Naar de „Tel" vernoemt, zal prof. Van 't Hoff, wegens het aanvaarden van oen hoog leraarsambt elders, Amsterdam verlaten. In strtfd met de mededeeling in „Het Vad." wordt ons bericht, dat de bloemen, die namens de Maatschappij „Nederland" generaal Vetter te Genua zouden worden aangeboden, aan 't goede adres kwamen. Ze werden '8 nachts te halftwee door den loods te Genua aan boord gebracht en generaal Vetter was volgens onzen berichtgever zeer vereerd met het geschenk. (Tel.) De Vereoniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Utrecht is voor nemens, b\j voldoenden steun dezen zomer een internationaal muziek concours to organiseeren, zoo mogelyk op ruime schaal. Hiertoe wordt reeds het advies van de voornaamste deskundigen in Utrecht inge wonnen. In de Zaterdag te Sliedrecht gehouden Raadszitting werd voorlezing gedaan van het door B. en Ws. aan den minister van binnen- landsche zaken gezonden adres, in zake de onregelmatigheden in het comptabel beheer der gemeente. In dit schrijven wordt mededeeling gedaan van de opdracht, aan B. en "Ws. door den Raad gegevendat na de ontdekking der onregelmatigheden Godep. Staten door eene commissie daarmee in kenni3 zijn gesteld, geiyk men weet, zonder succesdat de politie termen heeft gevonden den burgemeester in arrest te stellen, nu al sedert 21 Maart, dat evenwel nog geen schorsing heeft plaats ge had, zoodat de mogeiykheid biyft bestaan dat by by eventueels voorloopige invrijheid stelling zyne functie weer aanvaardt, hetgeen, den overspannen toestand in aanmerking geno men, tot tooneelen kon leiden, die de Raad niet op zyn verantwoordelykrieii kan nemen; redenen, waarom aan den minister verzocht wordt maatregelen te willen nemen of te bevelen, die strekken kunnen om de orde en rust in deze gemeer te te bovorderen en don goeden gang van zaken te verzekeren. De voorzitter deelde na de voorlezing van het adres mede, dat nog geen antwoord ot bericht daarop was ontvangen. Het stoomschip „Gedu", van Rotterdam naar Batavia, passoerde 4 Moi Sagres; do „General", van Oost-Afrika naar Amsterdam en Hamburg, passeerde 5 Mei Ouessant; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, passeerde 4 Mei Gibraltar; do „Basuto", van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 4 Mei te Londen; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Moi te Padang; de „Prinses Marie", van Amsterdam Daar Batavia, arriveerde 5 Mei to Southampton de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Moi van Marseille; de „Maasdam" vertrok 4 Mei van Nieuw York naar Rotterdam. By koninklijk besluit is pensioen ver leend aan: C. J. Petrie, onderwijzer te Voor schoten, 494; H. J. Ente van Gils, adjunct commies ter provinciale griffie van Zuid Hol land, ƒ1187; dr. K. W. M. Montyn, rector van het gymnasium te Schiedam, ƒ1643; W. Kreling, leeraar aan de Ryks hoogere burger school te Utrecht, ƒ1534; mr, J. Fortuyn Droogleever, leeraar aan de burgeravondschool to Gouda en leeraar aan de Ryks hoogere burgersch. te id., ƒ472; P. D. Koning, leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Middel burg, 1200; C. Drnyvesteyn, commies ter prov. griffie van Noord-IIoIland, ƒ1507; W. J. Bonto, schoolopziener iu het district Hoorn, ƒ1320 'sjaars. Mot ingang van 1 Juni a. e. aan dr. J. B. Schepers, op zyn verzoek, eervol ootslag ver leend als leeraar aan de Ryks hoogere burger school te Tilburg. Benoemd tot ontvanger der registratie en domoinen te Vianen, A. Gerber, thans te Weert; te Lommer, H. L. De Boer, adjunct commies by het departement van financiën; te Gulpen, G. Ten Bruggencate; te Oldeber