en 0 maanden; en den jongen man uit Katwyk, die een medeminnaar aldaar een steek met een mes gaf, tot 10 boete of 10 dagen gevangenisstraf Het programma is verschenen van den jaarlykschen roei- en zeilwedstrijd van de Zeil- en Roeivereeniging „Hollandia". Het gerucht, dat verleden jaar tydens do wedstryden liep, als waren die do laatste, welke het wakkere „Hollandia" geven zou, is dus gelukkig onwaar gebleken. De roeiwedstryd zal dit jaar Zaterdag den 8sten Juni te II uren op den Ryn by's-Mole- naarsbrug gehouden worden, en do zeilwed- sti-yd Zondag 9 Juni te 12 uren op het Brasemermoer. De roeinnmmors z(jn8-riems out rigged, 4 riems outrigged, 0-riems inrig- ged, 4 riems inrigged voor juniores, 2-rioras outriggei, 2 rioms inriggod voor juniores, single scuiliug cn singlo-sculling voor juniores. Men ziet, dat „Hollandia", aan de outriggocs zooveel plaats ruimende, met zyn tyd meegaat. Het programma voor de zeil vaartuigen telt elf nummers. Van de beide te Den Helder door een binnenkomendon trein overreden kinderen (zie het L. D. van gisteren) is nu ook het meisje aan de gevolgen overleden. In de afgeloopen week werd kaas met redciyk vluggen handel togen on geveer dezelfde pryzen opgekocht als de vorige week. In de Alblasserwaard werd 16 tot 19 besteed, in de Lopiker- en Krimpener- waard voor 1ste soort Goudsche van 21 tot 23, voor idem van boven de 12 halve kilo's ƒ24, 2de soort Goudsche van ƒ17 tot ƒ19, Edammer 1ste soort tot 25, 2de soort van 21 tot 22.50. Derby-kaas kwam in geringe hoeveelheid voor. Dat de klassieke eiber altyd nog in hoog aanzien staat, kan blyken uit het feit, dat te Maastricht Maandag-morgen drie nesten tot zyne ontvangst waren gereed gemaakt. In stille verwachting werden, nu door de betrokken eigenaren de dingen verbeid, die komen zouden, tot met den middag reeds de mare door het dorp verspreid werd, dat een der nesten door een ooievaar betrokken was. Aan fehcitafièn voor den gelukkigen eige naar geen gebreker werd geklonken en ge dronken, en toea ging men in optocht zich van het feit overtuigen, en ja waarlyk, daar zag men met opgetogenheid, dat vader langbeen zyn zetel in het nest had opgeslagen. Maar wie schetst do bittere teleurstelling, als by nadere beschouwing blykt, dat het niet is de „traditioneele" ooievaar, doch een, geplaatst door gedienstige geesten, van bordpapier. Te Berlyn werd een politieagent, torwyl hy in dienst was, plotseling krank zinnig. In dien toeslan j nam hy zonder eenige aanleiding eene dame gevangen en bracht haar op het po.'itie-bureel. Toen zyn chef hem daar onderhield over zyn handeling, beweerde hy dat hy do dame op bevel van den keizer had moeten arresteeren en geraakte zoozeer in woede, dat hij zijn sabel trok en den chef te lijf wilde. Hy werd echter overmand nog voordat hy onheil had kunnen aanrichten, en werd naar een krankzinnigengesticht gebracht. Naar de „Deutsche medicinische Wochenschrift" mededeelt, wordt het kanker serum thans afgeleverd door dr. Scholl, te Thalkirchen, by München. Een oordeel van Rubinstein over de vrouwen verhaalt William Stein way. „Trouwen moesten nooit kunstenaressen worden", zeide Rubinstein eens tot hem. Zy hebben nooit de rechte liefde voor de kunst. Ja, ja! Ik weet heel goed, dat er op een matinelyken pianist twaalf vrouwelyken komen, en mijn eigen ondervinding heeft ray geleer J, dat zy vlugger leeren, vlytiger zyn en meer gevoel en kunstenaars-intuïtie hebben dan wy, mannen, maar dan dan komt er de een of andere opgestreken knevel haar in den weg, en ieder van van onze kunstenaressen laat voor dien opgestreken knevel hare kunst in den steek". Tot verklaring van dit oordeel voegt Stein- way er by, dat, zooals hy later vernam, Rubinstein juist op di9n dag bericht had gekregen van de verloving van een zyner