De „Vereeniging van Weesvaders", hoezeer ook gesteund door een groot deel van het Nederlandsche volk, kan, nu zy oen tweede gesticht te Dieren hoeft, onmogelyk voldoen aan den wensch van zoovelen, die hunne weezen gaarne in een van die beide gestich ten geplaatst zagen. Die ongelukkigen terug wezen, doet zy ook niet gaarne. Dan wordt liever nog eens een beroep gedaan op de beurs van hen, die genoeg liefde tot hunne medemen- echen bezitten en daarom niet gaarne zouden zien dat één door gebrek aan voedsel of op voeding lichamelijk of zedelijk ton gronde ging. Dat beroep zal in de eerste dagen der vol gende week alhier plaats hebben. Bestuur- deren zullen met toestemmig van den Burge meester een collecte met gesloten bussen houden langs de huizen der ingezetenen. Er z\jn in deze gemeente reeds een aantal per 6onen, die als beschermers van Onverzorgde Weezen de Yereeniging van Weesvaders door een kleinere of grootere jaarlyksche gift steunen. Hun getal kon echter belangrijk grooter zyn. Wie zich echter niet verbinden wil, Ly offere ten minste een kleinere of grootere gave in de bus. Elke gilt zal met dankbaarheid aan vaard worden en kan strekken om oen van de vele verschoppelingen, hetzij 't een Protestant, Roomsch-Kalholiek of Israëliet is, want op godsdienstige gezindte wordt door de Yer eeniging niet gelet, aan de maatschappij terug te geven. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Hertogenbosch is een wachtmeester bij het 5de eskadron 2de regiment huzaren -schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf, met vervallen verklaring van den militairen stand. Do moord is door den beschuldigde in den avond van den 25sten Febr. jl. op den weg naar het station Meerloo Tier.raai op zijn meisje gepleegd. Onmiddellijk na de uitspraak dezer zaak is door den auditeur militair hooger beroep in gesteld. Van het garnizoen te Venloo zijn deze week 25 huzaren naar Pruisen gedeser teerd, om aldaar een betrekking to zoeken. Vroeger werden de standplaatsen voor draaimolens en dergelijke inrichtingen op de Dordtsche kermis onder de liefhebbers verloot, met dien verstande, dat stadgenooten het voorrecht hadden, eonmaal ingenomen standplaatsen te behouden of onderling te verwisselen. De gemeenteraad achtte 't even wel verkieselijk om, naar het voorbeeld vaD andere gemeenten, die standplaatsen in bet openbaar te verpachten. Dit jaar is dit voor de eerste maal geschied en met uitstekend succes. Terwijl vroeger vijf standplaatson slechts 500 opbrachten (hot marktgeld be droeg toen van' ƒ150 tot 50 per stand plaats), zijn deze thans gegund voor 1941.75, zoodat de gemeente door de nieuwe regeling eon voordoel geniet van ƒ1441.75. Naar de „Middel b. C t." verneomt, zal Maandag 13 dezer aan Middelburg oen bezoek gebracht worden door een 200- a 300- tal studenten. Dit uitstapje is georganiseerd door do „Sociótó générale des Etudiants Catho- liques" van Gent on onder do bezoekers zul len zich ook studiosi bevinden uit Amster dam, Utrecht, Leiden, Parijs, Rijs el, Leuven, Luik en Brussel. Een spoor vvogwachtores teRot- tum is door de rechtbank to Hoeren veen tot 3 dagen hechtenis veroordeeld, wegens het niot tijdig sluiten der boomen aan een over weg langs do spoorlijn. Voertuigen, die door petroleum, stoom of electricitoit over gewone wegen wor den gedreven, zijn in Frankrijk genoeg bukend, maar worden olders nog weinig gebruikt, of schoon zij zeer gemakkelijk zijn en men in e.