koop, C. Schut; te Weert, M. H. L. A. Bon- gaarts; te Gennep, N. Van Everdingen; te Tessol, K. J. W. Kempers; te Ommen, W. E. Duym; te Holwerd, J. G. Lybering; do notoeren, die je niet, en de slaag, dien jo wol krygt? Wie koopt er zoo'n boekje, daar je links en rechts in schryven kunt met zoo'n potlood, dat je voor niemendal krygt? Kyk eens, wat een mooie dingen kun jo er in tee kenen I Neen, kleur maar niet, Bet I 't is maar gekheid I Gauw, gauw, gauw, ik kan nog net vier menschen helpen. In de guldensbazaar kunnen ze 't niet onder do vier en twintig stuivers geven, en ik geef het precies een guldon minder. Twee dubbeltjes of twintig centen goldT Nog maar vier menschen! Hebben jelui niks op te schryven? Heel niks? Ook niet, wion je van plan bene niet te b9taleD? Is er geen mensch meer jarig in je familie, of geef jo ze toch niks? Geen mensch zoo'n boekjs noodig met een potlood er by cadeau? Niet?! Goen mensch?! Niemand zoo'n boekje met een muisjesleeren rug, die onverslijtbaar is? Niemand niet?" En toon geen van de omstanders den lust openbaarde, om zoo'n hooggoroamd notitie- bot kje te koopen, vervolgde hy: „Nu, wacht dan even! Dan heb ik nog wat anders voor jelui! Na vyf minuten ben ik terug mot touw, yzersterkl Zóó sterk, dat jolui er wel allemaal te gelyk aan kunt gaau hangen. Maar dat hoeft niet. Doe het alsje blieft maar één voor óónl" En het kookte blykbaar in des koopmans borst, toen hy zyne mand onder den arm nam en voortliep, om op den hoek van een volgende 6traat te beproeven, of hy meer administra tieve hoorders zou kunneu ontmoeten. zeven laatsten allen surnumer.ir; tot oi.t vanger der directe belastingen to Ouderkerk a/d. IJsel (residentie Lekkerkerk) J. H. Meer- dink, thans te Breskens, tydolyk ontvanger te Amerongen. Dc reis der Koninginnen. Men seint uit Londen, dd. 4 Mei: H. M. de Koningin-Regentes en Koningin Wilhelmina deden hedenochtend inkoopen in het West-End. Nadat de Koninginnen in Browns-Hotel het déjeuner hadden gebruikt, vertrokken zy met een extra trein van het station King cross naar Hatfield, ten einde Lord Salisbury op zyn buitenverblyf te be zoeken. De Koninginnen keerden om zes uren met een extra-trein te Londen terug. Hedenavond bracht de prins van Wales den Koninginnen in Browns-Hotel een bezoek. Morgen zullen de Koninginnen de hertogin van Albany to Claremont een bezoek brengen. Koningin Wilhelmina verklaarde, dat zy tydens haar verbiyf te Londen veel heeft genoten. Van 5 Mei wordt uit Londen geseind: „Hedenochtend om elf uren vertrokken de Koninginnen naar Claremont, het buitenverblyf van de hertogin van Albany, 's Avonds om acht uren keerden de Koninginnen in Browns- Hotel terug. Donderdag a. s. zullen do Koninginnen per extra-trein vertrekken naar Queensborough, van waar zy aan boord van de „Valk" naar Nederland zullen terugkeeren.. Tot hen, die heden hun opwachting in Browns Hotel maakten, behoorden o. a. de hertog en de hertogin van Rutland en prins Hermann Von Stolberg Wernigerode. Heden, bezochten de Koninginnen ook het koninklyk paleis te Hampton-Court." Bedrijfsbelasting. Aan het „N. v. d. Dag" wordt geschreven De aangiften voor de bedryfsbelasting zyn belangryk gewijzigd. We vestigen de aandacht op art. 12 2, voor zooveel biljet B. betreft: Biljet Ba (dit is het biljet, waarop men zelf zyn inkomen aangeeft) wordt uitgereikt: lo. aan alle in het Ryk wonenden, aan wie biljet A' (dit is het biljet, dat iedereen ont vangt) wordt uitgereikt, voor zooverre: a. zy geacht worden in de vermogensbelas ting belastingplichtig te zyn; b. hunne inkomsten, ongerekend die uit '.ermogen, hoofdzakelijk geacht worden te be staan uit vaste traktementen en andere in komsten, bedoeld by artikel 4 1 c. zij in het vorig belastingjaar naar een bedrag van 2000 of meer in deze belasting waren aangeslagen. d. zy den ontvanger der directe belastingen uiterlijk op 15 Mei hunnen wensch om een biljet Ba, to ontvangen schrifteiyk hebben kenbaar gemaakt. 