N°. 10797. Maandag; Mei. A°. 1895, (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Mei. Feuilleton. K ATHl. LEIDSCÏÏ DAGBLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels f 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Iedere regel meer f 0.17 Grootere Voor het incasseeron buiten de stad Eerste Blad. Door de heeren W. H. Hasselbach en A. 'Lfisen, leeraren aan de Ryks Kweekschool voor onöorwyzers te Middelburg, is by adres verzocht de door hen vervaardigde kinder- cantate „Leiden's Stryd en Zegepraal", welke eerstdaags in druk zal verschenen, aan de gemeente Leiden te mogen opdragen alseene hulde aan het voorgeslacht en hare Hoogeschool. Met veei belangstelling hebben B. en Ws. van dit verzoek en van de reeds vroeger door adressanten ter inzage gezondeD cantate ken nis genomen, terwyl dezerzyds geenerlei be- I zwaar bestaat, op het verzoek gunstig te beschikken. B. en Ws. geven den gemeenteraad mits dien in overweging aan adressanten, onder dankbetuiging voor hun aanbod, toestemming te verleenen om de kindercantate „Leiden's Strijd en Zegepraal" aan do gemeente Leiden op te dragen. Naar aanleiding van een adres van mevrouw Van der Putten Groeneveld deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat er geen bezwaar bestaat aan adressante, wanneer haar zoon de Hoogere Burgerschool voor Jongens in Mei verlaat, vrijstelling of terug betaling van schoolgeld te verleenen over het "öatste kwartaal van den cursus 1894/95. Wat de Kweekschool voer onderwijzers betroft, is hot derde kwartaal van den cursus 189-1/95 met 1 Maart jl. ingetreden en kan krachtens de Verordening op de heffing van ichoolgeld geen gedeeltelijke teruggave worden [verleend. Ditzelfde is het geval ten aanzien van de beide kinderen van adressante, die do Meisjes school 2de klasse bezoeken, aangezien adres sante woonachtig is onder de gemeente Oegst- geest. De zoon van adressante, leerling der Jongens- Ischool 2de klasse, is reeds met ingang van 1 April jl. door het hoofd dier school afge schreven. B. on Ws. geven mitsdien in overweging aan adressante vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor haar zoon Alphonse Albert, wanneer doze in Mei de Hoogere Burgerschool voor Jongens verlaat, fover het laatste kwartaal van den cursus 1894/95, en afwijzend te beschikken op het verzoek om afschrijving of terugbetaling van schoolgeld voor hare andere kinderen, leerlin gen van de in het adres vermelde inrichtin gen van onderwijs. Ten aanzien van «en verzoek van N. Vallent- Ijgood Jr., chr. onderwijzer te Katwijk, in zake pe betaling van schoolgeld voor de Kweek school voor onderwijzers, deelen B. en Ws. mede, dat blijkens ingewonnen inlichtingen de Inkomsten van adressant bedragen f 600, toodat zij in overweging geven het schoolgeld voor adresssant als leerling der Kweekschool voor onderwijzers alhier vast te stellen op f 4 of f 1.25 per vak in het kwartaal. I - Onder overlegging van het adres van dr M. Róthy, om terugbetaling van school geld lager onderwijs, geven B. en Ws. in overweging afwijzend op het verzoek te be schikken op grond, dat krachtens de bepalingen omtrent de heffing van schoolgeld (Gem.blad No. 1 van 188S) alleen gedeeltelijke teruggave of kwijtschelding van schoolgeld kan worden verleend aan de ouders of die hen vervangen, welke tusschentijds de stad metterwoon ver laten of zich in de gemeente vestigen en adressant niet in de gemeente Leiden woon achtig is. Tevens leggen zij aan den gemeénteraad over een adres van de wed. D. H. Yan Geer, houdende verzoek om terugbetaling van school geld voor haren zoon Dirk, die de Jongens school der 2de klasse na 30 April niet meer bezoekt, over de maanden Mei en Juni, onder mededoeling dat er krachtens de bestaande verordening geen bezwaar bestaat togen de gevraagde restitutie. Zij geven derhalve in overweging aan adressante terugbetaling van schoolgeld te verleenen over de laatste twee maanden van het 4de kwartaal, dienstjaar 1894/95, tot een bedrag van ƒ2.67. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente alhier is ter vervulling van de vacature-Segers beroepen ds. C. Hartwigsen, van Oud-Beierland. De lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks-directe belastingen bevat voor Zuid-Hol land 633 namen op eene bevolking van 949,641 zielen. Het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid, is f 993.01. De volgende namen komen er o. a. op voor Mr. P. L. F. Blussó, te 's-Gravenhage, Ph. Yan der Breggen, te Waddingsveen, A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, J. De Bruijn, te Zwammerdam, A. Van der Burg, te Hazerswoude, mr. C. Cock, te Leiden, mr. J. A. F. Coebergh, te Leiden, P. Van Cranenburgh, te Leiden, dr. M. C. Dekhuyzen, te Leiden, P. L. C. Driessen, te Leiden, mr. H. L. Drucker, te Leiden, jhr. mr. A. D. Th. Gevers, te Noordwijkerhout, C. Goekoop, te Leiden, D. A. J. Hoogenstraaten, te Leiden, dr. J. E. Van Iterson J.Az., te Leiden, J. A. Jongerbloed, te Veur, J. J. Koning, te Leiderdorp, dr. A. W. Kroon, te Leiden, M. graaf Van Limburg Stirum, te Wassenaar, F. A. G. graaf Van Limburg Stirum van Noordwyk, te Noordwjjk, L. graaf Van Limburg Stirum van Warmond, te Warmond, J. C. E. graaf Van Lijnden, te Wassenaar, H. Noordman, te Zoeterwouae, C. J. Van der Oudermeulon, te Wassenaar, D. J. G. J. baron Van Pallandt, te Wassenaar, C. Van der Pol, te Stompwijk, dr. W. N. Du Rieu, te Leidon, A. D. D. Schretlen, te Oegstgoest, jhr. mr. H. A. Steen- gracht van Duivenvoorde, te Voorschoten, F. Stokhuijzen Azn., te Leiden, dr. W. F. R. Suringar, te Leiden, A. W. Sythoff, te Leiden, K. Van der Torren Kzn,, te Waddingsveen, W. C. R. baron Van Tuyil van Serooskerken, te Wassenaar, jhr. P. E. Vegelin van Claer bergen, te Wassenaar, mr. J. D. Viruly, te Stompwijk, Th. P. Viruly, te Leiden, H. H. Van Waveren, te Hillegom, M. C. J. Van der Wefiden, te Nieuwkoop, J. H. Willink, te Oegstgeest, J. Zaalberg, te Leiden, J. M. Van Kempen, te Voorschoten. By besluit van Gedeputeerde Staten dd. 22 April/1 Mei 1895 is afwyzend beschikt op het adres van C. en J. Oppslaar en N. Van Zwieten, houdende verzoek tot wyziging van den legger der wegen en voetpaden der gemeente Koudekerk in dier voege, dat het onderhoud van een brug in den Lagen Rijndyk zou worden opgedragen aan al de koopers van perceelen, vroeger toebehoord hebbende aan den heer Cunaeus, en adressanten alzoo voor het grootste deel van den onderhouds plicht zouden worden ontheven. Te Hillegom zyn aan de beurt van af treding als leden van den gemeenteraad de volgende heeren: K. Van Bourgondiën Cz., Th. Lommerse, S. Uitendaal en P. H. Van Waveren Lz. Men schryft ons uit Nieuwkoop, dd. 3 Mei: Heden werd aihier in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders een brand spuit van nieuwe constructie beproefd uit de fabriek van de heeren Gebr. Kronenburg, te Culemborg. Deze spuit muntte uit door sierlijkheid, soliditeit, eenvoudige samenstelling, doch vooral door krachtige werking, zoodat zy in alle opzichten aan de verwachtingen beant