-n dag ze leort besturen. öraaf Dion, ook olders dan in de sport wereld beken J, en baron Van Zuylen van Nye- veld van do Ilaar liubbon nu verleden Don derdag in België met oen stoomrijtuig oon rit gedaan, die, naar men uit een daaraan gewijd artikel in het blad „la Belgique" kan op maken, nogal de aandacht hoeft getrokken. Genoemde heeron hadden aan de leden van den raad van beheer der kolonmiJnen van Bracquegnios aangeboden, hen van daar in een stoomrijtuig naar Namen to brengen. Gaarne werd dit aangenomen. De meeste leden z(Jn aan de familio Van Zuylen verwant. In tweo stoomr\jtuigon on een petroleum- rijtuig vertrok hot gezelschap to 1 u. 40 m. De weg naar Namen was ongunstig; 60 kilo meter zyn slecht bestraat en slechts 40 zijn effen. Hot eerste rijtuig van 18 paardekracht bevatte 11 personenae tweo andere hadden niet meer dan 4 paardekracht. Snel ping hot voort, totdat bij LaLouvière hot kloino stoomrijtuig, omdat er iets aan do machine was gebroken, moest achterblijven. Do snelheid was 10 kilometer in het uur op het slechtste gedeelte van den weg, maar bereikte overigons van 30 tot 40 kilometer. Dat de reizigers overal verbazing opwekten, is natuurlijk, en inolen de reis niet geheim was gehouden, zou do geheelo weg vol toeschou wers zijn geweest. Te 4 uren bereikte men zonder ongeval Charleroi. Do hoogten, die oen paard slechts, stapvoets kan opstijgen, werden in volle vaart genomen. To halfacht bereikten do reizigers Tomplaux, waar z\j door de families Visart on Bocarmé gastvrij werden ontvangen. Wanneer men in aanmerking njemt de omwegen, die moesten worden gemaakt, en het oponthoud, veroorzaakt door hot innemen van vorscli water en petro leum, waren in 6 uron ongeveer 70 kilometer afgelegd. Te Templaux bleef men een paar uren; daar ontdekte men dat een wiel van het petro- leuwrijtuig, hetwelk op de goede, Fransche rijwegen was berekend, beschadigd was en moest achterblijven. Te middernacht was het groots rijtuig te Namen. Een uur later kwam daar ook het petroleumrijtuigje aan. Da heeren Dion en Van Zuylen hebben zich voorgenomen, nog grootere tochten door België te doen. De Koninginnen In Engeland. Uit Londen wordt dd. 3 Mei geseind: Do Koninginnen, vergezeld van graaf Scbimmel- penninck en barones Van Ittersum, deden hedenmorgen een wandelrit door Hydepark, waarna z\j naar Browns-Hotel terugkeerden. Des namiddags te 1.10 begaven HH. MM. zich met den trein van Paddington-station naar Windsor, om een bezoek te brengen aan koningin Victoria. Zy werden aan het station te Windsor afgehaald en naar het slot go- bracht door do koninklijke equipages. Uit Windsor wordt vervolgens geseind: De Koninginnen werden, toen zy met de hertogin van Albany hier aankwamen, aan het spoorwegstation ontvangen door den her tog van Coburg, prins Heinrich van Batten- berg en burgemeester Weber en zijne eebt- genooto. De hertog van Coburg en prins Heinrich kusten der jonge Koningin de hand. H.H. M.M. reden in een rijtuig met vier paarden bespannon naar het kasteel. In het eerste rijtuig reden de twee Koninginnen met den hortog van Coburg; in het volgende de hertogin van Albany met prins Heinrich van Batten berg, daarachter kwamen de rij tuigen met het gevolg. Voor en achter de rjjtuigen reed een escorte, bestaande uit man schappon van het tweede regiment Life guards. Op het voorplein van hot kastoel was een oerewaebt van do Scots-guards met muziek opgesteld, welke by de aankomst van Hare Majesteiten met de vaandels salueerden. In hot kasteel werden de Koninginnen door koningin Victoria ontvangen. De Koninginnen gebruikten het déjeuner in de zoogenaamde „Oak room" met koningin Victoria, den hertog van Coburg/ de hertogin van Albany, prinses Hendrik van Battenberg en andore leden van do koninklijke familio. Onder het déjeuner speelden het muziekcorps en do pijpers van het Schotsche garderegiment op het voorplein. De Koningin-Regentes en do hertogin van Albany bezochten vervolgens de kapel, opge richt ter herinnering aan prins Albert, terwijl koningin Wilhelmina door de vertrekken van het kasteel