2o. enz. Die dus in do vermogensbelasting zyn aan geslagen, ontvangen biljet B zonder dat ze er om behoeven te vragen. Zoo ook zy, wier inkomsten hoofdzakelijk bestaan uit een vast traktement, wachtgeld, pensioen of andere vaste inkomsten. En ook zy, die verleden jiar 24 of moer aan bedryfsbelasting hebben moeton betalen. Maar zy, die niet in de vermogensbelasting zyn aangeslagen en wier inkomsten verander- ïyk zyn (neringen en bedryven) en niet zooveel bedragen, dat zo verleden jaar ƒ24 moesten betalen, ontvangen geen biljet B, tenzy ze het vóór of op 15 M- i schriftelijk by den ontvanger aanvragen. Willen deze belastingschuldigen dus eveneens hunDe inkomsten zdf opgeven, dan dienen zy hunne aanvrage om biljet B tijdig te doen. Men zy indachtig, dat eene aanvrage om biljet B ten gevolge heeft, dat de aangifte niet door een college van zetters, dat men in iedere gemeente vindt, wordt behandeld, maar door eene commissie van aanslag, bestaande uit 3 leden en een voorzitter, welke commissie zitting heeft voor 1 tot 33 gemeenten. Gr emengd Nieuws. Do dienst der Stoombootmaat- scbappy „Volharding" op Gouda is gewijzigd. Op de advertentie pagina vindt men die ver andering, zooals zo op den aan de abonnés gegeven Zomerdienst moest voorkomen. Be langstellenden gelieven haar uit te knippen en op te plakken l Omstreeks halftwee gisternamid dag ontstond aan den OudeD Singel, ten huize van den hear Z., een begin van brand. Weldra spoedde zich oon menschenmenigte naar de „plaats des onheils". Ook het brandblusschings- materiaal kwam van allo kanten aanrukken, ook een der beide stoomspuiten, doch behoefde geen dienst to doen, aangezien de brand welke trouwens niet veel te beteekenen had en ontstaan was door het werpen naar buiten van eon lucifer, welke toen misschien met oen gordyn in aanraking kwam in zyn voortgang door do bewouers zeiven reeds was gestuit Gisteren had alhier tusschen do L. C.- en F. C. „Ajax" en „Heraies", uit Schiedam, een cricket wedstryd plaats, welke door eerstgenoemde club gewonnen werd met 89 runs. „Aj&x" maakte in de beide innings 157 runs, waarvan Adam 53, Dj Groot 34 en Jongeneel 18. „Hermes" daarentegen 68 ruus, waarvan Timmermans 30. De groene veiligen van divorse bloembollen en krokussen te Rynsburg zullen weldra gehouden worden; er zullen dan ruim 5 hectaren op drie veilingsdagen ten verkoop worden aangeboden. Alle soorten staan prachtig en sterk te veld, de langdurige winter heeft geen noemens waardige schade toegebracht. Toch is or zeer weinig hoop op betere pryzen dan het vorige jaar. Wat werden toen die nyvere kweekers teleurgesteld, want dooreen brachten de ver schillende soorten 3/s minder op dan in 1892 en in 't begin van '93. Daarby komt nog dat alle andere vruchten, zooals de verschillende koolsoorten, uien, peen, enz. ongekend lage pryzen opbrachten, zoodat alles saamgenomen de bloemkweeker, tevens teelder van groenten, enz., zuchtend naar betere tyden uitziet, en komen die niet spoedig terug, trots noeste vlyt, ten gronde moet. De Hooge Raad verwierp heden het beroep in cassatie van de drie personen, wegens het deelnemen aan de ongeregeld heden te Monster (naar aanleiding van de verplaatsing van het telegraafkantoor) ieder tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld; en dat van den gep. fuselier van het Indisch leger te 's-Gravenhage, tot 2 jaren veroordeeld wegens oplichting voor een bedrag van 10. Onder de getuigen, hedenochtend door de Haagsche rechtbank gehoord in de zaak van de brandstichting in het Suriname- ho'je, aldaar, was een doofstomme. Het ver hoor zoowei als de eedsaflegging geschiedden schriftelyk. Weervoorspellingen. 