woordde, en het gemeentebestuur onmiddellyk tot don aankoop besloot. H. M. de Koningin-Regentes heeft be krachtigd de benoeming der heeren prof. H. Kern tot voorzitter, prof. S. A. Naber tot onder-voorzitter van de afd. Letterkunde, en van de heeren Gaston Paris, te Parijs, C. Barbier de Meyard, te Parys, en R. Schröder, te Heidelberg, tot buitenlandsche leden der Academie van Wetenschappen, HH. MM. de Koninginnen zullen op 20 dezer aan de grens van Limburg, zynde het station Mook, worden begroet door den Com missaris der Koningin, jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, die daar plaats in den konink ïyken trsin zal nemen. Aan het station Maastricht zullen zich be vinden de burgemeester van Meersen, in wiens gemeente het station is gelegen, de burge meester en de wethouders van Maastricht. Eene compagnie der schuttery onder bevel van kapt. Nyst zal als eerewacht aan het station dienst doen, terwyl de overige vier compagnieën in de hoofdstraat te Wyk zullen opgesteld zyn. In diezelfde straat zullen ook de schoolkinderen met hunne onderwyzers en onderwyzeressen byeenkomen en door twee kinderen van iedere school zullen aan Hare Majesteiten bouquetten worden aangeboden. Ook voor het lokaal der sociëteit „Momus" zullen kinderen geschaard staan, die uit naam der afdeeling „Armenkleeding" van die socië teit, waarvan H. M. de Koningin-Regentes beschermvrouw is, HH. MM. ruikers zullen aanbieden. Voor het lidmaatschap der Prov. Staten in het district 's Gravenhage, ter vervulling van de plaats van het aftredend lid jhr. mr. Scbuur'oeque Boeye, die geen vernieuwing van zyn mandaat wenscht, komen in aanmerking by de conservatieven mr. A. W. Hartman, griffier der rechtbank aldaar; by de Katho lieken mr. Borret, lid der Tweede Kamer, vroeger Statenlid, en by de nieuwe anti-rev. kiesvereeniging (droite) mr. H. graaf Van Hogendorp, oud-lid der Staten. Zooals reeds gemeld, zal de anti-revol. kies vereeniging „Nederland en Oranje" zich by de Staten-verkiezing onthouden. De kapitein ter zee F. D. A. Frankamp, laatstelyk commandant van het stationsschip „Sommelsdyk", in de wateren van Curagao, is in het moederland teruggekeerd en reeds door den minister van marine in audiëntie ontvangen. By de opening der wereldtentoonstelling op 11 Mei zal aan genoodigden door het uit voerend comité een diner in het Paleis voor Volksvlyt worden aangeboden. Voor het grootwaterschap van Woerden is in het 3de district, hoofdplaats Waarder, tot hoofdingeland gekozen de heer H. Van Ingen, in plaats van den heer P. De Vries, die als zoodanig heeft bedankt. In den wedstryd voor een Hollandsch lied, uitgeschreven door de vereeniging T. A. V. E. N. U., te Amsterdam, zyn be kroond de heer Marius A. Brandts Buys, te Zutfen, met den eersten, en mej. Anna Vos met den tweeden prys. De jury bestond uit de heeren Ant. Averkamp, Henri F. R. Brandts Buys en S. Van Milligen. Er waren 32 liede ren ingezonden. Gr e meng d. Nieuws. V r y d a g-m o r g e n te zes uren heeft de heer A. C. Merck, kerkelijk ontvanger der Herv. gemeente te Nieuw-Vennep, zich door een pistoolschot het leven benomen. Men zegt dat zyne zaken niet in orde waren. Door de firma V a n L e 1 y v e 1 d e n Hubrecht (do heer G. Schutte J.Fz., te Am sterdam) is aan het gemeentebestuur van Valkenburg vergunning gevraagd tot het plaatsen van twee ovens op het torrein van hare kalkfabriek aldaar, waardoor het getal dier ovens tot elf zal stygen. Do Amsterdamsche politie krygt nieuwe uniformen. De zuinige korte jasjes