werd rondgeleid. Het geheel© gezelschap maakte in den namiddag een rit door het park. Het vertrek van het kasteel, om 7 uren, ging met hetzelfde militaire ceremonieel ge paard als des middags by aankomst. Het publiek op straat juichte HH. MM. levoncig too. Do hertog van Coburg en prinses Beatrice deden do Koninginnen uitgeleide tot het station. De Koninginnen dineerden na hare terug komst in Browns Hotel. In den loop van den dag kwamen o. a. prins Eduard van Saksen-Weimar Eisenach, lord Salisbury, lord Kimberley en de gezanten van Siam en Argentinië hun naam in hot register van het hotel ioschryven. Morgen gaan de Koninginnen in rytuigen naar Hampton Court en later naar Claremont, waar zy tot 's avonds by de hertogin van Albany zullen blyven. Ook dan koeren z\] in het Hotel terug om te dineeren. "Waarschynlyk zullen do Vorstinnen In de helft der volgende week uit Engeland naar Noderland terugkeeron. KOLONIËN. BATAVIA, 3 tot 5 April. Men deelt aan de „Java Bode" mede, dat de directie der Javasche Bank van plan is weer bankbiljetten van vyf gulden te gaan uitgeven, ten einde de circulatie van ryks- daalders te beperken, nu daaronder zoovele nagemaakto gevonden worden. Ter viering van de 300ste verjaring van het uitzeilen der eerste schepen uit Holland naar Indie, hebben de jongelui, die te Batavia voor ambtenaar studeeren, op 1 April een rytoer gomaakt, begeleid door muziek en fakkellicht, en daarna een feestmaal gehouden. Van den resident van Semarang is het bericht ontvangen, dat in den nacht van 18 op 19 Maart jl. door hevige regens verschillende rivieren buiten hare oovors zyn getreden. Vooral in do Toentang-rivier stond het water bijzonder hoog, ten gevolge waarvan do dyken beschadigd worden, terwyl de grooto weg van Semarang naar Goeboeg op verschillende plaat sen onder water stond en de sawahs hier en daar overstroomd werden. Aan hot schryven van genoomden resident wordt ook de mede doeling ontleend, dat 4 huizen, gelegen in de dessa Tambak-BoMoessan van het district Grogol, door een windhoos vernield werden. Van den resident van Semarang is de mededceling ontvangen, dat in den nacht van 23 op 24 Maart jl. door onvoorzichtigheid brand ontstond ten huize van zekeren Hadji Palil in de stranddessa Moro, afdeeling Demak, die, door den sterken landwind aangewakkerd, weldra op do woningen van de aangrenzende dessa Mcrgolin.o.-k oversloeg. Van de beide genoemde dessa's werd; n 620 woonhuizen in de asch gelegd, terwyl de veroorzaakte schade op ruim ƒ31,600 wordt geschat. De heer Hardeman, die tot resident van Bantam is benoemd, gaat daardoor 24 andero assist.-rosidenten voorby, die zich echter nog niet allen behoeven gepasseerd te achten, maar voor een deel later dien rang ook zullen ver werven, zegt de „Java-Bode". De gouverneur- generaal meent dat de heer Hardeman door zyne houding by de onlusten op Tjampea en ook by andere gelegenheden getoond heeft do eigensch; ppe te bezitten, ineen resident van Bantam gewenscht, en nu juist dit gewest open was, werd de heer Hardeman vóór anderen tot resident benoemd. Van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden is onder dagteekening van 2 dezer telographische mede deeling ontvangen, dat do flankdekking der opkomende wacht van het blokhuis Mata-Ajer tusschon de brug te Anagaloeng on Mata Ajer onverwachts is aangevallen. By die gelegen heid sneuvelden twee inlandsche fuseliers, terwyl de Europeescbe korporaal Weber, de Europecsche fuseliers Van dor Meyer en Ruiter en een inlandsch fuselier gewond werden. De aanvallers lieten twee dooden en vele wapens in onze handen. Java-Ct Aan den kapitein der infanterie Van Griethuysen, dio op Lombok zwaar gewond werd, is een geneeskundig certificaat voor een buitenlandsch verlof verleend. Aan het verslag omtrent dö voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjoh en Onderhoorigheden, loopende van 12 toten uiet 25 Maart, wordt aan de „Jav.