6 8 Mei: De regen, neemt' tóe. 9—13 Mei: Ovèid>t) Algemeen is de regen wel afnemende, doch by hoogere temperatuur komen hier en daar onweders voor, die van wolkbreuken vergezeld zyn. Yoor het Koningin - Wilhelmina Zeebad, dat aan het strand to Loosduinen een Kurliaus doet vorryzen, waarvoor de werk zaamheden reeds zijn aangevangen, wordt door de firma Vogels Dolhain, te 's Gravenhage, een eigen electrisch slation aangelegd. Voor de naby het Kurliaus gelegen perceelon bestaat reeds gelegenhoid, zich voor de electrische verlichting daarbij aan to sluiten, doch het is natuuriyk niet onmogelyk, dat voor hot gansche dorp Loosduinen die gelegenheid ook eens wordt opengesteld. Niet alleen worden alle kamers van het Kurhaus electrisch verlicht, maar ook het strand daarvoor, wat reeds iets eenigs in ons land is. Ook is vermeldenswaardig, zegt „De Resi dentiebodo", dat op Kykduïn een der hoogste toppen aan 't Loosduinsche strand een Belvedère wordt opgericht in den vorm van den Eifleltoren, doch natuurlijk niet zoo hoog. Dit zal evenwel niet beletten dat men van die Belvedère af 't gansche Westland zal kunnen overzien, by gunstig weder misschien zelfs de Engelsche kust zal kunnen onderscheiden. In ieder geval zal het een interessant kykje over den omtrek wezen. Een bakkersknecht geraakte Vrydag-avond vordwaald in de Zandstraat te Rotterdam onder een gezelschap, bestaande uit vier bekende straatschuimers. Deze lieden werden alras gewaar, dat de bakker eeDe goed gevulde portemonnaie by zich droeg, waarom zy besloten hem in hun gezelschap te houden en mee naar buiten te lokken. Dit gelukte hun volkomen. Naby de Van-Stolk-straat in de gemeente Hillegersberg gekomen, grepen zy hen» aan, beroofden hem van zyn geld (onge veer ƒ17) en zetten hem daarna op zyn hoofd in een9 sloot, zich verder niot om hem bekom merende. Met veel moeite gelukte het den bakker naar don kant te spartelen en zich te roödlen, waarna hy der politie van het voor gevallene kennis gaf. Do straatroovers hadden inmiddels een goed heenkomen gezocht. Te Amsterdam is Zaterdagnamid dag ongeveer balfzes een brand uitgebroken in perceel 5 Mauritsstraat. In dat perceel werd een zaak gedreven in verfwaren, terpentijn, olién, hars, e. d. door de firma Alewyn Stork. By het smelten van naphthaline sloeg de vlam in do pando knecht, A. Rooker, die er mede bezig was, poogde nog te blusschen, doch dat ging niet meer; hy verbrandde zich zelfs de wenkbrauwen en de bewoners moesten in alleryl het huis ont vluchten. Het vuur vond in de menigte brand bare stoffen, in het "magazijn voorhanden, ge reed voedsel en ware het niet, dat zoo dicht in de buurt een brandweerpost was die van het Weosperplein en hulp van daar spoedig ter plaatse was, het zou niet zoo goed zijn afgeloopen als nu goschied is. Immers alleen hot voorgedeelte van den winkel is uitgebrand. Alios was tegen brandschade ver zekerd. Ook. in do gemeente 's-Gravendeel heeft Zater dag; wedor een zware brand gewoed. HGt machinegebouw met aangrenzende schuur van den heer K. In 't Veld, en de schuur van dea heer A. De Vlaming, welke geheel ge vuld was met vlas, werden een prooi der vlammen. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door het warmloopen der as van de zwingel*machine. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Amsterdam in het Hortus plantsoen een kassiersknecht gevonden, die een belangrijke wonde in den buik had en door depolitiu onuiiddtllyk naar het Israèlietisch. gasthuis werd gebracht. Enkele personen wisten mode te deelen dat de gewonde het slachtoffer was van een militair, die hem geld had willen afpersen, en toen dat niet gelukte, hem de wonde had toegebracht. De vennoedelyke dader is den volgenden morgen in hechtenis genomen. Hy had een kltine verwonding aan de hand. De toestand van den gewoujo is ernstig. Te Utrecht werd gisteren op don L-ridschen Straatweg de aangekondigde Mri- meet ng gehouden ter bevordering yan de internationale beweging voor verkorting van den werktyd. Ofschoon verlof was gegeven om in optocht, met vaandels en muziek, op te gaan van het Stationsplein Staatsspoor naar hot terrein, was de deelneming gering. Het optochtje be stond nameiyk slechts uit een kleine honderd personen. Op het terrein van samenkomst aangeko men, werden de betoogers verwelkomd door den heer Dörr, van Utrecht, en daarna door den heer Loopuit, voorzitter der soc.-democra- tische arbeidsparty te Amsterdam, waarna zich achtereenvolgens als sprekers deden hooren: F. Mol, uit 's Gravenhage; W. P. C. Helsdingen, uit Rotterdam, en mr. P. J. Troelstra, uit Utrecht, die, behalve de gewone, toespraken, op de samenkomst betrekkeiyk, sterk afgaven op de houding van het gemeente bestuur Tan Utrecht, op de Utrechtsche fabri kanten Hamburger en Smulders (thans te Bolnes, by Rotterdam), op „Tivoli", dat zyne zalen voor deze meeliDg geweigerd had, enz. Slechts een oogenblik van verwarring ont stond. Een bewoner van wyk C, die zyne Oranje-gezinde gevoelens niet kon bedwingen, viel den eersten spreker telkens in de rede, tot hy aangepakt en verwyderd werd, wat by den ingang nog niet zoo gemakkolyk ging, te minder nog, omdat daar een paar toe schouwers zyn party trokken en er toen klappen vielen. De politie maakte hieraan echter spoedig een einde. Te Heemstede zal op „M eer-en- Bosch" de nieuw gebouwde inrichting tot verpleging van lyders aan vallende ziekte den lOden dezer plechtig worden ingewyd. De vrouw van den thans te Win- schoten, wegens brandstichting, gedetineerden kastelein H. B., te Musselkanaal, heeft eene volledige bekentenis afgelegd en omstandig aan de politie meedeeling gedaan, dat haai man, den brand hoeft gesticht. Wat B. zelf verklaart, is tot heden onbekend. Sedert verleden Zondag werd te 's Hertogonbosch een jongmensch vermist, die met een vriend dien dag uit ryden was gegaan. In den avond keerde die vriend alleen met het rytuig terug, zonder hem en zonder den koetsier. Do koetsier kwam in den nacht te voet naar huis; de ander bleef zoek. Thans is zjjn ïyk opgehaald uit de Zuid- Willemsvaart. Op het aangezicht bevindt zich eene- snede. De justitie doet onderzoek. Gisteren, den dag van den Ara- hemschen wielerwedstrijd, was er wel veel wind en hingen er dreigende regenwolken, maar toch hield het weder zich goed. Het ontbrak ook niet aan belangstelling en daar voor bestond reden te over. Immers onze beste wielrijdersJaap Eden, Gorter, Do Waardt, Siep, de Engelsche wielers Ridout en Jones en dan voor het eerst de bekende schaat- senryder Kingma, traden in het kryt. I. Aan den openings wedstryd op 1 Eng. myi (record Jaap Eden 2 min. 3%/s sec.) namen deel do heeren: J. Siep, P. De Waardt, J. Eden, Th. Wiemann, P. J. Adrian, H. J. Gorter, J. E. Ridout en W. C. Jones. Eden bleef overwinnaar in 2.257s, terwyi