worden vervangen door langere, naar het model van die der ryksveldwachters, en zoo ook ondergaat het model der winter- en regen jassen wyziging. De helm, thans van zwaar, dik leder, zal voortaan vervaardigd worden van vilt, de koperen kam wordt hooger, zoodat het hoofddeksel een vlugger aanzien krygt. Telken jare komen vele Duit schers in Friesland grasmaaien. Met het oog op de toenemende werkeloosheid heeft het hoofdbestuur van „Door arbeid tot verbetering", aan de Friesche boeren thans het dringend verzoek gericht, geen vreemde maaiers, doch Friesche arbeiders voor het maaiwerk in dienst te nemen. In Terwispel (Fr.) hebben ver schillende verveners den stakers te kennen gegeven hun eisch in te willigen, waarop door dezen het werk hervat is. Door andere ver veners aldaar wordt omgezien naar ander werkvolk. Door mej. de weduwe Baarda te Leeuwarden is aan de huurders harer lande- ryen in de gemeente Oostdongeradeel, zoowel bouw- en weilanden, 50 pet. van de pacht- pryzen over 1894 kwytgescholden, ter tege moetkoming in de geleden schade, door weer, water, enz. De nieuwste schildery van Alma- Tadema heet „Lente". Vyf jaar heeft de schil der aan dit stuk gewerkt. Ziehier de voor stelling: eene nauwe straat in Athene. Kin deren, barrevoets loopend, dragen bloemkor ven en bestrooien de aarde met bloemen. Priesters uit den tempel van Flora bespelen de harp en cimbaal en dragen kleine beelden van den God Pan. De kooper is een Duit- scher, Von Mendelssohn. Hy heeft goedge vonden dat het stuk eerst tentoongesteld zal worden in de Engelsche kunst-academie. Van alle kanten komen bydragen ten behoeve van de bewoners der dorpen in de Vogezen, die door de doorbraak van den dyk by Epinal hun have verloren. Da „Figaro" ontving reeds 15,000 fr. en baron Rothschild gaf 20,000 fr. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt voortgezet, tot dusver zonder groote kans, dat de deskundigen het eens zullen worden. Het Suez-kanaal, een paar dagen versperd door het Fransche transportschip „Chateau-Yquem," dat troepen aan boord had en in het Suez-kanaal aan den grond ge raakte, is weer vry. De „Chateau-Yquem" is weer vlot en heeft de reis voortgezet. De mailboot „France" heeft in Maart 261 Kg. goud aangebracht uitFransch Guyana, 87 Kg. meer dan in de maand Februari. Het grootste deel dezer opbrengst komt van Carsewenne, waar de goudzoekers byna allen zyn teruggekomen. T e S a n-F rancisco zyn twee jonge meisjes, de 16-jarige Minnie Williams en de 20-jarige Blanche Lamout, in de Emanuel- Baptisten-kerk vermoord gevonden. De student in de tandheelkunde en bibliothecaris va-n do kerk, Henry Durant, werd als de vermoede- ïyke dader gevangengenomen. Er werd een poging beproefd om den gevangene te lynchen, waarom de gevangeniswacht is versterkt. Durant is 22 jaar oud en de zoon van een der eerste schoenfabrikanten in de stad; ook de vermoorde meisjes behoorden tot gezeten burgerfamiliën. Eene 150 kilogrammen zware klok, die uit eene pagode van Lang-Son door de Fransche troopen als buit meegenomen was, is uit den tuin van den gewezen presi dent van het handelsgerecht te Beriyn, Gouellan, die voor een hoogen prys haar gekocht had, gestolen. De klok is een zeldzaam kunststuk van Chineesche brons-gietkunst. Do politie te Londen heeft in een aanzienlyk huis van Chester-Terrace een zekeren Mendel Howard gevangengenomen, by wien vele uitstekend uitgevoerde platen in beslag genomen zyn, die bestemd waren tot het nadrukken van Fransche, Duitsche en Amerikaansche