-Ct." het volgende ontleend: Groot- At job- Onze tydelyke posten Kroeng- Gloempang, Senelop, Anagaloeng, Biioel en Lamkoenjit, zoomede het tydeiyk wachthuis Plang Tjoet, werden nu en dan oen weinig beschoten, met geen ander gevolg dan dat te Lamkoenjit op 13 Maart een inlandsch fuselier licht gewond raakte. Ook had het (Joor Atjehers bediende vivrestransport naar Ana galoeng een paar malen eenigen overlast van kwaadwilligen, doch zonder dat daarvan eenig nadeel werd ondervonden. Op bet eiland Web viel niets byzonders voor. Onderhoorighoden. Oostkust. Rust en orde werden in het Edischo niet verstoord Noordkust. Te Telok Somawó en te Segli had niets meldmgswaardtgs plaats. Westkust In den politieken toestand kwam geen verandtring De weersgesteldheio was warm, gepaard met oostelyke en westelyke winden. Ge durende de laatste dagen vielen eenige zware regenbuien. De gezondheidstoestand was op de zee posten wat beterende In Groot Atjeh was tiy over het algemeen statiomiHir. Het gomiddelde ziektecyfer (24. waarvan 10 aan born berri) gedurende den vorigen ver- slagtyd bloei hetzelfde Het storfte-cyfer was lager Uit Lumbok. Den lsten dezer vertrok, naar het „Soerab. Hand." meldt, de „Amboina' mot zeventig zieken, var. Ampenan naar rabaia. De gezondheidstoestand moet er in u-.n laatsten ty j weer wat te wenschon overlaten koortsen kwamen veelvuldig voor, vermoeaelyk ten gevolge van de vele in den laatsten tyd ge vallen regens, en het aantal sterfgevallen, zoowel onder de militairen al3 veroordeelden, is vry groot. In het hospitaal te Ampenan. dat flink verbetera is, en op het ziukonschip worden dagelyks zieken opgenomen. De onlangs naar Lombok gedirigeerde ge wapende pol tio üonaren bevinden zich voor het meerenaeel op Laboean Hadjie; zy zyn in de pradjoeritsuniform gestokende overige oppassers gaan als onze politieoppassers ge kleed en hebben ieder een revolver. VerscheidenChiaeezen en Arabieren be zoeken met koopwaren den passer te Ampenan, doch er wordt m-.t byzonder veel verdiend; lynwaden byv. halen weinig moer dan Soera- baiasche pryzen. Door der gouverneur-generaal van Ned -fndié zijn de volgende beschikkingen genomen: C viel Departement. Benoemd tot resident van Bantam de ambtenar op non-activiteit J. A. Hardeman. laatstelijk assistent resident van Buitenzorg. Ontslagen Op verzoek eervol uit 's lands dienst de klerk by de Wees- en Boedelkamer to Padang R. A M. Moijer. Benoemdi Bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera tot contr. 2de kl dc adspirant-controleurs M. Knappert, dr. C. Swaving cn F. C. Vorstman, tot adspirant controleur do ambtenaren voor den burgerlijken dienst P. A. Morecs, A. M Hons, A A. Burg- dorlfer. thans tor beschikking, eerstgenoemde van den Algemeencn Secretaris en de beide laatsten vnu den directeur van Binnenl. Bestuur. Bopaald Dat de contr 2de kl. bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera J. A Einthovon. tijdelijk gesteld ter beschikking vau den resident van Bali en Lombok inct ingang van den dag. dat bij zijn function aan zijn vervanger zal hebben overgedragen, wordt teruggevoerd bij zijn kader. T ij d o 1 u k gesteld: Ter beschikking van den resident van Bali en Lombok, ten einde ovor- 'eenkomstig diens bevelen werkzaam te zijn, de contr. 