meest geliefde leerlingen met een Russischen officier. Een kostbaar sieraad. By de veiling van de kostbaarheden dor overleden hertogin van Montrose, is een prachtig hals snoer van parelen aan den heer J. Hill toege wezen Yan 11,500 pd. st. De opbrengst komt, ingevolge testamentaire beschikking, ten goede aan de armen in Oost-Londen. De Pruisische regeering heeft de liistricta-schoolopzieners in Silezié gemach tigd, om, met het oog op de meikeverplaag, voorloopig 's morgens den leerlingen der lagere 6cholen vryaf te geven, opdat de schooljeugd helpen kan by de uitroeiing dezer schadelyke torren. De „Köln. Ztg." beweert dat weldra de Pruisische regeering den invoer van melk en van geslacht vee uic Nederland zal verbieden. Zeeroof. By do reedery te Oude-Pekela J. J. Koertz Zn», van het schoenerschip „Anna", kapt. Vel vis, is Dinsdag van het consulaat te Gibraltar het volgende scbryven ontvangen „Myn telegram bevestigende, kan ik nader melden dat de schoener „Anna" geönterd is door Barbarysche zeeroovers, zeven myien van Alhucemes, op Zondag p. m. 2.30 uur. Kapitein Velvis is vermoord, stuurman Smit gevaariyk gewond; scheepsprovisie, tuig en een gedeelte der lading io geplunderd. Het schip is geankerd te Gibraltar; sein heden instructie. Gisternamiddag vervolgde ik myn onderzoek op do „Anna", waar ik kapt. Vel vis dood in zyn kajuit vond en den stuurman M. Smit, gevaarlijk gewond, op een hoopje stroo m de hut liggen. De laatsto werd direct door den scheepsdokter bygestaan, welke zyne vorplaatsing naar het hospitaal be val, waaraan onmidaellyk gevolg werd ge geven. De to-stand van hem is sedert zyne verplaatsing naar het hospitaal aaninerkelyk veroeterd volgens de doctoren waren er kenter kenen van buikvliusontstekfng waar te. nemen. Vanmiddag heeft eene gerechtelyke lijkschou wing plaats gehad; de jury keerdeterug met eene uitbraak van moedwilligen moord door verschillende onderdanen van den sultan van Marokko gepleegd. „Voor de rest bestond het scheepsvolk uit twee bevaren zeelui en een scheepsjongen". Naar men verder verneemt, zullen by d'e Regeering pogingen gedaan worden om van haar te verkrijgen dat zij het Marokkaansche gouvernement bewege de roovers te straffen en aan do betrekkingen geldelijke schadever goeding uit to keeren. Ongetwijfeld zal onze Regeering dezen aandrang wel niet afgewacht hebben, vóór zich deze zaak aan te trekken. De berichtgever der Londensche „Globe" te Gibraltar heeft oen onderhoud gehad mot iemand van de bemanning der „Anna" en deelt de volgende, in enkele opzichten van de vroe gere berichten afwy kende, by zonderheden mede Het 6cbip, met olie van Bari naar Lorient koers zettende, werd door tegenwind genood zaakt, dicht onder de Marokkaansche kust te laveeren, waar het op Zondag 28 April door windstille overvallen werd, zeven myien van den wal, tusschon Melilla en Ceuta. Tegen drie uren 's namiddags zag men eene boot in zee steken, die by de nadering met zeven woeste Mooron van het Rif bemand bleek, met naakt bovenlijf en gladgeschoren schedels, waarop een bosje haar was overgelaten. De woesfcaards, met Martini Henry-geweren en lange messen gewapend, riepen den kapi tein in het Spaansch toe, de zeilen te stryken, wat de heer Vel vis weigerde. Nu begonnen de Mooren te schieten, terwyl de bemanning zich met byien en koevoeten gereed maakte om den aanval af te slaan. De eerste Moor, die aan boord poogde te komen, werd door stuurman Smit neergeveld, maar deze zelf stortte, door een kogel getroffen, op het dek. De kapitein loste zyn revolver (het eenige vuurwapen aan boord), maar werd zelf reeds na het eerste schot aan de hand gekwetst. De stuurman, inmiddels naar achter gekropen, kreeg nog vier schotwonden en bleef voor dood liggen, waarop ook do kapitein met een kogel in den buik