banknoten, van Fransche spoorweg-obligatiën en van postzegels van alle Janden. De politie hecht aan deze arrestatie groot gewicht. .Had hy hem werkelyk willen treffen?Kan fdan in een mensch een booze geest zitten, die hem dwingt een slechte gedachte te ge hoorzamen, ofschoon hy in 't geheel niet wil, ofschoon hy niet bedenkt, wat hy doet? Had hy in zyn woede, in zyn dwaze jaloerschheid dan werkelyk op Wastl gemikt?Neen, noen! Het was niet mogelyk! Hy had blindelings geschoten! Hy had niets gezien 1 Hy was gek geweest van woede Tegen den morgen hoorde hy van het naburige kerkhof een fijn klokje. Het klonk zoo treurig en somber. Een huivering greep hem aan by de gedachte, dat de vreemde man, dien hy nooit eerder gezien had, daar nu in het ïykenhuis liggen zou, yskoud en styf, dat hy misschien vandaag reeds begraven zou worden. En hij droeg de schuld I Hy begreep het niet, hoe zoo iets ontzettends, waarvan hy tot nu toe alleen in de couranten gelezen had, in zyn eigen leven kon hebben plaats gehad 1 Alles was zoo vreedzaam, zoo geregeld geweest, allen waren zoo goed en braaf en geacht, vader, moeder, Wally en hyzelf. Hy had nooit een dier kwaad kuDnen doen, veel minder een mensch. jy Hoe schoon kwam hem nu het oude, ver loren leven voor, dat hem een tydlang zoo "Vervelend en eentonig gedrukt had! O, Kathi was de schuld van alles! Die roode heks! En zy klaagde hem nu aan en bracht hem in de gevangenis en wilde zyn verderf. Hy sloeg van vertwyfeling met het hoofd tegen den muur. Wat zou met hem geschieden, als zy hare beschuldiging volhield? Zou hy onthoofd wor den? Hy wist niets van de wetten, van de rechteriyke beslissingen af. Ach, het berouw van een armen zondaar folterde hem, met steeds nieuwe schrikbeelden, gedurende dezen verschrikkeiyken nacht in de gevangenis. Hy zag er zóó ontdaan en ellendig uit, dat zelfs de cipier medelyden kreeg, toen. hy hem des morgens het karige voedsel bracht en hem toebromde: „Nou, nou, hy is nog niet dood! Zoo lang hy niet dood is, zal het je hoofd niet kosten." „Hy leeft! Hy leeft!" schreeuwde Anton als een verloste, en dikke tranen rolden hem over de wangen. „Voorloopig," bromde de oude barscb, die den arrestant in geen al te beste stemming wilde brengen. „Men moet wachten, hoe 't verder afloopt." Wachten! Wachten! Er ligt naamlooze foltering in deze woorden voor iederen mensch, de zwaarste echter voor een eenzame, die, van de wereld afgezonderd, overgelaten aan zyne bangs voorgevoelens, in doodend niets doen moet peinzen, voor wien elk kwartier een eeuwigheid duurt. Maar zy moesten toch uitgehouden worden, de uren, de dagen, de nachten, de weken. Des nachts was hy door een gendarm naar München getransporteerd. De justitie had de daad als een poging tot moord gequalificeerd en de zaak naar het hof van gezworenen verwezen, Anton zat nog evenals vroeger in een nauwe cel, en dikwfils meende hy, dat hy grfize haren moest hebben, zóó eindeloos scheen hem de tyd toe, sedert hy, behalve by het verhoor voor den rechter van instructie, geene andere stem meer ge hoord had dan die van den cipier, die op zyn bange vragen: „Leeft Wastl nog? Gaat hy vooruit?" slechts een dof„Ik weet het niet!" tot antwoord had. Het klonk werkelyk als hemelsche muziek voor den armen gevangene, toen hy op zekeren dag een vrouwelyke stem hoorde, die hem bekend voorkwam. Bedroog zyn oor hem? Hield een lieve herinnering hem in zyn ellende voor den gek? Neen, het was werkeiykheid I Het was het lieve, goede gezicht, waaraan hy niet dan met berouw