1ste kl bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera R. O. Van der llout. met bepaling dat hij bij zijn corps ge voerd wordt a la suite. Ontslagen Eervol uit 'slands dienst de ge wezen klork ter griffio van den landraad te Bomlowoso A. L Bloemhard. Benoemd: Tot ofiicier vau justitie bij den Raad van Justitie te Soerabnia de voorzitter dei- landraden van Mcester-Cornelis en Taugerang (Batavia Mr. J. L. T. Rhemrev tot voorzitter van de landraden van Meester Cornelia cnTange rang de voorzitter van den laudraad te Toeban (Rembang! Mr H. Radiertot voorzitter van den landraad te Toeban (Rembang) het lid van den Raad van Justitie te Semarang Mr. H. W. Diephuis; tot voorzitter van de landraden van Poerwokerto en Poerbolinggo Bnnjocmas met in gang van il April 1>95. de griffier van den landrand te kotta-Radja, tevens auditeur militair van het coinmaudeineut Atjeh en Onderhoorigheden Mr. J. Bal age n Bussemaker; tot secretaris van do residentie Madioen de ambtenaar op non-activiteit Jli: U. Cornets Je Groot, laatstelijk secretaris der residentie Batavia. tot lid van de Wees- en Boedelkamer te Padang de boekhouder bij de Wees- en Boedelkamer te Makassar, J. C. Vau Duijn Bij den waterstaat en 's lands B. O W Benoemd Tot opzichter der 1ste klasse en geplaatst in de resid.Krawang als eerstaanwezend waterstaats-ambtenaar de ambtenaar op non-acti viteit t'. Van Wijk, laatstelijk die betrekking be kleed hebbende. Belast.: Met de waarneming der betrekking vnn architect lsto kl. en geplaatst in hot gouv. Celebes en Onderh. als eerstaanwezend waterstaats- ambténaar, de ambtenaar op non activiteit II. J. Van der Lindon. Overgeplaatst: van het gouv. Celebes en Ondorh. naar de resi. Pasoeroean, als eerstaanwe zend waterstaatsambtenaar, de architect 2do kl. C. P, Franken. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Belast: Met de waarneming der betrekking van 3den commies eu gejilaatst bij de Westerljjnen, de ambtenaur op non activiteit W. R. Wollrabe, laatstelijk 2do commies bij do exploitatie der Staats spoorwegen tor Sumatra's Westkust. Ontheven: Eervol van zijn tijdelijke werkzanm- stelling bij de Landsdrukkerij te Batavia de tijde lijke directeur dier inrichting J. A. A. F. Quentin. Benoemd: Tot directeur der landsdrukkerij de ambtenaar op non-activiteit W. Grashuis, laat stelijk die. betrekking bekleed hebbende. Bij den landraad voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te ziju Bel astMet de waarneming der betrokking van buitengewoon voorzitter de ambtenaar op non-ac tiviteit Mr H. C. Lammers van Toorenburg, laatste lijk voorzitter van de landraden te Grissee,Sidajoe en Lamongan (Soorabaia). Gesteld Ter beschikking van den buitenge wonen voorzitter voornoemd, ten eindometgrifliers- werkzaatnheden to worden belast, E Meister, thans ambtenaar tor beschikking van don Voorzitter der Landraden te Poerwokerto en Poerbolinggo (Ban- joemas'. Departement van Oorlog. Geplaatst: Bij het garnizoensbataljon van Palembang de kapitein der inf. uit Noderland boven do formatie in acti viteit hersteld J. G. Spandaw. Overgeplaatst: Bij het lSde bat. inf. te Buitenzoig do 1ste luit. der inf. van Atjeh, geë vacueerd naar Batavia F L. De Kroon Verleend Een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst, aan do kapiteins der inf. J. H, lvroet en J Koch, twee jaar verlof naar Europa wegens ziekte aan den majoor-intendant bij de militaire administratie L C Van Berg Verlengd Met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Smdanglaija aan den off. van gez. lsto klasse Dr W. Koch. Departement van iViannc. Bij het Marine-établis sement te Soerabaia: Ingetrokken. Met ingang van 15April 1895, de detacheering van den luit. ter zee der 1ste klasse bi) do Koninklijke Nederlandsche Marino H G. J Wolterbeok, woulendo hij eervol ontheven van de vervulling der betrekking van equipage meester bjj genoemd établissement. Tijdelijk gedetacheerd Met ingang van 16 April 1895, de luit. ter zee der 1ste klasse bij de Komnklijke Ned Marino, Jhr. J F Coertzen de Koek. ten einde aldaar de betrekking