Gorter den 2don prijs behaalde in 2.28l/s. De heeren Siep en Wiemann, die ook aan den beslissenden stryd deelnamen, violen by de laatste rondte en bezeerden zich, doch gelukkig niet ernstig. IE. Nieuwelingswedstryd van meet op 1 Eng myi. Deelnemers J. Brugman, M. Kingma, J. M. N. Vrouwes en A E. Honig. Overwinnaars: 1. Kingma in 2.37 ys en 2. Vrouwes in 2.37'/s. III. Handicap op 3 K.M., record 4.20ys. Deelnemers A. J. Jochems, P. J. AdriaD, H. J. Gorter, J. Brugman, J. M. N. Vrouwes, S. J. Van Emmerik, J. P. Ridout en W. C. Jones. De heer Gorter reed van moet aan; de andere deelnemers hadden voorgiften. Overwinnaars: J. P. Ridout in 5.12'/5, W. C. Jones in 5.121/- en P. J. Adrian in 5.122/5. Gorter gaf het spoedig op. IV. Handicap op Eng. inyl. Record 1.5%. Deelnemers I'. De Waardt, A. J. Jochems, P. J. Adrian, J. Brugman, A. E. Honig, W. L. Beisenherz Jr., A. J. Zylstra, J. E. R'.dout en W. C. Jones. Overwinnaars: Beisenherz in 1.4ys, De Waardt in 1.4*/s en Jones. lVa. (Buiten programma). Wedstryd voor safety-tandems, op 1 Eog. mail. Deelnemers: Gorter De Waardt en Jones Ridout. Deze wedstryd viel op het oogenblik, dat de Neder landers voorkwamen, in het water. Door het breken van een ketting aan het wiel bleven do heeren Gorter en De Waardt achter, zonder gelukkig eenig letsel te bekomen. V. Het slotnummer was zeker niet het minst belangwekkend. Een 17 tal ryders was inge schreven, waarvan aan den stryd deelnamen de lieeren: Jaap Eden, P. J. Adrian, H. J. Gorter, J. Brugman, J. M. N. Vrouwes en J. E. Ridout. De afstand bedroeg 10 KM. in 25 ronden. Record Jan R. Fockema in 14.43. Er waren als extra pryzen uitgeloofd 3 tydmedailles en 1 leidingsmedaille. Jaap Eden nam onniiddeliyk do leiding, doch hield zich een paar ronden als nummer 2 wat achteraf. Daarna begon by te spurten en liep vooruit, een tyilang een halve ronde voorblijvend. Ten slotte haalde hy zoover in, dat hij een geheele rondo vóór had en toen ging Jaap kalmpjes aan een paar ronden als achterste man mede en nam daarna onder groot ge juich, wedor de leiding. Zyn tyd was 16.12/,, dus Log vrij ver boven het record (14.43); Gorter haaldo nommer 2 in 16.30ys en Ridout kwam byna geiyk in 16.35%. Hiermede was do wedstryd ge- indigd. (Hbl) Maatrogolen tegon brandgevaar— By politieverordening zyn in het Duitsche district Beuthen maatregelen vastgesteld tegen ongelukken, welke kleine kinderen door brand kunnen treffen, als zy alleen in woniDgen achtergelaten worden. Ouders en andere personen, dio kinderen onder de 12 jaren verplegen, zyn verplicht voor het verlaten hunner woning, als zy daarin kinderen achterlaten zonder opzicht van volwassen personen, alle ovens, haarden en kachels goed af te sluiten en alle brand materialen, in het byzonder lucifers, behoor- lyk op te bergen, zoodat zy buiten bereik der kinderen zyn. Het niet naleven van dit voorschrift wordt met boeten of lyfsdwang gestraft. Het Meinummer van de B e r 1 y n - sche „Vorwarts", dat in beslag was genomen, is Yrydag weder ter beschikking van de uit gevers gesteld. Dienzelfden dag nam de politie echter de Meinummers van de „Wahre Jacob" en de „Süddeutsche Postillon" in beslag. Zy vond van beide slechts een veertiental exemplaren. Marokkaansche zeeroovers. Omtrent het gebeurde met de Nederlandsche brigantyn „Anna", wordt nog medegedeeld, dat het schip na de plundering koers zette naar Gibraltar en op sleeptouw genomen werd door de Spaanscho stoomboot „Hercule", die door de „Anna" gepraaid was. De Spaansche pers betuigt hare verontwaar diging over de zeeroovery en merkt op, dat, daar de Marokkaansche