kon denken. Wally was zeer bleek en ontdaan van angst in het ernstige huis, waarin zy voor de eerste maal den voet zette. De knieën beefden haar zóó, dat zy zich op den houten schamel moest neerzetten. Zij kon geen woord uitbrengen. Maar heur medeiydende oogen ontroerden hem in die mate, dat hy naar haar toesnelde, de armen om haar heen sloeg en slechts vermocht te snikken: „Wally, beste WallyJy komt tot my!" Daarop liet hy het hoofd zinken en weende bitter. Zy gevoelde wel, dat het diep berouw was, hetwelk uit zijn woorden sprak, berouw ook over dat, wat hy haar misdaan had. Maarzy was te weekhartig, om n rr^-ingste neiging van toorn over zyn trouweloosheid by zich te laten opkomen. Zy had te veel medelyden met den jongen man, die als een snikkend kind zich aan haar vastklemde, en zy gaf zich alle moeite, om hem te troosten. „Bedaar, Toni, het had nog veel erger kunnen afloopen De dokter zegt, dat het maar een centimeter gescheeld heeft, of de kogel was in het hart gedrongen." Hy had het hoofd opgeheven en hing in angstige spanning aan hare lippen. „Het is dus niet gevaariyk? Hy moet dus niet sterven?" vroeg by, terwyl hy heur han den met bevende vingers omvatte. „Neen, neen," troostte zy. „Zie je, Toni, eigenlyk was het schot in 't geheel niet ge vaarlijk. Maar Wastl heeft zich als een wilde gedragen, toen zy den kogel wilden ver- wyderen. Hy is houthakker, een jonge reus, en zoo'n boschmensch wil niets van een dokter weten. En stel je voor van angst voor hot mes heeft hy zich uit de voeten gemaakt en heeft zich met den kogel in het vleesch aan het werk begeven. Maar de dokter zeide, dat hy er toch nog last van zou krygen, en hy zou wel vrywillig weer in het hospitaal komen." Toni was opgesprongen. Hy ademde vryer dan sedert weken het geval was geweest. „Maar dan dan kan men my'ook niet zoo zwaar straffen, als hy gezond rond loopt!" riep hy, half schuw, half verheugd. „Ja, Toni, het booze opzet biyft toch. Zie je, als de bedreiging er maar niet was, die je tegen het meisje, tegen Kathi, uitgesproken hebt." Haar stem haperde een weinig, toen zy den naam uitsprak, en hy sloeg beschaamd de oogen neer. „Ach, Wally, je weet dat, je weet alles en toch ben je tot my gekomen toch heb je my niet verlaten!" „Ach, Toni, sedert weken hoor ik byna niets meer, denk ik aan niets anders dan aan de treurige geschiedenis! In 't eerst ja, toen was ik zeer boos op je. Maar toen ik in de courant las, dat Kathi niets van je heeft willen weten, dat zy je voor niets in het ongeluk gestort had, toen toen heb ik weer zooveel medelyden met je gehad, dat myn toorn vervloog. En toen myn moeder verlangde, dat ik jou zou laten varen en onzen huisbaas trouwen, toen werd hot my eerst recht duidelyk, hoeveel ik van je houd, niettegenstaande alles, en dat ik je niet los laten kan, boe het ook mag gaan. Myn moe der heeft my daarop de deur gewezen en my gezegd, dat ik haar nimmer weer onder de oogen mag komen. Toen ben ik naar je ouders gegaan naar je arme ouders. Zy hebben my opgenomen en nu zitten wy eiken avond treurig by elkander en vragen ons af, hoe het wel voor het gerecht zal afloopen." Hare oogen waren vochtig geworden, terwyl zy in eenvoudige woorden vertelde, hoe zy de proef, die hy haar in zyn lichtzinnigheid opgelegd had, had doorstaan. Ach, slechts iemand, die veistooten, ver laten en veracht is door de geheele wereld, vermag te begrypen, wat het wil zeggen: ook in het ongeluk een trouw hart te bezitten. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1