te vervullen van equipagemeester INGEZONDEN. K n o e I e r IJ. Niet voor u, Heeren, schreef ik 't volgende, omdat net u rechtstreeks -weinig belaDg in boezemt, doch ik wensch het te brengeD onder de aandacht onzer huismoeders. Aan haar is do zorg voor den mwendigen mensch opge dragen en geen voeding kan goed genoemd worden, zonder aan de billyko oischen van reuk en smaak te voldoen. Hierby treedt de natuurboter sterk op den voorgrond; ze is helaas voor velen te duur en moet dan door de meer goedkoopo kunstboter vervangen worden. Deze is ongetwyfold een zeer goed volk8voedsel, maar komt noch in kleur, noch id reuk, noch in smaak hare oudere zuster na'oy; ze is en blyft een surrogaat. Hare mmaere waardo gaf aanleiding tot bedrog, tot de schandolykste knoeiery. Het wemelt id de stad van verkoopers, die zich ten gevolge der sterke concurrentie en vertrouwende op de onvoldoende naleving der wet, niet ontzien, hunne afnemers met open oogon te bedriegen. Door toevoeging van een weinig boter- Kleursel en beurreïne wordt byna ieder uit wendig verschil weggenomen en men betaalt 60 ets. voor 't geen eene waarde van 40 ets. vertegenwoordigt. Zoo wordt het dus by een matig gebruik van 3 a 4 pond per week met minder dan 60 a 80 ets1 't Is niet mogeiyk, van goede waar over tuigd te zyn, zonder tusschenbeide voor eigen rekening ƒ3 een monster boter door '8 Ryks proefstation te Wagoningen te laten onderzoekende scheikunde wijst het geringste bedrog aan. Zoolang er geen boterhandelaars zyn, die hunne waren onder kostelooze con trole stellen, zoolang ligt het op den weg van particulieren, het publiek voor de boter- vervalschers te waarschuwen, de eerlyke handelaars in hunne gunst aan te bevelen. Ikzelf heb een monster natuurboter van iemand uit Leiden ter onderzoek opgezonden. 'k Hoop u binnenkort den uitslag daarvan te kunnen mededeelen. H K. S. Academie-nieuws. Amsterdam: Door den Senaat der Uni versiteit te Amsterdam zyn de volgende prys vragen uitgeschreven, door studeerenden aan eene Nederlandsche instelling van universitair onderwys te beantwoorden vóór 1 Mei 1896. RechtsgeleerdheidDe Faculteit vraagt„De actio iniuriarum, geschiedkundig uit de rechts geleerde en andere antieke bronnen ont wikkeld." Geneeskunde: De Faculteit wensckt eene proefondervindelijke beantwoording der vraag Of eensdeels bet gestadig verrichten van mechaniscnen arbeid, anderdeels aanhoudende onbeweeglykheid, en ten derde verlamming invloed hebben op de histologisch herkenbare veranderingen, die bij inanitie in dwars ge streept spierweefsel ontstaan. De vragen moeten worden beantwoord in de taal, waarin zy zyn gesteld. De antwoorden, met eene andere hand dan die des vervaardigers geschreven, moeten vóór of op 1 Mei voor 1896 worden toegezonden aan den secretaris van den Senaat der Uni versiteit. Zy moeten geteekend zyn met een kenspreuk, en vergezeld gaan van een gezegeld briefje, dat dezelfde kenspreuk tot opschrift heeft, en den naam, het studievak en het adres des schryvera bevat. Op den derden Dinsdag van September 1896 wordt het oordeel der Faculteiten over de ingekomen verhandelingen in het open baar medegedeeld en aan do schryvers der meest voldoende antwoorden, wien door de Faculteiten de eer der bekroning is waardig gekeurd, de gouden eerepenning uitgereikt. BUITENLAND. DultNchland. In het district Lennep-Mettmann is tot lid van den Ryksdag gekozen niet de sociaal democraat, die by de eerste stemming 13,000 stemmen verwierf, maar de radicale candi- daat Fischbeck, op wien toen 4500 stemmen werden uitgebracht. Thans verkreeg hij ruim 16,000, de sociaal-democraat 2000 stemmen meer dan by de eerste stemming. Met uitzon dering van de agrariërs hadden alle andere partyen zich by deze herstemming tegen