regeeriog onmachtig is zo te onderdrukken, de koopvaardyschepen, die door de Straat van Gibraltar varen, genood zaakt zullen zyn zich te wapenen. BUITENLAND. Frankrjjk. De Franschen blyven op Madagascar voor spoedig. Te Parys is een telegram ontvangen uit Majunga, waarin wordt gemeld dat de Fran- schei marine-troepen de versterkingen der Hova's aan de Betsibo-rivier, 70 kilometers van Majunga, hebben bestormd. Alle kanonnen en levensmiddelen, benevens een groot aantal gevanigenen, vielen den Franschen in handen. De Franschen, die den vyand met groot verlies uit zyn stellingen dreven, verloren zeiven slechts weinige manschappen. De correspondent van het „Berliner Tage- blatt", de heer Eugen Wolff, die te Majunga vertoeft, seint dat de Engelsche officieren reeds uit Antananarivo zijn vertrokken en naar Europa zullen terugkeeren. Volgens de verklaring der officieren hebben de Hova's reed6 ingezien, dat zij verkeerd handelden, door het ultimatum der Fransche regeering van de hand te wijzen, en reeds op eene nederlaag voorbereid zyn. Generaal Duchesne, de opperbevelhebber der expeditie, zal nu weldra het commando aanvaarden. De tocht naar de hoofdstad Anta nanarivo zal dan met meer kracht worden voortgezet. Volgons Eugen Wolff laat de ge zondheidstoestand onder de Fransche troepen niets te wenschen. D uitschland. Marine officieren uitten de vrees, dat het pantserschip „Wörth" te breed zou wezen, om aan de feestelyk© opening van het Noord- Oost-Zee kanaal te kunnen deelnemen. Volgens het program moet de „Wörth" onniiddeliyk volgen achter het keizerlyk jacht „Hohen zollern". Mocht derhalve de „Wörth" soms bet Kanaal niet kunnen passeeren, dan zou natuuriyk ook de voortgang der andere sche pen belet worden. Keizer Wilhelm vorklaarde echter, dat hy deze bezwaren als volkomen ongegrond be schouwt. Derhalve zal de „Wörth" overeen komstig. het program aan de feestelijke ope ning deelnemen. Do gisteren te Berlyn gehouden meeting, byeengeroepen ten einde te protesteeren tegen de „Umsturz-Vorlage", was zeer indrukwek kend. Aanwezig waren vertegenwoordigers van 250 gemeentebesturen uit hut geheele Duitsche Rijk, terwyi tevens nog betuigingen van instemming waren ontvangen van de besturen van 170 steden, die niet in de ge legenheid waren, vertegenwoordigerstezenden. De byeenkomst werd geleid door den heer Langerhaus, den voorzitter van den Berlyn- schen gemeenteraad. De voorzitter bracht hulde aan prins Schoenach Carolath, die het denkbeeld had geopperd, dal allo Duitsche steden tegon de „Umsturz-Vorlage" zouden protesteeron en daarom de vergadering als gast by woonde. Door luide toejuichingen be toonden de aanwezigen hun volkomen in stemming met de hulde, welke de voorzitter prins Schoenach Carolath bracht. Vervolgens hield de lieer Langerhaus eene redevoering, waarin hy de „Umsturz Vorlage" zeer scherp veroordeelde. Hy noemde het voorstel der regeering een hoon voor den volksgeest. Terwyi het Duitsche volk aan stalten maakt voor de feestelyke herdenking van de overwinningen, voor 25 jaren op de Franschen behaald, mag men den Duitschers een dergelyke wet niet als feestgeschenk aan bieden. Verder werd nog het woord gevoerd door de gedelegeerden uit Hamburg en Stuttgart, alsmede door een eenvoudigen burgerman, diet door den gemeenteraad van het stadje Teltow in (Je Brandenburgsche Mark was af gevaardigd. Alle sprekers werden met groote geestdrift toegejuicht. De byeenkomst eindigde met de aanneming eener motie, waarin werd verklaard dat de Duitsche steden zouden blyven protesteoren

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2