nederviel. Bovendien naderden nog meer booten van den wal, met wel 120 bandieten, zoodat verdere tegenstand onmogeiyk werd. De Mooren heten de scheepsboot neer en laadden deze vol beddegood, keukengereedschap, kompassen, zeilen, olie, al wat aan levensmiddelen te vinden was, behalve pekelvleesch, tot de kajuit deuren toe en de kleederen der opvarenden, die hun van het lijf werden gerukt. Steeds voeren booten heen en weer om den buit in veiligheid te brengen. Gelukkig stak 's avonds de wind op, terwijl de roovers aan wal waren, en kon de „Anna" zoo goed en zoo kwaad het ging naar de Spaansche kust koers zetten. Anders had men wellicht nimmer van het schip iets meer gehoord. De kapitein, die duldeloos leed, werd stervende naar de kajuit gedragen en de stuurman naar het vooronder. Eén der be manning, Austin, een Engelschman, nam het bevel op zich. Men brandde toortsen van werk, om de aandacht van voorbijvarende schepen te trekken, maar vruchteloos. Ongeveer vier uren 's ochtends vonden twee matrozen den kapitein in de kajuit op den grond liggen. Hy ademde nog en zy tilden bem op een rustbed. „"We zullen wenden", zeide een „Och, jongens, ik kan u niet helpen", ant woord© de stervende. En toen de twee, nadat het schip gewend had, terugkwamen, was de arme man dood. Te halfzes Dinsdag ochtend zag men rook aan stuurboord en by gebrek aan vlag werden een blauwe lap en een hemd geheschen. Te 10 uren, by mistig weer, kwam Gibraltar in 't zicht, van waar men te 4 uren de „Anna" opmerkte en een sleepboot zond om haar binnen te brengen. De stuurman werd voorts in allerijl naar het hospitaal overgebracht, schrikkeiyk aan beide dyen, in den buik en aan de rechterhand gekwetst. De verontwaardiging te Gibraltar over doze daad van zeeroof, in het gezicht van Europa, is groot. Het is hoog tyd, meent de bericht gever, dat de mogendheden to zamen maat regelen nemen om aan dergelyke gruwelen een emdo te maken. Uit de Frlcsche ▼enen. In de veendery te Stobbegat is het werk door sommige stakers hervat, terwyl enkelen bleven doorwerken tegen het oude loon. Zy waren door den vervener aangenomen tegen zoogenaamd „vast akkoord". Op verzoek van een vervener heeft de officier van justitie in die veendery rijks veld wacht gedetacheerd, om zoo noodig - de aan het werk zunde arbeiders te teschermen tegen aanvallon der stakers. In Oldoouwer zfin thans ongeveer 60 arbei ders voor de vyf verveners, die toegaven tegen het verhoogde loon aan het werk. De andere verveners aldaar beweren dat by eventueel toestaan van den eisch der trek kers, ook het loon der turfmakers met 10 ets. per roede diende verhoogd te worden; de billykheid eischto dit. Dan dus zou elke roede den vervener 20 ets. meer kosten en tegen die verhooging protesteeren zy. Voor eenige duizenden roeden zou dit oen groote extra-uitgave vorderen. Tegen het oude loon werd in Oldeouwer per dag circa ƒ400 ver diend door do arbeiders, die nog in staking zyn. In de veenderij to Beeta is het den ver veners, die nog niet toegaven, meerendeels nog niet gelukt ander werkvolk in de plaats der trekkers te krygen; verschillende verve ners vragen daar nog werkkrachten. In den veenpolder van Weststellingwerf hielden de verveners gisteren esno vergadering, waarin besloten werd niet aan den eisch der stakers toe te geveD, doch zich te houden aan het vastgestelde loon. De stakers hadden plan na de vergadering der verveners byeen te komen en te besiissen hoe te handelen. UD.) BUITENLAND. DuitBChlaud In don Duitschen Rijksdag ia gisteren het debat begonnen over de bekende „Umsturz- Vorlage", (het ontwerp ter bestxyding van revolution nabehandelingen en tot verheerlijking en aanpryzing daarvan). De tribunes waren gevuld met een talryk^ publiek.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2