den sociaal democraat verbonden. Zweden en Noorwegen. De vergaderingen, door de partyen der linker zijde van den Noorschen Storthing belegd om den toestand en de verklaring van het ministerie, dat het voorloopig niet zal aftroden, te bespreken, hebben tot niets geleid. De sterkste party wil het ministerie hot regecren onmogelyk maken door oppositie tegen de begrooting. Met het oog op de gespannen betrekkingen tusschen Zweden en Noorwegen heeft zich te Christiania eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt, zorg te dragen voor de landsverdediging. Onder de vrouwen in Noor wegen is eene inschry ving geopend, ten einde bijdragen daarvoor te verkrygen. Tot dusver is door de commissie reeds een zoo groot be drag ontvangen, dat z'y in staat is, in Duitsch- land eene torpedo boot te bestellen, waarvan de kosten, 605,000 mark, geheel gedekt worden door de bydragen van Noorscke vrouwen. Groot-Britannlë» De dreigende scheuring tusschen de conser vatieven en liberale unionisten in Engeland is voorkomen. Eene schikking tusschen de leiders dier partijen, Balfour en Chamberlain, is tot stand gekomen. Ten minste op de jaarvergadering van den sleutelbloembond hield Balfour ver leden week eene rede en sprak tegen, dat er oneenigheid onder de unionisten bestond of verschil van meening tusschen hem en Cham berlain, met wien hy negen jaren door poli tieke samenwerking en vriendschap was ver bonden. De overeenkomst tusschen de twee fracties der unionistenparty was, wel is waar, niet overeenkomstig het ideaal eener pariy- organisatie, maar het was de eenige schik king, die in een tyd van overgang mogelyk was Doze overeenkomst zou met eeuwig duren en waarschynlyk door eene duurzame worden vervangen, Want het oudorwetsche radicalismus, welks erfgenaam het moderne Gladstonianismus was. had afgedaan; thans konaen beide vleugels der unionistische party zich vereenigen, niet alleen om home rule tegen te werken, maar ook om een opbou wende politiek toe te passen, welker pro gramma üe sociale hervorming, do handhaving der bestaande staatsinrichtingen, de eerbiedi ging der individueel© vryheid en de tegenstand tegen de socialistische woelingen zou zyn. Er zyn echter onder de liberale unionisten nog velen, die volstrekt niet in alle opzichten het eens zyn met de conservatieven en die, als zy moston kiezen tusschen Gladstone en Balfour, lielst het oude, liberale vaandel zou den volgon, dat zy alleen uit afkeer van home rule hebben verlaten. Buiüland. Uit Kratau wordt bericht dat de nieuwe gouverneui van Polen, graaf Schoewalofl, reeds nu zyn ambt wil neerleggen wegens een geschil met den chef der gendarmerie, Broek, dio onder üe onmiddellyke bevelen staat van de regeering te St.-Petersburg. Graaf Schoewalofl zou den eisch hebben gesteld, dal alle ambtenaren in Polen, bieronder ook di6 van de gendarmerie, onder zyne opperste leiding zouden worden gesteld, omdat de tegen woordige toestand zyn aanbiyven onmogelyk zou maken. De „Pol Korr." deelt mede, aat by de verduisteringen van geld, bestemd voor den aanleg van den Siberische» spoorweg, de Rus sische Staat voor 15,000,000 roebel benadeeld is. Toen de onregelmatigheden aan net licht kwamen, zyn de hoofdingenieur Adaduroff en de ingenieur Podrusky, belast met het toazicht op den bouw van de middelste sectie, ontslagen. Een derde ingenieur, Smirnoff, heeft zich van het leven beroofd. Van 1891 tot 1893 heeft de Russische regeering ter ondersteuning van 23 nood- lydende gouvernementen 13,500,000 roebels besteed, waarvan 96 percent rechtstreeks der noodlydende bevolking ten goede kwamen. Er werden o. a. 266 kerken met scholen, 16 elevators, 51 graan pak huizen, ongeveor 400 werst wegen gebouwd.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2